KRINGETJES-LEVEN IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Voetbal. Plaatselijk nieuws. JAARVERGADERING NEDERL. RODE KRUIS. Officiële mededelingen. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. 25e JAARGANG No. 16. Bureau: Van Weedestraat 35 Telefoon 2566 - Giro 126156 Dwaze veronderstellingen. Kun nen wij buiten ctnis kripgetje stappen'? Er zijn dingen, idie niet mogelijk zijn- En toch willen wij ditmaal van zo'n onmoge lijkheid uitgaan. Laten wij veronderstel len, dat er "een arbeidscontractapf bij fae|E Rijk is, die kort geleden generaal -ma joor was. Als generaal-majoor bestudeerde de man de geschiedenis van onze oorlog 10-15 Mei 1940. Hij deed daar, met nog een paar collega's al een jaar of drie over en is nog niet klaar. Een anidieit; heeft die zaak trouwens al eens bestu deerd vóór dien. Ach, onze fantasie is nog niet eens zo heel gek. Die man leest in z'n krant van de lonen van de tram- cond|ucteurs en van de arbeiders bij da D.U. W. Hij leest over de staking van werksters en over zwarte lonen. Ep nu komt het hele gekke. Hij zegt tegen z'n vrouw „ik wil eens precies weten hoe die toestanden daar zijn. Volgende week gaan wij verhuizen naar een werkmansbuurt in Amsterdam en ik laat mc van de DU.W. uitzenden naar Twiske, Someten of Wolvega. Zie jij maar rond te komen met wat ik ver dien. Over een half jaar keren we terug in onze vroegere geschiedenis en dan kunnen we i|ti cn'ze vriendenkring pre cies vertellen hoe diie mannen leven-" Een vreemde veronderstelling? Inder daad, maar wij fantaseren verder- We nemen uit de D..UW. ejen afwerker of een keetbaas, we laten die in de ge schiedenis duiken en hem het leven leiden van de generaal-majoor buiten dienst- Tja, dat is ook zo zorgeloos niet als het er uit ziet. Moe vindt dat meer dere huishoudgeld wel prettig, ze eet ar wat royaler van en er kan meer af voor ontspanning en kleding. Maar de oudste jongen, die al aardig verdiende is nu student in Leiden en dat kóst. En Ma- rie, die anders tevreden was met eiem bioscoopje, moet nu naar de schouwburg en naar dit en naar dat- En 't geld moet van papa komen en die heeft aan hiet eind van de maand wel meer dan vroe ger, maar als er zoveel af moet Aflez over een half jaar komt die oude heer weer terug en gaat zij weiqc in haar oude gedaante. Met de hand op haar hart kan ze dan aan haar keinpds-t sen zeggen, dat dat soort mensen het wet beter Leeft, maar dat het toch ook niiec alles goud is wat er blinkt U begrijpt: die. fantasie is ai te dol- Waf hiervoor werd beschreven kan natuurlijk allemaal, niet. Maar in gemoede zou het voor ons al lemaal niet een goed ding zijn, wapinieier we eens uit het enge kringetje stapten en eens niet a) leen keken naar, maar ook meeleefden mlef wat er in anders) kringetjes gebeurde? Wat weten ze in de stad af van de moei ten, de zorgen, de lasten, het werk, de onkosten, het risico van de tuinder als ze mopperen over de dure groente? Wat weet men op het platteland van de duizend en 1 dingen, die het jewin iin de stad zo anders maken dan op het plat teland enz. enz. Wij vragen, hoe kunnen wij, die boven dien in menig amder opzicht vaak zo ver van elkander staan, qns het leweBl van anderen indenken en daardoor be ter begrijpen? We kunneln toch niet doein als onze generaal met de D.U.W.? Wat wel zou kunnen is dit- Dat üw en mijn lijfblad eens regelmatig een kolom ruimte gaf aan haar tegenvoeter en om gekeerd. Hierdoor zou clen luikje open gaan in ons schuttinkje rondom ons kringetje. We koriden dam eens