ONZE EIGEN ZAKEN Het lied van een tuin, Plaatselijk nieuws. VERGADERING R.K. BOUWVAKARBEIDERS. Kinderexploitatie in moderne vorm. Jeugd gaat ten gronde. Dr Va- lentine's komst een verademing, speciaal voor In 't Veld. Wantoe standen op de Nederlandse arbeids markt. Spaak de vaderlijke raads man in de Benelux. Zal Beel's voortvarendheid succes opleveren? Goed voorbeeld doet goed volgen." Dat M*ond op het stukje ingelijst zwart fluweel in grootmoeders keuken. Dat er ook met het voorgaan in minder goede dingen wel volgelingen te maken zijn, stond er niet by. Mtonchien dachten ze daar in grootmoeders tijd niet zo over na Het moest dan ook 1949 worden, voor wij in Nederland zover waren „gevorderd", dat wij op grote schaal kinderen betrokken bij de gïöte mensen-politiek. Nederland heeft zyn schoolstakingen gehad. Laat ons althans ho pen, dat deze uitwas van politieke harts tocht zich niet meer herhalen zal, wat op het ogenblik dat wij dit schrijven nog lang niet zeker is. Arasterdam had ook zijn staking van demeente-werkste'.rs- Om de macht op 3e staaksters niet fcc verliezen mct&stfcn door de stakingspromotors van tijd tot tijd naar nieuwe rare tot zéér rare propaganda middelen worden omgezien, die men in dit geval had gevonden in bedreigingen van schoolgaande kinderen en overreding der ouders. Het succes is niet uitgebleven. Op enkele scholen verschenen er van de 250 kinderen drie. En nu mag Aad van Leeuwen nog zo en thousiast door de aether schetteren, dat Luc van Dam in Parijs op punten heeft gewon nen, wij vinden dat niet zo belangrijk. Wij vinden zelfs dat we in Nederland maar eens moesten proberen die radio voor andere din gen te gebruiken dan om peperdure Zendtijd af te staan aan het verslaan van zo'n edel partijtje boksen. Als wij b.v. aan dat Am sterdamse voorbeeld denken van Katten burg en de Jordaan tracht de school staking zich al te verplaatsen naar 't meer elite Zuid. dan menen wij dat die radio een heel andere taak heeft en zich maar moet bezinnen, of wij op een andere wijze niet opnieuw zijn vervallen in kinderexploitatie, waartegen onze grootouders en ouders zich te weer moesten stellen. We mogen dan als voorlichting gevende apparaten al menen, ruimte te moeten af staan om de „hogere politiek" voor de ge middelde lezer begrijpelijk te maken, waar blijven wij als jong Nederland te zelf der tijd ten gronde gaat? Op hetzelfde moment, dat met het vertrek van Dr Beel, beladen met volmachten terug naar Batavia, de spanning aangaande Indo nesië steeg, deed het hoofd der E.C.A.-Com- missie voor Nederland, Dr Valentine, de spanning weer wat afnemen. Hij gaf de ver zekering, dat zijn terugkeer op Schiphol be tekende, dat Amerika niet van plan is de Marshall-hulp voor ons land stop te zetten. Dat zal speciaal minister In 't Veld, die bij het in gebruik geven van het 50.000ste huis, na de oorlog gebouwd, een officiële speech afstak, erg welkom zijn. Waar zouden de 40.000, die dit jaar nog gebouwd moeten worden, vandaan komen, als Amerika zijn hulp zou staken? Terwijl een der medespelenden aan een nieuwe Nederlandse film voor de jeugd Alex de Meester werd gearresteerd van wege hulpverlening aan gevluchte mede- politieke delinquenten, lopen 500 Nederland- seberoepsmucisi zonder werk. Dit niet om dat het werkterrein ontbreekt, maar omdat de Nederlandse regering blijkbaar liever dit terrein iaat bezetten door buitenlanders. Het doet wat merkwaardig aan te moeten constateren, dat deze chaotische toestanden dicht bij huis heersen, als Dr van Royen op een persconferentie te Ottawa verzekert, dat Nederland in Indonesië geen chaos wil achterlaten, die tot communisme zou leiden. Inmiddels deelde de Commissie voor Indo nesië der V.N. aan de Veiligheidsraad mede, dat Nederland voornemens is om lang voor de vastgestelde datum de souvereiniteit aan de Ned.