De Raad speelt een goed partijtje voetbal* IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTD1JK De Soester Raad bijeen. Een Sportstichting in wording. wc naar bed. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. 25e JAARGANG No. 22. BureauVan Weedestraat SS Telefoon 2566 - Giro 126156 Abonn. per kwart, f 1.50 - p. post fl.75 VRIJDAG 18 MAART 1949. Om 11 uur gaan Woensdagavond kwam de raad onzer ge meente in openbare zitting bijeian onder leiding van burgemeester Bentimck. In tegenstelling met andere zittingen be stond voor deze vergadering nogal pu blieke belangstelling. Op de agenda, wiel - ke uit 8 punten bestond, was mede ver meld de behandeling der bedrijfs- begrotingen eni de gemeentebegrotingen voor 1949. waardoor het zich liet aanzien, dat het ditmaal geen vroegertje zou wor den. Voor de heer NOODER was dit aanlei ding voor te stellen de besprekingen te elf uur te beëindigen en deze in een tweede, spoedig te houden vergadering, voort te zeften. Daar deze gedachte door meerdere leden wordt ondersteund, wordt hiertoe beslo ten. De agenda komt hierna in behandeling. 1. Mededeling van ingekomein stukken. Schrijven van het bestuur der Buurt vereniging ,,Hees", verzoekende verbete ring van wegen, voornamelijk van de Wieksloterweg O-Z- tussen Schoolstraat en Zoom, met voorstel dit in handein te stellen van B. en W. om prae-advies. De heer A- HILHORST wijst op de slech te toestand van de weg, welke niet het eigendom der gemeente is. Al eerder wa ren er plannen tot ruiling van grond, waardoor deze toestand kan worden ver beterd. Spr- adviseert deze zaak nog maals aan te pakken, zodat verbetering van de weg kan plaats hebben. Nadat de VOORZITTER heeft medege deeld, dat hierover reeds besprekingen worden gevoerd, wordt conform het voorstel besloten. b- Schrijven van de hoofdinspecteur van politie ter beantwoording van enige in de raadsvergadering van 18 Februari j.1. gestelde vragen. Voor kennisgeving aangenomen, c- Schrijven van de directie der Neder landse Sipoorwegen N.V., ter beantwoor ding van in een vorige vergadering ge stelde vragen met betrekking tot spoor verbindingen enz- Voor kennisgeving aangenomen. Mevr. VAN DER SWAN kan zich met dit schrijven niet geheel verenigen. Het uitzicht op de spoorweg nabij station Soest-Zuid is aan een zijde slecht, door de woningen, welke daar in de diepte staan. De VOORZITTER meent, dat hierin wel verbetering zal komen. De spoorwegen overwegen thans de overgangen aan die Kolonieweg, Eikenlaan en Ossepdamweg af te sluiten en de bediening der afsluit bomen te doen geschieden aan bet sta tion Soest-Zuid. 2. Voorstel tot vaststelling van de voor schotten op de exploitatievergoeding ar tikel 101 L.O.wef 1920, toe te kennen aan de besturen der bijzondere scholen- Conform besloten. 3- Voorstel tot toekenning vergoeding kosten vervoer van schoolkinderen inge volge art- 13 L.O.wet 1920. Conform besloten. 4- Voorstel opheffing verdeling gemeen te in kieskringen. Conform besloten. 5- Behandeling bedrijfsbgerotingen ein ge meentebegroting voor het dienstjaar 1949. Komt in behandeling na afwerking der agenda- Circulaire van Ged. Staten betreffen de nieuwe salarisregeling voor gemeente secretarissen met voorstel van B- en W. Conform besloten. 