kijken naar en misschien im eg® ander kringe tje en daardoor wat dichter bij elkaar komen. Want al zitten we met krapaam tien millioen mensen op esn kluitje, we zijn vaak vérder van elkaar dan de twee polen. Is er een, die de moed heeft ier nnee td beginnen? VOETBALPROGRAMMA. In het kader van de Technische dag zijn voor dc K-N-V.B. slechts enkele; wedstrij den vastgesteld, zodat zowel SEC 1 ais SEC 2 a-sv Zondag vrijaf hebben. De wedstrijden voor de KNVB, afdeling Utrecht, gaan evenwel gewoon door. ■"oor BDC is het Zondag al een heel bij zondere Idag, zij' krijgt n.1. bezoek van de leiders van haar afdeling, Minerva uit Utrecht. Minerva, dat IJ. Zondag kampioen dacht te worden, leed tegen de verwachtingen in té Elist tegen Oranje-Wi(t ten 2-1 ne derlaag, waardoor dit kampioenschap on verwacht weer op losse schroeven is ko men te staan. De laatste wcldpjirijid van Minerva, die te Soest tegen BDC, zal voor de Utrechtenaren de beslissing; moe ten brengen. Willem zij op de lare-titel beslag léggen, dan moeten zij van BDC winnen. In de eerste helft van de compe titie speelde BDC te Utrecht met 1—1 tegen Minerva gelijk, zodat wij voor de Utrechtenaren a-s. Zondag het ergste vre zen. BDC, dat bewezen heeft een der sterkste elftallen van de le klasse B. te zijn, achten wij dan ook zeker in staat de winstpunten op Minerva te veroveren- Het Soester publiek staaf dan ook een spannende wedstrijd te wachten Ie® daar er in de omtrek geen belangrijke wedstrij den plaats vinden, kc|n het BDC-terneim wel eens te klein blijken om alle belang stellenden té herbergen. Het programma voor het komende, week end ziet er als volgt uit: Zaterdag 26 Februari: Jeugdvoetbal. HVC ad. ABDC aid. A te A'foort, 2.30 u. SEC ad. AQuicfc ad. A te Soest, 3 u. BDC ad. B—APWC ad. B te Soest, 3.30. BDC ad. D-Quick ad. B te Soest, 3.30. HVC ad. C—BDC ad. c te A.frt, 2.30 uur 't Gooi ad. DBDC ad. D te H'sum, 2.30. Zondag 27 Februari. BDCMinerva te Soest, 2 uur. BDC 2Veense Boys 3, uitgesteid- BDC 5Rivierwijkers 3 te Soest, 12 uur. UW 7Soester Boys 2 te Utrecht, 2.30. Jeugdvoetbal. SEC jun. BKVVA jun. A te Soest, 12 uur. APWC jun, CBDC jun. D te Amersfoort, 12.30 uur. POLITIE-V OETBAL. Een elftal van de rijks-waterpolitie uit Amsterdam was Dinsdagmiddag bij SPSV op bezoek voor het spelen van die return- wedlsfrijid voor de competitie van de Ned. Politie Sportbond. De eerste aanvallen wanen voor Soest ep stichtten nogal enige verwarring voor het Amsterdamse doel- Reeds na 7 minu ten wist de Soester midvoor De Hahtpg zich handig vrij te spelen en met leejj onhoudbaar schot de doelman der gas- ten te passeren. 10. Soest behield hef beste van 't spej en gezien het opzekiatei spel der Amsterdammens leek het er op, dat SPSV op haar siofjes ging winnen. Op wonderbaarlijke wijze ontkwam het Amsterdamse doel venscheidienp malen aan een doorboring. Maar na een half uur spelen kwamen de gasten ier steeds beter in. Het samenspel vlotte beter en de Soester achterhoede werd voor moei lijke problemen gesteld. Die Amsterdam se midivoor ontpopte zich als een ge vaarlijke schutter en in een korfje span ne tijcis hadden dc bezoekers hun achter stand in een 31 voorsprepg omgezet. SPSV veranderde haar opstelling en nog net vooi het verstrijken van de eerste speelheift verklejncie de SPSV-linksbin- nen met een harde kogel de achterstand tot 2—3. Na de thee zette da thuisclub een gewel dig offensief in en kregem de Amster damse verdedigers het Iiard te verant woorden. Een hard schot van de naar binnengekomen SPSV-linksbuiten Dc Bruin werd door de laf gekeerd. Ben doelpunt hing in de lucht, maar bet kwpm aan de kant waar het niet verwacht wend- Bij een snelle uitval der Amsterdammers werd de bal fel ingeschoten en hoewel de S.P-S.V.