Er uit en er in. Van grenscorrecties tot grensverschuivingen. De Nederlandse Industrie voor moeilijke beslissingen, IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Plaatselijk nieuws. SOESTER COURANT BureauVan Weedestraal S5 Telefoon 2566 - Giro 126156 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. 25e JAARGANG No- 9. 4 Vroeger stond er op de kermis Een bizonder rare tent, Achiter d'ingang stond een kerel, 'n Reuze gr'oite, sterke vent. Kwam je door de deur naar binnen, Werd je bij je kraag gepakjt; Vóór je wisit wat er gebeurde, Werd j'er achter uifgesmakt. Nadien kon mem pas begrijpen, Wat de naam van 't spel beduidt, Want je kwam er voor een duppie Walt hardhandig IN en UIT. Speelden onze voetbalspelers Soortgelijk geen zelfde spel? IN en UIT is hier geworden, UIT en IN, zij 'f minder snel. Tien jaar was hij Secretaris In het Voetbalólubbestuur, Als je dan niet wordt herkozen Lijkt me dat een beetje zuur. Evenwel, zijn grote liefde Voor de club bleef voortbestaan; Hij heeft na die desillusie Er nog heel veel voor gedaan. Toen de Voorzitter bedankte Vroég men hem voor deze baan En de oude Secretaris Nam toen deze functie aan. Voelit ge, Soester voetbalspel era, Hier dat stuk moraliteit? Voelt ge, dat hier wondt gegevien •n Voorbeeld van sportiviteit? Laat dit beeld de richting geven In uw mooie voetbalsport, Dan komt SEC met al zijn leden, Geen sportiviteit tekort. Voig het voorbeeld van Uw praeses, 'n Kerel zonder blaam of vrees, Dan zaj SEC de vruchten plukken, Goed bestuurd' door „OME KEES". E. v. E. We zouden wel graag van alles tegelijk wil len doen; huizen bouwen, industrieën stich ten, schepen op stapel zetten, staatsschuld afschrijven, enz. enz., maar het is duidelijk, dat een dergelijk verlanglijstje onuitvoerbaar is. Zelfs vóór de oorlog zou dat onmogelijk zijn geweest en op het ogenblik kunnen we ons helemaal niet verbeelden ijzer met han den te kunnen breken. Er staat echter zo veel op het programma, dat wij nauwelijks weten waar te beginnen. Slechts één ding is zeker en dat is, dat de fiscus onverbiddelijk is en dat bijgevolg aan de eisen van de be lastingdienst voldaan moet worden, hoezeer men het geld ook voor de uitvoering van het bovengenoemde verlanglijstje nodig zou hebben. Reeds zijn de belastingen, die op dh productie en op de inkomsten van het ogenblik drukken, meer dan zwaar genoeg, maar bovendien moet nog ongeveer een derde betaald worden van de bijzondere hef fingen op de (grotendeels papieren) winsten en vermogenstoenemingen gedurende de oorlogsjaren. Die heffingen moeten ruim drie milllard gulden opbrengen, waarvan tot eind November van vorig jaar 2057 rnil- lioen was betaald. Ruim één milliard moet thans nog worden opgebracht en ook hier zal blijken, dat de laatste loodjes het zwaarst wegen. Merkwaardig is intussen, dat van de twee milliard, die reeds betaald zijn, niet minder dan ƒ436 millioen in vrij geld is vol daan. Dit was lang niet in die mate nodig geweest, omdat de geblokkeerde bedragen in de eerste plaats voor betalingen van deze belastingen waren bestemd. Het is jammer als men daar vrij geld voor gebruikt, omdat dit juist zo hard nodig is voor financiering van de lopende zaken. Er is immers een enorm kapitaal nodig om onze productie verder uit te breiden. De kos ten daarvan zijn zo hoog, dat het bedrijfs leven ervoor terugschrikt. Men vreest, niet ten onrechte, dat het geld, dat men thans in nieuwe bedrijven steekt, of in uitbreidin gen, niet zal renderen, als straks de prijzen gaan dalen. Het is deze vrees en het door ie zware belastingen veroorzaakte kapitaalte kort, waarin men de oorzaken moet