Het is nu de tijd Visite-kaartjes. DRUKKERIJ SMIT Predikbeurten. Burgerlijke stand. Iets over de Amerikaanse conjunctuur. Uit de Kippen wereld. Plaatselijk nieuws. UIT CROMWELL'S TIJD SOEST. NED. HERV. KERKEN. 24 Dec-, 23 uur, Kerstavondgebed in de Oudekerk door Ds. D. van Krugten. Oudekerk. Eerste Kerstdag. 10 uur Ds. D. van Krugten. 5 uur Ds. M. Verkerk. Tweede Kerstdag. 10 uur Ds. E. Groe ne veld'. 5 uur Ds. D. van Krugten. Emmakerk- 10 uur Ds. E. Groene veld. Tweede Kerstdag. 10 uur Ds. M. Verkerk. Heeskapèl. Eerste Kerstdag. 10 uur Ds. M- Verkerk. Tweede Kerstdag. 10 uur D®. D. van Krugten. Zonnegloren. Eerste Kerstdag. 10 uur Ds. Visbeek. Tweede Kerstdag. 10 uur Ds. Yisbeek. Tweede Kerstdag. Elfheto en zaal v. d. Broek, 10 uur kinderkèrk. Evangelisatiesamenkomsten Zondag 26 Dec., 19 uur. Buitenzorg, Kerstfeêstviering. Dinsdag 28 Dec., 19.30 uur, Heèskapel, Kerstfeêstviering. GEREF. KERKEN. Julianakerk Eerste Kerstdag. 10 uur Ds. A. Brouwer. 3 uur Ds. Kerstdeclamatorium. Tweede Kerstdag. 9, 10.45 en 5 uur Ds. A. Brou wer. N laan dagavond, zaaltje v. d. Broek, 8 uur, Kerstfeestviering. V ilhelminakerk. lè Kerstdag 10 uur Ds. v. d. Berg. 3 uur Kerstfèesfviering voor de Zondagschool. 2e Kerstdag 10 en 5 uur Ds. H. v. d. Berg. GEREF. KERK. Gebouw „Réhoboth'', Buntweg. Eerste Kerstdag, 8.30 uur Ds. R. Zijl- stra van Eemdijk, 's middags geèn dienst. Tweede Kerstdag 9 uur Ds. H. Scholten van Nijkerk, 5 uur Ds. J. Waagmeèster van Baarn. CHR. GEREF. KERK. Eerste Kerstdag 10 uur Ds. L. de Bruijne, 3 uur Kerstfeest voor de Zondagschool. Tweede Kerstdag 10 en 4 uur Ds- L. de Bruijne. GEREF. GEMEENTE. Kleine RembrandtzaaL Eerste Kerstdag. 10 en 5 uur leesdienst. Tweede Kerstdag idem. Woensdagmiddag 3 uur, H- Avondmaal, 7 uur Nabetrachting, Ds. M. Blok v. Zeist. VER. VRIJZ. GODSD. (N.P.B-) Rembran dtla an Eerste Kerstdag. 10.30 uur Mej. C. E. Jolles. Tweede Kerstdag. 10.30 uur Mej. C. E. Jolles (liturgische dienst). DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Kerkgebouw Eemnesserweg 63b, Baarn. Eerste Kerstdag. 10.30 uur Ds. A. J. Meerdink-van den Ban. VRIJ EVANG. GEMEENTE. —Soest-Baarn. Kerkgebouw Eemnesserwieg 63, Baarn. Eerste Kerstdag. 4 uur Ds. Veldkamp van Hilversum. Tweede Kerstdag geen dienst. LAGE VUURSCHE. NED- HERV. KERK. Eerste Kerstdag. 10 en 6 uur Ds. A. G. Haring. Tweede Kerstdag. 10 en 6 uur De heer Schooneveld uit Apeldoorn. GEBOREN- Jeannette, dochter van J. F. Verhoeff en J. v. d. Brink, Pelikaanweg 10. Margaretha Jannetje Maria, dochter van G. M. Majoor en J. A. Steman, Heu- velweg 15, Hendrik Gijsbertus, z. v. G. Sakkers en J. Roos, Akkerweg 2. Willem Jacob, zoon van K. Timmerman en W. j. van Leeuwen, Braam weg 6. Everdina Hendrina Elisabeth, dochter van P- Wij- man en Th. J. v. d- Berg, Véld. Mont- gomeryweg 72. Lèo Willem Gerard, z. v. W. F. Besemèr en L- M. Koek, Stad houderslaan 126. Arend Marchinus Piè- ter, zoon van H. G. SchoJtmeijér en M. M. Visser, Mendelssohnlaan 2a. GEHUWD- J. van Eek, 30 jr., radiomon teur cn W. M. Beerschoten, 28 jr., Baarn. J- Zalmann, 22 jr., adelborst vlieger le kl. en Th. W. van Buuren, 22 jr., M. Neus, 30 jr., sergeant KNIL en S. A. Steen beek. 29 jr., Julianalaan 48b. OVERLEDEN. Hendrik Langendonk, 76 jr., geh. m. W. Berg, Nieuweweg 74. Gerritje C. M. Hilhorst, 7 weken, Smits- weg 43. Engelhart F. L. Verspoor, 67 jr., geh. m. F. J. A. v, d, Wou'de, Birkt- straat 1. SOESTERBERG. MEDISCHE DIENST. Dokter Splinter, Amèrsfoortsestraat 3, Soesterberg, zal Zaterdag 25 December en dokter Brandt, Dolderseweg 59, Dien Dolder, op Zondag 26 December de art- sèndienst waarnemen, uitsluitend voor spoedgevallen. Van verschillende kanten bereikten ons ver zoeken om nadere opheldering aangaande de internationale economische toestand en meer in het bijzonder ten