Geen grenscorrecties maar zware industrie. De Gemeentebegrotingl949. IN DE HOEK. UITGAVEDRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK FlaatsalIjSs nieuws. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. 25e JAARGANG No. 19. Het is algemeen bekend, dat Nederland na de oorlog pogingen heeft gedaan, om tot verlenging van onze Oostgrens te geraken in een voor ons land gunstige zin, welke cor recties als herstelbetalingen van Duitsland zouden moeten worden gezien. Wij kunnen de grenscorrectiekwestie in enge en in ruime zin opvatten. In enge zin geno men bedoelen wij een correctie van techni sche aard, die er dus op gericht is de geo grafische grensmoeilijkheden op te heffen en zowel Nederland als Duitsland tot een afgeronder geheel te maken met een mini mum aan kosten voor grensbewaking. Deze wens vindt instemming in Nederlandse en Brits-Amerikaanse kringen en ook wel in Duitse kringen. Tot deze correcties zullen wij dus t.z.t. wel geraken. Dit kan slechts de verstandhouding tussen beide landen verbe teren. Het probleem ontstaat echter eerst bij de correcties in ruime zin, waarbij Nederland dus doelbewust grote stukken van Duitsland overneemt. Voor ons is dit van belang in verband met de landnood waarin wij verke ren. Het zou dan hoofdzakelijk moeten gaan om minder dicht bevolkte streken, waar een gedeelte van onze overbevolking een nieuw bestaan kan vinden. Dit stuit op grote tegenstand van Duitse zijde. Men voelt dit aan de overzijde van onze Oostgrens als diefstal en afdammen van de bestaansmogelijkheden van het Duit se volk, dat er zich waarschijnlijk onvoldoen de rekenschap van geeft, dat het onze be staansmogelijkheden gedurende vijf jaren heeft afgebroken en daar moeilijk op andere wijze compensatie voor kan geven. Een zware industrie? Een Duits economisch tijdschrift heeft een suggestie gedaan om het vraagstuk op te lossen, die o.i. zeker niet zonder meer ter zijde kan worden gelegd, temeer daar de grenscorrecties in ruime zin ook weinig in stemming vinden bij de grote westelijke mo gendheden. Dit tijdschrift deelde mede, dat men de grenscorrecties zou kunnen vervan gen door leveranties van moderne zware in dustriële uitrustingen aan Nederland. Dit voorstel lijkt ons niet ongustig. In de eerste plaats omdat grenscorrecties in ruime zin ons weinig voordeel zullen brengen en veel nadeel. Het voordeel zou kunnen liggen in de aanwinst van weidegrond en bouwland, nodig om de landhonger van onze vele boe renzoons te stillen. In wezen komt dit neer op een verlichting van ons bevolkingsvraag stuk. Dit argument wordt nog versterkt door hen, die van mening zijn dat alle Duitsers in die streken woonachtig, naar het „Reich" moeten worden geëvacueerd. Dit om een vorming van een Duitse minderheid in Ne derland te voorkomen. Dit is door hen juist gezien. Want hier liggen de nadelen tevens voor ons. Er mogen enige economische voor delen zijn op korte termijn, de politieke ge volgen op langere duur zouden veel ernsti ger zijn en dan ook een weerslag ondervin den in onze economie, die zo nauw op de Duitse is afgestemd. Wij kunnen ons voorstellen dat de Duitsers, die uit deze grensstreken zouden worden verdreven, een wrok in hun hart tegen Ne derland zouden meedragen. Een wrok, die spoedig zou worden overgenomen door het gehele Duitse volk, dat nu eenmaal reeds eeuwen met de gedachte rondloopt: „Wij worden verdrukt." Dit kan van invloed zijn op de gedragslijn van de Duitse autoriteiten t.o.v. Nederland. In onze toekomstige econo mische betrekkingen met Duitsland zouden de nu geforceerde grenscorrecties ongetwij feld hun Nemesis vinden. Dit is fout. Wij moeten -goede betrekkingen met