TENNISPARK „DE BIRK" atsbedrijven gereorganiseerd. Nog enkele speelavonden beschikbaar. Esperanto-nieuws. Kroniek van het herstel. Voetbalvereniging S.E.C. Reproductiewerk Vroegtijdig aanmelden gewenst. VAN NIEUWKERK Birktstraat 51 Telefoon 2465 Plaatselijk nieuws. GENERAL STORES GOED STUDIEORGEL Flinke beloning. vrij huisje Die IKO toch! ZATERDAGMIDDAG-VOETBAL. eter :d is S COPIEERINRICHT1NG (LAARWATER BAARN - Tel. 2385 i oude kraton-stad spoed- dag bezochten regerings- aien en generaal Meijer >kja, die zijn weigerach- .anzien der Nederlanders is voor een deel heeft /elwillend gestemde Ber eide inmiddels de Rijks- 9. Dr. Drees noemde het mtwoord aan de Kamer- len gedurfde poging tot minister-President gele visie op het plan-Beel in tiek verband kenbaar te e Engelse ambassadeur, net hem in verbinding e kwestie in Londen met esproken. lit het oog verliezen dat ook nog de West bestaat, wetsontwerp voor inte- Suriname en -de Antillen beoordeling was voorge- ruitstrevende stuk staats- vij zeker nog véél horen, gebeurtenissen van ge hang. die in grote getalen log de Benelux-conferen- ij, dat er voldoende stof ng ia hét politieke spel •n hebben wij in deze ru- laakt van de slechte uit- tionaliseerde bedrijven in stand is daar nu zo erg zelfs de Fransen te gortig nu een nieuwe regeling ot een beter economisch •n. De overheidsbedrijven ote groepen worden ver- Ie openbare nutsbedrijven ijnen, eletrische centrales, ingbedrijven, enz. en ten e fabrieken, die gebruiks- ngen, zoals de autofabrie- Het onderscheid tussen dat de eerste onmisbaar ;elijks leven en practisch •ncurrentie hebben, terwijl oducten moeten verkopen iet particuliere bedrijven. d krijgt de directie een be- Dh, die zal bestaan uit ver- an de staat, van het per verbruikers en voorts en- Het personeel zal een der- bezetten. 3ij de tweede en zullen vertegenwoordi- de plaats van de aandeel- Hier krijgt de directie een zich, waarin eveneens het ie van de zetels inneemt, nemers niet vertegenwoor- in de winst zal eerst rente iten worden betaald voor pitaal, terwijl de rest zal •steed aan vernieuwing en opig is er echter geen en vraagt men zich alleen tn moet betalen en wat er de staatsbedrijven failliet van de fabrieken zal het ikelijk krijgen, want voor beslissing, met name voor het productieprogramma, ïlling van de balans, winst- opnemen van credieten. ring van twee ministers Wetende hoe moeilijk het ële beslissing te krijgen, r voor de directie vrijwel drijven commercieel goed dan ook het meest waar deze regeling geen einde naken. :n, een verzoek, waar-aai* eed, omdat 't al te ge ien als de vijand te dtefct am. BIRKTSTRAAT nabij Garage Tensen V-A.R.A. Vrijdagavond kwam de afdeling Soest van de V-A.R.A. in „Zonmeheuvel" fni jaarvergadering bijeen. Na een welkomstwoord van de voorzit ter, de boer K- F. Mud, en de behande ling van enkele ingekomen stukken, bracht de secretaris» de heer H- Swart, rijn jaarverslag uit, waaruit bleek, dat het ledental sinds het vorig jaar van 150 tot 228 was v ermeerderd- Het financiële verslag gaf een klein maar batig saldo te zien. Daar geen tegencan- didaten waren gesteld, werden de pe riodiek aftredende bestuursleden her kozen. Het bestuur is nu als volgt samen gesteld: Voorzitter, K. F. Mud; secre taris, H. Swart, Braamweg 102; penning meester, L. G. H. Mulder, leden P. Cle ments en J. van Ovein. Aan verscheidene belangstellen-dian werd daerop het keurig verzorgde jaarver slag met omroeprapport van de VARA uitgereikt. Bij de candidaatstelling voor de ver- enjgings- en districtsraad werd besloten, der de afdeling haar stem op de candi- daten W. Grieles te Utrecht en K. F. Mud te Soest zullen uitbrengen. Tévens zal üe afdeling de candidaatstelling van de periodiek aftredende hoofdbestuur ders, de heren