Luchtoorlog in Nederland, Het Vlag-incident in Indonesië. Wat wil en doet de Stichting 1940 -1945, Distributiedienst. IN HE HOEK. Plaatselijk nieuws. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE Z DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Abonn. p. kwart, fl.50 - p. post £1-75 24e JAARGANG No- 94. BureauVan Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 DINSDAG 21 DECEMBER 1948. Het zou een dwaling zijn te menen, dat Schiphol alleen maar een vlieghaven is van de K.L-M., zoals het ook een dwaling is te menen, dat de K.L.M. al leen maar een moderne beurtschipper is tussen plaatsen, dit wat verder van el kaar afliggen, dan die tussen welke de man met het traditionele ringbaardje de verbinding vroeger onderhield. Schiphol is in de loop der luchtvaart geschiedenis van ons land een nationaal bezit geworden en de K. L. M. even zeer. En dat niet alleen in overdrachte lijke zin, maar ook in een zeer reëele. Zonder de subsidies van het Rijk zou de Glorie van Holland een doodgeboren kindje zijn geweest en zelfs nu, nu we toch wel van een hoogconjunctuur in de vliegerij mogen spreken (of moeten we zéggen mochten spreken?) zou een K.L.M. zonder de directe en indirecte ;teun van de regering de financiële eind jes niet aan elkaar kunnen knopen. Daarom is de zaak Van de luchtvaart een algemeen belang, maar niet alléén daarom. Want al mag er op de exploita tie van onze luchtlijnen vaak geld bij moeten daartegenover staan nationa le voordelen, die die nadelen overtref fen. Als b-v., dank zij het snelle ver voer van de K.L.M. de bloemenkwekers van Aalsmeer hun afzetgebied beter kunnen bedienen en nieuwe vormen, dan is dat nationaal gezien een zeer re ëel voordeel, die dat andere reëele na deel geheel of ten dele compenseert. En dan is er die andere omstandigheid van deze beschaafde moderne tijd, dat de burger- en de militaire luchtvaart met elkaar zijn vergroeid als Siamese tweelingen. Maar daar boven uit, gaat toch nog het grote belang van Neder land, een belang dat op geen enkele ma nier in cijfers is uit te drukken: de handhaving van onze goede naam in de vreemde, het kweken van ,,good-will". bsdéie dag -laten we zien: „dót kunnen wij." Over de manier, waarop dat gebeuren moet, woedt nu boven onze hoofden een luchtoorlogje. Een klein land als het on ze heeft aan een „groot" vliegveld ge noeg. Een hoofdstation om zo te zeg gen. De heer Plesman achtte Schiphol daar niet de aangewezen plaats voor en bepleitte Burgerveen, een pleit dat on dertussen verloren is. In plaats van één Burgerveen krijgt Schiphol een „2e per ron", Schieveen. Wat prettig is voor de mensen, die dicht bij dat tweede per ron wonen, want ze hoeven niet eerst toch naar Schiphol om een kaartje te kopen. Maar nauwelijks stond de naam Schieveen goed en wel op papier of die van Ypenburg dook op. Ypenburg be staat al, Schieveen moest nog worden gemaakt. En zoveel argumenten werden aangevoerd vóór Ypenburg, dat een commissie benoemd is om het pro- en contra van beiden af te wegen en een keuze te doen. En daarmee zijn we dan na de be vrijding bij de tweede commissie op vliegtuiggebied aangeland. De eerste, onder prof. Zwiers, had geadviseerd voor Schiphol-Schieveen en daarnaast nog een aantal .,buurtstations", als Leeu warden, Eelde, Twente, Beek, Eindho