GEOPEND. ruwe hahdeh TWEEDE BLAD W. N. NIEUWENHUIS RESTAURANT EEMLAND F. Vieleers en v. d. Zeijst. Loodgieter Electriciën IN DE HOEK. van de SOESTER COURANT van Donderdag 30 December 1948, No. 96. Plaatselijk nieuws. VRACHTAUTO GERAAKTE IN BRAND. Woensdagmorgen vroeg kwam de be stuurder van een vrachtauto met aan hangwagen, komende uit Hoofddorp, terwijl hij op de Birkstraat reed, tot de ontdekking, dat zijn auto in brand stond. Nadat hij met zijn helper uit de auto was gesprongen, sloegen de vlammen in de cabine, die weldra in lichterlaaie stond. De brandweer trachtte aanvan kelijk het vuur met één straal op de wa terleiding te besrijden, doch de weg stromende benzine en olie maakte deze taak verre van gemakkelijk. Een schuim- blusapparaat, dat mede „in het vuur" werd gebracht, weigerde zijn taak naar behoren te vervullen, zodat niet voor korten kon worden, dat de gehele cabine een prooi der vlammen werd. Met zand werd uiteindelijk het vuur geblust. CURSUSAVOND S.B.B. Op de cursusavond van de Soester Be stuurders Bond in ,,De Gouden Ploeg", behandelde de heer G. J. H. Alink uit Utrecht de vraag: „Heeft de vakbewe ging een culturele taak Spreker begon bij het ontstaan van de vakbeweging en hoe bij de totstandko ming van de sociale verbeteringen ook de drang tot de culturele ontwikkeling van de arbeider naar voren kwam. In zijn uitvoerig betoog toonde spreker met verscheidene voorbeelden aan hoe men het culturele werk in de vakbewe ging kan stimuleren. Aan het slot beant woordde spreker op bevredigende wijze tal aan hem gestelde vragen. Het was een leerzame avond, die door de aanwe zigen met de meeste interesse werd ge volgd. Vanaf heden is het Beleefd aanbevelend. A la cart en dagschotels vanaf f 1. PEAU DE PÊCHE TRAININGSPAKKEN HEREN SLJP-OVERS TRUIEN VESTEN J. HOPPENBROUWERS Van Weedestraat 44 ""cTtTTTpor/iee/c. Herbillon patronen. GEMEENTEREKENING 1947. Burgemeester en Wethouders der ge meente Soest brengen ter openbare ken nis, dat de rekening van inkomsten en uitgaven dezer gemeente, alsmede die van het gasbedrijf en het wegenfonds over het dienstjaar 1947 van heden af tot en met 12 Januari 1949, van 9 uur tot 12.30 uur, ter secretarie der gemeen te voor een ieder ter lezing zijn neerge legd en in afschrift tegen betaling der koster! algemeen verkrijgbaar worden gesteld. „DE VEENZANGERS" IN SOEST. Het Veenendaalse Mannenkoor „Do Veenzangers" heeft op de eerste Kerst dag, in de prille morgenuren, een be zoek gebracht aan het Sanatorium „Zonnegloren". Reeds om even zes uur in de koude Kerstnacht klonken de tonen van „Stille Nacht, Heilige Nacht" op verschillende terrassen, waarbij de deuren wagenwijd opengezet werden, zodat de blij verras te patiënten naar de Kerstliederen van „De Veenzangers" konden luisteren. Be halve voor de directie was het voor ieder een volkomen verrassing, dit bijna nach telijk bezoek van het Veenendaalse Mannenkoor. Bijna verkleumd werden de zangers na afloop in de verwarmde hall gelaten, waar zij met warme koffie en brood weer op hun verhaal gebracht werden. In opgewekte stemming ging het daar na naar Amerongen, alwaar tegen acht uur de Kerstzang aan andere zieken ge bracht werd. GEVONDEN VOORWERPEN. Pikhouweel, ijzeren staaf, 3 potten pin dakaas, bruine alpino-muts, gekleurde want, nikkel dames-armbandhorloge, 2 groene wanten, witte kip, bruine porte- monnaie inh. f 0.27, varken (zog), grijze want, bruine rechter want. Inlichtingen pol.bureau, v. Weedestraat. HERDENKINGSAVOND JAN BARTELSMAN. Belangstellenden wijzen wij er op, dat de herdenkingsavond, welke door de Koorvereniging .Excelsior" op 3 Januari a,s. zal worden gehoudèh ter nagedachte nis aan Jan Bartelsman, niet zal plaats vinden in „Religie en Kunst", zoals eier- der werd aangekondigd, doch in de Em- makerk. EERSTE