-keeper de ba] wel stopte, scheen deze de doellijn gepasseerd fis zijn. De stand was 24 voor de gasten. Het spel werd er niet zachtzinniger op, waartegen de arbiter onvoldoende optrad. De Mokummers roken de overwinning en wierpen zich, niettegenstaande hun voorsprong, enthousiast en soms te vu rig in de strijd. Succes bleef niet uit; zij slaagden er wederom in doelman Houi kes te passeren. (25). Neg gaven de S,oesters zich niet gewon nen en weer voorkwam de staander, een SocQ't-dioelpunt. Een vrije trap net op dte rand van het strafschopgebied wend daarna keurig in het Amsterdamse doel geschoten. 35. Enige hoekschoppen op het doel der gasten brachten geen resul taat meer en toen evien later de Am«t (er- dammers er in slaagden uit een corner de stard op 36 te brengen, was de net derlaag voor S.P.S.V. een feit. BU URTVERENIGING BURG. GROTHESTRAAT. Het bestuur van bovengenoemde ver eniging bood- Dinsdagavond heer lede® en begunstigers in de grote zaal vap Bam- land een Bonte Cabaret-avond aanMe dewerking verieenjdlen het cabaret-geael- schap „De Burgemeesters", "The Hawai- ian Sérenaders", F red- Spijker ien vele anderen. Het gehele! stond onder lei ding van de heer H. de Vries, terwijl de muzikale opluistering en begeleiding werden verzorgd door de hepen Dekker en De Wolf- Dit gehee] uit amateurs bestaande gezel schap heeft de aanwezigen leen genotvol le avond bezorgd. De komische en gees tige schetsen werden uitstekend verfjolkt en brachten de lachspieren danig in be- weging. De liedjes van Fred. Spijker, waarvan de refreintjes enthousiast wier den meegezongen, verhoogden de test- stemming. De muziek en zang van „The Hawaiiairy Serenadters" met ide fleurige lichteffec ten vielen bijzonder ip de smaak, terwijl de conférencier, de heer v. d. Veldiep, op beschaafde wijze voor dé afwis seling zorg droeg. Deze uitstekend geslaagde cabaret-avond werd met een gezellig bal besloten. We herinneren tniog evjep aan de alge mene ledenvergadering, die hedlepavopd (Vrijdagavond) wordt gehouden, onder leiding van de heer Burgemeester, in die kleine zaal van „De Gouden Ploeg", zij- ingang, Miiddelwijkstraat. SEMPER AVANTI HEEF1 EEN NIEUWE DIRIGENT. De Soester Koorvereniging „Siempep Avanti", waarvan de leiding berustte bij de heer Willy Franqois, heeft lenige we ken haar repetities moeflein ondkirbrekan» daar de heer Frangois, door te drukke bezigheden, zich genoodzaakt zag als di rigent ontslag te neme®. In de ontstane vacature is thans voor zien door ide benoeming vap de bekclmde musicus Lex Karsemeijer te Buss'um- De heer Karsemeijer, evenals d|e htep Frangois, zeer bekend van uitzepidpgian voor de radio, is oprichter en dirigent van het grote en vermaarde koor „Pro Musica", welk koor onder zijn leiding regelmatig voor de radio optreedt. Ook is de heer Karsemeijer in de zan gers-wereld geen onbrekende- Als f|e(nor- solist werkt hij nog regelmatig aan ver schillende concerten meie. Ip de binnen kort uit te voeren Johannes-Passiop, in de Grote Kerk te Naaüden, zal lilij we derom een der solo-partijen vertolken. NIET TEVERGEEFS. De eerste na-oorlogse Nederlandse speel film, waarnaar velen ongetwijfeld met belangstelling hebben uitgezien, wordt van heden af in het City-theater ver toond. Wij achten hef nuffig er op te wijzen, dat niemand zal