-Indonesische Unie over te dragen. Hoewel Dr Beel -thans met grote voortva rendheid te werk gaat en ook re«eds de V.N.-Commissie uitnodigde aan de Ronde- Tafel-Conferentie op 12 Maart e.k. deel te nemen, zijn deze er nog lang niet. Om de In donesiërs van onze goede trouw te overtui gen blijken nog grotere stappen nodig. Voorlopig houden invloedrijke figuren als Mohammed Rum en de premier van Oost- Indonesië zich nog krampachtig vast aan de besluiten der V.R., waarvan zij de voorge nomen stappen van Den Haag een doorkrui sing noemen. Koe gaarne zouden we die heren de woor den van Spaak willen voorhouden, uitge sproken op de bijeenkomst van ministers der Benelux-landen: „Verwacht geen spec taculaire dingen. Van weerszijden zijn con cessies nodig. Daarna kunnen wij bouwen." Wij hebben dan ook meer vertrouwen in de bijeenkomst der Benelux-landen van 10 Maart, dan in de Ronde Tafel Conferentie van 12 dezer. Helaas! BAZAAR IN EEMLAND. ia deze maand om precies te zijn op 16 en 17 Maart zal in Eemiand de Bazaar worden gehouden, die cjojcgani- seerd wordt doctr de Chr- Nat. Oranje vereniging Beatrix". Het initiatief daartoe werd gienomen met het doel de financiën dier Vieren- te ver sterken. Dat dit nodig en gewieinat is zal voor iedere ingewijde Oranjevriend duidelijk zijn. Immers, wat tot diusver door haar werd gtorjaeises'-a sn dat ie niet zo weinig geweest, veroorzaakte tel- kens weer kosten, die de vereniging ge heel of gedeeltelijk moest dragen. Die op nationale feestdagen en verjaardagen van het Koninklijk Huis gegeven concerten door P.V.O. te Soest en Hosanna te Amersfoort waren gratis toegankelijk en werden door niemand gesubsidieerd. De bijeenkomsten in Bemland en Openlucht theater werden siezhfcs gedeeltelijk door entree-s gedekt en deden de mïdldtfe» der vereniging gestadig slinken. Zal Bea trix dan cok kunnen doorgaan met haar nationale arbeid, dan is versterking dier middelen dringend nodig, ook wanneer zij, meer dan tot dusver, -de kinderen in de feestviering wil gaan betrekken. Daarom wordt een beroep gedaan op de Oranjegezinde burgerij van Soest om de genoemde bazaar te steunen. Het Oranjehuis staat nog te midden van oms volk als symbool van nationale, eendracht en toegewijde trouw. Laten we de zegen waarderen, die on9 daarin wtrd; geschon ken en werke ileder mee om de rijk-s historie daarvan levendig te houd/en. In het comité, dat deze Bazaar gaarne wil aanbevelen, hebben zitting genomen: Mr. S. P. Baron Bentinck, Burgemeester. J- v. d. Arend, Wethouder; Mevr. S. G. Landweer de Visser, Dr. H. v. d. Bierg, Geref. Pred.; Dr. J. B. Ridderbos; Ds, E. Grceneveld, Ned. Hierv. Pred.; Ds. A. Brouwer, Geref. Pred.; W. Biackeringh; Ds. D. van Krugten, Ned. Herv. Pred. 1-JARIG BESTAAN A.N.M.b. - Ter gelegenheid van haar 1-jarig bestaan organiseert de afd. Soest van cje Algeme ne Neder,andse