Déraillement* Goudkoorts en goudmisère. België maakt zich zorgen. IN DE HOEK. ingezonden stukken. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJH Abonn. per kwart, fl.50 - p. post fl.75 25e JAARGANG No- 17. Bureau: Van WeedesJraat 85 - Telefoon 2566 - Giro 126158 DINSDAG 1 MAART 1949. Tweemaal reeds in veertien dagen Kwam het op de Birktstraat voor, Dat een melkauto, bij 't rijden, 't Evenwicht finaal verloor. Tweemaal liep drieduizend liter Uit de tank over de weg, Want de auto was gekanteld, De bestuurder had dus pech. Langs de wegkant werd een meertje Uit de melktank geformeerd En de mensen, die het zagein, Hebben vlug geprofiteerd. Want met emmers, potten, panpielni, Schepte men de vele melk, Onder het bekende motto, Dat dit spul is goed voor elk. Spoedig was het afgelopen En de melkvloed was voorbij, Want er vormde zich een meyr van Zoete-melkse-modderbrei. Lcopt de hedendaagse wereld Ook naar een déraillement? Loopt het met hetgeen wij horen Ook niet spoedig op een end? Als de grote wereldsnejtrsin Door atomen derailleert, Is het zeker, dat er ook weer Fiks van wordt geprofiteerd. Evenals daar op de Birktstraat Wordt het dan een modderbad. Waarbij heel veel gaat verloren En haast niemand iets aan had. Stuurlui, wees op je „qjui-vive", Dat je trein niet derailleert, Daar jezelf niet maar een ander Van de rommel profiteert. Zorg dus, dat je de opstakels Feilloos sturen zult voorbij, Want de wereld wordt een poel van ZURE-MELKSE-MODDERBREI E. VAN EEDEN. In het begin van 1946 maakte een kleerma ker zijn gebruikelijke rondreis langs de ver schillende boerderijen in de Oranje Vrijstaat in Zuid-Afrika. Ieder jaar gaat hij enkele malen met een vrachtauto vol met coupons en costuums het land door. Maar een van zijn vaste klanten had weinig contant geld en bood de kleermaker een stuk land aan in ruil voor twee pakken. Het schrale droge land is daar niet veel waard, zodat de kleer maker een flinke oppervlakte kreeg voor de costuums, al had hij liever geld ontvangen. Bijna onmiddellijk daarop werd er echter goud gevonden in deze omgeving en het ge volg was, dat de kleermaker enige weken later zijn toevallig landbezit kon verkopen voor 2500 pond, wat meer dan 25.000. is. Geen slechte prijs voor twee costuums! De goudkoorts greep echter eerst goed om zich heen, toen op 16 April 1946 rijke goud vondsten bevestigd werden. De koersen van de aandelen van bestaande goudmijnen, die ontginningsrechten op uitgestrekte gebieden in de Oranje Vrijstaat hebben, vlogen om hoog; in 48 uur steeg de waarde van de aan de beurs te Johannesburg genoteerde goud mijnaandelen met niet minder dan 30 mil- lioen pond (ruim 300 millioen gulden). In tussen leveren deze nieuwe goudvelden nog steeds niet veel op. Dat er veel goud zit is zeker, maar de goudaders liggen in een zeer droog gebied, terwijl bovendien de arbeids krachten schaars zijn. Men moet nu begin nen met het bouwen van een grote electri- sche centrale, want zonder stroom is het on mogelijk op grote schaal goud te winnen. Tegelijk moet een overvloedige watervoor ziening tot stand worden gebracht. Zijn deze werken eenmaal uitgevoerd, dan zal de goudproductie van Zuid-Afrika belangrijk groter worden. Bij de bestaande mijnen zijn de kosten de laatste jaren snel gestegen, zowel door de toenemende eisen van de inboorlingen, die de arbeidskracht voor de mijnen leveren, als door de noodzaak om bij het dieper worden van de uitgravingen veel grotere technische installaties te bouwen. Bovendien zijn de prijzen van de levensmiddelen de laatste ja ren sterk gestegen, wat eveneens de lonen omhoog dreef. Daardoor kunnen de Zuid- Afrikaanse mijnen niet meer zonder