Duitsland nastreven, juist nu, in het kader der Euro pese eenheidsgedachte. Een aanvaarden van een Duitse minderheid zou een politieke (blunder betekenen. Niet di rect, want zolang Duitsland een tweede rangsstaat is, zullen die grensbewoners mis schien liever bij Nederland zijn. Maar zodra Duitsland weer tot enig aanzien geraakt, zal men terug willen naar het „Reich". Het voorbeeld met het Saargebied vormt slechts een accent op deze redenering. Dus geen grenscorrecties op grote schaal, maar leveringen van moderne industriële uitrustingen. In de eerste plaats omdat deze leveringen in dezelfde sfeer van onze moei lijkheden liggen, n.1. de overbevolking. Met deze uitrustingen kan Nederland een zware industrie bouwen, onmisbare steun en basis voor de lichte industrie. Maar belangrijker is dat hier vele handen werk geboden wordt, hetgeen een niet te miskennen factor vormt. In deze richting werkende krijgt Duitsland de gelegenheid zijn zware schuld aan Neder land af te doen. In ons land zullen deze le veranties in geringe mate een gevoel van voldoening wekken, waardoor beide volken elkaar dichter zullen benaderen, zonder een al te wrange nasmaak. Kansen op de wereldmarkt. Tenslotte ligt daar het voordeel van de voorsprong, die wij op die wijze op de Duit sers krijgen op de wereldmarkt. Immers aan Duitsland wordt door deze herstelbetalingen een belangrijk deel van zijn industriële ap- BureauVao Weedestraat S5 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Abonn. per kwart, f 1.50 - p. post f 1.75 DINSDAG 8 MAART 1949. paraat ontnomen, dat het niet zo licht zal kunnen vervangen, gezien zijn zwakke eco nomische positie in de wereld. Onze kansen op de wereldmarkt liggen dan ongeveer gelijk. Wij ibeschikken over een in dustrieel apparaat met een arbeiderskolos die zich nog moet inwerken, al ontbreekt on getwijfeld de technische kennis niet, terwijl Duitsland gespecialiseerde arbeiders heeft met een ontwrichte industriële outillage. Dan zal kunnen blijken of wij alleen een volk zijn van boeren en vissers of een ge meenschap, die ook op technisch gebied elke andere natie naar de kroon kan steken. Dat hier kansen voor ons liggen is niet aan twijfel onderhevig en wordt van Duitse zijde ten volle toegegeven, wanneer wij acht ge ven op de luidruchtige protesten, die nu reeds uit het industriële kamp in Duitsland opklinken. Een woordje vooraf. Zoals bekend, heeft, vóór de gemeente raad de gemeente- en bedrijfsbiegrotin- gen in het openbaar behandelt» bespre- kind dezer begrotingen plaats im de 2 raadsafdelingen, welke speciaal voor dit doel bij loting wonden samen gesteld. Beide afdelingen hebben ieder im twiee vergaderingen de door B- en W. aangebo den begroting besproken. De belangrijkste punten en wensen, w,-el ke in deze vergaderingen naar voren kwamen, laten wij hieronder volgen- Eerste afdeling. Bij de algemene beschouwingen merkt een der leden op, dat het hem verheugt, dat de financiële toestand der gemeenite bevredigend genoemd kan worde». Een ander lid wijst er op, dat binnen af zienbare tijd verschillende noodzakelijke voorzieningen tot stand moetan komen. Hij denkt aan een badhuis en een rio lering voor de gehele gemeente en geeft in overweging een urgentieplan voor de komende 4 of 5 jaren vast te stellen. Bij de behandeling der begroting Ge meentewei-ken dringt de afdeling er op aan, dat in het vervolg bij de aanschaf fing van meubilair in de eerste plaats aan inwoners der gemeente gelegenheid wordt gegeven prijsopgave te vérstrekken. De afdeling wijst op de grote schade, welke in de bossen wordt aangericht door brandstichting en vernieling. Een intensiever toezicht is absoluut noodza