GEEN AARDAPPEL PANIEK! Ruslands rijkdom aan Aluminium. Plaatselijk nieuws. Laten wij er op letten! Kerstspel „De Ster vanBethlehem" Maatregelen tegen prijsafbraak in voorbereiding. De rijke aardappeloogst en daarmee verbon den daling van de prijzen heeft sommige landbouwers het hoofd doen verliezen. Zij bieden tegen iedere prijs aan en veroorzaken daarmee een verdere afbrokkeling van de markt. Wij hebben hier weer te doen mei het oude verschijnsel, dat de boeren, in plaats van één lijn te trekken, ieder op eigen gelegenheid gaan verkopen, teneinde voor de bui binnen te zijn. Maar zij vergeten, dat zij op die manier juist het losbarsten van de bui veroorzaken. Het in het wilde verkopen van aardappelen moet dus, reeds alleen daarom, ten sterkste worden afgeraden. Maar bovendien doen zij zichzelf grote schade door op het ogenblik tegen verlies gevende prijzen te verkopen. De landbouw moet als één man op het standpunt staan, dat de producten niet anders dan tegen lo nende prijzen verkocht moeten worden. Wanneer de markt daartoe geen gelegen heid biedt, dan zal men de regering in ge breke moeten stellen en dus moeten eisen, dat zij maatregelen neemt tegen het optre den van afbraakprijzen. Wij leven immers niet meer in een geheel vrije maatschappij, waarbij men de prijs van de markt heeft te aanvaarden, hoe ongun stig die ook is. De thans dreigende aardappel-paniek had men in Den Haag moeten voorzien en dus voorkomen. Wanneer de regering onmiddel lijk toen men wist, dat er een reusachtige aardappeloogst zou komen, een garantieprijs had ingesteld, zou de huidige prijsdaling zon der twijfel niet zijn opgetreden. Waarschijn lijk heeft de minister gedacht, dat het zo n vaart niet zou lopen, doch de feiten hebben inmiddels bewezen, dat de prijzen wel dege lijk tot ver beneden het aanvaardbare dalen. Dit behoeft in het geheel niet te betekenen, dat het overschot, waarvoor wij op het ogen blik geen bestemming kunnen aangeven, zo onrustbarend groot is, het betekent alleen, dat momenteel het aanbod de vraag over treft. Zonder te ontkennen dat het jaar 1943 overal ter wereld een record aardappeloogst heeft gegeven, mag men toch niet verkla ren, dat er een overproductie is. Eerst aan het eind van de winter zullen wij weten of er inderdaad grote partijen overblijven. Ook in Amerika. De lage aardappelprijzen zijn niet alleen een Nederlands of een West-Europees verschijn sel. De Canadezen bijv. bieden op het ogen blik in de aangrenzende Amerikaanse Sta ten aardappelen veel goedkoper aan dan in de Ver. Staten het geval is. Daartegen zijn heftige protesten gerezen van de zijde van ~xre- Amerikaanse- boeren en men verwacht thans in Amerika dan ook ingrijpen van de regering. Waarschijnlijk zal men ongeveer een zevende deel van de oogst tegen een minimumprijs uit de markt nemen. Wij hebben reden om aan te nemen, dat ook de Nederlandse regering op het punt staat maatregelen te treffen. Welke die maatre gelen zijn, is nog niet bekend; in landbouw- kringen spreekt men over het overnemen van bepaalde hoeveelheden tegen een ga rantieprijs, of over hét stellen van een ga rantie voor het inkuilen van gestoomde aard appelen. Het Ministerie van Landbouw zoekt echter naar een geheel andere vorm van in grijpen, waarover wij ons thans nog niet kunnen uitlaten. Deze moet tot effect héb ben, dat de prijs van de aardappel wordt ondersteund zonder dat men rechtstreeks in de handel ingrijpt. Het lijkt ons noodzakelijk reeds thans naar voren te brengen, dat dit ingrijpen tot ge volg moet hebben, dat de boeren tegen een lonende prijs moeten kunnen vei-kopen. Wanneer er aan het einde van de winter een restant zou moeten worden opgeruimd, zullen wij tegen die tijd'wel eens verder zien, maar op het ogenblik nu de tijd van de grote consumptie nog komen moet, is er geen enkel motief om aardappelen beneden redelijke prijzen op de