Rond het Atlantisch Pact* Brand. Brand. W. N. NIEÜWENHUIS Onze WeekspiegeL Stencil- en Reproductiewerk J. LENSSEN, MAKELAAR Plaatselijk nieuws. Loodgieter - Electriciën UIT CROMWELL'S TIJD. Het adres voor beter op allerlei gebied is LICHTDRUK- EN COPIEERINRICHTING C. F. VAN KLAARWATER Torenlaan 59 BAARN Tel. 2385 Opzienbarende onthulling' van de Canadese Eerste Minister De „Journal de Geneve" meldt het volgende: De tijd is voorbij dat de betrekkingen tussen Canada en de Verenigde Staten zich nog slechts beperkten tot handelsrelaties. Canada heeft een actief aandeel in het voorbereiden van het Atlantisch Pact. Gedurende de laat ste Amerikaans-Canadese besprekingen zijn de Amerikaanse bases op Terra-Neuve en in de poolstreken ter sprake gekomen. Zoals men weet heeft Engeland aan het begin van de oorlog bases op Terra Neuve aan Amerika afgestaan in ruil voor schepen. De pacht overeenkomst werd echter opgemaakt op een tijdstip waarop het onmogelijk was te voor zien, dat een dag komen zou, waarop het eiland Canadees zou worden. Terra Neuve staat op het punt Canada's tien de provincie te worden en de Canadese rege ring vraagt overeenkomstig de nationale sou- vereiniteit de herziening van het Engels- Amerikaanse accoord. Betekent dit dat deze bases van Canada wor den en dat de Amerikanen er zullen ver dwijnen? Niets is onwaarschijnlijker, zegt het Zwit serse blad. De Canadese Eerste Minister heeft verklaard dat op enkele militaire bases in het Hoge Noorden het personeel was samengesteld uit Canadezen en Amerikanen en dat er posten waren waar enkel Amerikanen vertoefden. Maar wat meer is, hij heeft voor de eerste maal het bestaan genoemd in de Noordelijke regionen van verdedigings-installaties, die „Loran" genoemd worden en die gebaseerd zijn op het gebruik van radar (Loran bete kent: „long range aid to navigation" navi- gatiehulp op de lange afstand). Men heeft er reeds over gedacht om de hele poolstreek met dit radarsysteem uit te rusten. Deze onthul ling geeft een bijzondere betekenis aan het feit, dat op de dag van het onderhoud tussen Truman en de Canadese premier Saint Lau- rent een comité van het Huis van Afgevaar digden een Amerikaans plan besprak, waar in o.m. aangedrongen wordt op de nauwe sa menwerking tussen de Verenigde Staten en Canada en waarin gesuggereerd wordt dat de Canadese radarposten nauw verbonden moe ten worden met het Amerikaanse net. Men vraagt zich af, aldus het Zwitserse blad of het hier nog om een toevallige samenloop van omstandigheden gaat of om een geza menlijk plan waarbij de militairen van beide landen nauw samenwerken. Het mysterie van Adelie-land. Van de ontdekking van de Franse „kolonie" Adelie-land aan de Zuidpool geeft de ont dekkingsreiziger Edmond Tranin in „La Tri bune des Nations" de volgende beschrijving: Sommige Amerikaanse persorganen hebben de mislukte ontscheping van de Franse ex peditie op Adelie-land scherp becritiseerd. Het is altijd goedkoop, de kleintjes aan te vallen, die bij gemis aan lange benen zich in het zweet lopen om niet bij de groten achter te blijven. Fregat-kapitein Duguet heeft zich gehouden aan zijn instructies en heeft de voorgenomen ontscheping niet ten uitvoer gebracht. Toen zij het beloofde land in zicht hadden, maak ten dominee Liotard en de zijnen zich gereed om voet aan wal te zetten, levensmiddelen en materiaal uit te laden en de bescheiden residentie op te bouwen, welke het admini stratieve embryo van de 24ste Franse kolonie zou uitmaken. Maar het witte ijs, dat de kust barricadeerde, bood geen enkele vrije door vaart. Acht dagen lang zocht de „Comman dant Charcot", een oude mijnenveger van Amerikaanse oorsprong, naar een opening in het ijs. Tevergeefs. De expeditie moest tot het volgend jaar worden uitgesteld. Op 8 Februari 1938 ontdekte Dumont d'Ur- ville bezuiden Graham-land twee lage kus ten, gescheiden door een landengte. Hij gaf de eilanden de namen