zoeken van het feit, dat onze industriële productie zich niet voldoende snel uitbreidt. Óm deze vrees te overwinnen, heeft dr. G. A. Kohnstamm, lid van de direotie van Phi lips, de gedachte geopperd, dat de gemeen schap (lees: de regering) een deel van het risico van de nieuwe investeringen zou dra gen, bijv. door 40 tot 50 pet. van het beno digde kapitaal te leveren en eventuele ver liezen daarop te verhalen. Hij spreekt alleen van reservering van de winsten voor de par ticuliere beleggers, doch het is duidelijk, dat wanneer over enige jaren zou blijken, dat het kapitaal in de nieuwe bedrijven voor een deel afgeschreven zou moeten worden, dat dan in de eerste plaats de regeringsdeel- neming voor die afschrijving in aanmerking zou komen. Op die manier zou de staat het risico van de omslag van de conjunctuur dragen en dat zou wel eens grote financiële moeilijkheden kunnen veroorzaken. Want als wij thans de opbrengst van de heffingen, waarover wij in de aanhef van dit artikel spraken, gebruiken voor aflossing van staatsschuld, dan zouden wij weer nieuwe schulden moeten aangaan om industrie financiering kapitaal te leveren en deze schulden zouden geen behoorlijk onderpand hebben. Wij menen, dat enige voorzichtigheid bij de industrialisatie zeker niet uit het oog mag worden verloren. Zou de regering 40 tot 50 pet. van het kapitaal voor nieuwe bedrijven gaan leveren en tegelijkertijd reeds bij voor baat afstand doen van een volledig aandeel in de winst, dat is het gevaar zeker niet denkbeeldig, dat tal van bedrijven zouden worden gesticht, die slechts bestaanskans hebben, zo lang de wereldhandel nog in dis orde is. Dergelijke ondernemingen zouden in een niet zo heel verre toekomst stroppen- maatschappijen worden met het risico voor de regering, d.w.z. voor de belastingbetaler. Juist nu de conjunctuur begint om te slaan moet men buitengewoon voorzichtig zijn met investeringen, anders kunnen straks de af schrijvingen niet worden opgebracht. Het is daarom beter uitsluitend die bedrijven te hel pen, die hun levenskracht reeds bewezen hebben en aan wier producten een onver minderde behoefte bestaat. Ook op dit ter rein is nog zeer veel te doen (denk bijv. aan de productie van baksteen) en wij menen, dat het meest noodzakelijke bij de schaarse kapitaalvoorziening van het ogenblik onbe twist voorrang moet hebben. Een opgebla zen industrialisatie met behulp van* re- geringsgeld zou ons echter van de regen in de drup helpen. Van een Nederlandse gebiedsuitbreiding ten koste van Duits territoire, behoeft ons volk geen grote verwachtingen meer te hebben. Terwijl Polen ongeveer een vierde van het grondgebied, van Hitler's „Derde Rijk" ge annexeerd heeft, Rusland zich Oost-Pruisen heeft toegeëigend en Frankrijk bezit geno men heeft van het aan grondstoffen rijke Saargebied, zal het door de Duitsers zwaar beschaudigde Nederland genoegen moeten nemen met enige onbeduidende grensver schuivingen, die elk begrip van schadever goeding tot een aanfluiting maken. Kort na de Duitse capitulatie werd er in Nederland nogal veel tam-tam gemaakt voor annexatie van Duits gebied. Er werden ver schillende motieven voor grenswijziging aan gevoerd, waarvan de meest doorslag-gevende wel was, dat Duitsland alleen door gebieds- afstand een gedeelte van de enorme schade kan vergoeden, welke het door zijn aanvals oorlog aan Nederland heeft berokkend. In 1946 bleek reeds dat annexatie van Duitse gebieden, waarin -belangrijke bevolkings centra lagen, in geen geval de goedkeuring der Grote mogendheden zou verwerven. Ook in eigen land werd ingezien, dat te grote annexatie-honger ons volk op den