De verdeling van de koek* Peking door de eeuwen heen* UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Officiële mededelingen. Plaatselijk nieuws. £N OE HOEK. SOESTER COURANT Verschijnt iédere Dinsdag en Vrijdag. 25e JAARGANG No. 3. Bureau: Van Weedestraat 35 Telefoon 2566 - Giro 126156 Abonn. per kwairt- fl.50 - p. post fl.75 DINSDAG 11 JANUARI 1949. De lezers van onze economische artike len zullen wel gemerkt hebben, dat wij ware cijfervreters zijn. Dat is nu een maal zo in economische vraagstukken; iets met woorden zeggen kan heel mooi en treffend zijn, maar cijfersdaar heb je houvast aan! Cijfers zijn feiten en nu weten we wel, dat met cijfers ge goocheld kan worden, waardoor soms de feiten anders schijnen dan zij zijn, maar juist daardoor wordt het de taak van de econoom om de cijfers in de juis te volgorde op te stellen en ze in het juiste verband te brengen. Dit is een moeilijk wetenschappelijk werk, dat in Nederland in de eerste plaats wordt ver zorgd door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Deze instelling registreert bijna alles wat er in ons volksleven ge beurt en legt dat vast in cijfers en gra fieken. Dit omvangrijke werk wordt uit gevoerd met een prijzenswaardige gron digheid, die de volle garantie geeft voor volkomen betrouwbaarheid van het ge publiceerde materiaal. Nauwgezetheid en onpartijdigheid zijn twee onmisbare voorwaarden voor het berekenen van cijfers, waarvan men op aan kan. Maai' juist deze goede eigenschappen roepen ook een groot, doch onvermijdelijk na deel in het leven: de cijfers zijn altijd tamelijk oud. Tegen de tijd, dat zij ge publiceerd kunnen worden, liggen de verschijnselen, waarop zij betrekking hebben, reeds in het verleden. Zo is in het laatst van 1948 een over zicht verschenen van de berekening, die het C.B.S. heeft gemaakt van het natio nale inkomen over 1946. De meeste kranten hebben daarover iets vermeld, doch de lezers zullen het merendeels na een vluchtige blik over geslagen hebben, als zijnde „taaie kost". Daaróm zullen we proberen enkele van die cijfers voor u te laten leven, of cigeniijA TC ïaüeïï neu'cveu, w Alt "TSÏo" ligt alweer zover achter ons, dat we ons niet meer kunnen voorstellen hoe slecht we er toen voor stonden. 1946 was het jaar, waarin we nog uren in de rij ston den om een paar Amerikaanse schoenen machtig te worden en waarin we gingen hopen, dat we wellicht eens allen een- fietsband op de bon zouden kunnen krij gen. Nu zijn we ruim twee jaar verder, schoenen, banden en talloze andere ar tikelen zijn er ruimschoots voldoende en de oorlogsschaarste zijn we zo ongeveer ontgroeid. De cijfers over ons nationale inkomen van 1946 zullen dus ook wel niet erg best meer kloppen met de te genwoordige toestand, toch is het de moeite waard ons erin te verdiepen. Koe wordt het verdeeld? Er is n.1. iets heel belangwekkends in die cijfers te lezen, en wel, hoe in grote trekken het nationale inkomen wordt verdeeld tussen ondernemers en beleg gers enerzijds en loontrekkers ander zijds. De verdeling was in '46 als volgt: totaal inkomen 9282 millioen gulden, waarvan 4978 millioen (58%) werd be steed voor de betaling van lonen en sa larissen, 389 millioen als uitkeringen krachtens sociale voorzieningen (pen sioenen, ziekte-uitkeringen, enz.) en 3915 millioen gulden aan winsten, ren ten, enz. Ter vergelijking was daarbij gevoegd hoe de toestand in 1929 en in 1938 was geweest. Het totale inkomen was toen natuurlijk