OPTIMISM& Amor in de politiek. IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Plaatselijk nieuws. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. 25e JAARGANG No- 20. BureauVan Weedestraat SS Teletoon 2566 - Gtro 126156 Abonn. per kwart, f 1.50 - p. post f 1.75 VRIJDAG 11 MAART 1949. 't Is toch soms nog wel gezellig Op dit glrote wereldrond, Maar wat zou 't droefgeestig worden Als vriend Amor niet bestond. 't Is nu pas weer voorgekomen, Dat die tijdens het debat Van wat heren in de Kamer Stil op de tribune zat. Die Amerikaanse heren, ('t ls natuurlijk daar gebeurd), Werden tijdens de debatten Door vriend Amor goed gekeurd. Er zat ook een lieve dame Plus een leuke vrijgezel, Amcr had ze in de gaten, Vond het wel een aardig spel- Tijdens de begrotingsrede Kwam het aapje uit de mouw, Zo maar tussen neus en lippen, Vroeg meneer juffrouw tot vrouw- Onder het applaus der leden En een luid, spontaan „hoera'' Sprak het lieve meisje blozend Maar toch goed verstaanbaar: „ja". Nuchter Holland glimlacht even Over zoveel malligheid. Maar het is toch heus zo gek niet, 't ls toeh nog een heug lijk feit, Dat de heren kamerleden Toch geen saaie Pieten zijn- Vindt men het aantal kamerleden Daarom soms hier veel te klein? Veel meer dames in de kamer En wat minder politiek, ln de wandelgang ee|n kusje, In de kamer... romantiek. Litwinof, Molotov, Wisjinski, de E.C.E. en een poging om toch Inlog optimistisch te blijven. We hadden in onze wereld van vóór 1940 drie machten waar tussen „bet" eigen lijk ging. Duitsland, Amerika en Rusland, ln het laatste land was Litwinof toen de man van buitenlandse zaken- Voor stander van samenwerking met het Wés ten betekende zijn vervanging door Mo lotov, het vriendschapspact met Hifler en daarna de verdwijning van Duitsland uit het internationale politieke leven- Wisjinski, die hekend staat als een kwaadaardig man als het er om gaat de mannen uit het Westtin 'te lijf (e gaan, laat weinig ruimte voor optimisme nu hij op zijn beurt de plaafs van Molotov gaat innemen. Zou er né hem' 1 land overblij ven, zoals er na Molotov twee over ble ven? Toen Iruman voor de tweede keer die presidentszetel bezette, teek hto 'tien moment op ontspanning tussen de twee kolossen. Maar Amerika hield de poot strak, toen Stalin de wens te kennen gaf hem nog eens te zien in Rusland of in een zijner vazalstaten. De blokkade van Berlijn geeft nog geen enkel lichtstreepje te zien. Men mla:m|t nu al maatregelen om in de Wilniter 1949-'50 de Berlijners van het nodige té blijven voorzien. Scandinavië reageert op het Atlantisch Pact in, voor Rusland, beslist ongunstige zin. De besprekingen over Oostenrijk „vorderen" even hard als een slak op een teerton. Dat wat de lijn in Europa betreft- ln bet Oosten is er echter al evenmin enige aanleiding tot ontspanning. In Birma ïs het water ideaal voor wie er graag vist als het troebel is. In China hebben de communisten de wind in de zeilen, Ko rea, voor zover eens bezet door de Rus sen, is achtergelaten onder een regering trouwer aan Moskou dan een vazallen- regering maar zijn kan. Langs de gehele lijn, waar Rusland in contact is met an deren, is er een spel van zet nn tegen zet aan de gang, zetten die er mear op gericht schijnen te zijn om de gumistigsit mogelijke toekomstige strijdposi.ties in te nemen, dan om de eigenlijke strijd nu al te voeren. Tijdens dit spel wacht de wereld eigenlijk op de zet, die te ken nen