De Amerikaanse begroting. IN DE HOEK. Officiële mededelingen. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Plaafcsefiifls nieuws. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. 25e JAARGANG No. 6. Voor heel de wereld van belang. Truman heeft dezer dagen aan dia ver tegenwoordiging van het Amerikaanse volk de begroting voorgelegd: waf men van plan is te doen en hoeveel het zal kosten. In zijn boodschap aan het con gres hield de president zich uitvoerig bezig met de toestand in de U.S.A. Cntienen we er enk.e'e gegevens aan. De laatste 20 jaar steeg de bevolking met 20 procent, de landbouwproductie met 45 en de. industriële productie miet 75 procent. In theorie wil' dat zeggen, dat per hoofd der bevolking in 1948 een vijfde part meer van de boer kon wor den gekocht dan in 1928. Brood. meel. vet enz. En twee vijfde meer aan kle ding, huisraad, huizen é.d- .oneetbare" goederen dan twintig jaar geleden. Maar dat alle theorie grauw is en de practijk nog grauwer, bewijst de opsomming, die Truman daar vlak achteraan gaf: de ge stegen productie is altijd nog onvoldoen de, van bepaalde artikelen zijn d'e prij zen te hoog, de minimum-Ionen zijn te laag, de productiviteit van de boeren bedrijven moet hoger, het levenspeil en de bestaanszekerheid van de boeren moe ten respectievelijk hoger en groter wor den. Er moeten meer huizen komien. Acht millïoen gezinnen hebben volgens Truman geen behoorlijke woning. Scho ten en ziekenhuizen moeten worden bij gebouwd. Voorts moet de bevrijding van de gekleurde bevolking in het Zuiden ook ter hand worden genomen. Dat zijn dingen, die gel'd zullen kosten, vael geld zelfs in verhouding tot de „normale" begrotingen van Amerika van voor de oorlog. Maar Truman heeft er zich hef hoofd niet over te breken, dat het Congres die begroting niet zal aannemen. Er zitten nog meer aanhangers in van de Demo cratische partij, die deze president op het kussen bracht, dan aanhangers van Truman zelf- Met dat programma zal het dus wel in orde komen, al zal het wel meer dagen vergen dan de 365 van het jaar 1949 alleen. De Amerikaanse politiek heeft echter meer op haar lijstje staan dan die zui ver binnenlandse aangelegenheden alleen. In de tweede plaats komt de hulpver lening aan het buitenland e,n in de der de plaats de verhouding tot Rusland. De hulpverlening aan het buitenland is een post, die kan meevallen, maar ook tegenvallen. En de verhouding tot Rusland kunnen we lezen in de mededeling, dat de na tionale defensie in 1949 wordt verhoogd met 2400 millioen en daarmee stijgt tot over het derde deel van het totaal der begroting. In 1950 zal dé defensie nog meer kosten. Nu kunnen zelfs Amerikanen geen dol- lars uit de lucht grijpen en er is dus re den om zich af te vragen op welke van de drie delen van de begroting het eerst en het meest zal worden bezuinigd, als het itotaal hun draagkracht te boven zal gaan. Op het binnenlandse sociale pro gamma? Op dat der buitenlandse steun verlening? Op dat van de defensie? Velen menen, dat de jongste minister- wisseling van Buitenlandse Zaken op 'n soepeler politiek jegens Rusland wijst, 'n Ontspanning zou natuurlijk het defein sieprogramma minder kostbaar kunnen maken- Maar hoe dat in de toekomst lo nen mag, de Amerikaanse begroting is er niet meer voor de V.S. alleen. Zij doét haar terugslag voelen op de bud gets van haast afle ministers van fi nanciën. In dat opzicht zijn we fenmim- stê al een