KERSTMIS 1948. Nieuwjaarsgroeten. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Onze Burgemeester richt zich tot onze jongens in de tropen. Onze courant in de vol gende week. De Soester raad weer bijeen. IN DE HOEK. Als'n kou U overvalt: SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. 24e JAARGANG No. 95. Bureau: Vau Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Abomn. p. kwart, f 1.50 - p. post f 1-75 VRIJDAG 24 DECEMBER 1948. Licht in een Duistere Wereld. Er is uit 's werelds duist re wolken Een licht der lichten opgegaan. Komt tot Zijn schijnsel alle volken En gij, mijn ziele, bidt het aan. Nog enkele uren en dan zal ook in onze duistere wereld het grote Licht van de Kerstnacht, het Vredelicht, weer schij nen. Onder de overmacht van dat licht zullen millioenen hun knieën ein het hoofd buigen; zij zullen de handen vou wen en deemoedig gebogen 't Christus kind aanbidden en weldadige warmte la ten nederdalen in de stille diepte van hun ziel- Het is dan Kerstmis en er zou vrec'ie op aarde moeten zijn. Kerstmis! Wij laten bij het horen van dat woord onze fantasie dé vrije loop, denken daarbij aan een vlekkeloos, wit kleed over een grauwe, sombere aarde; wij horen beierende klokkenklanken met de nodigende roep van huis tot huis, van land tot land en van werelddeel tot werelddeel; wij geloven in een wienejld, welke dié roep verstaat en die begrijpt', dat de sfil-stralende nacht van Efrafa's veld de volkeren de vrede verkondigt. Kerstmis, Chrïstmas, Weihnacht, No<jI. Vier klanken, honderd klanken, doch 1 feest. Het heidendom mocht feestvieren over de Zon der Natuur. Het kerstfeest werd voor ons hef feest van een Sol Invictus, een Onoverwinnelijke Zon. Daarom mogen wij vertrouwen, dat de grote eindoverwinning niet zal komen aan de kant van de afbrekende machten in onze duistere wereld, maar zal zijn voor de opbouwende krachten, voor hen, die geloven in het Licht der Gerechtig heid. Heeft voor ons niet het licht der be vrijding gegloord? Het licht, dat v*èel te spoedig was uitgedoofd? Nu zitten we weer in een dieps duis ternis, zij het dan ook in een nationaal en internationaal, en economisch en so ciaal donker. Onderwijl zoeken en tasten wij echter in dit donker voorf. Wij verwachten hef heil der wereld van een rij zon nen' vantoenemende mensen; van steeds nauwer wordende handelsbetrekkingen; van de goiade wil der volkeren en van hun regieringen; van een oplevend idealisme voor alles wat edel is of heet: van de trek naar 't goe de, dat toch in iedere mens moet wonen. Wat voor nut hebben echter al deze „kleine zonnen' zolang zij stralen over mensen met de duistere haat in hun ziel? De zon der Liefde moge van jaar tot jaar een paar uren van innigheid brengein in déze donkere wereld, zolang echt.r Haar stralen het duister niet geheel heb ben verdreven, zal de door egoisme en hebzucht aangegrepen mensheid onze we reld verandfcren in een hel. Kerstnacht, Nacht van het Christuskind, nacht van het grote Licht! Mogen wij worden tot kinderen van dat Licht, tot lichtdragers in deze duis tere wereld! Het navolgende schrijven werd j.1. Maan dag door onze Burgemeester gezonden aan alle Soester militairen in Indonesië: Wij staan thans aan het begin van de week, die met Kerstmis eindigt. En een week later vieren we Oud len Nieuw feestdagen, die zoveel mogelijk in de huiselijke kring doorgebracht worden. Gij zijt daartoe niet in staat, om dat gij ver van huis, ver van de vertrouw de omgeving geplaatst zijt teneinde al daar een taak te vervullen. Ongetwijfeld zullen juist in deze dagien Uw gedachten dikwijls naar Nederland gaan, waar men zich zo moeilijk een voorstelling kan maken van Uw werk en van alle moeilijkheden en teleurstel lingen. Doch niet minder gaan de ge dachten Ln Nederland uit naar ,^de jon gens overzee''- Wij zijn er in Soest trots op, dat zovelen onzer het volbrengen van de zware Nederlandse plicht in Indo nesië voor hun rekening genomen hebben Daarom weet ik zeker, dat ik meidie na mens de gehele bevolking schrijf, wan neer ik