KERST 1948. Stichting 1940—1945. wTmTnieuwenhuis f f KERSTMIS 1948 L.S. Fa. Van de Wijngaart Een gelukkig Kerstfeest en een voorspoedig 1949 TEL.27SÓ KERKSTR.3 De Nederlandse driekleur wappert boven Djocja. RUWE HAMDEM Loodgieter - Electricien Plaatselijk nieuws. GOED, O 4> EDI, 'A. 1 wat g' w Sa s", i «S Predikbeurten. Burgerlijke stand. Iets over de Amerikaanse conjunctuur. UIT CROMW Aan de vooravond van Kerstmis danken wij U allen voor het ons in zo ruime mate geschonken vertiouwen in het afgelopen jaar. Het zal voor ons in het Nieuwe Jaar een aansporing zijn om te trachten Uw belangen nog beter te dienen. Onze vakkennis en activiteit stellen wij hiervoor gaarne ter Uwer be schikking. Moge 1949 U geluk en voorspoed brengen. Makelaars- en Assurantiekantoor Heideweg 29 NIEUWJAAR 1949 Hoort volk'rén naar de gouden stem, Het lied der duizend' Eng'1 enk oren Daar in een stal, bij Betlehem, Daar is de Vredevorst geboren' 't Kanon verstomt, slechts deze stem Klinkt krachtiger dan ooit te voren: Het Eng'lenheir ter eer van Hem Doet wederom Zijn lof-lied horen! Wij moeten in een duïsf're stal Nu weer de Vredevorst gaan zoeken. De vorst, van aarde en heelal Daar vindt ge Hem, gehuld in doeken. En als ge luistert zult ge't horen Dit woord, dat Christus is geboren! wordt U toegewenst door Het was Zaterdag 18 December juist drie weken geleden, dat veel ophef werd gemaakt van een zgn. „vlagincident" op het vliegveld van Djocja. Een lid van de bemanning van het K.L.M.-toestel, dat de Nederlandse mi nisters Sassen en Stikker naar Djocja had gebracht, had zoals gebruikelijk na de landing de Nederlandse driekleur op de cockpit van het vliegtuig geplant. Dit wekte n „onprettige indruk" bij de republikeinen, nürfverzoe'rc oc -vla^verwiword „.orH We zijn ruim drie weken verder en thans wappert niet een klein vliegtuigvlaggetje van een vliegtuig op het Djocja-vliegveld, maar is de Nederlandse driekleur hoog aan de mast gehesen en wappert zij boven ge heel Djocja. Reeds enige uren nadat de Nederlandse pa rachutisten het vliegveld Magoewo hadden bezet, viel de hoofdstad van de Republiek zo goed als onbeschadigd in Nederlandse handen. De gebeurtenissen der laatste dagen hebben elkaar wel snel opgevolgd. Zaterdagmiddag werd door de Nederlandse Regering het B.T.O.-besluit (Bewind Indonesië, in Over gangstijd) afgekondigd, een paar uur later namen de militaire operaties op Java en Sumatra een aanvang. Omstreeks midder nacht (7 uur Javatijd) daalden paratroepen op het vliegveld van Djocja en nog geen 10 uur later was de Republikeinse Regering met haar president Soekarno, die drie jaar lang het herstel van normale toestanden op Java en Sumatra hadden gesaboteerd, ge vangen genomen. Dit moet op de eenvoudige Javaan wel een geweldige indruk gemaakt hebben. Het Ne derlandse prestige, dat de laatste jaren zo veel geleden heeft door te veel toegeven en een teveel aan geduld, is door deze schitte rend uitgevoerde militaire operatie, die, zo als minister-president Dr W. Drees het in de Regeringsverklaring uitdrukte, getuigt van het inzicht, het beleid en de stoutmoe digheid waarmede leiding en troepen hun taak vervullen, bij de Indonesiërs weer aan zienlijk hersteld. Regeringsverklaring in de Tweede Kamer. Gistermiddag om 4 uur heeft minister-pre sident dr W. Drees, namens de Regering, over de gebeurtenissen van het afgelopen weekeinde een verklaring afgelegd. Van de toestand