ONZE EIGEN ZAKEN Vredeswerk* School voor mannen. Het getij verloopt* IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Officiële mededelingen. Ingezonden stukken. Plaatselijk nieuws. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. 25e JAARGANG No. 23. Bureau: Vao Weedestraat 25 Telefoon 2566 Giro 126156 Abonn. per kwart, f 1.50 - p. post f 1.75 DINSDAG 22 MAART 1949. Driehonderd atoomgeleerden komen 28 Maart in Engeland bijeen, om het gebruik van atoomenergie voor vredelievende doeleinden te bespre ken. (Krantenbericht.) Het zal strakjes nog wel blijken, Of de heren iets bereiken Met hun grondig onderzoek- Nu ze daar gaan confereren, Komen wellicht deze heren Met iets aardigs uit de hoek- Door de splitsing der atomen, Tracht men tot iets goeds fe komen. Het werd langzaamaan w,:: tijd. Men zal nu zijn tijd besteden, Meer ten dienste van de vrede En der vredelievendheid. Strakjes gaan ze ijv'rig zoeken Om een groot succes te boeken. 't Levert, hopelijk, iets op. Zo zullen wij de vruchten plukken; Mocht het echter niet gelukken, Zitten wij weer met de strop. Cijfers, cijfers, hfele ritsen, Men gaat vredelievend splitsen, Zó bekeken is't niet dom. Schiet men echter grote bokken, Zittén wij straks meit de brokken, Wantdan wordt het weer een bom 1 De boeren hebben nog niet over wonnen. De Boeren uit Transvaal, de burgers vain van Zuid-Afrika, hadden onlangs eem nieuwe regering gekozen. „Slim Jannie" oftewel generaal Smuta, hadden ze gewipt en dr. Malajn met een stevige meerderheid gckozien- Waaroml Omdat de blanken daar bang voor de kleurlingen beginnen te worden en dr. Malan de „apartheidpolitiek" pro clameerde, die blanken en zwarten moes ten scheiden in 'n meerder- en minder waardig ras, nu en ten eeuwigen dage. Hij vertelde er bij, dat hij de verkiezin gen, die dezer dagen zijn gehouden voor de provincies zou beschouwen als een uitspraak over het beleid ten aanzien van de rassenpolitiek. Welnu, de meerder heid, die hij bij de landsverkiezingen op Smuts wist te behalen, was stukken gro ter dan bij de jongste verkiezingen, toen zijn partij nog maar net de meerderheid hield. Zijn ze daar dan zó maar, in enen, van anti-zwart kleurenblind gewcrdcinV Het ware, en niet alleen voor de Zuid-Afrika nen, wenselijker, dat ze dat met betrek king tot de kleurlingen werden. Maai het is niet zo. Wat dl". Malan en de zijnen per se niet aan de gekleurde bevolking willen geven, wordt door Smuts en de fij nen slechts met tegenzin en schoorvoe tend toegestaan. Omdat zender het ge kleurde element min of meer in te scha kelen, het economische leven in de Z.A.-Republiek niet kan draaien. Dat de gedragingen en de sympathieën, van dr. Malans partij, zowel tijdens als na de oorlog volslagen nazi-istisch waren, is een bijkomende factor. Hoe dikhuidig hij overigens is, gaf de benoeming van 'n nieuwe gezant voor ons land te zien. Hij stuurde ons een man, die het zo bont had gemaakt, dat onze regering me dedeelde, op de komst van dat persona ge geen prijs te stellen. Dé werkelijkheid is zo, dat de steeds toenemende industriële ontwikkeling van het land eerlang een tekort dreigt (ie krijgen aan gekwalificeerde vakarbei ders, aan geschoold of ten dele geschoold industrie-personeel. Het tijdstip, dat het „blanke reservoir'niet meer in de behoefte zal kunnen voorzien, begint te naderen. Het is in elk geval al zó dicht bij, dat het een eis van wijs beleid is een „gekleurd reservoir" voor zullce krachten aan te leggen. Daartoe zal men de kleurling moeten scholen. Maar zulk een scholing is onmogelijk, als men hun niet tevens in de gelegenheid ste!