Wat Trumans' „Fair Deal eigenlijk is. Vrienden en vijanden. IN DE HDEK. Onze Nederlandse vrienden. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Officiële mededelingen. Plaatselijk nieuws. SOESTER COURAN1 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. 25e JAARGANG No. 11. Aan de naam van Roosevelt, Truman's grote voorganger, is onverbrekelijk verbonden het begrip „New Deal". De New Deal, waarvoor de slechte Nederlandse vertaling „Nieuwe Bedeling" gangbaar is geworden, was de eerste inbreuk op het ongebreidelde Ameri kaanse kapitalisme. Roosevelt begon met steun aan werklozen en aan boeren, en kop pelde daar dadelijk aan vast de uitvoering van grote werken van algemeen nut, zoals de bouw van stuwdammen, die door hun productie van electriciteit en door bevloeiing van landbouwgronden gehele streken, waar van de welvaart was ondergraven, weer tot bloei brachten. Maar Roosevelt ging niet tol de kern van de economische verschijnselen; hij nam maatregelen, die in de behoefte van het ogenblik voorzagen en die aan de eco nomisch zwakkeren belangrijke hulp boden, maar dieper ging zijn New Deal niet. Thans heeft Truman een voortzetting en verdieping van Roosevelts sociaal-econo mische arbeid aangekondigd, die hij als „Fair Deal" heeft betiteld. In navolging van de vertaling van New Deal zou men deze nieuwe term kunnen vertalen door „Billijke Bedeling", maar wij voelen weinig voor het woord bedeling, dat naar het Nederlandse taalgevoel alleen betrekking heeft op armen zorg. En als zodanig mogen noch de New Deal, noch de Fair Deal beschouwd worden. Het woord Deal betekent hier toewijzing of aandeel en Truman wil zeggen, dat het zijn doel is, aan iedere Amerikaan een billijk en evenredig deel van de maatschappelijke rijkdom te doen toekomen. Een goede Neder landse term is daarvoor nog niet gevonden en daarom houden wij ons maar aan de Engelse woorden Fair Deal (spreek uit: fêr diel"). Wat is nu de leidende gedachte van deze Fair Deal. Deze is blijkens een nota van de Raad van Economische Adviseurs, die Tru man terzijde staat, dat de winsten der be drijven in mindere mate moeten aangewend om het productie-apparaat te vergroten en meer om de koopkracht van het gehele volk te verhogen. Het is duidelijk, dat op deze wijze de voorwaarden voor het ontstaan van een economische crisis worden weggenomen of althans sterk verzwakt. Een crisis ont staat ni. steeds wanneer tengevolge van een periode van grote winsten teveel nieuwe be drijven worden gesticht of bestaande bedrij ven te veel worden uitgebreid. Daardoor komt een zodanige stroom van producten aan de markt, dat de algemene koopkracht ontoereikend is om die stroom te verwerken. Ten einde dan toch te kunnen verkopen, gaat men verkopen op crediet door middel van huurkoop en andere afbetalingssyste men, waardoor de verbruiker zijn inkomen voor de volgende jaren in zekere zin als onderpand geeft. Dit gaat echter slechts be trekkelijk' korte tijd goed, waarna '1' onmo gelijk wordt de nog steeds toenemende pro ductie te plaatsen. Dan komt het moment, waarop de ondernemers zich genoodzaakt zien hun bedrijven geheel of gedeeltelijk stil te leggen en personeel te ontslaan. Daardoor treedt dus werkloosheid op met een scherpe daling* van het inkomen van de arbeiders, hetgeen de Crisisverschijnselen nog verer gert. Spreiding van het inkomen. De bedoeling van de Fair Deal is te zorgen, dat dit proces niet optreedt. Truman wil dit bereiken door de ondernemingswinsten af te romen en door de lonen op peil te houden en bij sommige bedrijven zelfs te verhogen. Uit de belasting op de winsten zullen o.m. alge mene sociale voorzorgsmaatregelen worden betaald. Op die wijze