eind op weg naar „1 wereld". HINDERWET- Burgemeester en Wethouders van Soest brengen, overeenkomstig heit bepaalde in de artikelen 5 en 7 der Hinderwet, ter algemene kennis, dat ter spcretarie van Soest Iter inzage is gelegd een verzoek met bijlagen van H. van Asch, Beuken laan 31, Soest, om vergunning tof het oprichten van een eleofrische tlenzinie- pompinstallatie, gedreven door een elcc- fromotor van 1/3 P.K., mét benzinetank van 6000 liter, op of in perceel Beuken laan 31, kadastraal bekend in sectie H. nr. 5970- Op 1 Februari 1949 zal gelegenheid be staan om bezwaren tegen dit verzotek in te brengen. Daartoe zal op die dag des voormiddags elf uur ter secretaris zitting worden gehouden. BEKENDMAKING- Het Hoofd van de plaatselijke politie te Soest maakt het volgende bekend. Ten nadele van de'Ned. Spoorwegen werden in de laatste tijd enige mallen de paalverbindingen (koperdraad tussen paai en spoorrails, welke flch bevindt onderaan de betonnen, voetstukken van de electricifeitsmastén), gestoten. BsreaaVan Weetiestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Abonn. per kwark fl.50 - p. post f 1.75 VRIJDAG 21 JANUARI 1949. Afgezien nog van de technische moei lijkheden, die hierdoor, naast de grote onkosten, ontstaan, moot deze handeling als zeer laakbaar worden aangemerkt. Na verwijdering van deze koperen paalverbindingen kan, bij het ontstaan) van een isolatiebreuk, na aanraking van de desbetreffende paal, onmiddellijk de dood intreden, aangezien de paal onder een spanning komt te staan van 150Q volt. In verband met het bovenstaande ver zoekt het hoofd van de plaatselijke po litie te Soest een ieder, die inlichtingen omtrent deze diefstallen kan verschaf fen, hiervan ten spoedigste aan hiet bu reau van politie te Soest (Soestterble^g) mededeling te doen, opdat de onvierant woordelijke elementen, die zich 'hebb.n schuldig gemaakt aan het plegen van de ze diefstallen hun gerechte straf niet zullen ontlopen. VOLKSUNIVERSITEIT SOEST. Door dê Volksuniversiteit Soest zijn, naast de j.l. Dinsdag door de heer B. v. d. Haer gehouden lezing, voor het loersite halfjaar 1949 nog de navolgende avon den vasgtesteld 23 Februari 1949: Lezing door Dr. C. P. G.unning, rector van het Amsterdams Lyceum over „De psyche van de na oorlogee jeugd'- 7 Maart 1949: Lezing door Prof. Dr- M. Minnaert te Utrecht over „De atoomener gie en de mensheid". 4 April 1949: Lezing door - de bekende musicoloog Casper HÖweler over „De Mattheuspassion", toegelicht door gramo foonmuziek- 21 April 1949: Tot slot van dit seizoen komt dé beroemde voordrachts kunste naar Max Croiset met een opvoering van „Muizen en Mensen''. Bovendien zijn voor begin Februari en eind Maart nog twee avonden geprojec teerd, waarover nog niet voldoende ge gevens bekend zijn, terwijl het in het voornemen ligt om een uitvoering van de Mattheuspassion mogelijk te maken. OPLEIDING GEZINSVERZORGSTER. Binnenkort wordt in de gemeente Zeist} een opleiding georganiseerd tot gediplo meerd gezinsverzorgster. Ongetwijfeld bestaat hiervoor ook in de gemeente Soest belanstolling. Zij» die deze opleiding wensen 6e volgen kunnen inlichtingen bekomein bij de afd. Sociale Zaken, Steenhoffstraat 3, op Maandag 24 Januari a.s„ des voormi'd- dags van 9 tot 12 uur. BEZET GEBIED. A-s. Dinsdagavond draait in „Eemliand" de film „Bezet Gebied', een der Eestte verzetsfilms- Het gegeven van deze wel zeer spannen de film overdrijft op geen