van Louis-Philippe en Prince de Joinville. Het jaar daarop, 20 Fe bruari 1839, ontdekte hij een ijsgebied, dat aan de Zuidelijke IJszee scheen aan te slui ten. Hij gaf het de naam van zijn vrouw: Adelie-land. „Mijn kwartiermeester hees zich op aan een ijspiek en ontplooide de Franse vlag en ons kanon dat bulderde" dat schreef d'Urville in zijn journaal. De geleerden hebben ons verteld, dat het Zuidpoolgebied een klimaat heeft gekend, dat te vergelijken was met dat van Somalie- land, Guyana en de Kongo. De zoon van kapitein Scott heeft mij wel eens reuzen varens en andere versteende planten getoond die zijn vader in de Zuidpoolgebieden heeft gevonden en die de theorie van Wegener be vestigen, dat dit zesde werelddeel eens een andere plaats onder de zon heeft gehad. De verschuiving van de pool-as heeft een wijzi ging in het klimaat teweeggebracht en de wa termassa's, welde de Oceanen vormen, ver plaatst. Hierover philosopheren geographen en dichters: regeerders houden er een rea listischer standpunt op na. Woorden als steenkool, grafiet, petroleum en nikkel, ura- niumoxyde en wolfram, wekken op het ogen blik de eetlust van militairen en de groten der aarde op. De eerste bezetters van Adelieland. In 1909 gaf dr Mawson, die had bijgedragen tot de ontdekking van de magnetische pool in het hartje van Adelie-land, blijk van een zeer nuchter koloniaal standpunt. In 1912 keerde hij terug, aan het hoofd van een Engels-Australische expeditie. Een radiosta tion en een huis voor dr. Mawson werden gebouwd op een breedtegraad, welke aan de andere zijde van de evenaar ongeveer gelijk is aan Narvik. Hoewel op gelijke breedte, is het klimaat van Adelie-land ruwer dan het Noorweegse. Mawson heeft over zijn twee jarig verblijf een boek geschreven, dat hij „The Home of Blizzard" noemde. Om te voorkomen, dat andere vreemdelingen zich blijvend op Adelieland zouden vestigen, hebben de Fransen het land administratief gevoegd bij Madagascar. Boze tongen be weren, dat de gouverneur-generaal het snode plan zou koesteren, om voor de toekomstige mijnen van Adelie-land mijnwerkers te mo biliseren uit de bevolking van Madagascar, die in de uraniummijnen van Betafo werken op de hoogvlakten van Antsirabe. Gelukkig is men de treurige mislukking van de kolo nisatie met Bretanjers van de Kerguelen- eilanden, nu twintig jaar geleden, nog niet vergeten. De Canadezen zijn verstandiger: in Ottawa in het hoge Noorden gebruiken zij voor de mijnen van Radius-City uitsluitend Canadezen, Scandinaviërs en andere rassen, die geboren zijn op een zekere breedtegraad. Op het ogenblid is de bekoring voor het mysterie, waarvan ontdekkingsreizigers dro men, op de achtergrond geraakt. Er is meer belangstelling voor het verwerven van nieu we minerale rijkdommen, het verzekeren van rechten bij een eventuele verdeling, een be hoefte, om strategische bases te stichten in geval van een conflict met de Indo-Chinese- Maleise wereld, in dit zesde werelddeel. Se dert Harold L. Ickes, oud-minister van Bin nenlandse Zaken van de Verenigde Staten heeft verklaard, dat bijna al het metaal van strategisch belang in 1960 uitgeput zal zijn, hebben politici, strategen, economen en za kenmensen hun plannen opgesteld. Maar reeds lang vóór de vliegtochten van Wilkins, Balchen, Ellsworth, Byrd en Quan- kenbusch en moderne vliegtuigen met veel zorg meer dan de helft van dit continent op kaart hebben gebracht, hebben de peilingen van Filchner het mogelijk gemaakt, om kaar ten te maken van Zuidpoolstormen, om de vermindering van wind te berekenen boven de zesduizend meter en vast te stellen, dat op deze breedtegraad de stratosfeer veel eer der wordt bereikt. Een onmetelijke dodenakker ontwaakt. Twee jaar geleden heeft admiraal Byrd, ver gezeld van 4000 technici, dertien schepen, ijs- brekers, onderzeeërs, talrijke vliegtuigen, de ontdekkingen, gedaan door de pioniers, ver der uitgewerkt. Hij had het