NIKAPROBA COLLECTE De winkelsluting in discussie. Plaatselijk nieuws. nikaproba gaat collecteren. Denkt U vooral aan de op a.s. Zaterdag? MARIA ARIDA SPIT, Auto-financiering VimksLbetimme-bi rtctl Wij dansen Zaterdags. „Onder de Linden" Stencil- en Reproductiewerk VOOR ONZE DAMES. Nikaproba heeft in de korte tijld van haar bestaan uit de gehouden kunsta vonden, verloting enz. tamelijk veel gel d bijeen kunnen brengen. Het werd bijeengegaard voor het wierk voor onze pl.m. 250 Sioester mtüitairei) de tropen en nagenoeg gebleet weien: uitgegeven. Vooral door de aan onze jongens ge- zanden St. Nicolaaspakketten grabbel! de penningmeester thans op de bodlem van zijn kas en rust op ons, gemeente naren, de plicht weer nieuwe jeldlan bij een te brengen. Nikaproba Stelt" ons daartoe in de gele- dénheid, door middel van een huis-aan- huis collecte, welke a.s. Zaterdag zal worden gehouden. Wij allen zorgen er voor, dat de bussen te klein zijn om onze naar vermogen ge schonken giffen te bevatten en de pen ningmeester handen te kort komt om de 'gelden te teBen. GyMNASTIEKVER. „OLVMPIA". In lange tijd vernamen wij niets .meer van deze vereniging. Maar voor haat schijnt het gezegde „Geen bericht, goed bericht'" heel goed van toepassing te: zijn. Wij vernamen tenminste, dat deze stlerk in ledental toegenomen vereniging, iwet haar 14 afdelingen, haiid aan 't werk is voor de uitvoering, die zij denkt te hou den op 15 en 16 Februari a.s. in de «aai van Eemlamd. Men lette op de adver tenties en verdere publicaties. TAFELTENNIS. Soesltdijk 1 speelde j-1. Zaterdag tegen Terre Neuve 2 uit Utrecht. Deze le wed strijd in de 2e helft werd gewonnen met niót minder dan i00, waardoor Soest dijk 1 de 2e plaats blijft bezetten. Soesltdijk 2 raakte wat uit de koers door met 10—0 van AMVJ 1 te verliezen. Hierdoor raakte Soestdijk 2 2 punten achter op Soestdijk 1 en 3 punten op AMVJ 1- Soesltdijk 3 speelde tegen Soiestdijk 4- Dtt was een gelijk opgaande strijd» maar bij Soesltdijk' 3 tenslotte de meprdewa bleek. Met 64 werd gewonnen. Het programma voor déze week: Vrijdag 4 Februari Induna 3Soestdijk 4 té Utrecht. Zaterdag 5 Februari, Soestdijk 1Soest, 2- Soestdijk 3—Velox 6, te Soestdijk- ONS GENOEGEN. Zaterdagavond gaf de toneelgroep „Ons Genoegen met medewerking van „De Zingende Broertjes'", een goed geslaagde uitvoering voor een uitverkochte Eiem- landzaal. Nadat de voorzitter, de heer W. de Langen, in zijn openingswoord had be kend gemaakt, dat op Zaterdag 5 Febr- a.s. een herhaling van deze avond zou plaats hebben om de teleurgiasfieldiïn te gemoet te komen, lieten zich allereerst „De Zingende Broertjes" horen, waarmie- de weer veel succes Werd geoogst. Hierna bracht de toneelgroep „Die strijd met het verleden" voor het voetlicht, en uit het uitbundig applaus na elk bedrijf Heek wel, dat het spel in alle opzichten voldeed. Toen de „Zingende Broertjes" na hun •tweede optreden nog leien extra nummer aankondigde, brak er een extra applaus los- Aan het einde van deze uitstekend ge slaagde avond ontvingen de dames bloe men, terwijl de Zingende Broertjes ejk eem envelop me,t inhoud knegten aange boden. BILJARTEN. Competitièui tslagen afgelopen w'eek: Cadre Klasse: Ons Genoegen 1Centraal 1 42- le Klasse libre: ZomndheuveiVetgulde Wagen 2 62 Soesltdijk 1Theomien 1 44. Nieuwe Kei 1Vergulde Wagen 2 35. Ons Genoegen 2Leusderkwartier 1 2 6. Zommeheuvel 1Metropole 1 26. 2e Klasse libre A: OoiSferpark 1Animo 1 08. Metropole 2ODL 1 80. Vergulde Wagen 3Ons Genoegen 3 6-2 Animo 1Vergulde Wagen 3 62. 2e Klasse libre B: DOS 1—Midöelwijk 1 2—6. KOT 1De Gouden Ploeg 3 08. Metropole 3Middehvijk 2 44- 3e Klasse libre A: Centraal 3Soestdijk 2 62. KOT 2De Vergulde Wagen 4 44. Ons Genoegen 4Metropole 4 62- Theomien 2ODL 2 26. 