Strijd om t transport. Truman wil crisis voorkomen. Onze Harmonie viert haar gouden feest. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Plaatselijk nieuws. IN DE HOEK. SOESTER COURANT Verschijnt iédere Dinsdag en Vrijdag. 25e JAARGANG No. 5. Er wordt in ons land een harde strijd gestreden door de spoorwegen enerzijds en de transportondernemers anderzijds. Het is een strijd met ongelijke middelen en tussen twee partijen, die nu niet be paald van dezelfde „gewichtsklasse" zijn, zoals de boksterm luidt. Niettemin een strijd, waarin de zwakste (en dat is hier het particuliere bedrijf) taai vol houdt. Een deel van de strijd van deze particuliere transportondernemers be staat in het wekken van sympathie bij de toeschouwers, zodat het gerucht over het gevecht uitsluitend van de zijde van de vrachtautobezitters komt. De Spoor wegen gaan daarentegen zo geluidloos mogelijk te werk. Zij kopen bedrijven op, werken met goedkope tarieven en gaan liever niet ia op de argumenten van de tegenstanders. Het publiek ziet deze strijd aan zonder partij te willen of te kunnen kiezen. Spontaan gaat de sympathie van de meesten uit naar de zwaksten, zoals dat bij iedere strijd het geval is. Óns gevoel spoort ons aan niet goed te keuren, dat die zwakke door een veel sterkere wordt vermorzeld. Maar sympathie, hoe ver warmend die ook kan zijn, is niet vol doende om de zwakste partij te doen ze gevieren. Daar is wat anders voor nodig en dat andere is, dat onze particuliere transportondernemers inderdaad betere diensten kunnen aanbieden dan de Spoorwegen. Want ook deze strijd zal tenslotte gewonnen worden door het transportbedrijf, dat het best in de be hoeften van het bedrijfsleven voorziet. De fabrieken en de handelsondernemin gen hebben gezamenlijk vrijwel alle ver voer in handen en hun voorkeur is het dus, die de schaal zal doen doorslaan, hetzij ten gunste van de spoorwegen, hetzij ten gunste van de particulieren. Met sympathie heeft dit bitter weinig te maken, want het bedrijfsleven vraagt uitsluitend: wat komt mij het voorde- Ugst uit-. Verschillende mogelijkheden. Wanneer op die vraag een afdoend en ondubbelzinnig antwoord gegeven kon worden, zou de zaak betrekkelijk een voudig zijn. Wie voor het minste geld het meeste presteert, is de beste trans portonderneming en zal dus op de duur de meeste klanten naar zich toetrekken. De moeilijkheid is daarbij, dat men bij spoorwegtarieven nooit kan nagaan of zij met de werkelijke kosten kloppen of dat zij beneden kostprijs worden gesteld, teneinde de particuliere transportonder nemingen er uit te coucurreren. Bij een dergelijk groot lichaam als de Spoorwe gen is een kostprijsberekening buitenge woon moeilijk. Men kan er 20 accoun tants aanzetten om nu eens haarfijn uit te rekenen wat het vervoer per ton en per kilometer kost en dan zullen zij alle 20 met een andere prijs te voorschijn komen. Dat hangt helemaal af van de wijze, waarop men algemene kosten, spoorbaanaanleg, vernieuwing enz. in de berekening betrekt. Stelt men voor een bepaalde groep van goederen een tarief vast, dat op de keper beschouwd te laag zou zijn, dan kunnen de Spoorwegen het tekort altijd weer op een ander onder deel verhalen. Dit is de oorzaak, dat het onmogelijk is een algemeen geldend vrachttarief te ontwerpen, dat zowel voor de Spoorwegen als voor de trans portondernemers bevredigend zou zijn. Meestal voeren de particuliere onderne