DE DOOFPOT. HUICHELAARS^- IN DE HOEK. Waar zó de liefde valt UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTMJK Oüiclëlc mededelingen. PiaatseïsSjik nieuw». SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. 25e JAARGANG No- 18. Er moet ergens in <fe wereld Wel een grote doofpot staan. Daar wordt dan idoor vele héren Ied're dag wat in gedaan. Blijkbaar is die grote doofpot Voor die mensèn van veel nut, Want hij is 20 reuze handig, 't Is een bodemloze put. Stalin heeft nog kort geiedien, 't Vredesplan erin gestopt- Even had-ie daar de mensheid Taam'lijk handig mee gefopt. Niets meer hoor je van z'n plannen, Verdwenen en ze zïj;n in 'n wip En het vredesduif^ blijkt nu Een geplukte, ouwe k'ip. Als er even maar iets goeds is En de mensheid het gelooft, Is 't hét deksel van de doofpot, Die het hele zaakje dooft- En die doofpot wordt heel dikwijls met vieze zaakjes opgeknapt; Onderwijl wordt handig uit een Ander vaatje weer gerapt. Wij» Nederlanders, houden van ons Ko ninklijk Huis. De eén op ©cm andere ma nier dan de andere» maar voor het me rendeel van ons volk is dat Huls 'het symbool van alles wat ons als Nedler- landers verenigt tot dat ondefinieerbare, iets» dat ons Nederlander doet zijn, on danks maatschappelijke, economische, godsdienstige, sociale verschillen en _ge- scbilien. Dat „iets" i® in dé eerste plaajts een gevoelswaarde» die de miaesfan van ons onbewust in zich meedragen- Het zoekt en vindt een vast pujnlf, waarom heen het zich kristal is,-en, in dit ge val de persoon, die de eerste dienares des lands is: de Koningin. En omze gevoelens, dije oins doen meisje- ven met ae gebeurtenissen in het konink lijk gezin, met x'n wel en uee» met z o optreden in het openbaar in buitan- of binnenland» in officiële functies of par ticulier, het zijn in zekene mate gevoe lens» die wij onszelf, onze lanJgieniotsn, onze historie, onze beschaving, enne cul tuur, onze kunsten én onze v -reeschap pen toedragen. Vl/anneer iemand in een volk zulk een Positie inneemt, zou men kuntnlen ver" wachten, dat men haar en haar gezips»©- den toch op z'n minst evenveel respect zou betonen als men de eerste de bietste medeburger doet- Bij voorbeeldonge moeid over straat laten gaan. De nu overleden koning van Den omar. ken kon rustig te paard door de stralen van Kopenhagen rijden, zonder idat ie mand hem lastig viel- Van de Koning van Zweden is beklemd, kliat hij meermalen in de Stockholm®® tram stapt, zo maar, net als ieder mens, tussen de andere mienstn- Ment. groet hem meestal, soms ook nier. Maar stelt U eens voor, dat Koningin) Ju- liana te Amsterdam eens in de tram zou stappen. We maakten eien goede kaïns op de noodzakelijkheid1 van eien regentes! Toen koningin Wilhelmitia te Amster dam in de Kalverstraat doodgewoon een winkel binntn ging om iets te kopen,, stond hét voor het winkelraam al gauw zwart van de mensen, die zich aanstel den» alsof er binnen eien natuurwonder was te zien. Het simpele geluk van leder kind, om met een emmertje en een schepje aap 't strand te mogen spelen, wat nfct weg gelegd voor hét kroost van koningin Ju- littna. Het publiek gedroeg zich als «sin troep koeien, die in hun weide een vreemd beest zilen. Men dromde samen om dat wonderlijke en maakte een nor maal vertier aan het strand onmogelijk. Van de weinige landen» die nog ©en ge kroond staatshoofd hébben, zouden we er geen kunnen opnoemen, waar men zich zo aanstelt ais ons land» wanneer het om de eerste burgeres van dat land gaaf. We