ONZE EIGEN ZAKEN De Super-atoombom, IN HE HOEK. Officiële mededelingen. I'laatseliik nieuws. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag- UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTD1JK Abonn. per kwart, fl.50 - p. post f 1.75 25e JAARGANG No- 13. BureauVan Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 DINSDAG 15 FEBRUARI 1919. Hèt preventieve wapen tegen een derde wereldoorlog, maar de Hemel beware ons ervoor als de hel nogmaals op aarde zou losbreken. Vorige week is het 5e rapport aan het Con gres der Ver. Staten gepubliceerd, waarin de Amerikaanse commissie voor de atoom energie verslag uitbrengt over de jongste onderzoekingen op het gebied der atoom splitsing en de fabricage van atoombommen. Het is treurig, maar begrijpelijk, dat mil- lioenen mensen in Amerika, en in nog ster kere mate in West-Europa, uit dat rapport met een zekere bevrediging vernemen, dat de Verenigde Staten thans beschikken over „super-atoombommen", waarvan de explo sieve kracht groter is dan van die, welke twee Japanse steden gedeeltelijk verpulverd hebben. De commissie deelt aan het Congres mede, dat een uitvoerige analyse van de nieuwe typen bommen, welke onlangs op Eniwetok zijn beproefd, heeft uitgewezen, dat een aan zienlijke toeneming der vrijgemaakte ener gie is bereikt. Te Los Alamos in Nieuw- Mexico, waar 2700 mensen op het proeflabo- ratorium werken, zijn nieuwe ontwerpen van atoomwapens beproefd en worden thans vorderingen gemaakt met nieuwe ontwikke lingen in het gebruik van atoomkracht voor oorlogsdoeleinden. Moeilijkheden bij de productie van splijtbare materialen zijn thans grotendeels opgelost. Voorts zegt de Commissie, dat alle maatre gelen zijn genomen om onder alle omstan digheden onmiddellijk de benodigde atoom bommen aan de strijdkrachten te kunnen overdragen. Om dergelijke mededelingen met bevredi ging te lezen, moet men het vertrouwen in de staatslieden, die na de catastrophale ja ren 1939'45 aan de wereld vrede en rust hadden moeten schenken, wel geheel verlo ren hebben. Drie en een half jaar van bit tere teleurstellingen, veroorzaakt door het opzettelijk aanwakkeren der tegenstellingen tussen Oost en West en het neerlater, van het ijzeren gordijn, dat Europa in twee kam pen verdeeld, geven daartoe voldoende aan leiding. De agressiviteit van de Sovjet-Unie is oor zaak, dat de volken van West-Europa be vreesd zijn voor een opmars van het Rode leger naar de Atlantische kust. Dat dit in de jaren 1946'48 niet gebeurd is, danken we aan de preventieve werking van de Ame rikaanse atoombom, die het geweldig over wicht der Sovjet-Unie aan mensen en oor logsmateriaal nivelleert. De atoombom is het, die de wereldverove ringsplannen van de Sovjet-imperialisten aan diggelen heeft laten vallen. Na het terug trekken van de Amerikaanse legers uit Europa in de jaren 1945 en 1946, zou het voor de Sovjets een kleinigheid geweest zijn om tot de Pyreneën door te stoten. Een mo tief ervoor zouden ze zeker gevonden heb ben, als ze geen rekening hadden moeten houden met het lot van Nagasaki en Hiro- sjima; namen die onverbrekelijk verbonden blijven aan de Japanse capitulatie. De heren van het Kremlin hadden nog wel zoveel gezond verstand, dat ze konden be grijpen, dat bij een opmars van het Rode leger Moskou en Leningrad in puin zouden kunnen liggen, vóór de eerste Sovjet-tank Parijs bereikt zou hebben. Zolang de atoombom slechts een preventie ve functie vervult, is zij voor de huidige generatie een zegen. Zij is de waarborg voor de Europese vrijheid. Geen wonder dan ook, dat de Russen een voortdurende propaganda voeren voor alge hele vernietiging van alle atoomwapenen, om