duur meer schade dan voordeel zou brengen. Intussen was de rekening opgemaakt van de schade, die Duitsland in de jaren 1940 1945 aan Nederland had toegebracht. Hieruit bleek dat zo tussen de 12 en 15 milliard gulden aan schadevergoeding van Duitsland te vorderen viel. Het was in 1946 tevens duidelijk geworden, dat het uitgesloten geacht moest worden, dat de schadevergoeding binnen afzienbare tijd in de vorm van de afstand van fabrieks- ïnstallatles en de levering van grondstoffen en producten voor een behoorlijk deel te ver wezenlijken zou zijn. Teneinde althans een gedeeltelijke schade loosstelling te verkrijgen, diende de Neder landse regering op 6 November 1946 bij de regeringen van Engeland, Amerika, Frank rijk en Rusland een memorandum in, dal een lijst van grenscorrecties bevatte, waar door in totaal een gebied ter grootte onge veer van Zuid-Limburg met een bevolking van rond 120.000 Duitsers voor Nederland werd opgeëist. De Duitse pers ging heftig tekeer tegen deze minimale eisen, terwijl Franse en Belgische persorganen -begrip toonden voor Nederlands recht op schadeloosstelling. In 1947 en 1948 werd er nog slechts spora disch over de door de Nederlandse regering gevraagde grenscorrecties geschreven en ge sproken. De Nederlandse vertegenwoordi gers bij de bezettende mogendheden droe gen er echter zorg voor, dat de Nederlandse aanspraken niet in de doofpot gingen. Uit verschillende berichten, die de laatste dagen over een op handen zijnde grenswijzi ging in de pers circuleerden, mag opgemaakt worden, dat binnenkort enige minimale Ne derlandse eisen ingewilligd zullen worden. Op 13 Januari werd reeds gemeld, dat tus sen Engeland, Frankrijk, de Verenigde Sta ten en de Benelux-landen overeenstemming was bereikt over „zekere kleine wijzigingen van de Westelijke Duitse grens." Het was een bericht, waaruit niet veel viel op te maken, omdat niet werd aangegeven hoe groot de door de Benelux te annexeren gebieden zouden zijn, noch waar de grens correcties zouden plaats hebben. Vorige week heeft dr. J. H. Zeeman, lid van de Nederlandse militaire missie te Berlijn, over de bereikte overeenstemming enige na dere mededelingen gedaan, waaraan wij het volgende ontlenen: Er zijn door de overeenkomst geen dorpen of gemeenten met meer dan 100Q inwoners toegewezen. Nederland heeft zijn aanspra ken op Duits gebied gesplitst gehouden. Het heeft een lijst opgesteld van on-geveer 50 zeer kleine grenscorrecties, welke de Ned. grens niet meer dan een km. verleggen en meestal veel minder. Van deze eisen zijn er nu een aantal ingewilligd." „Er bestaat een tweede lijst, welke betrek king heeft op grotere wijzigingen. Zij zijn in de jongste besprekingen niet ter sprake gekomen, maar zullen opnieuw ter tafel ge bracht worden als er een vredesconferentie wordt gehouden." Uit de mededelingen van dr. Zeeman mogen we de volgende conclusies trekken: le. dat de door de bezettende mogendheden aan Nederland toegewezen grensstroken zo klein van omvang zijn, dat zij niet als een schadeloosstelling hoe gering ook voor het geleden onrecht aangemerkt mogen wor den; 2e. dat de voorgestelde grenswijzigingen slechts beogen enige ongewenste inhammen en bochten, die de grens onnodig tientallen kilometers langer maken en het werk van de douane zeer bemoeilijken, door het recht trekken van de grens op te heffen; 3e. dat de nu voorgestelde kleine grenswij zigingen wel al het gebied zullen omvatten, dat het verslagen Duitsland aan het leegge roofde Nederland zal moeten afstaan. De mededeling van dr. Zeeman, dat op de vredesconferentie Nederland grotere gebie den van Duitsland zal opeisen, mogen