De gasprijs vanaf 1 Januari hogen W. N. NIEUWENHUIS Dc Soester Raad bijeen. Beter water voor de Dorresteinweg-bewoners. Een ambachtsschool en een huishoudschool te Soest. De Amerikanen helpen ons goed, maar één flikkerlicht kost f 100.000.00. J. LENSSEN, MAKELAAR Loodgieter - Eiectriciën Stencil- en Reproducfiewerk Vrijdagmiddag kwam de raad onzer ge meente in openbare viergadieriing bijeen, onder leiding van de burgemeester. Afwezig waren Mevr. Landweer en die heer De Haan wegens ziekte, de .heer A- Hïl'horst wegens verblijf elders en de heer Schaafsma. Ditmaal ging een geheime bespreking aan de vergadering vooraf, waardoor de ze ongeveer een half uur later aanving en hoewel dé agenda leiglenlijk iniet vee! meer dan hamerpunten aangaf, zag men toch kans nog enige uren vol te praten. Na de gebruikelijke opening met gebeid stelde de voorzitter de agenda aan die orde. 1. Vaststelling van de notulen der verga dering d-d. 3 en 30 December 1948. Zonder bemerking goedgekeurd. 2- Mededeling van ingekomen stukkien- a. Verslag van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim te Soest over 1948, met voorstel van B. en W- dit voor ken nisgeving aan te nemen. Aldus ■besloten- fa. Besluit van Ged. Staten inzake vast stelling van de gemeente in kieskringen. Voor kennisgeving aangenomen. c. Mededeling van Ged- Staten, dat 'dia Gemeente- en Biedrijfsbegrotingen voor 1949 zijn goedgekeurd. Voor kennisgeving aangenomen. d. Adres van J. de Vries te Soest, be treffende culturele opbouw met voorstel van B- en W. dit voor kennisgeving aan te nemen. AïdUs besloten. e. Verzoek van de voetbalvereniging S.E.C. tot verlenging van huur voetbal terrein aan de Schrikslaan. In handen gesteld van B. en W- voor prac-advics. De heer NOODER adviseert tot verhuur over te gaan voor een langere tijd dan gebruikelijk, zulks met het oog op het in de eerste tijd niet gereed komen van een sportpark. De heer KRUIJFF dringt aan op vér betering van het terrein; hierover werd reeds eerder gesproken. De VOORZITTER deelt mede, dat B. en W. beide punten gelijktijdig zulten bezien en met voorstellen zul'en komen- De VOORZITTER deejt hierna nog me de, dat nog een verzoek is ingekomen van de A-B-T.B. tot verbetering van land wegen eni ettt verzoek omfre|nt verbe tering der watervoorziening ta de Birkt, waardioor betere bestrijding van brand mogelijk is- Beide verzoeken worden gestelld in han den van B. en W. voor prae-advies. 3. Verzoek van Th. J. C. Smink, Ringweg 14 te Soest, om ontheffing van de veror dening ex art. 4 der Hinderwet ten be hoeve van de oprichting van een ma- dhine-reparatiebedrijf in de kom dar gemeente met voorstel van B- en W- Hoewel Mevr. VAN DER SWAN niet tegen deze ontheffing is, dringt zij er op aan, de industrie toch zoveel' moge lijk buiten de bebouwde kom te houden, terwijl de heer R. HILHORST vraagt er op toe te zien, dat aangrenzende terrei nen niet gebruikt worden voer opslag van oud roest. 4. Adres van bewoners van de Oorre- steinweg, verzoekende uitbreiding van de hoofdbuis der waterleiding in die weg. met voorstel van B. en Vu DE VOORZITTER zegt, dat de finan ciële commissie het voorstel van B. en \X steunt om, als gevolg der hoge kosten, niet tot uitbreiding over Se gaan- Hei Ver zoek der commissie om te trachten -die bewoners op andere wijze toch van goed drinkwater te voorzien, nemen B- en W. gaarne over- be heer NOODER dringt aan deze zaak nog eens met de Waterjelding-Mij- te bezien, fn verband met d-3 volksgezond heid kan het g'ebruik van pompen em putten niet worden toegesi aaln. Deze gedachte wordt ondersteunt door de heer BURGWAL. De heer OOMS zegt, dat dit punt uit voerig in de financiële commissie is be zien. Spr. zou de zaak thans gaame aan B. en W. overlaten, waartoe wcsrdlt be sloten. 