zal de algemene koop kracht stijgen, doch minder geld geïnves teerd kunnen worden voor productievergro tingen. Deze twee invloeden moeten ervoor zorgen, dat productie en behoefte beter met elkander in evenwicht blijven. De economi sche raad heeft tot taak te adviseren hoever deze afroming van winsten mag en moet gaan. Nadrukkelijk staat in de bovenge noemde nota, dat de particuliere onderne ming de volle steun van de regering zal heb ben om haar economische taak te vervullen. Het is dus niet de bedoeling in socialistische richting te gaan, maar men zal de inves tering slechts aanmoedigen tot een econo misch verantwoord peil. Op het ogenblik is het aandeel van de ver bruikers in het nationaal inkomen van Ame rika ongeveer 70 pet. Men wil dit aandeel opvoeren tot 75 pet.; 11 tot 12 pet. zal mo gen dienen voor financiering van het be drijfsleven, terwijl de rest nodig is voor r geringsuitgaven en voor instandhouding van de internationale betalingsbalans. De maat staf, die de eapnomische raad zal aannemen is, dat hij onredelijke winsten zal tegengaan. En onder onredelijke winst wordt verstaan een winst, die hoger dan nodig is om de productie uit te breiden overeenkomstig de normale groei van de nationale behoefte. Al zal het in de practijk waarschijnlijk uiterst moielijk blijken te bepalen, welke winsten redelijk en welke onredelijk zijn, de Fair Deal belooft een moedige poging te worden om de wereld te verlossen van de fatale op eenvolging van economische crisissen. BureauVan We ede straat 85 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Abonn. per kwart, f 1.50 - p. post f 1.75 DINSDAG 8 FEBRUARI 1949. Het heeft sterk de aandacht getrokken, dat 6ij de verplaatsing van de Chinese regering uit Nanking naar Kanton, de Engelse am bassade onmiddellijk aankondigde, dat zij in Nanking zou blijven. Dit betekent, dat de Engelse regering meer prijs stelt op contact met de nieuwe machthebbers, dan met het kabinet van de inmiddels afgetreden maar schalk Tsjang Kai Tsjek. Ook Amerika had zich reeds van de officiële Chinese regering losgemaakt, toen zij verdere hulp in geld en wapens weigerde. Blijkbaar wil men niet langer goed geld naar kwaad geld gooien en liever eerst afwachten, wie straks de baas zal zijn in China. Het Chinese volk, dat 400 millioen mensen telt, levert één van de grootste afzetgebieden van de wereld op. Toen het mis ging met Tsjang Kai Sjek, schreven de Amerikaanse bladen dan ook, dat daarmee 400 millioen klanten voor de Amerikaanse industrie verloren gingen. Het is duidelijk, dat men wil trachten, deze nog ten dele als afnemers te behouden. Tsjang Kai Tsjek en zijn regering kunnen verdwijnen, maar het Chinese volk blijft en hoe arm en uitgemergeld het ook is, het zal toch altijd een belangrijk element in de wereldhandel zijn. In Amerika schijnt men tot de conclusie te zijn gekomen, dat Sovjet- Rusland niet in staat is een communistisch China te voorzien met voldoende levensmid delen, kleren, gereedschappen, huisraad, enz. Rusland heeft al moeite genoeg om zijn eigen bevolking van 180 millioen enigermate te verzorgen en zal dus zeker niet nog bo vendien het totaal uitgeputte China kunnen helpen. Hieruit volgt, dat Amerika en Enge land er op speculeren, dat zij ook bij het tot stand komen van een Chinees communis tisch be\vind, zaken zullen kunnen blijven doen met de nieuwe regeerders. Deze zullen natuurlijk op de een of andere wijze voor de te leveren goederen moeten betalen en dus hoopt men, dat, nu Vriend Tsjang Kai Tsjek weg is, Vijand Communist zijn plaats zal innemen als afnemer van Westerse pro ducten en leverancier van Chinese. In de wereldhandelmoet men nu eenmaal niet verbaasd