zouden daarvoor in de geschiedenis moeten teruggaan tott voor 1914, toen in Duitsland een Kaiserlich-Königliche Ma- jestat resideerde. Nu treft het publiek niet alle blaam. Bij het recente vlerblijf van de koninklij ke familie bij „de wintersport" hebben we ons hart weer eens kunnen ophalen aan de byzantijnse uitsloverij van eien aantal kranten en weekbladen, die een verheerlijking te „gtenieten" gaven, waar van een normaal mens niet kan aanne men, dat dit echt kan zijn ge meien, d- In Tirol werden de prinsesjes door dol le krantenschrijvers rtleds na enige da gen als kleine ski-kampioenen voorge steld. Denkt men nu heus, dat de pierso0.ini, voor wie die pluimstrijkerij is bestemd, daar behagen in scheppen? Dan zou het een belediging zijn ito plaats van ieerbe- BureauVan Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Abonn. per kwart, f 1.50 - p. post f 1.75 VRIJDAG 4 MAART 1949. toon. Tenzij men het serviele, het vleie rige in eigen optreden in iet herkent .en zichzelf daarmee tien niet bepaald vtei- end etiket opplakt. Meent men aldus aan de smaak vato het publiek tegemoet te komen? De krantenredacties» dile dat nog drinken zijn er naast. Men gunne het koninklijk gezin zijn welverdiende vacantie- Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter algemenie kennis» dat het gedeelte van de Veldweg, hetw.elk tussen de klompenmakerij en de opslagplaats voor bouwmaterialen van de Gebt. Swa- ger op de Rijksstraatweg uitkomt, mei ingang van heden in dc richting van het Kerkhof naar die Rijksstraatweg, vanaf de plaats, waar vóór de spoorwegover gang het desbetreffende bord ingevolge de Wegenverkecrsregeling is geplaatst, onder intrekking vato het besluit van 9 December 1947, enkel is gesloten ver klaard voor alle motorrijtuigen en rij wielen. DE STORMSCHADE IN SOEST VIEL NOGAL MEE- De schade, welke de storm van deze week in SoCsf heeft aangericht, va!|t nog al mee- Wel moesten verschillende wo ningen het ontgelden en kwamien veel dakpannen, goten, daklijsten aniz. in tui nen of op straat terecht- Op de Beukenlaan sneuvelde een mast van het lichtnet én op de Nieuwieweg viel een zware boom rakelings langs ean huis» Van enige in aanbouw zïjinde huizen, op ide Duinweg werden enige mure|n inge drukt en in de bossen aap de Soqsfer- bergeestraat wérden anigle bomen ont worteld, hetgeen ook hef geval was op meerdere particuliere terreinen en langs wegen. FEESTAVONDEN S-E.C. In dé zaal van Eemland gaf de Voet balvereniging S..E.C. Dinsdagavond voor dé leden met hun dames len Woensdag avond voor de donateurs en begunstigers haar jaarlijkse feestavond. Na een kort welkomstwoord, ook tof de afgevaardigden van enige zusterverenigin gen, door de voorzitter, de 'hoer C- van Wijngaarden, gaf spreker een overzicht van de verrichtingen der velschillende elftallen. Sprekende over de in Indonesië vertoe vende SEC-leden, bracht isprekier van de ze leden de dank over voor de aan hen door de vereniging gezonden Kerstpak ketten. Vervolgens herdacht spreker de kort ge leden gesneuvelde oud SEC-leden Everf Hartcmink en Henmie Wijnandis, waarbij door de aanwezigen 1 minuut stilte werd betracht. Als waardering voor de uitstekende lei ding, werd aan de onlangs afgetreden voorzitter, Dr- P. Donker, die de vereni ging gedurende tien jaar hoeft geleid, met enige toepasselijke woorden, namens bestuur en leden, een blijvend aanden ken geoffreerd. Na dit meer officiële gedeelte werd letsn aanvang gemaakt met de opvoering va/n een