5. Vaststelling van hef wekelijks aantal lesuren vakonderwijs aan de openbare u-lua.-school. Conform besloten. 6- Vaststelling van het bedrag per teer ling als bedoeld in artikel 55bis der La ger Onderwijswet 1920 voor het jaar '49. Conform besloten. 7. Voorstel van B. en W. tot toekenning vergoeding kosten van vervoer voer schoolkinderen ingevolge artikel 13 La ger Onderwijs-wef 1920- Conform besloten. 8. Opnieuw vaststelling van een gemielein- schappelijke regeling met de gemeente Baarn inzake geneeskundig schooltoezicht. Conform besloten. 9- Adres van de Vereniging ter Bevorde ring van het Nijverheidsonderwijs fe Soest, verzoekende in verband met plan nen tot oprichting en instandhouding van een school voor Lager Technisch Ondier wijs (Ambachtsschool) ingevolge artikel 25 der N ij ve rhe i dsonderw ijs we f fie wil len verklaren, dat de oprichting enz. no dig is, met voorstel van B. en W. Mevr. BUNGENER juicht de stichting van ti dergelijke school toe, doch zou lie ver de vorming van een gemeentelijke school' zien. De VOORZITTER meent, dat een parti culiere school, waarboven een bestuur en geen ambtenaren staan meer te prefere ren is- Het voorstel van B. en W- om de ge wenste verklaring te gevlen, wordt goed gekeurd. 10. Adres van het Bestuur der Stichting „.Koningin Emma Huishoudschool" te Soest, verzoekende in verband met de plannen tot oprichting em instandhouding van een Huishoudschool, ingevolge arti kel 25 der Nijverheidsomcferwijswiet te willen verklaren, dat de oprichting enz- nodig is, met voorstel' van B. en W. Ook inzake dit punt wordt goedgunstig beschikt. Sluit nog heden een brandverzekering of laat Uw bestaande brandverzeke ring verhogen bij Van V/eedestraat 29 - Telefoon 2169 - Soestdïjk Agent van „De Nederlanden van 1845" voor ALLE verzekeringen. 11. Voorstel van B. en W. tot gasprijs- verhooingg. Mevr. POLET meent, dat we aan ,de voor gestelde prijsverhoging niet kuninlen ont komen, wanneer we de begroting van het berdijf niet willen aantaste». Hoewel spr. hulde brengt aan de directeur van het bedrijf voor het sociale gevoel, dat in hef schema der gasprijzen zo prach tig tot uiting komt, zou spr. toch gaar ne zien, dat de gasprijs voor de mimstibe- deelden, waaronder zij vooral de kleine gepensionneerdien ziet, miet een t/e otlht wordt verlaagd- De prijs voor de an dere groepen zou hierdoor niet nciemclnisr waard stijgen. Spr. stelt voor nog geen beslissing te nemen en verzoekt B. en W- de prijzen nog eens te bezien. De heer OOMS deelt mede, dat de A.- R-fractie, hoewel zeer ongaarne, hiet voorstel zal steunen, omdat een algeme ne verhoging van 'de gasprijs mét 2 cqnt door Ged. Staten toch Zal' worden geëist. Het is voor spr. begrijpelijk, dat nu de regeringstoesiag op de kolen is verval len, de gasprijs moet worden verhoogd, maar hij acht deze maatregel onbillijk tegenover de zakenlieden, die. ongeacht welke verhogingen en verplichtingen hen worden opgelegd, hiertcie geen toe stemming krijgen. De heer BURGWAL zegt tegen de voor gestelde verhoging te zijn. Deze verhoging is een uitvloeisel van de loon- ian. prijs politiek der regering, waarvoor o-m- de beroemde gulden werd geschonken- De levensstandaard