WERELDTAAL. UST CROMWELL'S TIJD. Plaatselijk nieuws. de kath. arbeidersbeweging Huis te koop gevraagd, Fa.v.d.Wijngaart, Bekwaam Schilders knecht of halfwas Beschaafd meisje EN HET ZWAKKE KIND. Men verzoekt ons plaatsing van het vol gende: Onder de vele instellingen ien dienste®, waarmede de Katholieke Arbeidiorsbewe- weging naar bost vermogen tracht de de geestelijke >en stoffelijke belangen van haar leden te dienen, neemt de Stichting Volksgezondheid een belangrijke plaats in. Deze Stichting heeft tot doel Ide uitzending van zwakke kinderen te be vorderen en exploiteert daartoe sedert 1928 een eigen Koioniehuis „Mooi Gaas- terland" te Rijs in de gemeente Bakhui zen (Fr.). Dit Koloniehuis viel tijdens de bezet tingsjaren in heloden vain de landstand. Toen het na de oorlog weer in bezit vain de Stichting Volksgezondheid kwam, verkeerde het in eien zodanige toestand van verwaarlozing en vernieling, dat uit gebreide reparaties noodzakelijk wanen. Uiteindelijk kon het op 88 Januari 1948 weer in gebruik werden genomen en se dert dien werden er tot aan bet etodld van het afgelopen jaar meer dan 600 kinderen verpleegd met een totaal aan tal Verpleegdiagen van ruim 25-000. Op deze wijze vonden talrijke kinderen uit Kath. arbeidersgezinnen, doch ook uit andere kringen, de gelegenheid wttf op krachten te komen, dank zij de toewijding van de zusters en regelmatig medisch toezicht. Bovendien vinden de kindermin de Katholieke sfeer van de gezinnen, waaruit zij voortkomen. Daar staan de zusters bcirg voer en bovendien is aan hét Koloniehuis 'n rector verbonden, diie de geestelijke verzorging voor zijn re kening neemt- Vanzelfsprekend heeft het Koioniehuis een eigen kapel. De uitzending van zwakke kinderen ge schiedt in feite door en voor rekening van de 166 plaatselijke comite's welke voornamelijk tot taak hebben de beno digde gelden bijeen te brengen- Ook hier in Soest is zo'n comité gevestigd. Het adres van het secretariaat luidt: W. van D$k, Praamgracht 19, Soestdijk. In 1948 werden 3 kinderen en in Januari van dit jaar werden weer 4 kinderen voor rekening van het comité op „Mooi Gaas- terland" verpleegd. Ten einde misver stand te voorkomen zij medegedeeld, dat het comité ook naar andere Koloniehui zen uitzendt, indien b.v- verpleging in een aan zee gelegen Kolcniehuis door 'n medicus wordt voorgeschreven. Ten einde de financiële basis van het werk te versterken, werd onlangs door de Stichting Volksgezondheid een 10 et- zegelactie aangekondigd met de tedoz- jing zoveel mogelijk vaste donateurs te winnen, die bereid zijn via een gerings wekelijkse bijdrage het werk van de kin- deruitzer.ding te steunen. Hat comil're Vojjksgezondiheid van de K.A.B. te Soest hoopt binnenkort met deze actie Ie be ginnen en rekent daarbij op de steno van allen, die het zwakke kind een warm hart toedragen. PRIJSUITREIKING BILJARTCOMPETITIE. In de grote zaai van „De Gouden Ploeg' had ;de prijsuitreiking plaats aan. de kam pioenen van de biljartcompetitie vain die NBB., district Eemland en aan die spe lers. die zich door het verbeteren van huu moyenne of hef makein van de hoog ste serie in hun klasse hadden «onder scheiden. De zaal was geheel met biljarters en be- feoig®tellc.nden gevuld, toen de voorzit ter van het district, de heer A. Spijker, een kort welkomstwoord sprak en me moreerde, dat de competitie 1948-49 ozn goed en vlot verloop had gehad en zelfs nog beter was verlopen dan in het vori ge seizoen. Een woord van daink en hul die bracht spr. aan de secretaris-competiltiey leider, de heer A- Verkerk, die zich op buitengewone