Distributiëtis* IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Plaatselijk nieuws. SOESTER COURANT Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2666 - Giro 126156 herschijnt iédere Dinsdag en Vrijdag. 25e JAARGANG No. 14 Vrouwe Distributia is bijna over leden, maar nog altijd zijn er malle gevallen. Naar zieken huis of herstellingsoord. De matroos zónder, de pasagier mèt rokerskaart- De kaarten en de kluis- Distributiëtis is geen nieuwe naam voor een nieuwe griep. Hiet is een oude kwaal met een nieuwe naam: onze vaderlandss distributie van levensmiddelen nvet der- zelfs ambtenaren, formulieren qn bon kaarten, met wachten in lokalen, die meestal niet te fris zijn, met gemopper van een publiek, dat niet altijd evian gerechtvaardigd is en met een service, die meer van beloven houdt dan vain ge ven. Het is waar, dat je geen stenen mag gooien in een put waaruit je hebt ge dronken dat is een Arabische zegswij ze maar een Nederlands geneigde spreekt van geld, dat in bodemloze put ten verdwijnt- Erkend zij, dat de disifiri- butiedienst probeerde ie funcltioniereln als een soort verdelende rechtvaardig heid, maar anderzijds - - -nee we zullien geen stenen op je gooien, wielhaast zacht en kalm overleden distributiedïlenst, maar mogen we enkele dingen noiemï|n, die we niet helemaal kunnen begrijpen en waar een argwanend mens meier achter kan zoeken dan er in werkelijkheid achter steekt? Welnu, we verwachten allemaal, Vrouwie Distributia, dat je nog düt jaar de geest zult geven, al doen een jaar of tien ken nismaking met je doen en laten vermoe den, dat je niet al te veel geest hebt. Je bent op het idee gekomen om voor die beperkte levensduur 1 tabakskaart aan re wijzen. Maar waarom heb je van de tabakskaart, de levensmiddelenkaart en de nieuwe texticlkaart niet 1 boekje gemaakt, met genoeg bonnen er in voor dit, jouw laatste levensjaar? Dan had jé tegen ui legertje uitreikers hetzelfde: kunnen zeggen, wat Gïjsbreght van Aem- stej eens zei: Vaarwel, verwacht eiep andere Heer''. Nog wat. Als iemand het ongeluk heeft in een ziekenhuis terecht te komen en dat mogen dan zes dagen of zes maan den zijn, dan mag de familie de bcinnem van die rampzalige houden, wat die fa- mifie helemaal niet rampzalig vindt. Maar wanneer een ander voor zes weken of nog korter in een sanatorium of in een herstellingsoord terecht komt, dan gunji u de, toch niet minder verdrietige ach- terblijvenden, van deze rampzalige geen enkele troost en moet hij de bonnen in leveren. Wanneer een matroos de woeste elemen ten gaat trotseren op de Noordzee en aangelegen oceanen, dan is U er als de kippen bij, lieve Vrouwe Distributia, hem z*n bonnen en tabakskaart af te pikken- Het is waar, hij krijgt te eten en ,ie roken op het schip. Maar wanneer een meer met aardse goederen gezegenidii sterveling op datzelfde schip meievaart voor pjeizier, dan hoeft hij niets in te leveren. Denkt u misschien, dat de re- dlerij haar passagiers geen eten en geen rokertje verschaft op de zilte baren? Adam Smith toonde in z'n levenswerk, dat 'n goede twee en 'n halve eeuw ge leden 't licht zag, aan, dat wanneer iede re arbeider een onderdeeltje van het werk deed, ze met hun allen veel meer presteerden dan wanneer een ieder dat werk compleet afmaakte- In de economie is dat 250 jaar een axio ma geweest en we geloven niet, dat er voorlopig aan getornd zal worden. Maar Vrouwe Distributia, of althans haar win keljuffrouwen in vele gemeenten van het Idnd denken