-Uit eigen omgeving. Het lied der formulieren. Rusland kent geen welvaart* Plaatselijk nieuws. Catbarina Hoeksma, Voetbal. Van Koyen sloeg een goede slag. Prettige stemming in de Eerste Ka mer. K.G. Leeuwarden en de uit gedeelde klap. Wanverhoudingen op de arbeidsmarkt. „Het is beter dan niets," schijnt de mening van de Veiligheidsraad te zijn geweest, toen hij zich een oordeel moest vormen over de Indonesische kwestie en de houding door alle betrokken partijen daarin aan te nemen in een resolutie vastlegde. Hoewel het voor ons vaststaat, dat beter dan deze halfslach tige resolutie aan te nemen, de zaak in nauw contact met Nederland zowel als met de Indonesiërs had kunnen worden opgenomen, zit men nu met het ongelukkige resultaat der Amerikaanse, Cubaanse, Noorse en Chi nese resolutie. Een resultaat, waarvan Dr. van Royen al di rect verklaarde, dat niet anders verwacht mag worden, of Nederland zal haar slechts ten dele kunnen uitvoeren. Het merkwaar dige is wel, dat nu van Royen eens open kaart kon spelen (tot nu toe werd hem dit van den Haag en Batavia uit steeds onmo gelijk gemaakt) de Amerikaanse pers hier zichtbaar voldaan over was. Dit moge onze bewindvoerders en allen die zich blindelings homogeen met hun daden verklaren, doen bedenken, dat het internationaai-politiek be zien, nog steeds niet nodig blijkt om blinde lings bevelen op te volgen, ten einde de gunst der internationale opinie deelachtig te worden. Steeds opnieuw blijken er nog mensen te zijn (en meer dan men in eerste instantie durfde veronderstellen), die onbaatzuchtige eerlijkheid naar waarde weten te schatten. Terwijl Palar, de Indonesische afgevaardig de, in één zaal verzuchtte te vrezen dat Ne derland zich ook thans niet aan de gestelde voorwaarde zou houden, vertelde van Royen in de andere zaal dat de gestelde voorwaar den in de huidige omstandigheden niet na te komen zijn. Tableau: een bijna instemmend grinnikende Amerikaanse pers. Geeft dit niet te denken? Ons inziens evenveel, zij het ook op andere gronden, als 'de opnieuw uitgesproken vrij spraak over Schreieder te Leeuwarden. De klap die men hiermede in het' gezicht van het openbaar Rechtsgevoel durfde geven, is wel een rake. Het is ongetwijfeld gevaarlijk, het leidt ongetwijfeld tot excessen, indien men bij de rechtspraak het openbaar rechts gevoel slechts iets meer dan de minimaal toelaatbare plaats tqekent. Wat hier ge beurde, is ten minste even bedenkelijk Wij vragen ons met duizenden in den lande af, waar wij aan toe zijn, als de hoofdfigu ren van roversbenden, die hun ondergeschik ten voor de uitvoering van hun plannen op dracht gaven, niet meer dan een „pak je koffers" tegen zich horen uitspreken. Over aanvaarden en niet aanvaarden kan overigens op zichzelf en betreffende één week meer worden gezegd, dan welk Neder lands nieuwsblad zich zou kunnen veroorlo ven op te nemen. Het wetsontwerp op de geldzuivering in zijn laatste faze werd door de Eerste Kamer aanvaard. Vooral de wijze waarop dit wetsontwerp „er door kwam", deed minister Lieftinck glimmen van voldoe ning. Behoudens de communisten, die niet konden nalaten weer eens op hun wormste kige stokpaardje te klimmen door te spre ken over de door de minister van financiën gevoerde „agressieve imperialistische poli tiek", waren alle sprekers zowaar vol lof over de gevoerde dubbeltjespolitiek. Zo gezellig als het in de Kamer was, zo wei nig prettig was de zitting van de Amster damse gemeenteraad. Niet zonder reden. Alsof er geen andere zorgen bestaan, wordt er in de hoofdstad weer gestaakt dat het ,.ee«i lieve lust" is. De burgemeester heeft daar zo zijn bepaalde bezwaren tegen, die hij ook niet wilde verzwijgen. Zoals te ver wachten, waren de communisten het ook dit maal niet met