H- Kromkamp te Leeuwar den, M. Sluijser te Bussum, N. Tj. Swier- stra te Hoorn en H. M. v. d. Velide te Den Haag» steunen. Met een korte rondvraag wérd de ver gadering besloten. GEVONDEN VOORWERPEN. Doos met bonnen, wollen handschoen, rij- wielslot met ketting, zilverbon f 1.vul potlood, rode pluche want, sokophouder, iiamesrijwiel, dames polshorloge, br. kin- derportemonnaie inh- f0.04, 6 pasfoto's (damesbeeld), bruine portemonnaié inh- 4 kwartjes, zilv. schakelarmband. Inlich tingen aan het politiebureau. SOESTER E.H.B.O. DISTRICTSKAMPIOEN. Ook de Zaterdag j.L te Zuilen gehouden districtswedstrrijden van de Ned. Ver. EHBO behaalde de ploeg van de afd- Soest, bestaande uit de heen C- Klomp, K. Lam en W. J. van Diermen de eerste prijs eh werd daarmede kampioen van het district Utrecht- Tevens behaalde dc heer C. Klomp die eerste leiders-prijs- Door de burgemees ter van Zuilen werd hen mét 'n toepas selijk woord de fraaie wisselbeker en de verguld zilveren medaille met de daarbij behorende drie zilveren draagmedailles overhandigd- Door dit succes is deze ploeg thans in de finale geplaatst en gaat op Zaterdag 11 Juni a-s- naar Almelo, om daar de Natio nale wedstrijd de eer en goede naam van het district Utrecht hoog te houden. VRIJHEID EN DEMOCRATIE. Zoals wei algemeen bekend, werd 26 Fe bruari te Den Haag de Jongeren Organi satie Vrijheid en Democratie (J-O.V.D.) opgericht, een studiegroep tér bestude- riing van staatkundige cal maatschappelij ke problemen. Voor de provincie Utrecht is Mej- M. Heuff, I.indsnlaan 9 te Zeist, met het voorlopig secretariaat bèlasj- BILJARTEN- Maandagavond was een team van de Leidse Biljartvereniging „De Poort van Cleef'' de gast van de Soest er biljartver eniging „De Goudien Ploeg" voor het spelen van een tnvitatiewedstrijd- Bij het Leidse team bevond zich de feoofdklasse-spehr L. Tegelaar, die de vele aanwezigen van eén suhHerr.ie partij triljart deed genieten. Hij bond ,de strijd aan met de pas naar de lc klasse ge promoveerde Rich- Stalenhoef. Tegelaar moest in deze cadre partij (35/2) 600 ca- tambols maken tegen Stalenhoef 250, met dien verstande, dat voor Tegelaar ook het middenvak niet vrij was. De Leide- naar, die 'n prachtig, beheerst en afge meten spel liet zien, scoorde in de 7e beurt een fraaie série van 111, maar had ar 558 toen Stalenhoef, eveneens met fraai spel, in de 20e beurt zijn benodigde 250 cara mbo ls gemaakt had. Doordat v. d- Heiden won en P. Stalen hoef gelijk speelde, won De Goudian Ploeg met 51. Vrijdag vindt te Leiden de re- tumwedstrijd plaats. WINKELIERSVER. „SOEST". De Winkeliersvereniging „Soest" kwam gisterenavond in vergadering bijeen in „De Gouden Ploeg", onder leiding van de heer Sehaddelee. Slechts de helft van het aantal léden was aanwezig toen de voorzitter mat oan in leidend woord de vergadering openidle- Na een uitvoerige bespreking wierd beslo ten binnenkort een grootscheepse adtie in te zetten, waarbij het „Koopt in Soest" op de voorgrond zal staan. 0«k zal een winkelbeurs worden gehou- <ien om aan te tonen, dat men .te Eoest aeket zo goéd koopt als elders- Tevens viel een besluit om maatregelen tq t»effen inzake het tegengaan van bat plaatsen van advertenties in feestpro- jj|»amnia's en het bijdragen aan fatney- fairs- ZATERDAGMIDDAG-VOETBAL. Op de laatst gehouden bestuursvergade ring van de voetbalvereniging SEC is be sloten een afdeling m het leven te roepen on» degenen, die om godsidienstige of principiële redenen op Zondag de voet balsport niet kunnen beoefenen, de gele genheid te geven op Zaterdagmiddag te spelen. Het ligt in het voornemen, bij' voldoende deelname, tijdens het nieuwe seizoen 1949-1950 met een Zaterdagmiddag-elftal aan de competitie deel te nemen. Zie de advertentie in dit nummer. RECTIFICATIE. In