er anders over: Ze schaffen de deelbewerking af, bet werk duurt en het pubjiek wacht langer. De winst is web dat de ambtenaar achter het kippengaas een rijke verzameling kan aanleggen van uitingen van volkshumor, maar daar zit hij toch niet voor- Het enige gevoel dat men krijgt is dan ook, dat men opzettelijk traineert om de Dienst te rekken. Een staaltje, dat grond geeft aan deze gedachte speelde zich af in zekere ge meente, niet in Soest. Er was een afdeling, die speciaal belast was met het bewaren enz. van stamkaar ten. Die stamkaarten werden bewaard in een brandvrije kluis, wat zorgzaam was. De afdeling moest verhuizen naar een gebouw zonder kluis en bij hef in bewa ring nemen van stamkaarten werd er 'in ■soort uitreksel van gemaakt, dalt in een ander gebouw met een kluis werd be waard, ja zelfs in die kluis- Waf nog zorgzamer was- Die afdeling ging weer verhuizen. Naar het gebouw met djla kluis, waarin de uitreksels. Nochtans blijft men die uitreksels schrijven, léat dus het publiek langer wachten en doet óns vragen waar de man blijft, die met ezels kan praten. WAT DOEN WIJ MET EN VOOR ONZE KINDEREN? ,,De verwijdering der hedendaagse' jeugd is ontstellend". «De baldadigheid en ver nielzucht neemt angstwekkende .vormen aan en kosten de gemeenschap jaar lijks ettelijke millioenen". „Wij hebben geen vai meer op onze opgroeiende kin deren". Zulke uitspraken hebben wij de laatste jaren in toenemende mate vernomen. Vele ouders hebben dagelijks te kam pen met de moeilijkheden, waarvoor de rijpende jeugd hen stelt. Die scholen mengen zich in het koor van klachten- De kinderpolitie, de kinderrechter heb ben de handen vol werk. De opvoedings- inrichtingen zijn ondanks de uitbreiding nog te klein. Waar liggen de oorzaken van wat men zo gemakkelijk aan de jeugd verwijt? Is deze in de huidige tijd werkelijk zo veel slechter, bandclozer dan wijzelf in onze jonge jaren waren? Is de oorlog en de bezetting daarvan alleen idie schuld? HeSbben wij ouderen alles giedaan, om het de jeugd mogelijk te makien, voor de in haar woelende driften de juiste ontspanning te vinden? Of is de jeugd anders dan wij? Begrijpen wij niét waf er in hen omgaat? wat willen wij met hen? Net zulke jongens en meisjes van hen maken als wij zelf zijn? Of zouden wij ze willen helpen vormgevers te wor den voor de nieuwe samenleving? Vragen an nogmaals vragen, waarmee we allemaal zitten. In de gehete wereld, in Nederland, in Soest Op zulke vragen een antwoord; te ont vangen zou menigeen wat waard zijn. Op Woensdagavond 23 Februari a-s. kimt u, zo niet op alle, toch op vele brandende vragen een antwoord krijgen. Dan zal Dr. O P. Gunning, rector van het Amsterdams Lyceum, een bekwaam spreker en iemand van rijke ervaring op dit gebied, om 8 uur, in het gebouw ,St. Ludgardis, over dit onderwerp spreken. Men verzuime deze avond niet Vergeef vooral niet vooruit te bedenken, welke vragen ge zoudt willen stellen. FRAAIE PRESTATIE IN VOORWED STRIJDEN KLEIN-BILJART. Dé heer R- Sitaïenhoef, topsptóei: van de biljartvereniging „De Gouden Ploeg" nam dezer dagen deel aan de te Utrecht ge houden voorwedstrijden voor het kam pioenschap van Nederland 2e Klasse kfein-biljart cadre 35/2. Stalenhoef, die voor het eerst aan ean dergelijke wedstrijd deelnam, speelde eerst waf onwennig, maar kwam er later steeds beter in. Vooraf op de laatste dag was hij in uitstekende vorm en siaagde er in de nog ongeslagen- O vermeer zijn eer ste en enige nederlaag toe te