gemakkelijk. Anderen hadden de kastanjes reeds uit het vuur gehaald. Met de milliarden en de for midabele middelen, waarmede zijn strategi sche opdrachtgevers hem hadden uitgerust, heeft Byrd in record-tijd over een opper vlakte, die gelijk Is aan half-Europa, zeer waardevolle gegevens verzameld. Het weini ge, dat door zijn vice-admiraal werd losge laten, is niet bepaald geruststellend voor de pinguin-bevolking: „De technische vooruitgang, welke de laatste wereldoorlog heeft opgeleverd, brengt de beide polen onder onze controle; het zou jammer zijn, deze verovering prijs te geven." Het is duidelijk: deze onmetelijke dodenak ker begint te ontwaken. De geallieerden hebben de zwakte van het onmetelijke Australië leren kennen, toen het bijna door de Japanners werd veroverd. Men is tot het inzicht gekomen, dat dit land tot een prachtige springplank kan dienen voor Zuid-Azië. Men heeft berekend, dat vlieg tuigen, die van Zuid-Amerika naar Australië zouden overvliegen, 2000 km zouden uitspa ren, wanneer ze over Adelie-land zouden vliegen. Dit land zou ook prachtig dienst kunnen doen als basis voor zware vliegtui gen met kleine actie-radius, die van Nieuw- Zeeland naar Kaap de Goede Hoop moeten vliegen. Australië herinnert zich de tochten van Mawson naar Adelie-land om de oudste rechten van Frankrijk te betwisten. En En geland, dat reeds een groot territorium in het Zuidpoolgebied bezit, heeft plannen, om een basis te vestigen in een gebied, waar de Fransen nog geen vaste voet hebben. Argen tinië, Chili, Noorwegen en Nieuw-Zeeland hebben van hun rechten afstand gedaan. De Sovjet-Unie heeft nog niets van zich laten horen Verleden jaar heb ik een bezoek gebracht aan de „Tsjiektan", een van de zeven schoe ners, die speciaal voor een Zuidpooltocht ontworpen zijn. De bekende Voromine, die ik reeds eerder in de zuidelijke IJszee aan het werk heb gezien, zal de expeditie leiden. De Siberische zeelieden, die de koude kun nen trotseren, zullen de bemanning uitma ken. Ieder schip is uitgerust met een op vouwbaar vliegtuig, dat als „geleidehond" zal dienen bij het zoeken naar een weg in de dikke ijsmassa. De huid van de beer is reeds verdeeld. Maar er zijn nog kruimels op te rapen. Zullen sommige brokken niet te groot zijn voor de armen? Maar waar moet Frankrijk het geld vandaan halen, om mijnen te exploiteren, industrieën op te bouwen en de verbinding met het moederland te onderhouden, in één woord: om een Zuidpoolwereld tot leven te brengen? Om op een juiste wijze het brandende vraag stuk van de verdeling van de Zuidpool op te lossen, lijkt het mij niet onverstandig, deze kwestie over te laten aan de organisatie van de Verenigde Naties, aldus Tranin. Sluit nog heden een brandverzekering of laat Llw bestaande brandverzeke ring verhogen bij Van Weedestraat 29 - Telefoon 2169 - Soesttijk Agent van „De Nederlanden van 1S45" voor ALLE verzekeringen. MOTORCLUBS VERGADEREN. In „Zonneheuvei'' had een gecombine,ar- de vergadering plaats van de motorclubs Amersfoort, Baarn, Hilversum, Soest, Eoesferborg en Zeist. Deze vergadering stond onder leiding van van de heer De Groot van de Hilversum- se Motorclub. In zijn openingswoord' zet te de voorzitter het doel van deze ver gadering uiteen. Bij de behandeling van het huishouicBe- ïijk reglement stelde de he^r Brandsen van de inmiddels toegetreden motorclub „Gooiland" voor de team-rijders bij de te houden ritten een afzonderlijke me daille uit te reiken, welk voorstel de goedkeuring van de vergadering niet kon wegdragen. Met enkele kleine wijzigin gen werd het reglement vervolgens) goed gekeurd. Het volgende punt van bespreking was het organiseren van betrouwbaarheidsrit- ten. Het voorstel om de parcoursen van de te houden ritten zo uit te zetten, dat ook leden met kleine motoren er aan kunnen deelnemen, werd met algemene stemmen aangenomen. Vele discussies ontlokte het voorstel van de M.C- „Soest", om ook automobilisten aan de te houden betrouwbaarhei'disrit- ten te laten deelnemen. Ook dit voorstel werd tenslotte aangenomen, echter met Van Wecdestr. 