GESLOTEN Soldaat onder de Palmen, Communistische schand daad in Hongarije. Brand. Brand. RUWE HAHDEH W. N. NIEUWENHUIS Woensdag 9 Februari. J. HOPPENBROUWERS J. LENSSEN, MAKELAAR Plaa!sell]k nieuws. Stencil- en Reproductiewerk Loodgieter - Electriciën VOOR ONZE DAMES. Van Weedestraat 44 naast de Apotheek. De gebruikelijke verlSiaslijsf en een ad', vertentie in ons blaa hebben ons hief sneuvelen gemeld van onzie oud-plaats- genoot Evert Jan Hartemink. Hij ging met velen om het onrecht te bestrijden, hij is een der velen, die niet zullen terugkeren. Evert was een gevoelsmens, hij zag mteiet dan vele anderen en had de gave, door middel van een goede pien, zijn indruk ken aan anderen weer te gieven. In de dagen van Kerstmis beschreef hij de Kerstviering 1948 in de tropen. Het was zijn laatste brief en hij kon niet vermoeden, dat, door de slechte post- binding, zijn doodsbericht eerder het moederland zou bereiken dan zijn ont boezeming, waarin hij het leven van de soldaat in de tropen rond Kerstmis zo prachtig weet af te schilderen. Als een laatste hulde aan Evert la ten wij hieronder zijn kerstbrief volgen. TOCH FEEST. Ze hadden het zich zo heel anders voor gesteld. Vermoeid kwamen zie bet stad je binnen. Dachten niet eens maar aan het Kerstfeest. Wel aan «ten, droga kle ren, een slaapplaats, rust. Vrede op aarde? Hoor, ergens slaan mortiergranaten in. En toén ze juist even op de kale hou ten vloer uitgestrekt lagen, moiesllen za naar de kerk. Allemaal, zonder uitzonde ring. Niemand mocht achterblijven. O ja, ze waren hef bijna vergelen in die 'drukte en spanning der laatste dagen. Morgen was het Kerstfeest. Ze stoncjen op. Een beetje lusteloos. Bijna met te genzin. Daar gingen ze. Geweer aan de schouder. Bandelier patronen rond het middel- Handgranaat nog in de zak van de modderige en gescheurde camoufla ge-overall. Bajonet aan de koppel. Niet gewassen, ongeschoren, hongerig. Op de kansel stond een petroleumlamp. Muggen raasden in het felle schijnsel hun dood tegemoet. Een orgeltje strooi de zijn klanken door het kleine gebouw. Het geluid ging verloren in het geschui fel van tientallen voeten. In de harde klap van de met ijzer beslagen kolf op de stenen vloer. In het kraken der stoe len. Geen kerstboom met engelenhaar, zilve ren klokjes en flonkerende kaarsieln. Wel grillig dansende schaduwen op de wanden. Geen frisse geur van het den nengroen. Wel een stank van ee,n wal mende petroleumlamp. Geen fijne devo te kinderstemmen. Wel het in de verte nijdig blaffen van een mitrailleur. Geen gebraden gans- Wel straks, misschien, een noodrantsoen. Geen Kerstkrans, chocolademelk, sherry. Niéts van dat allles. Alleen stille eenvoud. En juist daarom zo ontroerend, boeiend, rustgevend en tot inkeer komend. Klonken de woorden van aalmoezenier, veldprediker en commandant iets min der vast? Och nee, natuurlijk niet, het was sléchts verbeelding. Dé pater en dominee spraken over het wonderlijk gebeuren in Bethlehem. Dé commandant over de weerspiegeling van het kaarslicht in de ogen van zijn kinderen. Onmannelijk, kleinzielig belet te het. Sentimenteel en week. Dus in geen geval toegeven aan het mil de gevoel van binnen. Hoest maar liever eens flink. Of verschuif de stoel. Of kijk onverschillig. Maar laat in geen geval Mijken, dat een tere snaar getroffen is. Dan is de gemeenschappelijke dienst af gelopen. Protestant, Katholiek en buiten kerkelijken luisterden naar hief Kerst evangelie. Hol klinken de voetstappen door de lege straten. Er wordt weinig gesproken. Het regent een beetje- Mis troostig staan de ineengestorte huizien met zwart geblakerde muren, verkoold hout en verwrongen staal in de .nacht. En morgen is het Eerste Kerstdag. Om elf uur op wacht. Tot 1 uur. Gelukkig maar kert en bovendien een dubbele post. Dat kort de tijd een beetje. Ze moeten schieten op iedere verdachte fi guur, die zich in de openlucht bevindt. Schieten? Ja, zonder voorafgaande waarschuwing. In koelen bloede- Met zakelijk overleg. Dwaze