zijn, wanneer men overeen komsten ziet maken tussen partijen, die nog kort tevoren fel tegenover elkander stonden en aan alle kanten afbreuk deden. Wanneer door een nieuwe samenloop van omstandig heden bliikt. dat handelsbelangen het prijs geven van het oude standpunt vorderen, ziet men de politieke houding van de grote machthebbers plotseling veranderen. Wij Nederlanders kunnen daarvan meespreken. Eerst zagen we hoe de Amerikanen het ver slagen Japan weer op de been hielpen en bezig zijn van dat land de „Werkplaats van het verre Oosten" te maken, daarna zagen we hoe Duitsland werd voorzien met grond stoffen en handelsvoordelen verkreeg, zoals de Westerse bondgenoten nauwelijks konden bereiken. En thans moeten we weer onder vinden, dat ook ons constructieve werk in Indonesië wordt aangevallen met volstrekte miskenning van het goede werk, dat Neder land in de Indische Archipel heeft gedaan en nog doet. Doch in al deze feiten zit ook deze les, dat als Nederland volhoudt en de Indische productie weer op gang brengt, de wereldhandel spoedig de onmisbaarheid van de Nederlandse leiding in Indonesië niet meer zal kunnen ontkennen, waarop een wij ziging in de politieke houding tegenover ons land hoogstwaarschijnlijk tot stand zal ko men. Daarom: niet zenuwachtig worden, en rustig doorwerken! HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat de verzoeken van: le. G. Stam, alhier, om in perceel Nieu- werhoekplein 1, kadastraal bekend in séctie H no- 7097, een autoherstólpllaafla te mogen oprichten; 2e. M. C. van Erk-Maaswinkel, alhier, op in perceel Torenstraat 7, kadastraal bekend in sectie H no. 4458, een auto garagebedrijf te mogen oprichten; door hen voorwaardelijk zijn ingewilligd; 3e She.11 Nederland N.V., Wassenaarsie- wég 80 te Den Haag, om in perceel Bec- keringhstraat 32a, kadastraal bekend in séctie H no. 4031, een benzinepomp in stallatie tc mogen veranderen, door ben is verdaagd. VEERTIG JAAR IN DIENST VAN HET KONINKLIJK HUIS. Vrijdagmiddag had bij de Koninklijke stallen een bijzondere plechtigheid plaats. De rijknecht-majoor, de heer M- J. Duiser, herdacht n.1. de dag, dat hij 40 jaar geleden in dienst trad van het Ko ninklijk Stal-Departement. Z-K-H. Prins Bernhard der Nederlanden, vergezeld van H.M. Koningin Julia.na en Prinses Beatrix, sprak, in tegenwoordig heid van de hofhouding en het personeel der stallen, de jubilaris toe en memo reerde zijn grote verdienste en de ar beidsvreugde, waarmede hij steeds zijn werk had verricht, hetwelk oen lichtend voorbeeld: is voor de jongeren, waarna Z.K-H. hem de Ere-medaille in goud van de Huisorde van Oranje op de borst hechtte. Vervolgens richtle H.M- de Koningin zich met zeer waarderende woorden tot de heer Duiser en bood hem uit dank baarheid een zilveren sigarettenkoker met inscriptie aan, alsmede een foto van het Koninklijk gezin. Namens de leden der hofhouding wenste Jhr. Mr. C, Dede.1 de jubilaris geluk en bood' verschillende waardevolle geschen ken aan. Een vertegenwoordiger van het personeel overhandigde daarna met enige toepas selijke woorden, ook namens de voet balvereniging K.P.S., de heer Duiser een blijvend aandenken. De jubilaris, die vergezeld was van zijn echtgenote en dochters, dankte aan bef einde van de huldiging in 't bijzonder de Koninklijke Familie (waarvan hij H.M. Koningin Juliana, toein zij nog eein meisje was, heeft leren paardrijden) voor de bijzondere onderscheiding hem te beurt glevallen, benevens allen, die deze dag voor hem tot een onvergetelijke hadden gemaakt. HOOIBERGBRAND. Zondagnacht, precies te twaalf uur, ont dekten enige voorbijgangers, dat ©en hooiberg van de heer Van Thienien aam de Burg. Grothestraat, in