het nummer van Vrijdag j.L pamemi wij een advertentie op van de fa- Leer touwer alhier. In deze advertentie stond de prijs van de Husqvarna-naaimachines abusief vermeld als f 200-50. Dit moet zijn f202.50. DE SPAANSE VLIEG. De Toneelvereniging „Soestdijk" gaf Zaterdag j-1.» op verzoek van de comman dant van de Prins Willem III kazerinia te Amersfoort, een opvoering van dé reeds in Soest met veel succes jjesppeldie klucht in 3 bedrijven De Spaanse Vlieg. Dat dit stuk bij de jonge recruten zeer in de smaak viel, bewees wel het ap plaus, dat de spelers na elk bedrijf in ontvangst moesten pemen- KOEIEN BRENGEN TREIN TOT STILSTAND. De electrische trein, die om 14 06 uit Amersfoort naar Amsterdam' vertrok moest Zondag nabij de Kleine Melm te Soest, tot stilstand worden gebracht, om dat 3 koeien op de spoorbaan wandel den. Nadat de koeien van de baan waren verwijderd, kon de trein met enige vier- traging zijn reis naar de hoofdstad voort zetten. Naar de eigenaar van het vee wofdt een onderzoek ingesteld. NOODLOTTIGE VAL. Vrijdagavond viel op dc Birktstraat» ter hoogte van hotel Kamplust, een passa gier uit een rijdende autobus van de fir ma Tensen. Het bleek te zijn J. S., wo nende aan de Beetzlaan alhier. Ernstig gewond werd hij naar een der ziekenhui zen te Amersfoort overgebracht TAFELTENNIS. Zaterdag had de zo belangrijke competi tiewedstrijd plaats tussen Soestdijk 1 en AMVj 1- Met nog een wedstrijd te spe len stond AMVJ met 24 punten op de eerste plaats en Soestdijk met 23 punten op de tweede plaats. AMVJ had dus aan een gelijk spel genoeg om zich kam pioen te kunntin noemen. Zover beeft Soestdijk het echter niet laten komen. Met dezelfde cijfers als waarmee inder tijd van AMVJ werd verloren, n.1. 82, wist Soestdijk thans .te winn.:n en daar mede het kampioenschap te behalen. Hiet was een buitengewoon spannende strijd, waarvan voor Soestdijk slechts twee ga mes verloren gingen. Daar Soestdijk dit seizoen voor het eerst aan de competitie van de Ned- Tafeltennis Bond deelnam, is het veroveren van dit kampioenschap een buitengewoon mcoie prestatie- Direct na afloop werd het eerste team met bet behaalde succes door de leden miet blofe- snen gehuldigd- Reeds op Donderdag 31 Maart a-s begin nen de promotiewedstrijden voor Soest dijk 1 voor een plaats in de 3e klasse. Ook het 2e en 3e team van Soestdijk wis ten hun wedstrijden te winnen, Socgldijk 2 met 82 van Terra Neuve 2 en Soest dijk 3 met 91 van Induna 3. Alleen Soestdijk 4 moest de overwinning aan de tegenpartij laten. Zij verloren va,n de kampioen in haar afdeling, Velox 6, met 1—9- Gevraagd, ter verzorging van gezin met kinderen. BESCHAAFDE JUFFROUW. Meerdere hulp aanwezig. Br. no. 732 bureau S.C. TE KOOP GEVRAAGD 4 clubjes met ronde tafel en theemeubei, v.o.. moet be slist prima zijn. Br. no. 731 bureau S C VERLOREN gouden oorbel» rood steentje; gaande Van Weedéstraaf, A- Paulow- nalaan, Julianalaam. Te gen beloning bez- 28 Van Weedestraat 28- met 10 registers te koop aangeboden, f 280. Geen oud model- v. In- gen, Molenstraat 8. S.OESTERBERG. JAARVERGADERING E.H.B.O. Donderdagavond hield de afd. Souster- berg der E.H.B.O., onder leiding van (dok ter Splinter, in 't Zwaantje haar jaar vergadering. De opkomst was bevredi gend. De jaarverslagen stonden in het teken van de geslaagde viering van het 10- jarig bestaan der afdeling. Het ledental bleef ongeveer constant, terwijl het aan tal cursisten sterk is uitgebreid. Bij eni ge grote en tal van klieine tongevallen wjerd hulp verleend. De demonstraties geza menlijk met de brandweer werd Ben groot succes. Bij het grrote luchtvaart feest en vele andere gelegenheden was de afdeling steeds paraat. Ook werd er deelgenomen aan verschillende wedstrij den. De rekening en verantwoording van de