ONZE EIGEN ZAKEN Brand. Brand. Ons Binnenlands Luchtverkeer. Het lied der Bekentenissen. W. N. NIEUWENHUIS Franse Staatsbedrijven worden gereorganiseerd. J. LENSSEN, MAKELAAR AUTORIJSCHOOL A. VAN ME Loodgieter - Electriciën Stencil- en Reproductiewerk UIT CROMWELL'S TIJD. Sluit nog heden een brandverzekering of laat Uw bestaande brandverzeke ring verhogen bij Van Weedestraat 29 - Telefoon 2169 - Soestdijk Agent van „De Nederlanden van 1845" voor ALLE verzekeringen. Post uit de gehele wereld per vliegtuig thuis. »Wij gaan er mee door en als de hangende besprekingen tot een goed einde leiden, zul len de posterijen nog dit jaar gebruik maken van de binnenlandse luchtlijnen, die de KLM exploiteert." Dat is het besliste antwoord, dat de heer Scholte, hoofd van het Lijnbedrijf Nederland ons geeft, als we hem komen vragen of het nu eigenlijk wel verantwoord is om met het vliegen op deze korte trajecten door te gaan, terwijl hier ernstige verliezen worden geleden. „Het is een typisch geval met de binnen landse lijnen," verklaart de heer Scholte «ader. Deze korte lijntjes geven de KLM meer zorgen dan de internationale verbin dingen met New-York of Zuid-Amerika. Een van de belangrijkste bezwaren is, dat we «iet beschikken over het juiste type vlieg tuig." We trekken vragend onze wenkbrauwen op, als we dit horen. Geen geschikte machines? En hoe staat het dan met de tot nu toe ge bruikte Dakota's? Die machines zijn goed bruikbaar, inder daad. Maar niet voor de zeer korte trajec ten, die in Nederland worden gevlogen. Het benzineverbruik is in verhouding tot het aantal passagiers, dat zo'n lijnvliegluig vult, te hoog. Er kan worden volstaan met een lichtere machine, maar de KLM stelt buiten gewoon hoge eisen aan de luchtwaardigheid van haar vliegtuigen en verschillende types, die voor het binnenlands verkeer zijn ge test, konden de Zware proef niet doorstaan. Er is echter goede hoop, dat et in de ko mende jaren een geschikte machine ont worpen zal worden. Ook in Amerika heeft men er behoefte aan, vooral om de verbin ding tussen de kleine en grote steden te onderhouden. Vliegvelden dienen verbeterd. Na de oorlog, zo vertelt de heer Scholte, zijn er internationale bepalingen van kracht geworden over de eisen, welke gesteld moeten worden aan de vliegvelden. Deze zijn onderverdeeld in verschillende klassen en wenst men nu in Nederland een bruik baar luchtnet te bouwen, dan moeten onze regionale vliegvelden vallen in de z.g. E- fclasse. Dat houdt in, dat er nachtverlich ting moet zijn. tenminste drie startbanen en een behoorlijk geoutilleerd stationsgebouw. Vooral die nachtverlichting is een belang rijk punt. Want de belangstelling voor het binnenlandse luchtverkeer is er van afhan kelijk of de KLM in staat is een passagier uit Maastricht in één dag uit en thuis naar Amsterdam te brengen. Anders kan men even goed per trein reizen. De KLM stelt zich trouwens niet voor, dat het vliegtuig een massavervoersmiddel zal worden. Dit terrein laat zij over aan de Spoorwegen, met wie een uitstekende verstandhouding be staat. Het binnenlands luchtverkeer voor ziet echter in een behoefte, omdat zaken lieden en andere reizigers, die niet in de omgeving van Amsterdam woonachtig zijn, toch op zeer snelle wijze Schiphol kunnen bereiken en zodoende direct aansluiting hebben op de internationale lijnen. In de toekomst hoopt de KLM zelfs in staat te zijn op sommige van de regionale vlieg velden een tussenlanding te maken, wanneer het Europese verkeer door soepeler douane voorschriften kan worden vergemakkelijkt. „Zal het mogelijk zijn om de thans gelden de tarieven voor het passagiersvervoer te verlagen?" vragen wij, met een stille hoop nog eens in de gelegenheid te komen met vrouw en zes kinderen een binnenlands re- tourvluchtje te maken. „Als u weet, dat het bestaande tarief van 20 cent per passagier per kilometer het laagste is, dat waar ook ter wereld wordt berekend en dat er jaarlijks vele duizenden