brand stond. Het vuur laaide fel op en eian naast de hooiberg staande schuur, waarin zich vier koeien een paard bievonden, had reedis vlam gevat, terwijl ook gevaar voor het woonhuis niet uitgesloten was. Het vee kon echter bijtijds in veiligheid worden gebracht- De brandweer, die spoedig met groot materiaal ter plaatse verscheen, tast te het vuur met enige stralen aan en wisten de brand tot de hooiberg te be perken. „TOT GENOEGEN''. Van Vrijdag 11 tot en met Donderdag 17 Februari a-s. geeft Reneie Slecswijk's Nederlandse Revue in het Grand Thea- tre te Amersfoort een serie opvoeringen van de nieuwe Snip en Snap Reyua ,,Tot Genoegen' Om de inwoners van Soest het plaatsbespreken en verkrijgen van kaarten voor deze voorstellingen te vergemakkelijken, bestaat hiervoor gele genheid in het City-Theater alhier en wel dagelijks van 10 tot 4 uur. Ongetwijfeld zullen velen gebruik ma ken van de gunstige gelegenheid, waint deze geheel nieuw© revue 1948-'49 biedt een avond van uitstekende ontspanning. De medewerkenden zijn: Willy Walden, Piet Muyselaar, Berry Kïevits, Gerard Walden, Miny Bracke, Europa's nieuw ste dansattractie „The Szamossi Sisters", het Hongaarse danspaar Ida Hajos en Sarany, „Rodney and Sann" en de „In ternational Lovelies1', onder leiding van Leslie Gonda- Het Revue-orkest staat onder lleiding van Bill Stanford. Muziek en arangementen Tom Erich. Regie Willy Walden. Bal- letontwerpen en productie Leslie Gonda. Costuum-ontwerpen Johnny Nieuwenhuy- sen. Decors Corn. van Dijk. Algehele lei ding Renee Sleeswijk. DE WONINGONTRUIMING. Ons bericht betreffende de uitzetting van een bewoner van oen perceel in dis Steenhoffsfraat, voorkomende in ons laatste nummer, behoeft oen kleine aan vulling. Men deelt ons n.1. mede, dat de Nuts- spaarbank te Amersfoort de bewoner, ongeacht zijn aanzienlijke huurschuld, aangeboden heeft epn voor hem en zijm vrouw zeer voldoende gedeelte van het huis te blijven bewonen. Toen de man dit aanbod steeds negeerde, bleef geen andene mogelijkheid open dian gerechtelijke ontruiming. DE MISHANDELDE FABRIKANT. Voor de Utrechtse politierechter diende Vrijdag de zaak tegen de joodse koop man H- W. uit Amsterdlam, verdacht van mishandeling van een 53-jarige, Soes- ter fabrikant. De auto van bedoelde fabrikant werd op de weg Vianen-Utrecht door zes jood se kooplieden aangehouden en de inzit tenden door ,de joden afgeranseld» om dat zij meenden, dat hij hen beledigende woorden zou hebben toegeroepen. Verdachte bekende die ten laste gcllegdii mishandteling te hebben gepleegd, maar beriep zich op naar hij meenidle zijn goed recht de betrokkene ter ver antwoording te roepen, wegens diiqns an ti-joodse uitlatingen. De Officier eiste tegien verdachte 1 maand voorwaardelijke gevangenisstraf en f 50.boete. De Politierechter, rekiening houdende met het geval, dat verdachte nog niieKi eerder veroordeeld is len waarschijnlijk zeker heeft gemioend, dat hij beledigd werd, veroordeelde de joodse koopman tot f 25-boete, subs. 25 dagen hechtenis, Ik voel1 me als een uitgewrongen dweil en het is net of iemand lange spijkers in m'n hoofd slaat. Griep uit Italië, of waar het ook vandaan mag komen, het interesseert me niet- Ik wiecjt alleen maar, dat ik het heb en zie nog niet hote ik het ooit weer kwijt raak. Nee, ik zie die toekomst somber in en dat nu ik het even wilde hebben over de vestiging van de nieuwe spaarbank en wat er al zq aanvast zit- Ik las een poosje geltelden in ©dn der bladen, dat in onze gemeente ,ee,H nieuwe spaarbank zou worden gevestigd en ik wenste toen meteen, dat ik in de schoenen stond van het bestuur va|n die inrichting, want, zo meende ik, die men sen worden natuurlijk