markt te werpen. Laat de boeren dus in de eerste plaats zelf zo verstandig zijn zo min magelijk aan te bieden. Toen het Derde Rijk ten onder ging, waren het de Amerikaanse, legers, die de stad Bit- terfeld bezetten, maar het waren de Russen, die na de indeling van Duitsland in zones de stad onder hun beheer kregen. Daarmee kwamen ze in het bezit van het grote labo ratorium voor onderzoek van lichte meta len, dat door de I. G. Farben in deze stad was gesticht. Dit laboratorium was een der Wetenschappelijke instituten, die de winning van aluminium en daarmee de opbouw van de luchtmacht in Duitsland, krachtig hadden bevorderd. De Russen maakten van dit bui tenkansje een gretig gebruik en sindsdien weten ook zij uit 3400 kg ruwe bauxiet 1000 kg zuivere aluminium te halen. Bauxiet, het aluminumrijke mineraal, heeft Rusland in overvloed, geen enkel land bezit er zulke enorme voorraden van. Soms ligt zo'n "bauxietlaag in een onherbergzame streek, maar dat is voor Rusland geen bezwaar, want men stuurt er alleen politieke banne lingen en krijsgevangenen heen. Zo'n streek is b.v. het gebied van Turinsk in het Noor den van de Oeral. Het vriest er van Sep tember tot Mei en als in de korte zomer de grond ontdooit, bestaat die grond voor het grootste deel uit moerassen, waar voortdu rend koortsen heersen. Het sterfte-cijfer van de gevangenen is dan ook ontstellend hoog, maar de Russische regering zorgt steeds voor een overvloed van nieuw mensenmate riaal. Zo is er meer naar het zuiden in de Oeral een streek, genaamd Uass, die uitslui tend bevolkt wordt door 400.000 politieke gevangenen. In het West-Siberisch Kusnetz gebied, waar de volledige Elinfabrieken uit Stiermarken overgebracht zijn, werken tienduizenden bannelingen achter eindeloze prikkeldraadversperringen, die slechts on derbroken worden door wachttorens. In het gehele Kusnetz-gebied werken meer dan een millioen politieke gevangenen. Duizend kilo meter ten oosten van Stalingrad, tussen de uitlopers van de Oeral en het Aralmeer, ligt de stad Irgis ten midden van enorme rood achtige bauxietlagen. De streek is bijna on bewoonbaar wegens malaria en zwartwater- koorts, doch in de behoefte aan arbeiders wordt voortdurend voorzien door nieuwe deportaties. En zo bouwt Rusland de groot te aluminiumindustrie van de wereld op, ten einde een luchtvloot te kunnen bouwen, die het eventueel tegen Engeland en Amerika met hun bondgenoten kan uithouden. Intussen zitten natuurlijk de andere landen niet stil. Amerika trekt op het ogenblik nog het meeste bauxiet uit ons Suriname, maar waarschijnlijk zal ook verder in Zuid-Ame- rika aluminiumerts gevonden worden, ter wijl men ook van Centraal-Afrika grote ver wachtingen heeft. HEM WACHT NOG IETS In samenwerking mèt de rijkspolitie te Groningen werd door dê politie alhier gearresteerd zekere P. v. d. S*., die» na uit Duitsland té zijn teruggekeerd, in onze gemeente was ondergedoken. Hij wordt verdacht deèl te hebben uitge maakt van de S.D. cm èen executiep'eLeton. Hij werd naar Groningen overgebracht. DENK OM UW ACHTERLICHT. Niet minder dan 45 wielrijders gingen op de bon wegens het niet voeren van een brandend achterlicht. Men' denke er aan, dat de politie in dit opzicht actief blijft. TAFELTENNIS. De afgelopen week bracht weer verschil lende successen voor de tafeltennisver eniging „Soestdijk". Donderdag bracht het lè team een be zoek aan Neac 4 tè Amersfoort en wist met 73 te winnen. Dezelfde dag speelde Soestdijk 2 tegen Rivendi 7 en won bovènverwachting met 8—2. Soestdijk 3 en 4 kregen Zaterdag bezoek van resp. UPPC 8 en Levu 4, beidon uit Utrecht. Beide Soesfer teams wisten de bezoiekers met een 100 nederlaag naar die Dom stad terug te zenden. Het programma voer deze week ziet er als volgt uit; Maandag 13 Dec- Frans Smulders 1 Soestdijk 1 te Utrecht. Velox 6Soest dijk 3 te Utrecht. Donderdag 16 Dec. Noac 