3e Klasse libre B: Animo 2Nieuwe Kei 3 71. Tavenu 1Leusderkwartier 3 44- ODL 3Ons Genoegen 5 62- Zonneheuvel 3Metropole 5 26. 3e Klasse libre C: Leusderkwartier 4KOT 3 71. Middehvijk 3Zonneheuvel 3 44. Ooöferpark 2DOS 2 62. Ceugraal 4ODL 4 08. LUXE AUTO TEGEN EEN BOOM- Zaterdagavond, omstreeks 10 uur, werd bij de politie kennis gegeven, dat op de hoek Birktstraat-Soesterbergaestr. 'n luxe auto tegen een boom was gereden en dat de inzittenden, 2 heren om 2 dames, de auto in de steek hadden gelaten. Toen de S,oester politie ter plaats® kwam, vond zij de auto zwaar beschadigd tegen een boom staan. Een onderzoek naar de inzittenden werd onmiddellijk ingesteld en een der henen wend meit zijn dame op de Heideweg aangetroffen, heiden licht aan het gelaat gewond. Het ande re paar bleek reeds mjat leen taxi uit Soest te zijn vertrokekn. Het onderzoek bracht aan het licht, dat de auto door een 17-jarige jongen te Arnhem was gehuurd en dat deze met 2 meisjes en een vriend warein uitge weest te Amsterdam. Op de terugweg had de 22-jarige vriend gereden. Beiden bezaten geen rijbewijs. Bij genoemd kruispunt zag de bestuur der te laat, dat hij links af moest slaan voor de richting Arnhem en had met dezelfde vaart getracht de bocht te nemen, met het gevolg, dat de auto te gen de boom botste. De zwaar bescha digde auito werd in beslag genomen ien naar het 'politiebureau gesleept. Na af loop van hef onderzoek vertrok ook het tweede paar per taxi naar Arnhem. Het voorontwerp van wet inzake een nieuwe regeling van de winkelsluiting met een daar bij behorende Memorie van Toelichting, is dezer dagen door de minister van Economi sche Zaken aan een aantal belanghebbende instanties toegezonden met verzoek om advies. Alvorens het wetsontwerp aan de Staten- Generaal wordt aangeboden kunnen er als dit uit de te verwachten discussies nood zakelijk blijkt nog wijzigingen in aange bracht worden. De belangrijkste verschilpunten tussen de in dit voorontwerp van wet vervatte en de thans op het gebied van de winkelsluiting bestaande regelingen zijn de volgende: 1. Bepaling van het sluitingstijdstip der win- kels voor Maandag-, Dinsdag-, Woensdag-, Vrijdag- en Zaterdagavond op 7 en voor Donderdagavond op 9 uur. 2. Verplichte sluiting van de winkels gedu rende de Dinsdagmiddag na 1 uur. 3. Algemene sluiting der winkels gedurende de Zondag. 4. Mogelijkheid tot het vaststellen van win kelsluitingsregelingen ten behoeve van vacantie van winkeliers en personeel. 5. Mogelijkheid ook andere bedrijfsruimten dan winkels onder de winkelsluitingswet te brengen (b.v. fotografische ateliers en leesbibliotheken) 6. Intrekking van de regeling inzake de ver plichte openstelling van winkels. 7. Regeling met betrekking tot de verkoop automaten. Beknopt overzicht van de inhoud van de ontworpen wet. Alle winkels moeten gesloten zijn gedurende de Zondag, en voorts op Donderdag voor 5 en na 21 uur en'op de overige werkdagen voor 5 en na 19 uur. Het ontwerp staat af wijkingen toe voor enkele dagen voor St. Nicolaas en Kerstmis, en voor bepaalde win kels op 30 of 31 'December. Alle winkels moeten bovendien gesloten zijn op Dinsdag na 13 uur. Deze middagsluiting kan wegens plaatselijke bijzondere omstan digheden door de gemeenteraad, onder goed keuring van de Kroon, vervangen worden door sluiting gedurende een morgen of een andere middag, met uitzondering van Don derdagmiddag. Geen sluiting op Dinsdag voor de weken, waarin algemeen erkende Christelijke feestdagen vallen, op enkele da gen voor St. Nicolaas en Kerstmis, en voor bepaalde winkels op 30 of 31 December. Voorts wordt door burgemeester en wethou ders vrijstelling van de sluiting verleend aan winkeliers, die uit godsdienstige overwegin gen 'hun winkels gedurende Sabbath of