U bij de jaarwisseling mijn aller beste wénsen voor het komende jaar aanbied. Moge het U goede berichten van thuis brengen. Moge het Uw taak in Indonesië verlich ten, door de wetenschap, dat Uw aanwe zigheid aldaar metterdaad recht en vrijheid voor allen brengt. Moge het U naar lichaam en geest voor de Uwen én ons Vaderland behouden. Door de ontwikkeling van de laatste da gen beseffen wij weer eens opnieuw van hoeveel gewicht Uw optreden, Uw dis cipline, Uw moed kortom Uw hou ding is, niet alleen voor Nederland en Indonesië, maar niet minder voor 's werelds gang naar groter gerechtigheid. Weest ervan overtuigd, dat wij met grote spanning en belangstelling Uw we derwaardigheden volgen en ons allen verheugen op Uw behouden thuiskomst, levens reken ik er op, dat U een beirojep op mijn hulp zult doen, in alle geval len waarin U meent dat deze voor U van belang kan zijn. Met stevige handdruk en hartelijke groe ten van Uw Burgemeester, (volgt ondertekening). In verband met Kerstmis en Nieuw jaar zal de Soester Courant in de komende week slecbts éénmaal verschijnen en wel op Donderdag namiddag. De raad onzer gemeente is in openbar^ vergadering bijeengeroepen teglen Don derdag 30 December a.s. te 19.30 uur, ter behandeling van de volgende agenda: 1. Mededeling van ingekomen stukken, a- Een tweetal verzoeken om vergoeding in dè kosten van vervoer van kinderen voor het bezoeken van een ambacht school, met voorstel aan adressanten te berichten, dat deze vergoeding niet kan worden verstrekt- b. Schrijven van de Directie der Neder landse Spoorwegen inzake sluiting der spoorwegovergang nabij halte Soestdijk. c- Besluit van Gedeputeerde Staten be treffende onthouding goedkeuring aan die Beheersvercrdening van bet Grondbe drijf. 2. Vaststelling van eèn besluit tof onttrekking van eèn gedeelte rijwielpad Soesterberg-Amcrsfocrt aan het openba- re verkeer. 3. Nader voorstel van B. en W. tot her stel en verbetering van bet landgoed „Co- lenso»' in D.U.W.-verband mét crediet- aanvrage. 4- Voorstel-VeiO B. en W- fat faekeruiïrxs van een aanvullend crediet in verband met de vèrbouw en de inrichting van bef gemeentehuis. 5. Voorstel tot herbenoeming van leden van het Stichtingsbestuur van het Soes ter Natuurbad wegens periodiekie aftre ding. 6. Voorstel tot vaststelling van èen besluit tot toekenning van een tijdelijke bijslag en een verdere tijdelijke loon- toelage (kindertoeslag) aan het daarvoor in aanmerking komende gemeenteperso- neel- 7- Voorstel tot vaststelling van een Ver ordening tot regeling van het verhaal van bijdragen voor inkoop van pensioenen ingevolge de Pensioenwet 1922. 8. Vaststelling van besluiten inzake ge meente-eigendommen t.w.: a. Verlenging huur van het perceel Steen- hoffstraat 5; b. Kosteloze ingebruikgeving van een per ceel grond, gelegen aan de Leeuw(erik- weg, aan H. Keiman; c. Verlenging van huur van het perceel Van Weedestraat 3; d- Aankoop van een perceel grond in liet partieel uitbreidingsplan „Harfweg" van C. G. van den Broek. 9. Behandeling van fcelastingreclames. Officiële mededelingen. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoiek van Shell Nederland N.V., Wassenaarsewieg 80, 's-Gravenhage, om qp perceel Ra- dCmakerstraat 13, kadastraal bekend in sectie E Nr. 2388, een benziniepompln- stallafie te mogen uitbreiden, door hen is verdaagd. Voetbal. POLITIE-VOETBAL. In het fraaie sportpark te Bussum vond Dinsdagmiddag voor de competitie van de Ned. Politie Sportbond de ontmoe ting tussen de politie-elftallen van Bus sum en Soest plaats. De leiding was in handen van de bekende K. N. V. B.