veel lager, omdat alles veel goedkoper was. Daarom zijn de stijgingen van geen betekenis, maar wel de verandering in de verdeling. Uit die cijfers blijkt, dat in 1929 45% van het totaal en in 1938 47% van het to taal aan lonen en salarissen werd be steed. In 1946 was het echter 58% ge worden en daaruit blijkt, dat een be langrijk groter deel van het nationale inkomen thans ten goede komt aan hen, die uitsluitend van hun arbeid moeten leven. Nu moet men niet denken, dat de .andere 42% dan ,toch maar" door win sten worden afgeroomd, want in die 42% zit de beloning van de arbeid van allen, die voor eigen rekening werken. Niet alleen dus van eigenaars van grote fabrieken, maar ook van alle kleine zelfstandigen, zoals de schoenmakers, kleermakers, kleine winkeliers, alle boe ren en tuinders, talloze kleine onderne mers in het transportbedrijf, enz. Het begrip winst is dus wel erg ruim geno men, want een normale beloning voor ondernemersarbeid is toch eigenlijk iets anders dan winst. Men mag echter wel zeggen, dat uit deze gewijzigde verde ling van de nationale koek blijkt, dat een groter deel van de koopkracht in handen komt vdn het brede publiek, zo dat zonder twijfel een evenrediger ver deling van het inkomen plaats vindt. Dat daardoor weer andere moeilijkhe den geschapen worden, zoals een te ge ringe vorming van nieuw kapitaal, zul len wij hier buiten beschouwing laten. Tenslotte een enkel opvallend cijfer. In 1929 besteedde de overheid 200 millioen gulden en in 1938 179 millioen gulden aan lonen en salarissen. In 1946 daar entegen (met inbegrip van sociale las ten) 1047 millioen. Zonder enige twijfel een enorme toeneming, maar al men be denkt, dat zelfs dit nog geen negende deel van het totale inkomen in beslag nam en dat daaruit ook alle gemeente lijke diensten en de volledige bezetting van leger en vloot moesten worden be taald, terwijl de nationale productie in 1946 nog bedroevend laag was, dan valt het nog hard mee. Gaarne hadden wij reeds geweten, wat het totale inkomen over 1948 is geweest. Wij durven wel te voorspellen, dat dit zeer belangrijk hoger zal zijn dan in '46, zelfs wanneer men de verzwaarde be lastingdruk in aanmerking neemt. Maar het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft minstens een jaar nodig om deze cijfers te berekenen. Wij zullen onze nieuwsgierigheid dus wat moeten intomen. De grote druk van de Chinese volkslegers uit de richting van Mantsjoerije, heeft de troepen van generaal Lin Piao tot aan de poorten van „Peking" gebracht, zo schrijft de correspondent van „The Times" in de eerbiedwaardige oude stad. Het is mief de lepftr Haf (Jp tv^rlitwyiQ'lp "-y het Chinese rijk het brandpunt van inilitaite operaties is. Het werd in de 13e eeuw door de Tartaren veroverd; in de 14e eeuw was er de revolutie, gericht tegen (Je Mongolen. In 1644 viel de stad in de handen van de Mantsjoes. De plaats werd uitverkoren tot hoofstad en tot aan de revolutie in 1911 is het de hoofdstad gebleven. Peking, of Peiping, zoals het tegenwoordig wel genoemd wordt, heeft altijd grote aan trekkingskracht op vreemdajingen uitge oefend. Sinds de zestiger jaren van de vorige eeuw hebben de vele buitenlanders de talrijke sa nitaire tekortkomingen van de stad voor lief genomen, omdat zij geen weerstand konden bieden aan de vreemde en geheimzinnige sfeer. Hoewel Peking tegenwoordig vele ge makken biedt en het in verscheidene opzich ten te vergelijken is met een moderne stad, is