De jeugd vraagt onderwijs in techniek. Al is de leugen nog zo snel Ons kleine Hoofdartikel* IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Plaatselijk nieuws. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. 25e JAARGANG No. 7. Bureau: Van Weedestraat 35 - Teleloon 2566 - Giro 126156 Abonn. per kwart, fl.50 - p. post f 1.75 DINSDAG 25 JANUARI 1949. Is het woord „ambachtsschool" verouderd? Om met de deur in huis te vallen: de am bachtsschool is niet hoog in aanzien bij de jongens, die pas van de lagere school komen en al evenmin bij hun ouders. Volkomen ten onrechte, want de behoefte aan jongelui met een technische opleiding is zeer groot. Door de toenemende industrialisatie zal boven dien de vraag naar bekwame technische krachten zeker nog toenemen, zodat voor de jongelui met een ambachtsschool-diploma de wereld open staat. Het is een algemeen voor komend verschijnsel, dat de industrie klaagt over het onvoldoende aanbod van geschoolde krachten, waartegenover veel te veel onge schoolden staan. Ook het aanbod van kan toorpersoneel is ruim genoeg, zodat men kan zeggen, dat de maatschappij juist in het bijzonder jongelui vraagt, die een technische school hebben doorlopen. Toch ziet men vrij wel overal in het land, dat ouders, die hun kinderen na de lagere school laten doorle ren, in de eerste plaats denken aan Ulo, Mulo of H.B.S., terwijl de ambachtsschool wordt beschouwd als de laatste keus. Dit is in vele opzichten te betreuren. Er zijn massa's jongens, die pas aardigheid in het leren krijgen, als ze zien, dat het leren een practisch doel heeft en dit rechtstreekse ver band tussen onderwijs en belangstelling vin den ze op de ambachtsschool veel eerder dan bij scholen voor algemeen vormend on derwijs. Trouwens ook deze algemene vor ming wordt op de ambachtsschool zeker niet verwaarloosd, doch ze krijgen minder „bal last" mee, waaronder men de vakken ver staat, waarvan de leerlingen op de andere scholen zich zo vaak afvragen, welk nut ze voor hun later leven hebben. Een jongen, die van de ambachtsschool komt, is daar door zeker niet slechter uitgerust voor de eisen, die het leven aan hem zal stellen, dan de leerling, die het einddiploma van een voortgezette lagere of een middelbare school bezit Men deelt ons onderwijs in drie kringen in: lager, middelbaar en hoger onderwijs. Tot de eerste groep behoren de gewone lagere school, de ulo, de mulo, de ambachtsscholen en de lagere landbouwscholen; tot het mid delbaar de HJB^.sen. de middelbaar-techni sche, de hogere handelsscholen en de middel bare landbouwscholen. Het hoger onderwijs omvat de hogescholen (zoals Delft, Wage- ningen, Botterdam en Tilburg) en de univer siteiten, zoals Leiden, Amsterdam, Gronin gen, Utrecht en Nijmegen. Het gymnasium en de gymnasium-afdelingen van de lycea worden voorbereidend hoger onderwijs ge noemd- Al deze namen zijn vrij onlogisch. De H.B.S. levert bijv. meer a.s. studenten af, dan het gymnasium en is dus zeker een vorm van voorbereidend hoger onderwijs. Daarentegen heet de H.B.S. Hogere Burgerschool, ter wijl men ook spreekt van hogere handels scholen, terwijl deze geen hoger, doch mid delbaar onderwijs geven. Met de Ulo en de Mulo is het al even vreemd, want al zijn dit officieel lagere scholen, in feite geven zij middelbaar onderwijs van beperkte omvang. De 'benamingen van onze scholen kloppen dus helemaal niet meer met hun doelstelling. Zo is het ook met de ambachtsschool, waar van de naam een overblijfsel is van de 19e eeuw, wat ertoe bijdraagt, dat deze scholen niet populair worden. Zou het niet