Het Aziatische congres. Tot heil des volks* IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Officiële mededelingen. Plaatselijk nieuws. SOESTER COURANT Verschijnt iédere Dinsdag en Vrijdag. 25e JAARGANG No. 4. BureauVan Weedestraat 85 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Abonn. per kwart- f 1.50 - p. post f 1.75 VRIJDAG 14 JANUARI 1949. Blijkbaar hoort het oorlogstuig Nog tot de duurste spullen Uncle Sam besteedt dit jaar 'n Getal met negen nullen. Jagers zullen wan dit geld Straks door ihet luchtruim flitsen, Jevens zal die Uncle Sam Nog meer atomen splitsen. „Wij bêwap'nen, ,zegt men nu. Toch heus niet zonder reden.' 'k Vind het toch wat griezelig Zo drie jaar na de vreide- Als men alles heeft besteed, Zouden dan die heren Het niet :voor de aardigheid Straks stiekum gaan proberen? Stel eens dat men zo'n bedrag Om1 een humane reden Nu eens enkel voor het heil Van 't mensdom zou besteden. D'aarde zou dan in 't heelal Een grote, goede plek zijn, Maar vraag je dat, dan zeggen zij: „Je denkt zeker dan we gek zijn." Een wereld zonder oorlogstuig Is blijkbaar erg onhandig. Maak straks weer van de aard een hel. Dan ben je pas verstandig. Rondom het te houden Congres van Aziatische mogendheden hebben zich 2 kringen afgetekend, 2 kringen waarin men verbaasd was- In de ene was men ver baasd over de verbazing in de andere. Die verbazing ging over het baas-zijn- De eerste kring van verbazing ontstond ïn Batavia, toen bekend werd dat Pan- dit Nehroé een bijeenkomst van de tonden in Zuid-Qost Azië belegde^ waar over dé Indonesische kwestie zou wor den gesproken. Ze zeiden het daar na tuurlijker wat deftiger, maar wat ze zeiden kwam eigenlijk hierop neep: „Wat doen jullie je te bemoeien met kwesties die aïleien Nederland en Indo nesië aangaan? Bemoei je met je ejgen". Officieel heet zoiets, dat men zijn v'-'rba- Ziilg •WLariikt- i" inaia was inei^?oI baasd. Een verbazing, die men zo onge veer vertalen kan met: „Wat doen jul lie Westerlingen hier nog? Hoep":l op." Nu kunnen wij ons weer verbazen over de verbazing van die beiden. Waarom? Wel het is van de' zijde van Batavia struisvogelpolitiek om niet te willen zien. dat wat zich in Indonesië afspeelt niet geheel de bevolking van dat stuk Azië aangaat. Dat de Indonesische kwestie niet alleen een kwestie Indonesië-Neder- land is maar sléchts een onderdeel van de kwestie „het Verre Oosten" ener en de oude koloniale mogendheden uit West-Europa anderzijds. Maar evenzeer is het van Pandit Neh- roe de kop in het zand steken wanneer hij zegt: „Wé doppen onze eigen boon tjes wél gaan jullie uit het -Wegten je pensioen maar genieten in Wassenaar, Nice of Wight. Als West-Europa zich uit dat stuk van de wereld zou terug trekken zou er onmiddellijk een stuk invloed van Oost-Europa voor in de plaats treden, iets waar men zich ook al evenzeer schrap zet als tegen het blijven van West-Europa. Vandaar dat men voor de conferentie van New-DHÏhi pit China Tsjang Kai Tsjek aanzocht, hoewel diens regering al haast geen China meer vertegenwoordigt. Wat Nehroe dan wel wil? Laten we hemzelf aan het woord- In 1940 schreef hij: „Evenmin als wij kunnen gedogen dat Azië en Afrika ge-expToitc.erd wor den door Europa en Amerika, zomin zullen wij toestaan, dat de toekomsfji» ge wereldpolitiek deze landen negejert. Nu de grote rijken ineenstorten moet er éen Oosterse