penningmeesteresse werden in orde be vonden. In de nieuwe kascommissie wer dén benoemdMej- Pas en de henen Bus- quet en De Vries; als plaatsvervangster Mej. Nolet. Het materieel werd door de waarn. commissaris in orde bevonden. Bij de periodieke bestuursverkiezing wu.ru dokter Splinter als voorzitter herkozen; evenzo werden herkozen de beide be stuursleden, Mevr. van Prooijen ep. de heer v. d. Weide. Wederom drong de voorzitter er op aan om trouw de cursussen te blijven volgen, ook door de gediplomeerden. In verband hiermee wordt overwogen om in de komende zomer om de 14 idagen een oefenavond te houden, waaraan wel licht kléine wedstrijden verbonden zullen worden. Bij de rondvraag werden er énige inter ne aangelegenheden besproken. Polytechniek'" wijdde uitvoerige ar tikelen aan het onderwerp „Talenkennis voor de technicus'waarin gewezen werd op de voordelen, die de kennis van Es peranto voor de technicus biedt» Het grote Schaaktournooi in Has&ngs werd door het plaatselijk lid van het Lagerhuis, Mc- Neill, in Esperanto ge opend- In deze taal sprak hij de schaak meesters, die negen landen v(erfiegFjp,lwoor- digden, een welkom toe. Bij een op IJsland ingesteld opinie onderzoek sprak 75,3 °o zich uit voor in voering van Esperanto- Slechts 14.1 was ér tegen, terwijl 10-5 °/o zich van oordeel onthield. Bovendien verklaarde de IJs landse regering zich bereid, het Espe ranto officieel op de schoLen te laten onderwijzen, zodra twee of drie andere landen hetzelfde doen- Wie durft de eerste zijn? DE DUITSE TRAWLERS De Duitsers maken groot kabaal tegen het terugbrengen van vijf Oceaantrawlers naar Nederland. Zoals men weet 'betreft het vijf van de 21 schepen van dit type, die 'de Duitsers in bezettingstijd op Nederlandse werven hebben laten bouwen. Ja, zeggen de Duitsers, maar wij hebben er zelf het materiaal voor geleverd en wij hebben ze aan de werven eerlijk betaald. Maar dat ze betaald zijn met marken, die geen cent waard zijn, vertellen ze er niet bij en ook niet, dat onze eigen schepen in diezelfde tijd naar Duitsland werden gebracht. Tien tallen vissersschepen zijn nooit terecht ge komen en andere werden na de oorlog to taal ontredderd aangetroffen, zodat wij ze HERENRIJWIEL, merk Magneet, te koop- Heuvelweg 39, «na 6 u- Wie helpf mij aan ge schikte woning, kopen of huren, klein gezin- A. Schakel, Steenhoffstraaf 38, Soest- Te koop gevraagd met tuin, voor zelfbewo- ning- Br. met opgaaf van prijs enz- no. 730 bur. Soester Courant. 2 ons Hagelslag van 36 voor 25 cent 1 ons Chocoladeblaadjes 44 cent l ons Chocolade-biskwie 26 cent Depot C. Jamin Koninginnelaan No. 123 Aan het geleidelijk opheffen van de distri butie voor verschillende artikelen kan men goed aflezen, hoe de bevoorrading van ons land sinds de bevrijding is vooruit gegaan. Wij geven hier een overzicht, dat wij ont leenden aan het orgaan van „Nederlands Fabrikaat". In het jaar 1945: 8 September; vervangingsmiddelen. 30 September: kinderdrankpoeder. 30 November: koffie-surrogaat. In het jaar 1946: 1 Januari: beschuit, biscuit, enz.1), gort, havermout, enz., peulvruchten, vermicelli, puddingpoeder, maizena, enz.1), zout. j 6 Januari: taptemelk. 28 Maart: kaarsen. 27 Mei: lucifers. 1 Juni: kunstterpentijn. 1 Juli: benzine en smeermiddelen. 10 Juli: meubelen. 21 September: schoenreparaties. 22 September: aardappelen. 21 October: klompen. In het jaar 1947: 1 April: turf. 7 April: appelstroop. 1 Mei: eendeneieren. L 13 Mei: Franse rijwielen. 15 Mei: keukengerei. 31 Juni: sigaren. -v'-,- 1 Augustus: petroleum. In het jaar 1948: 10 Februari: rijwielen, banden, serviesgoed. 3 Mei: bruinkoolbriketten. 7 Mei: schoenen. j 20 Mei: gedroogde zuidvruchten. 