7- Adres van de Voetbalvereniging] S.E.C. verzoekende verlenging van huur van het voetbalterrein aan de Schriksiaan met voorstel van B. en W. en crediet-aanvrage voor het in orde brengen van dit terrein. B. en W. stellen voor op bedoeld terrein een nieuwe grasmat aan te brengen, waar voor zij een crediet vragen van f 5100. Genoemd college is voornemens na het gereedkomen dezer werkzaamheden, na dere voorstellen te doen omtrent die ver huring van dit terrein. De hoer A- HILHORST vraagt waarom de Landbouw-Voorlichtingsidienst in deze zaak niet is geraadpleegd. De begroting van deze dienst van het vorig jaar was voor dit werk veel lager. Spr. wenst dit punt thans niet te behandelen en ge noemde dienst alsnog te raadplegen. De heer BURGWAL zegt, dat de com missie voor O.W. in deze zaak niet is gekend- Spr. wenst in de plannen ook een kleed- en consumptielokaal te be trekken. De heer OOMS steunt het voorstel Hil- horst, omdat deze aangelegenheid ook niet in de financiële commissie is be- handeld- Mevr. LANDWEER wenst het terrein mot ingang van 1 April weer aan S-E.C. te verhuren. De heer NOODER adviseert het terrein met zoden te vernieuwen. Wanneer bet wordt ingezaaid, is het de eerste 2 jaar niet te gebruiken. Wéth. VAN DE AREND zou alsnog beide oommissies willen horen. De heer KRUIJFF dringt op spoed aan, wanneer het terrein in September moielt worden gebruikt. Weth. VAN ZADELHOFF zegt, dat m'eit het oog op spoed alleen is gcziien naar bewerking met zoden tegen ie|g)nj prijs van f4.per roede, maar spr. houdt zich voor een lagere prijs aanbevolen. Spr. wil zich nog wel met de voorlichtingsdienst verstaan om te vernemen of de zoden uit gronden bij de Eem of het Veen ge schikt zijn voor dit terrein en zegt de oommissie voor O.W. niet te hebben ge raadpleegd, omdat, naar hij meende, de ze zaak resorteerde onder de commissie grondbedrijf. Wethouder DE HAAN zegt, dat de door- de heer Hilhorst bedoejriie begroting vo rig jaar door de voorlichtingsdienst is ingetrokken. De heer A- HILHORST meent, dat deze aangelegenheid vroeger in de raad had moeten komen. Spr. kan zich met het gevraagde crediet niet verenigen. Mevr. BUNGENER dringt aan op spoe dige verbetering van het terrein mleit ieie|n grasmat. Het voorstel van B. en W. tot verbetering van het terrein wordt aangenomen mieït 13-6 stemmen, waarna de gedachte om het terrein met ingang van April weer aan SEC te verhuren ter sprake komt- Weth. VAN ZADELHOFF meent, dat dit niet mogelijk is. Wel wil spr. SEC de toezegging doen, dat het terrein door heit eerste en tweede elftal voor de volgende competitie kan worden gebruikt. Mevr. LANDWEER wil het terrein weer aan S.E.C. verhuren, ingaande 1 April a.s. De heer KRUIJFF meent, dat hiet voor stel van B. en W. tof nu t-vcrhiirinp van het terrein verband houdt met de planmFF» tot vorming van een sportstichting, welk lichaam het beheer zou krijgen over dit sporvteld en eventueel andere veldien- Spr. kan zich met deze gedachte veu.ni- gen. Op 1 Sept. kunnen verhuring en huurprijs werden bezien. De heer BURGWAL zegt. dat SEC de oudste club is en in de komende winter over het veld moet kunnen beschikken- Weth. VAN ZADELHOFF zegt, dat het in het voornemen ligt een Sportstichting in het leven te roepen, om ook de moei lijkheden van andere verenigingen op te vangen. Deze stichting zou b.v. hét be heer kunnen krijgen over alle sportvielcipn, de huur van particuliere velden overne men en de huurprijzen voor allie vierqnj- gingen vaststellen. Dit zal wel nadeel voor de gemeente mee brengen, maar dit kan weer geheel of ge deeltelijk worden teniiet gedaan door dia terreinen op dagen, dat zij niet in gebruik zijn, voor andere doeleinden te verhuren. Binnenkort zullen de plannen met die