aanzien van die in de Verenigde Staten. Vooral het cijfer, dat wij enige tijd geleden noemden over het op lopen van de goederenvoorraden in Amerika schijnt hier en daar ongerustheid te hebben verwekt. Dit cijfer, dat de ipventarisvoorra- den eind September j.L schatte op 53,3 mil- liard dollar, was ontleend aan een officieel van het Amerikaanse Ministerie van Handel en kan dus als volkomen juist worden be schouwd. Dit ministerie voegde hieraan toe, dat het deze omvang van de voorraden nog niet als „gevaarlijk hoog" beschouwde, doch deze enkele toevoeging bewijst reeds, dat men ook in Amerika zelf het aangroeien van de voorraden met bezorgdheid gadeslaat. Men moet dit cijfer echter zien in zijn ver band met de totale omvang van de jaarlijkse waardeproductie in Amerika, die aan goede ren en diensten (scheepsvrachten, e.d.) 255 milliard dollar beloopt. Het jaarlijkse volks inkomen van de Amerikanen bedraagt 215 milliard dollar. Een voorraad, ter waarde van bijna een kwart van het jaarlijkse na tionale inkomen is zonder twijfel niet zonder risico. Toch menen onafhankelijke financiële en economische deskundigen, dat in Amerika geen crisis voor de deur staat, al moet wel met een geleidelijke prijsdaling rekening ge houden worden. Wij hebben hier te maken met twee grote invloeden. Op landbouwge bied zien we een geleidelijk ontstaan van verzadiging van de internationale markten voor primaire grondstoffen. Daarover is dezer dagen een rapport van de Verenigde Volken verschenen, waarin staat, dat door een te grote opstapeling van voorraden bin nenkort voor enkele belangrijke goederen bijzondere moeilijkheden kunnen ontstaan. Dit rapport spreekt vooral over koffie, ka toen, rijst, rubber, suiker, thee en tarwe en voorts over tin. De hier genoemde landbouw producten zullen zeker invloed hebben op de prijzen, die Amerikaanse boeren kun: nen maken, doch gelukkig ondersteunt de Amerikaanse regering de binnenlandse prij zen, zodat een plotselinge scherpe prijsval wel ondervangen zal worden. Ten aanzien van steenkool, staal, aluminium, cement en natronloog (onmisbaar voor de aluminiumfabricage) is de vraag nog altijd groter dan de productie, wegens de behoefte van de bewapeningsindustrie, de bouwnij verheid en de machine-industrie, welke laatste tal van opdrachten heeft in verband met de bouw van nieuwe fabrieken. Verschillend aspect. De vooruitzichten zijn bij de verschillende takken van industrie niet gelijk. Evenals bij voorbeeld in België, hebben de zware in dustrieën in Amerika nog volop orders, ter wijl de lichte industrieën reeds met moeilijk heden te kampen hebben. In de vraag naar niet-duurzame gebruiksgoederen, zoals tex tiel, sohoenen, enz., is de vraag reeds be langrijk kleiner dan het aanbod, waardoor de prijzen van herenconfectie onlangs met 20 pet. zijn verlaagd, terwijl de schoen-in dustrie slechts vier dagen per week werkt. Dat de arbeidsgelegenheid in de Amerikaan se damesconfectie-industrie nog op peil is gebleven, is volgens deskundigen uitsluitend het gevolg van de „New Look" en dus niet meer dan een tijdelijk verschijnsel. In de radio-industrie heeft men de productie van 22 millioen toestellen in 1947 tot 16 millioen in 1948 moeten verminderen wegens daling van de vraag, doch in de productie van tele visie-apparaten een compensatie gevonden. Bedenkelijk acht men het verschijnsel, dat sinds 1 November de omzetten van de grote magazijnen beneden die van vorig jaar zijn gekomen. Tot voor kort ging de afzet van schrijfmachines, wasmachines en landbouw machines nog goed, doch ook hier is de laatste twee maanden te constateren, dat het aanbod de vraag overtreft. Daarentegen schijnt voor andere duurzame gebruiksgoe deren, zoals koelkasten en naaimachines en vooral auto's, voorlopig voldoende afzetge bied