Hoe staan we er zelf bij* w. N. NIEUWENHUIS J. LENSSEN, MAKELAAR Voetbal. Loodgieter - Eleetriciëa GOED, GO ED!, Onbetwist de beste tandpasta Dikwijls hebben we in de loop van 194b de indruk gehad, dat Nederland een eiland van rust was temidden van een verwarde, redeloze en dikwijls radeloze wereld. Als wij hoorden van de stakingen, die andere lan den teisterden, van de politieke kuiperijen en staatsgrepen, van de elkander opvolgende ministeries, van uiteenvallende rijken, dan voelden wij ons veilig in de evenwichtigheid en bezonnenheid van ons volk. Misschien hebben wij daardoor nooit ten volle beseft hóe onvast eigenlijk de grond is, waarop wij lopen en hoe gemakkelijk wij in het moeras kunnen geraken. Nu op het ogenblik de In donesische kwestie ons land in een vereen zaamde positie dreigt te dringen, wordt het misschien iets duidelijker, maar toch 'denkt men er waarschijnlijk niet aan, dat wij nog geenszins vaste grond onder de voeten heb ben. Daarvoor is onze productiviteit nog te gering en onze financiële positie te zwak. In het voorjaar van 1948 is het een ogen blik heel benauwd geweest. De buitenlandse credieten waren «itgeput en de Amerikaanse volksvertegenwoordiging treuzelde met het aannemen van het Marshall-plan. Bleef de in dat plan beloofde hulp uit, dan zouden wij onze invoer van levensmiddelen en grondstoffen hardhandig hebben moeten be perken en wij hadden plotseling ondervon den, dat Nederland nog steeds niet leeft van de opbrengst van zijn eigen arbeid, doch voor een deel teert op het maken van schul den. Gelukkig kwam het Marshall-plan er toch op tijd door en alles is goed gegaan, ook al doordat de voedselvoorziening zich, mede dank zij het gunstige weer, zo krachtig her stelde. Niettemin is het een feit, dat onze binnenlandse levensstandaard, zowel als de voorziening van onze industrie met machines en grondstoffen, in de loop van dit jaar ge heel in het teken van Marshall zijn komen te staan. 'Wij mogen 1948 dus gerust het Marshall-jaar noemen. Voor die hulp moeten wij Amerika dankbaar zijn, maar toch mogen we ook, dunkt ons. wel eens zeggen, dat Amerika geen geringe morele verplichtingen tegenover de West- Europese landen had. Deze landen immers zijn het, die de stoot van Hitiers geweld op gevangen hebben en die dus verwoest en mitgeplunderd zijn, terwijl de Amerikaanse schade beperkt bleef tot de directe oorlogs verliezen. Onze verarming was dus het ge volg van ons aandeel in de weerstand tegen de overweldiger en wanneer wij de vernie tiging van de dictaturen zien als een ge meenschappelijke taak van alle volken, die aan die strijd deelnamen, dan is het ook niet meer dan billijk, dat het land, dat voor die verarming niet alleen gespaard bleef, maar Aan f'•;t-tounrpn .imnH. genoten met materiële hulp bijstaat. Ame rika heeft dit inderdaad begrepen en daar om mogen wij met erkentelijkheid consta teren, dat de Amerikanen op grootse wijze de rest van de wereld weer op de been hel pen. Als er nu maar geen spaak in het wiel gestoken wordt, zal, naar men berekent, in verloop van vier jaar Europa ook econo misch weer onafhankelijk zijn. Vier jaar plus de bijna vier, die reeds verlopen zijn sinds -de bevrijding, maken een periode van acht jaar voor het overwinnen van de oorlogs gevolgen. Dat lijkt erg lang, maar als we nagaan, hoe vroeger veel minder verwoeste oorlogen een nasleep hadden van tientallen jaren en soms zelfs het begin werden van het totaal verval van de beschaving, dan zijn acht jaren een merkwaardig korte tijd. Naar groter eenheid. Hoewel wij in deze rubriek geen politieke problemen plegen aan te roeren, dienen wij hierbij toch aan te stippen, hoe de strijd om economisch herstel tevens een strijd te gen het communisme is geworden. De com munisten hebben