OBSTIPATIE* Bijzonderheden rond het ei* WERELDTAAL. VAN BREUKELEN Plaatselijk nieuws. Verhuizingen en Transporten Transporten in binnen- en buiten land en overzeese verpakkingen. VOORJAARSBEURSVLUCHTEN NAAR SOESTERBERG. Ter gelegenheid van de Voorjaarsbcurs van de Kon. Ned. Jaarbeurs te Utrecht aal de KLM van 29 Maart tot en 'piet 7 April speciale luchtdiensten onderhou den van verschillende delen des lands naar het vliegveld Soesterberg. Dagelijks, met uitzondering van Zondag 3 April $ullen retourvluchten worden on dernomen vanaf Groninge|n, Leeuwarden, Maastricht, Woensdrecht. Een aansluiten de busdienst onderhoudt de verbinding van het vliegveld Soesterberg niet het Jaarbeursgebouw. DAMMEN. De voor de club-competitie gespeelde wedstrijden van de Soester Damclub „De Variant" hadden het volgende re sultaat: J. v. d. VeerW. Sjollema 02 P. van Koesveld—R- Damen 02 B. KraaijA. L. Massop afgebr. J. KentinJ. v. d. Veer 20 S, ZwartD. Radstok 11 R. DamenJ- Kentin 20 A. L. Massop—D. Radstok 2—0 j. v. d. VeerH. Kraaij 02 S. ZwartJ- van Kocsveld 02 DE BAZAAR IN EEMLAND. Men verzoekt ons te melden, dat de be zitter van no. 613, tegen overlegging van dtt nummer, nog een prijs kan afhalen op Eikenlaan 11. NACHTWAKER MISHANDELD. Wegens de menigvuldige diefstallen in een fabriek te Soestdutnein oordeplidfi de directie het nodig een nachtwaker aan te stellen. De arbeiders hadden het ech ter niet op deze man, zekere C. U-, be grepen, met als gevolg, dat het tot een woordenwisseling kwam, gevolgd door een formele vechtpartij, waarbij C. de nachtwaker met een grijpfang twee bloe dende hoofdwonden toebracht. Voor de Utrechtse Politierechter, waar C. Maandag was gedagvaard, beweerde hij, dat de nachtwaker het eerste .gesla gen had, waarna hij uit zelfverdediging met een tang had teruggeslagen. Conform de eis werd de arbeider ver oordeeld tot f20.boete subs- 10 da gen hechtenis, terwijl hij ook de kos ten van de auto zal moeten betalen, waarmede de gewonde nachtwaker diaa nachts naar eein dokter werd gebracht, hetgeen C. nog een tientje extra kost. HET WEZEN VAN DE HUMOR IN DE LETTERKUNDE. Gisterenavond sprak Dr. P. H. Ritter Jr. voor 't Nut van het Algemeen over. „Hu mor in de litteratuur". Sprekeir begon zijn voordracht met op te merken, dat de aangekondigde .titel niet de verwachting moest wekken, dat het een avond zou worden waarop alleen maar gelachen werd. Veeleer wilde hij de aandacht vragen voor het begrip humor en deze toetsen aan hetgeen zich op dit gebied ira (t£e letterkunde voordoet. Onder humor wilde spr. verstaan zowel de schaterlach als de fijne ironie. Humor ontstaat, wanneer het leven verstart en een tegenstelling vormt met het bloeien de, bewegelijke leven daar omheen. Het kenmerkt zich docr een zeker automa tisme, waardoor het opzettelijk dom-lo- gische meer op de voorgrond treedt. Met een uiteenzetting van het boek „De geboorte, van Jan Klaassen" van de schrijver Jan Klant, toomde spr. uitvoe rig aan wat de auteur met zijn figuren Jan Klaassen, Catrij®, de duivel, harle kijn, de Dood enz. bedoelt- In „Jan Klassen" leven twee naturen: het poppe tje, dat wordt bewogen en de lichte dichterlijkheid in die figuur op de ach tergrond. Dcor dit sprookje worden we geconfronteerd aam de werkelijkheid. Wij zien hoe het automatismie van het leven ons gevangen houdt en zijn triompfie® viert in de overwinning van Jan Klaassen op de duivel. Schetste spr. voor de pau ze het wezen van de humor, daarna liet hij zien hoe het leven zelf een zekerie tegenstelling te voorschijn