mers dan ook vele argumenten aan, die niet zuiver zakelijk zijn, doch meer een beroep doen op het medegevoel van het publiek. Laat ons toch niet verpletteren door de stoomwals van de N.S., zeggen ze. Helpt ons toch, anders wordt ons personeel werkloos en worden wij zelf geruïneerd. Wat moet het publiek doen? Men wil niet, dat de Spoorwegen een noodlijdend bedrijf worden, want het verlies zou uit belastinggeld moeten worden betaald. Nederland heeft zonder twijfel belang bij een bloeiend spoorwegbedrijf, maar men waardeert ook de ondernemings geest van de particulier, die met zijn eigen vrachtwagens dikwijls een betere service kan geven dan de Spoorwegen. Wij zouden daarom zeggen: laat voor een betrekkelijk klein verschil in kosten die particulier niet in de kou staan, en laten de Spoorwegen beseffen, dat „le ven en laten leven" nog altijd de beste richtlijn is voor een maatschappij, die aan ieder van zijn leden voldoening geeft. BureauVan We ede straal SS - Telefoon 2566 - Giro 126156 Abonn. per kwart. f 1.50 - p. post f 1.75 DINSDAG 18 JANUARI 1949. Hoewel de Amerikaanse economen om strijd verklaren, dat er geen schijn van kans is op een economische crisis in Amerika, zijn de ervaringen van de kleinhandel de laatste tijd in toenemen de mate verontrustend geweest. Zelfs Kerstmis, welk feest voor Amerika de zelfde winkeldrukte betekent als voor ons St. Nicolaas, gaf naar verhouding slechts matige omzetten te zien. Ver schillende zaken begonnen daardoor reeds in December met prijsverlagingen en opruimingen, die normaal pas in Ja nuari optreden. Truman noemde dan ook in zijn verklaring over de positie van de staat de veel te hoge prijzen een gevaar voor de natie. Deze hoge prijzen brachten grote winsten, zo lang de ver bruikers konden en wilden betalen, doch sinds enkele maanden koopt men zo min mogelijk. Truman ziet de gevaren van die grote winsten goed in. Vooral het feit, dat deze winsten voor een deel worden gé bruikt om nieuwe fabrieken te bouwqn, en dus om de productie nogmaals te ver groten, terwijl bij steeds meer artikelen het aanbod de vraag begint te overtref fen, is gevaarlijk. Truman wil daarom o.a de belasting op de ondernemerswin sten met 4 milliard dollar verhogen, om er staatsschuld mee af te lossen) die schuld beloopt overigens het fantasti sche bedrag van 225 milliard dollar). Hij zou daarmee in ieder geval bereiken, dat de industriële uitbreiding geremd wordt, waardoor het gevaar van over productie zou dalen. Zijn plannen om vatten voorts het bouwen van betere huizen, de electrificering van het platte land en de invoering van sociale verze keringen, die er alle toe zullen bijdra gen, zowel het sociaal als het econo misch evenwicht te verstevigen. Het is te hopen, dat zijn plannen succes zullen hebben, want al zal de hele we reld gebaat zijn bij dalende prijzen, een felle crisis, die overal werkloosheid zou veroorzaken, zou veel meer kwaad dan goed doen. Dat de Soester Muziekvereniging „Pa- tiëntia Vincilt Omnia'' zich in een grote belangstelling en sympathie mag verheu gen, is Zaterdagmiddag op de in Eemland gehouden receptie ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan, wel op ondubbel zinnige wijze gebleken. Talrijke afgevaardigden van zo goed als alle Soester verenigingen en organisaties, te veel om ze allen afzonderlijk te noe men, kwamen hun gelukwensen .aanbie den en lieten deze wiensien vergezeld gaan