te zijn. Dit slaat echter alleen op 1949. Verder in de toekomst durft men niet te zien. Daarnaast verwacht men nog een periode van grote activiteit in de productie van ka pitaalsgoederen, d.w.z. van investeringen in industrieën en gebouwen. De behoeften voor uitbreiding en vernieuwing van spoorwegen, gasfabrieken, electrische centrales, aard oliemaatschappen, enz., zullen nog in jaren niet bevredigd zijn. Het bouwbedrijf zal nog jarenlang maandelijks met 85.000 nieuwe wo ningen kunnen beginnen, eer in de woning behoefte is voorzien. Van grote betekenis is ook, dat in Amerika de helft van de bevol king reeds behoorlijke waterleiding en rio lering ontbeert. Ook op dit terrein kunnen dus grote kapitalen productief geïnvesteerd worden. Van bijzondere betekenis is ook, dat de staatsuitgaven nog steeds stijgen, zo wel voor militaire doeleinden als voor open bare werken. De bestellingen van leger en- vloot beliepen in 1947/48 11 milliard dollar en ze zullen over 1948/49 14 milliard ver eisen. Voor openbare werken bedragen deze cijfers resp. 36 en 43 milliard. Men verwacht, dat deze bedragen de daling in de koop kracht der particulieren zullen uitbalanceren. Uit deze overwegingen concludeert o.a. Dr. Nourse, de directeur van het Amerikaanse bureau voor Economische Plannen, dat de toestand wel grote oplettendheid vergt, doch evenzeer tot inflatie als deflatie kan leiden. Ziektebestrijding. Het is reeds uit den treure gezegd en ge schreven, dat hoenderziekten veel gemakke lijker te voorkomen dan te genezen zijn. Er moet dus gezorgd worden, dat de voorwaar den bestaan voor een goede gezondheid. Een der eerste hiervan is, dat de dieren deugde lijke' lucht kunnen inademen. Nodig is daar om, dat de nacht- en daghokken luchtig en ruim zijn, dat er bovendien voldoende ge ventileerd kan worden. 's Zomers zijn de dagen lang en kunnen de hoenders dus het grootste deel van de tijd buiten doorbrengen. Maar waar een slechte huisvesting is, verblijven ze toch ook dan nog ongeveer een derde deel van de tijd in een ongezonde, vunzige lucht. Deze werkt natuurlijk hoogst nadelig, omdat het kippen- lichaam door een langdurige, onafgebroken leg meer verzwakt is en dus minder weer stand kan bieden. De meeste hoenderziekten (buiten snot en diphteritus) treden op, waar slechte hokken zijn. Gelukkig begint men dat van lieverlede steeds meer in te zien. Het is te hopen, dat goede hokken spoedig overal regel zullen zijn. Verder is absoluut nodig, dat de hokken ook voortdurend gereinigd worden, want in kippenuitwerpselen zit veel amoniak en dit gas is beslist als schadelijk te beschouwen. Het kan n.1. een slepende ontsteking van de ogen, de keel en de longen veroorzaken. De amoniakgassen verzwakken het ganse gestel en maken het daardoor vatbaarder dan ooit voor andere ziekten. Waar een behoorlijke luchtverversing ont breekt, daar zal de hoklucht spoedig bedor ven zijn, dat spreekt vanzelf. voor het bestellen van Uw f3.75 per 100 en f2.50 per 50, bedrukt met enveloppen. Van Weedestraat 35 Telefoon 2566 BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat, bij hun besluit d.d. 21 December 1948, de aan J. de Roede, Lindenlaan 1, Soest, verleende vergunning d.d. 19 Maart 1940 voor vervoer van personen met huur-au to's is overgedragen aan J. Groenveld te Amsterdam. AFSCHUWELIJK VERRAAD. Voor het Bijzonder Gerechtshof te Utrecht hadden zich Donderdag Frede- rik A. Verkerk ên diens echtgenote, Chrisfina Gregouir, fe verantwoorden we gens het verraden van elf fcen hunne|nit ondergledlokèn Israëlieten. Uit het verhoor bleek, dat zij de zie jo den tegen exhorbitante logiesprijzen on derdak verschaften. Gemiddeld betaal den de logee's vijftig gulden per w'êe(k en per persoon. Toen het vermogen van de gehuisten door de hospes zo ongèveer geabsorbeerd