23 Tel. 2577 Naar het Centraal Bureau voor de Sta tistiek meldt, werd er in de maand: Ja nuari begonnen met de bouw van 1709 woningen, waardoor het aantal wonjngeirt in aanbouw bedroeg 39,065. Minister Mansholt deelde mede, dat de vleesdistributie nog dit jaar kan wor den afgeschaft en dat de prijs voor het varkensvlees zal kunnen dalen. Onze gekant te Romle heeft bij het ministerie van buitenlandse zaken aldaar geprotesteerd tegen een beledigeinidis uit lating van de communistenleider Togliat- ti, in de Italiaanse Kamer ten opzichte van onze Kclningin. De gewestelijke arbeidsbureaux ver lenen hun medewerking aan arbeiders, die in 't buitenland hun. vak- of talenken nis wensen te vergroten. Verwacht wordt, dat de Willem Ba- rendsz voor het einde van de vangistsei- zoen op 26 Maart meer dan 100.000 bar rels traan zal winnen. Hoewel het proces tegen Joseipih Schreieder, de man van hef E/nglapidl- spiel voor de Raad van Cassatie gewoon zal worden voortgezet, werd dv man als ongewenste vreemdeling over de grens gezet. De leider van de N.S.B.-propaganda. Ernst Voorhoeve, werd veroordeeld tot 11 jaar gevangenisstraf. Een der 5 dieven, die tussen1 Tilburg en Amsterdam 35 balen stof hadden ont vreemd, bood de buit ten verkoop aan bij een ambtenaar van de economische ciontrole-dienst en vervolgens bij de vroegere eigenaar, die niet /schroomden, de heren te laten inrekenen. Het Zondagse rijverbod voor motor rijtuigen zal niet gelden voor de Bollen- Zondagen 17 April, 1 Mei ein 8 Mei. Het N.V.V. besloot uit liet Wereld- Vakverbond te gaan, omdat het W.V-V. meer en meer onder de invioad der oom- munisten komt, doch daartegenover al z'n medewerking te verlenen om tot teen nieuwe, vrije, onafhankelijke wereldvak centrale te komen. Donderdag werd te Tilburg plechtig herdacht, dat Koning Willem II 'daar honderd jaar geleden overleed. Onder de winkeliers gehouden! enquê tes tonen aan, dat de m'eeste mwldan- standers er niet voor gevoelen, de j:-\ - ken later open te houden. Van Den Haag en Amsterdam uit zul len de Spoorwegen op 3, 10, 24 April en 1 Mei stoptreinen in de bollenstreek doen rijden. bepaling, dat automobilisten niet in aan merking kunnen komen voor de aan de ritten verbonden wisselprijs. De afgevaardigde van de moterclub' „Hil versum'' deelde vervolgens mede, dat de heer Van Schaik te Hilversum twee be kers voer de komende wedstrijden had beschikbaar gesteld, hetgeen door het bestuur dankbaar werd aanvaard. Na loting werd daarna hef officiële pro gramma als volgt samengesteld: 7 Mei, Amersfoort; 21 Mei, Baarn; 11 Juni, Hilversum; 25 Juni, Gooiland; 16 Juli, Zeist; 3 Sepf. Soest; 17 Sept-, Soester- berg; 1 Oef. Doorn (nieuw lid); 15 Oef., reservedag. DODELIJK ONGEVAL. Hedenmorgen te ongeveer half elf is door de (rein, komende uif de richting Utrecht, pl.m- 50 M. voor de overweg aan de Molenstraat, het 2-jarige kindje van de familie V., dat tussen de rails zat te spelen, gegrepen e;n opslag gedood, BAND NED.-INDONESIë. Morgenavond (Woensdag) houdt de Band Nederland-lnd-onesfë wederom een contactavond in zaal Voskuilen, Birkt- straat. Het programma vermeldt o.m- vertoning van filmen over Indonesië. 309- „We zoeken een kennis vain ons", zeïde de hoofdman met een glimlachje, „is hier ook een ruiter voorbij gekomen?" „Neen mijnheer'', antwoordde Hail naar waarheid, „maar in de verte zie ik wel iemand te paard wegrijden." 310- De Soldaten zagen het nu ook én t zonder bedanken remden ze weg, het galopperende paard aahterna dat in de verte achter de struiken verdween. 311. „Die zijn we vooreerst kwijt en ik geloof niet, dat ze zo gauw zullen terug komen' riep Hall, die zich haastte de uitgeputte vreemdeling uit zijn ongemak kelijke schuilplaats te halen.

Soester Courant | 1949 | | pagina 2