vrolijke geschiedenis in 3 bedrjjven,, „Hét begon in een gracht", door het „Soester Toneel". De dolkomische scenes, die in dit to neelstuk voorkomen, hebben de aanwe zigen doen gieren vam het lacfaep. De rollen werden dan ook uitstekftod Ver tolkt en de 13 medespelen de dames en heren kunneto op eitp geslaagde avond terugzien. Aan het slot ontvingeln de dames bloe men en de henen leen rokertje- Het mu ziekgezelschap „The Haert Boys" zorgde voor een goede muzikale omlijsting. EEN KIND KLAAGT AAN. Deze week draait in het City-Theater de meesterlijke film „Een kind klaagt aan' Een tragedie tussen volwassenen, zoals zij zich voordoet aan de verbijsterende waarneming van een negenjarige jongen. De regisseur Catol Reed heeft „Een kind klaagt aan" tof een der beiste en be langwekkendste films van dit jaar ge maakt, uitermate gevoelig, boeiend en van een dwingende intimiteit. Hij moet wel een groot psycholoog en een oprecht kindervriend zijn. Dé manier, waarop de negenjarige Bobby Henrey zich, volko men in dc sfeer van het gegeven, voor de camera beweegt. is daarvan het spie kende bewijs- Zeidien zag m'en een kiin- derrol zo sober en aanvaardbaar vertolkt als in deze film. Ook voor de uitbeelding der volwassenen beschikte Reed over voortreffelijke spelers- Sir Ralph Ri- chardSon en Michele Morgan geven zeer knap spel te zien en zijln in dit voortref felijke filmwerk volkomen op hun plaats. Doordat de camera» in gestadige afwis seling de intrigue laat zien als volwas sene, als ook uit de gezichtshock van dé kleine jongen, verwekt zij een feil loos dramatische werking en slaat zij de toeschouwer in een ban, die pas verbro ken wordt als men ziet, dat alles goed afloopt. Een kind klaagt aan" is een uitnemende, knap gemaakte film. Zij behoort tot die rolprenten, die 'de Engel se productie een verdiend renommee' bi- zorgen- i.V, PHILATELICA, AFD. SOEST. De ledenvergadering van de afd. Soest op 25 Februari was druk bezocht. Aan wezig waren ook de twee leden van het hoofdbestuur, voorzitter, secretaris, 2e secretaris, alsmede twieo leden van die afd- Utrecht Het spreekt vanzelf, dat dc voorzifjeir in zijn openingswoord» ecln bijzonder woord van welkom hierover uitsprak. Na korte verslagen van voorzitter en hei de sectiehoofden, volgde een uitvoerige uiteenzetting over de gang vain zaken in „Philatelica", door der ieden van het hoofdbestuur. Vele vragen werdien tot al ler voldoening beantwoord. Na een korte pauze volgde een causerie door de heer S. Nocrdhoff, voorzitter van de afd. Utrecht, over de One Pieniny- zegels en over Falsificaties. Ben grote verzameling werd getoond en aan de hand van het vele materiaal krégien we veel té horen, doch niet in een droge op somming van feiten. Er werd inog al ©eins gelachen, over zijne belevenissen, g|edn- rende een dertig tal jaren. Hét is de heer Noordhoff toevertrouwd en we kunnen iniet getooeg respect heb ben voor zijn grote liefde en gieduld. Om maar eens iets te noemen, werd oins een compléte plaat van 200 zegels ge toond- Een hartelijk dankwoord en ap plaus was alleszins verdiend. Tot slot een prettige verloting, waaraan de kas van de afd. (Secretariaat Sfeen- hoffstraat 23) niet te kort is gekomen. BEL CANTO. Maandagavond hield de Chr. Gemengde Zangvereniging „Bel Canto" in het ge bouw „Rehobofh" te Soest-Zuid haar feestelijke jaarvergadering. Na het offi ciële gedeelte» waarin de jaarverslagen werden uitgebracht, opende de voorzitter van de feestcommissie met een humo ristisch