mogen eiseö, dat deze eersteling van de na-oorlogse Nederland se speeifilmproductie metieen een cine matografisch meesterwerk zou zijn. ,,Nïet tevergeefs" is geworden, wat men redelijkerwijs kon verwachten, pen speel film met zekere kwaliteiten en onmis kenbare zwakheden. Het aanvankelijk vreemde in deze film is hei Nederlands gesproken woord. Wij zijn er zo langzamerhand aap gewend ge raakt, dat we in de bioscopen Engels of Frans horen. We moeten ons alls het ware even omschakelen, evien in de ster komen van het typisch Hollandse. Als we na enkeje minutep zover zijp, dan is het Nederlands niet storend miei:r cin dan komen we zelfs tof de conclusie, dat wat er gezegd wordt, alleen maar in onzle taal gesproken kan worden, omdat het anders niet het juiste effect zou sor teren. Dat de film teruggrijpt naar de don kere tijden van de bezletting is begrijpe lijk, want daardoor appelleert zij aan ons öehe.le volk. De titel is ontleend aan ce|n Koninklijke rede, uit Londen tot op® volk gehouden, terwijl hét kernpunt van dé behandeling de authentieks geschie denis vormt van een Drentse boer, dia tijden® de bezetting zijn verraderlijk® zoon doodschiet om de levens van de bij hem ondergedokénen fie redden. M'ejn moet bewondering hebben voor die wij ze waarop deze geschiedenis in beeld is gebracht. De makers hadden immers zo gemakkelijk de bezettingstijd kunne® gebruiken a.jts voorbeeld voor een of an dere sensatie-geschiedenis met dapplefie én schietende jongemannen. Maar neen, Ben van Eijssejstein, de schrijver vap h;at gegeven voor deze film, ging verder en tekende juist niet hef banale «p voor velen zo pijnlijke. Hij heeft ons ver plaatst in de ellende en die problepitpl van de bezettingstijd, waardoor we tol de, eindconclusie komen, dat „Niét tever geefs" een fijim van historische waardia is en alleszins een gang naar het City- Theater waard 1®. DE GESTOLEN SOKKEN. Met grote radheid van tong verdedigde zich J- v. d. H. alhier voor de Utrechtse Politierechter tegen de beschuldiging, dat hij enige paren kousen of sokken zou hebben gestolen. Toen hij op 24 November j.1, te fiets zijn dagelijkse tocht naar zijn werk te Bun schoten ondernam, had hij paar zijn zeggen op de weg oen juten zakje met enige sokken gevondep iep hij had het meegenomen om hef bij de politie te d|eponeren. Maar dat verhaal vond iin de rechtzaal weinig gehoor, want uit die stukken bleek, dat hij het zakje bij zijn werkgever onder oen bank had verbor gen en dat hij, toen de politie kwam In formeren of iemand op de fabriek iieta wist van enige paren vermiste sokkian, zich maar van de domme had gehouden. „Ais het werkelijk uw bedoeling was geweest het gevonden goed aan de ei genaar terug te geven, dan had u toep moeten spreken", aldus de politierech ter. Abonn. per kwart, f 1.50 - p. post f 1.75 VRIJDAG 25 FEBRUARI 1949. We hebben een, wat Nederland ep Indo nesië aangaat, spar,pende week achter de rug. De hoge vertegenwoordiger vap de Kroon, Ex. Beej, kwam per K.L.M. in ijltempo naar Nederland gevlogen. Opaa minister van overzeese gebiedsdelen lief ae zaaK er bij zitten en trad af. Iédiereen, die zich maar iets van het lot van Nederland en Indonesië aantrok voelde de spanning. Het buitenland liet ons Piet mejt jrust en vriend en vijand oefepdie pressie uit als het maar even mogelijk was. De behandeling van de Indonesisch® be groting werd bovendien epige keren uit gesteld. om te voorkomen, dat hef bui tenland te vlug conclusies zou trekken. Zowel hier als in Indonesië hield öeta ieder