verstandiger zijn de ambachts scholen niet alleen om te dopen, maar ook werkelijk te veranderen tot „lagere techni sche scholen"? Wij hebben het gevoelen, dat een dergelijke naamsverandering, vooral wanneer deze gepaard gaat met een moder nisering van het leerprogramma, deze vorm van onderwijs snel populair zou maken. Technische beroepen worden goed betaald en het is alleen een dwaas standsvooroor deel, dat vele ouders hun jongens naar scholen doen zenden, waarvoor ze eigenlijk ongeschikt zijn. De jeugd zelf heeft de grootste belangstelling voor techniek en het zou dus al heel vreemd zijn, wanneer een school, die aan deze vraag tegemoet kwam, niet een succes zou worden. Al is de leugen nog zo snel... en wat daar verder volgt, weet u wel. Prettige zekerheid voor wie onwaarheid haat, belangrijk minder prettig voor wie door die aller-snelste waarheid wordt inge haald. Geheel buiten zijn schuld ondervindt de Ne derlandse vertegenwoordiger bij de V.R. de pijnlijkheid van dit in practijk omgezette spreekwoord. Volgen wij deze heel Neder land zo compromiterende race echter meer op de voet. In twee vergaderingen ging de Veiligheids raad het gecompliceerde abces dat Moeder Aarde nu al zo lang gespannen bezighoudt de Indonesische kwestie op de operatie tafel bestuderen, zonder er resoluut het mes in te zetten. Gaat de behandelende geneesheer er echter niet snel toe over om met een kuur van zon en frisse lucht der loyaliteit, een spoedige genezing te bevorderen, dan wordt de kans op het ingrijpen door de „vreemde chirur gen" in de V.R. met de dag groter. Snelle militaire successen kunnen op de oplossing niet van invloed zijn. De Verenigde Staten zullen zich niet bij gebruik van wa pengeweld aansluiten," zei Dr. Jessup reeds onomwonden in een der laatste bijeenkom sten te Lake Success. Wie liever dan deze waarschuwende woor den ernstig te nemen, het daarmee op een accoordje wil gooien, kan eventueel pas tot bezinning komen, als de gehele opzet is verprutst. Reeds 7 Januari jl. verklaarde Dr. van Royen, puttend uit de hem officieel verstrekte gegevens, dat alle prominente Re publikeinse leiders op het eiland Banka ver toefden, waar zij ingevolge de opdracht van de Raad volledige bewegingsvrijheid geno ten. Spoedig bleek hoe weinig die officiële berichtgevers bewust waren van de moei lijke taak, welke Dr. van Royen met de grootste nauwgezetheid tracht te vervullen. Als „vergissing nummer één" moest Neder land de afgelegde verklaring herroepen toen de C.G.D., die leiders op Banka wilde gaan bezoeken, 't Bleek, dat drie der gevangenen nooit op Banka van hun „volle vrijheid" had den genoten, maar nog steeds op Sumatra zaten. Belangrijk erger is nu echter nog en dit vooral gezien uit internationaal politiek oogpunt, hoe Soekarno, Hatta enz. die wel op Banka vertoeven, daar van die herhaal delijk verzekerde vrijheid genieten. De bezoe kende C.G.D. heeft hierover dingen gepubli ceerd, die ieder rechtgeaard Nederlander tot nadenken mogen stemmen. Immers, is ondanks het verontschuldigende bericht aan de V.R. van Elink Schuurman, de voorzitter der Nederlandse delegatie (en misschien juist daardoor!niet bewezen, dat daar waar militaire commandanten gaan spreken alle andere sprekers veronacht zaamd kunnen worden en vaak ook al te zeer worden? Schuurman wil beweren dat „plotseling" blijkt, dat het regeringsbevel door de plaatselijke bevelvoerder is gesabo teerd. Hiermee zijn onze voornoemde bezwa ren alleen maar onderschreven. Mogen wij achter nog de vraag stellen, 'wat Schuurman voor uitleg geeft aan het bezoek, dat de