Kletaaibewerkersbond op Zaterdag 12 Maar,, in Eemland, oen gro te propaganda-feestavond- Vcor bijzonderheden zie mlen -de adver tentie in dit blad. DIERENBESCHERMING. Het rapport over de maand Februari van de inspecteur vermeldt o.m> 't volgelnde Vele woonwagens trekken door onzei ge meente. Beklagenswaardige stakkers, oud, en afgeleefd, zijn vrijwel steeds de paar den, die deze woonwagens voortzeinen. De toesand waarin zij verkeren is echter doorgaans zo, da. het nog net door de beugel kan. Dezer dagen werd evenwel een woonwagenbewoner tot uitspannen gedwongen. Hij was onderweg van Loos- drecht naar Amersfoort en het is on begrijpelijk, dat het paard Soest nog heeft kunnen hal-en: uitgeput, kreupel' (e)n met een grote etKIrenae hoofdwonde. In de stal van het abattoir kreeg hie, dier voedsel en rust, terwijl, in samenwerking met Politie, maatregelen weraen genomen. Een onverlaat had zich van een kiie.n hondje ontdaan door het aan een boom op te hangen, waarvoor hij een flink» op stopper kreeg te incasseren van een juist passerende jongeman, d.e het dier be vrijdde. Er is inmiddels een tehuis voor gevonden. In Soesterberg werd een kat in eiep schuur aangetroffen met oen dik stuk koperoraad om de hals. Ook een hond kwam met een dergelijke halsband thuis. De inspecteur, di-e vermoedens heeft om trent de dadiers, blijft hierop ajient. In het St- Josephgebouw kwamen Woens dagavond de R-K. bouwvakarbeiders on der leiding van de heer R. Hithorst in vergadering bijeen. Bij de bestuursverkiezing werd die heer P. Dijkman tot nieuw lid gekozen, terwijl de aftredende leden R. Hilhorst, H. Kla- renbeek en D. Schouten wierdein (her benoemd. Bij de verschillende mededelingen wer den de aanwezigen er op attent gemaakt, dat vaklieden, alvorens zij in een DUW- object te werk gesteld kunnen worden, recht hebben op een uitstel van 3 weken. Verder werd bekend gemaakt, dat de waarde van de vacantiebomnen voor de gemeente Soest als volgt is vasfg-esield: geschoolde arbeiders f 3.25, geoiefenden f 3.05. Voor schilders variëren de bedra gen van f 3.tot f 3.25. Het bestuursvoorstel om f25-uit de af- dlelingskas te storten in die van „Hulp in Nood'' werd met algemene stemmen goedgekeurd. 'lot slot sprak de geestelijk adviseur, pastoor R. G. Lommerse, die de aanwe zigen wees op 't laatste herderlijk schrij ven. Ieder lid, aldus spr., moet niet alleen in woord en geschrift, maar ook in de daad een R.K. bouwvakarbeider zijn. Ie dere katholiek, ook de arbeider, jnoet door zijn goede voorbeeld helpen de wereld té verbeteren. GOED NIEUWS VOOR DE TENNISSERS. Aan de Birktstraat, nabij de autobusga rage Tensen, is in het afgelopen jaar een sportgelegenhelid ontstaan, welke in een grote behoeftét, vooral in dir dorpsdeel, zal blijken te voorzien. Het betreft hie* ee» tennispark, gienaamd ,,De Birk", dat deze winter reeds en kele dagen als ijsbaan beeft dic'nsf ge daan. Het park bestaat ui,t twee tennis banen, met royale uitlopen, vakkundig aangelegd en omgeven me't boog raster werk en fijn-sparren. Aan de banen is de uiterste zorg be steed, evenals aan de accomodafie» z.a. dames- en herenkleeldkamers, toiletten enz. Het grote terras achter de banen bied f» met tuinstoelen en prielel de spe lers en toeschouwers eem uniekie gele genheid uit te rusten of het speH gade te slaan. Het geheel is een