in Indonesië, welke de Re gering ten slotte tot ingrijpen noopte, geeft dr Drees het volgende beeld: ..Van Juli jongstleden af zijn duizenden re publikeinse militairen, die na de Renville- overeenkomst waren teruggetrokken uit de onder Nederlandse controle staande gebie den, gewapend teruggekeerd. Dit geschied de, zoals uit tal van in onze handen gevallen orders is gebleken, in opdracht van republi keinse commandanten en met het doel om rust en orde in deze gebieden te verstoren en inzonderheid de Indonesische bestuurs ambtenaren te terroriseren. Bijna 300 van deze Indonesiërs, onder wie vele dessahoofden, zijn vermoord. Tal van anderen werden gewond of ontvoerd. Van republikeinse zijde werd het voorgesteld alsof dit spontane daden van de bevolking zouden zijn. Uit overstelpend feitenmateriaal is echter bekend, dat er in werkelijkheid sprake was van een stelselmatige actie, ge leid van republikeins gebied uit. De republi keinse legercommandant, generaal Soedir- man, heeft zelf in geheime orders opdracht gegeven de infiltraties te doen toenemen. In dit verband is opmerkelijk het grote ver schil in aantal bestandsschendingen op Java en Sumatra. De bevolking van Sumatra heeft, eer dan die van Java, de reputatie strijdlustig te zijn. Daar is echter niet op grote schaal tot infiltratie overgegaan. Het gevolg was, dat bijv. in de week van 1 tot en met 7 December op Sumatra slechts 15 bestandsschendingen en incidenten voor kwamen. tegen 291 op Java. Wat de infiltraties en bestandsschendingen betreft, stonden wij voor een toestand, on danks grote verschillen vergelijkbaar met die, waarin de Griekse regering staat tegen over de rebellen, die, wanneer tegen hen wordt opgetreden, kunnen uitwijken over de grenzen van andere landen, vanwaar zij ook telkens versterking, wapens en munitie kun nen ontvangen. Zo ontvingen de republikein se troepen in de niet-republikeinse gebieden aanmoediging, versterking en bewapening uit Djokja, waartegen wij niet konden op treden. zolang wij ons door het bestand ge bonden achten. Nu noch op een beëindiging van deze terreur, noch op een snel tot stand te brengen definitieve overeenkomst uitzicht bestond, heeft de regering, zoals bekend is, zich verplicht geacht het waardeloos gewor den bestand ook harerzijds te beëindigen en op te treden met de middelen, waarover zij beschikt. Zij is zich ten volle' bewust van de ernst der genomen beslissing, maar meent, dat geen keuze meer overbleef, tenzij Nederland In donesië aan zichzelf overliet en er van af zag de voorwaarden te scheppen voor een ontwikkeling in vrijheid, met waarborgen' voor recht, orde en veiligheid. Ging Nederland hiertoe over, dan zou spoe dig over geheel Indonesië een chaotische toe stand te verwachten zijn, die -op den duur vermoedelijk op een dictatuur zou uitlopen. De regering streeft geen ander politiek doel na dan de verwezenlijking van de beginse len, die waren neergelegd in de overeen komst met de Republiek en met andere deel staten, tot welker verwezenlijking de Grond wet thans de mogelijkheid opent Zij wil zo snel mogelijk een rechtstoestand doen in gaan, die een eigen Indonesische bewindvoe ring inleidt. De strijd moest komen. De Regering is er zich van bewust hoeyeel waardevolle krachten er aan de zijde der Republiek te vinden zijn, wier medewerking voor Indonesië dringend noodzakelijk is en hoe tragisch het daarom is, dat de vrede lievende