ven, Zeeuws-Vlaanderen en op enkele eilanden (Walcheren, Haamstede, Texel). Maar terwijl de gelukkige omwonenden van deze velden in hun handen wre ven en trots waren op dit moderne ge rief fronsten zich de voorhoofden van de boekhouders der K.L.M., want de binnenlandse lijnen geven een steeds da lend aantal passagiers te zien. En om dat het teruglopen van het aantal pas sagiers op korte lijnen een internatio naal verschijnsel is, een heel logisch verschijnsel trouwens, want men gaat toch ook niet per auto naar de sigaren winkelier om de hoek, zullen er wel bin nenlandse lijnen sneuvelen en dat sneu velen gaat natuurlijk ook weer gepaard met adressen en petities, kortom, een papieren oorlog. Er waren zelfs reeds echtgenoten van autoriteiten, die vlieg tuigen in de omgeving van eigen huis en hof maar griezelig en lawaaierig von den en daarom die echtgenoten ertoe brachten, zich tegen vliegveld-uitbrei ding te verzetten! De tendentie van deze oorlogen en ge ruchten van oorlogen? Niet dat het met de vliegerij op een eind gaat lopen. Maar wel, dat hij de plaats in gaat ne men, die hem van nature toekomt, dat is snelle verbindingen bewerkstelligen over grote afstanden en geen autobus spelen. Een tendens, die trouwens tot uiting komt in de exploitatiecijfers van de maatschappijen in Nederland niet alleen maar ook in het buitenland. Aan niet iedereen is bet bekend, dat bij aankomst van onze Nederlandse mi nisteriele delegatie in de republiek, waar heen zij zich begaf voor het voeren van de besprekingen, zich een ernstig inci dent heeft voorgedaan. Toen het K.L.M.-vliegtuig was geland op het vliegveld Magoewo nabij Djokja en de machine tot stilstand was gekomen op de startbaan voor het wachtlokaal, plaatste een der K.L.M.-piloten die K.L.M.-vlag (Oranje-Wit-lichtblauw met het K.L.M.-embleem in het midden) op de cabine, een handeling, waarvan het Persbureau „Antara" wist tè verklaren, dat dit nimmer op genoemd vliegveld was voorgekomen, doch waarvan van K.L.M.-zijde werd gezegd, dat het ge bruikelijk is, dat na de landing van een vliegtuig de K.L.M.-vlag, zoals nu plaats had, op de cabine wordt geplaatst. Deze vlag-planting had èen ongunstige uitwerking op de aanwezige Indonesiërs en op verzoek van de republikeinse auto riteiten wérd de K.L.M.-vlag weer neer gehaald. Dat vele landgenoten in Indonesië ovier dit gebeuren weinig gesticht zijn, laat zich denken. Als gevolg hiervan ontvingen wij een tweetal uittreksels van brieven, welke door landgenoten in Indic wérden ge schreven én uit hetgeen daarin wendt gezegd, blijkt maar al te duidelijk, hoe men daar denkt over hetgeen zich rond de Indonesische kwestie afspeelt- Ook werd ons toegezonden een artikel tje uit de, Indische Courant en omdat daaruit eveneens blijkt hoe de stemming der Hollanders in Indonesië is, laten wij het hieronder volgen: De Engelse radio-omroeper van Bata via noemde het feit, dat de Nederland se vlag van het K.L.M.