PLECHTIGE H. MIS DOOR PLAATSGENOOT. De eerwaarde heer C. J. v. Schadewijk, die op 18 December in de kapel van de St. Janskweekschool te 's Hertogen bosch uit de handen van Mgr. Mutsaerts de H. Priesterwijding ontving, deed op de avond van de eerste Kerstdag op 'feestelijke wijze zijn entrée in de paro chiekerk van Maria Onbevlekt Ontvan gen te Soestdijk. Een stoet van bruidjes, misdienaars, koorknapen en zangers begeleidden de neomist naar het priesterkoor, waar een schat van witte bloemen prijkte. De herder van de parochie, Pastoor A. G. Smit, prees zich gelukkig de jon ge priester het eerst welkom te mo gen heten in de kerk. Nadat een welkomstlied was gezongen celebreerde de neomist met assistentie van Pater Butselaar en pastoor Hart- mamn te Enschedé, oom van de neomist, de plechtige Vespers. Op Tweede Kerstdag droeg de pasge- wijde priester zijn eerste plechtige H. Mis op. Om half elf werd de neomist wederom door een stoet van bruidjes en misdie naars de kerk binnengeleid. De jonge priester werd aan het altaar geassisteerd door Pastoor A. G. Smit, zijn neef kap. C. Hartman en kap. J. Batenburg. Geen plaats in de kerk was onbezet. Van de vele aanwezige geestelijken noe men we Pastoor W. M. Voss, Pastoor R. G. Lommerse. kap. J. Kuipers, de Hoog- eerw. Heer Batenburg, plebaan van het Aartsbisdom, en rector v. d. Hengel, een oom van de neomist. De wisselende gezangen werden uitge- voerd door één koor van theologanten van het Groot-Seminarie. Het knapen- en mannenkoor van de eigen parochie kerk voerde op sublieme wijze de vaste gezangen uit. Na de H. Mis werd een door de direc teur van het koor, de heer G. v. d. Schepop,. gecomponeerde priestercanta te gezongen. De feestpredicatie werd gehouden door de oom van de neomist, pastoor Hart man uit Enschede. HERDENKINGSCONCERT. Aan het herdenkingsconcert, dat, ter na gedachtenis aan Jan Bartelsman, Maan dag 3 Januari a.s. in de Emmakerk zal worden gehouden, zullen de volgende solisten en koren hun medewerking ver lenen: Ankie van Wickevoort Cromme- lin. sopraan; Riek van Veen, alt; Lau- rens Bogtman, bariton; Malka Sluzews- ki, piano en Reyer van den Burg, orgel. Amersfoorts Mannenkoor; Ned. Herv. Kerkkoor, Soest; Soli Deo Gloria, Scher- penzeel; Zang en Vriendschap, Moerca- pelle en de Koorvereniging Excelsior, Soest. De muzikale leiding is in handen van Gerrit v. d. Burg. DE WERKGROEP „EEMSTREEK" EXPOSEERT. Tentoonstellingen van tekeningen of zo als men het pleegt te noemen zwart wit, die ook alle grafisch werk omvat, komen weinig voor. Het zwart-wit boeit over het algemeen minder dan kleur of liever gezegd, spreekt niet zo gauw tot het publiek, dat graag een kleurtje ziet. Een feit is, wil men van een tekening genieten, men zich meer moeite moet ge troosten dan om schilderijen te bekij ken. Voor ingewijden echter zegt de te kening soms meer dan het schilderij. Hij voelt vaak meer in de tekening het spon tane contact van die kunstenaar en het object. Daarbij komt nog, dat de teke ning ook meer plaats biedt aan de fan tasie van de beschuwer en hem meer de gelegenheid geeft deze uiting te doen volmaken. Dit bewijzen een veertigtal tekeningen, die te zien zijn op de expositie van de Werkgroep „De Eemstreek". Er zijn sterkeren en zwakkeren onder deze ex posanten. Doch allen hebben zij dat ge meen, dat zij de schoonheid en ontroe ring, die zij hebben ondergaan, zuiver trachten weer te geven. Mijns inziens komt dit het sterkst tot uiting in de schilderachtige tekening van Frans Hol- laardt (Huistoe). De liefde voor de boer en zijn omgeving komt sterk tot uiting en maakt deze houtskooltekening ont roerend. Het „portret" van Jaap de Ruyg ver dient bijzonder onze aandacht. Deze kop is sterk weergegeven, doch welk een in nigheid komt daarin tot uiting. Heel