Steeds meer Nederlanders. Hebt U plezier in Uw werk? IN HE HOEtL UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Voetbal. Plaatselijk nieuws. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. 24e JAARGANG No. 25. Bureau: Vau Weedestraat SS - Telefoon 25G6 - Giro 126156 Abonn. per kwart, fl.50 - p. post f 1.75 DINSDAG 29 MAART 1949. „Wij groeyen fast in tal cn last (Vondel). Dit weekeinde wordt er te Amaterdaira een congres gebonden, waar men <d|e vraag zal trachten te bantwoorden: „Waar moeten we straks met de babies naar toe als ze groot zijn?'' Officieel: „De gevolgen der bevolkinosvermeendyrlng". Het congres gaat uit van het „Instituut voor Sociaal Onderzoek van het Neder landse Volk''. Is het zó erg met de babies? Nee, dat niet, maar het was wel erg m'et de ver wachting, waarin de bevolkingisi-statistïcï leefden, n.1. dat Nederland zo omstreeks deze tijd z'n maximum aan inwonertal zou hebben gehaald om daarna ongeveer constant te blijven. Een stad als Am sterdam hield met haar uitbreidingsplan nen b.v. een maximum aan van 1 mil- lioen inwoners. Maar de vele blijde ver wachtingen sloegen aan deze ene ver wachting. de bodem in. Hoe kwamen de mannen van het cijferen aan hun con stante cijfer en welke andere cijfers heb ben hen zo in beroering gebracht? Wel de bevolking neemt toe door ge boorten. Immigratie legt geen gewicht in de schaal. Maar wanneer de jong-get»- rene de leeftijd van zuigeling niet te boven komt, in de zuigelingenleeftijdl ko men de meeste sterfgevallen voor, dan hebben die geboorten nog geen invloed op het uiteindelijke inwonertal. Welnu, tot het jaar 1938 bleef het aantal geboor ten afnemen-. Niet alleen hier, maar in vele landen. 1947 liet 198 babies per 10.000 inwoners het levenslicht aanschou wen. In de jaren '26-'30 waren dat er 232. De zuigelingen-sterfte nam echter nog harder af, in 1880 2.000 per 10.000, thans 400 per 10.000- Het „overschot" werd groter ondanks hef dalend aantal geboorten en de bevolking nam! toe. Daarbij' kwam1, dat de sterfte der vol wassenen afnam, d.w.z., dat de gemid delde leeftijd, die bereikt werd, hoger werd. Men nam aan, dat die drie facto ren op een gegeven ogenblik met elkaar in evenwicht zouden zijn en er dus een constante bevolking zou zijn. Maar ziet: na 1937 ging het aantal ge boorten omhoog. In 1938 met 203, 1940 met 208, 1946 met 302. Hotevenwicht was verbroken voor het tot stand kwam. EEN SERIE VRAGEN. En men peinst over dc vraag: wat nu? Emigreren? Goed, maar waarheen? ais wat err hoe? Naar Industriële landen, die fabrieksmensen moeten hebber.? Naar agrarische landen, die boeren no dig hebben? Moeten ze kapitaalkrachtig zijtn of niet? In 1970 wordt Nederland gescnat oP 12 miiisoen zielen. Waar moeten ze wonen? In het Wes ten? Noord-, Zuid-Holland en Utrecht herbergen al de helft van de bevolking. Nieuwe industriecentra scheppen? Waar? Op de Veluwe, het recreatie-oord van Nederland boven de drie rivieren? Die indusfrie-centra, moeten dat steden worden van groot, middel of klein formaat? En als e,r van die huizsrt-com- plexen komen rondom de fabrieken, zul len we ons dan daarbij storen aan de bestaande gemeentegrenzen of moeten die ook maar meteen op de helling? Welke zal de invloed zijn van die nieu we fabrieksbevolking oP de oorspronke lijke bewoners van het platteland en omgekeerd? Welke verkeersiniddelèn moeten die nieuwe centra verbinden met dé rest van de wereld? Wij hebben het gemakkelijk en zetteirt alleen maar vraagtekens. Maar op dat congres moeten ze deze vraagtekens en en nog meer wegwerken. Ta