hem eens, hoewel nog belang rijker is, dat de taal der communisten hier nog blijk geeft van een allerminst veran derde partij-politiek, zoals bijv. in Frankrijk en Italië. Zo min wij ons echter voor één stakinsgolf kunnen uitspreken, als gevolg was dwaas op de spits gedreven werknemers-eisen, zo min mogen wij nalaten te waarschuwen te gen het onverantwoord omspringen met ar beidskrachten, zoals wij dit dagelijks méér bij vele bedrijven constateren. Het regent ontslagen en wat te zeggen van een semi- officieel bedrijf, dat na een „proeftijd" van verscheidene jaren eerst nu tot schifting zegt te zijn gekomen en het personeel, op de beste na, nu zonder meer aan de dijk zet. vooral voor dé jonge spelers, van groot belang is. BDC heeft Zondag onze waarschuwing niet ter harte genomen ien zich door het enthousiast spelende HDS laten overrom pelen, waardoor de Leersummers miet 1 2 in de meerderheid bleven. Dteze jie- derlaag is vooral daarom zo. jammer,om dat de leiders van haar afdeling beïdent een veer moesten laten. Minerva ver speelde tegen FAK te Bilthovcn een kostbaar punt en En Avant verloor op eigen terrein met 14 van Fortissimo. Het 3e elftal van 't Gooi nam meit de zelfde cijfers revanche, waarmede het de vorige week in Hilversum van de SEC- Reserves had verloren. Reeds voor de rust verzekerden de Gooiers zich van een 02 voorsprong en hoewel SEC 2 in de tweede spcelhclit het beste van 't spel had, vermocht zij slechts door middel van een strafschop de eier te redden. BDC 2 bleef het goede pad bewandiefehi en hoewel zij het iets bescheidener de den dan indertijd te Achterveld, heit was toen 0-8, thans bonden zij de Achtervel- ders met 40 aan hun zegekar. BDC 3 herstelde zich uitstekend en won te Amersfoort van de Amersf. Boys 5 met 08. BDC—HDS 1—2. Het vlotte Zondag niet erg hij BDC. Vqprat de voorhoede, .die tegen KVVA zo verrassend1 goed was, kon er maar nier inkomen. Verschillende spielers lie pen gedurende de wedstrijd tevergeefs naar hun vorm te zoeken en behoudenis een mooie corner, die ineens achter de HDiS-cloelman belandde, kunnen we de ze keer weinig goeds van de BDC-voor- hoede vertellen. Eerlijkheidshalve dienen we te vermel den, dat de voorhoede het Zondag lang niet gemakkelijk had'. Vooreerst ontvingen ze zo goed als geen steun van de middenlinie en bovepdien speelden de «HDS-backs, zoals insiders ons verklaarden, de wedstrijd van hun leven. Reedis direct na de aftrap wordt Idls thuisclub op haar eigen helft terugge- dtongen. Telkenmale komt de bal ge vaarlijk voor het Soester doel. doch de mannen uit Leersum zijn te onstuimig om in deze periode hun overwieldigtende meerderheid met een doelpunt te be kronen. Dit gelukt hen pas enkele minuien voor de rust, wanneer hun rechtsbinnen pro fiteert van een niet goed op de keepPIr teruggespeelde bal. 01. In de 2e helft zagen we eten heel ander speïbeeld. Nu was het BDC dat de toon aangaf. Het werd een verbisten strijd tussen de Soester voorhoede lep de HDS- verdediging. waarin de laatste zegevier de. behalve in de 22e minuut toen cera goed genomen corner intiems in het met terecht kwam- 11. 10 Minuten voor het einde scoorde de vrijstaande HDS-rechtsbuiten het winnen de doelpunt. Onder grote belangstelling kwam het einde van deze door scheidsrechter Kool zeer goed gelleide wedstrijd. QUICK—S.E.C. 0—1. Buiten verwachting is SEC er in geslaagd' Quick op eigen terrein e;en 01 neder laag toe te brengen en daarmede haar positie in de middenmoot aanzienlijk te versterken. De eerste tien minuten had Quick miet de fel schijnende zon in die rug enig over wicht, maar toen de jongere spelers in de SEC-ploeg meer vat op het Quick- spel kregen, ging de strijd met wissieüdnde kansen gelijk op. Na 20 minuten dachten wij Quick