4Soèstdijk 2 te Amersfoort- Zaterdag 18 Dec. Soestdijk 4—Induna 3 te Soestdijk. KOE GEVONDEN. Te 2 uur 's nachts trof de politie op de Steenhoffstraat een koe aan, waarvan de eigenaar kon worden opgespoord. NOG STEEDS ETALAGEVERLICHTING. Van politiezijde wijst men ons op het feit, dat veel winkeliers nog steeds hun etalagevèrlichting laten branden in de hiervoor verboden uren. Zij, die er niets voor voelen-om, naast een bekeuring, zich over enige dagen, zo wel in woning als winkel, met een kaars je te moeten behelpen, raden wij aan zich aan de voorschriften te houden. KERSTBOUT. Ten nadele van Van E. werden niet min der dan 3 konijnen ontvreemd. OP DE BON. Een groot aantal automobilisten wérden weer bekeurd terzake overtreding in- haalverbod, rijden zonder rijbewijs, rij den in verboden richting, overtreding par keerverbod enz. SOESTERBERG. RECEPTIE BRANDWEER. In verband met het 25-jarig bestaan der Vrijwillige Brandweer werd Zaterdagmid dag van half 5 tot 6 uur door 't be stuur in Hotel ,,'t Zwaantje" receptie ge houden. Vooraf had bij de brandweerga- rage, ten overstaan van het gemeetitiebe stuur, door de burgemeester, Mr. S. P. Baron Benfinck namens de Kon. Ned. Brandweervereniging, de plechtige uitrei king van het kruis van verdienste plaats aan een vijftal leden, die bet corps gedu rende 25 jaar trouw hébben gediend, alsmede èen viertal diploma's aan hen, die 15 jaar of langer lid van het corps zijn geweest Namens het gemeentebe stuur kreeg élke brandweerman nog een herinneringsmedaille. Er was buitengewoon veel belangstelling voor deze receptie, wielke door tien schat van aangeboden bloèmstukken werd op geluisterd. Onder aanbieding van een chèque bracht de voorzitter van het hul- digingscomite uit de burgerij, dokter Spin ter, in eèn warme toespraak hulde aan het wakkere corps vooir al het veile en moeilijke werk, dat het vrijwillig verricht. Vervolgens bracht de burgemeester dank aan het jubilerende corps, hierbij de ver zekering gevend, dat het gemeentebe stuur steeds achter de brandweer staat. Ook de oprichter van de brandweer, de heer J. G. A. Batenburg, genieente-sieicrfe- taris, sprak met grote waardering over het corps. In dé onafgebroken rij van bezoekers merkten we o.m. op: de heer Kuppers, referendaris namens de Commissaris der Koningin in de provincie, vertegenwoor digers der Vtir. v. Brandweercomman danten. de Nèd. Ver. van Brandweer personeel, de Utr. bosbratidvetieniging, de Utr. Prov. brandweerbond, de branidwe- ren van Utrecht, Soest, IJsselsfein, Jut- phaas, Maarssen, Rhenèn, Amerongen, Bilthoven, De Bilt; de heer Bijleveldj, commandant brandweer Amersfoort, me de namens de burgemeester van Amers foort; Generaal Winkelman; Generaal Oudendijk', Maj. Versluijs, commandant Du Mouljnkazerne; Maj. Kièrs, overste Potharst, Kap. Visser namens overste Dekker, Kap. v. Guluck; het erelid, de heer Dréwes, referendaris te Utriecht, tal van raadsleden én 'n 2-tal wethouders, de Soestèr politie; de heer Van Noedel, directeur Gemeente-Werken jen tal van ambtenaren, afgevaardigden van plaatse lijke verenigingen en particulieren. Onder de véle telegrammen en'schrif telijke felicitaties was o.m. een schrijven van de commissaris der Koningin, van oud-burgemeèsfer Des Tombe en van de garnizoenscommandant, Kol. Tolsma. De wraak van fle gele vlerk. „Welterusten paps. welterusten mam. Mag het licht nog vijf minuutjes blijven bran den Mijn man wil protesteren, maar na een blik van verstandhouding te hebben gewisseld, zegt hij: „Nu, vijf minuten dan, maar langer in geen geval." Merkbaar opgelucht gaan mijn zoon naar boven, maar niet zodra is de deur achter hem dicht, of mijn man trekt van leer. „Waarom laat je die jongen niet onmiddel lijk het licht uit doen als hij in z'n bed stapt?" „Och, als» Henk dat nu niet prettig vindt? Hij is de laatste tijd verschrikkelijk nerveus en