- scheidsrechter A. Thijssen. Soest, dat zonder haar achterspeler De Liefde in 't veld verscheen, begon met enige aanvallen op het Bussum-doel en reeds na enige minuten verdween de bal in het door de keeper verlaten Bus sum-doel; de arbiter had echter buiten spel geconstateerd, zodat dit doelpunt jammer genoeg voor Soest werd gean nuleerd. We kregen daarna een gelijk opgaande strijd te zien met Bussum iets gevaar lijker. De snelle vleugelspelers der thuisclub stichtten nog al wat verwar ring voor de Soest-veste, maar doelman v. Weert was er goed in en wist voor lopig onheil te voorkomen. Eenmaal dachten wij Soest de leiding te zien nemen toen rechtsbinnen De Har- tog plotseling met de bal alleen voor het Bussum-doel kwam, maar zijn harde schot ging net naast. Vijf minuten voor het verstrijken van de eerste speelhelft kreeg de midvoor van Bussum zo'n zelfde kans en deze wist deze, onhoudbaar voor de Soes ter doelman, te benutten. (10). Met de ze stand kwam ook de rust. Na de doelwisseling wist Soest reeds spoedig gelijk te maken, toen uit een goed genomen hoekschop, de bal in het Bussum-doel verdween. Een spannende strijd om de leiding volgde en hoewel zich vele spannende momenten voor beide doelen afspeelden, de verdedigin gen wisten steeds weer redding te bren gen. Na een half uur had Bussum succes, toen de midvoor een voorzet van rechts opving en deze ineens inschoot, een pracht doelpunt (21). Fanatiek speelde Soest verder en een maal kroop Bussum door de mazen van 't net, toen een hard schot van de Soes ter midhalf, buiten bereik van de doel man door de bovenlat werd gekeerd. Hoe beide partijen zich ook inspanden om tot scoren te komen, verandering in de stand kwam er niet meer en had Bussum deze sportieve strijd met 21 gewonnen. In ons nummer van a.s. Donderdag zullen de gebruikelijke nieuw jaarsgroeten worden opgenomen. De prijs van deze heilwensen be draagt f 1.50. Groeten van groter formaat naar plaatsruimte. Vroegtijdige inzending wordt aan- 2er»icE. Plaatselijk nieuws. UITREIKING BONKAARTEN. Om verwarring te voorkomen, deelt die Distribufiedienst mede, dat de uitreiking van bonkaarten geschiedt op de datum, welke op de oude bonkaart gestempeld staaf. levens wordt dé aandacht er op geves tigd, dat de Distributie-dienst al hier ge.ên telefoon mieer htieft. Mjem gelie ve zich voor inlichtingen per telefoon niet bij het gemeentehuis te vervoegen, maar bij het hoofdkantoor te Amersfoort, tele foonnummer K 3490 4320. KERST-ORATORIUM. Met veel genoegen heb ik Dondsrd/ag in de Julianakerk dè uitvoering bijge woond van het Kersf-Oratorium „Chris tus' Geboorte van R. Beintema. De uitvoerenden waren 't Giecref. Evan gelisatiekoor „Dé Roepstem*', Tonny v. d. Garde, sopraan; Henk Kroes, bas; Elfride Pilon, piano; A. B. v. d. 'Broek, orgel. Het geheel ondier leiding van de heer G- den Broeder. Het koor zong goed en heeft de moeilijk heden van dit oratorium al behoorlijk onder de knie. Heei mooi werd gezongen Koor 9: „Maak U op...'". Een apart complimentje mogen de so pranen hebben, hoewel de alten niet v(e(e^ voor hun „hogere'' zusters onderdoen. Wat de solisten betreft: de sopraan heeft een mooi, doorzichtig geluid; in de ho gere regionen wat vaag, doch haar voor dracht maakte weer veel goed. De bas heeft zijn ondankbare partij (de recita- tafieven) uitstekend gezongen. Jammer, dat hem niet wat meer aria's waren toe bedeeld. In de solo „Ik kniel aan Uw kribbe neer" konden we eerst goed zijn nobel geluid bewonderen. En nu de infrumenfale solisten. Elfride Pilon verrichtte haar taak uitnemend, voor zover dit mogelijk was op èen piano, die op enkele tonen Lefs van een clav|e- cimbel had. Hetzelfde zou ik willen zeggen van de organist, de heer A. B. v. d. Broek. Hij deed uitstekend werk op een weinig mlele- gaand, stroef instrument. En dan was er nog de gemeentezang. Wat weifelend soms, maar (och een mooie afwisseling. De dirigent had de zaak goed in de hand, de inzetten mogen echter wel meer verzorging. ,JDe Roepstem'' kan terugzien op een goede uitvoering, die behoorlijk was be zocht en door de voorzitter van het koor, de heèr Jac. Kuijvenhoven, op de gebruikelijke wijze werd geopend ;en ge sloten. P.D.B. Nu Indonesië weer zo hevig in het brand punt van onze belangstelling staat, mag ik als mijn Kerstbijdrage in het nummer van vandaag wel het onderstaande uit treksel uit een brief vertellen, wieÜkie ik zojuist ontving. .en ben ik mét m'n schrijfgereedschap een beetje opzij in de