federatie komien, die niet erg vijandig staat 'tegenover het Westen, maar op eigen benen staat." Welnu, ,,de grote rijken" lopen nu in de steun bij' de V.S. India zelf heeflt zijn „vriendschappelijke en onafhankelij ke" positie verworven en de „ik" van Pandit Nehroe gaat nu over van de lp persoon enkelvoud naar de le persoon meervoud, wijuit het Oosten, waar voor de jongste gebeurtenissen in Indb- nesië wel een welkome aanleiding ga ven, maar geen oorzaak waren. Er zul len op 't congres felle woorden worden gezegd tegen Nederland over diens hou ding in Indonesië, maar wij kunnen de gedachte niet van ons afzetten daf Nehroe ons in Zijn hart dankbaar js, dat we hem de gelegenbjejid gayen, al fulminerende tegen ons, zijn getrouwen om zich te verzamelen en niet allocn om nauwer aan eikaar te binden, maar bet gemeenschappelijke afweerfront te gen 'politieke invloeden van buiten af te forméren, zonder afstand te doen van de hulp van dat „buiten" om hun eco nomisch leven op gang te brengen. Waar bij ze goede kaarten in de hand heb ben. Economische omdat de producten van hun bodem onmisbaar zijln voor dé weréldhuishouding en politieke omdat in de tegenstelling Amerika-Rusliapdide eerste in Azië geen „onvriendelijke ge zichten" wil zien. Goede kaarten om de slag „Azië voor de Aziaten" binnen te halen. Misschien dat er nadien onderling'nog ruzie over ontstaat wie in die nieuwd federatie de eerste rol zal speten? Het India van Nehroé denkt zich zeker geen tweede plaats toe, maar of de anderen én we denken daarbij vooral aan da voormannen van dé Republiek, daar genoegen mee zullen niemian? Ip ieJ'k ge val verbazen wij ons maar niet als het daartoe over een paar jaar komt. Door het Ministerie van Binnejillalndse Zaken wordt een onderzoek ingesteld naar dié personen, die tengevolge .van oorlogsletsel kunstledematen hebbqn moeten aanschaffen. Ik verzoek derhalve de bedoafde per sonen zich te willen meiden ter secreta rie, Afdeling Sociale Zaken, in gebouw Steenhoffstraat 5, alhier op 17, 18 of 19 Januari a.s., tussen 9 en 12 uur. De Burgemeester van Soest, S. P. BENTINCK. Voetïjal. VOETBALPROGRAMMA. Het competitieprogramma vermeldt voor a-s- Zaterdag en Zondag voor de Soester clubs de volgende wedstrijden: Zondag 16 Januari: PVCSEC te Utrecht, 2 uur. SEC 2Donar 2 te Soest, 2.30 uur. Oranje-WitBDC te Eist, 2 uur. HooglanderveenSoester Boys te Hooglanderveen, 2 uur. SEC 3Utrecht 3 te Soest, 12 uur. BDC 3A.P.W.C. 4 te Soest, 12 uur. BDC 4Amersf. Boys 5 te Soest, 2 uur. BDC 5Soester Boys 2 te Soest, 2 uur. Jeugdvoetbal, Zaterdag 15 Januari: Quick Jun. ASEC Jun. B te Amers foort, 3.30 uur. BDC adsp. ASEC adsp. A te Soest, 3.30 uur. BDC Adsp. B met een serie van 59, waarop De Ruijter met een .serie van 42 van repliek' diende. Tot de 9e beurt ging het mat fraaie rap pels, trekstoten, masseren en piqu.er.en in snel tempo. De ballen regelmatig langs de cadre-lijnen houdende, stootte hij een -serie van 205 carambols bijel1- kaar. De stand was toen Schmidt 147, De Ruijter 406. Toen kwam ook de Am sterdammer los en met series van .81, 24 en 26 liep hij fraai op zijn tegen stander in. De Ruijter was er door eni ge moeilijke uanvangstoten even uit en Schmidt noteerde achter elkaar 32, 32 en 36 en na 17 beurten was de stand': Schmidt 388, De Ruijter 541. De Amsterdammer 'kreeg toen de bal len in goede positie en bouwde een technisch