schrikachtig. Waarom zouden wij hem plagen? Ik ga straks zelf wel even kijken of het licht uit is." „Het is nonsens, dat een flinke en gezonde jongen van elf jaar niet in het donker zou durven slapen," vind mijn man. Hij heeft daar nooit erg in gehad. Wat zijn dat tegen woordig voor jongens? Ik doe er het zwijgen toe, maar in mijn hart moet ik mijn man gelijk geven. De spanning op het gezicht van Henk, toen hij de toe stemming vroeg, was echter te groot om er aan voorbij te gaan. Ik besluit, hem eens extra te observeren. Die nervositeit moet toch een oorzaak hebben. Als ik een kwartier later de slaapkamer van de jongen binnenkom, kan ik het gevoel, dat hij onder de dekens schoot toen hij mij hoor de aankomen, niet van mij afzetten. Ik schijn mij echter te hebben vergist, want als ik hem toestop, slaapt hij rustig door. Midden in de nacht word ik wakker door een schreeuw, die uit de slaapkamer van Henk komt. Voor vader en moeder het bed uit zijn een tweede schreeuw, gevolgd door een verward gemompel. De jongen is ziek, schiet door mij heen. „Het kind heeft een nachtmerrie," zegt mijn man nuchter en hij schudt Henk wakker, die dan verwezen om zich heen kijkt. „Droomde je zo akelig?" vraag ik. En ik pro beer er achter te komen waar hij over lag te dromen. Echter zonder resultaat. „Nu vent, ga maar lekker slapen en droom wat prettigeL" De volgende ochtend ontdek ik de oorzaak van de nachtmerrie. Bij het afhalen van zijn bed ligt er onder zijn hoofdkussen een boekje van klein formaat: een beeldroman. Terwijl ik het boekje doorblader is mij alles duidelijk: de nachtmerrie en de nervositeit erbij. Sensatie voor en na: mensen worden in een afgrond gekegeld of het niets is; vechtpartijen en moorden volgen elkaar in een razend snel tempo op. Dat is geen lec tuur voor een jongen een oud mens wordt er koud van! 's Middags kom ik te weten, dat Henk het boekje van een meisje op school heeft ge kregen en ik besluit er z'n onderwijzer over te gaan spreken. „U weet niet half, hoe dit kwaad is ingewor teld, mevrouw. Elk boekje gaat de hele klas door. Ontdek ik er een, dan gaat het de kachel in, maar ze passen wel op, dat ik ze niet zie." Om mij te overtuigen laat de onderwijzer mij een brief zien, die een buurtbewoner hem ter hand stelde. Deze dame had een bal, die steeds weer in haar tuin terecht kwam, afgenomen en kreeg toen de volgende brief: „Mevrouw, wanneer u vanavond de bal niet terug geeft, zal de wraak van de gele vlerk u treffen. De bende van de Gele Vlerk". De bal was niet terug gegeven en de dame was ook niet door de wrekende vlerk ge troffen. Integendeel: de vlerken kregen zélf hun straf en de bende bestond slechts in het verhitte brein van enige schooljongens, die beeldromans hadden verslonden. Na schooltijd kwam ik toevallig langs een jongen, die aan een lantaarnpaal was gebon den, omdat hij „een boekje" een beeldro man! niet vlug genoeg had doorgegeven. Zo zou ik nog meer gevallen kunnen vertel len. Gelukkig gaan ten deze de ogen van de opvoeders op. Houdt de beeldromans verre van uw kinderen. Jongenslectuur behoeft heus niet zoetsappig te zijn. De tijd van Hy- ronimus van Alphen is helaas? voorbij. Avontuur behoeft de jeugd in de boeken niet te worden onthouden. Maar wij mogen en willen onze kinderen niet te midden van misdaad en ongezonde sensatie opvoeden. Het is onze plicht, dit soort lectuur uit te bannenook uit de dagbladen die wij lezen! STAKINGEN SNIJDEN IN EIGEN VLEES Het rapport over 1947 van de beheerders der genationaliseerde Franse steenkolenmijnen geeft een droevig beeld van de financiële toestand. Hoewel de mijnen aan staatsubsi- dies bijna 18 milliard franc ontvingen, sloot de rekening toch met een verlies van bijna 5 milliard. En dat, terwijl de afschrijvingen totaal onvoldoende waren, zodat noch voor de normale slijtage, noch voor vernieuwin gen voldoende reserves gevormd