|t, zich een ruimer algemene ontwikkeling leigen te maken. En dit is op rijn beurt weer ondenkbaar zonder de materiële levens omstandigheden te verbeteren. Het ligt voor de hand, dat die beter gesitueerde Sn beter ontwikkelde inheemse daar staat kundige verlangens aan vast zullen kno pen. Het verschil tussen de partij van Smutts en die van Malan is, dat de eerste inziet, dat het klimaat voor die toekomstige sa menwerking mildier moet worden ge maakt, de tweede wil de tegenwoordige verhoudingen doen bevriezen door de superioriteitswaan van het blanke ras- Wij geloven niet, dat Malan het zal bol werken. Niet alleen omdat de jongste verkiezingen op een afneming van zijn in vloed wijzen, maar vooral omdat wij me nen, dat de zelfstandigheid'sgedachfe van dé Aziatische volken, eerder vroeg dan laat, ook zal overslaan naar Afrika. En de mensen in Zuid-Afrika hebben nog wel zoveel Hollands bloed in de aderen, dat ze het Hollandse spreekwoord verstaan; „Als het gefij verloopt, verzet men de bakens". Neerlands industrie op de voorgrond. Handelsmoeilijkheden en -mogelijk heden. Minister Spaak heeft gelijk: ..Benelux een feit geworden." De C.P.N. publiceert een raadseltje. Canada en het lichtpuntje in Indone sië. Dr. Philips, de man van de gloeilampen, de radiobuizen en de scheerapparaten, werd deze week ter gelegenheid van zijn 75-ste verjaardag te Eindhoven gehuldigd. En hoe. Op zichzelf zou dit nog geen aanleiding be hoeven te zijn om dit feit in een beperkt overzicht te memoreren, als die jarige op al de hem toegeblazen wolken wierook niet zo kenmerkend had geantwoord. Zijn van een voud en spontaniteit getuigende speech, om te bedanken voor zijn standbeeld, stempelde hem tot een man, jong Nederland ter voor beeldstelling waardig. Een ander Nederlandse groot industrieel B. van Leer, vestigde nog eens extra de aan dacht op zich door zijn vérstrekkend initia tief om in Israël reeds een fabriek voor de vervaardiging van zijn befaamde staalpro- ducten te openen. Tegenover deze beelden van geslaagd koop manschap staat helaas de remmende maat regel voor succesvol zaken doen, zoals die werd uitgevaardigd voor de invoer uit Ne derland in Suriname. Na een korte invoer op vrije basis, moeten de betrokken exporteurs alvorens toestemming tot uitvoer van hun producten te verkrijgen, bij de instanties in den Haag, de eerst verkregen invoervergun ning voor Suriname kunnen overleggen. Wil het met zakendoen nog steeds niet vlot ten, waar het de eigen overzeese gebiedsde len betreft, prettiger zijn de vooruitzichten ten aanzien van de zakelijke samengang met onze buren België en Luxemburg. Bij de persconferentie in den Haag, gehouden ter gelegenheid van de bijeenkomst der ministers der Beneluxlanden, zei minister Spaak on omwonden: „Benelux is hiermede een feit ge worden." De landbouwproblemen en meer nog de monetaire moeilijkheden bleken niet temin nog zo groot dat het wel 1 Juli 1950 zal worden voor alles „in kannen en kruiken is" om een economisch samengaan volledig mogelijk te maken. Toch is dit „Benelux- initiatief" zo constructief en enig in zijn soort, dat Europa, zelfs de wereld, er een voorbeeld aan kan nemen. Waar het het politièke leven betreft, gaf de C.P.N. een voorbeeld van tweeslachtige be richtgeving, dat zijn weerga nauwelijks kan vinden. In navolging van de Franse commu nistenleider Thorez, zeiden deze Nederlandse communisten op hun beurt: „Rusland heeft nooit een land aangevallen, zal nooit een land aanvallen, maar als wij door Rusland worden aangevallen, staan wij, communisten, aan de Russische zijde". De twijfelaars in