kelijk. Een lid zou gaarne zien, dat de muziek-i tent te Soesjtarberg op "n ge meien, el ijk terrein met >n passende entourage wierd geplaatst. De afdeling wenst, dat het dossier grond- afstanden Steenhoffstraat aan de Raad ter inzage wordt gegeven, opdat de na men van de onwillige» in ieder geval aan de Raad bekend worden. Voorts zag zij gaarne, dat de namen van diegenen, die grond hebben afgestaan, worden open baar gemaakt. De afdeling spreekt zich er voer uit, dat Burgemeester en Wet houders met voorstellen komen, waar door de kwestie grondafstanden zeer spoedig tot een goed einde wordt ge bracht. Bij de behandeling der begroting voor Maatschappelijk Hulpbetoon dringt een lid aan op verhoging der o®<fersteu- ningsnormen- Met betrekking tof! het SoeserNatuur bad is de afdeling van mening, dat het noodzakelijk is, dat iemand van het per soneel met de dagelijkse leiding op hiet bad wordt belast. De afdeling spreekt zich uit tegen de bij drage van f 200.door de Stichting aan de vereniging „Soest-Vooruit" bij aan stelling van een directeur. Bij behandeling der gemeentebegroting dringt de afdeling aan op verhoging yan het persentiegeld voor commissieverga deringen tot f 450 per vergadering. De afdeling vraagt waarom niet, evenals vorig jaar, een bedrag geraamd is voor de rattenbestrijding. Een lid spreekt zich uit voor het verlenen van studiebeurzen aan leerlingen, die bij zondere scholen voor Middelbaar of Voorbereidend Hoger onderwijs bezoe ken. Dit komt hem juister voor dan he,t subsidiëren van de betreffende onderwijs inrichtingen. De afdeling dringt er op aan, dat ook aan de R.ÏC Harmonie „St. Joseph" tel Soesterb'-rg een hoger subsidie wordt ver leend. Het geraamde bedrag ware hiertoe met f 100.te verhogen. De afdeling spreekt zich uit voor het aanleggen van speel- ein sportterreinisn voor de schoolgaande jeugd- De afdeling kan zich niet verenigen met de voorgestelde subsidieverhoging aan dó Vereniging voor Vree indelingen verkeer „Soest-Vooruit"'. Dit betreft zowel de verhoging van de gewone subsidie van f1500-tot f2000.als de subsidie van f 1500.— bij aanstelling van een Direc teur. Evenmin kan de afdeling er mede ac- coord gaan» dat de Raad1 zich in beginsel bereid zou verklaren om over te gaan tot de bouw van een verkeershuis» even tueel annex wachtkamer voor autobus passagiers. Tweede afdeling. Eén lid merkt op, dat hem uit de bcgr.o- ting gebleken is, dat tal van belangrijke uitgaven zijn opgenomen- Hij noemt o.m. subsidie V.V.V. f2.000.plus f1500» voor aan té stellen directeur; f3500. voor een nieuwe motor; verhoging subsi die muziekcorps P.V.O.; bijdragen voor inrichtingen van bijzender middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs, meerdere uitgaven voor gemeentewerken tcit een bedrag van f 54-100.—. In totaal f 66.030. Mei de extra-aflossing voor de tweemaal betaalde lening aan de Nederlandse Me- taalbewerkcrsbond kan dit lid zich niet verenigen, omdat verwacht kan worde®, dat van de kant der regering tegemoet zal worden gekomen aan deze onrecht vaardige last. Het verwondert dit lid, dat nergens iets te vinden is, dat er op wijst, dat er ook nog een Soesterberg bestaat. Er is niets uitgetrokken voor verbetering van wegen eri die lichamelijke opvoeding van de school- en rijpere jeugd- Bedoeld lid zou de geraamde f 20.000. voor extra-aflossing op de lening va;n de Metaalbewerkersbond willen aanwenden voor de bouw van een gymnastieklokaal. Ook wordt verzocht over te gaan tot het inrichten van er® algemene begraafplaats. Aangedrongen wordt op meer activiteit Gewezen wordt op de Fokkerfabrieken en het gebouw voor de Geneeskundigfo dienst. Wat is gedaan om in het bezit