-vliegtuig met onze ministers bij aankomst in Djocja moest worden ingehaald „a minor inci dent", een incident van ondergeschik te betekenis. De republikeinse toeschou wers gevoelden zich door het aanschou wen van de Hollandse driekleur onaan genaam getroffen, zodat men van offi ciële republikeinse zijde verzocht het vlaggetje te willen neerhalen. En, zo als het door de radio heette, „the quest was granted", het verzoek werd inge willigd. Wij streken de vlag. Wij streken de Nederlandse vlag op dat stuk van Hol lands glorie het vliegtuig van de K. L. M. Men kan deze zaak van ver schillende kanten bekijken. Men kan bij voorbeeld zeggen, dat het hier „eigen lijk" niet om de Nederlandse vlag ging, maar om de maatschappij-vlag van de K.L.M. Wij stellen hier direct tegenover dat de „onaangenaam getroffen" repu blikeinen deze maatschappij-vlag in elk geval voor onze nationale driekleur heb ben aangezien. Het ging niet tegen de K.L.M., het ging tegen Nederland te gen ons heiligst symbool van nationale trots en nationale liefde. Als die vlag niet oranje-blanje-bleu was geweest, zou er niets gebeurd zijn. Verder kan men nog aanvoeren, dat wij in deze omstan digheden alles moeten doen om de te genpartij niet te irriteren. Er staan te grote belangen op het spel. Vermijdt ieder ding dat naar provocatie riekt. Accoord. Maar tegemoetkomendheid is nog iets anders dan zelfvernedering. Een bewijs van goede wil behoeft, en mag, nooit zo ver gaan, dat men er zijn nationaal zelfrespect voor te grabbel gooit. En wat doet men, wanneer men de Ne derlandse driekleur strijkt, op een vlieg tuig, dat drie Nederlandse Ministers van de Kroon naar Djokja brengt? Een Nederlandse vlag, nota bene, waarvan bovendien vaststaat, dat het uitsteken ervan bij het landen der K.L.M.-vlieg- tuigen op een goede traditie steunt, die over de gehele wereld gebruikelijk is en gerespecteerd wordt. De Ministers van de Kroon hebben er echter geen bezwaar tegen, dat die vlag op een ge bied, waar Nederland de jure nog steeds de souvereiniteit uitoefent, wordt neer gehaald. The quest was granted. En minister Stikker had onmiddellijk daar na (in het Engels. een opgewekt interview met een Antara-verslaggever. A minor incident. Het is misschien niet goed zich hier over op te winden. De Ruyter en Tromp zijn dood. Maar wij schamen ons. l^ij schamen ons diep. Als men bij dit alles nog bedenkt, dat bij aankomst van onze delegatie, de rol trap, welke nodig is om dé passagiers gelegenheid te gieven uit te stappen, hiqel toevallig defect was, waardoor onze mi nisters alle mogélijke capriolen moesten maken om het vliegtuig te verlaten, dan schamen wij ons niet alléén diep, maar dan vragen wij of ons zelfrespect niet verbiedt nog langèr te spreken met mt;n- sen, die alle fatsoen missen. Bovenstaand artikeltje was bedoeld voor ons nummer van Vrijdag j.1. Wegens plaatsgebrek konden wij toen niet tof plaatsing overgaan. De toestanden zijn intussen wel iets ver anderd. Op hetzelfde vliegveld waar onze vlag werd neergehaald, zijn onze jongens, als of zij een herstel beoogd/en van de smaad, onze vlag aangedaan, met hun wappe rende parachutes neergestreken, vanwaar zij in weinige uren de hoofdstad der re publiek veroverden en verder trokken om recht e,n orde te brengen waar dit nodig is. Neen, wij zijn het niet eens met de Indische Courant, dat alle Tromp's en De Ruyter's dood zijn. Morele én materiële nood lienigen van hen zonder aanzien der levensovertui ging die door daad of houding bij droegen tot hét verzet en van nabestaan den van hen, die in de strijd omkwamen. De getroffen gezinnen moieten ma terieel