daarmede hun vredelievendheid ten toon te spreiden. Zij kunnen deze propaganda makkelijk voeren, omdat ze zelf over geen atoomwapens beschikken al zoeken ze er nóg zo ijverig naar. Eerst wanneer de Russen ernstige pogingen in het werk zouden willen stellen om het wantrouwen tussen de naties uit de wereld te helpen, zou Amerika het voorstel om de atoombommen te vernietigen en de fabrica ge stop te zetten, in overweging kunnen nemen. De eerste stap in deze richting moet echter door de Sovjet-Unie gedaan worden. Het is begrijpelijk dat Amerika het nuttig oordeelt zijn eventuele tegenstanders van morgen er zo nu en dan aan te herinneren, welke verschrikkelijke wapens tot zijn be schikking staan. De mededeling, dat de Ver. Staten thans over de super-atoombom be schikken moet ook in dit licht gezien wor den. Er zit dus een zekere dreiging in, waar mede een preventieve werking beoogd wordt. Zolang de machthebbers in het Oosten gelo ven, dat de werkelijkheid aan het dreige ment beantwoordt en zolang .zijzelf over geen atoomwapens beschikken, zal de vrede in Europa wel bewaard blijven. Krijgt de Rus binnen enige jaren de beschikking over de atoombom, dan is de kans groot, dat de hel nogmaals zou losbreken. De hemel be hoedde Europa voor de dan komende ver schrikkingen. We kunnen niet anders doen dan hopen, dat het gezond verstand der staatslieden toch eens eindelijk de overhand zal krijgen en dat men ook in Rusland wil inzien welk vreselijk lot de wereld met een nieuwe oor log tegemoet gaat. De mensheid leefde vorige week weer op, toen zij uit verklaringen van Stalin mocht opmaken, dat de Sovjet-Unie uit de impasse der laatste jaren wenst te komen door het opstellen van een wereldvredespact. Als Stalin's woorden nu eens door enige vre delievende daden gevolgd werden, om het in Europa en Amerika diepgewortelde wan trouwen (de Sovjetleiders hebben het er naar gemaakt!) weg te nemen, dan zou in millioenen harten de hoop op een tijdperk van ware vrede weer opleven en zou de angst voor het -vreselijke atoomwapen veel van zijn lugubriteit verliezen. Mooie woorden zijn er sinds de Duitse en Japanse capitulatie al zoveel gesproken. De mensheid, die er moedeloos onder dreigt te worden, zou zo gaarne eens daden zien. Van een dirigent, die vals liet spelen, een bestuur dat dat niet erg vindt en een Raad die er niet aan mee doet. Een lesje in liet Bijzonder Recht beter laat dan nooit. Roering in het buitenland in Polen, in Griekenland ja, waar niet? En Nederland wil blijkbaar geen uitzonde ring zijn. De Gemeenteraad in de hoofdstad heeft lang en met verhitte koppen gespro ken over de begroting voor kunstsubsidies in het seizoen 19481949. De reden hiervan was, dat het aan zijn leeftijd onevenredig recalcitrante Concertgebouwbestuur, met jeugdige koppigheid blijft vasthouden aan een oud contract. Dit contract kost Amster dam jaarlijks 10.000.Deze 10.000. stellen Dr. Willem Mengelberg in staat, in Zwitserland te overdenken of het nu werke lijk zo juist was om van 194045 net te doen alsof er geen Joodse leden van het Concert gebouw-orkest per veewagen naar Duitsland „reisden",Wie zal dat betalen?" „Wij in elk geval niet meer," aldus de Amsterdamse Raad. Het moet uit zijn, „zong" de Raad in koor. Hiermee stelde hij de bestuurderen van onze nationale tempel der muziek voor de vraag, wat zij met het roemruchte con tract moesten doen. Het was echter niet de enige manier waarop Nederland deze week werkte aan dé totale afwikkeling van 19401945. De Procureur-Fiscaal bij een onzer Bijzon dere Gerechtshoven veroordeelde een oud illegaal werker, die, onder bewezen pressie had „doorgeslagen" met het motto: „In de oorlog is iedere zwakheid ontoelaatbaar", tot de doodstraf. Natuurlijk, die rechter zal het wel bij 't rechte eind hebben. Wij zijn hem zo vier jaar na die wereldoorlog wel dankbaar voor zijn uitgesproken visie. In dezelfde vier jaar hebben wij niet zóveel leren begrijpen als door deze ene ferme mannenzin. Maarhoe kwam het, dat al die dikgebuikte in de oorlog van het ene Wehrmachtshauptkwartier naar het andere in benzine-auto's toerende „Nederlanders", dit toeren na de oorlog vrolijk konden voort zetten, met als nog aanwijsbaar verschil dat hun doelen nu b.v. uit departementen be staan? Dat zit hem natuurlijk in hun alles behalve zwakke houding in die jaren. Dat 'n manneke als de nu ter dood veroordeelde „zwak" werd, omdat hij er niet eens tegen kon, zijn vrouw en andere familie te zien af tuigen Wordt u er een beetje triest van? Jammer, over de Indonesië-kwestie kunnen wij tot onze spijt ook al weinig schrijven, waarbij u dat lichamelijke en politieke griep- gevoel eens lekker kwijt zou kunnen raken. Want ook al bezweren wij als volk bij kris en bij kras, dat de kwestie Indonesië „onze zaak" is prettig dat ons volk althans op dit ene punt weer een eenheid vormt item zoveel mensen menen een stem in het ka pittel te hebben, al behoren zij ook in de verste verte niet tot een der betrokken par tijen. Zolang deze opdringerigen het nu maar bij praten laten, kun je nog met terugpraten volstaan. Gaan ze echter dringen, dan zullen we om tniet in een hoek terecht te komen, daar toch iets tegenover moeten stellen Wij hopen, dat over dat terugdringen niet meer behoeft te worden gedacht na het be zoek dat de Amerikaan Coochran aan de mi nisters Sassen, Stikker en Drees heeft ge brachtOverigens, moet dit nog wel een punt van overweging uitmaken, laat ons dan niet te lang over de V.R.-resolutie gebogen blijven zitten. Een politiek schaakspel kan alleen dan succesvol zijn als de zetten elkaar snel en trefzeker opvolgen. De pionnen, die de negen Republikeinse leden van het Ame rikaanse huis van Afgevaardigden op ons willen loslaten in de vorm van intrekking der Marshall-hulp voor het komende jaar. vragen om die tegenzetten. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van J. H. van Velzen, alhier, om in perceel Beukenlaan 24, kadastraal bekend in sectie G no. 2648 een houtzagerij" te mo gen oprichten, door hen voorwaardelijk is ingewilligd. GEMEENTERAADS VERGADERING. Op de a.s. Vrijdagmiddag, te 5 uur, te houden gemeenteraadsvergadering komt de navolgende agenda in behandeling: 1. Vaststelling van de notulen der verga dering d-d, 3 en 30 December 1948. 2. Mededeling van ingekomen stukkien. a. Verslag van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim te Soest over 1948, met voorstel van B. en W. dit voor ken nisgeving aan te nemen- b. Besluit van Ged. Staten inzake vaat- stelling van de gemeente in kieskringen. c. Mededeling van Ged. Staten, dat de Gemeente- en Bedrijfsbegrotingen voor 1949 zijn goedgekeurd. d. Adres van J. de Vries te Soest, be treffende culturele opbouw met voorstel van B. en W. dit voor kennisgeving aan te nemen. e. Verzoek van dé voetbalvereniging S.E-C. tot verlenging van huur voetbal terrein aan de Schrikslaan. 3. Verzoek van Th. J. C. Smink, Ringweg 14 te Soest, om ontheffing van de veror dening ex art. 4 der Hinderwet tien be hoeve van de oprichting van een ma- dhine-reparatiebedxijf in de kom dieit gemeente met voorstel van B- en W. 4. Adres van bewoners van de Dorre,- steinweg, verzoekend© uitbreiding van de hoofdbuis der waterleiding in die weg, met voorstel van B. en W. 5. Vaststelling van het wekelijks aantal Jfesuren vakonderwijs aan de openbare u-l-ou-school. 