onder leiding van hun bui tenlandse lastgevers overal getracht het eco nomisch raderwerk te verstoren, doch het resultaat is hoofdzakelijk geweest een alge mene afkeer van hun systeem en bun metho den. Daardoor krijgt Europa naast de mate riële, thans ook de morele ondergrond, die noodzakelijk is voor herwinning van de wel vaart. Ons eigen land kenmerkte zich dus door rust en eensgezindheid en dat is des te opmerke lijker, omdat de overgang van de schaarste naar een ruimere voorziening met levensbe hoeften, niet zonder pijnlijke ervaringen is gegaan. In het bijzonder de stijging der le- vensmiddelenprijzen had gemakkelijk aan leiding kunnen worden tot sociale onrust, doch door de bezadigde leiding van de vak bonden en de pogingen van de regering om de overgang zoveel mogelijk te verzachten, bleven grote conflicten ons bespaard. Waar voor hulde aan beide instanties. Het woningvraagstuk. Het grootste probleem blijft de woningnood, die zowel een sociaal, als een economisch vraagstuk is. Sociaal omdat huisvesting een der eerste eisen van een welgeordende sa menleving is en economisch, omdat het bou wen van huizen nog steeds onzinnig duiur is. Gelukkig ziet het er naar uit, dat in de per soon van minister In 't Veld een bekwaam man aan het hoofd van wederopbouw is ge komen; voor het jaar 1949 belooft de woningproductie belangrijk hoger te worden. Een moeilijk te regelen punt blijft de huur waarde, want de eigenaren van voor-oorlog- se huizen kunnen niet langer met de oude opbrengst afgescheept worden. Huurverho ging zal onvermijdelijk zijn, maar hoe men die wil toestaan zonder het gehele loon- en prijspeil in beweging te brengen, is ons, en wij menen: ook de regering, nog niet dtuide- lijk. De onlangs genoemde huurbelasting is een volkomen vaag begrip. HeU bedrijfsleven heeft met grote instem ming de vermindering van de staatsbe moeiingen gezien en vraagt alleen maar, dat op die weg wordt voortgegaan. Minister van den Brink heeft op dit punt meer vertrou wen gewekt dan zijn voorgangers, maar wij moeten er aan toevoegen, dat hij daartoe ook de kans kreeg, doordat bij zijn optreden de ergste schaarste zo ongeveer overwonnen was. Het ligt voor de hand, dat men veel minder te spreken is over zijn collega minis ter Lieftinck, die voor een sluitende begro ting moet zorgen en daartoe de belasting- schroef stijf aangedraaid heeft. Wel verto nen zijn ramingen voor het volgend jaar een verheugende vooruitgang, maar dat neemt Het aantal verkeersongevallen neemt nog steeds onrustbarend toe. Sluit daarom een ONGEVALLENVERZEKERING en vraagt offerte bij Van Weedestraat 29 - Telefoon 2169 - Soestdijk Agent van „De Nederlanden van 1845" voor ALLE verzekeringen. VOETBALOVERZICHT. De uitslagen van de Zondag j.1. gespeel de wedstrijden zijn: SEC—GW 1—4 BDCScherpenzeel 43 Soester BoysAchterveld 22 Zeist 3—S.E.C. 2 6—0 APWC 3—SEC 3 1—3 Barneveld 3—BDC 2 0—4 BDC 3—HVC 7 5—1 Amsvorde BDC 4 81 SEC heeft wel danig teleurgesteld door de ontmoeting met de club uit GaBder- malsen met de sprekende cijfers 14 te verliezen. Het falen der SEC-midldieanliniie en hef goede doelverdedigan van die GW keeper is wel een der oorzaken van deze nederlaag. De SEC-reserves deden voor hun colle ga's van het eerste niet onder len ver speelde ook hun kans op de titel' door 'n smadelijke 6(J nederlaag tegen Zeist 3. SEC 3 deed het beter door APWC 2 op eigen terrein een 13 nederlaag to® te brengen. BDC- deed wat van haar verwacht werd en won met 4—3 van het in degradatie gevaar verkerende Scherpenzeel. De Soester Boys boekten een klein suc cesje door met Achterveld de winstpun ten te verdelen. .Jammer voor die Boys, dat reeds kcrt na het begin een hun ner beste spelers door eieiti opg'lopen blessure moest uitvallen, hetgeen ver moedelijk