openingswoord het feestelijk deel van de avond. Nadat het koor „Du Hirte" en „Dans op 't Mos' ten gehore had gebracht, vergast te de heer Velfmau de aanwezigen op fraaie solozang met „Vrijheid" van Ri- chard Hol en' „Panis Angelicus" van Cèsar Franck- „Engelenwacht" van Cath. van Rennes, gezongen door twee dames ,met begeleiding van viool-citer, viel zeer in de smaak. Hét eerste gedeelte van de avond w:rd besloten met een zangkwartet, bestaande uit twee dames en twee heren, dat op gevoelvolle wijze „De klok van Arrtemui- dén" ten gehore bracht- Na de pauze volgde een weer vrolijk pro gramma. Door de heren W. van Reijn en J. Aidlerding, bijgestaan door Mevr. v. d. Zouwen, werden enig© vrolijke liedjes en een drietal komische eenacters opge voerd» waarom soms onbedaarlijk is ge lachen. Mejuffrouw J. v. d. Berg wisselde dit beschaafde, en goed uitgevoerde program ma met fraai orgelspel af- R-K» OPENB. LEESBIBLIOTHEEK. NIEUWE AANWINSTEN. Romans: G- Brisfow, Midzomer. G. Bristow, Nieuwe adel. G. Bristow, Blan ke slaven. A. Christie, Overal is de dui vel. A. Christie, De laagte. A. Cronin, Dokter Finlay assistent. A. Cronin, Ro- bért Shannon's jonge jaren, Ph. Gibbs, Achter het ijzeren gordijn. M. Heiesters Kempenaer, Willekie Bruis. A. Helman, Zuid zuid West- R. Kipling» Het licht dalt verdween. L. Moberby, Als de appelbo men bloeien. A. Morton, Blauw masker triomfeert. C. Nordhoff en J. Hall» Door de branding gewékt. V. Sirolf, Viersprong der grote wegen. A. Varing» Ons erfdeel. Studie: Augustinus, Belijdenissen. H. Belloc, Richelieu. Geschiedenis der Ne derlanden, deel 1. G. Knuttel, R. S.. Ba- kels- A, Latouche, Etiquette. M. Monides- sori, Het geheim van het kinderleven. Paus Pius XI, Divini Redemptoris. W. Shakespeare, Het treurspel van Ham let TEGENLIGGERS. Bij het passeren van een lijkstoiet, be staande uit vier auto's, geraakte de be stuurder van een militaire auto, op de Birktstraaf, door de gladheid van het wegdek, enigszins de macht over zijn wagen kwijt en kwam met ©en uit de tegenovergesteld© richting komende auto in botsing, waardoor beide auto's aan de linkerzijde ernstig werdien beschadigd. leggen, die 'n andere geest ademieln- Nogeens, het ging mij niet in die aller eerste plaats om de miotile van de Heer Goedhart (die hij trouwens weer introk), maar hoofdzakelijk om het mo ment» waarop zij werd ingediend: U le- zê het artikel er nog maar eens op na. H. OEKMAN. Als ik het mag zeggen, vermag ik niet in te zien, waarom onze Wethouder het niet juist acht, dat de namen der wejgietadh- tigen om grond af te staan in de Sjteien- hoffstraat en elders, voor het aanleggen van fiets- en wandelpaden, worden be kend' gemaakt. Voor minder ernstig» zaken worden vaak wel „rnan en paard' genoemd in dc bladen 'en wanneer d« vraag tot bekendmaking der namen zon zijn gesteld na het mislukken der eer ste poging om tot grondafstand te ko men, zou ook ik hebben gezegd: laten we er nog eens over praten voor we de feiten bloot leggen. Nu 'echter, na zolang traineren, zou ik het volkomen normaal vinden, als de namen der weigerachti- gen worden genoemd en de reden van weigering bekend wordt. Het Gemeentebestuur make zich overi gens geen illusies, want meerdere weïgor- achtigen menen dat zij een zeer krachtige houding tegenover de Gemeente aanne men en gaan daar tegenover anderen prat op. Ze vertellen links en rechts hoe flink ze wel zijn, door het hele Gemeentebe stuur aan hun laars te lappen en, als het meet, Provinciale