gezien blijven leven in die om standigheden» die zouden hebben bestaan, als niet... U zult echter voélen, dat geld-allleen de gegeven beloften niiet kunnen inlossen. Het Nederlandse volk moet meer doien om het leéd te verzachten. Het gemis van ee:n vader, echtgenoot of zoon kan tóch af niet worden goedgemaakt. Daarom bezoeken onze medewerkers ge regeld alle getroffen gezinnen, gevien raad en bijstond' met hart èn verstand. Denkt U eens aan de opvoeding van kinderen ïn een vaderloos gezin, be middeling bij ministeries, verkrijgen van herstelcredieten, vergunningen, huisves ting enz. enz. Natuurlijk, ook U kent die moeilijkhe den van distributie, schaarste en der gelijke. Het kost U zelfs moeite deze te overwinnen. Wat bereikt een alleenstaan de vrouw of een nauwelijks hersteldie verzetsman dan? De Stichting 1940-1945 helpt hen! WORDEN ZIJ VERGETEN? Acht duizend vrijwilligers vormen de basis van de Stichting 1940-1945- Zij zor gen voor de inzameling der gelden, het onderzoek voor de bepaling van uitkerin gen en de sociale verzorging der slacht offers. Deze vrijwilligers vragen geen cent. Hef zijn echter de beheers- en administra tiekosten, die het onmogelijk maken elke ontvangen gulden als 100 centen uit te keren. Maar vindt U het bij oen landielijke organisatie veel, als deze slechts 5 °/o kosten maakt Ontvangen werd in 1945 16 millioen; 1946 6 millioen; 1947 2 millioen. Wordt de belofte aan onze verzetsman- sen gebroken? Worden de slachtoffers vergeten? UITREIKING BONKAARTEN. In het tijdvak van 20 December tot 12 Februari a.s. zal op de vastgestelde tij dien de uitreiking geschieden van die bonkaar ten KA, KB en KD 903 voor nïèt-zelfver- zoJfgers en de kaarten LA en LB 903 voor zelf verzorgers-vlees. Die leef tij dsgroiepien B, C, D en E zijn met ingang van de ze bonkaarten samengevoegd. Tegelijkertijd zullen worden uitgereikt ta- bakskaarten QA 903 voor mannen gébo ren in 1931 en eerder en QC 903 voor vrouwen geboren in 1931 en eerder. Voor de uit te reiken tabakskaaTten dient, evenals voor de levensmiddelen kaarten, 'n inwisselingsbon te worden aan geboden, n.1. dé bon, welke links onder aan de tobakskaart of de divérsenkaart 901 voorkomt, derhalve voor een QA- kaart de bon „Tabak 07" en voor een QC kaart de bon „Diversen 10". De inwisselingsbonnen mogen zomder bon kaart worden aangeboden. Bij deze uitreiking vindt eveneens plaats de uitgifte van dè kaarten MD 903/904 voor a.s. en jonge moeders. Stamkaarten dienen te worden mede gebracht. Naar aanleiding van het door dè heer Littooy op 14 Dec. ingezonden stuk, moet mij het ondervolgende van biet hart. Gelooft U werkelijk in alle ernst, mieneer Littooy, dat we, door onze kinderen göem klappertjespiistooltjé te gevien, voorko men zulle,n, dat het een jeugd wordt, die met stenen naar een trein gooit of graag met munitie speelt? Gelooft U heus, dat wanneer U een kind gelukkig maakt mjet zo'n klappertjesding, U hem tevens, een zêtje geeft in de richting van ,,'n misdadig individiu"? Kom, kom. Toen ik voor m'n zoon een klappertjes- pistooltje kocht, was ik me zeer wel be wust, dat er veel mensen zijn, die dit niei zullen doen. Maar ik deed het wel! Ik weet me namelijk nog veel te goed te herinneren, hoe ik zelf ook graag zo'n ding in m'n jeugd bezat en waar ik van