afge zant van Dr. Beel aan Banka bracht, bij welk bezoek de politici vrijheid in vooruitzicht werd gesteld na tekening van een loyaliteits verklaring... In dat raam geplaatst lijkt het geven van intructies aan Dr. van Royen be denkelijk veel op 'kwade trouw. PROFESSORALE MALLIGHEID. Wij kennen allen de naam Soekarno- Dat dachten we tenminste- Wij praat ten over en scholden op de man, diie deze naam ,met oe - droeg en er was een in menig oor onhebbelijk klinkend soldatenliedje, dat de vraag stelde, walt we met Soekarno zouden doen als-i|e kwam. Dat ging allemaal over Soekar no met oe. Dezer dagen heeft 's mans naam echter plotseling een andere spel ling gekregen. Professor Djajadiningrat, die de hoge functie van secreltaris van staat voor kunsten en wetenschappen in die voor lopige Federale Regiering voor Indo nesië bekleedt, is 'n weekje geleden met een verzoek bij de dagbladen geko men. De professor wou zo graag een heid brengen in de spelling van Indone sische woorden. Dat is een nobel stre ven van die prof-, daar zjjn we allen gladweg vóór, de hele wereld schreeuwt om eenheid. D« professor, die bovendien secretaris van staat enzovoort enzovoort is, kreeg bij zijn eenheidsstrewen bij ve le vooraanstaande Nederlandse Haden 'n welw illend gehoor, ook al maakte z'n ver zoek op niét professoraal aangeleg- den een malle indruk. Alls een gewóón mens, als u of ik, die vraag had gesteld, zou men waarschijnlijk hebben gezegd: ,,Och man, ga door. Hoe kóm je aan de nonsens?" Want de prof verzocht de Indonesische klank die met de Nederlandse „oie" clvereenkomtmet de Ketter „u'weet te geven. Wat een gieluk, dat die prof. geen a of een e voor onze oe-klanik vroeg. Die u-oe is ons nog zo goed be kend uit de bezettingstijd- En een eenheid dat er nu is bereikt! Voorheen lazen we in alle Nederlands» bladen Soekarno en Pasoendan en Agoes 'Salïm. Nu 1'ees je somfe in het zelfde blad afwisselend Sukarno en Soe karno, Agus en Agoes, Pasoedan en Pasiundan. De prof zij bedankt. Maar het hele ge val doet me denken aan de Amsterdam se stratenmaker, die van de Canadezen getuigde: „if Zijn zukke rare snuiters Jen. - Se sieggtain striet, sie schrijve street en se bedoel» straat!" POSTZEGELACTIE 1948. Nu de actie 1948 is beëindigd, ge ondersfaa'nd comité het een behoefte in de eerste plaats de Burgermeester van harte dank te zeggen voor de medewer king, verleend door het afstaan van je raadszaal voor de bijeenkomst van de damés, die zich beschikbaar wilden stellen voor de verkoop van de Kindier- postzegels en prentbriefkaarten. Verder dankt het alle medewerksters voor de moeite, die zij zich hebben ge geven, om in de gemeente Soest de ver koop van Kinderzegens en kaarten 'te stimuleren en die zich zo belangeloos en en met greite toewijding van deze taak hébben gekweten. Gaarne geeft Mevr. Van Goor hierpndier een overzicht van het plaatselijk resul taat: Vérkoop aan kinderpostzegels f 1710.25, met een batig saldo van f óló. Verkoop aan kaarten 4455 stuks. Tevens werden 52 Pro Juventute-kallendiers (ver kocht. Het Plaatselijk Comité: Mévr. E. C. van Goor Cleton, Mej. D. van Goor, Mevr. Van Noesel, Mevr. Dammes Boeser, Mevr. T. van Ooy-v. d Horst, Mevr. Simons de Ruijter, Mevr. H. J. van Veeren Van Lohuizen. VERGADERING A.B.T.B. Onder leiding van de heer A. P. Hilhoirsf vond Vrijdagavond een ledenvergadering plaats van de A.B.T.B., afd. Soest, Na een kort welkomstwoord doelde de voorzitter mede, dat het gemeentebe stuur op verzoek van de ABTB, om dé Veldweg weer voor het rijver kéer open te SteWen, gunstig heeft be slist. Voortaan