W. N. NÏEUWENHUIS Praatjes vullen geen gaatjes» Brand. Brand. KINDER DAMES HEREN J. HOPPENBROUWERS Ofiiciëie mededelingen. Plaatselijk nieuws. Stencil- en Reproductiewerk J. LENSS EN, MAKELAAR Loodgieter - Eiectriciëa PYAMA'S TRAININGSPAKKEN KOUSEN (natuurzijde) PARAPLUIES PLASTIC CAPES EN MANTELS ALPINS (8 kleuren) SOKKEN SPORTKOUSEN PARAPLUIES Van Weedestcaat 44 naast de Apotheek. Zalig zijn de armen van geest Gedraaf in de Kamer deed een wan kel kabinet niet vallen. „Praatjes vullen geen gaatjes" in Den Haag be wezen. „Wij zijn geen mensen van veel woorden, maar als we kunnen helpen, dan doen we ket." Het was een eenvoudige arbeidersvrouw in een kleine plattelandsgemeente, die ons daarmee een snel en afdoend, instemmend antwoord gaf op een bijzondere vraag. Een grote-stadsjongen had ons pad gekruist, een jongen uit een volkomen verwaasloosd ge zin, waar zedeloosheid en drankzucht tot de dingen van alle dag behoorden. De jongen droeg de sporen van zijn „opvoeding" dui delijk met zich, doch deze eenvoudige vrouw praatte niet: zij nam dadelijk de goede be slissing. Haar woorden maakten zoveel indruk op ons, dat wij ze belangrijk genoeg vinden om ze tegenover de prestaties te stellen, die de vertegenwoordigers van ons volk de afgelopen week demonstreerden. Uren en dagen, zelfs nachten, zijn volge praat door de sprekers van iedere in Den Haag maar aanwezige overtuiging. Minister Van Maarsseveen kondigde met duidelijk te constateren voldoening aan, dat het nerveuze gedraaf door de Kamer van een haastig vertrekkende Sassen en een bin nenstormende dr. Beel het zo wankele ka binet niet in elkaar had doen storten. „Vol ledige overeenstemming tussen Hoge Ver tegenwoordiger van de Kroon in Indonesië en Regiering is bereikt." De plaatsvervangende minister van Over zeese Gebiedsdelen meende blijkbaar dat de Kamer met het aanhoren van deze verkla ring reeds zoveel energie had verbruikt, dat de zitting een half uur werd verdaagd. Dat halve uur was misschien ook nodig om het vuurtje van de lont bij het kruit te brengen en de sluizen van welsprekendheid te doen springenOef, wat is er gespro ken! Ieder detail der Indonesische kwestie werd met een springvloed van woorden overstroomd, totdat de vaak woeste golven te pletter sloegen tegen een met 76 tegen 15 stemmen verworpen motie van wantrou wende eerste sinds 1939. Resultaat?„Niet aanwijsbaar," zou de rechter zeggen. Het enig aanwijsbare resultaat van deze springvloed is een regering, die achter mi litaire vorderingen in Indonesië aanhuppelt als een roeiboot achter een rijnaak. Neen, voor het vinden van een eertijds zo typisch Nederlandse deugd: weinig praten, veel doen, moeten wij het oog niet meer richten op de zalen, waar de Kamers bijeen zijn, maar naar de kamer van een arbei derswoning, waar een eenvoudige vrouw aich bereid verklaart, een offer te brengen voor een mens in nood. Daarom meenden wij ons verantwoord met dit merkwaardige begin. Het zou wel eens kunnen zijn, dat Nederland van onderop en opnieuw zal moeten bouwen. Als we het zó bezien, is er tóch geen reden tot wanhoop. Mogelijk is het getal „recht vaardigen" onder ons nog groot genoeg om een zeewaardig schip van staat in de vaart te kunnen brengen. Moge een nog steeds niet gesloten onder zoek over het incident op Banka ons ook ontmoedigen, is er al reden te over tot be zorgdheid, als we horen, hoe het parlement van West-Java en een vertegenwoordiger van Oost-Java over ons Indonesië-„beleid" denken, nóg is er hoop. Nederland worde zich bewust! De tijd dringt en laat geen uitstel! HINDERWET. Burgemeester en Wathouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van H. van Asch alhier, om in perceel Beuken laan 31, kadastraal bekend in sectie H Nr. 5970, een electrische benzinepompini- atallatie te mogen oprichten, door hen is verdaagd. GYMNASTIEKVER. „CRESCENDO". Zondagavond had in de zaal van het Sf. Josephgebouw de jaarlijkse uivoering van „Crescendo" plaats. De zaal was eivol toen de opmars plaats had- van deze pl.m. 450 leden tellende vereniging. Na die opstelling van deze grote groep opende de. voorzitter, de heer H- v. d. Bremer, de avond met e :n hartelijk wel kom. Sprekende over de opgerichte afde ling voor Soest, vroeg spr„ vooral vóór de dames- en herengroepen, |nog viep- sterking. Ook vroeg spr. leiders(sters) voor deze afdeling. De geestelijk adviseur, kapelaan p. Beek man, sprak hierna een propagandistisch woord, waarin deze er op weles, dat gym nastiek niet beopgt het uitvoeren van kunststukjes, maar algehele lichamelijke ontwikkeling, waarom hij deze sport warm aanbeval. Met de wens, dat bij de vol gende uitvoering hef ledental tot 500 zou zijn gestegen, besloot spr. zijn, kernachtig en geestig woordje. De eerste nummers van het hierna aan vangende programma toonden, hoe de lichaamisontwikkeling bij de kleintjes spelenderwijs plaats vindt. De allerklein sten met hun mutsjes, de jongieins met de stangen en de meisjes miet het touw die den stuk voor stuk hun uiterste besit en de,resultaten op dieze leeftijden watiein uitstekend1. De vrije oefeninge/n dier gro tere jongens en meisjes getuigden van zelfsprekend van meier dicipüne en ac curate afwerking. Het brugturnen der dames deed velen verstommen door de getoonde staaltjes van lenigheid, vlugheid en 'balanskunst. Koprol, schouderstand, pirouette enz. werden perfect uitgevoerd. Dat bij de damesgroepen tevens grote aandiacht wordt besteed aan het ryfhmi- sche gedeelte, bleek uit de knotsoefennig, Bloemendans en Wals, welkie op werke lijk gracieuze en stijlvolle wijze werd uit gevoerd. Na de pauze toonden een 10-tal flinke jongens hun kunnen aan de rekstok. Dia heren, die hen hierna aan het hoge rkk opvolgden, brachten het publiek in ex tase en angstige spanning met hun wreef- solo-> knie- en zïtzwaai, alsmede de l<en- dentrek en lendenzwaai, terwijl zelfs die reuzenzwaai niet ontbrak. Vijf dames toonden in splagaaf, roMelm, handstanden e'oz- waartoe oefening in staat stelt. Het daverend applaus was ten volle verdiend. Ook aan de hoge brug toonden de beren weer hun kracht, behendigheid en uit- balanseren der moeilijke oefeniingrini In de Tirolerdans en de dans der ma troosjes kwamen rythmiek en lenigheid dér dames weer prachtig tot hun recht. Ook de costuumpjes waren goed ver zorgd. De na de uitnemende slotgroep gebrach te bloemenhulde aan hef leidende echt paar, de heer en Mevr- Vos, was meer, dan verdiend- Door hen heeft Crescen do een prachtige beurt gemaakt. Het adres voor beter op allerlei gebied is LICHTDRUK- EN COPIEERINRICHTING C. F. VAN KLAARWATER Torenlaan 59 BAARN Tel. 2385 OPENING ZAAK. Zaterdag j-1. opende de Stoomvierverij en Chemische Wasserij „De Centrale" te Apeldoorn in het perceel Torenstraat 8, een filiaal- In deze zaak is tevens een inrichting voor kousenreparatie gevestigd. De directie van „De Centrale" heeft voor de opening der zaak wel ©en gun stig moment gekozen. Het zachte voorjaarsweer dciet de idames 'denken aan de tijd, dat alles ie:n schoon maakbeurt moet hebben, ook die artike len, die zij zelf niet kan fciehandeilan ein waaraan de vakman te pas moet komen. „De Centrale'' geniet