konden worden. Het verlies werd veroorzaakt door een pro ductie-daling van 3 millioen ton tengevolge van stakingen, die de mijnen op 6 milliard franc kwamen te staan. In 1948 werd detoestand aanvankelijk be langrijk beter, doordat de productie per dag en per arbeider vrij snel toenam. Men hoop te dan ook dit jaar de rekening ongeveer in evenwicht te kunnen brengen, doch de sta king, die, de communisten in October uit lokten, heeft wederom een streep door de rekening gehaald. Op het ogenblik is de to tale dagproductie nog maar iets meer dan 130.000 ton, terwijl voor de staking dagelijks 170.000 ton aan de oppervlakte werd ge bracht. VERRASSINGEN VAN DE PLANPOLITIEK Dat regeringsplannen niet "altijd kloppen met de werkelijkheid, blijkt uit het rapport, dat onlangs door het Engelse Ministerie van Arbeid is uitgebracht over de werkgelegen heid. Voor 1948 had het regerings-plan-bu- reau voorzien, dat het aantal werklozen van 302.000 op 450.000 zou stijgen. In werkelijk heid is de toeneming tot nu toe nog geen 15.000 geweest. Verder was voorspeld, dat de arbeidsgelegenheid met 323.000 betrekkingen zou dalen, maar dit cijfer bleek in Septem ber pas 80.000 te bedragen. Dit waren dus onvoorziene meevallers. Maar daartegenover stonden ook tegenvallers. Volgens het plan zouden 286.000 personen de lichte industrieën in de loop van het jaar moeten verlaten. Maar inplaats van een daling is er een stijy- ging met 131.000 mensen geconstateerd. Daartegenover moesten volgens het plan 127.000 mensen naar de zware industrieën worden toegevoerd. Dat cijfer heeft men echter lang niet bereikt; de landbouw kreeg er 35.000 in plaats van 55.000, de mijnbouw 7000 inplaats van 37.000 en de textiel 31.000 inplaats van 108.000. Men maakt zich in Engelse regeringskringen daarom ernstig bezorgd over de berekeningen van het Plan bureau, die zo weinig met de werkelijkheid blijken te kloppen. Deze werkelijkheid is, dat te veel arbeid wordt besteed aan de lichte industrieën, die betrekkelijk moeilijk te ver kopen producten opleveren, terwijl de zware industrieën arbeidskrachten te kort komen. Het economische leven stoort zich dus hoe genaamd niet aan de voorspellingen van het Planbureau. Alleen door dwang zou men de plannen kunnen uitvoeren, maar dat strookt weer niet met de eisên der democratie. TOCH WEER ALUMINIUMPRODUCTIE IN DUITSLAND De vervaardiging van aluminium was tot nu toe in Duitsland verboden, omdat aluminium de basis-industrie is voor de bouw vari oor logsvliegtuigen. Dit verbod is voor het Duit se herstel buitengewoon hinderlijk, omdat het lichte metaal ook vpor ontelbare vreed zame aanwendingen onmisbaar is. Van grote principiële betekenis is het daarom, dat de aluminiumfabriek te Rheinfelden in Baden- Baden toestemming heeft gekregen begin 1949 weer met de productie te beginnen. De fabriek, die een capaciteit heeft van 30.000 ton ruw aluminium per maand, mag voor lopig maximaal 25.000 ton per maand fabri ceren. Het gehele vraagstuk van het verbod van oorlogsindustrieën blijkt in de practijk onoverkomelijke moeilijkheden op te leveren, daar vrijwel iedere industrie zowel voor vredes- als oorlogsdoeleinden gebruikt kan worden. Wil men iedere kans op oorlogs productie uitschakelen, dan is herstel van de welvaart in Duitsland volkomen onmoge lijk. Van betekenis bij de thans gevallen be slissing is het wellicht geweest, dat het ka pitaal van de aluminiumfabriek te Rhein felden voor een groot deel in Zwitserse han den is. door M- Nijhoff; opgevoerd door V.C.J.G te Amersfoort (Markthallen) op 22 en 23 DECEMBER. Begin 8 u., einde 9.30 u. Entree f0.50 (pl. bel. inb.). Woensdag 22 Dec. loopt 'n EXTRA BUS van Nieuweirhoek om 7.20, Raadhuis 7.25, Garage Tensen 7.30. Buskosten f0.50 retour. Plaatskaarten (tevens voor de bus) verkrijgbaar bij* Fqrguson, Hartman- laan 4, alhier.

Soester Courant | 1948 | | pagina 3