de de leiding te zien nemen, toen een schot van de Amersfoortse rechtsbinnen Ciesat doelman Hornsveld bijna te machtig bleek. Op de doellijn wist de SEC-doel- man nog redding te brengen en weg te werken. Enige minuten later loste die Quick-midivoor een enorme kogel op het SEC-doel, maar ook nu wist Hornsveld een Quick-dloelpunt te voorkomen. Enige hoekschoppen leverden ook al geen resultaat op en wij dachten al aan een puntloze eerste helft, toen enigs mi nuten voor de rust de SEC-rechtsbuitem Klomp een goede voorzet gaf, die ineens door de vrij opgestelde SÈC-midvoor Westerveld werd ingeschoten. Hoewel de Amersfoortse keeper nog een uiter ste poging deed het schot te keren, be landde het harde schot toch in de tou wen. 01- Met deze stand kwam de rust In de 2e helft heeft SEC regelmatig heit beste van 't spel gehad. De thuisclub moest zich dan ook ten volle geven om SEC het scoren te beletten. De vlugge Maassen was een keer handig die Quick- achterboedte gepasseerd, maar zijn schot belandde in het zijnet- Een pracht schot van midhallf Belt werd keurig door de Amersfoortse doelman tot hoekschop verwerkt, welke evienmin resultaat op leverde. Met onverhoedse aanvallen pro beerden de Amersfoorfcars hun achter stand in te lopen, maar de trapvaste SEC-achterhocde bfcef de situatiie mees tér. Intussen bleef door de slechts kleine voorsprong van SEC dé spanning er in, maar hoé enthousiast beide partijen ook probeerden verandering in die stand ta brengen, de verdedigingen hielden ld® aanvallers kort en toen de goed leidende arbiter ten -slotte het einde aankondigde, had SEC een kleine maar verdiende overwinning behaald. NIKAPROBA-COLLECTE. De collecte, welke Zaterdag werd gehou den ten bate van de welzij nslvierzorgitng van de Soester militairen in de tropen, heeft opgebracht f 1238.08. De inhoud der collectebussen was: Bus 1 f 10,37- 3 f 18,48. 4 f 16,39. 5 f6,60. 6 f27,27. 7 f12113. 8 f 17,41. 9 f 15,35. 10 f 11,79- II f21.20. 12 f12,93. 13 f6,35. 14 f22,31. 16 f 23,45. 17 f 19,51. 18 f29,-. 19 f 15,44. 20 f 23,88. 21 f61,81. 22 f 16,81. 23 f 12,04. 24 f 7,75. 25 f 35,58. 26 f 34,24. 27 f22,34. 28 f 13,11. 29 f33,09. 30 f34,25. 32 f 10,95. 33 f25,36. 34 f 65,81. 35 f32,27 36 f 12,84. 37 f 36,20. 38 f31,51. 39 f 19,64. 40 f 19,24. 41 f21,98. 42 f32,35. 43 f8,51. 44 f21,10. 45 f 26,02. 47 f 11,45. 48 f24,13. 49 f38,01- 50 f30,70. 53 f31,78. 54 f21,79. 55 f 14,18. 56 f68,53. 57 f27,30. 58 f25,25. HUISELIJKE TWIST. Ter beslechting van een huiselijke on enigheid werd assistentie van idla politie ingeroepen, die er in slaagde de vrede fla herstellen. Bij een ingesteld onderzoek werd echter een vuurwapen aangetrof fen, waarvoor de bewoner epn pr.ooesi vérbaai kreeg toégewlezen. ONS GENOEGEN. Zaterdagavond is door de Toneelgroep „Ons Genoegen*' voor de 2e maal leieln opvoering gegeven van „De strijd met het verleden*'. De zaal was wederom ge heel bezet. Ook de „Zingende Broertjes" zongen weer hun liedjes en zowel zij als de toneelgroep oogstten ook nu weier eien groot succes. De medewerking van de „Blue Stars,, ©n Méj. Huigen was hieraan ook zeker niet vreemd. De aankleding van het toneel wierd be langeloos afgestaan door de heer Van die Hoven, waarvoor de voorzitter hartelijk dank zegde- Aan het einde van de avond werd aan ,d|e medewerkende dames bloemen ,ep aan „De Zingende Broertjes" teen ienve- lbp met inhoud aangeboden, terwijl de heer Kamerbeek :een ovatie in ontvangst moest nemen voor zijn uitnemende) regie. R.K. OPENBARE LEESBIBLIOTHEEK. Nieuwe aanwinsten. Romans: A. van Duinkerken, De raven zwarte. Ph. Gibbs, Door de storm- C. Kelk, Jan Steen. C. Malapart, Kaputfj. Ade Noi'1 de Gaulle, Carnaval der Des perado's, (Englandspiel). G- Sand, Klei ne Fadette. Ch. Snow, De