be koorlijk voor mij, zijn de kleine pente keningen van Peet Visser. Zijn dorpje in de sneeuw is gevoelig en teder. Ook de stoere arbeiderskop van Beint Man- kes verdient geprezen te worden. Het bewijst dat gezamenlijk werken door de ze groep schoonheid voortbrengt, vindt men in een zeer gevoelig meisjes-pro fiel van Henk Schrijvers bevestigd. Er zijn overigens" meer zeer mooie tekenin gen op deze tentoonstelling te zien van o.a. A. Vetter, Sukkel, List, Broerse, Wijngaard, Mevr. v. d. Feer Ladèr, Kan- torowicsch, Sonja Secréve, Ab. Toetenel, Sebo Detmers, Bauknecht en Peel v. d. Hoef. Dit is een tentoonstelling, die zeker ver dient te worden bezocht De tentoon stelling, die van 24 Dec. tot en met 8 Jan. a.s. gehouden wordt in het gebouw „De Filosoof", Surinamestraat 5, Baarn, is dagelijks geopend van 10 tot 16 uur. KERSTFEEST K.A.B. Der traditie getrouw organiseerde - de K.A.B. ook dit jaar op Tweede Kerst dag voor de kindei'en van haar leden een Kerstfeest. Zowel in het St. Josephgebouw, waai de kinderen uit Soest en Soest-Zuid bijeen waren, als in het St. Ludgar- disgebouw, waar de jeugd uit Soestdijk dit feest vierde, prijkte een feestelijk -versierde Kerstboom. Beide zalen waren gevuld met meisjes en jongens, die zichtbaar genoten van het programma. In Soest werd dit op voortreffelijke wijze verzorgd door een gezelschap uit Utrecht. De kinderschare in Soestdijk betuigde op enthousiaste wijze haar vreugde over de films, wel ke voor haar werden gedraaid. Als we dan nog vermelden, dat het jonge volk je getracteerd werd op warme chocola de met ouderwetse krentenbollen en ge bakjes, dan zal het iedereen duidelijk zijn, dat de K.A.B. ook dit jaar weer vele kinderen een onvergetelijke mid dag heeft bezorgd. SOESTERS OP DE GROTE BEER. Het troepentransportschip Grote Beer, dat 13 December uit Tandjong Priok vertrok en waarschijnlijk Donderdag 6 Januari a.s. in Amsterdam zal aanko men, brengt ook weer enige Soester militairen naar huis. Op thuisvaart zijn n.1.: M. van den Broek, Kerkstraat 21a; F. A. W. de Jong, Korte Hartweg 19; Ch. J. A. Kramer, Middelwijkstraat 5; J. J. Regnery, Nieu- werhoeksplein 6; J. J. Fortuin, Rade- makerstraat 26, Soesterberg. Van Wecdcstr. 23 Tel. 2577 BATHING BEAUTY. De prima Amerikaanse show-film „Ba- thing Beauty", welke deze week in het City-Theater draait, is in vele plaatsen van ons land wekenlang met groot suc ces vertoond en wij twijfelen niet of hij zal ook in Soest zeer zeker in de smaak vallen. Deze rolprent, waarin Esther Williams de hoofdrol speelt en v/ij de buitengewone zwemprestaties van deze kampioene kunnen bewonderen, behoort ongetwijfeld, tot de top-klasse der amusementsfilms. Rijk gemonteerde waterballetten met prachtige kleur-ef- fecten, muziek van de bekende bands van Harry James en Xavier Cugat met een vermeldenswaardige sublieme trom- pet-soli van Harry James en een reeks van onbetaalbare grappige scènes waar in de komiek Red Skelton kostelijke hu mor ten beste geeft, die de meest hard nekkige iezegrim zal ontdooien, van dit alles, opgediend met ongekende vaart en charme, zal ook U met het grootste Als ik mij ooit min of meer geneerde voor iets, dat ik nief deed, is het wel de vorige week gewieest na hiet lezen van de artikelen in dit blad over hef werk, dat de Stichting 1940-45 verricht of althans tracht te verrichten, voorzo ver dit in haar vermogen ligt. Ik schaamde mij, omdat er bij die lut tele 2 millioen, welke in 1947 ontvan gen werd, van mij alleen maar een bij drage was, gestort in een collectebus tijdens een straatcollecte ien om m'n er kenning compleet te maken, ik behoor de tot vorige week ook bij de miensen, die vinden, dat verzorging van de nabe staanden der gevallenen in het Verziet een Regeringszaak is. Zo zijn er velen, maar is