ia, de oude Wilhelm Busch wist het wel toen hij dichtte: Vater werden ist nicht schwer, Vater sein dagegen sehr. De vraag is wel niet onbescheiden, maar toch zullen vele mensen er niet graag antwoord op geven. En wel vooral, omdat ze het er eigenlijk met zichzelf niet over eens zijn. We hebben mensen gekend, die echte „kanke raars" waren, maar die, toen ze gepension- neerd werden, bijna ziek werden van ellende, omdat ze hun werk zo misten, en dat ter wijl zij er jarenlang zoveel op aan te merken hadden gehad. Een soortgelijk verschijnsel is, dat bijna alle mannen aan het eind van hun vacantie onrustig worden. Wel klagen ze steen en been, dat de vrije dagen alweer om zijn, maar in de grond van hun hart verlan gen ze tegelijkertijd terug te keren naar hun dagelijkse bezigheden. Het is echter heel moeilijk uit te maken of dit nu komt door het plezier, dat we in ons werk hebben of doordat we zo aan de tredmolen gewend zijn, dat wij er niet meer buiten kunnen. In ieder geval blijkt het, dat we onze werkkring tege lijk kunnen liefhebben en haten. En dat komt voor in alle mogelijke beroepen. Of het nu kantoormensen zijn of onderwijzers, landar beiders, zeelui of fabrieksarbeiders, we zien altijd naast elkaar de verknochtheid aan het werk en het gepruttel tegen de bezwaren, die het met zich meebrengt. Het is echter niet te ontkennen, dat het ene bedrijf of het andere grote verschillen ver toont. Vraagt men aan het personeel waarom men in de ene fabriek wel prettig werkt en in de andere niet, dan krijgen we de meest uiteenlopende antwoorden. Soms zijn het de chei's, die als oorzaak Worden genoemd, dat het werk niet prettig verloopt, soms zijn het de collega's waarmee men niet overweg kan, een andere keer is het weer de directie, die „onmogelijke" eisen stelt en ook kan het zijn, dat men geen directe zondebok kan opgeven en toch niet graag op een bepaald bedrijf werkt. Het is van belang na te gaan waardoor men de stemming kan bederven dan wel verbete ren. Een goede stemming onder het personeel heeft onmiskenbaar ook een goede invloed op de gang van zaken en bovendien, het is zoveel prettiger wanneer ergens de animeren de stemming hangt van een bedrijf, waarin de mensen graag een plaats hebben. Maar wordt er met tegenzin gewerkt, krijgt de kankertoon de overhand, wordt er gewrokt tegen chefs of bestaat er spanning tussen verschillende afdelingen, dan verloopt het werk stroef en de resultaten van het bedrijf vertonen daarvan de gevolgen. Wat zegt men thuis? Het is daarom van belang te weten, wat er al zo van invloed is op de arbeidsrust. Wij grijpen daarbij terug op een studie van dr ir M. G. Ydo, welke in 1947 is verschenen en waarin de schrijver drie hoofdinvloeden on derscheidt. Deze zijn de verhouding tot de chef, de band met het bedrijf en het oordeel thuis. Vooral dit laatste is opmei'kenswaard, omdat zo vaak vergeten wordt hoe groot juist deze laatste invloed is. Of men met plezier zal werken of niet, hangt er heel veel van af, hoe thuis over dë werkkring wordt ge dacht en gesproken, soms ten onrechte, doch soms ook volkomen terecht. Er zijn vrouwen, die neerzien op het werk van hun man en dat niet onder stoelen of banken steken; dat is voor zo'n man funest. Hetzelfde gebeurt wanneer vader of moeder of broers of zusters laatdunkend spreken over het werk van één der kinderen. Het kan echter- ock eer. or - voedende strekking hebben. Op vele fabrie ken is de conversatie van de meisjes nu niet bepaald verheffend, zodat een meisje uit een gezin, waar men hogere eisen stelt, al spoedig