verlies goud leveren tegen de internationaal vast gestelde prijs van 35 dollar per Engels ons. Dit komt hierop neer, dat Amerika, dat bijna alle goud van de wereldmarkt tot zich trekt, dit kostbare ruilmiddel te goedkoop krijgt, terwijl Zuid-Afrika het verlies mag dragen. Onder protest van het Internationale Mone taire Fonds zijn de Zuid-Afrikanen nu be gonnen een kleine partij goud voor indus trieel gebruik tegen een 10% hogere prijs te verkopen. Deze kwestie is voor vrijwel alle landen ter wereld van grote betekenis, want als de huidige prijs van het goud niet gehandhaafd kan worden, zal de prijs van de dollar zich wijzigen en daarmee zullen alle muntsoor ten, voor zover zij onder controle staan van het bovengenoemde fonds, een andere waar de krijgen. Dan zullen de wisselkoersen moeten worden herzien, hetgeen weer zijn terugslag heeft op de internationale handel. Op het ogenblik zijn deze koersen n.1. nog vastgelegd volgens de overeenkomst van Bretton Woods van 1944, doch reeds het vorige jaar bleek duidelijk, dat de onder linge waarde zich geheel anders heeft ont wikkeld, dan men destijds voorzag. Dit is een van de grote oorzaken van het dollarte kort in Europa, Vandaar dan ook, dat de laatste weken voortdurend berichten opdui ken over een herziening van de muntwaarde, of zo men wil van devaluatie van allerlei geldsoorten. Het is zeer goed mogelijk, dat wanneer deze tot stand komt, de interna tionale verhoudingen snel zullen verbeteren. (Van een Antwerpse correspondent) Wij Belgen zijn het er volkomen mee eens, dat onze Minister-president Spaak bedankt heeft voor het voorzitterschap van de Euro pese Raad, want hij heeft zeker aan ons eigen land zijn handen wel vol. We zien alles op het ogenblik hier te lande in mineur. Sinds 1944 was België op het punt van her stel de andere landen vooruit, maar de laat ste maanden is gebleken, dat het hebben van een voorsprong nadelig kan zijn, want het is juist deze voorsprong, die nu de moei lijkheden veroorzaakt. De andere landen kunnen ons n.1. niet bijhouden en daardoor loopt de Belgische export totaal vast. Hier in Antwerpen zitten we met de grootste moeilijkheden. Groot-Antwerpen is een aan eenvoeging van gemeenten, die ieder nog onder hun eigen burgemeester staan, maar die toch gemeenschappelijk het havengebied van de Schelde omvatten. In deze streek hebben wij nu alweer 25.000 werklozen, die men in lange rijen voor de stempellokalen kan zien staan. Het grootste aantal van hen is werkloos door de malaise in het scheep vaartbedrijf. Het scheepsreparatiebedrijf gaf enkele maanden geleden nog arbeid aan 11.500 arbeiders, terwijl er thans niet meer dan 6.400 aan de slag zijn. Dit komt doordat de reparatiekosten in ons land naar verhou ding, te hoog zijn. Daarom gaan schepen, die moeten dokken, liever naar andere havens, zoals Nederlandse, waar men voordeliger uit is. Onder de eigenlijke havenarbeiders zijn 6500 werklozen. Maar dit cijfer is niet helemaal kenmerkend voor de toestand, want eigenlijk zitten daar vele honderden mensen onder, die men min of meer als ge- pensionneerd kan beschouwen. Men heeft hier n.1. het erkenningsreglement van de havenarbeiders en wie eenmaal „erkend" is, blijft in het beroep, hoe lang hij ook werk loos rondloopt. In verschillende kringen meent men dan ook, dat Antwerpen meer ingeschreven havenarbeiders heeft, dan er voor dit havengebied nodig zijn. De oudere arbeiders zoeken bij malaise in de scheep vaart geen ander werk, maar blijven rustig op de lijst staan, tot zij 65 jaar worden. Vandaar dan ook, dat er naar verhouding veel te veel mannen boven de 50 jaar inge schreven staan, terwijl er te weinig jonge krachten