wereld, waarin voor het Kind geen plaats schijnt. Ze hadden zich een andere voorstelling gemaakt van deze tweede Kerstmis ver van huis en haard. Het mocht niet zo zijn. Niets was er van hun plannen te recht gekomen. De palmtakken in dte can- tine zouden wel verdord zijn. De kip pen moesten onderweg geslacht worden. De sketches lagen diep onder in de plun- jezakken. De Kerstpakkettien zouden eerst uitgereikt worden, wanneer de trucks hét stadje konden bereiken. Desondanks was dit voor hen de onver- getelijkste Kerstfoastviering, welke diep in hun herinnering gegrift zal blijven. Evert-Jan. Donderdag is voor 'n Hongaarse „volksrecht bank" het comedie-proces begonnen tegen kardinaal Josef Mindszenty, prins-primaat van Hongarije, beschuldigd van hoogverraad en deviezensmokkel. Met ontzetting volgt de beschaafde vrije wereld het verloop van dit door de macht hebbers van Moskou gewilde en hun sadis tische knechten te Boedapest voorbereide proces tegen een der prinsen van de Rooms- Katholieke Kerk. Met afschuw hebben zowel katholieke als niet-katholieke vrije mensen kennis geno men van de methoden, die toegepast zijn om van de kardinaal een bekentenis af te dwin- ken. Een bekentenis, die reeds voor de aan vang van het proces als overtuigend bewijs van zijn schuld gedrukt en in drie talen ver taald, ter tafel lag. Deze „schuldbekentenis" heeft echter geen weldenkend mens verrast. De beruchte zui veringsprocessen in Sovjet-Rusland en de vertoning, die met de Nederlander Van der Lubbe voor een Duits Gerechtshof heeft plaats gevonden, hebben ons geleerd, dat men in dictatuurstaten niet terugschrikt om de gemeenste middelen toe te passen als het er om gaat een tegenstander met een schijn van recht te liquideren. Kardinaal Mindszenty wist wat de Commu nistische machthebbers met hem voor had den. Kort voor zijn arrestatie op de vooravond voor Kerstmis stuurde hij een laatste boodschap aan de Hongaarse katholieken, waarin hij hen bezwoer geen geloof te hech ten aan „bekentenissen", waartoe hij ge dwongen zou worden en die hij in „mense lijke zwakheid" zou kunnen afleggen. Na een martelend verhoor heeft het spuitje met hèt middel (waarschijnlijk actedron), de geestkracht van de kardinaal gebroken. En zo kon het schijnproces te Boe dapest aanvangen met het voorlezen van een brief, waarin de beschuldigde kerkvorst het hem ten laste gelegde toegaf. Het is diep treurig, dat in onze „beschaafde" 20ste eeuw het recht op een dergelijke ma nier verkracht kan worden. We behoeven er niet aan te twijfelen, dat de dictatuur van het communisme aan zijn rechteloosheid ten gronde 2al gaan. Hoeveel onschuldigen zullen echter eerst nog de wreedheid van dit systeem moeten onder gaan, dat slechts in stand gehouden kan wor den door terreur, verraad èn knechting? Vandaag, staat immers een kardinaal te recht, omdat men in hem de godsdienst wil treffen, morgen een staatsman, omdat hij de democratische rechten van de mens durft te verdedigen en overmorgen een arbeider, omdat hij voor een menswaardig bestaan durft op te komen. Door de schanddaad, die Kardinaal Minds zenty wordt aangedaan, wordt niet alleen de Katholieke Kerk aangevallen en beledigd, maar worden de rechten van de mens met voeten getreden en verguisd. Vandaar, dat in de Tweede Kamer een motie van de heer Serrarens, waarin de Kamer protesteert tegen de arrestatie van Kardinaal Mindszenty en haar verontwaar diging uitspreekt gesteund werd door de fractieleiders van de Partij van de Arbeid, de Chr. Hist. Unie en de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. Wij weten, dat met deze motie de gevoelens van het Nederlandse volk (een kleine min derheid uitgezonderd) tot uitdrukking zijn gebracht. Sluit nog heden een brandverzekering of laat Uw bestaande brandverzeke ring verhogen bij Van Weedestraat 29 - Telefoon 2169 - Soestdijk Agent van „De Nederlanden van 1845" voor ALLE verzekeringen. SEC BLIJFT IN HET BURG. DEKETH-PARK SPELEN. Naar wij vernemen zijn