inrichting, waarmede de tennisspelers in Soest-Zuid zeker in hun nopjes zullen zijn. Wij wensen de ondc-r-nemeir, de beier Nieuwkerk, met de explotatie- der banen veel succes. DIE OVERWEGEN. Een Soester ingezetene, die Donderdag avond, komende uit Soesterberg, pel auto de overweg te Soestduine|n wilde passeren, zag plotseling een snel rijdende trein voor zich- Door krachtig fe rem men wist hij nog een botsing met de trein te voorkomen. De stationsbeambte had verzuimd de af sluitbomen neer te laten. Voor dit feit werd tegen de beambte, procesverbaal opgemaakt. DE ATOOMENERGIE EN DE MENSHEID. Op uitnodiging van de Volksuniversiteit hield Prof. Dr. M. Minnaert te Utrecht gisterenavond in de zaal van de Naderl- Pr-otestanfenbond en lezing ovelr de atoomenergie en de mensheid. Spreker begon zijn inleiding met eir op te wijzen, dat door de ontsluiting van de geweldige hoeveelheden energie, die besloten liggen in de atoomkemtln, de mensheid in het bezit is gekomeln van eien kracht, die zowel ten goede als teln kwa de gebruikt kan worden. De ke-rnphysica heeft ons reelcfs gehol pen aan een aaintal nieuwe methoden om de werking van ons lichaam te onder zoeken en om ziekten te' genezen. Uitvoerig belichtte spreker dei mogelijk heid, die waarschijnlijk aanwezig was, om met atoomenergie fabrieke|n te drij ven en de welvaart te verhogen. Daafregenover staat echter het ontzaglij ke gevaar, dat de nieuwe kracht gebruikt zal werden voor oorlogsdoeleinden. Het daarmee gepaard gaande gevaar is vol gens spr. zó groot, dat het de mensheid met ondergang bedreigt. Het is daarom van het grootste belang,, dat helt publiek omfrent hetgeen op het spol s|faat, naar waarheid wordt voorgelicht. De natuur onderzoekers van alle landen beijveren, zich dan ook om te bereiken, dat eeta internationaal controlelichaam worclt in gesteld. Voor veiligheid, vrede' en voor spoed, zo besloot Rrof. Minnaert zijn interessante voordracht, is helt nodig, dat zij de steun der volkeren krijgein, om hun doel te bereiken. TAFELTENNIS, De laatste uitwedstrijd tegen Rivejuli 7 won Soestdïjk 1 met 37. Zij staat nu nog slechts 1 punt achter op de leider AMVJ 1. A.s. Zaterdag bij de ontmoeting Soéstdijk 1AMVJ 1 zal dus de beslis sing vallen, welke van deze 2 teams de kampioenstitel zal behalen. Soéstdijk 2 won van Neerlandia 2 met zeer goede cijfers, n.1. 100. Soéstdijk 3 en Levu 4 deelde de punten, het werd 55. Het sterke AMVJ 2 sloeg Soéstdijk 4 met een klinkende 91 overwinning. SOESTERBERG. OPENING NIEUWE ZAAK. Zaterdag j.1. opende de vanouds bekcinde firma Waltmann in het perceel Rade- makerstraat 25 te S,oes|f>rberg eten nieu we slijterij met cafe. Het plan van uitbreiding en inrichting van het bestaande perceel werd ontwor pen door de kunstenaar Schonk «n uit gevoerd door de aannemer G- G. Hol. zowel de geheel voor he'f doel gemoder niseerde winkel als het smaakvol en in tiem ingerichte cafe kunnen geslaagd genoemd worden. Meerdere bloemstuk ken zetten luister bij aan de opelning, waarvoor zeer grote belangstelling was- Ach, hoe kwetteren en schetteren, in de Tuin der Schone Letteren, vogels van zo veel pluimage, deels in strijd, deels in vrij age. Sommigen zijn zeer aesthetisch, gees telijk streng-diabetisch, anderen weer haten 't flauwe, willen 't realistisch rauwe. Schrij vers van de kinderboeken, dienen jarenlang