roept, die de humor doet ontstaan. Met kleur en verve droeg spr. enige frag menten voor uit de echt humoristische literatuur. Godfried Bomans, Henriette van Eyk e.a. boden hiertoe een dankba re gelegenheid. Na te hebben gewezen op de opbeuren de invloed van de humor Tin het vaak ernstige leven, wekte spr. de aanwezigen op deze kostelijke medicijn dagelijks te proeven. Een dankbaar applaus besloot deze leerzame en waarlijk rijk aan humor zijnde bijeenkomst. FRAAI SUCCES VOOR DE SOESTER BRIDGE-CLUB. In hotel „De Rozenboom" te Busfeum vond Zaterdagavond een bridlge-wedsitrijjd plaats, waaraan de beste 10 pairen va,® de Soester Bridge-club uitkwamen tegen evenveel paren uit Bussum. Het was voor de Soesteirs een fraaie prestatie om deze wedstrijd van de goed geoefende Bussumsc club te winnen en daarmede de z.g. Piet Hlein-'beker in de wacht te slepen. Daar dit voor de brLd- ge-club uit Soest de 5e Overwinning in deze tweekamp betekende, kwam de be ker definitief in haar bezit Het echt- paat Wilken behaalde in deze ontmoe ting de hoogste score en verwierf hier door een extra prijs. EEN MAAND ZITTEN VOOR EEN PAK SLAAG. „Als ik geen drank op heb, ben ik zo mak als een kalf, dan kunnen ze wel over me lopen, maar ik moet geen borrel giedronken hebben, dan kan ik tniets ve len". Dit getuigenis va® zelfkennis kwam Maandagmiddag uit de mond van van G. v. B. alhier, die wegens mishan deling van zijn dorpsgenoot A. v. d. L. voor de Utrechtse Politierechter was ge dagvaard. Deze hardhandigheid! kost de man 1 maand gevangenisstraf waartoe de Poli tierechter hem conform de eis veroor deelde. SCHAKEN. De Soester Schaakclub wist in haan laatste competitiewedstrijd van dit sei zoen een kostbaar punt te bemachtigen door tegen de Utrechtse Christelijke Schaakclub gelijk te spelen. De gede tailleerde uitslag was als volgt. Soest 1 U.C.S, 1 A. TammensJ. Fuks 1/2-1/2 H. de Graaf—C. J. Jansen 1/2-1/2 J. GorterJ. Koren 1/2-1/2 J. Thomas-zeC. Buiten 10 A. van Dijk—G. v. Kooten 1/2-1/2 P. J- Stuiver—B. J. v. d- Heijden 0—1 A. KantorowiczC- Vlieg 1/2-1/2 H. SchreuderK- Brokking 1/2-1/2 P. H. v. DoesburgO. Borgers 10 L. de RegtH. de Vries 01 Einduitslag 55. SOESTERBERG. VOETBAL. Soesterberg 1 spfeelde eien vriendschap' pelijke wedstrijd tegen Quick 2 uit A- mersfoeri. De Amersfoorters waren voor al in de eerste helft sterker door beter combinatiespel. Zij verwierven zich ee® 2—0 voorsprong, waarna Soesterberg uit een scherp genomen corner tegenscoordê. De rust ging in met 31 voor de gasten. Na de thee kwamen de Amersfoorters met enige jongere spelers binnen de lij nen. Soesterberg kwam meer op gang e® bracht de score op 32. Daarna dron gen de Amersfoorters steeds gevaarlijk op, maar zij wisten enige kansen niet te benutten. De thuisclub hield goed stand en buitte het slordige spel der rode ach terhoede zelfs tweemaal uit. Zodoende won Soesterberg deze nuttige en spor tieve wedstrijd toch nog met 43. Hebt u ei vlekken dntdekt? Ze zijn te verwij deren met lauw water, eventueel water en zeep. Tenslotte een beetje tetra. Wilt u eiwit en dooier scheiden? Neem een trechter, sla het ei stuk en laat voorzichtig alles uit de schaal glijden. Het wit zakt omlaag, de dooier blijft in de trechter ach ter, mits het vlies niet breekt. Verse eieren kunt u van andere onderschei den doordat ze een ruwe oppervlakte heb ben, zinken in zout water, en doorzichtig zijn als u ze tegen 't licht houdt. Gekookte eieren kunt u tussen ongekookte uithalen, door ze even stuk voor stuk aan het draaien te brengen. Bij