de plannen vain SEC. om aan de Bosstraat, nabij het ho tel >,Bos en Duin1', twee speelvelden te doen aanleggen, wegens de idaaraain vier bonden hoge kosten, gewijzigd. Het hoofdterrein, waar alleen wedstrij den voor het le en 2e 'elftal, spelende in de K-N.V.B.» zullen plaats vinden, blijft in het Burg. Dekethpark- Voor de lagere elftallen, uitkomende jn 'de afd- Utrecht, is een terrein gehuurd aan de Kostverlorenweg- Dit terrein, gelegen achter cie boer derij van de heer M- Verwoord, het speelveld van de vroeger bestaande voetbalvereniging Soestdijk'', is na het aanbrengen van de benodigde accomodatie, terstond be speelbaar. Direct na beëindiging van de lopende competitie, zal het terrein in het De kethpark van gemeentewege van een nieuwe grasmat worden voorzien, zodat met de aanvang van het nieuwe seizoen het speelveld wederom zal kunnen ge bruikt worden. Kou en griep heerschtallerwegen!.. Mijnhardt Poeders zijn een zegen! SÖESTER CONCOURS COMM- In tegenwoordigheid van de afgevaardig den der plaatselijke verenigingen, hield de Soestcr Concours Commissie Zater- Het adres voor beter op allerlei gebied is LICHTDRUK- EN COPIEERINRICHTING C. F. VAN KLAARWATER Torenlaan 59 - BAARN - Tel. 2385 dagavond onder leiding van de heer E. C. van Daatselaar, een vergadering. Met algemene stemmen werd besloten in het a.s. vliegseizoen evenals voorheen weer plaatselijk te vliegen. De heer A. van Asch stelde zich wieder als rekenaar disponibel. Voor de viteisse-vluchten zal een luxie prijis beschikbaar worden gesteld naar keuze van de winnaar. Inschrijvingen zullen voor het vliegseizoen moeten plaats vinden. Het vliegprogramma zal op de eerstvol gende ledenvergadering worden vastge steld, benevens de puntentelling. Hierna werden de kampioenen vairu het afgelopen seizoen bekend gemaakt: Generaal-kampioen: 1. C. van Soest, 2. W. Nieuwenhuis. 3- Sj. Rijksen, 4. E, C.' van Daatselaar, 5. C. Dijkman. Hokkampioen Vitesse: 1. Sj. Rijksen, 2. C- van Soest, 3. H. Gorissen. Duifkampioen Vitesse: 1. H. Gorissen, 2. Jac. Kamerbeek, 3. Jac. Kamerbeek. Hokkampioen Fond: 1. H. Pohlman, 2. Sj. Rijksen, 3. C. van Soest. Duifkampioen Fond: 1. C. Dijkman, 2. J. Kruzeman, 3. H. Pohlman. Hokkampioen Jonge duiven: 1. W. Nieu wenhuis. 2. E. van Daatselaar. 3. R, J, Stalenhoef. Duifkampioen Jonge duiven: 1. E. van Daatselaar, 2. H. Onweren, 3. D. Rad- stok. Hokkampioen Navlucht: 1. C. van Soest. 2. W. Nieuwenhuis, 3. A. Waaijenberg. Duifkampioen Navlucht: 1. C. van, Soest. 2. G- Sukel, 3. C. van Soest. Op de eerstvolgende vergadering van de S..C.C. zal de prijsuitreiking plaats vin den. IRuwe huid, Schrale lippen, PUROL verzacht en qeneestl I OPROEP. Dé hoofd-inspecteur van politie te Soest maakt het volgende bekend: In de ochter.d van Zaterdag 5 Februari, te omstreeks 7 uur, werd op de open bare weg. de Dalwegj eien ingezetene de zer gemeente dood aangetroffen. In ver band met de op datum en tijdstip heer sende dichte mist, wordt verondersteld, dat het Slachtoffer in botsing is geweest met een of antjer voertuig. Eén ieder, die -omtrent bovenstaand c|n- geval' inlichtingen kan verschaffen, wordt verzocht zich ten spoedigste 'te melden aan het bureau van politie, Van W eedle- straat 3- GEVONDEN VOORWERPEN. Rijwielachterlamp, rood katertje, bruin glacé herenhandlschoen, zilv. ring, henen- rijwiel, damespolshorloge, armband, wiel dop, br. lederen rechter damesihandsch-, ïicht grijze kinderbaret, khaki-kleurige shawl, kinderhoedje en kindermutsjlet gr- groene kinderwant, zwarte porlc.mon- naie, dubbele fietstas inh- fles gloor, pak zachte zeep enz-, paar wolk, henanwanten, rozenkrans, padvinderrsïem, wieldop van Fiat-auto. Inl. Politiebureau Van Wee destraat. Van Weedestr. 