wel invloed op de uitslag heeft gehad. De lagere elftallen van BDC dedien het best en wonnen allen met puike cijfers- SEC—GW 1—4. SEC_, dat Zondag met een gewijzigde op stelling in hét veld kwam, heeft het er tegen GW, de club uit Geldermalsen, maar povertjes afgebracht. Waren in het niet weg, dat talloze bedrijven onder ondra gelijke belastingeisen gebukt gaan. In ieder geval moet er nu een eind komen aan de verzwaring van fiscale en sociale lasten, an ders gebeuren er ongelukken. Het bedrijfs leven is reeds ver over zijn draagkracht be last, waardoor onvoldoende reserves kunnen worden gevormd voor vernieuwing en uit breiding. Intussen opent de zo juist afgesloten han delsovereenkomst met West-Duitsland de mogelijkheid van herstel van onze vroeger belangrijke handel op dit gebied. Wanneer daarbij Indonesië thans weer, dank zij de doortastendheid van de regering, eveneens tot nieuwe economische ontplooiing mocht komen, dan zouden twee voorwaarden ver vuld zijn, die onmisbaar zijn voor het herstel van de Nederlandse welvaart. begin de verwachtingen hoog gespannen, al spoedig bleek, dat de SEC-middienlinie de snelle eift goed combinerende GVV- voorhocde niet kon bijhouden, waardoor de SEC-achterhoede voer een zware taak werd gesteld, met als resultaat, dat de bezoekers zich reeds binnen eien kwartier 'n veilige 02 voorsprong hadden ver zekerd en daar de SEC-voorhoede niet in staat was dé trapvaste GW-verdedi- öing met haar uitstekend spelende doel man te passeren, is de 14 nederlaag voldoende verklaard. Het -spel was nog maar enige minuten oud, toen de SEC4inksh'uiten J. v. idi- Broek wegens een oude blessure 'moi-st uitvallen. Van Dlermen verhuisde naar de linksbuitenplaats, terwijl R. v. d. Hoed, 'n speler uit 't 4e elftal, dc linkshaifplaats kwam bezetten, hetgeen hij voor zijn doen lang niet otnverdieinste- stelijk deed. Jammer, dat hij de snelle GVV-rechfsbuifen niet kon houden, zo dat van deze zijde steeds 'n groot ge vaar dreigde. Er waren 7 minuten ge speeld, toen, bij 'n aanval der bezoekers, een verre pass bij de ongedekt staandd linksbuiten kwam, die met een sneltrein vaart op het SEC-doel afstormde en de bal langs de te laat uitlopende doelman inschoot. 01 De SEC-ers waren nau welijks van de schrik bekomen, toen de snelle G.V.V.-rechtsbuiten langs de SEC- verdediging gleed en een fraai schot in zond, dat doelman Hornsveïd, die tegen de zon in speelde zonder pet of zoninie- Mep, te machtig bleek. 02. Toch gaf SEC de moed niet op en slaag de er in GW in de verdediging te drin gen. De ene na de andene aanval golfcV- op het G.V.V.-doei aan, maar haar ach terhoede stond als een rots in de bran ding en werd die eens gcpassword, dan wist de prima werkende 'doelman on heil te voorkomen. Vijf minuten voor de .rust kreeg SEC dé gelegenheid 't verloop van die wil strijd voor haar een gunstiger wending te doen nemen, toen haar wegens hamds wen strafschop werd toegewezen, die echtgr hard werd naastgeschoten. Direct daarojp forceerde de, bezoekers 'n hoekschop, die keurig voor het doel geplaatst, held derde doelpunt voer de bezoekisrs opda verde. Met een 30 voorsprong voor GW kwam de rust. In de tweede helft heeft SEC hard Je- Van Weedestr. 23 Tel. 2577 werkt om de achterstand in te lopen, hef wilde evenwel niet vlotten en deGVV-i verdediging kwam doorlopend als over winnaar bij de meest hachelijke momen, ten uit het strijdperk. Maar ook de GW voorhoede zat niet stil en wist de ven opgedrongen SEC-verdedigïng nogal eens te passeren, maar in deze gevallen toond'ï doelman Hornsveïd zijn kunnen en wist enige schofen op keurige wijze te stops pen. Toch moest hij na een half uuij voor een schot van dichtbij van da GVV- linksbuiten zwichten, toen dc arbiter ver gat voor 'buitenspel af te fluiten. 