De Gemeente' begroting 1949. IN DE HOEK. LEVENSLANG? OOST EN WEST. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Officiële mededelingen. Voetbal. Plaatselfik nieuws. SOESTER COURANT Bureau: Van Weedestraat SS Telefoon 2566 Giro 126156 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. 25e JAARGANG No. 12- van het publiek worden beheerst door de psychose' van een volksgericht met alle troebele bijmengsels van dien. Maar hoe zal men dit het publiek kwa lijk nemen als de voorlichters van pro fessie van die publieke opinie niets an ders doen dan die psychose te verste vigen in plaats van een objectieve weer gave te geven van het behandeld- voor dié rechtbank? Leest men bet verslag van eenzelfde zitting in de „Waarheid" en in het „Parool"' dan wandelt iin het réiaas van de ene de Sovjet Republiek in het sneeuwwitte kleed dier onschuld de zaal uit en blijft van de ander niets over dan een. onder de onthullende sla gen ener belaagde maagd, ineengekrom pen, sidderend hoopje laster. En omge keerd. En wat kan het publiek van de getuigen verwachten? Niets anders dan daf ze de verklaringen van de partij, die hen ge dagvaard heeft, zulten bevestigen iein aan dikken. Een soort versterkingsinstallatie- Al® een van die uit Rusland aangevoer de getuigen eens anders verklaarde dan er van hem verwacht werd1 en na de zit ting eens niet naar z'n hotel terugwan delde maar net als Kravtsjenko indertijd leukweg zeide: „Ik ben hier en ik blijf hier; je kunt me..."' Dan zou zulk een geval meer zeggen, dan alle getuigen van K. te zamen. Maar kan men zoiets ver wachten van de ingezetene van een land, dar zijn burgers, als ze in het buitenland komen zingen of voetballen haast evqn zwaar laten bewaken als de Amerikanen in fort Knox hun goud? Welk een ge baar zou dat van 'de Sovjets zijn om ter gelegenheid van dit proces eens te zeg gen: „Jullie schuiven me dit en dat in die schoenen, stuur eens een commissie; zij mag van mij vrij rondkijken en overal toegang hebben!'' En welk een gebaar zou het zijn van de Amerikanen al!s die vroe gen: ,,Wai hebben wij té maken met dat boek van K-? Stuur maar eens wat mensen, die in onze archieven vrij mogen rondsnuffelen. Nu wij geloven niet dat we in de loop van dit proces ook maar een grein wij zer zullen worden, "f Is een stukje thea ter in de zenuwenoorlog, meer niet. Tengevolge van de bij de wet van 15 Juli 1948 tot stand gekomen noodvoor ziening voor de gemeentiefinaiiicien, kalm onze gemeente ovlar die jarén 1948, '49 en '50 rekenen op een uitkering van f 412.000.per jaar. Hierdoor en ook tengevolge van hiet feit, dat de opbrengst der; onderniemings- belasting, voor zover diie rechtstreeks! ten bate dier gemeente komt, ruim f 36.000. hoger kan worden geraamd idan het vo rige jaar, komen dé beschikbare midde len ongeveer f 90.000.hoger dan bij die samenstelling der begroting voor "1948, waardoor hét mogelijk is geworden voo,r het jaar 1949 voor diverse uitgaafposten meer uit te trekken d'an het vorigie jaar. Hoewel de financiële positie dier ge meente voor dit jaar derhalve niet 'ongun stig is te noemen, menen B. en W. toch te moeten opmerken, dat die ruhntara inkomsten jn hoofdzaak een gevolg zijn, van de hogere opbrengst dor ondieirn|e-r mingsbelasting en d'e hogere uitkering uit het gemeentefonds, waarvan de in komsten afhankelijk zijn van d'e belas tingopbrengsten. Het is zodoende naïef zeker, dat voor 1950 ook op deze ho