elders reeds n goéde naam en dat zij zich zal beijveren déze ook in Soest te verkrijgen, daar van zijn wij overtuigd. JAARVERGADERING K.A.B. De afdeling Soest-Soest Zuid van die K.A.B. hield Vrijdagavond haar jaarver gadering in het St. Josephgebouw. De voorzitter, de heer G- v. d. Btedum, ves tigde de aandacht op de van 4 t.m. 7 Maart speciaal voor de K.A.B. te hou den retraite te Atmarsfoohf- De K.A.B., aldus de secretaris, die heer Wereldsma, is hét afgelopen jaar sterk vooruitgegaan. Telde de afdteüng in Die- cémlber 1947 237 léden, thans is dit aan tal 286. Toch was er volgens het jaar verslag, nog veel te verbeteren. Hef be zoeken der vergaderingen en die Credo Pugnoclub, voortreffelijk geleid door 'die geestelijk adviseur, pastoor R. G. Lom- merse, kon b.v. veel groter zijn. De financiële verslagen betreffend-' de algemene kas, Herwonnieln Levenskracht en Hulp in Nood vermeldden al jan iceji batig saldo. Men was van oordeel, idiat et hier en daar nog wel enige nood Te lenigen was, waarom de penningmeester verzocht werd voortaan met de kas Hulp in nood niet zo zuinig om te spriwgen- In het afgelopen jaar w er dien vier kin deren voor rekening vain comité Volks gezondheid naar „Mooi Gaasterland" ge zonden, waardoor de bodem van de kas zichtbaar werd. Tol leden van de kascommissie wierden benoemd de henen F. Rrijers?, G. Vis ser en A- Snijders. Op voorstel van het begtuur wenden da heren R. Hilhorst (afd. Soestdijk), G. van 't Klooster en H. Klarenbeek ceindi- idaat gesteld voor dé a-s. gemieenteraadsi verkiezingen. Bij de bestuursverkiezingen werd de heer v. d. Bedum voor het komlenda jaar als voorzitter herkozen. 3200 LITER MELK GING VERLOREN. Vrijdagmiddag, te omstreeks half vier, brak op de Birkfsfraat, in de bocht bij de Hartmanlaan, de koppeling van eeinl melkauto van de firma Heuveling uit Bunschoten, komende uit de richtiinjg Amersfoort, waardoor de aanhangwagen met een zich daarop bevindende tèmk piet 3200 liter melk los raakte- De aanhang wagen reed vervolgens tegen 'in boom i?n sloeg om, waardoor de deksel van die tank vloog en de melk wegvloeide. Persoonlijke ongelukken deden zich bij dit ondeval op dit drukke weggedeelte niet voor. FEESTAVONDEN S.E.C. Aan de feestavonden van S.E.C., wielke op heden- en morgenavond voor die le den en donateurs zulbp plaats vinden, verleent het „Soeste'r Toneel" haar me dewerking mét de opvoering van het blij spel in drie bedrijven ,,'t Begon in 'n gracht". BAND NED.-INDONESIé. De afd. Soest van dé Band Ned..-Indo- nesie hield in Eemiand cietm contactavonid waarvoor goede belangstelling bestond. Nadiat de voorzitter, de hoer Joh. Kiraaij- enhagen, de aanwezigen had verwelkomd en gezamenlijk het band bed was gezon gen .bracht de PersMKiel's Vereniging Noteboom uit Utrecht een gevarieerd programma ten tonele. Behalve enkele muzieknummertjes met zang en het op treden van een mondorgelfrio, werden 2 eenacters opgevoerd, waarvan de rollen op uitstekenae wijze werden vertolkt. De muzikale omlijsting van deze avond was bij de heer J. Verra in goede han den. Tijdens de pauze reikte de voorzitter aan de drie uit de tropen teruggekeerde militairen M. v. d. Broek, M. Klompen- houwer en C. J. H. Kramer, als herinne ring, een fotoalbum met inscriptie ui,t. Sluit nog beden een brandverzekering of laat Uw bestaande brandverzeke ring verhogen bij Van Weedestraat 29 - Telefoon 2169 - Soestdijk Agent van „De Nederlanden van 1845" voor ALLE verzekeringen. BIJEENKOMST SOESTER BOEREN. De Commissie „Intensivering boeirqtibe- drijven te Soest", waarin