een dergelijke tegenzin tegen haar werk krijgt, dat zij een ander en beter baantje zoekt. Het is vooral op dit oordeel van „thuis", waarop wij de aandacht van bedrijfsleiders willen vestigen, want daaruit blijkt, hoe men over hun bedrijven denkt. Het is wel niet altijd gemakkelijk een eerlijke mening van derden te krijgen over de naam, die het be drijf als arbeidsgelegenheid heeft, maar het is zeker de moeite waard te trachten daar van zo goed mogelijk op de hoogte te komen. En blijkt er dan critiek te zijn, laat men die dan niet al te gemakkelijk van zich afschui ven met de dooddoener, dat men altijd wat aan te merken heeft, maar laat men eerlijk zijn tegenover zich zelf en inderdaad nagaan of met wat meer tact, wat meer werkelijke belangstelling voor het leven van het perso neel, met betere inrichting van de bedrijf s- localiteit, enz., niet veel meer te bereiken zou zijn. In de meeste gevallen behoeft dit weinig of niets te kosten, als men de sfeer, waarin de arbeid wordt verricht, maar ver betert. Want waar met animo wordt gewerkt, wordt goed gewerkt. S.E.C—VICTORIA 0—2 Zondagmiddag speelde SEC een nuttige oefenwedstrijd tegen het Hilversumse Victoria. Reeds na acht minuien werd een weifelen in de SEC-verdediging afgestraft met een doelpunt. De Hilversummers' be hielden het beste van het spel en «en kwartier later loste de Victoria-rechts- buiten een hard, strak schot, dat Van Breukelen te machtig bleek en de bezoe kers leidden met 02. Langzaam maar zeker kwam SEC er beter in, maar doel punten bleven uit. De rust kwam dan ook met 02 voor 'Victoria. In de tweede helft was SEC steeds meer aanvallend. Mooie pases van Maassen werden echter niet benut, terwijl verder de trapvaste Victoria-achterhoede de niet snel genoeg reagerende SEC-voor- hoede geen kans gaf om gevaarlijk te worden. Ook de snelle aanvallen van de bezoekers leverden geen resultaat meer op en het einde kwam met een verdien de 02 zegen voor het technisch beter spelende Victoria. GEEN SPREEKUUR. Belanghebbenden wordt medegedeeld', dat de burgemeester niet in de gelegen heid is morgen (Woensdag) zijn weke lijks spreekuur fe houden. EERSTE KIEVITSEI. Ook Soest heeft zijn eerste kievitsei. Het werd Zondag gevonden door de heer W. van Roomen Jr. in de landen aan de Eem, waarna de vinder het direct heeft aangeboden aan onze burgemeester. NATIONALE INZAMELING. Over het gehele land is het Leger des Heils thans bezig met een grote inza meling ten behoeve van zijn veelomvat tende arbeid. Ook onze gemeente is deze week aan de beurt. Als een collectant, voorzien van een volmacht (U denkt daar wel aan) bij U komt, stel deze dan niet teleur. Het Leger des Heils heeft naast Uw sym pathie ook Uw steun dringend nodig. VERGADERING POSTDUIVENVER. „DE VRIENDSCHAP". In verband met het komende vlieg-sei- zoen kwam dezer dagen de Postduiven vereniging „De Vriendschap" in „Zonne- heuvel in vergadering bijeen. Nadat de voorzitter, de heer G. Tee- ken, enige nieuwe leden had geïnstal leerd en enige gebruikelijke agendapun ten waren behandeld, werd het vluchtpro- gramma als volgt samengesteld: Vitesse: Roosendaal, Vilvoorde, Quie Vrain en St. Quentïn. Midden Fond: Pt- St. Maxence, Cofbeile en Dourdan. Fond: Orleans, Chateau Roux, Lïmoges en Bordeaux. De voorgenomen Paasvlucht, werd met hef oog op het fe vroege jaargetijde af gelast. Bekend werd gemaakt, dat de vrachtprijzen per duif met ongeveer 2 ct. zullen worden verhoogd. De heer E. Daafselaar bracht vervolgens een kort verslag uit van de gehouden af delingsvergadering. Met enige