te zoeken, naar bevoegde Opvoed-iieden, die de kindertuintjes wieden. En de mare snelt door 't land voort, van Zuidlaarderveen tot Zandvoort, van een boek, van een charmant soort, „Paedagogisch zéér Verantwoord!" Ach, wat wordt er veel gelezen, opgehemeld en geprezen, éfgekamd en uitgebannen, door de Zeer Bevoegde mannen. Maar hun tijd schrift wordt een strijdschrift, wordt tot een verdeel-en-splijtschrift, en hoe knetteren en kletteren él die vonken, die daar spetteren, bij het vuurwerk van de letteren! En men huldigt en bekroont, of beschuldigt en ont troont. Ach, hoe kunnen fijne geesten, zo verscheu rend zijn als beesten, en de fijnbesnaarde zielen van collega's zó vernielen! Zijn die stieren met hun horensWachters op Ivoren Torens? A slacht B en B slacht C; C doet aan het slachten mee, en verklaart A daemagogisch, ziekelijk en pathologisch, die de mens, na analyse, slechts beoordeelt in het vieze. D beroept zich dan hierna, op critiek van slager A, maar terstond zijn E en F, vól van artistiek besef, met hun hakmes reeds bij G, en men maakt hem tot haché. Vérder gaat het, nauwgezet, tot de Z van 't alpha- bet Maarna zowat vijftig jarenzijn slechts benen te ontwaren, want ook sla gers, zonder vrees, gaan de weg van alle vlees Zeg niet: Woutertje, dat jc:hl2, proéxi voor eigen parochie. Lezers, neen, want comme toujours, ben 'k volkomen hors con cours. In die (letter! Hof van Eden, durf ik zélf niet binnentreden. Want die Tuin der waarlijk-Groten, is met prikkeldraad gesto ten; geestelijke Olifanten, waken hier aan alle kanten, enzou 'k ooit naar binnen durven, grepen ze me met hun slurven, m^j, slechts geestelijk drie turven, óngenadig bij m'n lurven. t Maar ik treur niet, ook al féal ikvyant u ruikt het zelf ook daalijk, deze Tuin riefst vaak zeer kwalijkondanks Schoonheid, legendarisch, slachthuisachtig-abattoirisch EIST BENELUX DEVALUATIE? Het schijnt zeer moeilijk te zijn op 1 Januari a.s. de economische unie tussen België, Luxemburg en Nederland definitief van kracht te laten worden. Reeds is gesproken over zes maanden uitstel, doch daarentegen heeft een Belgische Minister weer gezegd, dat aan de datum van 1 Januari 1950 vast gehouden zal worden. De hoofdmoeilijkheid is, dat het Nederlandse en het Belgische geld onder de gegeven omstandigheden niet vro lijk tegen elkaar ingewisseld kunnen wor den. Doordat onze invoer nog steeds veel meer kost dan de uitvoer oplevert, terwifi de Belgische handelsbalans in evenwicht is, is het niet mogelijk toe te staan, dat Bel gisch geld naar Holland stroomt of Neder lands geld naar België. De Belgische lonen en prijzen liggen nl. 20 tot 25 pet. hoger dan de Nederlandse. De Belgen willen nu, dat wij onze lonen en prijzen naar hun peil zullen optrekken, doch dat zou onze productiekos ten sterk verhogen, wat weer de export van Nederlandse goederen in moeilijkheden zou De Indonesische kwestie houdt de gemoede- brengen. Men kan de spanning tussen Ne derlandse en Belgische prijzen opheffen door de gulden met ongeveer 25 pet. te deva lueren, maar devaluatie maakt dan invoer uit Engeland en Amerika weer veel kost baarder. De export zou er echter door be vorderd worden. Intussen loopt in interna tionale financiële kringen het gerucht, dat de mogelijkheid van devaluatie van verschil lende Europese geldsoorten, waaronder de gulden, ernstig