zal geven: ziezo, ik ben klaar. Kom maar op. De vervanging van Molotov door Wisjinski maakt de indruk zulk een zet te zijn. Maakt de indrukWant wat een vrije pers in een vrij land mag schrijven geeft het publiek en diens voorlichters alle gelegenheid na te speuren wat die reden van zulk een verandering mag zijn. In een vrij land wordt ecin minister niet „zo maar" vervangen door eqn ander. De regering is verantwoording verschul digd aan de volksvertegenwoordiging en een verklaring zou het nodige licht heb ben verschaft- Molofov's heengaan werd bekend gemaakt tussen hef dagelijkse nieuws in... Dat heeft het presidium van de Sovjet besloten en daarmee basta- Neen, dn gevolgtrekkingen, die die we reld maakt naar aanleiding van de jong ste ministerwïsseling zijn meer van pessi mistische dan van optimistische aard- En toeh- Moeten dan alle beschouwingen verdrinken in de grauwe massa van 'n óorlogsdreiging? Laten we de inktzwarte hemel afspeuren naar een onkel licht puntje. Dat is er- En wel in G.neve, waar de EC.E. oftewel de Economische Commissie Europa 1 van haar conferen ties beëindigde en waar viierentwinfig Eu ropese landen en de V-S. overeenstem ming bereikten over een programma om de handel tussen de Europese landen te bevorderen. Unaniem nog wel. Wat dat zeggen wil? We', dat de schei dingslijn tussen Oost en West-Europa, door Mars getrokken, niet zo zeer wordt gerespecteerd door Mercurius en dat men, op handelsgebied ten minste, pro beert in de richting van het vrijere ver keer van goederen te gaan. Tot nu toe had dat handelsverkeer een omvang be reikt, dat 2/3 van het volume van 193b behaalde- Als het góed is moet dat volu me van nu 2 of 3 keer zo groot worden, dus U/3 a 2 maal zo groot als in 1938. Om dat te bereiken heeft men heit voor bereidende werk opgedragen aan een twaalftal commissies en in Mei van dit jaar komt de conferentie opnieuw bijeen om tot de definitieve opstelling van het plan te komen. En omdat we altijd nog een beetje de mening zijn toegedaan, dat handel drij ven eh elkaar doodslaan twee bezighe den zijln, die men slecht tegelijk kaïn doen, permitteren we ons de luxe leien beetje optimistisch te zijn. Een beetje maar, maar is een beetje al niet te vael voor hem, die ondanks alles toch nog aain de vrede blijft geloven? GEMEENTERAADS VERGADERING- De raad onzer gemeente is in openbare vergadering bijeengeroepen tuglen Woens dag 16 Maart 1949, 's avonds te 7 uur, ter behandeling van de volgende agenda: 1- Mededeling van ingekomen stukken. a. Schrijven van het bestuur der Buurt vereniging „Hees", verzoekende vierbote- ting van wegen, voornamelijk vain de Wieksloterweg OZ. tussen Schoolstraat en Zoom, met voorstel dit in handen te stellen van B- en W. om prae-advies. b. Schrijven van de hoofdinspecteur van politie ter beantwoording van enige in de raadsvergadering van 18 Februari j.1. gestelde vragen. c. Schrijven van de directie der Neder landse Spoorwegen N.V., ter beantwoor ding van in een vorige vergadering ge stelde vragen met betrekking tot spoor verbindingen enz- 2- Voorstel tot vaststelling van de voor schotten op de exploitatievergoeding ar tikel 101 L-O.wet 1920, toe te kennen aan de besturen der bijzondere scholen. 3. Voorstel tot toekenning vergoeding kosten vervoer van schoolkinderen inge volge art- 13 L.O.wet 1920. 4- Voorstel opheffing verdaling gemeen te in kieskringen. 5. Behandeling bedrijfsbgerofingen ein ge meentebegroting voor het dienstjaar 1949. 