gere inkomsten kan worden gerekend, terwijl bovendien de wet noodvoorziening gemeente-financitn slechts geldt tolt en met 1950, zodat afgewacht moet worden hoe do financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten met ingang van 1951 zal worden geregeld. Met het doen van uitgaven, welke ook volgende jaren lasten met zich brengen, dient daarom, aldus B. en W-, de nodige voorzichtig heid te worden betracht. De totale schuld onzer gemeente bedroeg per 1 Januari van dit jaar f2.576.016,25 of gemiddeld per inwoner f 115.18. In 1941 waren deze cijfers nog f 2.641.755,40 of f 143.52 per hoofd- De eindcijfers van de begroting van die gewone dienst zijn: f 1.799.772,11, terwijl de begroting van de kapitaalsidienst als eindbedrag aangeeft f 2-526.268,16, waar onder begrepen f 1-000.000,voor even tuele opname en aflossing van kasgeldlein en f902.300voor opbrengst van geld leningen voor woningbouw. Wanneer wij de begroting even otndier de loupe nemen, springen die volgegvda punten in het oog. Voor de vernieuwing, verbreding, riole ring van de Beetzfean is f 178.700.uit getrokken; voor de verbetering van het Kerkpad f16.000.en voor de bestra ting van Korte Melmweg en Kerkd'wars- straat f 10.120.voor het teren van niet nader genoemde wegen en die aanleg van trottoirs wcrc'jt f 33-000-nodig geachKl. De onfwerp-b'égrofing van baten on las ten van het Gasbedrijf vermeldt ie(en to taal van f357.806,81. In verband jnet meerdere productiekosten tengevolge van de stijging van de kolenprijzen zullelni binnenkort voorstellen tot verhoging van de gasprijzen worden gedaan. De begroting van Maatschappelijk Hulp betoon toont aan, dat deze instelling qeri subsidie van de gemeente nodig heeft van f 77.006,49- Verder worden credietien gleivraagd voor de aankoop van een motorrijwiel met zijspan voor de politievoor de aanschaf fing van een faecaliënaufo, motorwajsr betonmolen en dé bouw van ean garage voor gemeentewerken. De subsidie voor de vereniging „Soest- Vooruit'' wordt verhoogd feit maximum f2000-Wanneer de V.V.V., zoals haar plan is, zal overgaan tot de aan stelling van een bezoldigd directeur, wordt de subsidie verhoogd met f 1500. Voor de uitzending van kinderen naai' gezondheids- en vacantickolonies is voor het eerst een bedrag uitgetrokken en wiet van f 1500. Ook de subsidie voor de bijzondere be waarscholen is verhoogd, levens is on der de past „onvoorziene uitgaven" een bedrag van f5000.voor het bewaar- schooliondlerwijs uitgetrokken, waarover nog nadere gegevens zullen volgen. Tenslotte vermelden wie nog het voor nemen tandheelkundige hulp aan 'dia schoolkinderen te verlenen. Voor di() doel wordt f1000.beschikbaar gesteld. Burgemeester en Wethouders van Soast brengen ter openbare kennis, d;at djö clntwerp-begrotingen: a. der plaatselijke inkomsten en uitga ven voor het dienstjaar 1949; b. voor het gemeentelijk wegenfonds voor het dienstjaar 1949; c- voor hét gemeentelijk gasbedrijf voor het dienstjaar 1949; d. voor het bedrijf der Gemeentewerken voor het dienstjaar 1949 en e. voor het woningbedrijf voor het dienst jaar 1949 vanaf heden voor een ieder tpr secretarie der gemeente fier l|ezing zijn neergelegd én tegen betaling der kostlen algiem'eenl verkrijgbaar zijn gesteld. HET VOETBALPROGRAMMA. Het voetbalprogramma voor a.s. Zater dag en Zondag vermeldt de volgende wedstrijden Zaterdag 12 Februari, Jeugdvoetbal. SEC jun. ABaarn jan. A te Soest, 2.30 