zij toch met vele banden aan het verleden geklonken. Er is. b.v. een groter verschil tussen Sjang hai en Peking, dan tussen Sjanghai en Chi- cago. Bezoekers uit Sjanghai en Hongkong zeg gen vaak: „Dit is nu eindelijk het echte China." Zij vergissen zich. Peking is veel minder typisch Chinees dan Suchow, Hankou of Kanton. Peking heeft in sterke mate de invloed ondervonden van de talloze invasies van Tartaren en Mongolen. Toen de laatsten China veroverden en Pe king tot hun hoofdstad uitriepen, verbouw den zij de gehele stad. Vandaar nu nog de ongewoon brede hoofdstraten, die zuivere rechte hoeken met elkaar vormen. De eigen lijke bewoners zijn voor een groot deel nog afstammelingen van de vroegere verove raars. Vandaar ook de grotere lichaamsom vang en grotere kracht dan de andere be woners van het Zuiden van China. In de tijd dat Peking de hoofdstad was van het enorme rijk en bovendien ook nog de residentie, vonden hier de tienduizenden een bestaan in de vele kanselarijen. Waar de stad met haar tegenwoordige omvang van anderhalf millioen inwoners nu van leeft, is echter een raadsel. Peking is nu een soort van super provinciestad geworden. Er is geen noemenswaardige industrie gevestigd. In geen andere stad ter wereld kan een zó groot deel van de bevolking een bestaan vin den in het doen van elkanders was, want het zal moeilijk zijn een andere plaats op aarde te vinden waar zoveel wasserijen zijn. Makelaars en commissionairs zijn er ook ge noeg te vinden. Zij doen overal in: ih geld, in huizen, landerijen en roerend goed. Ver der zijn de afstanden tussen de muren zeer groot en dus vinden vele personen een plaats in het transportsysteem. Er is geen ondergrondse en in slechts een gedeelte van de stad zijn er trams en bussen. Er zijn maar weinig auto's en de door paarden ge trokken rijtuigen zijn bijna allemaal ver dwenen, omdat de paarden opgegeten zijn. De fiets is het meest populaire vervoers middel en daarom wordt de meest omvang rijke tweedehands handel dan ook in fietsen gevoerd. De rest van de inwoners, degenen die te lui zijn om te lopen en zich niet in het bezit van een auto mogen verheugen, is aangewezen op de riksja's. Het zijn kleine driewielige karretjes met een zitplaats voor twee men sen. Er zijn meer dan 80.000 riksja's in Peking. Er zijn nu niet veel buitenlanders meer. De Japanners en de Duitsers zijn allemaal ver dwenen en het grootste deel van de niet- Chinese bevolking wordt nu gevormd door jde missionarissen, afkomstig uit bijna alle Christelijke landen ter wereld. De speciale attractie van Peking ligt wel in de onwereldse indruk, die het geheel maakt; in de herinneringen aan de oude, vergane glorie, die nog zo goed te zien is aan de oude paleizen, de parken en de kalme, vre dige rust, die over alles schijnt te liggen. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van die Coöperatieve Bakkerij „Des Werkman® Welvaart'' te Soest, om in perceel Molenstraat 142, kadastraal bekend in sectie H nr. 5980, een bestaande bak kerij te mogen veranderen, door hen is verdaagd. UITSLAG SCHIETWEDSTRIJDEN 1948 NED. POJLITIE SPORT BOND. In de officiële mededelingen van de NPSB werden de behaalde resultaten van de schietwedstrijden 1948 bekend ge maakt. Voor het Buks-wapen werd door 14 Vijftallen ingeschreven, voor de per sonele wedstrijd Buks door 86 personen. AIls prijswinnaars konden worden ge plaatst: 1. Rotterdam, le vijftal, 487 pt. kampioen. 2. Soeslt, le vijftal, 477 punten. 