goed gespeelde sprie op. On der applaus passeerde hij de 100 en speelde rustig door, maar op 111 strand de hij op een eenvoudige banidstoot. De Ruijter, het gevaar inziende, maakte daarop met een serie van 59 de partij in zijn voordeel uit en de 600 punten vol. Sehmidt stond toen op 499. Na afloop dankte dé heer Spijker bei dé spelers voor het vertoonde spiel' en allen, die haddien medegewerkt om de- ze avond té doen slagen. De heer Kneg- jens dankte fcok de spelers voor hunne belangeloze medewerking en dleieffdib me de met de opbrengst van deze avond, zijnde totaal f 144.85, zeer tevreden tie zijn. VRIJW. ZIEKENFONDSPREMIE MET 13 CENT VERHOOGD. Onder ernstig protest hebben alle zieklen- fondsorganisaties in principe besloten de premie voor ieder betalende vrijwillig verzekerd lid per week miet 13 cent te verhogen. Voor de meeste verzekerden betékent dit, dat zij met ingang van 17 Januari a.s. inplaats van 50 cent 63 cent pér week zullen moeten betalen. De van overheidswege voorgesteldie con tributie-regeling wordt aanvaard,, daar het verwerpen daarvan de financiering der afdeling vrijwilligie verzekering in 1949 onuitvoerbaar zou maken. Dit jaar zullen de kosten der vrijwil lige verzekering nog stijgen, enerzijds omdat het uiterst wenselijk wordt ge acht, dat de verstrekkingen aan een vrijwillig verzekerde, op hetzelfde peil Adsp. DBDC Adsp. D te Amersfoort, 2.15 uur. Jeugdvoetbal Zondag 16 Januari: BDC Jun. CBDC Jun. D te Soest, 12 u. SEC gaat op bezoek bij PVC te Utrecht, een der degradatie-candïdlaten en moet dus kunnen winnen. SEC 2 krijgt bezoek van de leiders van haar afdeling en wei Donar 2 uit Hil versum. Gezien de slechte resultaten van de laatste twee weken zullen ook Zon dag de winstpunten wel verloren gaan. Ook SEC 3 speelt thuis. Utrecht 3 komt op bezoek en gezien het constante spel der SEC-ers gaan de Domstedelingen puntloos huiswaarts- Voor dé Soester Boys bestaat er een prachtgetegenheid twee winstpunten rij ker te worden, nu een bezoek meet worden gebracht aan Hooglanderveen, dat dé laatste plaaits in haar klasse bezet. BDC gaat te Eist bij Oranje-Wit op bezoek. Dat zijn altijd lastige wedstrij den, maar wij hebben toch zoveel' ver trouwen in deze Soester ploeg, om en overwinning te voorspellen. Dé BDC-reserves zijn vrij. Voor de overige wedstrijden verwijzen wij naar het hierboven vermelde programma. BILJARTEN TEN BATE VAN DE NIWIN. Ten bate van de sportartikefenactie van de Niwin vond Dinsdagavond in die grote zaal van „De Gouden Ploeg" een biljartwedstrijd plaats tussen de beken de Waalwijkse biljarter Kees de Ruij ter en de eveneens bekende hoofdklas se-speler Ph. Schmidt uit Amsterdam. Vele biljartliefhebbers waren aanwezig, toen de voorzitter van de N.B.B. district Eemland, de heer Spijker, die avond met een welkomstwoord opende en het op hoge prijs stelde, da f wethouder v. Zadelhoff en de gemeente,secretaris, idie heer J. Batenburg, als vertegenwoordi gers van het gemeentebestuur aanwezig waren en door het gemeentebestuur een fraaie medaille beschikbaar was gesteld. Vervolgens sprak de heer P- Knegjos als vertegenwoordiger van de NIWÏN. S.pr. zette het doel van deze avond uiteten, o.a., dat de opbrengst ten goede kwam aan de aankoop van sportartikelen voor de jongens overzee. De partij zou bestaan uit 600 carambols, 45/2, maar dat De Ruijter ook' in het mid denvak, niet