mogen de landbouwers deze weg weer met paard en wiaglen be rijden; hij blijft echter gesloten voor auto's. Hét voorstel van het bestuur om een adres aan de gemeente te richten be treffende de verbetering van <de landwe gen, werd door de vergadering met blijdschap begroet. In dit adres wordt 't gemeentebestuur gewezen op die zegr slechte toestand, waarin veiel van deze wegen verkeren en met klem verzocht hierin ten spoedigste verbetering te bron gen. Dé spr. van deze avond, Ir. Sic- kesz uit Utrecht, behandelde hiet on derwerp „Lonen en prijzen". Evenals in het verleden, aldus spreker, volgde op goede jaren sleeds tijden van crisis en men mag verwachten, dat ook thans minder gunstige tijden voor dé landbouw zullen aanbreken. In vroege re jaren bepaalden vraag en aanbod die prijzen. Neemt de vraag naar industrie- productie bij daling sterk toe, bij de voortbrengselen van de landbouw is dit niet het geval, zodat de boer bij daliendie prijzen, toch dezelfde productiekosten en dus niet meer lonend kaïn boeren. Dé kwestie „prijzen" in de landbouw is een zeer pijnlijke en gevaarlijke «n zeer moeilijk te regelen. Landbouwers hieib- ben dit niet gebed in eiglen hand. Boven dien speelt ook de import hierbij een belangrijke rol. „Vrijheid is blijheid" wordt vaak beweerd, maar bij de bepa ling van prijzen hebben regering en landbouwers elkaar nodig. Als de boer behoorlijke prijzen ont vangt, is hij in staat zijn arbeiders het hun toekomende loon te betalen. Door een eenvoudige afspraak tussen werkge vers en werknemers zijn deze laatsten tegenwoordig van eein behoorlijk loon verzekerd. Indien dit eerder gebeurd was, zou ,cjr nooit zo'n groot gebrek aan geschikte landarbeiders gekomen zijn. UITSPRAAK G. MEUN. De Kantonrechter van de afd. Tribunaal zaken te Utrecht deed Zaterdag j.I. uit spraak in de zaak tegen Gerrüt Meun, waarbij het reeds eerder uitgesproken vonnis werd vernietigd ,t.a.v. de ver beurdverklaring. „DE GOUDE PLOEG" KON NIET WINNEN. Aan de spannende strijd om het kam pioenschap van de cadre klasse van het district Eemland. is nog geen einde ge komen. Het eerste team van „Die Gouden Ploeg", dat Vrijdagavond bij „De Ver gulde Wagen" visite maakte, behoefde slechts met 42 te winnen om zich kam pioen te kunnen noemen. Het wiard ech ter een 42 overwinning voor „De Ver gulde Wagen", zodat „De Gouden Ploeg" hét resultaat zal moeten afwachten van de wedstrijd Ons GenoegenCentraal, welke Dinsdagavond te Baarn wordit ge speeld. Zoals mén uit onderstaande sitand kant opmaken, moet Centraal met 60 of 51 winnen. Het gemiddelde van Cen traal is iets beller dan van de Gouden Ploeg. Deze opgaaf lijkt ons bijzonder zwaar voor Centraal, hoewel' heit natuur- Over een paar uur zullen we weten of aan het verzoek van onze Minister Pre sident Drees, om ons, Indië en Neder land, in internationaal politiek opzicht, even met rus't te laten, omdat dia mo gelijkheid voor een oplossing aanwezig is, zal worden voldaan. Het is een volkomen redelijk verzoek na drie en een half jaar onderhandelen en verdragen sluiten, waarbij tal van buitenlandse diplomaten zich met zaken bemoeiden en r*»g bemoeien, die huin eigenlijk niet aangaan en waar zta, ge zien hun uitspraken en handelingen, niet te veel verstand van hebben. Dit vindt U waarschijnlijk een krasse uitspraak, maar ik hou die toch vol. Ik zou zelfs durven beweren, dat vaak afgunst en/of kwaadaardigheid de .oor zaak is van hun, ten opzichte van Ne derland, vaak onwelwillende houding. Ik moet U eerlijk zeggen, da(t ik ©f een hard hoofd in heb, of het verzoek van