hun gele deren kunnen mogelijk nog tot nadenken en bekering gebracht, door het proces tegen „Ridder" van Rappard, die om zijn lands- verraderlijke praktijken door het Haags B.G. de doodstraf tegen zich hoorde eisen. Terwijl de Zwolse herenboer de Bruijn, op zijn zestigste jaar een voorbeeld is van „de niet praten maar doen politiek" in plaats zich met de veestapel die hij vóór korte tijd inscheepte op Oost-Java te vestigen, gaat hij nu op de Sumatraanse hoogvlakte van Bras- tagi boeren is in de „echte politiek" het laatste woord over Indonesië nog lang niet gesproken. De Ronde Tafel Conferentie, die 12 Maart 1.1. had zullen beginnen is voor onbepaalde tijd uitgesteld. Niettemin zijn er een paar licht puntjes die deze verduisterde tropenhemel wat op fleuren. Dr. van Royen heeft in de jongste vergaderingen van de V.R. met klem uiteengezet, dat Nederland er niet aan denkt, de Republikeinse leiders naar Djokja te laten komen ter vestiging.Of Lake Success dit heeft verwerkt als een verfrissende dou che valt nog niet met zekerheid te zeggen. Vast staat echter wel, dat Canada een voor stel heeft ingediend dat per uur aan bijval wint. De Canadese afgevaardigde drong er op aan, dat de Ronde Tafel Conferentie in den Haag geen moeilijkheden door de V.R. in de weg zal worden gelegd, maar dat veel eer de U.N.C.I. (de uitgebouwde Commissie van Goede Diensten) die bestaande moeilijk heden zal trachten te beslechten. Het doet de burger goed te constateren, dat onze Regering bij al de aandacht voor andere zaken de bin nenlandse arbeidsmarkt niet uit het oog ver liest. Maatregelen tegen onverhoopt optre dende massa werkloosheid zijn in studie ge nomen door een geïnstalleerde interdeparte mentale commissie voor werkgelegenheid. Aan de andere kant is het niet zó prettig als der gelijke clubjes met deftige naam, weer aan het vergaderen moeten slaan Burgemeester en Wethouders van Soiest brengen ter openbare kennis, dat op 4 Maart 1949 bij hen is ingekomen eau ver zoekschrift van A- J. WfOlse, van beroep brood-banketbakker, wonende te Soest, om een verlof B in de rechter vóór-loca- liteit van het perceel, plaatselijk gemtarkjt nr. 7 en gelegen aam de Kerkstraat aldaar. Binnen twee weken na de dagtekening dezer bekendmaking kan ieder tegen hst verlenen van dit verlof schriftelijk be zwaren bij B. en W. inbrengen. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van H. J. M. van Uggelen, alhier, om in per ceel Soesterbergsestraat 5, kadastraal be kend in sectie H Nr. 4844, een machine - reparatie-werkplaats te mogen oprichten, door hen is verdaagd. KOOPT IN SOEST! De Soester winkeliers voeren een actie om de Soester ingezetenen op te wekken 'hun geld niet buitein Soest te besteden maar de Soester neringdoenden dia klan- disie te gunnen. Volkomen terecht! Ten slotte vormen de ingezetenen een grote gemeenschap en door elkaar te steunen kan men die gemeenschap sterk maken. Waar... zouden de Soester za kenmensen dan zelf niet eens faqgiimnien met hef goede voorbeeld te geven? Want minstens 50 °;'o van hen hebben een ac countant uit Amersfoort, Utrecht, Hil versum of Baarn. Als op dit gebied in Soest geen goede hulp té krijgen was, zou het iets anders zijn. Ein vraagt men zo'n Soester zakenman waarom hij geen Soester accountant meemt, dan krijgt men te horen: „Och, ik ben al zo lang bij de mijne, hij kent mijn zaken, ik ben aan hem gewend enz."