0—4. Juist in de laatste minudt slaagde SEC er in de eer te redden, toen mid'voori Klomp een van de lat terugspringdndei bal wist in te koppen. Eindstand 1—4„ SOESTER BOYS—ACHTERVELD 2-2. Het begin van deze ontmoeting was voor de thuisclub niet fortuinlijk, daar reeids na enige minuten spelen de achterspelen Stalenhoef, wegens scheuring van een hakpees, zich moest laten vervangen. Toch namen de Boys na 10 minuten de leiding, toen midvoor Vos de bal fraai in hét Achterveld-doel wist te plaatsen. Lang pleizier hadden de Boys van deze voorsprong echter niet, want reeds enjge minuten later maakte Achterveld gelijk. 1—1. 't Bleef 'n gelijk opgaande strijd met wisselende kansen, zonder dat ier wijziging in de stand kwam. Ruststand 1—1. Na de hervatting hetzelfde spel- beeld. Er was een kwartier in de twiegidte helft gespeeld, toen Achterveld onver wacht met een goed schot de leiding nam. 12. Enthousiast vielen de Boys aan, maar de achterhoede der bezoekers hield stand. Het «eek er veel op, dat Achterveld met de overwinning zou gaan strijken, toén vijf minuten voor tijd een dér spelers van Achterveld een straf schop veroorzaakte, die prompt door Kerkdijk in een doelpunt werd omgezet. 22. Met dezelfde stand kwam ten slotte het einde. daar praten we niet meer over: BDC—SCHERPENZEEL 4—3. ÖnmiacTelXijE nadele aftrap ontwiEiteldë BDC dé eerste aanvallen, waarbij at di rect mooie staaltjes van samenspel ,te genieten vielen, doch men kon hjet ech ter niet zover krengen, dat er combinaties ontstonden, dié voor de gasten 'faiiaai werdén, want de achterhoede van Scher penzeel brak steeds de aanvallen stuk. Er werd bovendien te weinig geschoten. Het was Goos Huurdeman, die na een kwartier spelen hierop een uitzondering maakte, door onverwacht hard in fce schieten. 10, Even later probeerde Theo Poiand /en Gerrit van Megen het ook eens, doch bet keiharde schot van Roland stuitte af vani de bovenlat, terwijl BDC's linkshalf de bal rakelings langs schoot. Ook de BDC-verdediging, waarvan Piet van de Berg een sublieme partij speelde* heeft niet stil gezeten. Zij mciest ver-^ schei dene malen de soms zeer gevaar lijke aanvalJen der gasten afslaan. De tweede helft begon met 'n gering BDC-overwicht, dat echter geen dendie rende wapenfeiten oplev'erde. Hierna nam Scherpenzeel het initiatief vcor een reeks aanvallen, waaruit de ge lijkmaker geboren werd. 11. Scherpenzeel zette nu alles op alles, doch dé thuisclub zag bijtijds het gevaar van een mogelijke nederlaag /en beant woordde dit offensief op sportieve wij ze- Krampachtig werk' van de Scherpen zeel-achterhoede wist lang onheil te voorkomen, totdat Heeremans in de 20e minuut de bal voor zijn voeten kreeg en ineens hard inschoot. 21. Enkele minuten later zag Goos Huur deman na mooi samenspel met Gerard van de Berg kans de Scherpenzejeib ver dediging te verschalken door met cjen listig balletje, laag over de grond, die uitlopende keeper te passieren. 3—1. De gasten waren echter geenszins ont moedigd, doch daagden integendeel tel kenmale voor de BDC-veste op. Na een goed half uur moest 'doelman Epskamp zwichten voor een schot van de Scherpenzeel rechtsbuiten. 3—2. Nu was 't weer de beurt aan de thuis club. Een goed door B. Pademaker ge nomen corner werd door de keeper af geslagen, Dit was echter slechts uiitsjfcli van executie, want de in het veld ge stompte bal kwam bij Monninkhof, die geen fout maakte. 4—2. Opnieuw gooide Scherpenzeel er tien schepje op. 't Succes bi,eef ook deze keer niet uit. Uit een voorzqt van rechts wist Cozijnse de te vroeg uitgelopen Soester keeper voor de derde kitier tje' passeren. 4—3. Met BDC in de aanval kwam het einde van deze door scheidsrechter van Bedien. Tr. perfect geleide wedstrijd.

Soester Courant | 1949 | | pagina 2