oplossing, die zij en wij nastreef den, niet is bereikt en dat thans de tegen stellingen weer zijn verscherpt. Strijd was onder alle omstandigheden te verwachten, want wanneer overeenstemming met de re publikeinse regering bereikt was, dan zou bijna zeker een deel van het republikeinse leger samen met extremistische groepen in opstand zijn gekomen. I Ruwe huid, Schrale lippen, I PUROL verzacht en geneestl Nu de laatste week van het jaar, waarin de Kerstdagen en Nieuwjaar vallen, voor de deur staat, vraagt de Stichting 19401945 even Uw bijzondere aan dacht. In deze week gaan onwillekeurig de ge dachten uit naar alles wat in het ver leden ligt en maakt de bewust levende mens de balans op. Hij gaat na in hoe verre hij tevreden kan zijn, waarbij ook de punten naar voren komen, waarin hij te kort geschoten is. Goede voornemens van vroeger komen dan ook weer naar voren en een daar van is, bij het overgrote deel van de Ne derlandse bevolking, ongetwijfeld ge weest om de vrijwillig opgenomen taak, de zorg voor de nagelaten betrekking van de slachtoffers van het verzet, zo goed mogelijk te vervullen. Ofschoon de resultaten van de inzame lingen, die te Soest voor dit doel wer den gehouden, alleszins bevredigend mogen worden genoemd en Soest zich ook hierin van haar goede zijde heeft laten zien, is het aantal vaste contri buanten onvoldoende. Het is bekend dat de Stichting 1940 1945 niet bedelt om de noodzakelijke gelden bijeen te krijgen. Dit zu toch wel erg in strijd zijn met de opvatting, die er reeds sedert de oorlog in deze zaak wordt gehuldigd. De nagelaten betrekkingen hebben recht op de schadeloosstelling die zij ontvan gen. Het Nederlandse volk nam deze verplichting vrijwillig op zich en houdt zich aan het eens gegeven woord. De zorg, die wij hier bedoelen is zeker niet uitsluitend een zorg voor de Staat, of schoon ook van Staatswege belangrijke bedragen worden beschikbaar gesteld. Juist in deze dagen, waarin het gezon de gezinsleven in Nederland zo sterk tot uiting komt, is het daarom zo goed eens even stil te staan en ons eens op de man af te vragen of wij in dit op zicht niet te kort zijn geschoten. Wat hebben wij geen bewondering ge voeld voor de mannen en vrouwen, die, tijdens de bezetting, door daad of hou ding,, meehielpen om weerstand te bie den aan de bezetter en pogingen van die zijde om het veroorzaken van nog meer leed te verijdelen. Als gevolg daarvan zijn helaas velen van de besten het slachtoffer geworden en gevallen als helden, hun eigen belangen achterstel lende bij die van hun vaderland. Zij worden gemist bij de opbouw van een nieuwe wereld en zeker niet in de laat ste plaats in de gezinnen, waaruit zij kwamen. Is het dan voor ons zo moeilijk om het door ons gegeven woord te houden Ook hier gaat op het al oude Neder landse gezegde: ,,Vele kleintjes maken een grote" en als wij dat in toepassing brengen, kan de materiele nood worden gelenigd. Als iedere Nederlandse vrouw of man zich b.v. een sigaret of twee bonbon netjes per week wilde ontzeggen en de kosten daarvan afstond aan de Stich ting 1940—1945, zouden alle moeilijkhe den voor goed uit de weg zijn geruimd. Is dit nu te veel gevraagd? Het lijkt haast belachelijk en toch zou de Stich ting 19401945 zich, voor wat de finan ciën betreft, geen zorgen meer behoe ven te maken. In deze courant vindt U een kaart, waarop U zich kunt aanmelden als con tribuant van de Stichting. Vult U die nu eens in. Het gaat heus niet om gro te bedragen. Vaste contribuanten, die f 1.of i' 2.50 per jaar bijdragen, zijn de steunpilaren van de Stichting. Doe het nog voor Kerstmis of Nieuwjaar, dan kunt U, als U op die dagen gezel lig in familiekring vereend bent, in een stil moment tot U zelf zeggen: „Ik deed mijn plicht en kan tevreden zijn". De inning van de bijdrage geschiedt? in dien U zulks wenst, in termijnen. Van Weedestr. 