ver'.eg;.nwocr- 'digd de Algemene Boeren en fu;(ndl:|rs Bond, Cnr. Boeren en Tuinders Bond ein de jonge Boeren en Tuinders Bond, heieft in „De Gouden Ploeg' een bijeenkomst belegd, alwaar Ir. K. Barteis sprak over de truitteeltmogelijkbeden en ir. J. A. M. Penders over „Welke richting moet de landbouw gaan". Vele boeren waren aanwezig toen dis voorzitter, de heer Segers, eian welkomst woord sprak, in 't bijzonder tot de bur gemeester, ee gemeente-secretaris ien die beide sprekers van deze avond- Na een kort inleidend woord besprak Ir. Barte.s de veie mogelijkheden om de kleine bedrijven, door intensivering ren dabel te maken, door b.v. het verbouwen van tabak, geneeskruiden, enkele land- bouwzaden, wit lof, asperges en aard beien, Voor de fruitteelt, en dan deinkit spr. aan appels en peren, mist roem op de kleine bedrijven de vakbekwaamheid. Vakbekwaamheid voor dé fruitteelt ia een grote noodzakelijkheid en het be zoeken van cursussen is daarvoor oen vereiste. Het kleine fruit, z.a. bessen, aardlbeien en frambozen, biedt betere mogelijkhe den, maar men moet bedien kan, dat tij dens de plukperiode over voldoende plukkers(sters) of jonge goedkope krachten moet kunnen worden beschikt, anders behoeft men er niet aan te be ginnen. ïr. Penders besprak hoofdzakelijk die vervanging van het geïmporteerde kracht voer vooral voor kippen en varkens, door het verbouwen van voeóeraardappelen .en mai®. Bij het rundvee moet de voile aan diacht besteed worden aan het grasland en wat dat betreft gaat dat in onze ge meente best, hetgeen wij danken aam de stille werkers, de heren landbouw-onder- wijzers en de uitstekende voorlichting veil de plaatselijke organisaties. Vervolgens stond spr. nog stil bij de nuttige ram - soenbe weiding en beval de boer'.in vooral het grondonderzoek aan. Het laatste agendapunt van de avomd, dat uitvoerig door de heer A- P. Hil horst namens de organisatie werd toe gelicht, was de uitspraak van de boeren over het weder instellen van eern markt van groot vee, varkens en eisrem in Amersfoort. Ook Ir Penders gaf zijn visie over dit zeer belangrijke punt en nadat verschillende vragen waren be antwoord, waren de aanwezigen togen, het weder instellen van o.n markt te Anrilrs- foort van eieren en groot ve=. De markt voor varkens daarentegen zagen zij gaar ne in ere hersteld. BOTSING TUSSEN AUTO EN TREIN. Door onoplettendheid van de bestuur der werd Vrijdagmiddag, te ongeveer half een, een met kisten eiertin 'beiadun vrachtauto van de firma Knoop te Bar- neveld, op de onbewaakte overweg Os- sendiamweg-Nieuwew©g, door een uit die richting Baarn komende elecfrisch© frejjn aangereden. De laadbak wierd van de auto gescheurd en weggeslingerd, waardoor de Van Weedestr. 23 Tel. 2577 lading, bestaande uit enige duizenden eieren, verlopen ging. De auto bleef vrij wel in tact en de bestuurder, die de 'te genwoordigheid van geest had nog op het laatste moment vol gas te glevan, red de daarmede vermciedelijk zijn leven. Met een vernield)? koplamp en oen ge broken voorruit, vol eierensfruïf, kon de electrische trein na ©en kort oponthoud', derej® naar Utrecht voortzet len. WEDSTRIJDEN E.H.B.O. In de grote zaal van De Gouden Ploeg waren Vrijdagavond onderlinge wedstrij den voor E.H.B.O.-ploegen georganiseerd, de afdelingen Soosc, Soesterberg, Hilver sum en N.S.F. (Hilversum) elk met twiec ploegen deelnamen. Dr. P. G. de Vos, voorzitter van de afd. Soest, sprak een kort welkomstwoord ien stelde het op hoge prijs, dat Dr. J. H. A. Rupert als erevoorzitter van die afd. van zijn belangstelling voor deze wed strijden blijf gaf. Later op de avond kwam ook de burgemeester, Mr. S. P. Baron Benfinck, eens met het E-H.B.O.