- Maar als de Soester ingezetenen, die gewend zijn nu in Amersfoort, Utrecht of Hilversum hun inkopen te doen, hetzelfde zouden ant woorden, dan zou de actie van de Soes ter winkeliers niet veel succes hebben:. Soesters zoek toch elders niet Wat Uw eigen plaats U biedt, is een mooie slagzin voor de actie der winkeliers. Maar als ze zelf niet het voorbeeld geven, hebben ze geen recht van spreken. Met dank voor de opname. X. Om twaalf uur 's middags, alle dagen, aan schouwt mijn oog vol welbehagen, een stoet van „blauw-geruite kielen", die mij met geestdrift gaat bezielen. Een aantal goede jonge vrouwen, die grondig leren huis te houen. Een keur van energieke meisjes, die bloemkool braden met saucijsjes, die de tex- tielgeheimen kennen, en ééns haar huisgezin verwennen met wijsheid, deugd en wasma chine, met koolhydraat en vitamine. Wan neer ik, in het koffie-uur, een blik sla op zo'n lief figuur, die een bescheiden broodje koopt en kauwend langs de straten loopt, die (straks) weer toegewijd, vol vlijt, zich op de taken voorbereidt, die (later) trouw haar man bemoedert en baby's bibsjes zacht be poedert, wanneer ik zulk een wezen zie, ont luikt de smart naast sympathie. Want, mannen van ons Nederland, bekijkt de zaak niet van één kant! Gij wilt wel naar zo'n meisje heng'lengij wilt haar, teder, wel omstreng'len, en huwen, als een eerlijk man, zodra het kanMaar danmaar dan Dan komen, voor uw lief, de plagen. Geen hulp, zelfs niet voor halve dagen. Dan moet zij 't met een kleine kas doen, het ruwe werk, en ook de was doen. Dan bent u tot het diepst bewogen, en wilt u pogen, af te drogen, de pieterselie fijn te hakken, en ook een spiegelei te bakken. Gij ziet, met knersinge der tanden, dat bij het dierbaarst Pand der Panden, zich eelt vormt op de tere handen. Gij wilt haar, bin nen uw vier wanden, (opdat de melk niet aan kan branden), graag helpen, maar dan komt uw schande. Daar staat u, met twee linkerhanden Hier kan slechts één gedachte redden: een schotel opmaken (of bedden), 't hanteren van plumeau of pannen, het juist gebruik van keuken-kannen, dat leert: DE HUISHOUDSCHOOL VOOR MANNEN, Die huishoudschool, die moet er komen. 't 'Initiatief is reeds genomen. Ik (zeer erva ren door de jaren) met (aan de slapen) grijze haren, ik, die in 't afdrogen doorkneed ben, en voor hors d'oeuvres steeds gereed ben, ik, die na velerlei misère, een tong bak, écht a la meunière, huzarensla maak, om te zoenen, en zelfs de schillen der citroenen, tot gave sausjes kan bereiden, ik wil mij aan een Landstaak wijden. Ik weet, wat lin nen of katoen is, en als een luier soms te gróén is, ik moet, ik mag mij niet onttrek ken, aan iets, dat tot 's Lands heil kan strekken 'k Heb dus een cursusje gesticht, en voorbe reidend werk verricht. En 't lesgeld is voor alle kringen. Ik haat de taal der zilverlingen. Een kruikje met het reine, klare, iets vols (met Bols), een doos sigaren, dat cursusje is niet vervelend, u leert het mannenhuiswerk spelend. Komt bij mij thuis, naast het for nuis, want de cursist drinkt méé, incluis. Wat sigaretten (goed aroma), enu be haalt het eind-diploma! Hef vreemde van het geval is, daf, ter wijl we links en rechts horein klagen, daf er niet voldoende arbeidskrachten zijn, we toch op de een of andere mysteri euze wijze kans hebben gezien: eèn 80.000 werkelozen te fokken. In België, onze Bqneluxpartner, zijn er een goede 400.000, Frankrijk heeft van hetzelfde laken een pak en in Amerika zijn er volgens de laatste berichten zelfs ongeveer 3l/.i millioen. Niemand zal me een zwartgallige noe men, als ik zeg, dat het weer nergeftw op gaat lijken. Ik krijg weer de onbeha gelijke lucht van stempellokalen in m'n neus en zie weer ontevreden 'gezichten van mannen, die werken kuinln'en en wil len, maar niet aan de slag kunnein