23 - Tel. 2577 DE HAREM. Het programma, dat deze week in het City-Theater draait is een en al luchtig heid en vrolijkheid. De bekende komiek-eln Abbott en Coste'llo rollen in de dio^dwaze comedie „De Harem' van de ene in de andere benarde positie. Veel kan hun echter niét gebeuren, want zij we'jen iqr zich nog altijd wel uit te redden, waf natuurlijk steeds met de nodige dwaas heid gepaard1 gaat. Het zijn echter niiöt alleen de dolle avonturen van onze twee vrienden, die li in deze rolprent kostelijk zullen amuseren, de bekoorlijke Marilyn Maxwell speelt en zingt zo voortreffelijk, dar het een lust is om er naar te kijken en te luisteren, terwijl de bekendis band van Jimmy Dorsey voor een keur van vrolijke muziek zorgt- Wie met de feest dagen eens hartelijk wil lachen:„Die Ha rem'' is een goed recept- KERSTWIJDINGS-AVOND BAND N.-I. In het teken van het Kerstfeest hield die Band Nederjand-Indonesic, afd. Soest, Dinsdagavond in het wijkgebouw „Elthê- to'' aan het Drift je een wijdingsavond. De voorzitter, de heer Berlijn, o pen dl j déze avond met een toepasselijk woord en memoreerde, $at op deze avond, meer nog dan anders, onze gedachten uitgaan naar onze verwanten in Indonesië die het blij gevoel van huis en haard moeten missen. Een minuut stilte werd in acht geno men om de gevallenen te herdenken, waarna gezamenlijk gezongen werd „Komt allen te samen'Vervolger s werden door Mevr. Lagerweij en Mevr. v. Herwaar den enige gedichten voorgedragen, dia de gedachten weergaven van de jongens in Indonesië en van ons hier. Een zangduet, gevoelig gezongen door Mevr. De Graaf en Mej. Lyda Hut, oogst te veel bijval, terwijl een geestig stukje proza, ten gehore gebracht door de beer Homsveid, cên aandachtig gehoor vond- Het programma werd besloten door de heer Kraayènhage met hict vertellen van een passend Kerstverhaal. Het Ned. Herv. Kerkkoor, dat deze avond haar medewerking verleende, wissddie 'f programma mét koorzang af. Na het gezamenlijk zingen van een kerst lied, sprak de voorzitter een slotwoord. Alle verzekeringen. Laai Fa. v. d. WIJNGAART adviseren Hoe zich moet assureren he-oeweg 29 - Soest Telefoon 29M BILJARTEN. Voor de week van 26 December tot en met 1 Januari zijn de volgende competi tie wedstrij dien vastgesteld voor bet dis trict Eemland van de N.B.B. Ie Klasse librè: 27 Dec- Nieuwe Kei 1— Metropole 1. Theomien 1Zonneheuvel 1. Soestdijk 1Gouden Ploeg 1. 3e Klasse libre C: 27 Dec. Centraal 4— KOT 3. DOS 2—Animo 3. 28 Dec. ODL 4Leusder kwartier 4. 