Sheriff. S. Streuvels, Beroering over het dorp. Romans in vreemde talen: A. Cronim, The keys of the kingdom. LI. C. Douglas, The robe- G. von lie Fort, Die hefztiaiam Schafott. D. Rops, Aux Silences dü coeur. Jeugidi: T. Bouws, Hef boek der spoor wegen. Tater, Een Marker jongen. J. ^Moerkerk, Ben vliegend beroep. E. Rey- nolidis, Baden Powel. Prinses, Ems pakt aan. Studie: I. Bazelrnans, Het verborgen In dia- Benoit du Mousüer, De Kartuizers. D- Boer, het Fotoboek. M. Doornik, Pel grims naar de Una Sancta- G. v. Gestel, Lectuur en Censuur. J. Jolivet, Beknopt handboek der wijsbegeerte. P. v. d. Meet de Walcheren, Menschen en God. Met de heiligen het jaar rond. J- Ouidendijk, Koningin Victoria. H. Troyat, Dostpjew- ski, de mens en zijn werk. Heden overleed, in de ouderdom van bijna 82 jaar, weduwe van J, Meerding, eerder weduwe van H. de Ruig. Zeist, 5 Febr. 1949. Torenlaan 32. De teraardebestelling is bepaald op Woensdag 9 Februari a.s.. op de Algemene Begraafplaats te Zeist. n.m. 1.15 uur. Enige kennisgeving SOESTERBERG. HULDIGINGSCOMITÉ BRANDWEER. Men verzoekt ons te willen mieldlen, dat de commissie, bestaande uit de Burgte- m ces ter, Wethouders ien Gemeente secretaris van Soest de rekening en ver antwoording van de penningmeester vain het Huldigingscomite van de Vrijwillige Brandweer te Soesterbierg heeft gecon troleerd en in orde bevonden. JUBILEUM Een dezer dagen mocht de beier A- KouidSjs het feit herdenken, dat hij 25 jaar geleden als conciërge aan hiet Bonds- huis van de Nederl- Protestanten Bond verbonden werd- In deze betrekking heeft de heer Koudijs, hierbij trouw bij gestaan door zijn echtegenote, het bonds- huis dat allengs een centrum werd voor diverse provinciale en landelij ke bijeenkomsten, in betekenis zien toe nemen. Hef waren soms buitengewoon drukke dagen, waarin veel aankwam op het organisatievermogen van de heer en mevr. KoudSjs. Begrijpelijk daarom, dat deze feestdag voor de jubilaris niet onopgemerkt is voorbijgegaan. Tot hen, die in het versier de bondshuis de jubilaris en zijn echt genote kwamen gelukwensen, fcehoordeln o.m.Dig. Boerlage, voorzitter van het hoofdbestuur en de penningmeester, 1de heer Schone; voorts afgevaardigden van de bondshuiscommissie en van de stich ting sociaal werk N.P.B.; de oud-voor i zitter van de N.P.B., dr. J. A, de Koning en tal van vrienden etn kennissen van dia jubilaris- Het was gisteren een eeuw geleden, dat op het aardse, hier beneden, een zuigeling veel vreugde bracht. Een kind van 't mannelijk geslacht. Hij werd van Nederland een sieraad, hij plantte hier het Formulier-zaad. Hoe kon hij Neêrlands Tuin versieren! Hoe welig tieren formulieren! Men kan geen enk'le daad meer plegen, of men ontmoet, op alle wegen, zodra men eerlijk wordt ge boren, het formulier met toebehoren. En gaat men dood: de erfgenamen, zij toeven piekerend tezamen, (terwijl zij in het zwart zich hullen) om véél biljetten in te vullen. Och, dat mijn zang nu lyrisch is, opbouwend en empirisch is! Wie was die formulier- ontdekker, die inkt-verwekker, werk-ver- strekker? Waar Nederland zo fier op is? 't Was Sirius Papierius. Genoemd naar Sirius, een Koning, verkrijgt men heden slechts een woning, omdat z ij n wonderlijke schepping, nooit kwam tot dor heid of verlepping. Zowel een bouwer als een huurder, werd dakloos, tot een Wolken-tuurder, indien die man niet was verrezen. Geen mens kreeg meer iets toegewezen. De Wederopbouw, knap, nooit slap, zou, zonder zijn nalaten schap, nooit zó goed kunnen functionneren. Wij moeten Sirius zéér eren! Want waren er geen formulieren, geen ingevulde pracht- papieren, dan zouden onze woonkwartieren, de huizen (zelfs bewoond in vieren), te vlug hier Neerlands landschap sieren. En dat heeft Sirius reeds