schaduw gaan zit ten. Rechts van mij ziè ik' de Gedieh en links de Preangêr-hoogvlakte. Prachtig land is het toch en toén ik op school deze plaatsen leer die; had ik niet kunnen denken er onder gegeven omstandigheden te zullen rondtippèlen. De jongens zijn wat rumoerig vandaag, het zijn nèt een stel jonge honden. Er zit iets in de lucht, al weet ook niémand nog het juiste er van. Als je ze zo bezig ziet, rollen en grappen maken, kan je je niet indenken dat dit die zelfde prachtkerels zijn, waar je op kan bouwen als het nodig is. De „witte'je weef wel, waar ik je de vo rige keer over schreef, he,eft iee:n nieuw repertoir opgediept en nu btrult hef heLj stel de refreintjes mee. He(t is g|ejqn sa- lonmuziek, maar dat zal je je wel kunnen indenken. Maar ik heb ze liever zo, als dfit ze te ingetogen zijn, want ondanks hun rumoerigheid, zou ik ze niet willen rui len, Zondag bemerkte ik, dat v. G.» waar ik je laatst die geschiedenis over schreef met die klapperrat, stilletjes een kaars je brandde- Hèt was in de vooravond, net na hel eten. Ik ben er zonder iets fa zeggen bij gaan zitten en samen hebben wij ons adventkaarsje gebrand. Hij had maar 1 kaarsje, dus moest er zuinig mee zijn, anders haalde hij dè Kerst niet. En toen hij zei: „dat doèn we thuis al tijd Luit", kreeg hij het waf ite kwaad, al het hij hef haast niet merken. Zo kom je aldoor wat nader tot dè jon gens en als ik' v. G. tegen kom, voesl ik de verstandhouding, door dat advènt- kaarsje ontstaan. Met al dat geschrijf over advent, kom ik tot hèt verzoek, dajÉ ik je had te doen. Zou jij er voor willen zorgen, dat bij mij fhuis met de Kersf van mij een Kerststukje wordt bezorgd? Zoek maar eèn aardig stukje uit, later rekenen wij wel eens af. Ik zou het na tuurlijk nog fijner vinden, als jij kans zag het zelf even te brengen. Misschiet dat je komt. oeef hèt Kerststukje dan aan mijn moeder en geef haar een zoen van mij. Zeg haar, dat, als God' het wïl, ik1 hèt volgend jaar wéér zelf hoop te kunnen doen. Vertel ze thuis, dat ik met Kerst in gedachten bïj hen ben. Ze zullen het leuk vinden als jij je even laat zien, dus ik reken er op hoor. Ik schrijf natuur lijk zélf ook, maar die brief is natuurlijk te vroeg of te laat...". Tot zover de brief. Wanneer U dit leest, zit ik waarschijnlijk in de trein met een Kerststukje op m'n knie, op weg naar zijn huis. Wat zou ik graag aan al die ouders van onze jongens overzee het zelfde doen. H. OEKMAN. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Beide Kerstdagen is geopend Apotheek „Soest'', Soesterbergsesfraat 8. MOTORCLUB „SOEST". In haar clublokaal „Zonneheuvel'aan de Torensfraat hield de Motorclub „Soest" haar derde jaarvergadering. In zijn ope ningswoord memoreerde de voorzitter, de heer P. Olyslager, de verrichtingen van de club in het afgelopen jaar, 11.L de goed geslaagde terreinwedstrijdlcn met de daaraan verbonden provinciale kam pioenschappen en de georganiseerde bte- trouwbaarheidsritten. Het ledental was aanmerkelijk teruggelopen, maar dit moet gezien worden ïn het licht van de moei lijke tijdsomstandigheden. De oude kern van de ledén was nog aanwezig en daar om kon volgens spr. de toekomst met vertrouwen worden tegemoet gezien. Na de behandeling van enige ingekomen stukken werden de jaarverslagen van secretaris en penningmeester goiejdgje- keurd. Het financiële verslag gaf een ba tig saldo aan. Na de daarop volgende bestuursverkie zing werd het bestuur als volgt samen gesteld: P. Olyslagers, voorzitter; P. Floor, secretaris, Parklaan 21a; J. Oos- terbeèk, penningmeester; J. de Graaf, H. A. Butzelaar, A. Stalenhoef, H. v. Kooi en H. G. Willemars, leden. Besloten werd de contributie te verla gen en vast te stellen op f6.p. jaar. Vervolgens werden nog enkele mtic'ieklie- lingen gedaan ovér een «eerstdaags te houden feestavond en het organiseren van een filmavond. Na het officiële ge deelte bleven de leden nog langie tijd gezellig bijeen voor hef houden van een door het bestuur aangeboden wildavond.

Soester Courant | 1948 | | pagina 1