29 Dec. Ooster park 2Middelwijk 3. VOETBAL. Voor de beide Kerstdagen zijn door hef bondsbestuur, zowel van KNVB als de Afdeling Utrecht geen com petitie we cï- strijden vastgesteld. De competitie wordt Zondag 2 Januari weder hervat. daar praten we niet meer over: Onbetwist de beste tandpasta AUTO-ONGEVALLEN. Door onoplettendheid van de bestuur der van een vrachtauto, waardoor hij bij een wegopenbreking aan de Van Weedestraat een tegenligger glelen voor rang verleende, ontstond eien^ botsing, waardoor de vrachtauto komende uit de richting Amsterdam, die wel voorrang had, zodanig werd beschadigd, dat hij per kraanwagen moest worden wegge sleept. Op de Birkfsfraaf botste des avonds 'n vrachtauto op een voor hèm rijdende on verlichte, met paard bespannen wagen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De vrachtauto werd beschadigd. De oud-burgemèester van Soest, Mr. A. L. des Tombe, die Woensdagavond per auto onze gemeente passeerde, wierd in de Torenstraat docr een vrachtauto aan gereden, waardoor een achtqrspatbord van zijn auto werd vernield. Donderdagochtend werd een der afsluit bomen nabij sfafion Soestdijk weer e/ens aangereden. De boom werd ontzet en de vrachtauto werd beschadigd. in tientallen gevalien voor haar gene7ir.;», zuiverheid, gezondheid en verbetering nodig heeft, is Purol. 't Doet wonderen DE WERKGROEP SCHILDERS^ISN TEKENAARS „DE EEMSTREEK". De eerste tentoonstelling van werken der leden van de werkgroep Schilders en Tekenaars „De Eemstreek" is thans geopend. Wij zijn verheugd in de gelegenheid gesteld te zijn langs deze weg een uit eenzetting van onze plannen te geven. Allereerst willen wij dan een beeld ge ven van wat er tot op heden is bereikt. Door gezamenlijk te werken en van ge dachten te wisselen, is de mens, die zich op het terrein van de Kunst be weegt, in staat zich ruimer te ont plooien. Het is dus begrijpelijk, dat ook in onze omgeving bij vele kunstenaars en „kunstenaars in wording" de behoef te aanwezig was zich aaneen te sluiten. Uit deze behoefte is onze werkgroep ontstaan. Zij bestaat uit ongeveer 30 werkende leden uit Baarn en Soest, die geregeld in het atelier „De Filosoof" sa menkomen, om te tekenen of te boet seren naar model. Wij stellen met nadruk vast, dat dit werken in de eerste plaats onze bedoe ling is. Daarnaast zijn er echter mogelijkheden, die zo belangrijk zijn, dat wij ze niet voorbij mogen zien. ïn dit verband noemen wij: Het verder uitgroeien van onze werkgroep (meer tekenavonden); het opnemen van con tact met andere groepen; het tentoon stellen van v/erken van kunstenaars uit andere plaatsen en als belangrijkst punt het kweken en bevorderen van weder zijds begrip tussen publiek en kunste naar. Wij menen het publiek op zo groot mo gelijke schaal te moeten inschakelen bij het verwezenlijken van onze plannen. Daarom zijn wij overgegaan tot het in stellen van een donateurschap. U kunt zich opgeven als donateur voor een be drag van min. 5.per jaar. (Bank- rek. werkgroep Rotterd. Bank, Baarn). De werkgroep stelt zich voor jaarlijks een aantal werken onder de donateurs te verloten. Verder worden zij op de hoogte gehouden van de bijzonderheden en te houden tentoonstellingen, welke zij gratis kunnen bezoeken. Wij hopen hierdoor contact te krijgen met diegenen, die meeleven en begrip hebben voor ons streven, om het Kunst leven in „De Eemstreek" op te wekken en te verstevigen. Werkgroep „De Eemstreek". SOEST. NED. HERV. KERKER 24 Dec-, 23 uur, Kerstavondgebed in de Oudekerk door Ds. D. van Krugten. Oudekerk. Eerste Kerstdag. 10 uur Ds. D. van Krugten. 5 uur Ds. M. Verkerk. Tweede Kerstdag. 10 uur Ds. E. Groe- neveld. 5 uur Ds. D. van Krugten. Emmakerk. 10 uur Ds. E. Groenèveld. Tweede Kerstdag. 10 uur Ds. M. Verkerk. Heeskapel. Eerste Kerstdag. 10 uur Ds. M- Verkerk. Tweede Kerstdag. 10 uur Ds. D. van Krugten. Zonnegloren. Eerste Kerstdag. 