brengen. Met de heer Overnueieir is de heer Sta lenhoef thans geplaatst in de eindwed- strijd om het kampioenschap van Ne derland. dat volgende week in Helmond wordt gespeeld. NIEUW V ERKEERSHUIS VOOR DE V.V.V. Dc V.V-V. „Soest-vooruit" heeft B. en W. van Soest verzocht om van gemeente wege over te gaan tot de bouw van een verkeershuis, eventueel met wachtkamer voor autobuspasagiers, welk gebouw de V.V.V. dan voor redelijke prijs van de gemeente zou wijlen huren. WEINIG BELANGSTELLING VOOR DE POLITIEK. Onder leiding van de 2e voorzitter, de heer J. H. Hom, hield de Katholieke Volkspartij in het St. Josephgebouw haar jaarvergadering. De heer Hom sprak 'n kort welkomstwoord en hoopte, da# het bestuur ook dit jaar op de medewerking van alle leden mocht rekenen, opdat de K.V.P. straks bij de gemeenteraadsver kiezingen met een zo goed mogelijk re sultaat uit de sitembus #e voorschijn kan komen. Het was nu direct geen optimis tisch geluid, wat de heer W. Schimmel in zijn jaarverslag liet horen- De poglingen om te komen tot enige stu dieclubs, waartoe men in de vorige jaar vergadering besloten had, liep op niets uif. Meer succes had de heer De Beer met de oprichting van een jongerengroep. Deze maakte zich zeer verdienstelijk tij dens de verkiezingen voor de Tweede Kamer. In de nazomer organiseerde zij in samenwerking met de jongeren uif Utrecht een studiebijeenkomst, maar nadien hebben ook de jongeren niets meer van zich laten horen. Zelfs voott de verkiezingen voor de Staten Gene raal' was de belangstelling zeer gering. Het jaarverslag van de penningmeester, de heer R. Hilhorsf, vermeldde eten Jba- tig saldo van f648.63. Alle bestuursleden, te weten de heren H- van Hal, voorzitter; W. Schimmelt secretaris: R- Hilhorsf, penningmeester; J. Hom, G. van »t Klooster, J. Brouwen en J. Hilhorsf, werden bij acclamatie herkozen. Bij de bespreking over de candidaatstaï- ling voor de gemeenteraadsverkiezing werd 24 April als de geschikte Idatum geacht voor de grosldjststemmlng. Na drukkelijk werd er op gewezen, dat al leen zij, die vóór 15 Maart lid zijn wan de ICV.P, aan de stemming kunnen deel nemen. UITVOERING „OLYMPIA". Dinsdag- en Woensdagavond gaf de Gym nastiekvereniging „Olympia" haar jaar lijkse uitvoering- De zaal van Eemland was Dinsdagavond tot de laats/te plaats bezet, toen de ruim 200 medewerkende gymnasten opmar cheerden en zich op het podium opstel den. Na het brengen vati de vaanidelt- groet en het zingen van het Wilhelmus, nam de voorzitter, de heer Tak, hief woord. Het verheugde spr. zoveel belangstelling te mogen zien en vooral de aanwezigheid van de burgemeester stelde spreker op hoge prijs. Een bijzonder woord van welkom rechtte spreker evleneens tot de Herv- Kerkraden en tof de gasten van deze avond, de heer Vtermofen, voorzit ter van het Ned- Chr Gymnastiek ver bond en de afgevaardigden van de R.K. Gymnastiekvereniging „Crescendo", "Die Soester Turnclub" en „Excelsior" uif Baarn. Nadat de burgemeester de nieuwe club- vjag van de afdeling Soest-Zuid aan de stok had bevestigd, ging de voorzitter voor in gebed, waarna met de uitvoering werd begonnen. Het programma voor de pauze bevatte, behalve het brugturnen door de dames, alle nummers uit te voeren door de jeugd en de wijze waarop de kleine meisjes en jongens de oefeningen uit voerden, verdient alle lof. Het tweede gedeelte van het programma, uitgevoerd door de dames -en herenleden van Olympia, gaven prachtige staaltjes van lenigheid en kracht