Min. Pres. Drees, om de Indonesische zaak enige rust ,te geven, zal wordlein in gewilligd, maar als recht en redelijkheid zegevieren in Lake Succieiss, moeten wij ons zelf ook de beperking opleggen niiet te veel in de Indil-kw.estie te roeren. Dit géld|t zowel voor de oud Indischgas- ten, die er wel wat van weten, aï's die mensen, die vóór 1945 niet de flauwsifle notie van Indië hadden ein alleen maar wisten, dat het e,r warm was. Hét Buitenland moet niet van ons kun nen zeggen, dat wij het onderling ïiiief eens zijn. Wei zat het voor vellen, zowiel vóór- als tegenstanders, van het Indië- beleid misschien moeilijk vallen hun mond te houden, maar het zal voor al les beter zijn. Over een paar uur weten wie, of ik dij alles niet had behoeven ;te schrijven. Over een paar uur weten we of wie door idje gro te broers zullen worden gekraakt of'dat we nog een kans krijgen. Laten wie hielt laafsjte hopen. In een jaar kunjnen 'we veel doen en de wieneld tonen, dat wij de daad bij het woord kunnen voe gen. Maar dan moeten we allemaal mee werken, ieder naar zijn vermogen of in vloed, om te redden wa(f er te redldpn valt, want dan zal 't voor ons land zijn, pen of verzuipen". H- OEKMAN.. lijk niet fo|t de onmogelijkheden be- hoort. Intussen is de spanning enormi gestegen en eerst de laatste wedstrijd zal de beslissing brengen. In iedieir ge val, hoe hef ook loopt, wordt eein Soea- ter club kampioen; is het niet De Gou den Ploeg, dan is het Centraal. De eerste wedstrijd van j.1. Vrij dagavond ging tussen van de Vliet (V.W.) en y. d. Heiden (G.P.) en het was direct mferk; baar, dat de zenuwen in deze ontmoe ting een grote rol speeldien. Vociral het S' i" v" Heiden had hieronder te té lijden. Langzaam maar zeker nam v. d- Vliet de leiding en na 10 beurten was de stand 94-31 in het voordeel van de Amersfoorter. Wel trachtte v. d. Heidlem zijn spel te verbetenen en noteerde een aardige serie van 21, maar ook v. d. Vliet bleef er goed in en beëindigde in de 31a beurt de partij (200 punten), v. d. Hei den stond toen op 126. De tweede partij tussen Stalenhoef (G. P.) en ófeffen (V.W.) verliep in hiet he- gm zeer gunstig voor Stalenhoef en met series van o.a. 30 en 38 liep hij flinit op Stoffen uit. Na 17 beurten was de stand 206 voor Stalenhoef tegen 112 voor Stoffen, zodat zo te zien de overwinning voor de Gou den Ploeg speler voor het grijpen lag. Het zou echter anders lopen, want Stof fen kwam er langzamerhand beter ijn, terwijl R. stalenhoef daarentegen zijn zelfvertrouwen begon te verliezen. In dia 27e beurt kwam Stalenhoef op 283 ite staan. Sifeffen, die op 241 stond bouwide een mooie serie op, totdat hij na 49 ca- rambols op een frekstoclt strandde en dus op 290 kwam te staan. Die spanning steeg ten top en dit was aan Stalenhoef goed merkbaar. Toch kwam hij tolt 296, -waarna hij een moeilijke piqué miste, waarna Stóffen de nog benodigde 10 ca- rambols maakte en daarmede een reeds verloren gewaande pat lij wist te winnen. Intussen was op het tweede biljart do 3e partij begonnen tussen Bregmam (V. W.) en P. Stalenhoef (G.P.) In t begin ging hier de strijd vrijwel gelijk op tot de 15e beurt, toen Stalenhoef mlet en kele aardige series begon uit te lopen, terwijl het spel van Bregman steeds! meer begon af te zakken. Met ruim vier- beëindigde P. Stalenhoef ten slotte in de 34e beurt dei partij, waar mede hij tevens de enige winstpartij voor De Gouden Ploeg wist te boeken.' Gouden Ploeg Centraal Vergulde Wagen Ons Genoegen 36 33 36 33 20 18 17 13 nu: 1 15 41 0 15 36 0 19 34 1 19 27

Soester Courant | 1949 | | pagina 1