toepasselij ke woorden reikte daarop de voorzitter de kampioensdiploma's 1948 aan de Winnaars uit. Het bestuursvoorstel betref fende de puntentelling werd door d£ vergadering goedgekeurd. Met een geani meerde rondvraag werd de vergadering besloten. DE MATTHEUS PASSION. Het is een goede gedachte van de Volks universiteit. ter inleiding van de uitvoe ring van de -Mattheus.Passion, op 8 April a.s., een lezing over deze Passion té or ganiseren. De bekende musicoloog Casper Höweler komt over deze uitvoering spreken en een en ander zal worden toegelicht met gran.ofoonmuziek. Dit is voor een ieder, die ten volle wil genieten van de uitvoering, een unieke gelegenheid nader met de Mattheus Pas sion kennis te maken. Voor bijzonderheden zie men de adver tentie in dit blad. OM HET PERSOONLIJK BILJARTKAMPIOENSCHAP. De voor-wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap van de N.B.B., district Eemland 3e klasse libre, zijn beëindigd. De volgende spelers hebben zich in de eindstrijd geplaatst. 1. R- v. d- Linden, Centraal; 2. E. Poort, Verg. W.; 3- J. j. Smit, Verg. W-; 4- L. Verhoef, Animo; 5. W- Craanen, Leus- derkwartier; 6. N. v. Veen, Gouden P. 7. P. Kooij, K-O.T.; 8. P- Mehrings, Leus- derkwartier; le res. H. Schreuder, Leus- derkwartier; 2e res. C. Butselaar, D.O.S. 3e res. H. Grammé, Nieuwe Kei- Om het persoonlijk kampioenschap ca- dreklasse zullen de volgende spelers el kaar bekampen: 1. H. Bregman, Verg- W.; 2. C- v. d. Burg, Ons Genoegen; 3. A- v. d- Heiden, Gouden Pk; 4. C. Stalenhoef, Centraal; 5. P. Stalenhoef, Gouden PI.; 6. A. Verkerk, Centraal; 7. v. d. Vliet, Verg- W.; 8 .J. Waasdorp, Centraal. E. KUPERS SPREEKT VOOR DE S.B.B- De boe ster Bestuurders Bond belegde Donderdagavond in Eemland een pro- paganda-bïjeenkomst, waarin de heer E. R.upers, de voorzitter van het N.V.V-, sprak over het onderwerp „De Marshall hulp" en over hetgeen het N.V.V- voor voor de arbeiders heeft tot stand ge bracht. Nadat enige propaganda-filmpjes waren vertoond, leidde de secretaris van die S.B.B-, de heer H. Swart, de N.V.V.-voor- zitter bij de talrijke aanwezigen in. Het is nu zowat een jaar, aldus de heer Kupers, dat Nederland profiteert van de Marshall-hulp. De overwegingen voor deze hulp, het ontredderde en uitgemer gelde Europa te helpen, kwam juist op tijd. Deze hulp, die .gedeeltelijk uit le ningen bestaat, maar voor 't grootste deel uit schenkingen, zal nog enige jaren duren, maar in 1952 zullen wij op eigen benen moeten staan. Om dit te bewerk stelligen zal flink aangepakt moeten worden. Vervolgens vergeleek spr. de toestand hier te lande met die van verschillende andere landen en dat door de loon- en prijspolitiek van onze regering Nederland Ik heb altijd grote eerbied gehad voor de leden van onze gemeenteraad, maar nu is mijn achting voor hen gestegen tof het puntje van mijn vlaggstok. Ik vind het maar kranig, om van half drie 's middags tot 8 uur 's avonds aan één stuk door te babbelen of te moe ten luisteren naar wat anderen te zeg gen hebben. Het is, dat ons aller belang er mee ge moeid is, maar anders zou je 'm sme ren en in je tuintje gaan werken. Wij hebben intussen mogen vernemen, dat door ons gemeentebestuur een uiterst zuinig beheer gaat voeren en dat we nu eerst ouwe schulden gaan opruimen tot een bedrag van f 130.000. Dat ze ons dat toch niet eerder hebben gezegd, dan hadden we allang een hand je geholpen. Ik maak me sterk, dat we met een fancy-fair, een collecte en wat wedstrijden in schaken, dammen, voet ballen, biljarten, bridgen, tennissen enz. in een paar dagen