bijkomen. Een ander bedrijf waarin de werkloosheid groot is, is het diamantvak. Er staan hier 16.000 personen ingeschreven als diamantslij pers, doch daarvan werken er op het ogen blik maar 10.000 in het vak, terwijl er 3450 werkloos zijn. Het restant doet dus blijkbaar tijdelijk ander werk. Men zegt, dat de moei lijkheden voor een deel veroorzaakt worden, doordat de ruwe diamant, die notabene in de Belgische Congo wordt gewonnen, te Lon den wordt verkocht. Onze diamantairs moe ten daar de oorspronkelijke Belgische dia manten weer voor Ponden kopen, wat de grondstof prijs te hoog maakt. Maar boven dien begint het beroep zich te verplaatsen. Wel is de betekenis van Amsterdam als diamantstad door het verlies van de Joden sterk verminderd, doch daar staat tegen over, dat West-Duitsland met het opbouwen van een diamantindustrie is begonnen, die reeds 1600 slijpers aan de gang heeft. En ook in de Ver. Staten en in Palestina is men begin deze typische Joodse nijverheid op te bouwen ten koste van Antwerpen en Am sterdam. Wij Antwerpenaren schrijven de malaise in de haven voor een groot deel toe aan de nog steeds gebrekkige verbinding tussen Ant werpen en de Rijn. Wat wij nodig hebben is een kanaal rechtstreeks van Antwerpen naar de Moerdijk, terwijl men in Nederland het bestaande kanaal door Zuid-Beveland voldoende vindt. Dit kanaal is echter zwaar beschadigd en België kan niet roemen over de snelheid waarmee het weer in orde ge bracht wordt. De Antwerpse burgemeesters hebben zich juist dezer dagen weer eens met een telegram tot Spaak gericht om de nood zaak van een betere verbinding met de Rijn te betogen, maar het zal nog niet zo een voudig zijn om deze kwestie in Benelux- geest op te lossen. Gelukkig heeft België ook wel optimistischer klanken te laten horen. De ijzer- en staal industrie is uitstekend van orders voorzien en heeft, ook in het eigen land, grote wer ken uit te voeren. Er is een plan opgesteld tot de bouw van enorme olieopslagplaatsen en raffinaderijen, voornamelijk in het Ant werpse havengebied, waarvoor niet minder dan 100.000 ton staal nodig zal zijn. Daar voor zal ook een nieuwe haven moeten wor den gegraven en misschien zelfs een tweede zeesluis gebouwd, waardoor dan de werk loosheid weer bestreden kan worden. Als de malaise in zaken niet verder toeneemt, zal het België nog wel lukken om een ware eco nomische crisis te vermijden. DE PADEN LANGS DE HOOFDWEG. In Uw blad van 22 Februari werd het verslag van de gemeenteraad vermield, waarbij mij bijzonder is opgevallen de gestekte vraag van Mevr. v. d. Swan, n.1. of de namen van deganian, die blijven weigeren om de grond af te staan voor rijwiel- en wandelpaden iaing® die Stean- hoffsfraat, niet eens bekiend gemaakt dienen te worden. Daarop werd door Weth. Van Zadelhof! geantwoord, dat zulks niet juist zou zijn. (Volgens mijn opvatting mïet goed.) Naar mijn oordeel is de vraag van Mevr. v. d. Swan voortgekomen uit grote erger nis ten opzeihte van stijfhoofdige mein- sen, die het algemeen belang piiet wanskm te dienen, doch meer schijne|ni te biechten aan een verwaarloosd stukje grond dam aan orde en plicht, Eén ieder rechtschapen mens, die om zich heen ziet, zal het dadelijk opvallen.