iguldens op het binnenlands luchtverkeer worden toegelegd, dan zult u begrijpen, dat dit niet mogelijk is," zet de heer Scholte minzaam uiteen. P.T.T. heeft interesse. Belangrijk is, dat de Posterijen interesse beginnen te tonen voor het luchtnet tussen Amsterdam en de uitersten van het land. Vooral voor de buitenlandse post is het van belang, dat de zakenman in Leeuwarden of Almelo, deze op dezelfde dag ontvangt als zijn collega, die onder de rook van Amster dam woont. Dit bevordert bovendien de spreiding van de industrie over het gehele land, omdat goede passagiers- en postver bindingen voor menig industrieel doorslag gevend kunnen zijn om een nieuwe fabriek inplaats van in de hoofdstad ergens in het „achterland" te laten bouwen. Wanneer de besprekingen, welke hierover gaande zijn, bevredigend verlopen, zal dit toekomstige postvervoer een grote stimu lans zijn voor de KLM om door te zetten. In de afgelopen winter is het binnenlands luchtverkeer stilgelegd. Zowel de toestand van de vliegvelden als de verminderde be langstelling (meer auto's en betere trein verbindingen) waren hiervoor de aanleiding. Wanneer op 28 Maart a.s. de Jaarbeurs te Utrecht echter haar poorten opent, staan op Schiphol, Zuid-Limburg, Leeuwarden, Eelde, Twente en Eindhoven de Dakota's gereed op de eerste passagiers van dit jaar te ver voeren. Gedurende de jaarbeursdagen zal Soesterberg ook weer in gebruik worden ge nomen. Of er in het volgende winterseizoen zal worden doorgevlogen, is nog afhankelijk van verschillende factoren. Indien de belangstelling groot genoeg is en de vliegvelden in bruikbare staat verkeren, is er een redelijke kans op. Rijlessen kunnen ook besproken worden bij Sigarenmagazijn Smit. Steenhoffstraat 15a, Telefoon 2761 LESSEN IN NIEUWE STUDEBAKER. Wat niemand van mij ooit gedacht heeft, maar innerlijk mij altijd kx-acht geeft, dat is het experimenteren, 't scheikundig ana lyseren. Niet dor en droog en academisch, maar vórsende, problemisch-chemisch. In mijn laboratorium ontdekte ik géén Borium, geen Fluorgaan of Recinit, maar het Be- kèntenis-Oxyd. Met reageerbuis, vlijt en spuit, vond ik iets zeer belangrijks uit, iets schitterends en niet frivool. Reeds ziet de Ddftse Hogeschool, in mij het lévende symbool, van 't ware eeuwigheidsidool. Mijn Ere-doctoraat (aanstaande), is sedert maan den nu al gaande, want wat ik feitelijk ontdekte? Het Amalgaam, dat Waarheid wekte. Uit mijn geheimste moleculen, (stil vastgelegd in véél notulen) ontstond een prachtige formule, die zéker, ('t is geen ridicule), zelfs door de knapste somnabule, niet wordt doorgrond. Ja, ja! Probéér 'm! Geweldig werkt mijn waarheids-serum. Zie hier dan lezers, wat 't geval is, waardoor mijn uitvinding zo knal is; als iemand liegt, totdat hij berst, de waarheid wordt eruit geperst! Mijn uitvinding heeft dus terdege en allerwegen roem verkregen. Ik nam de proef, (als goede Lector), éérst op mijzelf, als vivisector, en als het Licht uit een re flector, zó stralend werkt mijn Lie-Detec- tor. 't Bekennen werd mijn lust en leven, er werd mij zelfs geen rust gegeven. Ik moest, in koortsachtig bekennen, naar alle kamerfracties rennen. Zo durfde ik mij te verstouten, ook bij Jan Schouten knus te kouten. En ik bekènde, eerlijk-fair: ,,'k Ben Anti Revolutionnair! Ik heb gedwaald, ik heb gefaaldmaar nu heb ik mijn schuld betaald." Vervolgens ben ik aangeland, bij onze Dominee P. Zandt, en zei ontroerd: ,rO, Dominee! Slechts Uw partij, de SGP, wordt, net als U, door mij vereerd, staat kundig én gereformeerd. En verder, vérder snelde 'k voort... bekende 'schuld, van élke soort, omdat in mij diep ingeënt is, 'T VACCIN URGENTIS CONFIDENTIS. 'k Bekende mij tot WD-er, Pé-v.-d.-A.