6. Circulaire van Ged. Staten betreffen de nieuwe salarisregeling voor gemeanfe- secretarissen met voorstel van B. én W. 7. Adres van de Voetbalvereniging! S-E.C. verzoekende verlenging van huur van het voetbalterreïn aan de Schrïkslaan met voorstel van B- en W. en crediet-aanvrage voor het in orde brengen van dit terrein. B. en W. stellen voor op bedoeld terrein een nieuwe grasmat aan te brengen, waar voor zij een er e di ef vragen van f 5100- Genoemd college is voornemens ma het gereedkomen dezer werkzaamheden, na dere voorstellen te doen omtrent die ver huring van dit terrein. 8. Vaststelling van besluiten inzake ge meente-eigendommen a. verhuur van de woning Noorderweg 20 aan R. Hilhcrst. b. Verhuur van grond gelegen aan de Middenlaan aan K. Hofland. c- Huur van het perceel Amersfoortse- str- 12 van de erven Mevr. B. Casteleijm- v. d. Kamp. d. Tot afstand erfpachtsrecht door de erven en rechtverkrijgenden vam J. Pa penburg van een perceel grond gelleglan aan de G. Pelsweg. ACTIE WINKELIERS. Dat door samenwerking veel tot stand kan werden gebracht, zullen we binnen kort in onze gemeente weer «ons kun nen zien. De winkeliersvereniging „Soest" heeft n.i het voornemen in de maand Mei een groot opgezette actie te beginnen. De voorbereidingen daarvoor verkeren reeds in een vergevorderd stadium. Het voornaamste deel van deze actie zal zijn om te tonen, dat de middunsfamders in onze gemeente zeer zeker berekend, zijn voor hun taak om in de behoeften van Soest te voorzien en dat er geemi reden bestaat voor de inwoners om bui ten Soest hun inkopen te doen. Het bestuur der vereniging heeft tegien Maandag a-s- een algemene ledenverga dering uitgeschreven, waarop ook alle winkeliers, die nog geen lid zijn, ver wacht worden. Dan zal het plan van ac tie toegelicht worden. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. MOTORCLUB „SOES'I" OOK OPEN VOOR AUTOMOBILISTEN. De Motorclub „Soest" kwam Dinsdag avond in haar clublokaal „Zonneheuvel" in vergadering bijeen voor het memen van een belangrijke beslissing. Op de laatst gehouden ledenvergadering werd n.l. het voorstel ingediend de club ook toegankelijk te stellen voor auto mobilisten- Dit voorstel was door het bestuur in stu die genomen en Dinsdagavond prijkte op de agenda het voorstel de club te reor ganiseren tot motor- en automobielcliub. Na enige discussies werd het voorstel door de vergadering goedgekeurd. De naamsverandering cm de wijziging der statuten komen op een der volgende ver gaderingen in behandel img. Vervolgens werd besloten bimnjêin korte termijn een grote voorjaars-betriouwbaar- heïdsrit voor motoren en automobielen te organiseren, waarvan de baten zullen worden bestemd voor het sanatorium' „Zonnegloren". De bestaande wisselbekér voor de te houden befrouwbaarheidsritten zal dit seizoen aan die rijder ten deel valleinu die in de helft van de gecombineerde rit ten de beste prestatie heeft geleverd. Binnenkort zal er te Soest een gecom bineerde vergadering met de besturen van de motorclubs Amersfoort, Baarn, Hilversum en Soesteirberg plaats vinden. Met een geanimeerde rondvraag wierd deze goed bezochte vergadering besloten. DE BAZAAR IN EEMLAND. Zoals de advertentie in dit blad ver meldt, zal a-s. Woensdag en Donderdag de Bazaar worden gehouden, die geor ganiseerd is door de C-O.V. „Beatrix". Men zal daar een grote voorraad goede ren van allerlei aard