Ze vende dag gesloten houden. De gemeenteraad kan voor restaurant (uit gezonderd in stations), koffiehuizen en der gelijke inrichtingen, sluiting gedurende een dag per week voorschrijven. De gemeenteraad kan ten behoeve van va cantie van ondernemers of winkelpersoneel sluiting van bepaalde groepen van winkels gedurende een aantal werkdagen per jaar, ten hoogste twaalf, voorschrijven. Het bedienen van het publiek in, in de on middellijke nabijheid van of vanuit een win kel of zijn aanhorigheden is verboden gedu rende de tijd, dat de winkel gesloten moet zijn. Uitzonderingen zijn mogelijk, waaron der een z.g. „afhelp-halfuur". Straat- en markthandel. Het is verboden in de uitoefening van een andere tak van detailhandel dan de straat handel waren, die niet vanuit een winkel of zijn aanhorigheden ter aflevering aan het publiek zijn uitgezonden, in of aan de huizen te koop aan te bieden, te verkopen of af te leveren gedurende de tijd, dat de winkels waar of van waaruit uitsluitend die waren worden verkocht of afgeleverd, voor het publiek gesloten moeten zijn. Dit geldt niet ten aanzien van het te koop aanbieden, verkopen of afleveren van brood en melk gedurende de tijd, dat een winkel, waar of van waaruit uitsluitend die waren worden verkocht of afgeleverd, voor het pu bliek gesloten moeten zijn. Voor de straat-, de markt- en de rivierhandel gelden dezelfde verkooptijden als hierboven voor de winkels zijn genoemd; de uitzonde ring voor het venten met geringe eetwaren op Zondagen en algemeen erkende Christe lijke feestdagen, is komen te vervallen. Evenwel geen verkoopverbod voor de Dins dagmiddag of de halve werkdag, die daar voor op grond van plaatselijke bijzondere omstandigheden in de plaats treedt. Burgemeester en wethouders kunnen voor enkele gevallen ontheffing verlenen van sommige bepalingen der wet. De verkoop door middel van al dan niet in winkels geplaatste buitenautomaten blijft mogelijk ook gedurende de sluitingstijd der winkels. Slechts mogen zij niet worden bij gevuld gedurende de tijd, dat de winkel, waarbij zij behoren, gesloten moet zijn, of, als zij niet bij een winkel behoren, geduren de de tijd, dat de winkels gesloten moeten zijn, waar uitsluitend de waren worden ver kocht, die de automaat bevat. WANNEER KOMT DE TEXTIEL VRIJ? Men mag wel als zeker aannemen, dat in de loop van dit jaar de distributie van textiel opgeheven zal worden. Immers, met 1 Jan. 1950 zal de economische unie met België van kracht worden, waardoor Belgische en Nederlandse leveranciers de vrijheid krijgen in beide landen zonder enige beperking han del te drijven. België heeft reeds een over schot van textiel, doordat het binnenland verzadigd is en verschillende exportlanden steeds moeilijker te bewerken zijn. Zo spoe dig het Belgische aanbod vrijelijk naar Ne derland zou kunnen komen, zou dus aan de distributie een einde moeten komen; later dan 1 Januari 1950 kan het dus in geen ge val worden. Maar de Nederlandse textielin dustrie zal er op staan, vóór het zover is, de gelegenheid te krijgen zelf meer textiel iri het binnenland te kunnen leveren. Daar om zal dus in de loop van dit jaar de distri butie worden opgeheven. Het is niet onwaarschijnlijk, dat dit tegen de zomer zal gebeuren. De grote moeilijk heid voor de textielindustrie is op het ogen blik, dat de invoer van garens nog steeds niet voldoende zeker is, terwijl het tekort aan personeel de productie remt. Tegelijk wil men ook de export zoveel mogelijk ver zorgen en daarom werd tot nu toe het bin nenland aan de straffe distributie gebonden. Ook hieraan zal thans binnen afzienbare tijd een einde komen. VAN TIN NAAK ALUMINIUM Zoals men weet is Suriname zeer rijk aan bauxiet, het erts waaruit alumi nium wordt gewonnen. Door tekort aan