uur. Amersf. Boys adsp. ABDC adsp. A te Amersfoort, 2.30 uur. APWC adsp. ASEC adsp. A te Amersfoort, 3.30 u. BDG adsp. BAmersf. Boys adsp. B té Soest, 2.30 uur. Amsvbrde adsp. BBDC adlsp. C te Amersfoort, 2.30 uur. Zondag 13 Februari. VoorwaartsSEC te Utrecht, 2 uur. FortissimoBDC te Cothen, 2 uur. SEC 2Kampong 2 te Soest, 2.30 uur. Hooglanderveen 2BDC 2 te Hooglan derveen, 2 uur. BDC 3HVC 7 te Soest, 2 uur. Amersf. Boys 6Soester Boys 2 te Amersfoort, 12 uur. Jeugdvoetbal- BDC jun. CAPWC jun. c té Soest, 12 u. SEC gaat Zondag naar Utrecht om Voor waarts, de huidige leiders van de 4e kllasse L, partij te geven. De Utrechte naren, die sOechts met 1 punt voorsprong op De Zebra's de eerste plaats bezetten, zuilen er alles op zetten de winstpunten te veroveren, maar SEC, dat niets meer té winnen of te verliezen heeft, zal haar huid zo duur mogelijk verkopen. Ook BDC speelt niet thuis, maar in Co then tegen Fortissimo. Deze club, die het kïaar speelde j.1. Zondag En Avant in eigen huis met 14 te kloppen, zal ze ker trachten de indertijd te Soest gele den 10 nederlaag te wreken. Spleelt BDC echter in goede vorm, dan behoort een gelijk spel niet tof die onmogelijk heden. Hef 2e elftal van SEC gaaf met Kampong 2 een genoeglijke wiedistrijd in het Burg. Dekethpark spelen met als resultaat een nederlaag voor de Utrechtse studenten. BDC 2 kan Zondag kampioen worden vam de Re®. 4e klasse, door Hooglanderveten een nederlaag toe te brengen, hctgeefni o.i. wel zal lukken. Zowel BDC 3 als de Soester Boys 2 zijn in staat de winstpunten op hun tegen standers te veroveren. VLEESVERKOOP. Aan het abattoir aan de Lange Brinkweg heeft morgen (Zaterdag), van 9 tot 9.30 uur, wederom vleesverkoop plaats- Thans voor de nummers 3451 tm- 3600. VOLKSUNIVERSITEIT. Voor een klein gehoor sprak de beken de binnenhuis-architect Paul Bromberg Dinsdagavond voor de Volksuniversiteit; in Eemland over het „Hedendaags wo nen''. Allés wat de mens ziet, vindt hij mooi of lelijk, gezellig of koud, aldus spr-, maar wanneer hij denkt, dat dit alles zijn ei gen mening is, heeft hij het mis. Al' onze gedachten zijn immers reeds voorbereid door eeuwenoudie geslachten voor ons- Ook door mensen, die om streeks 1850 leefden. Dit laatslte is jam mer, want in die tijd werd het product van de ambacht verdrongen door dê in- dlustrie. Voor dien zag men de dingen voor het 'dlagelijks gebruik ontstaan. Er was een persoonlijke wisselwerking tussen maklein en gebruiken. Daardoor kreeg men be grip voor vormen en voor ruimte. In de Gouden Eeuw sprak de ruimte tot 'de mensen- Sfeer en harmonie werd ver kregen door de ruimte en niet door heit meubilair. In de 15e eeuw en ook tegenwoordig is 'dit heel anders. Thans propt men de wo ningen het liefst vol met meubelen. In vele huiskamers is ér voor de mtansan haast geen plaats, daar niet dé ruimte maar het meubilair het voornaamste is. Spr. vertoonde veel lichtbeelden, waar op men eerst te zien kreeg hoe hiet in dé meeste Nederlandse huizon uitziet, y v Abonn. per kwart, f 1.50 - p. post f 1.75 VRIJDAG 11 FEBRUARI 1949. Weet U wat zo ongelukkig is? Als ie mand je voorrekent, dat je er, laat ons zeggen, met veertig guildian salaris in die week gemakkelijk kunt komen, blijkt meestal, dat de verkondiger zielf het dubbete verdient, althans ontvangt. U moet bovendien niet gek kijken als zo iemand U zegt, dat U van Uw veertig pegulanten in de week eigenlijk nog 'n behoorlijk