is zo slecht, dat verhoging niet geoorloofd is. Ook |de kleine zelfstandigen zullen van dlezie ver hoging de dupe worden, omdat het voor hen nog moeilijker zal worden de vor deringen binnen fe krijgen. De heer KRUIJFF wijst er op, dat het gasverbruik terugloopt, hetgeen, bij de verhoging van de gasprijs wellicht nog meer het geval zal zijn. Dat het bledirijf hierdoor een klein verlies zou gaan lij den, acht spr. zo erg nog niet, maar het zou wel eens oorzaak kunnen 'worclen, dat men op gebruik van electra over gaaf. Spr. heeft een stilte hoop, dat ook zonder verhoging, het bedrijf nog wel .zal uitkomen. Weth- VAN DE AREND zegt. dat -ook B. en W. deze verhoging betueurm. Hos de gasafname zich zal ontwikkelen is nog niet te bezien- Bovendien is die be volking gebaat met een spoedige beslis sing, daar anders Jatér veel over da reeds verlopen maanden zal moeten wor den bijbetaald- Met betrekking tolt de woorden van de heer Burgwal zegt ®pr., dat deze tlellelr in de Tweede Kamer zoucten kunnen wor den gesproken, terwijl spr. de gedach te van de heer Krujjff moet ontraden. Nadat Mévr. Po Jet en Weth- v. d. Arend nog enkele malen het woord hebben ge voerd, zegt Weth- VAN DE AREND; 'dat in Mei een beter giezicht op die zaak zal' zijn te krijgen. Dan kennen we die definitieve inkoopprijs van hef gas en spr- heeft een stille hoop, dat lar dan een kjeine meevaller zal zijn. Wellicht zou dan van een kleine verlaging spra ke kuninen zijn. Mevr. Polet zegt zich hiermede, wel te kunnen verenigen, maar ©en verlaging niét willen laten afhangen vain eieini even tuele winst. De VOORZITTER doet hierna het voor stel het voorgestelde tarief voorlopig goed te keuren en de definitieve prijb in Mei vast te stellen. We hebben dan ook eein kijk over de dan verstreken maarni eten. De heer 'BURGWAL zegt, dat zijn frac tie met geen enkel compromis accoorcü gaat- Tevens maakt spr. de voorzitter er een verwijt van, dat hem in de vorige vergadering niet moei het woord werd verleend, nadat hij tweemaal over het zelfde onderwerp had gesprotten. In hiet nu behandelde punt, aldus spr., is een der ledenwel tien maal aan het woord is geweest. De VOORZITTER meent, dat in beide gevallen wel een groot verschil is gelegen Thans betreft het een amancfcmeinit o,p een voorstel van B. en W. Het voorstel tot verhoging van de gas prijs en voorlopige vaststelling van het door B. en W. voorgestelde tarief, wordt hierna aangenomen met de stemmen vain Mevr- Bungener en de henen Burgwal, Nooder en Kruijff tegen. 12. Vaststelling van een tweetal beslui ten tot begrotingswijziging 1948, t-w.: a. Overschrijving nadelige saldi kapi- taaldienst en credieten kapttjaaldiienst vap de dienst 1947 naar 1948. Conform besloten. b. Overschrijving nadelig saldo gewone dienst 1947 naar 1948. Conform besloten. 13. Voorlopige vaststelling van de ge- meenterekening en tiedrijfsrekcningen '47. Conform besloten. 14. Voorstel tot vaststelling van de ren tepercentages wegiens opname en stor tingen in rekening-courant enz. van de gemeentebedrijvien bij c'ie gemeente-ont vanger. Conform besloten. 