Staten incluis. Ik meen, dat als et onder onze dorp»- lingen mensen zijn, die de risico op zich durven laden, de indirecte veroorzakers van ernstige verkeersongevallen te zijn» de andere bewoners van ons dorp recht hebben te weten wile deze mianseln zijn. Hierbij zeg ik direct, dat ik op het stand punt sta, dat ons Gemeentebestuur ip ïn haar te leveren tegenprestatie niet te krenterig moet zijn. Het is natuurlijk wel prettig voor de wéigerachtigen nu elens aan de goede kant van de tafel te ziften en het Rijk of Gemeente, door wie ae 't grootsite clqél van hun leven als èep citroen zijn bta- schouwd» nu kunnen voorschrijven hoé zij het willen hebben. Ik kan mij in denken, dat zoiets verleidelijk is, maar deze mensen vlergeten het grote leed, dat Zij door hun houding kunnen veroorza ken en waarschijnlijk reeds veroorzaak* hebben, Te betreuren is dit all es, omdat de grond slag vaak niet 'dieper zit dan: „het is zo zonde van mijn tuintje". Nee, meneer de wethouder, ook hier is de tijd van eindeloos onderhandelen voorbij. Ik kan mij er mee verenigen, dat ze niet aan dé schandpaal gaan, maar laat ar gemeente dan andere maat regelen treffen, dat zij langs andere we gen in het bezit komt van de benodigde grond» niet alleen langs de Steetohoff- sfraaf, maar gelijktijdig langs de gehele hoofdweg. H. OEKMAN. Met belangstelling nam ik kennis van het ingezonden stuk vam de Heer De Vriés, naar aanleiding vato wat ik schroei in het nummer van 25 Januari. Het spijt mij meneer Die Vries, maar U heeft niet begriepEn wat ik bedoeïdla an schreef- Hét ging mij in hoofdlzaak om het feit, dat, teen iedereen met spanning toezag hoe het verder met Indonesië zou gaan, de heer Goedhart hiet moment goéd achtte, om met zijn moitie ovier da houding van onze militairen te komen» Dal had hij m.i. op die zittingsdag ach- dlerwege moeten laten. Daarvoor wanen andere gelegenheden te ovler gewtqest het stellen van deze vraag in deze zitting stond voor mij gelijk aan het geven vam een klap op de rug van eien chirurg;, mid den in een ernstige operatie. Dat ik met mijn stukje „de waarheid gji- weld aan deed", zoals U schrijft, of „de persoon van de Heer Goedhart be smeurde", meen ik te mogen toeschrijven ven aan „a slip of the typewriter'watti dat kunt u niet menein. Ik kan het volkomen met U eiens zijn» U beweert, dat er dingen gebeuren, dt« niet door de beugel kunnen. In een chaos met zoveel verschillende mensen vap zeer uiteenlopende geaardheid, blijft dit niet uit en ik ben het mieit U eenis, dalt hiertegen moet worc'ien opgetreden. Maar, weet U, mijnheer Die Vries, on der welke omstandigheden en door wel ke oorzaken deze excessen vaak ont staan? Kent U de Indonesiërs? Weiet u, waartoe een door gewetenloze leiders op gezweepte Inlander komen kan? Tot welke bestiale wreedheden? W re. dh'.d n, waarvan wij Europeanen iniet de flauwst» nofie hebben, zelfs ondanks onze bezet tingstijd? En hoe denkt u, mijnheer De Vries, dat de stemming van onze jon-, gen® is,- als er weer e.*n van hun kame raden „getjinfjangd" is of op andere vre selijke manier omgebracht? Dan kom je in 11 „Third degree stemming, zoals U het noemt, waarmee ik deze. houdins niet verdedig, idoch alleen verklaar. Overigens zou, tegenover de door U aan gehaalde brieven in „Vrij Nederland", waaronder er zijn, die mijn mening tem volle onderschrijven, de radactie van dit blad u meerdere br even kunnen voor- (Zie vervolg derde kolom onderaan.)

Soester Courant | 1949 | | pagina 1