spaarbankboekje kunt aanleg gen. Ja, van die betweters zijn er en ae zijn in staat je in gemoede voor te stal len eens een week je kas te beheren. Nu heb ik neits tegen onze Minister van Economische Zaken, maar ik moest toch glimlachen en aan bovenbedoelde soort mensen denken, toen ik van de week hoorde, dat onze minister had ge zegd, dat we er met onze 12 mud kolen bést hadden kunnen komein, als we maar 'n beetje met verstand haddien gest|ookfl Die Minister heeft 'gemakkelijk praten. Hij hoeft het niet fe doen met 12 mud, wat hem overigens van harte is gegund. Het steekt mij alleen 'n beetje te moe ten horen, dat, als ik verstandig had ge stookt, ik nu niet in de narigheid had gezeten. Ik heb, naar mijn heilige overtuiging, juist verstandig en met overleg ge stookt, maar ik heb geen kans gezien mlet dié 12 mud uit te komen. Mag ik hét dé Minister eens precies viertallen? Die 12 mud' zijn op, plus 400 kilo briketten en een paar mud eierkolen „mlet cCn luchtje"- Over de harde turf heb ik het niet, want die gaven toch geen warmte. Nee Minister, ik bén bang dat U zich hebt laten voorlichten door een van Uw ambtenaren, die, hoe vaak ze ook in hiet kolenhok duiken, er steeds kolen in vin den. Zo iets vind ik niet prettig tegenover het gewone vulgus, waarvan ook Oek- man deel uitmaakt. Als U had gezegd, mensen er zijn goon kolen, dan hadden wij dit, 4 jaar na <Je bevrijding, vermoedelijk niet vlot gevon den, maar ja, we kunnen nu eenmiaiaï niet ijzer met handen breken. Maar dat U mij nu kapittelt over mijn stookkwali- téit, terwijl U mij slechts aan hét hoofd stelt van 12 mudjes inferieure brandstof, idaar ben ik van ontdaan. U hebt mij vies op mijn tenen en mijn likdoorn getrapt. H- OEKMAN. waarna hij dezelfde interieurs vertoon de, maar dan ingericht zoals spr- idit graag zag- Kamers met veel ruimte, weel lichb waarin moderne lichte, voor meei-dega doeleinden .geschikte mieut|els, die wéi nig onderhoud vragen, zodat de huis vrouw niet elke dag zoveel tijd nodig heeft oni alles te verzorgen. Aan 't eind van zijn leerzaam betoog be antwoordde de heer Bromberg nog en kele hem gesteldie vragen. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Zondag a-s- is geopend apotheek „S.oest- difk", Van Weedestraat 46- BAMBI. Deze week draait in het City-Theater de levensgeschiedenis van Bambi, bet fiene hertenjong- Weinig films hebben binnen zo*n korte tijd ons land veroverd, als deze sprankelende dierenfantasie en niet te» onrechte, want Bambi' kan zeer zekier hei hoogtepunt in Walt Disticy's brilliam- te carrière genoemd worden. Met hoe veel bewondering wij destijds ook „Fan tasia" hebben gezien, is Disiney, als schep per van „Bambi" ons toch oneindig veel liever. Hier immers woirdien wij niet ge dwongen onze aandacht te verdelen, cloch kunnen ons volkomen concentreren pp het geniale spel van kleur en lijn. E|n Disney zou Disney niet zijn, zonder de fijne humor, waarmede hij al de huisbe woners van klein tot groot tof leven wekt en een zuiver 'evenwicht vindt tus sen sentiment en oerkomischte accenten. Welk een grote dierenstudie aan deze film ten grondslag ligt kan men slechts vermoeden. Een schat van eian film, die ongetwijfeld velen tien gang naar het City-Theater doet maken en wiaaraan zelfs de grootste Nurks zijn hart verlie zen zal. SCHAKEN. Voor de competitie le klasse van :de Stichts-Gooise Schaakbond werd Dins dagavond te Soest de wedstrijd Soesf 