wijze van zijn zware taak heeft gekweten. Ook de sportiviteit vierde in hef district hoogtij en spreker vond het een ver heugend feit, dat er drie teams in be[t dbtrict waren, die door de opvoering van hun moyenne een evieintuieil kam pioenschap hadden prijsgegeven, maar daarom moesten worden gediskwalifi ceerd. De kampioenen van de verschillende klassen wenste spreker miet bot be haalde resultaat geluk, waarna hij over ging tot de prijsuitreiking. De eerste, die voor eien prijs een aanmep- kinig kwam was de heer C. van Eijs, spe ler van Theomien 2 te Amersfoort, die enige speler van het district, diie in de afgelopen competitie geien enkele par tij verforen had. De volgende prijzen werden daarop door de voorzitter met de gebruikelijk© geluk wensen uitgereikt. Cadre Klasse: le prijs De Gouden Ploieg 1: 2e prijs Centraal1 1. Hoogste serie (89): P. Stalenhoef van De Gouden Ploeg te Soest. Moyenneprijs met 31 °/o, C. v. d. Burg van Ons Genoegen te Baarn. le Klasse libre: le pr. De Goudlan Ploeg 2; 2e pr. Leusderkwairtier 1- Hoogste serie (57): D. ten Hoeve van Die Ver- guldie Wagen 2 te Amersfoort, Moyenne- prijs met 21 °/b: G. Versteeg van Ons Genoegen te Baarn. 2e Klasse libre A: le pr. Animo 1, Baarn; 2e prijs Metropoje 2, Amersfoort; Hoog ste serie (26): W. Dijkman, Centraal te SoestóJiJk. Moyenneprijs 19 C- v. d. Brink, Animo 1 te Baarn. 2e Klasse libre B: le pr. Mefropole 3, Amersfoort; 2e prijs D.O.S. 1, Soest; Hoogste serie (30): J. Alderding, Gou den P|oeg 3, Soest- Moyenneprijs 38 °'o: C. de Bruin, Middelwijk 1, Soest. 3e Klasse libre A: le pr. O.D.L. 2 te Baarn; 2e pr. Centraal 4, Soest. Hoogste serie (22): R. Kool, Metropole, A'foort Moyenneprijs 57 °/o: J. v- d. Broek, ODL 2 te Baarn. 3e Klasse libre B: le pr. Ons Genoegien 5, Baarn; 2e prijs Leusderkwartier 3 te Amersfoort. Hoogste serie (20): Proosdij, Animo, Baarn. Moyenneprijs 20 °A>: F. K. Visser, Zonneheuvel, Soest. 3e Klasse libre C: le pr. Leusderkwar tier 4, Amersfoort, 2e pr. Animo 3, Baarn. Hoogste serie (15): G. Hifhorst, Ooster park, Baarn. Moyenneprijs 25 »/o: v- di. Meer, Zonneheuvel, Soiest Vervolgens wekte het bestuur die aan wezigen op, deel te nemen aan het 3 banden kampioenschap vain het district en maakte bekend, dat er plannen be stonden verenigingskampioenschappen tia organiseern. Namen het vorige jaar 99 leden aan de persoonlijke kampioenschappen deiel, thans zijn reeds voor deze wedstrijden 127 inschrijvingen binnen. GEEN SPREEKUUR. Wegens verhindering zal de Burgemees ter op morgen (Woensdag) geen spreek uur houden. AANRIJDING. Vermoedelijk door ter plaatse hangende mist, had Zaterdagavond op de Bosstraalt een aanrijding plaats tussen een voetgan ger en een motorrijder- De voetganger werd van achteren door de motorrijder aangereden. Beiden kwamen te vallen, maar kwamen er met lichte verwondin gen af- R.K. MIDDENSTANDSVERENIGING HERDENKT HAAR 6e LUSTRUM. Zondag vierde de R.K. Middenstanidsver- enigïng alhier haar 30-jarig bestaan. Des morgens werd in de kerk aan die Steenhoffstraat (tod intentie van de lieden een H. Mis opgedragen, na welkie plech tigheid zich de ieden met hun dam/es in het Sint Josephgebouw verenigden aan een feestelijk ontbijt. Tijde; s dit feestmaal vond de huldiging plaats van een aantal leden, die 25 jaar en Janger aan die organisatie verbonden waren, o-a. J. Bosboom, C. van Hengstumi, J. Koelink, J. Koelman, P. B. Radiema- ker, W. Roest, C-. van Schalkwijk, H. Val- kenet en J. D. L. Zoetelief. Te 12 uur vond een receptie plaats, waarop behalve vele particulieren, afge vaardigden van