6. Vaststelling van het bedrag per leier- ling als bedoeld in artikel 55bis der La ger Ondierwijswet 1920 voor het jaar '49. 7- Voorstel van B. en W. tot toekenning vergoeding kosten van vervoer voor Schoolkinderen ingevolge artikel 13 La ger Onderwijs-wet 1920. 8. Opnieuw vaststelling van een genie,etn- sichappelijke regeling met de gemeente Baarn inzake geneeskundig schooltoezicht. 9. Adres van de Vereniging ter Bevorde ring van het Nijverheidsonderwijs te Soest, verzoekende in verband m'et plan nen tot oprichting en instandhouding van een school voor Lager Technisch Onder wijs (Ambachtsschool) ingevolge artikel 25 der Nijverheidsonderwijswet te wil len verklaren, dat de oprichting enz. -no dig is, met voorstel van B. en W. 10- Adres van het Bestuur der Stichting ^Koningin Emma Huishoudschool" te Soest, verzoekende in verband m-et die plannen tot oprichting em instandhouding van een Huishoudschool, ingevolge arti kel 25 der Nijverheidsonderwijswiet te willen verklaren, dat de oprichting enz- nodig is, met voorstel van B- en W- 11. Voorstel van B. en W. tot gasprijs- verhogingg. 12. Vaststelling van een tweetal beslui ten tot begrotingswijziging 1948, 't.w.: a. Overschrijving nadelige saldi kapi- taaldienst en credieten kapitlaaldiienst van de dienst 1947 naar 1948. b- Overschrijving nadelig saldo gewone dienst 1947 naar 1948. 13. Voorlopige vaststelling van de ge meenterekening en led rijf «rekeningen '47- 14. Voorstel tot vaststelling van de ren tepercentages wegens opname en stor tingen in rekening-courant enz. van de gemeentebedrijven bij dte gemeente-ont vanger. 15. Voorstel tot instelling van een grond bedrijf en vaststelling van een behieers- verordening. 16. Vaststelling van besluiten inzake ge- meente-eigendpmmein, t.w- a. Verhuur van een gedeelte van die brandweergarage aan de Luit Koppen- 1'aan aan G. Spaan. b. Verhuur van een schuur achter het perceel Nieuwstraat 8 aan Th. J- C. Smink en E. C- van Daatselaar. c- Verpachting van grond aan de Soester- engweg aan J. B- Lanser. c£. Verkoop van toekomstig grasgewasl op de bermen van wégen voor 1949 aan G- Sdjberden e.a. 17- Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening op dè vermakelijk-, hei disbelasting. 18. Ingebruikgeving van een lokaal in het gemeentehuis aan de Inspectie der Directe Belastingen te Baarn. VERGADERING M.C. SOEST". Gisterenavond kwam de Motorclub Soest'' onder leiding van de heer P- Olyslager in het clublokaal „Zonneheu- vel" in vergadering bijeen. De voorzitter maakte de samenstelling en de functieverdeling van het bestuur bekend: P- Olyslager, voorzitter; A. J. Stalenhoef, 2e voorzitter; P. Floor, se cretaris; J- de Graaf, 2e secretaris; J. Oosterbe-ek, penningmeester; H- Wille- mars, 2e penningmeester; H. Butsielaair, alg. adj. Besloten werd de muziekver. „P-V.O.'li voor hét te houden muziekconcours een! fraaie prijs te schenken. Vijf nieuwe ljef-l OM EEN KWARTJE. Ik weet wel, dat er mejnsien zijn, die iets tegen de belastingen hebban. Misschien kent li ze ook wej. Als ze belasting be talen moeten, noemen ze dat „zopdieglel d". Meerdere van mijn kennissen hebben te genwoordig met de belastingen niet veel meer te maken. De baas houdt hief van hun loon af en daarmee is de kous af. Zo gelukkig ben ik niet- Telken jane vul ik nog een meterslange onblegrijpanlijke vragenlijst in. Ik bestudeer naar aer -an geweten de vragen zus en vragen zo» met het gevolg, dat ik eindelijk Hieit zaak je met een zucht van verlichting in dia bijbehorende blauwe omslag werk, m'n aanslagje betaal en de rest tof die volgen de keer vergeet. Leert U dit van mij: belastingen moet je