de verse belet de vloeibare inhoud elke beweging, bij de gekookte tolt het gestolde wit gemakkelijk imee. Een gebarsten ei loopt tijdens het koken niet verder uit, als u wat zout in het water doet. Het water, waarin eieren gekookt zijn, kunt u gebruiken om zilveren lepels en vorken van aanslag te ontdoen. Na enkele minu ten in dit water gelegen te hebben, kunt u het zilver met een zachte doek opwrij ven en het glimt als nooit tevoren. De eierschalen kunt u fijn stampen en als kalk aan de kinderen geven. Dit spaart dure kalkpreparaten, die misschien het zelfde bevatten. Eierschalen kunt u ook fijnstampen en dro gen in de oven. Er ontstaat dan een prach tig schuurpoeder, dat ook niet krast! De schalen eerst wassen! Om eieren te kloppen hebt u een kom nodig, die eerst omgespoeld is met koud water. Gevraagd een MEISJE voor 11/2 dag p. week- Mevr. Zon, Kearkstr. 21. TE KOOP donkerbl. ispicrtmantel, m. 38-40- Oiasendamw. 53 TE KOOP babyweegschaal, wandel wagentje, vliegende Hol lander, lederen Jekker, m. 48, allesi in prima st- Billijke prijzen. Hilde- brandtlaan 6. RIETMATTEN in alle maten voorradig, alle modellen oP bestel ling. Bouwer® e.d> kor ting. Goedkope bonen staken, per gr- en kl. kwantum. Denekamp, Baam, Tel. 2972- Er blijft dan geen gedeelte aan de zijkan ten kleven. Eieren bewaren behoeft niet in waterglas te geschieden. Breng water aan de kook (grote bellen), laat een net of mandje vol eieren in de pan zakken en tel langzaam tot tien. Haal de eieren omhoog en ver wijder de gebarsten exemplaren. De rest kan op een rek. Door dit even koken zijn de schalen hermetisch gesloten en kan geen bederf om zich heen grijpen. De slechten blijven slecht, maar tasten geen goede aan. Eieren uit waterglas of garantol kunnen ge kookt worden, als u in het stompe eind een gaatje prikt. Eiwit, dat u later nodig hebt voor een re ceptje, blijft langer stijf als u er een beetje bakpoeder doorheen slaat. U kunt het dan tevoren al gereed maken. Eiwit, dat niet stijf wil worden, mengt u aan met een vleugje zout of wat citroensap. Ei, ei, dat is al een,,eiselijke" lijst! Knipt u deze wenken maar eens uit en leg ze in uw kookboek. Ze zullen, hopen we, nog menigmaal te pas komen! Ik lees daar ergens, dat verstopping een algemeen menselijke kwaal is. Nu, dat gaat me te ver. Het mag dan een veel verbreid kwaad zijn, maar dat iedereen daar nu aan zou lijden, is beslist niet waar. U vindt het misschien onwelvoegelijk, dat daar in uw goede trouwe krant zo maar ge woon over gesproken wordt, maar ik ben van mening, dat het heilzaam werkt als in ons kleine landje sommige dingen maar eens bij hun naam worden genoemd. En dat hoeft dan helemaal niet op zwaarwichtige manier, waarbij u struikelt over de stad huistaal en waarvan u uiteindelijk niets op steekt, omdat u erbij in slaap valt; dat kan best in een begrijpelijke, leerbare vorm. Dit ter verdediging. Wat is nu eigenlijk verstopping? Kijk, daar heb je het al, dat weten de meeste mensen niet eens. Allemaal vanwege dat vele zwij gen over alle aangelegenheden, die de stoel gang betreffen. Hoeveel patiënten zie ik wekelijks niet op mijn spreekuur, omdat ze om de andere dag of eens in de drie dagen ontlasting hebben en die daarvoor dus een recept van 't een of ander komen halen. Natuurlijk, in onze streken en met onze voeding is éénmaal per dag het meest nor male, maar dat wil nu nog niet zeggen, dat er ziekte in het spel is, wanneer er eens een paar dagen wordt overgeslagen en nog veel minder, dat daar direct van allerlei aan moet