enige funeste uitwerking bij mezelf nooit iets heb kunnen merken, waagde ik het er maar op. Ik geloof, dat, iedere gezon de jongen nu eenmaal onweerstaanbaar wordt aangetrokken door zo'n klapappa- raat. Later gaat dat vanzelf wel weet over. Dan zijn er weer andere dingen, die ze graag bezitten en doe je ze mJet een pistooltje niet hef minste pléiziie,r meer. Ik ben het eens met die heer Litfooy, dat er aan onze jeugd iets gedaan moiet worden, heèl dringend zelfs, maar ik ontken de redenering, dat het van klap pertjespistool, via kafapulf en zo, naar 'n verkeerd opgevoed en misdadig mens moet lijden. Dat zit 'm in heel iefs andiers. Inderdaad mijnheer Littooy, wij ziften met de erfenis van Hitier-Jugiend, Jeugd storm en Balilla, maar we moeten hef geval niet anders stellen dan het is. De leden van deze jeugd-organisatfe® toch zijn er voor minstens 99 procent inge bracht door de oudejrs en dat heeft toch m.i. niet veel te maken miet vermieiewd verkeerd speelgoed in hun prilste jeugd. Ik kan intusseif nog melden, dat het klap pertjespistool i\ bezweken, maar (lat hef opvoedende speelgoed", waarmee gjen tante van me kwam aandragen, nog on beschadigd in de kast staat. M'n zoon vindt dat „meidenspul" en kijkt er niet naar om. Nu krijgen we weer 't Kerstcadeautje. Waf moet dat nu \voiden? Want ondanks ik niet geloof, dat je van bloedworst eten noodzakelijk bloeddorstig moet wor den, geef ik hem niet graag -een katapult. Niei zo zeer om de weinig opvoiefdtèndte waarde, maar meèr om mijn ruiten. H. OEKMAN. KERSTSPEL IN ELTHETO. Zoals uit een advertentie in dit nummer blijkt, zal in het Hervormde Wijkgebouw van Soest-Zuid, EItheto, aan hét Driftje, op 23 December, een opvoering plaats vinden van het kerstspel van Nijhoff, „De Ster van Bèthlehem". Voor bijzon derheden zie men de advertentie in dit nummer. KERSTFEESTVIERING. Hét Kerstfeest van de Zondagsschool „Emmakerk" zal worden gehouden op le Kerstdag, té 5 uur n-m., in de Emma kerk. WIE VERLOOR HANDSCHOENEN. Dé directeur van het postkantoor ver zoekt ons te willen melden, dat de da me, die reeds opbelde over vieirlotfeoi bonthandschoenen, zich kan vervoegen op het hoofdpostkantoor, daar bedoelde handschoenen gevonden zijli. BILJARTEN. De resultaten van de gespeelde compie- titie wedstrijden voor de N.B.B., 'distriöt Eemland, in de week van 12 tot en miet 18 December waren: Cadre Klasse: Centraal 1—Ons Genoe gen 1 4—2. Gouden PI. 1Verg. Wagen 1 6-0. le Klasse libre: Metropole 1—Theomien 1 8—0. Leusderkwartier 1—Nieuwe Kjei 1" 80. Zonneheuvel 1Soestdijk 1 4-4. Ons Genoegen 2—Gouden PI. 2 4—4. Zon neheuvel 1—Leusder kwartier 1 26. 2e Klasse libre A: Vergulde Wagen 3 Oosterpark 1 uitgesteld. Ons Genoegen 3Centraal 2 44. Leusder kwartier 2 ODL 1 62- Animo 1Metropole 2 4-4. 2e Klasse libre B: Metropole 3—D.O.S. 1 44 Nieuwe Kei 2Gouden Ploeg 3 2—6. KOT 1Middelwijk 1 2-6. 3e Klasse libre A: Soestdijk 2—KOT 2 62. Metropole 4Verg. Wagen 4 44 Ons Genoegen 4—ODL 2 4—4. Centraal 3Theomien 2 62. 3e Klasse librê B: Ons Genoegen 5 Leusderkwartier 3 6—2 Tavenu 1—Animo 2 uitgesteld. ODL 3—Zonneheuvel 2 0—8. Metropole 5Nièwe Kei 3 44. 3e Klasse libre C: Animo 3Oosterpark 2 80- Leusderkwartier 4Centraal 4 44. ODL 4Middelwijk 3 26. DOS 2Zonneheuvel 3 62.

Soester Courant | 1948 | | pagina 1