prompt betalen en deurwaarders bes vriend houden. De melkboer, idie kruide nier en de bakker en die slagter kunt U nog wel eens een dood-,enk-el keertje overslaan; die tikken toch nog wel aan hun pet als ze li zien, als li ,het tenmin ste niet te bont maakt, maar de belasifeir gendie sturen dadelijk eiein dwangble- vel', kosten item zoveel, dieurwaardielr en andere mensen op je af. Die fiscus is in staaf, een net burgergezin voor schan daal te zetten, door d;e, door de oorlogs omstandigheden toch al zo sobere in boedel in veiling te brengen. Ik heb eigenlijk een gruwelijke hektel aan deurwaarders en idaarom betaalt Sijmen maar, zo trouw als het even kan. Je bent ten slotte een go,ed Nedlerlanicfe staatsburger of je bent het niet. Maar dezer dagen kwam tóch de deur waarder. Iemand van de belastingen" riep ons daghitje, „Laat meneer maar binnenkomen,'' [noodde ik gul- ,,Laat meneer maar even buiten kojnen', luidde de tegenuitnoidiging. Ik kwam em zag een dwangbevel- ,,Waar is dat nu van? Ik dacht dat ik helemaal bij was-'' ,,U heeft een aanmaning niet bietaalld een kwartje... komt zestig cenif op".. Natuurlijk weet je niks van zö'n aanma ning af. Maar ja, de heren kureruén hef weten. Ik grabbelde al naar een kwart je, om de zaak maar meteen af te doen. Dat ging natuurlijk niet. Hef ging óók niet met de zestig centen kasten erbij. Het geval moest worden gegireerd. Nu bleek, dat mijn deurwaarder een bo venste beste deurwaarder was en ik schrijf dit dan ook, voor z'n collega's, die misschien uit zichzelf niet op zo'n goed idee komen. „Als U het kwartje vandaag nog gireert en mij het strookje even toont, dan houd ik dat dwangbevel nog even vast", zei de goeierd. Al® een haas ben ik naar het postkantoor gehold. Kosten; 25 cent plus 5 cent voor postzegel en 1 cent voor het formulier. De deurwaarder wachtte die tijd bij een kop koffie en een sigaartje. Zo'n sigaar tje kost tegenwoordig 30 cenf en ik gaf hem er nóg een meevoor ondlêfrweg. Ik zeg maar zo: een goede deurwaarder hou je te vriend en ik ben het -daarom niet eens met m'n vrouw, die mij' voor rekende, dat ik beter het dwangbevel had kunnen betalen. H. OEKMAN. iden konden worden ingeboekt. Voor het jaar 1949 werden de volgen-die heren in de sportcommissïe benoemd: H- Butsefaar, F. van Klooster, A- v, Kooijl, H. van Kooij, A. v. d. Pok E. Visser^ G. Wassenaar en H. Willemars; contro- troleurs C. van Wijngaarden en P. Cle ments- De kascommissie zal bestaan uit de heren: H. v- d. Pol, G. Waasenaar en C- van Wijngaarden. Zaterdagavond zal voor de leden en do nateurs in Eemland een feestavond plaats vinden, alwaar het Revue- en Cabarietgje- zel-schap van de Motorclub Rotterdam- Zuid de revue Leg'm Plat' zal opvoeren. TONEELGROEP ,,DE FIGURANTEN' Zaterdag j-1- gaf de toneelgroep „Die Fi guranten in Eemland tee-n opvoering vap het familiedrama „Z'n tweede huwelijk". De rollen waren weer in goedle handefi, al wil het ons voorkomen, dat de heren-, rollen Anton van Cassel esn Frans vapl Eyken, beter geruild hadden kunmien worden. Echter de inhoud van dit mooie stuk en de manier waarop het werd gja- bracht, zijn voor de regisseur eh spe lers een volkomen succes giewieest, het geen ook bleek uit het medlaleven van het publiek en het daverendle applaus aan het slot. De belangstelling had gro ter kunnen zijn. de zaal was maar voor diriekwart gevuld. Zeer verdienstelijk was ook de mede werking van Harry Monnee, die, bege leid' door zijn vader, enige mooie Itali aanse liedieren ten gehore bracht, welha zeer in de smaak vielen. A-s- Zaterdag wordt eenzelfde avond gp- geven in de zaal van „Bos en Duijn'i f

Soester Courant | 1949 | | pagina 1