worden gedaan. Wanneer er dan toch slagzinnen gebruikt moet worden, zou ik liever willen zeggen, dat obstipatie de ziekte van de ambtenaren is. Niet dat ik iets tegen ambtenaren heb, ik ben het zelf ook vele jaren geweest, maar er zijn er tegenwoordig te veel, nog steeds. En die lijden allemaal aan hardlij vigheid. Vanwege dat vele zitten, wat ze de hele dag doen. Ze gaan zittend naar hun bureel, ze zitten achter hun belangwekkende schrijftafels of achter hun beledigende lo ketten en s' avonds zitten zij de krant te lezen. Dat slaat op hun humeur, je ziet het aan hun gezichten. Van obstipatie, van een ziekelijke afwijking dus, mag men pas spreken, als de ontlas ting te hard is en altijd drie of meer dagen uitblijft. Wanneer u hier last van hebt, is er iets niet in orde. Dan heeft u een kwaal, die een nadelige invloed op uw hele gestel uitoefent, zowel lichamelijk als geestelijk. Hebt u hier van bij voortduring last, dan is het zaak uw dokter te raadplegen, opdat deze eerst de oorzaak en de aard van de constipatie kan vaststellen, om u daarna afdoende te kunnen helpen. Geneesmiddelen moeten pas in de laatste plaats ter sprake komen. Eerst de onna tuurlijke levenswijze eens bestrijden, die door vele kantoormensen geleid wordt, dus liefst te voet, heen en terug, naar het bu reau gaan, dat spaart tramgeld en autokos ten ook. Verder is enige sportbeoefening voor een ieder die niet aan een of andere ernstige ziekte lijdt, aan te bevelen. Wie daarvan een gewoonte maakt, zal al spoedig merken, dat laxeermiddelen overbodig WONING TE HUUR te Haarlem, 5 kamera plus douchecel en tuin. Huur f 35.Gevraagd woning te Soest, 4 a 5 kamers c.q- plus badk., huur pl.m- f40.Br. no. 222 Adv—bur. Esed., Van Weedeatraat 7. FLINK MEISJE gevr. voor de huishoud, voor hele of halve da gen. Banketbakkerij Van Hattum, B. Grothestr- 11 LEDEREN JEKKER, gr. maat, ruilen v- klei nere maat. Koniinginne- laan 151 (2 x bellen). TE KOOP i.g-st-z. moderne creme kinderwagen f35. Kerkpad N.Z- 29. worden. Tenslotte is het lang niet onverschillig wat u eet: vruchten, groenten en bruin brood bevorderen de stoelgang, iets wat eigenlijk iedereen bekend is, maar wat dikwijls ver geten wordt. Dr H. W. Scalogne. Uit „Flandra E9perantisto' e,n „Neder- landa Esperantisfco''. Het bureau „Esperanto bij het onder wijs' ontving de volgende verklaring: Groningeni, 24 Januari 1949. Esperanto is naar mijln mening de aan gewezen taal voor velen, dié met mje(n<sen van verschillende nationaliteit willen (en vaak moeten) corresponderen en spre ken. Ik wens het Bureau „Esperanto bij het onderwijs'' dan cok gaarne succes toe in zijn strevem, deze wereldtaal te doen opnemen onder ide leervakken vajtt het voortgezet en uitgebreid lager on derwijs. L. F- KLEITERP, Hoofdinspecteur van het Lager Onderwijis in de 3e Hoofdin spectie. We zijn er nog niet, lezers, maar„we komen er wel!" EN DE PRIJZEN DALEN VERDER Het zijn nu niet alleen meer de landbouw producten, die op de wereldmarkt dalen, ook de industrie-grondstoffen beginnen te vol gen. Zo schijnt plotseling een einde te komen aan de papierschaarste door een overpro ductie van houtpulp. De vraag is de laatste maanden met 50% verminderd, terwijl de voorraden voortdurend oplopen. Dit gaat met een dubbel grote snelheid, doordat in de af gelopen jaren productievergrotingen werden ingeleid, die men nu niet plotseling kan stop zetten. De hoogte van de papierprijzen en de verzadiging van de behoefte aan papier heeft nu tot een omslag in de marktpositie geleid. Zowel in Amerika