organisaties uit Soest ei® omgeving hun gelukwensen aanboden- Des avonds werd in de grote zaal van St- Jozef de viering voortgezet mielt de opvoering van de Middensitandsrevue „Met volle zeilen''. Deze revue werd in haar geheel veirtolkt door de leden van de jubilerende, verlE|n,i-> ging en zodanig was de uitvoering, dat men geheel vergat miet dilettanten ra doen te hebben. In een stijlvolle apotheose, waarin die ver knochtheid van de middenstand aan het Vorstenhuis sterk tof uiting kwam, vond de herdenking van het dertigjarig bestaain een waardig slof. De 8e acte van de revue, „Lieve meisjes vragen"', bracht voor Santos, het fonds tot steun aan tuberculose standgenoten, flOlop. Muzikale medewerking verleenden „The Typhoon®" o.llv. Hans van Schalkwijk. De R.K. Mjddenstand heeft op waardige wijze zijn 6e lustrum herdacht. JEEP CONTRA BOOM- Op de Van Weedestraat sloeg Zaterdag een achter een jeep gehaakt aanhangwa- gentje om, waardoor de bestuurder da macht over zijn stuur verloor en tegen een boom botste. Zowel de jee'p als het aan'hangwagenfje liepen flinke schadla op. TAFELTENNIS Soestdijk 1 kreeg j.g Zaterdag bezoiek van Noac 4 uit Amersfoort en won met 82. Houdt Soestld|ijk 1 haar goede viorm, dan zien wij idé strijd op 12 Maart, tegen de leider AMVJ 1, met spanning tege moet. Een niet in vorm zijnd Soestdijk) 2 heeft het tegen Rivendi niet itot een overwin ning kunnen bremgein- Was iin het be gin van de competitie Soestdijk de meer dere, nu was het Rivendi, dat won met 37- Zoals verwacht won Soestdijk 3 van UTTC 8 in eigen huis met 91. Door deze overwinning kwam Soestdijk 3 op de 4e plaats. Het programma voor deze week luidt: Vrijdag UPTTS. 7Soestdijk 3. Zaterdag Soestdijk 1Frans Smulders 1. Zaterdag Soestdijk 2Noac 4. SGESTERBERG- VIERING 35-JARIG JUBILEUM K.A.B. De viering van het 35-jarig bestaan der Kath. Arbeidersbeweging, afd, „St. Jo zef" te Soesferberg, ving Zondag aan wiet een H. Mis, waarna een gemeqnischappla- lijk ontbijt volgde. Na de Hoogmis werd door het bestuur in „Huis ten Halve" receptie gehouden waarvoor buitengewoon veel belangstel ling bestond. Onder hen, die hun geluk wensen kwamen aanbieden, merkten wte o.m. op: Pastoor Welsing, geestelijk ad viseur der afdeling; pater Tusch, tijdelijk kapelaan; paters van „St. Jan"; de heer Luijf, mede namens de burgemeester; de heer Ciemens namens cie Kath, raadsfrac tie, de heer Wegman, hoofd R.K. school dokter Hagedoorn; afgevaardigden van zusterverenigingen uit De Bilt, Soest on Soestclijk; de coöperatie „De Ster" ui.f Zeist; van het plaatselijk kerk- en arm bestuur; van plaatselijke verenigingen of eventueel met overname meubilair, goede stand, leeg te aanvaarden. Niet boven f 20-000.Spoed gewenst. Mak. en Ass-kantoor, Heideweg 29» Tel- 2064. gevraagd. Schildersbedrijf G. Huurdeman, Nieuwe- weg 36, Soest. gevraagd voor kantoor- en winkelwerkzaamheden, leef tijd pl m. 17 jaar. 1 Hop penbrouwers, Van Weede straat 44, Soestdijk. afdelingen als; vrouwelijke jeugcforgani- satie, de K.V.P., Kath. actie, retraiteclub, Kath. Verkenners, Kath. Kerkkoor; de di rectrice van Sonnehaerdt, Zr- Poot; Heat- wonnen Levenskracht, Vrijw- Brandweer, R.K. Midldenstandsverenigiing, Kath. Bond van overheidspersoneel „St. Paulus'R.K. Vrouwengemeenschap, die politie, icïö Harmonie „St. Jozef", die tevens ©en se renade bracht, voorts tal van particu lieren. Tal van mooie bloemstukken werden aangeboden. In welgekozen bewoordin gen bracht de voorzitter, de heeir W- M. v. d. Heuvel, namens ide vereniging, dank voor alle gelukwensen. Tot besluit werd voor