10 uur Ds. Visbeek. Tweede Kerstdag. 10 uur Ds. Visbeek. Tweede Kerstdag. Eltheto en zaal v. d. Broek, 10 uur kinderkèrk. Evangelïsatiesamënkomsfen Zondag 26 Dec., 19 uur. Buitenzorg, Kerstfeèstviering. Dinsdag 28 Dec., 19.30 uur, Heèskapeb Kerstfeèstviering. GEREF. KERKEN. Julianakerk: Eerste Kerstdag. 10 uur Ds. A. Brouwer. 5 uur Ds. Kerstdeclamatorium. Tweede Kerstdag. 9, 10.45 en 5 uur Ds. A. Brou wer. Maandagavond, zaaltje v. d. Broek, 8 uur, Kerstfeestviering. Wilhelminakerk. lè Kerstdag 10 uur Ds. v. d. Berg. 3 uur Kerstfèesfviering voor de Zondagschool. 2e Kerstdag 10 en 5 uur Ds- H. v. d. Berg. GEREF. KERK. Gebouw „Rêhoboth", Buntweg. Eerste Kerstdag, 8.30 uur Ds. R. Zijl stra van Eemdijk, 's middags geen dienst. Tweede Kerstdag 9 uur Ds. H. Scholten van Nijkerk, 5 uur Ds. J. Waagmeèster van Baarn. CHR. GEREF. KERK. Eerste Kerstdag 10 uur Ds. L. de Bruijne, 3 uur Kerstfeest voor de Zondagschool. Tweede Kerstdag 10 en 4 uur Ds. L. de Bruijne. GEREF. GEMEENTE. Kleine RembrandtzaaL Eerste Kerstdag. 10 en 5 uur leesdiensf. Tweede Kerstdag idem. Woensdagmiddag 3 uur, H. Avondmaal, 7 uur Nabetrachting, Ds. M. Blok v. Zeist. VER. VRIJZ. GODSD. (N.P.B-) Rembrandflaan. Eerste Kerstdag. 10.30 uur Mej. G E. Jolles. Tweede Kerstdag. 10.30 uur Mej. C. E. Jolles (liturgische dienst). DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Kerkgebouw Eemnesserweg 63b, Baarn. Eerste Kerstdag. 10.30 uur Ds. A. J. Meerdink-van den Ban. VRIJ EVANG. GEMEENTE. —SoesUBaarn. Kerkgebouw Eemnessierwieg 63, Baarn. Eerste Kerstdag. 4 uur Ds. Veldkamp van Hilversum. Tweede Kerstdag geen dienst. LAGE VUUR3CHE. NED- HERV. KERK, Eerste Kerstdag. 10 en 6 uur Ds. A. G- Haring. Tweede Kerstdag. 10 en 6 uur De heer Schooneveld uit Apeldoorn. GEBOREN- Jeannefte, dochter van J. F. Verhoeff en J. v. d. Brink, Pelikaan weg 10. Margaretha Jannetje Maria, dochter van G. M. Majoor en J. A. Steman, Heu- velweg 15, Hendrik Gijsbertus, z- v. G. Sakkers en J. Roos, Akkerweg 2. Willem Jacob, zoon van K. Timmerman en W. j van Leeuwen. Braam weg 6. Everdïna Hendrma Elisabeth, dochter van P. Wij- man en Th. J. v. d. Berg, Véld. Mont- gomeryweg 72. Lèo Willem Gerard, z. v. W. F. Besemèr en L. M. Koek, Stad houderslaan 126. Arend Marchinus Piè- ter, zoon van H. G. Scholtmeijèf en M. M. Visser, Mendelssohnlaan 2a. GEHUWD. J. van Eek, 30 jr., radiomon teur en W. M. Beerschoten, 28 jr., Baarn. J- Zalmann, 22 jr., adelborst vlieger le k'1. en Th. W. van Buuren, 22 jr., M. Neus, 30 jr., sergeant KNIL en S. A. Steembèek, 29 jr., Julianalaan 48b. OVERLEDEN. Hendrik Langendonk, 76 jr., geh. m. W. Berg, Nieuweweg 74. Gerritje C. M. Hilhorst, 7 weken, Smits- weg 43. Engelhart F. L. Verspoor, 67 jr-, geh. m. F. J. A. v, d, Woude, Birkt- straat 1. SOESTERBERG. MEDISCHE DIENST. Doktér Splinter, Amèrsfooxtsestraat 3, Soesterberg, zal Zaterdag 25 December en dokter Brandt, Do] derseweg 59, Den Dolder, op Zondag 26 December de art- séndienst waarnemen, uitsluitend voor spoedgevallen. Van verschillende kanten bereikten ons ver zoeken om nadere opheldering aangaande de internationale economische toestand en meer in het bijzonder ten aanzien van die in de Verenigde Staten. Vooral het cijfer, dat wij enige tijd geleden noemden over het op lopen van de goederenvoorraden in Amerika schijnt hier en daar ongerustheid te hebben verwekt. Dit cijfer, dat de inventarisvoorra- den eind September j.1. schatte op 53,3 mil- liard