-er, KVP-erterwijl een traan in d'ogen blonk, wierp ik mij aan de borst van Vonk. Ik zei, bij klanken des geklaters, des vrij- stromende ogen waters: „Geloof mij, Van der Goes van Naters! Zelfs 's nachts, in al mijn dromen komenalléén geleide eco nomen." En toen mijn ogen drijfnat zwom men, werd alles opgebiwht aan Romme; maar waar berouw is, waar een traan is, vergeet men niet de heer Tilanus, dus ab soluut en categorisch, werd 'k weldra Chris- telijk-Historisch. Helaasdaarna, geacht jgehoor... deed zich iets zeer merkwaardigs voor. Want bij de communisten-fractie bleef negatief élke reactie! Ik was voor Ho- <vens en Piet Metscher, een rare zwetser en een kletser. Ik stond zelfs hele dagen •daarte kermen en te klagen, maar. wèt zei toen Gerben Wagenaar? „Je komt bij m ij niet in 't gevlij, nee vriend, dat •kunstje kénnen wij!" Ik wierp mij aan de borst van Borst, in ongeremde Waarheids- dorst, ik zei: „Hoogcarspel, Haken. Spij- •kers!Kom kijk in mijn betraande kij kers! Aanschouw mijn geestelijke nood!" Ik 'gaf mij bloot aan Paul de Groot. Ik zei tot •mr Benno Stokvis: ,,U hóórt, dat in mijn keel een brok is, en mijn bekering geen gejók isMet schaamte maak ik het bier ruchtbaar: mijn spi'aak-injectie bleef onvruchtbaar. Misschien ligt het geheim •verscholen, in t werk der positieve polen? Misschien ook (ik erkèn' het grif) het werk van Gif- en Tegengif? Maar hoe het zij: ik had een strop... Tegen d i e vakl-ui kan 'k niet óp! Van Weedestr. 23 Tel. 2577 De kranten-„lezer", die zijn blad alleen le zenswaard noemt als hem een grote portie sensatie wordt opgediend, komt de laatste tijd moeilijk aan zijn trek. Niettemin ver toont het binnenlandse parlementaire spel, ortd-anks het gemis aan spectaculaire hoog standjes, meer spanning dan de sensatie kan vermoeden. Hoewel de inzichten voor de welwillend heid van Nederland terzake Indonesië, in het buitenland nóg lang niet onverdeeld gunstig zijn, is er toch een duidelijke kente ring merkbaar. Deze kentering ten gunste van onze Indonesië politiek was inzonder heid te bespeuren in de woorden van de leidsman van India, Nehroe, toen hem zijn mening werd gevraagd over <de wegen, die Nederland kennelijk van plan is in te slaan. De man van New Delhi bleef in zijn bewe ringen merkwaardig aan de oppervlakte. Het beste bewijs, dat hij niet meer strak en stijf in onze kwade bedoelingen gelooft. Het plan-Beel om via een Ronde Tafel Con ferentie tot vervroegde souvereiniteitsover- dracht te komen, wordt dus tooh wel ge waardeerd. Op deze Ronde Tafel-bijeen komst was alle politieke aandacht de afge lopen week toegespitst. De V.R. heeft zich ten aanzien van deze conferentie nog steeds niet uitgesproken, er op die manier belang rijk aan meewerkend dat „de spanning er in blijft. Dr. Beel nodigde Soekarno uit in diens kwaliteit van president der Republiek Indonesia, iets wat de republikeinen niet heeft verhinderd een beslissing inzake over komst naar Den Haag op te schorten. De leiders der Republiek verlangen eerst vol ledige vrijheid van handelen dus verlof tot terugkeer naar Djokja alvorens zij verder willen gaan dan een accepteren der uitnodiging „in principe". Het is echter de vraag of zij na terugkeer in hun hoofdstad tot deelneming aan de conferentie zullen zijn te bewegen. Met een scheef oog zien zij in de richting van Lake Success, of vandaar het verlossende woord komt, waaraan zij zich kunnen vastklampen. Naar onze mening zijn de rollen nu omge keerd. Nu zou de Republiek de nooit rots vaste internationale sympathie wel eens kunnen verspelen door een weigering om alsnog te trachten onderling tot overeen stemming te 'komen. De militaire strijd ontbrandde in Djokja nog zó hevig, dat verschillende militaire autoriteiten, onder wie generaal Kou en griep heerscht allerwegen!.. Mijnhardt Poeders zjjn een zegen! Het adres voor beter op allerlei gebied is LICHTDRUK- EN COP1EERINRICHTING C. F. VAN KL AAR WATER Torenlaan 59 BAARN Tel. 2385 Spoor, zich naar de oude kraton-stad spoed den. Nog dezelfde tdag bezochten regerings commissaris Angemen en generaal Meijer de sultan van Djokja, die zijn weigerach tige houding ten aanzien der Nederlanders kennelijk althans voor een deel heeft laten