verenigingen worden besprok/en. De beier NOODER zegt zich met dlei zienswijze v|an de Wethouder fie kunpiiep verenigen. De he^r OOMSi vraagt waarom deze plannen niet eerder naar voren zijn ga- bracht, waarop Weth. VAN ZADELHOFF zegt, dat dit geen zin had omida|É S-E-C. werkte aan het verkrijgen van pigan speelvelden. De VOORZITTER zegt, dat de Weth. nu wel iets heeft gezegd övi'r een Sport stichting, maar dat deze aangelegenheid thans niet aan de orde is. Als we nu tot verhuur zouden beslissen, zouden we een eventuele Sportstichting thans netads aan banden leggen1. Hoofdzaak is, dat S.E.C. tijdens de competitie over belt terrein kan beschikken. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aangenomen mlet 13-6 stemmen- 8. Vaststelling van besluiten inzake ge meente-eigendommen a. verbuur van de woning Noorderweg 20 aan R. Hilhcrst. Conform besloten. b. Verhuur van grond gelegen aan de Middenlaan aan K. Hofland. Conform besloten. c. Huur van het perceel Amersfoortse- sfr- 12 van de erven Mevr. B. Casteleijn- v. d. Kamp. Conform besloten. d. Tot afstand erfpachtsrecht door de erven en rechtverkrijgenden van J. Pa penburg van een perceel grand gelegen aan de G. Pelsweg. Conform besloten. De agenda is hiermede afgewerkt, maar nog twee punten komen hierna f)er tafel. Het eerste punt, da,f door Wqtli. VAN ZADELHOFF wordt toegelicht, betreft een voorstel van B. en W. tot aankoop van een perceel grond m|et woning, gele gen nabij de Hartweg, waarvoor een cne- dïet wordt gevraagd van f 5069.29. Tot aankoop wordt besloten. Verder stellen B. en W. nog voor over te gaan tot aankoop van 23600 M2 grond van de heer Tetrode aan de Kampweg te Soesterberg en ruiling van deae grond te gen gronden aan de Oude Postweg, toe behorende aan het Rijk, een «n ander nodig voor de vestiging der Vliegmedi- sche Dienst van de Militaire Lucht vaart en >n begraafplaats te Soesterberg. Conform het voorstel van B. ein W- wordt besloten. Hierna stelt de VOORZITTER de gene genheid open tot hef houden van algeme ne beschouwingen met betrekking to|t de begrotingen voor 1949. De heer CLEMENS. meent, dat Soester berg niet voldoende in de begroting is betrokken. Voor verbetering van wiegen aldaar wordt niets uitgetrokken en over de bouw van een gymnastieklokaal, dat meer nodig is dan een Verkieiershuis te Soest, wordt niet gerept Door de rijks- uitkering geeft de begroting wel een op- timistsiche indruk, maar spr- is toch nie[t geheel gerust We gaan niielt mieer in op gaande maar in neergaande conjunctuur, waardoor de belastingen minder zullen worden en waarom we ons tot 't nood zakelijkste moeten bepalen. De volks huisvesting baart de grootsits zorgen en het bouwvolume is onvoldoende. Verder zegt spr., dat de Kath. partij mjet alle goedwillende partijen wenst samen te werken en in verband hiermee betreurt spr. hef, dat de heer Ooms in een ver gadering van de A.R. Kiesvereniging e. n minder aangenaam geluid ten opzichte van de Katholieken heeft laten horen- Spr. hoopt, dat het gesprokene de mening weergeeft van de heer Ooms en niet van de A.R. fractie. Aan een partij heeft de Kath. fractie haar vertrouwen moeten op- zeggen, omdat deze groep anti-natioinaal en anti-godsdienstig is. Eein bewijs hier van is wel, dat de vertegenwoordigers van deze, communistische groep demon stratief weg bleven van de pliechtigp raadszitting ter gelegenheid van die troonsbestijging van H-M. Koningin Ju- liana. Een tweede bewijs is te vinden in het geraffinneerde, sadistische monsterproces