dollar, was ontleend aan een officieel van het Amerikaanse Ministerie van Handel en kan dus als volkomen juist worden be schouwd. Dit ministerie voegde hieraan toe, dat het deze omvang van de voorraden nog niet als „gevaarlijk hoog" beschouwde, doch deze enkele toevoeging bewijst reeds, dat men ook in Amerika zelf het aangroeien van de voorraden met bezorgdheid gadeslaat. Men moet dit cijfer echter zien in zijn ver band met de totale omvang van de jaarlijkse waardeproductie in Amerika, die aan goede ren en diensten (scheepsvrachten, e.d.) 255 milliard dollar beloopt. Het jaarlijkse volks inkomen van de Amerikanen bedraagt 215 milliard dollar. Een voorraad, ter waarde van bijna een kwart van het jaarlijkse na tionale inkomen is zonder twijfel niet zonder risico. Toch menen onafhankelijke financiële en economische deskundigen, dat in Amerika geen crisis voor de deur staat, al moet wel met een geleidelijke prijsdaling rekening ge houden worden. Wij hebben hier te maken met twee grote invloeden. Op landbouwge bied zien we een geleidelijk ontstaan van verzadiging van de internationale markten voor primaire grondstoffen. Daarover is dezer dagen een rapport van de Verenigde Volken verschenen, waarin staat, dat door een te grote opstapeling van voorraden bin nenkort voor enkele belangrijke goederen bijzondere moeilijkheden kunnen ontstaan. Dit rapport spreekt vooral over koffie, ka toen, rijst, rubber, suiker, thee en tarwe en voorts over tin. De hier genoemde landbouw producten zullen zeker invloed hebben op de prijzen, die dffcArnerikaanse boeren kun: nen maken, doch gelukkig ondersteunt de Amerikaanse regering de binnenlandse prij zen, zodat een plotselinge scherpe prijsvai wel ondervangen zal worden. Ten aanzien van steenkool, staal, aluminium, cement en natronloog (onmisbaar voor de aluminiumfabricage) is de vraag nog altijd groter dan de productie, wegens de behoefte van de bewapeningsindustrie, de bouwnij verheid en de machine-industrie, welke laatste tal van opdrachten heeft in verband met de bouw van nieuwe fabrieken. Verschillend aspect. De vooruitzichten zijn bij de verschillende takken van industrie niet gelijk. Evenals bij voorbeeld in België, hebben de zware in dustrieën in Amerika nog volop orders, ter wijl de lichte industrieën reeds met moeilijk heden te kampen hebben. In de vraag naar niet-duurzame gebruiksgoederen, zoals tex tiel, schoenen, enz., is de vraag reeds be langrijk kleiner dan het aanbod, waardoor de prijzen van herenconfectie onlangs met 20 pet. zijn verlaagd, terwijl de schoen-in dustrie slechts vier dagen per week werkt. Dat de arbeidsgelegenheid in de Amerikaan se damesconfectie-industrie nog op peil is gebleven, is volgens deskundigen uitsluitend het gevolg van de „New Look" en dus niet meer dan een tijdelijk verschijnsel. In de radio-industrie heeft men de productie van 22 rniliioen toestellen in 1947 tot 16 millioen in 1948 moeten verminderen wegens daling van de vraag, doch in de productie van tele- 241. Reeds was alles goed nagekeken toen men aan het einde van een langui gang nog een onderaards vertrekje vond. een grote met ijzer beslagen kist stond midden in het vertrek. Een paar flin ke bijlslagen verbrijzelden bet deksel en toen men dit optilde, bleek de kist ge vuld met waardevolle voorwerpen. 242- Terwijl allen zich om de kist met gestolen voorwerpen verdrongen, stond

Soester Courant | 1948 | | pagina 2