als in Scandinavië wordt houtpulp, de grondstof voor papierfabricage, thans veel goedkoper aangeboden dan enige weken geleden. Zet deze ontwikkeling zich voort, wat zeer waarschijnlijk is, dan zullen we dus vrij spoedig belangrijk grotere kran ten kunnen verwachten. Ook in de staalindustrie beginnen de prijzen te wankelen; over de gehele linie is de pro ductie groter dan de vraag, waardoon de voorraden toenemen. Hetzelfde verschijnsel doet zich in Amerika voor bij de steenkool bij de alcoholproductie. Deze laatste, die grotendeels voor industrieel gebruik bestemd is, ontmoet zoveel moeilijkheden bij de ver koop, dat de prijzen op de Amerikaanse markt in drie maanden tijd met niet minder dan 67% zijn gedaald. GAAT DE K.L.M. SAMENWERKEN MET SCANDINAVIë? In de loop van vorige maand heeft dr Ples- man te Kopenhagen zeer vertrouwelijke be sprekingen gevoerd met de vertegenwoordi gers van de Scandinavische luchtvaartmaat schappijen. Namens Denemarken was aan wezig de Deense directeur Per Kampmann, namens Noorwegen RiiserLarsen en na mens Zweden Per A. Norlin. De bedoeling is door een nauwe samenwerking tot een aanmerkelijke bezuiniging op de exploitatie kosten te komen. Daartoe was van beide zij den een grote staf van medewerkers mee gebracht, die regelmatig geraadpleegd wer den. Zoals men weet, is de K.L.M. bezig na te gaan, op welke wijze de met vervaarlijke snelheid stijgende kosten van het bedrijf te beteugelen. Vooral sinds de beide grote Ame rikaanse luchtvaartmaatschappijen de Pan- American Airways en de American Overseas Airlines zich aaneengesloten hebben tenein de de buitenlandse concurrentie het hoofd te kunnen bieden en om tot een rendabele exploitatie te komen, wordt het ook voor de Europese maatschappijen met grote belan gen bij het lange afstandsverkeer, noodza kelijk zich aaneen te sluiten. Over het voor lopig resultaat der besprekingen bewaart men een diep stilzwijgen. ITALIë GAAT FANFANI-HUIZEN BOUWEN Het Plan-Fanfani, waarover wij enkele maanden geleden uitvoerige mededelingen gaven, is door de Italiaanse Senaat eindelijk aangenomen. Het is een plan van de Itali aanse Minister Fanfani om in versneld tem po arbeiderswoningen te bouwen; in 7 jaar zouden niet minder dan 1.200.000 woningen uit de grond gestampt worden. Alle loon trekkers zouden tot de financiering moeten bijdragen door hun „dfertiende maand loon" af te staan, dat is de extra maand loon, die in Italië in December wordt uitgekeerd als een soort kerstgratificatie. De werkgevers en de Staat zouden het ontbrekende aanvul len. Doch het personeel van de ondernemin gen had geen oren naar dit plan, want het leven in Italië is nog veel duurder dan bij ons, zodat men die extra kerstuitkering in contanten hard nodig heeft Men heeft er nu wat anders op gevonden. Ten eerste is het plan veel kleiner gemaakt, zodat men nu voorlopig zal beginnen met het bouwen van 180.000 woningen, die één tot vijf ka mers zullen bevatten. Het is nu dus ee* minimum-programma geworden, dat echter uitvoerbaar is. Voor de financiering zal men de tegenwaarde van de Marshall-hulp in het Huizenfonds storten, terwijl de werkge vers 1,2% van de uitbetaalde lonen en de arbeiders 0,6% van hun loon zullen afstaan. Ook zal de Staat nog voor bepaalde stor tingen zorgen. Niet alleen de woningnood, maar ook de werkloosheid zal men met dit bouwprogramma bestrijden. Waarschijnlijk wordt reeds zeer binnenkort met de uitvoe ring begonnen, Burgemeester Grotbestraat 5 Soestdilk - Telefoon 2908

Soester Courant | 1949 | | pagina 3