meer dan twee carambols mocht maken. De wedstrijd nam daarop een aanvang en reeds in de 2e beurt viergastte die Waahvijker de aanwezigen op een fraai" en technisch gespeelde serie van 109 ca rambols. Dé heer Schmidt antwoordde plicht verzekerde, anderzijds omdat ook de kosten van ziekenhuisverpleging ge stegen zijn. De verhoging voor de vrijwillig verzeker den wordt voor velen niet meer sociaal verantwoord geacht, waarbij er aan wordt herinnerd, dat begin 1947 de ge calculeerde premie van 50 cent door die overheid ails het maximum toelaatbare bedrag werd beschouwd. In een motie door de federatie V.M.Z. wordt er op aangedrongen, dat 'direct maatregelen worden genomen voor hen, die idioor de nieuwe regeling in het bijzonder wor den getroffen. VOORLICHTING BIJ DE BEROEPSKEUZE. Het persoonlijk geluk van de mens wordt voor een niet gering deel be paald door de bevrediging, welke hij vindt in zij11 dagelijkse arbeid- Het is dan ook een zaak van groot gewicht, welke keuze door de ouders voor hun kinderen wordt geidaan- Want het aan tal gévallen, waarin eein meisje of jon gen zelf tot een keuze in staalt is, is toch maar uiterst gering. Voor meer dan de helft .der kinderen! va.lt de besüïssang reeds na de Jagerla. school. Zij moeten direct het leven in. Wat weten ouders, onderwijzers en de genen, bij wie zij in dienst zullen (ko men van hun aanleg, van de miqgel|ijlkj- hedén voor groei en ontwikkeling van het kind, dat het eerste groeistadium nog nauwelijks voorbij is? Ze moeten maar, die kinderen. En vaak zijn het helaas' de maatschappelijke omstandigheden, 'die de doorslag geven. Maar ook vooir de jeugd, die na de la gere school nog verder onderwijs kan geniéten, is het verlaten van de lis. een voor het leven beslissende stap. Ook hier weer blijkt, hoezeer hef gebnek aan kennis en inzicht, en het ontbreken van een juiste, min of meer bindend/a voor lichting, .oorzaak is van veel' kinderleed en huiselijke misère- De moeilijkliiddien zitten niet hij1 degenen, die naar die am- bachts- ,of huishoudschool gaan, maar voornamelijk' daar, waar hef middelbaar onderwijs gekozen wordt, zonder dat de voldoende 'begaafdheid daarvoor uitdruk kelijk vast [staat. Dat ook hef Èltagen voor een toelatingsexamen daarvoor in het geheel geen waarborg." veelt', blijkt wel uit dé 25 procent mislukkelingen. Degenen, die eenmaal' de tell'eurdfialling van zulk' een vergissing hebben onder vonden, zullen groter bereidheid tonen, het advies te vragen van mensen, wier wetenschappelijke vorming en practische ervaring hen in staat stelt met vrjy gro te zekerheid een diagnose te stelten om trent de aanleg, begaafdheid en het ka rakter van de persoon, die zich aan een Dezer dagen ontving ik een schrijven van eén lezer, waarin deze verzoekt leiens een „Hoekje" te wijden aan ijsbanen ip onze gemeente, want, met al lis respect voor het werk, dat de houder der ten nisbanen in het Dekethpark doet om zijn banen tot ijsbaan te transformeren), voldoet déze baan natuurlijk niet voort één gemeente mist meer dan 20-000 in woners. De ijsbaan, die we vroeger in onze ge meente bezaten en wie'lke door Sogist Vooruit en Peter van de Breemisr werd geëxploiteerd, zijn we kwijt De briefschrijver vraagt, of het geen tijd is, dat e nige goedwillende Soesters de koppen bijeen steken, om te zilep, of we in Soest niet tof een behoorlijke ijsbaan kunnep