tegen Kardinaal Mindszenty door de aanhangers van deze groep. Een Napo leon, een Biesmark en ectn Hitler hebben zich doodgelopen tegen ide 19 eeuwen oude Kath. kerk en ook de communisten zullen zich daartegen doodlopen. De heer SCHAXFSMA acht de positie der gemeente goed, 'hetgeen te danken is aan hef gevoerde beleid, waarvoor hij aan B. en W. daink brengt. De schuld der gemeente is de laatste jaren aanmer kelijk verminderd. De verhoging der opcenten tot 190 op de Grondbelasting acht spr. echter onbillijk, omdat ver haal niet mogelijk is. Tevens meent spr. dat we niet te veel mogen steunen op de uitkering uit de onidennemingsfeelas- ting. Het uitbreidingsplan van Soester berg kan spr. niet bevredigen. Spr. juicht de stichting van een begraafplaats toe, dringt aan op bouw va|n meer woningen en vestiging va|n industrie, verhoging van de vergoeding voor het kleuteronder wijs en invoering van de taindverzorging. Spr. is overtuigd, dat ide samenwer king met andere partijen steeds goed is geweest. Men moet hierbij echter be denken, dat de A.R. fractie steeds-zal blijven strijden voor haar beginsel. De heer OOMS mist in de begroting datgene wat nodig i® voor bevordering der kleine industrie. Over grondaankoop hiervoor wordt niet gerept en spr. is van oordeel, dat hieraan met te weinig voortvarendheid wordt gewerkt. Verder zegt spr. niet te zullen ingaan op de woorden van de heer Clemena, wellaa berusten op een courantenverslag. Spr. is breid inzage te geven van datgene, wat door hem op bedoelde vergadering is ge zegd. De heer KRUIJFF noemt de begroting 1949 een goede begroting, waarvoor hij dank brengt aan B. en W. Spr. is da overtuiging toegedaan, dat de Partij van de Arbeid in die afgelopen periode niet heeft meegedaan aan potverteren, Ter verkrijging van een riolering, een gym nastieklokaal, een badhuis enz. wil spr. een 5-jaren-plan samenstellen. Daar de gemeente bovendien kan moeten Over gaan tot het bouwen van duplex-wciniirn- gen, adviseert spr. reeds thans hieraan aandacht te .schenken. Met betrekking tot een z.g. doorbraakgedachte in de P.v.d.A- kan spr. namens alle fractiegenoten me dedelen, dat samenwerking niet alleen nodig is, maar ook mogelijk met eerbie diging van elkanders beginsel. Mevr. BUNGENER zegt, dat deze be groting wordt behandeld in de tijd, dat oorlogsdreiging steeds vaster vorm aan neemt, mede door de afsluiting van het Atlantisch Pact, dat een aanvalsverdrag i9 tegen de Sowjet-Unie. We kunnen het geld maar eenmaal uit geven en moeten dit doen voor ide op- U kent de schiedenïs van Idat jongetje, dat z'n pa een hele serie vragen stalde. Die knaap kreeg telkens ten antwoord: „dat weet ik niet'', len slotte vroeg de jongen heel bescheiden: „U vindt het toch niet lastig, pa, dat ik u wat vraag?" Daarop antwoordde vader: „welnee jon gen, vraag maar op van vragen wordt jé wijs-" Zonder nu de Kamerleden met kleinte jongens te willen vergelijken, moest ik toen aan de pa van dat joggie idetmkdnj, toen ik las, wat de minister had geant woord op de vragen over de uitkering, die prof. dr. Willem Mengelberg nog na de oorlog van het Concertgebouwbestuur ontving. U weet bet: daar is in de Amster damse raad nogal deining om geweest, toen bij de behandeling der subsidieaan vrage werd beweerd, dat meneier Mengel berg nog jaarlijks tienduizend pop ont ving. Daar wou een der Kamerleden wel het juiste van weten. Gevolg: vragen aan de minister. En de minister antwoordde: „Op 10 Maart 1947 is vergunning ver leend tot