12 Juni: vloeibare zeep. 1 Juli: melk. 8 November: brood, meel, enz., y suiker, versnaperingen, enz. 2 December: zeep. 28 December: eieren. In het jaar 1949: 1 Januari: thee. 3 Januari 1948 weer in distributie ge bracht; 16 April 1948 toast en matzes en 11 September 1948 overige gebakartike len, vermicelli, enz. weer vrij. weer op eigen kosten zeewaardig moesten maken. De vijf schepen, waarom het nu, gaat, zijn trawlers van 600 ton, dus zeer grote en uitstekend uitgeruste moderne (Vissersvaartuigen, die ver op de oceaan •kunnen werken. Van de 21 is er reeds één dn Nederland teruggekomen, terwijl vijf andere nu zullen 'volgen. De twintig sche pen maken op het ogenblik 40 pet van de Duitse vissersvloot uit. Het bouwen van een dergelijke trawler kost momenteel 1,4 millioen mark. De Duitsers vrezen, dat als de eerste vijf eenmaal afgestaan zijn, de andere 15 zullen moeten volgen. Een soortgelijk geval doet zich voor bij de 80 riviertankschepen, die de Duitsers in de oorlog eveneens op onze werven hebben laten bouwen. Daarvan is er ook één te ruggeleverd, terwijl ons land op 19 andere aanspraak maakt. De Duitsers verzetten zich met hand en tand tegen de Nederland se vordering, maar spreken er natuurlijk nooit ovér, dat vele tientallen van de Ne derlandse rivierschepen door de Duitsers indertijd zijn opgeëist en op de meest zon derlinge manier zijn verbouwd. Men herin nert zich nog de schepen waar voor- en achterstuk waren afgenomen om er lan dingsvaartuigen van te maken, enz. <Het zou niet meer dan billijk zijn, dat men als een kleine tegemoetkoming voor de enor me schade, die de Duitsers aan onze rfvier- vloot hebben toegebracht, ons althans een deel van de schepen teruggeeft, die des tijds op onze eigen kosten en door onze eigen mensen gebouwd zijn. KOOPT EUROPESE PRODUCTEN Als alle Europese landen meer van elkander kochten, zou het dollar-tekort spoedig voor bij zijn aldus het Verbond der Belgische Nijverheid in een onlangs uitgegeven bulle tin. Dit Verbond, een soortgelijke vereniging als bij ons te lande „Nederlands Fabrikaat", heeft uitgerekend, dat twee derde van de Belgische invoer uit de Ver. Staten tot een waarde van 10 milliard franc ook uit andere land... had kunnen worden ingevoerd. Uit Nederland, zo zegt het bulletin, had men bv. kunnen betrekken: kaas, eieren, kinder meel, groenten in blik, dames-confectie, gloeilampen, gaslampen, radio-producten en electrische artikelen. Inderdaad zouden wij deze producten graag in ruimer mate aan België geleverd hebben. Het Belgische Verbond stelt nu voor, dat de Beneluxlanden zullen beginnen zoveel mogelijk bij elkander te kopen inplaats van in de eerste plaats bestellingen in Amerika te doen. Maar het best zou het zijn wan neer geheel West-Europa dit voorbeeld volgde. Het Verbond wil als slagzin invoe ren: Koopt Europese producten! Men moet niet denken, zo gaat het bulletin voort, dat dit een poging is om Amerika te benade len, integendeel juist, op deze wijze apu men aan de doelstellingen van de Marshall hulp het best voldoen, want hoe spoediger Europa onafhankelijk wordt van dollarhulp, des te sneller zal de wereldeconomie weer in evenwicht komen. Kapitaal voor Indonesië. Men schat dat voor het bedrijfsleven in Indonesië in de komende jaren ongeveer 5000 millioen gul den nodig zal zijn, ongerekend olie-instal laties en scheepsbouw. Nederland zal daar van 2200 milioen moeten leveren en het bui tenland de rest. Het bestuur heeft besloten, bij genoegzame deelname, een Zaterdagmiddag-elftal in het leven te roepen, met de bedoe ling aan de a.s. competitie deel te nemen en uit te komen tegen verenigingen als Spakenburg, Bunschoten. Huizen enz. Belanghebbenden, boven 18 jaar, worden verzocht zich zo spoedig mogelijk op te geven bij de Secretaris J. v. d. Broek, Kerkstraat 28 en bij de andere Bestuursleden.

Soester Courant | 1949 | | pagina 3