komen. Wij doen, zo schrijft hij, onze kinde ren én ons zellf te kort, als wij niet zor gen, dat er weer een goede ijsbaan' komt Ik gééf toe, dat we dit seizoen ni'ejt jdlk in onzen ijsbanen zitten. De eigenaar van de grond, waarop vroeger dés winters de1 ijsbaan rustte, schijnt voor een 'ex ploitatie als vroeger plaats had, nieif vöól te voelen- Voor dit seizo'ep lijkt mij dit nief zo erg, want Koning Winfer laaf ons ditmaal toch in de steek en mocht hij zich binne(nkort toch nog ver tonen, dan komt er van onze liefheb- derij toch niets meer terécht. Over eni ge weken immers heeft zijn tegenvoeter, de zon, reeds zoveel' kracht, dat deze. op de dag meer bederft dan mijnheer de Winter 's nachts kan goed maken. Ik vind dit bovendien niet zo erg, omdat, als ik de klok goed heb horen luiden, de kans groot is, dat we vojlgend sej- zoe:n weer op ons oude baantje aan de Ee'mwëg kunnen zwieren. U mag hef niet tegen anderen viefrffieilllteori, maar niettegenstaande de herrie, iwtelkle de klok maakte, heb ik toch istiekum kunnen 'beluisteren, dat het gemie|en!fle- bestuur en Soest Vooruit een planne tje aan het uitbroeden zijn. Ik' weef niet of ze hiervoor eieren lipbb'en ge haald in Davos, maar in ieidér gevaï zou hef resultaat een ijsbaan moeten zijn, waaraan niemand meer kan tornen. Néén, mijnheer de briefschrijver, we laten die twee smoezen, dat wordt wej) Als ons gemeentebestuur kans ziet een Braamhage en een Colenso te .bemach tigen, wat heeft dan zo'n ijsbaantje $e betekenen. H. OEKMAN. onderzoek daartoe onderwerpt. Ook voor beroepsverandering ,op Jatter leeftijd kan zo'n psycho-tec'hniscb on derzoek inzicht verstrekken in eigen aan leg én levensmogelijkheden, die van be slissende invloed kunnen zijn ,op hef verdere leven. De psycholoog B. van dé Haer zal Maandagavond voor de Volksuniversiteit hiervan uit eigen ervaring verteTJein. Ouders en alten, die overtuigd zijn, dat een juiste beroepskeuze van beslissende betekenis is voor levens vreugde en gezinsgeluk, zulten d|eztel voordracht, waarover de advertentie iin dit billad nadere inlichtingen geeft, nief wi: missen. Vj POST VOOR MILITAIREN OP WEG NAAR INDONESIë. Het S.s- „Zuiderkruis" vertrok hedep met troepen naar Indonesië. Wil man, dat de opvarenden in Pcaft Said post ontvangen, dan moet deze nog heden worden gepost. BILJARTEN. Het compétitieprogramma van de NBB, district Eemland vermejlldt voor de week van 16 tot en met 22 Januari de volgen de wedstrijden, le Klasse llbre: 17 Jan. De Gouden Ploeg 2Metropol® 1. 17 Jan. Zonneheuvel 1Verg. Wagen 2. 18 Jan. Theomien 1Nieuwe Kei 1. 20 Jan. Soesfdijk 1Léusderkwarfier 1. 2e Klasse libre A: 18 Jan. Mêfropolë 2Verg. Wagen 20 Jan. Centraal 2Leusder kwartier 2. 21 Jan. Oosferpark 1Animo 1. 2e Klasse libre B: 19 Jan. Middelwijk 1De Nieuwe Kei 2. 20 Jan. Gouden Ploeg 3Middelwijk 2. 20 Jan. Mefropole 3K.O.T. 1. 3et Klasse libre A: 17 Jan. Meïropole 4Soesfdjjk 2. 17 Jan. De Vergulde Wagen 4O.D.L. 2. 18 Jan. Centraal 3—Ons Genoegen 4. 19 Jan. K.O.T. 2Theomien 2. 3e Klasse libre B: l 17 Jan. Leusder kwartier 3Animo 2. 18 Jan. Nieuwe Kei 3Zonneheuvel 2f 18 Jan. Ons Gelnoégen 5Tavenu 1- 21 Jan. Metropol e 5O.D.L. 3. 3 e Klasse libre C: 17 Jan. Animo 3Ceinfraal 4. 17 Jan. DOS 2—KOT 3. 18 Jan. O.D.L. 1Ons Genoegen 3. 18 jan. Middalwijk 3Leusder kwart. 4, 20 Jan. Zonneheuval 3O.D.L. 4.

Soester Courant | 1949 | | pagina 1