wordt overwogen. Wel is dit gerucht tegengesproken, doch wanneer men van Belgische zijde aankondigt, dat de Bene lux-overeenkomst reeds op 1 Januari 1950 zal doorgaan, is het vrijwel onmogelijk dat te doen zonder devaluatie. Dat in de loop van een jaar onze invoeruitvoerpositie zich fundamenteel zal wijzigen, is vrijwel uitgesloten. Het is over deze en dergelijke problemen, dat de a.s. conferentie tussen Belgische en Nederlandse ministers zal lopen. DE JAPANSE KATOENTJES KOMEN WEER Met ingang van 1 Februari is aan de Japan se textielfabrieken weer toegestaan voor eigen rekening wol en katoen te verwerken; tot nu toe werkten de ondernemingen alleen in opdracht van de regering, d.w.z. van het Amerikaanse bewind. Voor export van weef sels zullen de fabrikanten nog wel toestem ming nodig hebben van het Departement van Handel, doch zij mogen toch weer voor eigen rekening zaken doen. Tegelijk wordt de Yen verder gedevalueerd, waarbij de koers, die tot nu toe 250 voor een dollar be droeg, waarschijnlijk verlaagd zal worden tot 300 a 350 per dollar. Daardoor zullen de Japanse weefsels als voorheen tegen zeer lage prijzen uitgevoerd kunnen worden. Ook begint de export van textielmachines uit Japan weer grote omvang aan te nemen. In 1948 werden uitgevoerd 8000 weefstoelen en 200.000 spoelen. Van de weefstoelen gin gen er 5000 naar India, 1000 naar Hongkong. 750 naar Indonesië, 200 na ar Singapore en de rest waarschijnlijk naar Engeland, Egypte en Zuid-Amerika. Deze weefgetouwen moe ten van uitstekende kwaliteit en zeer goed koop zijn; zo kost een Toyoda machine met een werkbreedte van 44 inches 650 dollar. EEN VOORBEELD OM TE VOLGEN De grote Amerikaanse haven- en handels stad aan de mond van de Mississippi, New Orleans, tweede haven van de Verenigde Sta ten, bezit thans drie jaar een merkwaardig instituut, het Internationale Huis, dat bevor dering van de handel met alle dienstige mid delen beoogt. Het heeft o.a. het vorige jaar daartoe een nieuw instituut geschapen, de Internationale Handelsmarkt (International Trade Market), die zoiets als een permanen te jaarbeurs is. De bedoeling van deze beurs is niet alleen eigen producten te verkopen, doch vooral om het Zuiden van de Verenigde Staten in contact te brengen met het buiten land; en omgekeerd het buitenland met dit grote handelsgebied, waarvoor de Europese landen tot nu toe slechts weinig belangstel ling hebben getoond. De Belgen hebben deze gelegenheid onmiddellijk aangegrepen en in samenwerking met het Internationale Huis een tentoonstelling van Belgische producten ingericht, die voorlopig een jaar zal duren. Deze tentoonstelling werd in September van het vorige jaar geopend en heeft reeds grote resultaten afgeworpen. Iedere drie maanden worden de inzendingen geheel vernieuwd, zodat alle Belgische uitvoerproducten ter dege onder de aandacht van het Amerikaan se publiek gebracht kunnen worden. De Fransen hebben nu dit voorbeeld op kleine schaal gevolgd door er een tentoonstelling van één week te houden. Wij vragen ons af of het niet hoognodig is, dat Nederland het voetspoor van België volgt en er zo spoe<hg mogelijk een tentoonstelling van lange duur organiseert, want juist voor ons land is het dringend nodig, dat de handelsbetrekkingen met de Ver. Staten sterk worden uitgebreid.

Soester Courant | 1949 | | pagina 3