al die centen bij elkaar hadden gébracht. Misschien was een ge- costumeerde voetbalwedstrijd tussen de nu zittende en 19 oude raadsleden al voldoende geweest. Bij de vele voorstellen in de laatste zit ting waren er een paar, die mijn bijzon dere sympathie hebben. Het badhuis en de specialisten kliniek. Hef badhuis werd al direct getorpedeerd door onze burgemeester door de mede deling, da f er geen toestemming wordt verleend in verband met het bouwvolume. Als we zo in den lande zien, waarvoor wél toestemming wordt verleend, dan zouden we haast zeggen, dat ze de bur gemeester verkeérd hebben ingelicht. Maar er is één lichtpunt. In het Baarn- se bos, even voorbij hef Paleis, bij de Boterberg, wordt binnenkort een kazer ne en nog veel meer gebouwd voor de mannen die nu in „Braamhage" zijn ge legerd, waarmee ik maar wil zeggen, dat Braamhage binnen enige tijd of jaren weer haar oude bestemming zal krijgen, hetgeen wil zeggen onbewoond zal zijn. Nu denkt u misschien, dat ik zal voor stellen daarin een badhuis te fabrieken. Neen, voor dat doel is nog wel iets an ders te vinden. Wel wilde ik in ernst vragen of er van Braamhage niet oef za iets is te maken, als Baarn in zijn kli niek annex klein ziekenhuis bezit. Het is buiten twijfel, dat een Gemeente lijk ziekenhuis in Soest, met z'n ruim 22 duizend inwoners, in een behoefte zou voorzien. Het zou de moeite waard zijn eens té on derzoeken hoeveel Scésters ér gemiddeld per jaar in ziekenhuizen in andere plaat sen worden verpleegd en nog veel inte ressanter zou het zijn te weten hoeveel mensen eigenlijk in een ziekenhuis be hoorden te worden opgenomen, waar voor thans elders geen plaats is of lie ver thuis blijven, omdat zij er niets voor voelen ver van hun gezin te Zijn. Met alle respect voor onze E.H.B.O. zou ik, wanneer ik door een ongeluk in haar prachtige ambulanceauto zou komen te liggen er liefst maar weer zo gauw mo gelijk worden uitgedragen en dat is niet het geval, als Klomp en zijn mannen me naar Utrecht of Amersfoort brengen. Tegen de tijd, dat ik „arriveer" ben ik misschien reeds „vertrokken", terwijl Ik in een ziekenhuis in Soest wellicht nog een kans zou hebben gehad. H. OEKMAN. er heel wat beter voorstaat dan welk land ook. Wat is er in de na-oorlogse jaren niet verricht en tot stand gebracht? Spr. noemde het consumentencrediet, dat 149 millioen gulden kostte de verbeterd» ou derdomsverzorging, waarbij spr. de toe standen vergeleek van vroeger en nu. De verbetering „uitkering bij ziekte", ge bracht van zes maanden op 1 jaar en zelfs binnenkort tot 2 jaar, hetgeen o.a. voor t.b.c.-patiënten een uitkomst betekent. Verbetering van de invaliditeitswet, va- cantieregeling en wat is er niet tot stand gebracht voor de landarbeiders en die ongeschoolde arbeiders? Dit is mede fe danken aan het N.V.V. en de nevenorganïsaties. Telt hef N.V.V. momenteel ruim 365000 leden, nog duizenden zijn ongeorgani seerd, maar profiteren wel van hetgeen de georganiseerde arbeidersklasse tot stand heeft weten te brengen. Hoe ster ker de organisatie, hoe meer tot stand kan worden gebracht, waarom spr. in zijn slotbetoog de nog niet georganiseerden aanspoorde, zich zo spoedig mogelijk bij het N.V.V. aan te sluiten. Met de spreuk „allen voor een, één voor allen besloot spr. zijn aandachtig be luisterde rede. De heer Swart dankte de N.V.V—voor zitter voor zijn schitterend betoog, waar na de Zweedse film „Als de weidiesr bloeien" werd vertoond, die een beeld geeft van de strijd der pioniers van de vakverenigingen.

Soester Courant | 1949 | | pagina 1