te zien en bij zondere vermelding verdienen hierbij zeer zeker het hoge brug-turnen heiren en de lenigheidsoefeningen met de oefe ningen aan de evenwichtsbalk door de 'dames- De hulde, die de voorzitter aan 't slof van de avond aan de directeur, de beer W. Egberfs, voor de perfecte uitvoering bracht, was meer dan verdiend- Ook de 'dames Stempvoort en v. d. Flier, die de directeur bij de lesavondsn trouw terzijde hadden gestaan en de secretaris en zijn echtgenote werden in deze hul de betrokken. Ds- E- Groeneveld sprak het laatste woord en vertolkte daarbij de tekst „Vaardig en sterk tot Gods eer!" OOK EEN HUISHOUDSCHOOL VOOR SOEST. De Stichting „Koningin Emma Huishoud school" alhier heeft het gemeentebestuur medewerking verzocht bij het stichten van een huishoudschool- B. en W. ad viseren de raad, op dit verzoek goedkeu rend te beschikken. Het is bij herhaling gebleken, aldfus merken B- en W- in hun toelichting op, dat aan de oprichting van een huishoud school grote behoefte bestaat; een be hoefte waaraan niet kan worden voldaan door de reeds jarenlang bestaande Naai en Breischool', welke dan ook zal worden opgeheven. Laatstgenoemde school biedt immers niet het onderwijs, dat aan eten Nijverheidsschool' wordt gegeven, waar aan ook les wordt gegeven in koken, voedingsleer, wasbehandeling enz. Met grote dankbaarheid denkt het gemeen tebestuur terug aan de vele janetn, dat de Naai- en Breischool in stand gehouden is door dé vrijgevige financiële roediewier- king van het Huis van Oranje. De Inspectie van het Nijverheidsonder wijs is van oordeel, dat de oprichting van een huishoudschool geheel op haar plaats is. Het aantal meisjes, dat mo menteel' een huishoudschool buiten de gemeente bezoekt, kan gesteld worden op 90- Aan te nemen valt, dat een veel groter aantal' leerlingen dan thans ui# Soest op huishoudscholen in andere ge meenten gaat, een huishoudschool in eigen gemeente zal gaan bezoeken, daar vooral voor meisjes het heen en wteeï trekken naar een andere plaats bezwaar lijk is. Een leerlingenaantal van ruim 120 lijkt B. en W. voor de op te irch- ten huishoudschool' dan ook alleszins be reikbaar. Dé jaarlijkse kosten per leerling wordian geschat op ruw f300.waarvan 30 °/o voor rekening der gemeente komt. GESLAAGD. Voor het te Baarn gehouden examen voor machineechrijven, slaagden voor het di ploma van de Centrale Bond van Lera ressen en Leraren de volglende leetrlingln van het instituut „Pradücum" alhier en wel de dames M. van Alphen, J. Bremefl, M. Gravemaker, A. 't Lam. M. Middel man, H. van Putten, W. Schaper, B. v. kl. Valk, H. Zunneberg, en de heren G. Boom, J. van Dalen, K- Jaarsveld» G van de Kamp, G. Lam, J. Leertouwer, J. Nonlander, H. Valkenet, P. v. d. Wami- sem. Voor het diploma steno Nederlands 130 Abonn. per kwart, fl.50 - p. post 1.75 VRIJDAG 18 FEBRUARI 1949- VEILIGHEIDSRAAD- De school was uit, toen ik door de na ders zo stille straat wandelde. Een druk te van hard lopende, vrolijk dansende en springende jongens en meisjies, blij maf de herkregen vrijheid- Ze liepen de gro te mensen voor de voeten, ze stabe|r» op de meest onverwachte ogenblikken <|e rijweg over, het was al drukte en lawijl in de straat. Plotseling werd ik door een meisjie van een jaar of tien bij de arm genomen- „Meneer ze willen mie slaan," bracht bat kind er hijgend uit. En alsof de waarheid van deze uitspraak moest worden be vestigd, gaf een klein blond nest hiet ba- scherming zoekende kind nog gauw evtan een