23 Tel. 2577 VOLKSPARTIJ VOOR VRIJHEID EN DEMOCRATIE. Vrijdagavond kwam de afd- Soest van van de V.V.D. bijeen in De Gouden Ploeg voor het houden van de jaarvergadering. Na 'n kort openingswoord van de voor zitter, de heer Begiemann en de goed keuring van de notulen der vorige ver gadering, tracht de secretaresse, Mevr. v. d. Swan-de Kiewif, een uitvoerig jaar verslag uit Het financiële verslag werd vervolgens dloor de vergadering bekrachtigd. Bij het stellen van een candidaat voor het hoofd bestuur werd besloten het voorstel van het hoofdbestuur (e volgen. Het voorstel om bij de a.s. gemeente raadsverkiezing zo mogelijk samen te gaan met de Chr. Hlst-, lokte nogal dis cussie uit, maar ten slotte werdl in prin cipe besloten met de C.H. overleg te plegen. De candidaatstel'ling voor de gemeente raadsverkiezing werd aangehouden tot de volgende vergadering. TAFELTENNIS Inidluna 3Soestdijk 4 46. Soesftc'lijk 4 bracht deze week ieen bezoek aan Ind'una 3 in Utrecht. Deze vereni ging staat momenteel' op de onderste plaats, maar de Soestenaren hadden nog grote moeite om de puntjes miee naar Soest te 'brengen. Soesfeüijk 3Velox 6 46. Soestdijk 3 heeft aan het bovenaan staande en nog ongeslagen Velox 6 goied partij gegeven, maar moest toch in Ve lox haar meerdere erkennen. NIET SLANK?... TOCH SLANK. Bij de keuze van onze kleding moeten wij in de eerste plaats rekening hou den met ons figuur. Iedere vrouw weet, dat zij, wanneer ze niet zo slank meer is en bovendien nog klein, vooral geen ruiten op opvallende kleuren mag dragen. De lange, slanke vrouw daarentegen mag wél1 ruitep, doch moet geen gestreepte stof in de lengte dragen. Ook is van groot belang, hoe de deelna- den zijn aangebracht eri of de japoin aan de taille nauwsluitend dan wel ruim ge rimpeld wordt gemaakt. Een aan de taille en over die heupen nauwsluitende japon kleedt slank af; ruimte en plooien van de taille uit ma- kén 'n figuur vee) breder. Het is echter geen bezwaar, dal de rok beneden de taille wijd klokkend uitloopt. Ook ruimte in het lijfje doet u breder lij ken. Wanneer echter voor- ©n rugpand zoals op onze tekening is aangegeven - bestaat, die glad aan elkaar worden ge stikt, dan kleedt dit zeer slank af. Het model, dat wij hierbij afbeelden, is zeer eenvoudig en staat toch gekleed. Bovendien is het heel gemakkelijk zelf te maken. Men begint met dé voorzijpanden aan het voorpand van het lijfje te stikken. Belég en revers worden met de goede kanten op elkaar gestikt, omgek,eierd' en platgeregen. De achterzijstukkien even eens aan het middenstuk stikken. Schou der- en zijnaden van voor- en rugpand sluiten. Aan de onderkant van de lin ker zijnaad ongeveer 10 c.M. open la ten voor de sluiting. Voor de rok de voorzijpanden aan het middenstuk stikken; even zo met dia achterkant handelen. Daarna de zij 'lallen van voor- en achterpand sluiten. Aan de bovenkant van de liinkerzijnaaid ongeveer 10 c.M. open laten voor het split. Rok en blouse aan elkaar stikken. De mouwnaden sluiten. Het split maken en er de manchet op zetten. Nu die mouw in het armsgat zetten. Tot silot de zoom op de juiste lengte heel smaT omstikken of met een on zichtbaar steekje aan de binnenkant af- zomen. Het voorpand met enige aardige knoopjes garneren. Het klaargeknipte patroon van dit mo del is onder vermelding van no. 4845 in de maten 44 tot en met 50 a f 1.05 ver krijgbaar bij Het Patronenhuis, Midden weg 200, Amsterdam O. Na ontvangst van postwissel met duide lijke vermelding van nummer en maat wordt aan onze lezeressen het patroon per omgaande toegezonden. Soestdijk 2—Soestdijk 1 3—7. Soestdijk 2, dat nu weer volledig uit kwam, heeft het Soestdijk 1 niet cadieau gegeven. De eerste games waren voor Soesl6d|ijk 1, maar de laatste 3 voor Soest dijk 2. Doordat Soestdijk 1 de (doublé won, kwam de eindstand met een 7<—3 overwinning voor Soestdijk 1. Het programma voor deze week luidt: Frans Smulders 1—Soestdijk 2- Woensdag 9 Febr., Neerlandia 1—Soes- 'djjk i. Zaterdag 12 Febr., Soestdijk 2—AMVJ Zaterdag 12 Febr-, Soestdijk 4-UPTTS 7. HELING. Wegens heling van een rol gramdfeafcfeJ, ter lengte van 35 meter, wfeJlcc van dief- stal' afkomstig was, wérd tegen H. A. procesverbaal opgemaakt

Soester Courant | 1949 | | pagina 2