enkel punjÉ en wordt zo natuurgetrouw weergegeven, dat we het verzetswerk w*eier in volle omvang doorleven. We zien hoe Ludzei" Einga als Ober- gruppenführer Ritter op Duitse wijzte het verzet tracht te breken, maar ook hoé hij door de verzetsgroep, ntdf> be hulp van Ellen, de koerierster, om 'dia tuin wordt geleid. We maken kennis met hét verraad, waardoor verzetsmannen vallen, maar wij zien ook, hoe vele ille gale werkers die op hun dood wachten, door de strijders worden bevrijd. Een film, die men moot gaan zien. Kou en griep heerscht allerwegen!.. Mijnhardt Poeders zijn een zegen! JAARVERGADERING S.B.B. Onder voorzitterschap van de heer S. F. Besselse had in Zonneheuvel d'e jaar vergadering plaats van de Soesfer Be- stuurdersbond. Zo goed als alle bestuursleden van de aangesloten vakbondsafdeiingein waren aanwezig, toen de voorzitter, na eien kort welkomstwoord de belangrijkste gebeur tenissen uit het jaar 1948 besprak. De jaarverslagen werden onveranderd goedgekeurd en daaruit bleek, dat het ledental op 31 Dec. 1948, 327 bedroeg, welk getal nu reeds weer is overschre den. Voor twee vacatures in het bestuur wer den door de vergadering de henen P. Grift en H. Reulen gekozen. De gevoerde actie „Voor een boek" bracht in de periode 1 Oct. tot em met 31 December 1948 een 7 tal nieuw® leden op. Besloten werd deze actie voor een half jaar te prolongeren, met de leuze: 1 Ju ni 375 leden. Hierna hield de heer Chr. De Vriies, as sistent bestuurder van het N.V-V. zijn inleiding over: „De algemene positie van onze vakbeweging". Spreser uitte eerst rijn vneugdie over de groei van de S.B.B., die hij in 1946 zelf had helpen heroprichten. Het N.V.V. telt momenteel 365.000 leden en spr. dacht tot 1 Juli, met een krachtige pro paganda, 10.000 leden te winnen, waar door op het congres van het N.V.V., aan de scheidende voorzitter E. Kopers, de 375000 leden kunnen worden aange boden. Het N.V.V. stond en staat nog op het standpunt, trots alle samenwer king in bedrijfsunie e.d., dat een vak centrale voldoende is- Welk een mach tige invloed kan daar niet van uitgaan. Spr. stond uitvoerig stil bij de dit jaar tolt stand te komen ondernemingsraden. Hij wees op de zeer belangrijke taak, die Je» arbeid'svertegenwoordigers daarin krij gen en spoorde ten ie le,r aan, zich ter dege toe te leggen op de studie van een en ander. Het eigenaardige van dit alles is, dat wat dit jaar tof stand zal komen en wat reeds in zo'n betrekkelijk korte tijd na de bevrijding bereikt is, door de man ïn des traat ais iets van z cl f sprek end's beschouwd wordt. En wanneer er iets hapert, dan is hij het, die nog ongeor ganiseerd is, die bij de bonden aanklopt met zijn critiek. In de toekomslt moet tegen elke onge organiseerde gezegd worden: „Schaamt TAFELTENNIS. De Tafeltennisvereniging „Soestdijk" be gint de tweede helft van die competitie met de volgende wedstrijden: AMVJ 7—Soestdijk 2 te Utrecht. Soestdijk 1Terre Ne.uve 2 t;e Soestdijk. Soestdijk 4—Soestdijk 3 fe Soestdijk. Alle wedstrijden worden gespeeld op Woensdagj 26 Januari. POSTDUIVENVERENIGING „DE ZWALUW". Onder grote belangstelling had in „De Gouden Ploeg" een algemene ledenverga dering plaats van de Postduivenvereni ging „De Zwaluw'. Na de behandeling van dé ingekom'eln stukken werd de agenda van de op 29 Januari a.s. te Utrecht te houden bonds vergadering bekend gemaakt. Vier nieu we leden konden worden geboiekf. Besloten werd artikel 28 van het regie ment in dien zin fe wijzigen, dat voort aan door de vergadering besluiten kun nen worden genomen met de helft van het aantal stemmen plus 1. Het bestuursvoorstel, om over te gaan tof de oprichting van een junioreinclub, kon bij1 de leden geen genade vinden. Wel was men voor klasse vliegen, waar toe ook werd besloten. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de wijze, waarop dit jaar het 30-ja rig bestaan der vereniging zal worden herdacht. Besloten werd ten slotte voor de leden een vlucht om luxe prijzen te organiseren en een vlucht in samenwer king met de Soesfer Concours Commis sie, waarvoor enige hoofdprijzen zullen worden beschikbaar gesteld. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Zondag a.s. is geopend Apotheek „Soest dijk", Van Weedestraat 46. SOESTER POLITIE SPORT VER. In de zaal van cafe „De Viersprong' vond Woensdagavond een goed 'bezoch te ledenvergadering van de S.P.S.V. plaats- Na een kort inleidend woord van d'e de heer A- de Lïefd'e, en de behandeling van enige ingekomen stukken, kwam d;e deelname aan „De Vierdaagse!' te Nij megën ter sprake. Na een langdurige discussie werd! ten slotte besloten dit jaar met een groep van 10 personen deel te neman, aan dit grote wandelsportfestijn. Twee verzor gers zullen deze groep vergezellen. Het z-g. individuele lopen in niet geoorloofd. Wegens Zijn vertrek naar elders had die penningmeester, de haer H. de Jong, als lid en bestuurslid bedankt. In deze va cature werd voorzien door de benoeming van de heer C. de Bruin. Het bestuur is nu als volgt samengesteld: A. de Liefde, voorzitter; P. J. Bergman, sêcrcaIris; M- Versteeg, penningmiöesteir; W. Kaspers en C. de Bruin, commissa rissen. PSYCHOTECHNIEK IN VERBAND MET DE BEROEPSKEUZE. Maandagavond organiseerde de Volksuni versiteit eep onfwikkelingsavond in „Eem- land" te Soest. Na een inleiding door de secretaris, die heer D. Oostelaar, verkreeg de ineor Hiemstra van het bureau voor psycho techniek te Utrecht, het woord over „Psychotechniek in verband mef die be roepskeuze". Spr. wees er op, dat de behoefte aan be roepslkJeiuze-voorlichting grotelr was, dan ooit ite voren. Vroeger in de familsle- huishouding, was de beroepskeuze w'ed- nig gecompliceerd en ook lafeir bij die ontwikkeling van het ambacht bestonden in dit opricht geen problemen- De meis jes konden geheel buifien beschouwing worden gelaten^ diei waren zondier rrroer voor het huishouden bestemd. Het gil- denwêzen bevorderde het gilde vakman- Toen ik twee jaar geledien eens durfde schrijven, dat het tijd wet;d dat de bo men langs de hoofdweg gingen verdwij nen, omdat ze een bron van groot, gevaar opleveren bij het hedendaagse snelver keer, was daar een niet lichte deining over. Ik was een vandaal, een vent mef niet het minste gevoel voor de natuur en nog zo het een en ander meier. Ik had toen kunnen beweren, daf een mensenleven mij heel wat mieier waard was dan een heel bos van de mooiste bomen, maar ïk kon er het zwijgen aan toe doen, omdat ik juisf in die danen merkte, dat „Waterstaat" de bomen, althans een gedeelte ieir van, met 'm groot kruis merkte. Bij informatie bleek, dat de gemerkte bomen zouden worden gerooid, om een beter zicht op d'e wieg te verkrijgen. Do t was dus van mijn „van dalistisch Standpunt" bekeken al 'heel wat, maar afgezien van een enkel» boom, die op omvallen stond, staan nu, 2 jaar aMe bomen er nog. Met kruis en al. Wielrijders en