15. Voorstel tot instelling van een grond bedrijf en vaststelling van een bieheers- verordening. De heer BURGWAL zegt zich niet tia kunnen verenigen met bet gewijzigde art. 21. waarbij 1 lid der commissie wordt aangewezen door Ged. St. en 1 lid door de gemeenteraad, wieike beide personen dan een derde lid kiezien. Dit geeft blijk van wantrouwen tegen de raad, terwijl! hieruit partijpolitiek kan voortvloeien. De heer NOODER merkt op, dat Ged. St- wellicht lering hebben getrokken uit hét oude bedrijf- Tevens geeft spr. in, overweging geen reserves in het bedtrjjf te houden, zoals indertijd bij het Gas bedrijf, die later op last van hogerhand moeten worden aangewend. De VOORZITTER zegt, met betrekking tot het laatste, dat vorming van reser ves in dit bedrijf niet plaats heeft. Het voorstel Burgwal om het oude ar tikel 21 te handhaven, wordt verworpen met de stemmen van Mevr. Bungener en de heren Burgwal en Nooder tegen. Het voorstel van B. en W. wondt hierna goedgekeurd. Van Weedestr. 23 Tel. 2577 16. Vaststelling van besluiten inzake ge- meente-eigendpmmen, t.w. a. Verhuur van een gedeelte van die branidweergarage aan de Luit Koppen- laan aan G. Spaan. Conform besloten. b. Verhuur van een schuur achter het perceel Nieuwstraat 8 aan Th. J. C. Smink en E. C- van Daatselaar. Conform besloten. c. Verpachting van grond aan de Soester- engweg aan J. B. Lanser. Conform besloten. d- Verkoop van toekomstig grasgewaisl op de bermen van wegen voor 1949 aan G- Sijberden e.a. Conform besloten. 17. Voorstel van B. en W. tof wijziging van de verordening op de vermakelijk heidsbelasting. Dit voorstel, dat beoogt vrijstelling van belasting te verlenen voor visrmakielijk- hedien voor militairen, waarmede geen, winst wordt nagestreefd, wordt goedge keurd. 18. Ingebruikgevïng van een lokaal in het gemeentehuis aan de Inspectie der Directe Belastingen te Baarn. Conform besloten. RONDVRAAG. De heer TOLMAN verzoekt plaatsing van een straatnaambordje voor de Hooi- weg- Tevens verzoekt spr. B. en W. nog maals en met klem bij de Spoorwegen aan te dringen op plaatsing der flikker lichten. Ook zou spr. gaarne toezicht zien uitgeoefend op het nog juist passenen van overwegen door autobestuurders, wanneer treinen in aantocht zijn- Wijzend op het plaats gehad hebbendia ongeval op een der overwegen, wijst de VOORZITTER er op, dat dit ongeval onverklaarbaar is en ook bij aanwezig heid van flikkerlichten ongetwijfeld zou hebben plaats gehad. Tot Heden zijn 3 flikkerlichten uit Ame rika in ons land aangekomen. Wel ligt het in het voornemen deze apparaten in ons land fe doen vervaardigen., maar. daar aflevering nog lang op zich laat wachten, is door de Spoorwegen weer een bestelling in Amerika geplaatst. Hoe wel het niet bekend is, wanneer afleve ring zal geschieden, kan spr. wel media- delen, dat van deze exiemplanan ook enige ge voor Soest bestemd zijn. Het zijn zeer ingewikkelde apparaten, Het adres voor beter op allerlei gebied is LICHTDRUK- EN COPIEERINRICHTING C. F. VAN KLAARWATER Torenlaan 59 BAARN Tel. 2385 waarvan de prijs p- stuk 1 ton (f 100.000) bedraagt. De heer KRUIJFF vindt het ergtejrflijk, dat de spoorwegen alle verantwoording afschuiven. Een "bestuurder is bij nalde- rend gevaar niet eens verplicht iaat sig naal te geven. Alle overwegen in Soest zouden zeer goed' van afsluitbomen kum- nen worden voorzien en vanuit de 5 sta tions kunnen worden bediend. Mevr. VAN DER SWAN informeert waarom voor de voor het gemeentehuis aangekochte meubelen geen plaatselijke leveranciers zijn ingeschakeld. Ook vraagt ispr. of de namen van de personen, die weigeren grond af te staan voor aanleg der wandel- en rijwielpa den langs de Steenhoffstraat, mie,t leena bekend gemaakt kunnen worden. Verder dringt sFr- aan op verbetering der hoek Soesferbergsestraat en Birkit- straat, waar het uitzicht, mede door de bomen slecht is, terwijl