we gerust als een doekje voor het bloeden be schouwen. Daar komt niets van. De vredes conferentie ligt nog in een ver verschiet en als ze eindelijk gehouden zal worden, zal Duitsland zeker een hartig woordje mee te spreken hebben. Op 't ogenblik zien vele Duitsers in het nieuwe democratische Duitsland reeds de waardevolste garant voor de Westerse Unie. Er gaan reeds stemmen op voor een nieuw Duits leger, de Duitse economie herstelt zich met Amerikaanse hulp, het Roergebied wordt weer door Duitsers beheerd (zij het dan ook nog onder supervisie der bezettende mogendheden), Duitsland weet, dat de col lectieve veiligheid van West-Europa alleen met zijn steun verwezenlijkt -kan worden. Een Duitsland, dat van zijn onmisbaarheid in het West-Europese bestel overtuigd is, zal in geen geval genegen zijn, nog iets van zijn grondgebied aan Nederland af te staan, alle schadevergoedingsmotieven ten spijt. De Nederlandse annexatie-plannen van 1945, die een.jaar later reeds waren terugge bracht tot grenscorrecties van beperkte om vang, zullen dan ook wel resulteren in de onbeduidende grensverschuivingen, waar over deze maand te Berlijn tussen de bezet tende mogendheden en Nederland overeen stemming is bereikt. CONSUMENTENCREDIET. De disiriefsraad voor het consumenten- er edict te Soest brengt het volglencfe aan belanghebbenden ,'ter kennis. Dé waardebonnen zijn tot 28 Februari 1949 geldig. Na deze datum kunnen geen waardebon nen meer bij de leveranciers worden in genomen eh verliezen zij hun geldigheid. Als de afbetalingen een normaal verloop hebben gehad is de afbefalingsplicht na 22 Januari 1949 geëindigd- Het is echter mogelijk, dat door de uit reiking van hej crediet op een latere da tum dan 8 Februari 1947 voor het eerste crediet en 9 Augustus 1947 voor hel tweede crediet, ier nog wen achterstand is te verrekenen, respectievelijk op spaar- blad I voor het eerste en spaar blad II voor het tweede crediet. Als voorbeeld dien®, eien crediefcnemei heeft op 26 Maart 1947 het eerste cre diet ontvangen. De eerste inhouding voor afbetaling heeft dientengevolge op 5 April 1947 plaats gehad. De inhouding voor afbetaling vanaf de vastgestelde datum, 8 Februari tot en met 29 Maart 1947, zijnde 7 weken is dus niet geschied. De inhouding van deze 7 weken zullen alsnog moeten worden voldaan. Hiervoor zal een vijfde spaarblad, wor den ingesteld. Hetzelfde gjeldt voor het tweede cre diet met dien verstande, dat hiervoor 9 Augustus 1947 alls eerste datum van af- betaling is vastgesteld. Dé crediefnemers voor wie dit het ge val is, zuilen hiervan ten spoedigste be richt ontvangen. De leveranciers, welkie gerechtigd zijn waardebonnen in te nemen, wordt er nadrukkelijk opgewezen, dat na 28 Fe bruari 1949 geen waardebonnen meer mo gen worden ingenomen. De leveranciers kunnen de zich op 1 Maart 1949 nog in hun bezit zijnde, waar debonnen tot en met 19 Maart 1949 op de gebruikelijke wijze ter verzilvering bij de banken aanbiedien. Na deze datum worden door de banken geen waardebonnen meer verzilverd. Abonn. per kwart, fl.50 - p. post f 1.75 DINSDAG 1 FEBRUARI 1949. Over het gebrek aan woontuimte is nog wel het oen en andier bet zeggen en dit wordit ook wel gedaan. Er zijn zelfs voorstanders om zolders tot woningen te vertimmeren en ook zijn er, die wiel graag een huis van geperst stroo wil len bewonen. In Soest hebben we die problemen niet, want hier wordt noch over zoldervertim meringen noch over montagewoininge(n ge piekerd. Als een andere gemeente in ee(ni halfjaar een ruim schoolgebouw uit de grond stampt door een nieuwe bouwmethode ;te volgen, kijken wij in Soest het ge val liever