van bloemen of andere stoffelijke bewijzen van sympathie. Ook verschil lende muziekverenigingen uit die omtrek gavien acte de presènee. Ben van dé eersten, die het voltallige bestuur van P.V-O. kwam complimente ren, was de burgemeester, Mr. 8. P. Ba ron Bientinck, vergezeld van de wethou ders v- d. Arend, Zadelhoff en De Haan ien verschillende raadsleden. Verscheidene sprekers voerden 't woord, o.a. dia heer J. H. Dokkum, voorzitter van hiet hoofefbestuur van de Bond van Har monie- en Fanfarecorpsen, Pastoor Smit, namens de parochie Soestdijk, de heer H. de Graaf, vicê-voorzitter van de VVV „Soesit-Vooruit'' en vele anderen. Ook vele particulieren, w.o. de oud-di recteur van P.V.O., de heer H. Kok te Zeist en de Ere-voorzifter, de hcj,r A. O. Dammers, gaven van hun medeleven blijk. Namjens de Soester ingezetenen compli menteerde het comité van actie, bij mon de van de heer E. van Eeden, die jubile rende vereniging en overhandigde de voorzitter het vernieuwde vaandel, ge heel behangen met de door de firma Spijker belangeloos verzilverde trophee- en welke in de loop der jaren wamt* veroverd- Onder grote belangstelling vond 's avonds in Eemland een jubileum-concert plaats- Die voorzitter van P.V.O., de heer A. van de Leen, gaf, na 'n kort welkom st - woord, leen duidelijk overzicht van de afgelopen 50 jaar, waarop de burgemees ter namens het gemeentebestuur die ver eniging zijn sympathie kwam betuigen en drie trommels alls geschenk aanbood. Viervdlgens bood het comité van actie, bij monde van de heer E- van Eeden, na mens de Soester burgerij, een bidrag voor het instrumentenfonds aan, zijnde de som van f2135.80, w.o. een bedrag van f567.06 van de geliquideerde mu ziekvereniging „Beatrix'1 alsmedie leen oor konde. De voorzitter van de muziekvereniging „Crescendo" uit Oost-Kapeïle, de ge meente, die indertijd door Soest werd geadopteerd, bracht vervolgens de geluk wensen over van de bevolking van Oost- Kapieille. In Liet daarop volgende concert, be staande uit 10 nummers, onder de bekwa me en bezielende leiding van dü jeugdige dirigent, de heer W. A. J. C. Wakelkamp, gaf P.V.O. op schitterende wijze van haar kunnen blijk en het daverend ap plaus, dat na elk nummer opklonk, was een waardige beloning. De voorzitter, de hieer v. d. Leen, reikte aan het slat aan een 9-tal ledep, voor hun lange staat van dienst bij P.V.O.een oorkonde uit en wel aan de heren D. v. d. Broek (40 jaar), Besselsen (40 jr.), Hornsveld (32 jr.), Staal (40 jr.), B. Lagemaaf (25 jr.), J. Lagiemaat (32 jr.), G. v. d. Haar. (29 jr.), Knoppers (25 jr.) en G. v. d, Broek. Na de pauze vergastte „The 'lyphoons" onder leiding van Hans van Schalkwijk, de aanwezigen op Jazz-muziek en voer de 't toneelgezelschap „Die Figuranten" 'n klucht op, getiteld „De gedresseer de Echtgenoot". Met êén dankwoord van de voorzitter wlerd de avonld besloten. Die wijze, waarop P-V.O. Zaterdag ia gehuldigd, zal bij bestuifr en leden veel voldoening hebben geschonken e|n nog vlele jaren in dankbare herinnering blij - RAI i YF DE MONTE CARLO. Nog slechts enkele dagen en onze plaats genoten, de herein C. Rijkaart en P. Olyslagier, beginnen, als enigste Soes- ters, het grote Ralley de Monfe Carlo- avontuur, waaraan voor de winnaar van dit jaarlijkse autosportevenement de ti tel van „Wereldkampioen groot-touris me'verbonden is. Zoals in viele plaatsen in Nederland, waar Rallye-equipes deze week naar hun