te komen van bouwgrond voor bewoning e,n industrie? Het polderbezit is door aankoop van Braamhage en Colenso wal vermeerderd, maar er zijn geen vooruitzichten, dat dit in de naaste toekomst retitegevond zal zijn. Er zijn geen maatregelen genomen» de opgaande conjunctuur, vooral van die kunnen leiden tot het profiteer» van grote en staatsbedrijven, die van blijven de waarde voor de gemeente zijn. Een lid is van menimg» dat de financiële positie der gemeente zich behoorlijk ont wikkelt- Verzocht wordt de verschillende voorstellen vlugger af te handeLen en de raadsleden omtrent de stand van zaken betreffende belangrijke voorstellen op de hoogte te houden. Tijdens de behandeling der begroting voor het Gasbedrijf wordt gevraagd of de huur van verstrekte toestellen nieit ue hoog is» nu deze toestellen reeds gehierf zijn afgeschreven. Een 'lid stelt voor alle'lonen en salarissen beneden f 3000-met 15 °/o te verhogen. Dit voorstel geldt zowel voor hst perso neel in dienst van de verschillende be drijven ais het personeel in algemenle dienst der gemeente. Begroting Gemeentewerken. Gewezen wordt op het feit, dat voor het onderhoud der wegen te Soesterberg niets is geraamd. Verschillende wegen als Van Maarenstraat, Gen. Winkel manistraat, Schoolweg en Verj- Schoolweg eisen drin gend verbetering. Kan geen provisorische herstelling plaats vinden? Bij de behandeling der Gemeentebegro ting wordt de vraag gesteld of het niet mogelijk is om op een eenvoudige wijze gegevens te verzamelen omtrtent aantal beschikbare woningen, aantal dubbel bewoonde huizen, een overzicht va» hef aantai huizen, verdeeld naar het aantal kamers, aantal aanvragen om ce» woning enz. Gevraagd wordt of de voordelen van het lidmaatschap der Vereniging van Neder landse Gemeenten opwegen legen da ho ge contributie. Voorgesteld wordt het prelsenitiegelld 'tot f8.te verhogen. In verband met het toegekende bouwvo lume wordt een overzicht van de be hoefte en dó aanwezige woningen ge vraagd. Men is er nog niet van overtuigd» dat voldoende aandacht wordt besteed aan de mogelijkheid van inwoning in gro tere huizen. De afdeling is van de noo'dzakeilijkheid van een directeur voor de V-V.V. „Soest- Vooruit" niet overtuigd. De middenstand! blijft in deze zaak te veel in gebreke. De gemeente "heeft, naar een lid opmltrk'f, meer belang Wij stijging van het aantal inwoners dan bij een tijdelijk verblijf. Een lid verklaarde zich tegen de bouw van een verkeershuis door de gemxien£t". E.H.B.O. KREEG EEN NIEUWE ZIEKENAUTO. Vrijdagmiddag had in de raadszaal van het gemeentehuis de overdracht plaats van een nieuwe ziekenauto aan de afd. Soest van de Ned- Ver. E.H.B.O. Behalve de Burgemeester, Mr. S. P. Ba ron Bentinck, Weth- j- van de Arend en de gemeentesecretaris J. G. A- Baten burg, waren aanwezig 'f voltallig bestuur van de plaatselijke afdeling EHBO en de doktoren J. H. A. Rupcrf, P. Donkelr, Vrijwel zonder Pij" en zowat geluidloos is de verhoging van de gasprijs met 2 cent per kubieke meter ar in de gemeen teraad doorgekomen. Mijn persoonlijke begroting voor 1949 komt hierdoor nog een beetje maar in do lucht te hangen. We zullen cr echter v»e- de mee moeten hebben» omdat de nege- ringstoeslag op de kolen nu eenmaal niet langer verantwoord is- Nu zijn er wel meer uitgaven van de re gering niet helemaal verantwoord, maar daar heb je als gewoon belastingbctaler- tje niet zoveel mee te maken. Tie gelege!