- wérk kennis maken, hetgia.in doorl de aanwezigen ten zeerste werd giewaar- deerd. De jury bestond uit de doktoren Splin ter te Soesterberg en Oterdoom :en Beij- erink, beiden uit Hilversum. De prijzen werden tien slotte als volgt toegekend Soest 2, bestaande uit de damies L. Ver- weg' (leidster), N- Segiers en G. v. Bar- neveld, le prijs met 188 punten. Soest 1> bestaande uit de heren K. Lam (leider), W. HIhcrst en G. de Hoge, 2e prijs met 146 punten. N-S.F. 2 uit Hilversum, bestaande uit de heren Nassenstein (leider), van Zanten en Muske, 3e prijs met 142 punten. Na beëindiging van de wedstrijden gaf dr. Oterdoom, als voorzitter van de ju ry, een duidelijke explicatie van het be handelde ongeval, terwijl hij, als be stuurslid van de Ned. Ver. E.H.B.O, de burgemeester dank bracht voer zijn be langstelling en de afdeling Soest voor haar gastvrijheid. MOTORRIJDERS VIEREN FEEST. De „Motorclub Soest" heeft Zaferdlag- met haar leden en donateurs c|n belang stellenden haar 3e jaarfeest gevieird in Eemiand. De zaal was tjokvol toén de voorzitter, de heer P. Olys'agar, het feest met eert welkomstwoord opendia en de huldiging plaats vond vain het lid, dat In het afgelopen srizoien da besta prestaties had geleverd. Het was de heer van Kooij. die zowel de wisseltleker voor de besté resultaten in 'liarireinrittrn als die voor de puzzlé-ritten in ontvainjjsll had te nemen. Hierna kwamen de leeïen van de Motor club „Rotterdam-Zuid" voor het voetlicht met de revue „L|eg 'm plat". Wat deze Rotterdammers ons hebben la ten zien en hortin, kam gerust icen verge lijking met een „echte" revue doorstaan. Hier waren amateurs aan het werk, die menigmaal het peil van geroutineerde be roepsspelers benaderden. De regie was in handen van die heer A- v. d- Berg, die ook de teksten schreef. De muziek was van de heer Joh. van Es en de begeleiding, die bestond uit ac cordeon, bas en slagwerk, was optlma forma. De heer Olyslagcr dankte na afloop alle medewerkenden, waarbij de dames in' die bloemetjes wercjen giezet. Na de pauze had ide huldiging plaats van de drie Monté Carlo-rijders, de heren Rijsaart, Olyslager en Mulder, terwijl die heer Stoel, bestuurslid van de K.NM.V.» in aansluiting daaraan nog een propa gandistisch woordje sprak. De Motor club Soest heeft op waardige wijz» haar 3-jarig bestaan herdacht. OP DE ZWARTE LIJST. Het is de laatste tijd herhaaldelijk voor gekomen, dat caféhouders personen toe laten, welke op de z.g. zwarte lijst zijn geplaatst. In twee gevallen werd prooes- verbaal opgemaakt. FEESTAVOND FRIESE VERENIGING. Vrijdagavond gaf de Friese vereniging Freonskip en Ienfald in de zaal van Eemiand voor haar leden met verwanten een grote feestavond, waaraan de Fries? vereniging „Ut en Thus" haar medewer king verleende. Na ieen welkomstwoord van dé voorzitter, dé heler J- de Jong. werd het bestuurslid ein oud-voorzitter van „Freonskip en Ienfald", wijlen d» heer Th- Zwart, herdacht. Vervolgens werd het 1© en 4e vers van het Friese volkslied gezongen, waarna de Amersfoortse Friezen hot toneelstuk in 4 bedrijven „It Heechsfe" opvoerden. Die rollen van dit stuk werden door de me dewerkende dames en heren op buiten gewone wijze vertolkt ©n om Gabe en Lutske werd dikwijls onbedaarlijk gela chen. Aan 't slot klonk een verdiend applaus én de hulde, die die spelers in het dank woord van de voorzitter werd gebracht, was een ware beloning voor het vertoon de spel.

Soester Courant | 1949 | | pagina 2