- dat het er langs de Stcenhoffs(traat rom melig uitziet van z-g.n. „Voortuintjes", welke over het algemeen een fatale ont siering zijn. Scheef staande, geroeste hekjes en dito groen vermolmde paaltjes, waaraan hier en daar nog een stuk lat slingert, ook (nog wel voorzien van slingerende prikkeldra den, maken nu iniet bepaald ie:p ver zorgde indruk. Bovendien (en dat is hoofdzaak) gevaar lijk voor het verkeer. Ik dacht dat Soest over een soort schoon heidscommissie beschikte, wielke op de een of andere manier verbetering kam verlangen van deze wantoestanden. Zie maar eens bij de bushalte richting Amersfoort, bij de Molenstraat, waar de wachtende passagiers hun kleding scheu ren aan een wilde doornstruik met zwiepende takken. Wordt dat zo maar getolereerd? Maar afgezien van schoonheid ein last, is het toch wel een aantijging om dierge lijke wantoestanden te doen bestendigen ten opzichte van het algemeen belang lep veilig verkeer. Het mooie tegelpad, dat achter de bo men reeds werd aangelegd, ziet mien jam merlijk onderbroken daar waar de rom- meltuintjes hoogtij vieren, dat toch wiel een aanklacht moet zijn voor degleW-ini, dié niet willen medewerken aain veilig heid, orde en plicht Zij, die wel hun grond afstonden zijn te prijzen, omdat wielrijders en wandelaars zich veilig kunnen steden bij druk auto verkeer. Hoewel Mevr. v. d. Swan mij volkomen onbekend is, sta ik geheel aan haar zij de met de door haar opgeworpen vraag, waarmede zij in ieder gieval de aandacht vestigt op onwillgie ménsen, dlei hef veilig verkeer in ée weg staan. Indien ik daartoe de macht had, zou ik dadelijk overgaan tot radicale onteige ning, waarmee niet alleen de veiligheid zou zijn gebaat, maar ook de hoofdweg van Soest een behoorlijke, geordende indruk zou krijgen. Ik vraag mij af, waarom het gemeeiii tebestuur hiertoe niet reeds lang is over gegaan. Een ieder zal de overtuiging zijin toegedaan, dat dit "t enigsie middlel is om eindelijk eens uit deze moeilijkheden te komen en het ontstaan van omgeval len te voorkomen. U dankend voor de plaatsruimte teken ik K. P. VAN INGEN, Molenstraat 8, Soest. Geachte Redactie, Vergunt U mij opname in Uw blad van een kort protest tegen enkele uitlatingen van H. Oekman in Uw blad van 25 de zer- Je hoort het nog al eens zeggen: „Die Oekman kan soms aardig uit de hoek komen'". Je moet dan ook wel een erg „zure" natuur hebben, om niet ie:|ns in dé lach te schieten om schim'psidhieutep op publieke lichamen, gezagsdragers ie-a„ om het aan de kaak stellen van de Jan Salie-geest, waarmee vtele zaken in ons land en ook hier worden aangepakt of niet worden aangepakt, ook al moet men daarbij vaststellen het vaak me|t de in houd der critiek niet c;ens te zijn. Anders wordt de zaak, wanneer dingen „uit de hoek" komen, die niet alleen de waarheid geweld aan doen, maar op on waardige wijze een persoon besmeuren en aan diens handelingen onedele motie- tieven toeschrijven. Wij mogen aannemen, dat de Indonesi sche kwestie, met alles wat daaraan vastzit, voor de hr. Ookman een zeer ernstige zaak is. Er is evenwel reden aam te nemen, dat dit ook heit geval is voor de hr. Goedhart. Heeft de hr. Oekman zich we[ afgevraagd, welke beweegrede nen deze man kaïn hebban, om in1 de ge geven omstandigheden aap de regering éen zo pijnlijk verzoek te doen, om .het instellen van écp clradlerzoek naar het mi litaire optreden in Indonesië? Of is hij geheel onwetend omtrent de viarschrik- Wilt U wel geloven, dat ik eien paar lin ken van streek ben geweest door de me dedeling van onze burgemeester, dat die flikkerlichten voor onze onbewaakte overwegen op f 100.000.per .stuk ko men? Ik zal nu maar aannemen, dat onze bur gemeester pier paar bedoelde, want an ders zou hef helemaal om tie rillen zijn. f 100.000.is al erg genoeg. Als ik dat had geweten, zou ik er laerKïjk nooit om gevraagd hebben. Een rinkel mensenléven is miel weliswaar meier waard maar ik had dan toch liever eerst nog eens naar een andere oplossing gezocht, want m.i. hadden wij voor dit zeer ci viele prijsje nog wel wat andiers kunnen hebben. Wanneer we die flikktardingem over 20 