- nertijd wordt je dat wel aan je neus gehangen, wanneer er weer een verho ging van dit of vanj dat nodig 'is. Op gezag van de Wethouder geloof ik wel, dat deze gasprijsverhoging nodig is, maar ik zou het persoonlijk wet leuk vinden» als wij te zijner tijd eens inzage kregen van het jaarverslag van het Gas bedrijf. Verder ben ik benieuwd wanneer ide Wa terleiding nu eens komt met haar tariefs verhoging. We kregen al een verhoging van de electraprijs, nu van hef gas, en, het ligt dus in de lijn der verwachtingen» dat nu de waterleiding ook om het nare komt. Nodig of niet nodig, want, zoals ik al eens aantoonde, ook de Puem zat er niet om te gillen, want die konden over 1947 nog een zeer behoorlijke winst maken. In hét kader der geleide economie zijn echter lichtpunten, als je ze maar wil* opzoeken. Sedert enige weken krijgen wie maar een heel Mein rantsoentje tabak, waardoor we dus geld overhouden. Ook bij de slager kunnen we niet zoveel uit geven als we willen, ais gevolg van het verlaagde vleesrantsoen. Als nïi aanstonds met het gas ook heit water duurder wordt, zou ik willen ad viseren ons een half pomid boter minder toe te wijzen. De schaal blijft dan toch in evenwicht en die beruchte Gulden toeslag is dan wellicht nog voldoende ook. Of zouden de gemeentelijk^, provin ciale en rijkstandartsen de massa hier mede toch nog een kies trekken? Dat daarmede de kleine zelfstandigen ,en de middenstanders een der laatste kie zen wordt getrokken, kan hen koud la ten, omdat deze mensen hum verstands kies nog niet hebben en dus iocii uitt sputteren, protesteren of staken. H. OEKMAN. H. J. Stroband en Th. Veldhuijzen ,van Zanten. Na een kort welkomstwoord lief die Bur gemeester hef mooie werk van de EHBO de revue passienen. Bij het werk, aldus spreker» moet men over jjoede wierktui- tuigen beschikken en "die aanschaffing: van een zo modern uitgeruste ziekenauto ge tuigt van een vooruitziende blik. Sprekende namens clo aankoopcommissie, welke bestond uit Mej. M. van Herwaar den en de heren W- Hilhorst efiil G. Klomp, de laatste als technisch advi seur, vond Mej- M. van Herwaarden !het wel een grote onderneming een zo kost bare auto aan te kopen, maar, zo melende zij, in de toekomst zal wel blijken, dat men een goed» keus hóeft gedaan. Ver volgens droeg zij de ziekenauto aan het afdelingsbestuur over, waarna de voor zitter, dr. P. G. de Vos, de aankoopcom- missie hartelijk dankte voor al het visie en goede werk, dat de commissie in de ze zaak had verricht. De afd. Soest, aldus spr., kan trots zi>i op deze moderne en aan de laatste ei sen beantwoordende ziekenauto, en dit te meer, omdat de afd. Soest de enigste afdeling van de Ned. Ver. EHBO is, die in het bezit is van een eigen ambulanoe- auto- Spr. dankte de burgermester 'daarna voor de geboden gastvrijheid, waarop het gezelschap zich naar buiten begaf om de nieuwe ziekenauto te bezichtigen- De auto is voorzien van een krachtige Packard-motor en de prachtige carros serie is vervaardigd door de Fa. Ijzerhout te Zaandam. Het inferieur is ingericht voor hielt ver- VOf5 van ,c'c-snoods 3 patiënte®, niet voldoende ruimfe voor helpieic of verple ger en voorzien van titeiti sc hepbtancaipclji wasgelegenheid,, ilerbandkast enz. HEI VIERDE PRINSENKIND» Ook dit jaar bestaat er wederom gele genheid voor kinderen van 9-14 jaar van oorlogsslachtoffers een heerlijke wóefc door te brengen in prachtig gelegen ,va- cantieoorden. Onder oor.ogsslachtoffers worden ver staan allen, die tengevolge van oorlogs handelingen het leven verloren hebben of dermate invalide w.reien, dat zij niet meer in staat zijn in het levieiniscnderhoud van iiun gezin te voorzien» Bij de maatschappelijk werkster der Ge meente Steenhoffsfraat 5, kunt U nade re inlichtingen over dezle kampen inwin nen en uw kimdere» hiervoor opgeven op Donderdag 10 Maart van 10-11 uu,r en op Vrijdag 11 Maart, van 2-3 uur.

Soester Courant | 1949 | | pagina 1