beklemd: het témpo dien de wat geremd. Wie Sirius nu feit'lijk was? Hij was van 't onuitroeibaar ras, der zeer-preciezen, wier adviezen, pas komen na véél analysen. Hij had zélf, voor zijn vrouw, een lijst, en deze huishoudlijst bewijst, dat hij óók in zijn huis' lijk wezen, wat extra-werk niet bleek te vre zen. Hij sprak bijvoorbeeld: In die kast, ligt 't iiemd, dat bij mijn kleding past. Zijn vrouw moest zoeken, 'n hallef uurtje... dan riep hij: Neen! Die kast bij 't muurtje! Zo liep die arme vrouw vol vuur, steeds van het kastje naar de muurEn voor de allerkleinste spullen, moest zij papiertjes in gaan vullen. Dan stond daar officieel ver meld: „Besteeddet gij het huishoudgeld? Zo ja, hoeveel percent aan suiker, aan vlees, aan koek en bloemenruiker? Aan handwerk, nuttig dan wel fraaier? En gaaft u aan de orgeldraaier? En als zij alles had onthuld, („aldus naar waarheid ingevuld") verstrekte hij haar geld voor 'n hoed, of 'n toewijzing voor een lap goed o O lezers, laat ons hem gedenken en hem de warmste hulde schenken! In deze wereld vol van kilte, vraag ik u één minuut van stilte, ter eer van hèrn, die onverflauwd, ons na een eeuw nog bezig houdt. Doch, mijne vrienden, resoluut, geef ik u één, slechts één minuut! Want anders zou 'k de tijd ontberen, mijn formulieren te for meren I'k moet nog voor de Vakgroep zwoe gen, en voor 't Bedrijfsschap „Ons Genoe gen". 'k Moet mij in paperassen hullen, en éérst mijn vulpen extra vullen. En zo geef ik, ten allerleste, één allerlaatste schreeuw ten besteeen schreeuw, die afsterft en bezwijkten méér op 't laatste gerochel lijkt: O Sirius Papierius, Creator Formulierius, Heb dank, uit hart en nierius! Hoe slecht het Russische volk er nog aan toe is, blijkt uit een vergelijding van Ionen en prijzen in Rusland met die van de Wes terse staten. Om de prijs van een kg suiker te verdienen moet de Russische arbeider 5 uur en 5 min. werken; een Noorse arbeider heeft daarvoor maar 23 min. nodig en een Engelsman 16 min. Om een kg tarwebrood te kopen moet de Rus 2 uur 20 min. werken, de Noor 23 min. en de Engelsman 19 min. In de Ver. Staten kost een fles bier de op brengst van 6 min. arbeid van de gemiddelde arbeider, terwijl in Rusland dezelfde hoeveel heid 1 uur en 40 min. zou kosten. Aan woon ruimte beschikken de Russische families in de stedelijke districten gemiddeld over niet meer dan 3% kub. meter per hoofd. Als men bedenkt, dat een kamer van 5 bij 4 meter en 3 meter hoogte reeds een inhoud heeft van 60 kub. meter, kan men wel nagaan hoe men in de Russische steden op elkaar ge pakt zit. Uit officiële statistieken van Mos kou blijkt, dat de Russische levensstandaard, die reeds voor de oorlog belangrijk lager was dan die van West-Europa, zelfs nog niet terug is op het vooroorlogse peil en de Sov jet-economen zijn van mening, dat deze ach terstand nog verscheidene jaren zal duren. Wel moet men hierbij in aanmerking nemen dat de Russische regering het grootste deel van de opbrengst Van de arbeid gebruikt om machines, fabrieken, huizen, maar ook nieuwe tanks en oorlogsschepen te bouwen. VOETBALOVERZICHT. De uitslagen der competitiewedstrijden zijn als volgt: Quick-SEC 0-1. BDC—HDS 1— 2- SEC 2—*t GOOI 2 1—2- BDC 2Achterveld 2 40- Amersf. Boys 5BDC 3 08. Jeugdvoetbal. SEC Jun. A—BDC Jun. A 0—0. SEC Adsp- ABaarn Adsp- A 13. SEC Jun. AAmersf. Boys Jun. A 2—3. Geheel buiten verwachting is SEC i£jr in geslaagd Quick op eigen terrein leen 0—1 nederlaag toe te brengen, 'hetgeen van deze verjongde ploeg 'eten uitsteken- kfe prestatie genoemd kan wonden. Jdet de geroutineerde cracks als Arile'die Jong, César en De Groot, blijft Quick nog al tijd een niet te onderschatten tegenstander, waardoor de SEC-zegje,

Soester Courant | 1949 | | pagina 3