varen. Een opmerkelijk welwillend gestemde Eer ste Kamer behandelde inmiddels de Rijks begroting voor 1949. Dr. Drees noemde het plan-Beel in zijn antwoord aan de Kamer afgevaardigden „Een gedurfde poging tot radicale oplossing". Inmiddels heeft de minister-President gele genheid gehad zijn visie op het plan-Beel in internationale politiek verband kenbaar te maken, doordat üe Engelse ambassadeur. Sir Nichols, zich met hem in verbinding stelde, na over deze kwestie in Londen met Bevin te hebben gesproken. Bijna zouden wij uit het oog verliezen dat er naast Indonesië ook nog de West bestaat, als het plotseling wetsontwerp voor inte rim regeling voor Suriname en -de Antillen aan de Staten ter beoordeling was voorge legd. Over dit vooruitstrevende stuk staats manschap zullen -wij zeker nog véél horen. Voegen wij bij alle gebeurtenissen van ge schiedkundige omvang, die in grote getalen op ons afkomen nog de Benelux-conferen- fie, dan menen wij, dat er voldoende stof is om de spanning m hef politieke spel te hou/den. Reeds enkele malen hebben wij in deze ru briek melding gemaakt van de slechte uit komsten der genationaliseerde bedrijven in Frankrijk. De toestand is daar nu zo erg geworden, dat het zelfs de Fransen te gortig wordt. Daarom is nu een nieuwe regeling voorgesteld, die tot een beter economisch beheer moet leiden. De overheidsbedrijven zullen in twee grote groepen worden ver deeld: ten eerste de openbare nutsbedrijven als spoorwegen, mijnen, eletrische centrales, gas- en waterleidingbedrijven, enz. en ten tweede de normale fabrieken, die gebruiks artikelen voortbrengen, zoals de autofabrie- ken van Renault. Het onderscheid tussen beide groepen is, dat de eerste onmisbaar zijn voor het dagelijks leven en practisch gesproken geen concurrentie hebben, terwijl de tweede hun pi^oducten moeten verkopen in concurrentie met particuliere bedrijven. Bij de eerste groep krijgt de directie een be heersraad naast zich, die zal bestaan uit ver tegenwoordigers van de staat, van het per soneel en van de verbruikers en voorts en kele deskundigen. Het personeel zal een der de van de zetels bezetten. Bij de tweede groep van fabrieken zullen vertegenwoordi gers van de staat de plaats van de aandeel- houdei's innemen. Hier krijgt de directie een beheersraad naast zich, waarin eveneens het personeel een derde van de zetels inneemt, doch waarin de afnemers niet vertegenwoor digd zullen zijn. Van de winst zal eerst rente aan de staat moeten worden betaald voor het ingestoken kapitaal, terwijl de rest zal moeten worden besteed aan vernieuwing en uitbreiding. Voorlopig is er echter geen sprake van winst en vraagt men zich alleen af, wie de verliezen moet betalen en wat er moet gebeur-en als de staatsbedrijven failliet zouden gaan. De bedrijfsleiding van de fabrieken zal het echter niet gemakkelijk krijgen, want voor iedere belangrijke beslissing, met name voor de opstelling van het productieprogramma, uitbreiding, vaststelling van de balans, winst- verdeling en het opnemen van credieten. moet de goedkeui'ing van twee ministers verkregen worden. Wetende hoe moeilijk het is een ministeriële beslissing te krijgen, wordt het hierdoor voor de directie vrijwel onmogelijk de bedrijven commercieel goed te besturen. Het is dan ook het meest waar schijnlijk, dat ook deze regeling geen einde aan de chaos zal maken. 506. Reeds klonk in d;e verfce opnieuw hoefgetrappel. Hall en Mary waren al weer ijverig aan het vissen, en niets ver ried de aanwezigheid van de vluchteling, die onder de uitgeholden oever verbor gen stond. 507 Eerst toen de ruiters vlak bij wa ren en stil hielden kekein Hall en Mary, schijnbaar verbaasd, op. Ze schenen zich van geen kwaad bewust. De soldaten za gen niets verdachts. 508. De aanvoerder riep Hall toe om bij hem te komen, een verzoek, waasaan Hall giraag voldeed, omdat 't al te ge vaarlijk zou worden als de vijand te «fdkt bij de oever kwam-

Soester Courant | 1949 | | pagina 2