nog maar een poosje aan, al is hier ook een schreeuwiand gebrek aan scholen. Wanneer wij soms grote huizen hebben, waarin na enige vcrfiinmieri;ng een aantal gezinnen onderdak zouden kunnen vinden, verhuren wij ze aan an dere lichamen, die de ruimten „brood nodig" hebben. Dit zal natuurfijk wel zo zijn, maar voor mij blijft de huisvesting van gezinnen altijd nog net iets meer broodnodig. Op Soestduioen staat een complex g|e- bouwen van „Zomers Buiten". Die din gen staan daar maar te staan en zouden, ha enige restauratie, eten flink aantal gezinnen kunnen huisvesten. Déze huisjes behoren, voor zovter mij be kend, aan een of andere Amsterdam se instelling of vereniging, die de ge bouwtjes vroeger als zomerverMlijfjiea verhuurde, maar ik vraag mij af, in deze tïjd van woningnood, of de huisjes niet tot permanente woningen kunnen- wor den aangewezen. Het is inderdhad nog al uit de buurt, maar ik verwed er toch een lief ding on der, dat ze allen binnen 5 minuten ver huurd zouden zijn, wanneer de gemeen te ze te huur kon aanbieden. Kom woningcommissie neus er eens rond en grijp ze alis het mogelijk is. H. OEKMAN. AUTO RAM! BOERENWAGEN. Vrijdagochtend werd op die Birktsitraat nabij de Bar.tolottüaan, een in de rich ting van het dorp rijdende, me# paard bespannen wagen, van achteren door oen luxe auto aangereden, toen do bestuur der van de auto voor tegenliggers moest afremmen en zijn auto door de gladheid van het wegdek, doorgleed- Door de schok brak de boerenwagen in (tweeën, de voerman sloeg van die bok en het paard, met het voorste daal van de wagen achter zich, sloeg op hol' Het paard werd enige honderd/en mieters verder gegrepen ©n tot stilstand gebracht. De voerman, F. van H. alhier, kwam metf enige schrammen en de schrik vrij. SCHAKEN. Het eerste team van de Solester Schaak club bond eind vorige week met drie in- vallers de strijd aan met Gorinchem I. Het voorlopige resultaat was 5—4 voor Gorinchem met een afgebroken partij en daar deze waarschijnlijk ten gunste van Soest zal worden beslist, zal de defini tieve uitslag wel een 5—5 gelijk spejl worden. De gedetailleerd© uitslagen zijn; Gorinchem Soest 1. H- RoelfsemaJ. Gorter 10 G v- MuilwijkJ. Thomasze 1/2-1/2 A- van Balen—A. van Dijk 0—1 W. Overes—E. Demoed 1—0 M. van de Meij-dten—P. Stuiver 0—1 Dr. C V. d. GraafH. Schreuder 01 J- de Grint—J. Timmer 1/2-1/2 J VosTh- de Ruig 10 Dr. T. v, Vuure—A. Hilhorst 1—0 J. ChristenA- de Ruig afgebroken. M-C „SOEST". 26 Februari a.s. hoopt de M.C. „Soest" haar vierde jaarfeest te vieren in die zaal „Ecmjand". Aan deze avond verleent ,h©t btókeinda revue- en cabaretgezelschap van de M.C. „Rotterdam-Zuid" haar medewerking. Het spreekwoord zegt: „Goede wijn ba- hoeft geen krans". Dit geldt ongetwijfeld voor dit gezelschap, dat zich in een paar jaar een grote reputatie verworven heeft in de motorrijderskringen van Neder land. Hiermede hoopt'de M.C. „Soest" baar leden en donateurs weier oen on vergetelijke avond te bezorgen. Ook de muziek voor het tel, dat de avond zal besluiten, wordt door dit ge zelschap verzorgd. De avond is alleen toegankelijk voor lo den en donateurs. FILMAVOND OVER INDIë. Op Zondag 6 Februari wotfdf in hef verenigingsgebouw- Siteenhoffstraat 30, "n filmavond gegeven meit kleurenfilms over de reis naar Indonesië en over Indonesië zelf. Niet alleen voor familie leden en vriendlen van de jongens in Indië is deze avond buitengewoon inte ressant, maar vele anderen zullen zieker ook graag gebruik willen maken van da- ze zeldzame gelegenheid om een van (J© mooiste films, die er over Indië bestaan, te gaan zien.

Soester Courant | 1949 | | pagina 1