jaar afschrijven, hebben ze zeker, met de plaatsingskosten, die ook niet mis zullen zijn, het onderhoud over die 20 jaar, het stroomverbruik en renteverlies^ een kleine, misschien wel grote 200.000 gulden gekost. Voor die 2 ton hadden we bewaakte overwegen kunnen hebben, dié ons f 10.000.per jaar zouden kos ten. Ik persoonlijk had er wel voor gevoeld zo'n bewaakte overweg voor mijn reke ning te neme(n a f 10.000.per jaar. Ik heb waarachtig wel slechtere jaren ge had. ik zou een paar mooie rood-wit geschilderde bomen laten aanbrengen op kogellagers, opdat ik niet te vlug mop zou worden. Ik zou op de 4 hoeken pen paar knotsen van lampen laten zetiietn, die je op een paar kifomjeter afstand al had kunnen zien. Ik had een knus tentje laten neerzetten meit 'n schrijftafel, eem paar makkelijke stoelen 'en verwarming en ieder uur was ik even naar buitep, ge komen om' m'n bomen open ein dicht te schuiven en een praatje te maken met dé wachtenden, als die er waren- Voor de avonden en de Zondagen, plus de dagen, dat ik geen zin hadi, zou ik eietpi hulpje in dienst hebben gielnomepi en waar ik toch 10 mille per jaar te ver tieren haldb zou ik een flink salarsis hé talen, laten we zeggen f 3700.per jaar, dan viel hij nog net in de verplichte zi,ek tel ver zekering. Ik had er een heerlijke overwftg van ge maakt, compleet met rozenboompjies aan de kant en een verdekt opgestelde radio om het wachten te bekor'ien. De eersjet 20 jaar had ik me geen kopzorg behoec ven te maken en ovier 20 jaar zie(n we wel weer. Dan zijn misschien de spoor wegen ook al weer uit de tijd. Vindt U dat ik zit te bazelen? Och ja, ik vindt het ook zo erg: flikkerlichten van 1 ton per stuk. Wat een baan had daar ingezeten. H. OEKMAN. kefijke dingen, die daar vandaag aap de dag plaats vinden? Verschillende malen reeds waren ops daarover geruchten ter ore gekomen, maar we konden en wijden ze niet ge loven. Sedert wij de briieven lazen vap soldaten van het Ned. Ind. leger, zoals er staan afgedrukt in „Vrij Nederlliand" van 19 Februari i.1., moeten we 't wpl geloven. Er gebeuren daar ten hemel schreiende wandaden. Alls dan een lid van het Parlement, die waarschijnlijk nog heel wat meer weet, er dan toekomt, een onderzoek te vra gen, dan bedenke die hr. Oekmam, dat zulks allerminst gedaan wordt om een smet te werpen op onze militairen. Dep moet zulk een verzoek gedaan zijn uit een gevoel' van medeverantwoordelijkheid en bewogenheid met het tot onzer ieSgep mensen. Ais de regering vain deze din gen onkundig is, moet zij gewaarschuwd worden. Als wij Nederlanders hlet niet weten, behoort het ons gezegd te wor den. Wij mogen niet kunnen zeggen: „Wij hebben het niet gieweten". Ep verder, en dit zekier niet in de laatste plaats, de verantwoordelijkheid tegen- over onze eigen jongie jomggras in Indo nesië eist van ons ein van onze negering, dat, als alles zo is, als we thans helaas genoodzaakt zijn aan te memein, wij 0n onze regering eten onmiddellijk halt daar aan toeroepen. In deze daad vain de hr. Goedhart moeten wij in de eerste plaajtjs een poging zien, om dat dos! van. c|ns volk, dat thans in Indonesië eön zware plicht vervult, te beschermen tegen de „geestél'iijke" verminkingen, welkle de ge volgen zijn van lijdelijk toezien of daad werkelijk meedoen aan daden va|n on menselijkheid. Wat zoudt gij doen, heer Oekman,, wan neer ge wist, gesteld dat ge een zoon ip dienst had van het NT. leger, waarvan ge vermoedde, dat hij mledeplichtmg zou zijn aan dezelfde afschuwwekkende da den en methoden van „third d|egree", als wij kennen vap hen, die voor zulke da den veroordeeld en gehangen zijp? J. DE VRIES.

Soester Courant | 1949 | | pagina 1