3. Wassenaar, le vijftal 475 punten. 4. Den Haag, le vijftal, 471 punten. Personele prijzen werden behaald door de volgende personen. 1. P. v. d. Krogt, Wassenaar, 100-99 pf. - 1 - -1 - Saiïfproen i94ö.~ 2. Doolaard, Rotterdam, 99 pnt. 3- H. Mulder, Wassenaar, 98-97 pnt. 4- Beltman, Enschede, 98-88 pnt. 5. Voet, Soest, 98 pnt. 6. Raadt, Soest, 98 (loting). 7. Fennema, Soest, 97 pnt. 8. Pasman, Soest, 97 pnt. (ioting). Uit bovenstaande mededelingen blijkt, dat dé leden van SPSV bij deze wedstrij den een uifstekena figuur hebben ge maakt en b'ij de corpswedstrijden be slag legden op de 2e prijs, terwijl bij dei personele wedstrijden van de 86 detel- nemers op 4 prijzen beslag kon worden gelegd. CENTRAAL—GOUDEN PLOEG 4—2. Over 't algemeep is de ontmoeting fus ten déze twee plaatselijks clubs, welke in cafe Centraal' werd gespeeld tegenge vallen. Het spelpeil stond op geen hoog niveau en alleen in de laatste partij, di,e tussen A. Verkerk en R. Stalenhoef, toen de Gouden Ploeg speler door eminent spel 'n reeds verloren gewaande partij uit 't vuur wist te slepen, maakte nog veel goed. In de eerste partij tussen P. Stalenhoef (G.P.) en J. Stalenhoef (C.) was de Gou den Ploeg speler geheel uit vorm. Zijn broer deed hef beter :an maakte in dia 7e en 9e beurt resp. 31 en 45 carambols, waardoor oe stand' na 10 beurten was, Piet Stalenhoef 20 en Co Stalenhoef 103. Ook in de volgende beurten met mcieilïj:'- ke aanvangstoten, wilde 't met P- Sta lenhoef niet vlotten, terwijl J. Stalenhoef juist met kleine series regelmatig uitlipp om in de 25e beurt mef 'n sTotseriie van 23 de partij te beëindigen. P. Sta lenhoef bracht het niet verder dan 90. Over de 2e partij tussen Waasdorp (G.) en v. d. Helden (G.P.) valit niet veel te vertellen, h;'t was maar middel matig en het enigste lichtpuntje was e:.T» vlókte serie van 38 in de 19e beurt door Waasdorp en een van 41 in de 24e beurt door v. d- Heiden. Waasdorp had! eerst een flinke voorsprong. Later kwam v. d. Heiden weer aardig bij, maar kon toch niet verhinderen, dat Waasdorp in de 31e beurt de partij in zijn voordeel beëini digde en daarmede de overwinning voor Centraal een feit maakte. In de laatste partij, die tussen A. Ver kerk (G) en R. Stalenhoef (G.P.) heeft het er lange tijd uitgezien, dat ook de- zé partij voor De Gouden Ploeg verloren zou gaan. Tot de 23e beurt ging de strijd vrijwel gelijk op en de stand was toen Verkerk 172 en Stalenhoef 159. Toen kreeg Stalenhoef de ballen in goede po sitie én stootte mef enige moieilijkta massee's en bandstoten een fraaie serie, van 75 carambols bij elkaar- Verkerk antwoordde met 1, waarop Sta lenhoef weer met een serie van 37 van Ei ei, we schieten op. Volgens onze burgemeester hebben de Nederlandse Spoorwegen reeds inlidhtin- gên ingewonnen biji het gemeentebestuur over 't plaatsen van flikkerlichten bij de onbewaakte overwegen. Is dat even vlug? In Juli toegezegd eiv nu is het al zover, dat «r ïnlichtingfefl kunnen worden ingewonnen Wat eeni dui zelingwekkende snelheid. Waar zouden die inlichtingen oveir gaan? Hoeveel doden er gevallen zijn in het afgelopen.jaar? Of die onbewaakte over wegen er nog steeds zijn? Of waar die lichten geplaatst zullen worden? We zullen maar niet langer gissen en al heel blij zijn al® we, als het weer Juli is, 3 flikkerlichten hebben. Ik vind hef maar een krenterige boel. We mojetein niet 3 flikkerlichten maar op iedere on- waakte overweg zo'n ding hebben. Dpote