de leden en hun gezinnen im „Huis ten Halve", met mede werking van de Kajotfers uit Amersfoort, een feestavond gehouden, die buitenge woon is geslaagd- UITVOERING HARMONIE „SINT JOZEF". Zaterdagavond gaf de R.K. Harmonie „St. Jozef", directeur J. Wakelkamp, in tegenwoordigheid der Kath. geestelijken, de heer Luijf als vertegenwoordigen van de burgemeester, ien enigle alhier wonldnldJ gemeenteraadlslleden voor tien gehiejel ba- zette zaal in „Huis ten Halve", haar jaarlijkse uitvoering. Medewerking w erd verleend door het cabaret „Miniatuur" uit Amersfoort. In zijn openingswoord kon 'de voorzitter, de heer G Merts, met genoegten melding maken van een verhoogde activiteit dn toename van het ledental. De uitvoering van het programma be wees, dat de Harmonie in de laatste tijd zeer grote vorderingen heeft gemaakt, zo dat zij de depressie gedurende de tosït-, tingstijd geheef en al te boven boven is- In het bijzonder kwam dit tojf uiting in „Fantasie uit Faust" en „Wie ner Praterieben", die correct werden uitgevoerde Het publiek betoonde Zijn erkentelijkheid' in een daverend applaus. Daarna presenteerde bat cabaret „Minia tuur" zijn nieuwste programma, bestaan de uit schetsjes, accordeon- en guitaar- muziek, liedjes en praatjes, onder de titel1: „Achter klaar?... stapten maar", dat onder leiding van Gerrit Kommer, die niet alleen een gezellige comfsnemcilem maar ook een goede medespeler is, op verdienstelijke wijze wierd uitgevoerd. Het gebodene had ©en enorm succes. JEUGDORKEST. Het Soesterberg's jeugdorkest, o.Lv. de heer G. Rooda, zal Donderdag 24 Febru ari voor de 3e maal in het militair hos pitaal te Amersfoort een muziekavond géven. VERGADERING VOLKSONDERWIJS De afd. Soesferberg van Volksonderwijs houdt Vrijdagavond 25 Februari in „'t Zwaantje" ©en ledenvergadering- De agenda vermeldt o.m. jaarverslagen tem bestuursverkiezing. Een greep uit vele goede berichten io Nederlanda Esperantisto: Aan de universiteit in Toronto (Canada) wordi een Esperanto-conversatiecursus gegeven. Aan de universiteit van Havanna (Cu ba) weer een Esperanto-cursus (5 les sen per week)- Per radio 2 x per wnek cursusles van 15 minuten). Uit Duitsland: Hamburg. 154 politiedie- dienaren volgen Esperanfo-cursus in de politieschool. In Kiel op *n middelbare school is Esperanto ingevoerd; In Slees- wijk-Hojstein is Esperanto als niet-ver- plicht vak ingevoerd. In Miinchen is Es peranto toegelaten op de volks-, hogere en handelsscholen. Te Bamberg zijn 100 Esperanto-leerlingen. Aldaar is ook eiem Esperanto-cursus aan het Kath- semina rie voor geestelijken begonnen- In Beieren is een Esperanto-faculteit toe gelaten tot de hogere scholen. In da Beierse landdag is nu 661/9 vóór Es- eranfo. Volgen nog berichten uit verscheidene andere landen. Maar heus, waarde lo zers, we moeten het voor ditmaal hierbij laten. 288. Nadat majoor Byng met zijn offi cier stevig gebonden waren, roofdiem de royalisten de kist leeg, terwijl die kapi tein zijn vijanden met het pistool in bedwang hield- 289- De kist was spoedig leeg gehaald en het kwam er nu maar op aan, onge zien de geheime ingang van de tunnel te bereiken, met de kostbare maar zwa re last Kapitein Gay vertrok hef laat ste, met een verontschuldiging aan zijn vijand voor de verstoorde nachtrust. 290 Niemand vertoonde zich- Ieder ver trouwde op de schildwachten en de gie- heime ingang was spoedig weer beneikt Het was trouwens niets te vroeg, want reeds naderde de aflossing en als de gebonden schildwacht gevonden werd, dan zou alles in rep en roer komen.

Soester Courant | 1949 | | pagina 3