vinden, o.m. de kens, bed- en tafellakens, waarvoor geen punten worden gevraagd- Ook waarde volle artikelen eh nuttige gebruiksvpor- pen. De gezelligheid zal er evenmin ontbile- ken, daar verschillende attracties, w.o,. een grabbelton voor kinderen, sjoelbak ken, schiettent enz- aanwezig zullen zijn. Het is te voorzien, dat een en ander vieiel belangstelling zal (rekken en ieder kan ook een bezoek worden aangeraden- OUDERAVOND PADVINDERS. Woensdagavond hield de „Hopman Mas- selmangroep" eein bijeenkomst voor ou ders en belangstellenden in het St. Lud- gardusgebouw aan de Vredehofstraaf- De heer Brey heette de talrijke aanwe zigen welkom en gaf daarna zijn insigne van groepsleider over aan de heer C. v. d- Schoor» die hem als groepsleider zal opvolgen. Hopman v- dl. Schoor hield een korte toespraak, waarin hij o.m. zei, dat de padvinderij geen beweging is van mooie uniformen, maar dat de padvinderij mensen tracht te vormen voor de maat schappij. Hierna werd onder zijn leiding een vlot programma afgewerkt door ver kenners en welpen, hetwelk voor bet merendeel bestond uit technische stukjes. Men zag o-m. hoe een gewonde s®jel teer ste hulp wordt verjeend met een zelf ge pionierde brancard- De welpen kwamen met enige aardige stukjes uit de rimboe. Het muzikale gedeelte word op uitste kende wijze verzorgd door vaandrig Den Boer en verkenner J. v. d. Schoor. Deze zeer geslaagde avond werd met Oen imi tatie-kampvuur besloten. De collecte ten bate van hef zomerkamp, die daarna nog werd gehouden, bracht de flinke som van f 52-25 op. MRS. PARKINGTON. Deze week wordt in het City-Theaiter de verfilming van Louis Bromfieldis beroem de roman „Mrs- Parkington" vertoont- Voor de liefhebbers van films met een goed verhaal, dus deze week weer iö;n goede gelegenheid, temeer daar de ver tolking der hoofdrollen in handen is van de beide zeer bekende sterren Gneler Garson en Walter Pidgeon. Dit filmpaar heeft door hun prachtige creaties in dé ze film wederom bewezen spellers van groot formaat te zijn. Diep doorleefd en gevoelvol spel maken, dat de toeschou wers zich in de sfeer van het verhaal op genomen voelen ejï in steeds stijgende spanning de film van beeld tot beeld volgen. Een gang tem volle waard. CHRISTELIJKE FILM-ACT IE. De GF.A. afd. Soest-Soestdijk, hoopt Vrijdag, 18 Maart a-s-, in de zaal van hotel „Eem'land", te vertonen de beklem de film „Het Woord", naar het drama van de Deense verzetspredikant Kaj Munk- Deze film geniet, in verband met het spe ciaal karakter, in ons land grote belang stelling. Wij verwijzen nog naar de advertentie in ons blad van Dinsdag a s. Naar aanleiding van een „hoekje" vam enige weken geleden ontving ik van eiqn abonnee een schrijven, waarin deze mij doet weten, waarom hij niet in Soegt koopt. Hij schrijft n.1., dat het nog in meerdere Soester zaken voorkomt, dat de nog steeds schaarse artikelen onder de toon bank worden gehouden voor vrienden en bekenden, terwijl deze artikel|en in die grotere plaatsen vrijuit aan iedereen wor den verkocht, zonder er „alstublieft en kat wat heb je mooie jongen" voor te moeten spelen. Ik moet eerlijk bekennen: het is zo, waar mee ik niet zeg» dat dit in veel zaken het geval is» want schaarse artikelen zijn er gelukkig niet veel meer. Natuurlijk komt dit euvel ook in ande re plaatsen voor. Het is heus geen mo nopolie van Soest. Ik erken het feit dus volkomen en de winkelier, die zich hiermede bezighoudt, moet