startplaatsen vertrekken, om naar alle uithoeken van Europa uit te zwermen, zal ook Soiast zijn plaatsgenoten-deelne mers officieel uitgeleide doen. Deze geste zal de Soester equipe zeer zieker op prijs stellen, te meer, omdat een blijk van belangstelling hun enthou siasme alleen maar kan verhogen, het geen wel nodig zal zijn om de vermoei ende tocht van 80 uur non-sltop, tot een goed einde te brengen, waarbij 'dan ve le landen en zeer behoorlijke bergpas sen gepasseerd zullen moeten worden. Eenmaal weer gearriveerd op het uit gangspunt Monte Carlo, waar dè sub tropische temperatuur hen vermoedelijk spoedig alle vermoeienissen zal doen ver geten, moeten de in totaal 225 equipes waaronder ongeveer 25 Hollanders, nog een zeer moeilijke proef afliggen op een geheim gehouden circuit om de uitein delijke overwinnaar te kunnen aanwij zen. Onze sportieve burgemeester, Mr. S. P. Baron Bientinck, volgt met grote interesse de voorbereidingen en zal de equipe a.s. Donderdagochtend, te 10 uur, voor het gemeentehuis, officieel hit vertrek sein geven en daarbij in een kort vraag gesprek nog enige bijzonderheden ver nemen. Gelijktijdig wordt heit publiek, dat belangstelling heeft voor dit inter nationale evenement, in die gelegenheid gesteld' de uitrusting van de Skoda-wagcm te bezichtigen. Piet Olyslager, die gelijktijdig van .de tocht voor d|e binnen- en buitenlandse pers, kranten en radio, gedeeltelijk ver slag zal dcien en een film zal opnemen, zal dan nog enige interessante gegevens omtrient de tocht verstrekken. Inmiddels wensen zij, die a.s. Donder dagochtend niet aanwezig kunnen zijn, onze vertegenwoordigers "in deze wed strijd alvast „Bon Voyagie" en een be houden thuiskomst begin Februari. JAARVERGADERING TUINBOUW VERENIGING „SOEST". De Tuinbouwvereniging „Soest" hield in hotel „De Gouden Ploeg" haar alge mene jaarvergadering. Zoals gewoonlijk was de animo hiervoor weer zeer matig. Toch was de stemming onder de aanwe zigen zeer opgewekt en werden verschil lende onderwerpen betreffende de tuin bouw en fruitteelt besproken en behan deld. Jammer, dat voor dit ondeiideel van Nederlands welvaart in Soest zo weinig belangstelling bestaat, terwijl toch heel veel inwoners zich met het kwekten van groente en vruchtbomen bezig houden. Allhoewél het jaarverslag van de secre taris erg in mineur was gesteld, meenden de aanwezigen op deze vergadering, dat in het komende jaar alles gedaan kon worden om de belangstelling op te wek ken. Volgens het financiële verslag van de penningmeester was er nog een batig saldo, zodat het nieuwe jaar toch met Er zal niet een lezer van mijn, „Hoekjt'S" kunnen beweren, dat ik iets teg:-n Ame rika heb. Integendeel, er zou aan de hand van mijn stukjes wei kunnen wordein be weerd, dat ik een vriend van Amlerika ben. Marshall vereer ik, zelfs als het waar is, dat, zoals beweerd wordt, de nieuwe Minister van buitenlandse zaken van Amerika, Dean Acheson, eigenlijk de geestelijke vader van hst MarshaE- plan is- In dat geval neem ik ze beiden maar in mijn adoratie op; ik kijk niet op een meer of minder. Maar, als ik de Amerikaanse afgevaar digde in de Veiligheidsraad, hoor ket teren tegen ons landje, vraag ik me af, ot wij het alleen zijn, die over „onze geallieerde vrienden" spreken als we het over Amerika hebben en of de Amerikan van hun l&nt ons niet meer onder hun vrienden rek'ehan. Zoals hij spreekt, zo spreek je niet over