ide adem in. Niet alleen, om poli tieke redenen. Velen en vooral zij, die hun zonen ip de tropen weten, voelden, dat er piet veel nodig was om de brandhaard op nieuw aan te wakkeren ep hoe dit aliea koren op de molen was van de opwil- ligen in Indcpesië. De sluipschutterij viert er nog hoogftij en onze jongeps hebben tegen de laffe moordenaars, die het leven van allie goied- wijlenden bedreigen, de hapten moer dan vol'. Zowel zij als de goedwillepdlej bevolking worden elke minuut bedreigd door zwervende rampokkers, die die smaak van het roven en moordep te pak ken hebben. Intussen wordt in Dep Haag koortsachtig gewerkt en iedereen, idie hiet wiel meent met Nederland en de overzeese gebieds delen, voelt mét enige trots, 'dat er in de internationale schaal sedert cpigej we ken meer Nederlands gezag ep koppig heid is gegooid Toch staat in een dei vergaderingen een d'er leiden op- Het is de via de illegaliteit omhoog gehe sen heer Goedhart. Deze heer Goedhart, alias Piieter 't Hoen, dient eien motie in, met het verzoek ci'-'p ondbrzoek te doen instellen naar het op treden van onze militairen ip Indonesië, Mén moet deze vraag zien in het licht der gehele houding, die Piet er 't Hoen sedert 1945 in het Indonesische conflict aan de dag heeft gelegd en het aantal malen, dat idit kamerlid zichzelf reeds in opspraak bracht in de Indonesische zaak. Een onderzoek naar de houding vap op- zé militairen. Is het geen schanc'ie? Geen woord nog heeft hij tijdens zijn 2e Kamerloop'baan laten horen over de keerzijde van ide medaille, waarin de na men zijn gegrifd van onze ongeveer 1500 Hollandse zonen, die viekp door moor denaarshand en welke zijde is besmeurd met de meest vunzige daden. Terwijl iedereen ademloos toekijkt, ter wij] wellicht een onzer zonen daar ster vende roept om moeder, vrouw of kinid', dient hij ijzn motie ip. Bah. Een ridder van de droeve figuur- H. OEKMAN, De Officier van Justitie acht,te de ten laste gelegde diefstal die sokken had den op een heg te drogen gehangen bewezen en requireerde tegen die ver dachte een maand gevangenisstraf. D® rechter wees de jeis onverminderd fo)* VASTSTELLING DER KIEZERSLIJST. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend', dat de op heden door hen vastgestelde kiezerslijst voor hef jaar 1949-1950 van 23 Februari tot en met 16 Maart a.s. op de secretarie diep gemeente voor een ieder ter inzage te nedergeleg'd en, tiegein betaling dier kos ten stcmdisfrictsgewijze, in uittreksel verkrijgbaar wordt gesteld. Tot en met 9 Maart a-s- is een ie:d(er, bevoegd bij het gemeentebestuur vtarbia, tering van de door dat bestuur vastge stelde kiezerslijst te vragien, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkom®, niet behoorlijk voorkomt, of al dan niet voor enige verkiezing aangewezen is als bevoegd bij volmacht te stemmen. Het verzoek kan op ongezegiëfd papier worden gesteld. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter algêmenie kennis, dat te» secretarie van Soest ter inzagie is gelegd een verzoek met bijlagen van Th- J. C. Smink, Ringweg 14, Soest, om vergun ning tot het oprichtten vain een machine- reparatieinirichting, waarin geplaatst zul len worden 8 electromotoren ir.iet eep totaal vermogen van 101/4 P.K., in per ceel Beefzlaan 44, kadastraal bekend jn Sectie H no. 5023. Op 8 Maart 1949 zal) gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit vcrzcek in te brengen. Daartoe zaj op die dag, des v m. 11 uur, ter secretarie zitting worden ge houden.

Soester Courant | 1949 | | pagina 1