direct door mi nister Liefinck voorgedragen voor een lintje.en dat is juist, waarop ik al een paar jaar zit te wachten. Dat mij zo'p ding nog niet is toegezonden, zal wel zijn oorzaak vinden in het reit, dat men iq Den Haag niet bekend is met mijn adres, maar men moet daar toch weten, dat een adressering ais: H. Oekman, Soest, vol doende is. Maar laat ik niet afdwalen. Ik wilde het hebben over eien twleede bericht met betrekking tot bedoelde vestiging, dat Vrijdag in de Courant stond, n.1., dat een deel der bewoners van het pand', waarin de Spaarbank zou worden ge vestigd, met hun bezit op straat zijn ge zet- Het zal je toch maar gebeuren ziei ik tegen mijn buurvrouw, maar zij zei, dat hij, die zijn achterste brandt op de bla ren moest ziften en ze zei ©r bij', d|at die man willens en wetens dit lichaams deel had verbrand. Het ligt niet op mijn wieg de onaange name dingen fe belichten, die aan detzia zaak kleven, maar hef leek mij wiel goed idit evein te zeggen, niet afeten omdat met mij meerderen zich aanvankelijk aan dit geval' zullen hebben gaergierd, maar te vens om de gedachte weg t|e nemien, dat ■de huurder in ideze tijd' alles ien de huis eigenaar niets te vereelten zou hebben. Hij, die zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich immers zacht. Jammer genoeg gaat dit gezegde niet op voor mijn griep. Terwijl ik dit schrijf hebben de bacillen kans gezien nog een paar spijkers in mijn hoofd te slaan en ik wil nu maar hopen, dat ze invet hun werk gereed zijn. H. OEKMAN. Herbert N. Casson, de bekend© Engelse auteur, schrijft in „The Efficiency Ma gazine'' (Londen): Naar mijn mening konden wij meer han del drijven met .de Nederlanders. Zie zijn eerlijk, efficiënt en ze vormen een prach tig volk met een geschiedenis, die yeel lijkt op onze eigen historie- Ook zij zijn kolonisatoren geweest, ver brei dors van de beschaving en zij heb ben nimmer enig ander volk leied berok kend. Ook zij hebben vrede len .voor spoed gebracht in het verre Oosten. Natuurlijk moeten zij in Indonesië blij ven. Ze hebben de levensstandaard op Java doen stijgen. .Ze hebben blewetzeln dat ze scheppend vermogen blezitten, hu maan zijn en opgewassen tegen hun taak. Zij mogen niet worden verdrevien idoor communisten en volksmenners. Zij zijn onze vrienden zowel ais oinze bu ren. Hun geld is goed' en ze zjjn cnediet- wiaardig. Ook hun producten zijn voor treffelijk. En wij zouden tweemaal zoveel zaken met hen kunnen doen. Dit is eem tip voor onze im- en exporteurs. VOETBAL-FILMAVOND. Hef bestuur van BDC is er in geslaagd voor haar leden een filmavond fe orga niseren, en wel op a.s. Vrijdagavond in het S,t. Josephgebouw- Behalve enige trainingsfilms, waarin men verschillende prominente Engelse profs aan 't werk ziet en waarvan heel weel ite léren is, zal ook een rolprent gedraaid worden van de laatst gespeelde wed strijd Nederlanid-België. Ook voor niet- Iteden bestaat, tegen ©en kleine vergoe ding, de gelegenheid deze films te zien. Eén pracht gelegenheid dus voor voetbal lers van andere Soester clubs, om nuet het geraffinneerde Engelse voetbalspel kennis te maken. Zie verder de advertentie in dit bla.d- DODELIJK ONGEVAL- Zaterdagochtend vroeg werd op de Dal- weg, over een fiets liggende, het lijk! aangetroffen van een main. Het bllqek 6q van de heer T., wonende aan die Kolo- tiieweg en werkzaam op de Ocriieitfa- briek te Baarn. Bestond eerst het vermoeden, dat da heer T. aan een hartverlamming wa® ge storven, uit een nader ingesteld omder- zoek bleek, dat de heier T. het slachtof fer is geworden van een ernstige aan rijding. Het onderzoek in dit droevig ongeval is nog gaande.

Soester Courant | 1949 | | pagina 1