belangstelling van de regering en te weinig voortvarendheid hij de Neder landse ondernemers is het echter de Amerikaanse aluminiumtrust, die deze ertsen voor het grootste deel exploi teert. Gelukkig is de Nederlandse Bili- Voistrekt enige kennis geving. Hedenoverleed. teSoest- dijk, onze lieve Tante en Oud-Tante, in de ouderdom van 78 jaar. Amstelveen. J. H. Spit. Den Haag, M. G. Spit. Den Haag, Thea van Rossum. Amstelveen, G. Spit. E. A. Spit- Maenhout. Soestdijk, 31 Jan. 1949. V redehofstraat 11 Liever geen bezoek. De begrafenis zal plaats hebben op Vrijdag 4 Februaria a.s., te 13 uur. op de begraafplaats te Hilligersberg, Rotterdam. Vertrek van het sterf huis c.a. 10.30 uur. ASSURANTIES W. PyrmontJaan 44. Tel. 2080 JE ADRES voor palen, slieten, latten, schroten, brandhout en aan- maakhout. Ook loonzagen. K. Majoor Zonen Beukenlaan 21 Soest. LaMC^ B"QirSKWE:C, 52° Hoofdstraat No. 9 Baarn Vrije toegang. Het adres voor beter op allerlei gebied is LICHTDRUK- EN COPIEERINR1CHTING C. F. VAN KLAARWATER Torenlaan 59 BAARN Tel. 2385 EEN JAPON, DIE WEINIG STOF VRAAGT. De zeer wijde japonnen hebben het veld moeten ruimen voor die, welke een; meer normale wijdte hebben. Alleen dte zeer slanken onder ons koinden zich de weelde permitteren, zo'n wijdte jrok te dragen, omdat zulk een wijde rok altijd veel breder maakt- Ook onze punten- posïfie schrijft voor, dat wij nog zoveel mogelijk soberheid betrachten. Het gevolg van een en ander is, dat er nu ook weer nauwe rokken wondian gedragen. Bij de manfeleasfuums zijn de rokken vaak zelfs zo nauw, dat er aan de onderkant van de rok een split ge maakt moet worden voor de loopwijdfe. De rok van de japon, die wij hier afbeel den, is zó nauw niet. Aan de zijk'aint ia onze rok onder hef heupsfuk ingehaakt Aan de rugkant heeft het model iaën ceintuur, die in de zijnaden wordt vast- gestikt- Bij he;t maken van deze japon gaat men als volgt te werk: In het rechter en linkervoorpand plooi en slikken. De figuurnaden van het rug pand insfikken. De schoudernade® van voor en rugpand sluiten. Dan het lijfje passen om ;te zien, waar het voorpand •jvcf elkaar moet sluiten. Dit op de juisite plaats vasthechten. De overslag van het voorpand van de rok inhalen. Naad op middenvoor van de rok laten vallen. Rok en lijfje aan elkaar slikkein. Ook lijfje ein rok van het rugpand aant elkaar si'.lkken- Nu de zijlnaden sluiten. Denk erom, dat de ceintuur wordt me(a- geslikt. Van de mouw eerst op elleboog, hoogte enige plooitjes instikken. Die mouw in hef armsgat zetten en aan da onderkant met een smalle, schuingeklnip- fe bieis afwerken. Hals en zoom eveneens met een bies afwerkten. Klaargeknipife patronen van dit model zijn a f 0.95 onder no. 4798 in de ma ten 40, 42, 44 en 46 verkrijgbaar bij „Het Pa;'ronenhuis", Middenweg 200, Adam. Na ontvangst van postwissel met dui- de'ijke vermelding van nummer en maar, zal het patroon onze lezeressten pietr om gaande worden toegezonden. tonmaatschappij, die in Indonesië tin wint, tijdens de oorlog ook begonnen met een aluminiumbedrijf in Suriname, waarin een kapitaal van 20 millioen is gestoken. Blijkens het verslag van de maatschappij over 1947 is dit jonge be drijf thans de kinderziekten te boven. De productie beweegt zich in stijgende lijn, terwijl de winst, na aftrek van niet minder dan 50% voor de Surinaamse inkomstenbelasting, nog ruim 560.000 bedroeg. Ook in Indonesië heeft de Bilitonmaat- schappij aluminiumbelangen, waar in enkele millioenen guldens gestoken zijn. Behalve tin wordt dus aluminium een belangrijke tak van mijnbouw in onze overzeese gebieden. Zonder twijfel zullen ook de Nederlandse industrieën, die alu minium verwerken, daarvan op de duur de voordelen ondervinden.

Soester Courant | 1949 | | pagina 3