1- Hifversums Schaak Genootschap 2 ge speeld. De Hilversummers wonnen met 41/2 tegen 51/2. De gedetailleerde uitslag is: Soest 1 H.S.G. 2 A. TammensS. Patijn 10. J- C- ThomaszeL. Bund 1/2-1/2. H- de GraafG. Jansen 1/2-1/2. Th. dé RuigDr. P. Feenstra 1/21 2. H. P. Goossens—G. Dral 1/2—1/2. A. van DijkA. Janus 1/2-1/2. P. StuiverG- Goedhart 1/2-1/2. Ph. van DoesburgJ. Draisma 01. H- SchreuderG- Does 01. P. KantorowiczP. Versluis 1/2-1 2. Godsdienstigheid bij de Sovjets Heeft er altijd door bestaan. Zo iets heeft er in „De Waarheid" Vele malen ree'd's gestaan. Van vervolging is geen sprake! Deez' propaganda heeft gefaald, Sedert lang zijn deze leugens Door de waarheid achterhaald. •t Is voor Stalin toch wel prettig Als je veel discip'len hebt, Die nu ook gaan procederen Volgens 't Russisch vrcdes-recht. Alle middelen zijn geoorloofd, Want de kerk moet murw gemaakt; Juist omdat de kerk voor vrijheid En voor recht steeds heeft gewaakt. Waar de communist zijn voet zet Wordt dit recht nog steeds verkracht En wordt elke soort van vrijheid Altijd weer om hals gebracht. Maar Mindszenfy heeft bewezen Hoe het communisme raast en tiert; Dat de Kerk toch nooit op zij gaat Pécht en waarheid zegeviert. Oost is Oost en West is West en nim mer zullen die twee elkaar ontmoeten, héét het in het oude gezegde. Zelfs niet alte ze neus aan neus, ja, zonder eian gen darme tussen hen in, vuist aan vuist te genover elkaar komen te staan in het respectabelste paleis van Parijs, hef ouide paleis van Justitie. Nu is het waar, dat het gezegde slaat op de verhouding Wést- en Oo'st-Europa. Maar waar is het ook, dat niet alleen de ideologische ge spletenheid van ons werelddeel het Oos ten en het Westen giescheidleni houdt door een klove, breder en dieper dan hij er ooit was tussen ons en het verre Inidiië, maar ook diezelfde, onoverkomenlijk lij kende scheiding trekt tussen hei com munistische en niet-communistische deel van de bevolking van welk Europees land' ook. Dié twee partijen staan nu tegenover el kaar voor die rechtbank in Parijs. De heer Kravtsjenko, indertijd eien der pro minenten uit het industriële Russische leven, liet het afweten blijkens zijn boek „Ik verkoos de vrijheid", boorde vol' walging over de toestanden daar en bleef in Amerika, toen hij daar tij dens een missie vertoefde- Een communistisch weekblad' in Frank rijk, „Les letfre frangaises", noemde het onbestaanbaar, dat de heer Kravtsjenko dat boek in het Engels zou hebben ge schréven, vond de inhoud „gruwelpropa ganda" en de hele opzet van de uitgave een zaakje van de Amerikaanse geheime dienst- Het conflict is uitgelopen op een aan klacht tegen het Franse blad wegens laster- Beide partijen .voeren nu hun getuigen aan om hun zaak voor die Franse rechtbank te verdedigen. Over dié Franse rechtbank heen treden ze voor het forum van de publieke wereld opinie. Hun zaak, dat betekent hier d'e zaak der Sovjets in de eerste plaats, de waarheid van het boek komt in de tweede plaats. We geloven niet, dat die wereldopinie door "het proces veel' verandering zal ondergaan. In de eerste plaats al niet, omdat iemand die reeds een bepaald standpunt heeft ingenomen jegens het communisme, niet tloor die getuigenverklaringen van dat standpunt zal worden afgebracht. In bei dé gevallen geldt het, dat Barbertje han gen moet, om Mulfafuli maar weer eens verkeerd aan te halen. Beidie partijen

Soester Courant | 1949 | | pagina 1