automobilisten, die uit zijlstraten komen, kunnen zich dus nog steeds dood laten rijden door het snel verkeer. ïn-7vVOOr?pelde het in 1947 al- we halen 19/7 wel met die bomen, waarschijnlijk! tof genoegen van die mensen, die vindon dat de bomen langs de hoofdweg jets met natuurschoon te maken hebben, maar we zouden ook de mening over die bo men eens kunnen vragen aajn, die vadiers en moeders, die een boodschap kregen of ze naar het ziekenhuis wijden komen, omdat hun zoon of dochter een ver keersongeluk was overkomen, doordat hen het uitzicht op de hoofdweg idoor ue bomen werd benomen. Wat dacht U, dat die mensen van de bomen zouden zeggen? T^,an"eer het, "u inderdaad niet moge lijk is om alle bomen te laten wegha len, zou ïk B. en W. toch willen ver zoeken er bij Waterstaat op aan te dringen, dat op iedere straathoek, links en rechts, de eejrsite 3 of 4 bomien wor den omgekapt. Ofschoon nog niet ideaal, zou dit al een geweldige beveiliging geven. En alstublieft een beetje fcmpo, want ik zie er van komen, dat mijln kindskin deren van de onbewaakte overwegen, en onze armetierige straatverlichting, en de bomen, en de fiets ian wandelpaden langs de hoofdweg, en de spoorov'ergang op Soestdijk nog tegen hun kroost "zul len zeggen: „daar zwamde jle overgroot vader ook altijd al over". H- OEKMAN. schap; familieberoepein ontstonden. De ideetn tein grondslag liggend' aajni de rranse revolutie, waren van invloed op de verantwoordelijkheid van eigen be roepskeuze. De betekenis hiervan werd eerst recht duidelijk, toen dia ontwikke ling der techniek hele reeksen van nieu we beroepen deed ontstaan. Die behoef te aan voorlichting werd hierdoor gro ter; is thans zeer urgent daar van 20.000 differente beroepen kan worden gespro ken. Ouders en onderwijzers kunjnlen die mogelijkheden niet meer overzien. Toch werd pas 30 jaar geleden de eerste po ging gedaan om een zekere kieuzfe te be- bevorderen. Uit de adviescommissie ontwikkelden zich in de grote steden de gemeentelijke bureaux, die zeer aan geldgebrek leden en dus weinig kon den uitrichten. In 1940 werden de Hjksarbej.dsb.ux'eaux ingeschakeld, maar eerst in Januari 1948 werden aan deze bureaux vaste adviseurs verbonden, die kosteloos hun medewer king verlenen. Het particulier initiatief lief 'zich ook niet onbetuigd. Enige kerkelijke richtingen zien hier ook een taak ;pu zij rektnen op rijkssubsidie naar analogie van de rijksbijdrage voor bijzonder ew openbaar onderwijs. Sprekend over fe taak van de beroeps keuze voorlichting toonde spr. aan de hand van practische voorbeelden aan wat hiermede wordt bedoeld. Het gaat «ar hiertbij om aan de jonge mensen inlich tingen ite verstrekken die een passtmd beroep mogelijk maken. Het milieu, de beroepswiens, de karakter structuur en de capaciteiten van een candidaat, zijn evenzoveel factoren waar mede een adviseur rekening moet hou den. Daar school en beroepskeuze nauw aan elkaar verbonden rijn is het van belang, dat bijtijds advies wordt ingewonnen.' Spr. kwam tot de belangrijke conclusie, dat de eisen die voor ULO- en middel bare schoolopleiding worden gesteld, niieij aangepast zijn aan de capaciteiten vam de teerlingen. Na ten slotte op de noodzakelijkheid van de beroepskeuze voorlichting f® heb ben gewezen, ging spr. in op de psycho techniek, die onmisbaar is in haar toe passing om een gefundeerd oordeel over een candidaat fe kunnen geven.

Soester Courant | 1949 | | pagina 1