was hadden de gastvrije echtelieden gencieg van hun aanwezigheid en meldde Vier kerk aan de Zèntralsfelle für judischie Auswanderung te Amsterdam dat er een aantal joden ten zijnent vertoefd(e- Met het gevolg, dat elftal enige uren later door de S.D. werd Opgehaald en naar Duitsland getransporteerd. Geen hunner keerde daarvan weer, zodat mag worden aangenomen, dat ze vergast of op andere wijze uit de weg geruimd zijn. Wegens dit schandelijk verraad hoorde de mannelijke partij ondanks zijn ontkenning 20 jaar gevangenisstraf tegen zich eisen. Dè procureur-fiscaal achtte die medeplichtigheid1 van de vrouw niet be wezen én requireerde tegen haar op dit punt vrijspraak. Waar zij zich echter in het laatst van de oorlog gèmeld heeft als helpster bij hèt Duitse Rode Kruis, eiste dè procureur tegen haar een jaar gevangenisstraf èn ontzetting uit de bur gerrechten voor de duur van het leven. Het Hof zal 5 Jan. a.s. over beider lof beslissen. BETEUGELING VAN DE TENTOONSTELLINGSWOEDE Reers eerder hebben wij er de aandacht op gevestigd, dat een ware tentoonstellingswoe de ons lan'd teistert, waardoor het bedrijfs leven op extra kosten wordt gejaagd. Bijna geen enkele onderneming voelt spontaan voor deelneming aan tentoonstellingen, doch men schrijft in, omdat de concurrent waar schijnlijk ook komt. Zo wordt de een tegen de ander uitgespeeld. Economisch nut van enige betekenis hebben de meeste tentoon stellingen echter niet. Om deze reden en ook om de concurrentie met de Jaarbeurs te ver minderen, heeft de Minister van Economi sche Zaken in her begin van dit jaar_een commissie ingesteld, die het tentoonstellings wezen moet regelen en tevens ongewenste streekbeurzen moet verhinderen. Deze com missie heeft een zeer vernuftig middel ge vonden om het doel te bereiken: zij verleent of weigert nl. erkenning voor de te houden tentoonstelling. Niet-erkende tentoonstellin gen zullen geen steun of medewerking krij gen van de regering, terwijl aan provinciale en gemeentelijke besturen verzocht wordt hetzelfde standpunt in te nemen. Krijgt men geen erkenning, dan wordthet daardoor on mogelijk subsidies, toewijzingen van mate rialen, bouwvergunningen, inzendingen van officiële diensten te krijgen, waardoor de tentoonstelling feitelijk onmogelijk wordt gemaakt. Overheids- en semi-overheidsper- sonen zullen geen medewerking verlenen aan dergelijke tentoonstellingen door zitting te nemen in ere-comité's of door het uit spreken van openings-redevoeringen. Niet- erkenning staat dus vrijwel gelijk met een verbod. Tentoonstellingen op kunstgebied vallen buiten het werkterrein van de com missie, terwijl tegen kleine tentoonstellingen van zuiver plaatselijke aard doorgaans geen bezwaren zullen worden gemaakt. Sinds het instellen van de commissie in Fe bruari van dit jaar tot 8 November j.1. ver strekte zij 128 erkenningen, terwijl 11 aan vragen geweigerd werden. Hieruit blijkt dus, dat de commissie de teugels niet erg strak aanhaalt en alleen de ergste uitwassen be strijdt. 241. Reeds was alles goed nagekeken toen men aan het einde van een langui gang nog een onderaards vertrekje vond- een grote met ijzer beslagen kist stond midden in hef vertrek- Een paar flin ke bijlslagen verbrijzelden het dekseil en toen men dit optilde, bleek de kist ge vuld met waardevolle voorwerpen. 242- Terwijl allen zich om de kist met gestolen voorwerpen verdrongen, stond de schildwacht trouw op zijn post en tuurde naar de horizon, waar een stof wolk zich vlug in de richting van de oude burcht bewoog. 243. Nog even bleef hij in het onziekere, maar toen de wolk wat nader kwam, bleek hij veroorzaakt te worden door een sterke afdeling ruifelrs, die in d)e ach terhoede nog een kanon meevoendle. Langer wachten was gevaarlijk.

Soester Courant | 1948 | | pagina 3