èn tegen een vriend en wat de Ameri kaanse radiocommentator Drew Pearson allemaal over Nederland heeft durven zeggen voor de microfoon, over onze houding in de oorlog tegen Duitsland ein Japan en vooral over onze Koningin, is zo ten hemel schreiend waanzinnig, dat je haast naar 'n gecensureerde radio zou terugverlangen. Het wordt moeilijk te geloven, als je dezé commentaren hoort of leest, dat wij bij de massa van het Amerikaanse volk nog enige goodwill bezitten. Nu kunnen we van mijnheer Pearsoin zeggen, laat hem maar kletsen, want deze heer voorspelde ook de nederlaag van Tru man, dus hij weet niet waar hij over zwamt, maar intussen worden deze on zinnige dingen de aether ingieslïngerd- Wij zouden Pearson voorzichtig attent kunnen maken op de positie, die de ne gers in het vrije Amerika innemen, maar daar worden de Amerikanen liever niiet aan herinnerd. Wij zouden ook iets der- delijks kunnen aanroeren bij onze an dere geallieerde „vriend" Australië, die zelfs geen kleurling in zijn werelddeel toelaat. Deze „vriend" ontziet zich niet met leugens en boycot te strijden voor dé republiek ein als dank voor ide red dende rol, die Ned. Indië in 1942 voor Australië heeft gespeeld, zou hij-nu muur het liefisit zien, dat wij mej spoed uit In dië wegtrokken, om zelf vrij spel ite heb ben in een land, dat door Nedeidand! op een peil is gebracht, waaraan Austra lië in velerlei opzicht een puntje kan zuigen. Dit groite werk werd door Neder land verricht zonder de inboorlingen in een hoek te drukken of over dkling te jagen. In dit opzicht zou ik willen vragen waar de oorspronkelijke bewoners van Austra lië zijn gebleven? Vraagt u e,r een Autra- traliër maar eens naar. Hij blijft U hef antwoord liever schuldig. Dit land durft tegen Nederland een vij andige houding aan te nemen, Neder land, onder wiens bestuur de bevolking der Indische eilanden zich kon vertwiinitig- voudigen. Het blijkt toch nog steeds waar, dat je in de nood je vrienden leert kfninan. H. OEKMAN. vertrouwen begonnen kon worden. Reeds thans werden een paar excursies in beraad genomen, die, zodra daarom trent meer gegevens bekend zijn, ver der worden geregeld- Voorts stelde de heer Fierguson zich beschikbaar om een viertal voordrachten té houden over de fruitteelt, w(elkte dan in de maand Februari zullen worden ge organiseerd. Na afloop van deze voor drachten zal de heer Ferguson ook nog een demonstratie geven in het snoei.;#}. BILJARTEN. Die uitslagen van de gespeelde comptifi- tiiewedsrtijden van de vorige week zijn: Cadre Klasse: Vergulde Wagen 1Cletn- traal 1 24. Gouden Ploeg 1Ons Ge noegen 1 51. Ie Klasse libre: Metropole 1Leusder kwartier 1 6—2. Nieuwe Kei 1Soest dijk 1 80. Ons Genoegen 2Zonne- heuvcl 1 uitgesteld. Vergulde Wagen 2 Goudien Ploeg 2 35. 2ie Klasse libre A: Leusder kwartier 2 Metropole 2 53. Ooisterpark 1Ons Genoegen 3" 44. ODL 1Animo 1 uit gesteld. Vergulde Wagen 3Centraal 2 8—0. 2ie Klasse libre B: KOT 1Nieuwe Kei 2 26- Goudien Ploeg 3Mididehvijk 1 6—2. Middellijk 2-DOS 1 4—4. 3ie Klasse libre A: Soestdijk 2Vergul de Wagen 4 26. Ons Genoegen 4 Theomien 2 26. Metropole 4KOI 2 2-6. 3ie Klasse libre B: Animo 2Ons Ge noegen 5 44. ODL 3Nieuwe Kei 3 44. Tavenu 1Metropole 5 62. Zon- meheuvel 2Leutsder kwartier 3 26. 3ie Klasse libre C: DOS 2ODL 4 4-4. Oostierpark 2Centraal 4 6—2. Animo 3—(Zonnehéuvel 3 62. KOT 3— Middelwijk 3 62. i

Soester Courant | 1949 | | pagina 1