niet gek kijken, als hij zijn klajrten, die met de klomp voelen dat ze bedlu- veld worden, voor altijd kwijt is en be last en beladen met boodschappen in een naburige plaats tegenkomt- Ook over de bejegening door winkeliers schrijft deze abonnee. De houding van meerdere Soester winkeliers zou niiet zjjn zoals het hoort in een zaak, waarmee schrijver niet wil zeggen, dat zij vleierig beleefd moeten zijn. Ik voel wat abonnee bedoelt, maar ik moet eerlijk zeggen, dat ik er goen laaf van heb. In een winkel waar ik niet p®e¥- tig geholpen word, koop ik eenvoudig niet, maar dit is voor mij geen aanleiding om bjv. naar Utrecht te stappen, wamt ik ben er van overtuigd, dat men ook daar in sommige minkels kevers .ach ter de toonbank vindt. Dit is vaak geen bewuste „keverachtigheid", maar eenvou dig de aard van het beestje. Die mensen hadden alleen nooit winke lier moeten worden. Daarom een welgemeende wenk voor de winkelier, die het zich moet aantrekken. Wees behoorlijk tegen uw klanten en weg met vriendjes en bekendiem, die met de goede dingen gaan schuiven Voor de volle honderd procent en met grote vrijmoedigheid moeten wij kunnen zeggen: Koopt in Soest"- H. OEKMAN. BILJARTEN. Maandagavond heeft in De Goude» Ploeg een invitatie-wedstrijd plaafs tus sen het cadre-team van De Gouden Ploeg en het eerste team van die Leidde Biljart-vereniging. Dit belooft een zeer interessante wed strijd te worden, daar b.v. de topspelers van De Gouden Ploeg, de pas naar de le klasse gepromoveerde Ries Stalenhoef,, de strijd moet aanbinden tegen de heer L. Tegelaar, hoofdklaissespeler van de Ned. Biljartbond. Ook de tegenspelers van p. Stalenhoef en A. v. d. Heide* zijn spelers van klasse, zodat het gehed voor biljartliefhebbers een interessante avond belooft te worden. De return-wedstrijd heeft te Leiden plaafs op Vrijdag 18 Maart as-. MOTORCLUB SOEST OOK AUTOMOBIELCLUB. De Motorclub Soest, die in luttele jaren zo geweldig populair is geworden en be kend staat als 1 der beste verenigingen heeft het verstrekkende besluit genomiai gelijktijdig een automobielclub te zijn. Vele Soester automobilisten zullen dit zeker toejuichen, temeer omdat belt M.C.6».-bestuur zeer grote plannen vooe de toekomst heeft, zowel voor binnen- als buitenland. Mochten deze plannen doorgang vinden, waaraan we niet twijfelen, gezien de ge weldige M-C.S.-activiteit, dan zal Soesjt met recht trots kunnen zijin een dergelij ke club binnen haar veste te hebben. Reeds enkele uren na het bekend wordiem van sommige plannen traden nieuwe le den toe,, zelfs uit Utrecht- Den SoeSi'.ier automobilisten is nu de mogelijkheid ge schonken niet alleen van de prachtige M.C.Sl-clubgeest te genieten, maar ook alle mogelijke steun te ontvangen bij autosport-evenementen zoals Railey's, be- trouwbaarheidsritten, bezoeken aan auto races in het buitenland, concours etc- Alle denkbare raad staat haar leden ten dienste op het gebied van motoren en automobielen, zeifs het grootsite particu lier archief op automobielgebied in Eu ropa. We zijn in afwachting van de dimglelp, die komen en steunen gaarne het strevww van het M-C.S.-bestuur om Soest fof 'n centrum van Motor- en Autosport <4e maken en geïnteresseerde Scestirnarc^ raden wij aan zich met deze club in ver binding te stellen. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Zondag a-s- is geopend Apotheek „Soest", Soesferbergsesfraat 8. i

Soester Courant | 1949 | | pagina 1