overmaking ten behoeve van Prof. Mengelberg van een bedrag van f200.per maand voor levensonder houd, terwijl sindsdien nog een speciale vergunning is verleend voor de betaling van dokters-, operatie- en ziekenhuiskos ten. In Maart 1948 is de vergunning tof periodieke overmaking verhoogd tot f 450 per maand. Deze vergunningen tot transfer zijn over eenkomstig de algemene normen, geldend voor periodieke overmakingen voor le vensonderhoud ten behoeve van in Zwit serland woonachtige Nederlanders, ver leend. Door bet directoraat-generaal voor Bijzondere Rechtspleging was medege deeld, dat gieen vervolging tegen Prof. Mengelberg zou worden ingesteld. De Nederlandse Bank zal een trainisfer- vergunning, in afwijking "van ter zake gel dende algemene normen, slechts weige ren, indien bepaalde wettelijke tiepalin- zich tegen het verlenen van die vergun ning verzetten.'' 1 ot driemaal toe heb ik dit antwoord overgelezen en hoogstwaarschijnlijk ben ik dommer dan dat joggie als ik vraag: Ja, maar pa, ik zou zo graag willen weten, of die Amsterdamse Raad, die z'n subsi die met f 10-000.verminderde, het aan het rechte eind had. Van déze vragen - beantwoordïng ben ik niet veel wijzer geworden, evenmin als van dé beantwoor ding der vragen over de gruwelen iin In donesië. Enfin, de vragende Kamerleden zijn blijkbaar tevreden, net als mijn jongentje. bouw van ons land en niet voor vernieti ging. De redering, die millioenen uitgeeft voor 'n avontuur in Indonesië, heeft de gemeentehuishouding aan banden gelegd en de grote meerderheid in de raad steunt deze politiek. Spr. dringt aan op een loonsverhoging van 15 '°/o voor het gemeentepersoneel. Er zijin 850 aanvra gen voor een woning, maar veel grote huizen blijven enkelbewoond. Verstrek king van melk en vitamine was volgens de raad niet nodig, maar voor herstel van gezondheid moeten kinderen wor den uitgezonden. De toestand voor de arbeiders verergert meer en meer, ook voor de middenstan ders, tuinders en kleine boeren. Die com munistische Partij zal daarom blijven strijden voor een wereld vrij van vrees en gebrek. De heer NOODER wil d'e rijksbijdra ge niet te hoog aanslaan. Ook wijst spr. er op, dat Soesterberg erg wordt .ont sierd docr vele radiopalen, die geplaatst worden door de P.T.T. Tevens zegt spr. verheugd te zijn, dat, niettegenstaande het openbaar onderwijs slechts een va der (Weth. De Haan) en drie stief va ders (overige deel van college van B. en W.) heeft, het adres der oudercomntis- sie zo'n goede uitwerking heeft gehad. Verder vraagt spr. er op'toe te zien, dat de kleuterscholen geen pakhuisjes wor den van kinderen, vooral met het oog op de hygiëne. De VOORZITTER, de sprekers beant woordende, zegt erkentelijk te zijn voor de woorden van waardering aan B. etn V'. Dat aan Soesterberg minder, aandacht zou worden geschonken dan aan het overige deel der gemeente is niet juist. In het uitbreidingsplan konden nog niet zoveel concrete voorstellen worden op genomen, daar de plannen voor bet Vliegveld nog niet vast staan. Voor de bouw van een gymnastieklokaal blijven B. en W. ijveren. De woningnood is een der grootste zor gen van B. en W. Te betreuren is bet, dat men in dit verband zo weinig begrip heeft voor elkanders moeilijkheden. Da montage-bouw is nog in een sta dium van experiment. De schuld der gemeente zal in de komende jaren uit groeien, emdat veel geid moet wordbn gestoken in woningbouw. Met betrekk'ng (Vervolg op blz. 2, 4e kolom onderaan.)

Soester Courant | 1949 | | pagina 1