de ene overweg wel te beveiligen mpf zo'n waarschuwingslicht en de ander niet, maken we het gevaar op de nietm-et een flikkerlicht uitgeruste overwegen dubbel zo ..groot. Het is misschien niet prettig van me om het te constateren, maar er schijnt op z'n minst een ongeluk van het kaliber als 'n paar weken geleden bij Devpnttir ge beurde voor nodig te zijn, om ide noodza kelijkheid van behoorlijke Waarschuwings- lichten aan te tonen. Ook hier in Soeslt kan iedere dag zo'n ongeluk gebeuren en we moeten ons er eigenlijk' alleen rnaa® over verwonderen, dat dit nog niet ge- beurd is. Nee, we hebben alle respect voor hielt rijdende deel de® Ned'. Spoorwjeglen, maar zé hebben niet veel over voor de passagiers, wanneer ze niet in de trein zitten. Ik schrijf dit hoofdzakelijk toe aan 't feit, dat de Spoorwegen een Stattts- stelling is. Zij kan door haar monopolie positie glad maling hebben aan de bur gers en ze tot pulver rijden. U zoudt eens zien welke voorschriften er zouden komen, al's het spoor een paf- ticuiliere instelling was. Zien we maar eens naar de particuliere werkgbvers ,em hoe déze mensen vaak geplaagd worden met allerlei veiligheidsvoorschriften. Onbewaakte overwegen blijven echter maar-rustig treSTaan. iret wandelende vulgus moet maar uitkijken. Of er dan zoveel' onbewaakte overwe gen zijn? Inderdaad- Daarom voelbn we ons gedrongen er tegen te vechten. In deze tijd, waarin zoveel ,'goeid galdl naar kwaad geld wordt gesmeten, zou hef een verademing zijn als tenminste! een deel goed werd besteed. Ik hoop maar, dat ons Gemeentebestuur! dé heren in Utrecht zal weten tle over tuigen, dat wij in Soest gaarne alïb over wegen beveiligd willen zien. Niets meer en niets minder. H. OEKMANJ repliek diende. Met 16, 11 en 4 caram bols trachtte Verkerk de partij nog ui^ het vuur te slepen, maar toen hij' daaropj 2 keér achtejr elkaar poedelde, maakte Stalenhoef de partij uit. Door deze overwinning van Centraal is de spanning weer toegenomen en dfe Stand is nu: De Gouden Ploeg 30 17 0 13 34 Centraal 30 16 0 14 32 Vergulde Wagen 30 14 0 16 28 Ons Genoegen 30 13 0 17 26 GEVONDEN VOORWERPEN. Ceintuur, deken, paar wollen handschoe nen, herdershond, portemonnaie m. f 2.50,, rode handschoen, 2 briefjes van flO. br. want, kindernachtpon, zilv. ring, M. want, witte kip, dames mantel ceintuur, foxhond, kinderwantjes, ger. wollen sjaal, vulpen in etui, oud damesrijwieli, zw- lederen handschoen, melkbus v. 40 L., duif, nummerbord G 94083. Inl. po litiebureau Van Weedestraat 3. BILJARTEN. Uitsiagen N.B.B., district Eemland, com petitiewedstrijden 2 t.m. 8 Januari: Cadre klasse: Verg. Wagen 1Onis Ge noegen 2 42. Centraal 1Gouden Ploeg! 1 4-2. le Klasse libre: Leusder kwart. 1Verg. Wagen 2 71- Metropole 1Soesfdijk 1 71. Gouden Ploeg 2Theomien 1 62. Ons Genoegen 2—De Nieuwe Km 1 6—2, 2e Klasse lïbre A: Animo 1Verg. Wa gen 3 uitgestald. Ons Genoegen 3-L|eus- der kwart- 3 4—4- Metropole 2—Oosfferi park 1 8—0. Centraal 2—ODL 1 6—2. 2e Klasse libre B: DOS 1—KOT 1 6—2. Nieuwe Kei 2—Middelwijk 2 2—6. Middelwijk 1Metropole 3 44. 3e Klasse libre A: Theomien 2Soesltd'ijk] 2 2—6. KOT 2—Centraal 3 0—8. ODL 2Metropole 4 44. Verg. Wagen 4 Genoegen 4 62. 3c Klasse libre B. Nieuwe Kei 3Tav nu 1 26. Ons Genoegen 5Zonneheuvel 62. Animo 2—Metropole 5 62. 3e Klasse libre C. Centraal 4—Middel wijk' 3 26. KOT 4-Zonneheuvel 3 2-6. Animo 3O.I). 14 26. Leusderkwarlfi. 4—Ooslferpark 2 62.

Soester Courant | 1949 | | pagina 1