spr. er ook op wijst, dat de huurders der gemeiante- gronden aan de Paulus Dotterlaan de trottoirs mede gedeeiitleijk omploegen. Toi slot vraagt spr- toezicht op de bun kers op Braamhage. De VOORZITTER dcejt hierna mede, dat, nadat het gemeentebestuur, zonder succes, gepoogd had de benodigde meu belen aan te kopen, zich een persoon heeft aangeboden, waarmede B- en W. tot een accoord konden komen. Van Plaatsgenoten is, voor zover spr. bekend, geen verzoek tot levering ingekomen, ter wijl B- en W. de overtuiging hadden, dat levering door plaatsgenoten niet mogelijk was. Betreffende de andere door Mevr. v. d. Swan gestelde vragen deelt Weth- VAN ZADELHOFF mede. dat voor wat de gronden aan de Steenhoffstraat foelfMeif, nog wel 25 personen weigeren grond af te staan. Het noemen van namen achlt spr. niet juist. De hoek Soesferberg&estraat-Birkltsl'traait., zal spr. aan de zorg van Gemeentewerken aanbevelen, terwijl ook de andete pun ten zijn aandacht zullen hebben. De heer NOODER verzoekt door open bare werken te laten nagaan of bij de herstejwerkzaamhedien aan de woningen van St. Jozef te Sossterberg w,ell volgens bestek wordt gewerkt. Tev ens vraagt spr. enige verharding te laten aanbrengen bij de bushalte te Soesterberg. De heer OOMS informeert of het juist is< dat in de nieuwe gemeientewciningeini gro tere geysers zijn aangebracht len of de' dlaarvoor te betalen huur met de huur ders is overeen g ekomen. Deze vraag wordt door Weth. VAN ZA DELHOFF bevestigend beantwoord. De grotere geysers verhogen ce huurprijs niet- Mevr- POLEI vraagt of de z-g. schoon- heidsverordening geen mogelijkheid ópttot om de ruïne op het NieuwerhcekpCiein op te ruimen. De VOORZITTER; Deze verordening is nog niet goedgekeurd- Tevens wijsi Mevr. POLET op hef feit, dat in het huurcontract voor de gemecin- fewoningen de bepalingen zijn opgeno men, dat geen inwclnmg mag plaats héb ben zonder toestemming vain het ge meentebestuur en geen biljetten aan de ze woningen mogen worden aangeplakt. Spr- vraagt, of deze bepalingen ook slaan op hef in huis nemen van b.v- een Oos tenrijks kind en het voor de ramen han gen van 'n biljet voor de verkiezingen, welke vraag door de VOORZITTER ont kennend wordt beantwoord- De heer BURGWAL wijst op dé tekens betreffende de maximum snelheid, op de borden langs de Beetzlaan, welke z.i. cn- juistzijn aangegeven. De vergadering wordt hierna gesloten. BAND. NED-INDONESIc. A.s- Donderdagavond houdt de af deling Soest van de Band Nederlanld-In- donesië wederom een grote confactavcnd in de zaal Eemland- Aan de avond wordt medegewerkt 'door de Personeels-veneniging Noteboom- CHR. COMITÉ v. ONTWIKKELING EN ONTSPANNING. Maandag 28 Februari zal in Eemlanid op treden de zeer beidende en alom gavii.r- de Amsterdamse declamator, de boer J. B. Oosterweilder. Zijn declamaties stromen over van hu mor en kostelijke spanning. Deze avond is zowel voor leden als njet- ieden toegankelijk. Men zie die adver tentie van Vrijdag a.s. JAARVERGADERING RODE KRUIS. A-s- Vrijdagavond houdt de plaatselijke afdeling haar algemene ledenvergade ring in de kleine zaal van „De Gouden Ploeg" (zij-ingang), Middelwijkstraat te Soest- Het bestuur wek|t leden len colon- ne-leden op, deze vergadering bij te wo nen. De vergadering, welke ondier leiding staat van de Heer Burgemeester, zal dan kun nen kennisnemen van de jaar- en finan ciële verslagen, mutaties in bestuur enz- Zie ook de advertentie in dit nummer.

Soester Courant | 1949 | | pagina 2