komiein>, met alle gevolgen van dien', zowel op maatschappelijk als op politiek gebied. Ik moet u eerlijk zeggen, dat ik het ang stig vind met betrekking tot de Benelux, want we behoeven geen rekenwonder fe zijn. om te weten, dat we, Nederland en België samen, haast een half millioen werkzoekenden hebben, die zich na eni ge tijd als uitgestotenen gaain voelen. Dat met het grotere aanbod de eisen der werkgevers tevens zwaarder worden, ligt voor de hand. Zonder, einid-diploma 5-jarige H.B-S. .schijnt het al haast onmogelijk om jongste bediende op een klein riuertkantoortje te worden en om als monteur te worden opgeleid voor machines van een iets meer techni sche hoedanigheid dan een koffiemolen, moet je minstens beschikken over eind diploma M.T.Si, of beter nog werktuig kundig ingenieur zijn. Daarenboven mag je niet meer dan 30 jaren tellen; want jonge krachten hebben de voorkeur. De „ouwe mensen" van 35 tot 50 jaar moeten maar zien, dat ze ergens terecht komen en dit is gewoonlijk het stempel- kantoor. Bij alle geleide zus en geleide zo, zou het een opluchting zijn, als on ze regering daar eens iets aan probeteirde fe doen. H- OEKMAN. DIERENBESCHERMING. Ons nationale park „De Hooge Veluwe' trekt ieder jaar duizenden bezoekers, ook velen uit Soest. Hoeveel meer zal men van ean derge lijk uitstapje genieten, wanneer men van te voren bijzonderheden heeft vernomen over het landschap, de kunst, maar bo venal over de dieren, herten en reeën, wilde zwijnen, moeflons (wilde bergscha- pen uit Sicilië afkomstig), vossen, ha zen en konijnen, arenden en talrijke an dere vogels, vrij en onbedreigd levörtd in dit onvolprezen reservaat. De Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren, afd. Soest en Omstre ken, heeft de bekende vel'dbioloog van De Hooge Veluwe, de heer A. B- Wig- man uitgenodigd en deze nu zal olp Maandag 28 Maart in Eemlaind allerlei wetenswaardigs komen vertellen, terwij! lichtbeelden het gesprokene zulten ver duidelijken. S.B.B. Nogmaals willen wij onze lezers atteint maken op de advertentie in 'dit nummer- Op a.s- Donderdagavond belegt de S.B.B. een filmavond in Eemland, met als spre ker de heer E. Kupens. Vertoont wordt, buiten de hoofdfilm „Als de weiden bloeien", o.a. „De bevrijd'üntga- symphonie met Arturo Toscanini". CHR. FILM-ACTIE. Uitgaande van de Chr. Film-actie 'draaide Vrijdagavond in Eemland, voor een volle zaal, de bekende film „Het Woord" van de Deense verzetspredikant Kaj. Munk- Een film, die iedereen wat te zeggesm heeft; een film, die reacties oproept, om dat zij een krachtige confrontatie brengt met het eigen geloofsleven. De C.F.A. heeft met deze film' laten zien, dat iide film ook een krachtige positieve zijde kan hebben. Zij toont aan wat film kan zijn, wat film kan zeggen, ook aain de gelovige en hoe nodig het dus is dit uitdrukkings middel, de „film", in positieve zin te ge bruiken. Na het openingswoord van de voorzitter, de heer W. A. Veldhuizen, gaf de heer Van Arkel van het hoofdlbie- stuur uit Den Haag, een korte explicatie van de film en sprak voor de C.F.A. eem propagandistisch woord. GEVONDEN VOORWERPEN. Blauw-w. wanten, nummerbord D 11178, wieldop van Chevrolet, vulpenhouder, herenlaars, doos met 10 kuikens, rosé onderjurk, psalmboekje, zilv. broche, pa relmoer oorbel, zwart vulpotlood, blauwe ceintuur; rijwietsleuteltje, witte ketós- hond, luciferdoosje inh. tranidstoffenbon, wit kinderschoentje, pondsgewicht, zeem lederen handschoen, padvindiensriem, bl.- grija kinderjasje, damesportemonnaie m. inhoud, damesrijwiel. Inl. politiebureau-

Soester Courant | 1949 | | pagina 1