tik. „Hee jij," zei ik bestraffend, met hiet ge volg, dat de ander verschrikt de han den verder thuis hield en ons, miet haar kornuitjes op enige afstand naliep. „Ze moeten mij altijd hebben," zei h»t meisje, wie dé zwarte vlechten op de rug bengelden. Ik voelde me als de Veiligheidsraad, toen ik zei: „nu blijf maar naast mij lo pen, dan gebeurt er niets. Hoe kómt befl dat ze jou altijd achterna zit/en?" De kleine keek me mot haar donkere ogen aan, haalde de schoudertjes op «n antwoordde: „Da weet-ik niet." „Nu, het is prachtig: meisjes die elkaar slaan" en ik dacht erbij: alsof er door de groten nog niet genoeg wordt gevoch ten. Wij liepen even zwijgend naast elkaar voort, en juist wilde ik vragen, waar m'n beschermejingétje precies woonde, toen zij haar „Veiligheidsraad" in de steek lief. De kinderen, die ons eiersf waren ge volgd, staken de weg over en m'n kleine Zwartkop rende terug. Zij had de be lagers nu vóór zich en terwijl ik aan de kant van de weg toekeek, zag ik, hoe zij dé blonde krullekop, die haar had geslagen, een flinke mep mof de school tas gaf en vervolgens maakte dat zje wég kwam. Daar stond ik, die mij reeds als Veilig heidsraad haid gevoeld; m'n beschermio- lingetje was op z'n minst genomen even venijnig als de andere. Och ja, waar bemoei je je mee, dacht ik. Laaf die kinderen hun eigen kleine ru zietjes beslechten. Als grote moet je er buiten blijven. Voor de groten is er werk genoegook voor de Veiligheidsraad. Even vroeg ik mij af, of mijn bescherme,- lingetje niet wijzer was dan alle Neder landers te samen. lettergrepen, slaagden de 'darmes L- Apell, B. Brandenburg, C. Geerders, M. Gra vemaker, C. Hartman, G. Michielse, H van Putten, B. van de Valk, Mevr. Mid- dtelaar-'Meies en de heren G. v. d. Kamp en W. Maas. Voor steno Nederlands 165 lettergnepau en voor Duits 130 lettergrepen slaagde Mej. M- G. v. d. Velde, Een bijzondere prestatie leverde Mej. M- van Alphen, die het diploma machb neschrijven behaalde in 7 dagetn- SCHAKEN. Woensdagavond speelde het le tiental van de Soester Schaakclub voor de com petitie een wedstrijd tegen Tuindorp. Hoewel Soest een 3-fal invallers had. was het resultaat waarschijnlijk toch een overwinning voor Soest. De gedailleerde uitslag is: Soest 1 Tuindorp 1. A. Tammens—Dr. Th. Kok 0—1 J. GorterDr. J. van de Brink afgebr. J. Thomasze—L. van Dïjck afgebr. A. van DijkA. Rochar 10 E- J. DenioedJ. Mittelmeijer 1/2-1/2 P. StuiverH. Ba]jef afgebr, H. SchreuderJ. Beuwer 10 A- HijhorstM. Kwakman 01 B. KantorowiczDr. J. v. d. Vegte 10 L- de Regt—J. Blokker 1/2-1/2 TAFELTENNIS. Soestcjijk 1 bracht een bezoek aan Neer land ia 2 te Utrecht. Opnieuw bewees Soéstdjjk 1, dat ze een candidaat blijft voor de hoogste titel- Met eten 10-0 ziqje keerden zij naar Soest terug ien blijven door deze overwinning de leiders op de voet volgen. Het 2e team van Soestdijk moes# Frans Smulders 1 in eigen huis bekampen. Het werd een aantrekkelijke en span nende wedstrijd, waarbij Soestdijk 2 er in Slaagde met 4—6 in de meerderheid te blijven. Soéstd|ijk 3 kreeg bezoek van AMVJ 2, waarvan in de eerste helft van de com petitie met 100 werd verloren. In de ze ontmoeting gaven de Soestdijkersi ech ter goed partij en stonden op eten gege ven moment zelfs met 52 voor. De ras terende games wist AMVJ echter te win nen, zodat het einde kwam met eian 55 elijk spel- oestdijk 4 kreeg bezoek van het sterke UPTTS 7 en kreeg een 010 nedierhag te incasseren.

Soester Courant | 1949 | | pagina 1