dit wel juist? Na hetgeen ik er nu van weiet zeg ik neen, het is niet juist ons er af tie ma ken met fc zeggen, dat de Regering dit maar moet doen. Er moet steun worden verleend, moreel en materieel, op een wijze, waarop h£t eenvoudig uitgesloten is daarvoor eién Regeringsinstantie in te schakelen. Afgezien van het feit, dat we dan weer een leger ambtenaren in het lieviein mote ten roepen, waardoor het nuftig saldo nog kleiner zou worden, zijn er voor dit werk geen confectie-ric'htlijmen aan te geven én alle gevallen door 1 molen te halen. Maar er is nog iets anders. Destijds werd de Stichting 1940-45 in het leven geroie- pen door een dankbare burgerij, een burgerij, die wist wat zij aan de nabe- staanden van de gevallenen in hef Ver zet verschuldigd was. In de oorlogsdagen namen wij het toch als vanzelfsprekend, dat de mensien* die getroffen waren, door ons, die gelukki ger waren, moesten worden geholpen. Dat meenden wij toen echt Dte cijfers wijzen trouwens uit, dat wij de daad bij het woord wisten te voegen. In 1945 im mers waren de inkomsten der Stich ting 16 millioen gulden. Dat was een mooi bedrag. Maar in 1946 waren de ontvangsten geslonken tcit 6 millioen, terwijl in 1947 nog slechts 2 millioen gulden werd ontvangen. Uit deze cijfers blijkt duidelijk, dat we op de verkeer die weg zijn, mensfen. Er is uit te lezen, dat, als we in dit tempo doorgaan, onze ereschuld niet ingelost wordt. Zover mag het niet komen en zover zal het niet komen. Vanavond nog en als het helemaal niet anders kan, dan toch morgenavond vóór de klok 12 slaat, vullen we de kaart in, die we allen de vorige wieek thuis be zorgd kregen. En mocht die kaart on verhoopt in het ongerede zijn geraakt, dan is er nog geen man overboord- .Nee.ru dan. fBn t op U zich als contribuant meldt. Het adres kent U: Sfèenhoffsfraat 5. Als 1948 U wellicht niet bracht, wat U er v an verwachtte, geef ier dan, door lid te worden van de Stichting 1940-45, een waardig slot aan. Voer 1949 heeft U dan tevens 't prettige gevoel, t jaar 1949 te zijn begonnen met een goedie daad. H. OEKMAN. genoegen genieten. Begin het nieuwe jaar met een verfrissende duik in deze stroom van luchtige liedjes, waaruit een onafgebroken, daverend gelach opbor relt en U komt weer boven als een an der, vrolijker mens. Ru I PU we huid, Schrale lippen, PUROL verzacht en geneest! Clandestien verblijf VAN VREEMDELINGEN. Het hoofd onzer politie vestigt er de aan dacht op, dat nog steeds blijkt, dat een groot aantal vreemdelingen zonder de vereiste vergunning of zonder zich bij de politie te hebben gemeld, alhier ver toeft. Tegen dit clandestien verblijf in ons land zal met kracht worden opgetreden, als mede tegen de personen, die deze vreem delingen nachtverblijf verschaffen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat personen, die vreemdelingen nachtver blijf verschaffen, hiervan mondeling of schriftelijk, binnen 24 uur, kennis moe ten geven aan de politie, overeenkomstig het bepaalde bij art. 27 van het „Vreem-. delingenreglement 1918". Bij niet voldoening aan deze voorschrif ten zal tegen betrokkenen onherroepe lijk procesverbaal worden opgemaakt. I. V. PHILATELICA. De laatste, vergadering der afdeling Soest van „Philateüca" in 1948, juisit op de vooravond van Kerstmis, was niet zo druk bezocht. Na de mededelingen en verd|e{t)e bespre king kwam een grote verrassing in de vorm van een Kersthaas, een geschenk1 van een der leden. Na loting en herloting bleef er 1 geluk kige over. Het was een zeer prettige avond mletö zo als steeds een opgewekte sfiemmi'ng. 1 Januari 1949 is ook het begin van een nieuw verenigingsjaar. Verzamelaars in Soest vraagt eens een aanmeldingsformulier en toelichting bij de secretaris, Ste en hof fstraaï 23.

Soester Courant | 1948 | | pagina 5