WAT IS „SOCIAAL ONZE EIGEN ZAKEN Vrieskou en ovenhitte ©p 400 K.M. hoogte. IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Plaatselijk nieuws. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. 25e JAARGANG No.'27, •dkbd: Vao'Weedestrant SS - Teleloon 2566 - Giro 126156 Abonn. per kwart, fl-50 - p» post f 1.75 DINSDAG 5 APRIL 1949. Dr de Vries Reilingh, een bekende figuur uit de volkshogeschool-beweging, maakte onlangs melding van een ervaring, die hem min of meer een schok gaf. Hij besprak een aantal maatschappelijke vraagstukken met een ge zelschap jongelui uit de provincie en ontdekte toen, dat geen van hen wist een verklaring te geven van het woord „sociaal". Wel riep het woord gedachten op aan ambtenarij, zegeltjes-plakkerij en alle verdere rompslomp die nu eenmaal onafscheidelijk aan de mo derne staat schijnt te zijn verbonden ook meenden de jongens, dat „sociaal" en „socia listisch" dezelfde begrippen inhielden. Hu vinden wij het niet zo ontstellend als een aantal jonge mannen nog maar een vage in druk heeft van de vraagstukken, waarmee ze te doen zullen krijgen, wanneer ze eenmaal midden in het leven staan. We vermoeden echter, dat er ook nog vele andere en oudere mensen zullen zijn, die zich op dit terrein weinig thuis voelen en het is daarom de moei te waard er eens op in te gaan. Laten we beginnen met vast te stellen, dat tal van mensen naar het idee van dr de Vries Reilingh niet op de hoogte zijn van de tegen woordige sociale begripen, maar die deze be grippen toch wel degelijk toepassen. Wij /kennen mensen, die zouden zeggen: van al die sociale onzin moet ik niets hebben, maar die toch wel degelijk gevoel hebben voor wat hun medemensen toekomt en die dus zonder enige twijfel sociaal juist handelen. Het zit nu eenmaal niet in de woorden, maar in de daden. Toch is het veel beter, dat men zich er wel helder rekenschap van geeft wat het begrip „sociale zorg" inhoudt. Het woord sociaal betekent: „van maatschap pelijke waarde". Sociale maatregelen zijn dus maatregelen, die de goede verhoudingen in de samenleving bevorderen. Voorzieningen tegen ziekte, invaliditeit, ouderdom, enz. zijn dus sociale maatregelen, maar er zijn ook tal van andere bepalingen denkbaar, die in de zelfde groep vallen. Doordat echter deze ■eerstgenoemde maatregelen het meest in de publieke belangstelling staan, vereenzelvigt men het begrip sociale wet met het plakken van zegels, het bijdragen in fondsen en de ■onvermijdelijke administratie, die daaraan is verbonden. Ook is het niet onbegrijpelijk, dat men so ciaal «en socialistisch met elkander verwart. -IjV't, bpgrin sociale .zorg" bemoeit zich niet met de aartP de samenleving. Het houdt" alleen in, dat de belangen van alle leden van de volksgemeenschap zo goed mogelijk behar tigd .moeten worden. Het begrip socialistisch houdt vechter het streven in om het bezit van machines, grond, huizen, enz. kortom, van elke vorm van kapitaal, in handen te baren- gen -van de gemeenschap. Deze gemeenschap kan ^theoretisch) zowel de gemeenschap van het personeel van een bedrijf zijn, als de ge meenschap van het gehele volk in de Staat. De sociaal-democraten staan op het laatste standpunt, de vrije socialisten op het eerste. Voorshands ishhet echter nog niet anders dan theorie «en ,voor zover men van praktijk ka-a spreken, bijv. in ..Rusland, hebben we meer te maken met staatsslavernij dan met socialis me. Er is echtergeen enkele reden waarom een niet-socialistisch bestuurd bedrijf niet so ciaal volkomen op. de hoogte van de tijd zou zijn. In ditopdicht i hebben we in de laatste tientallen jaren'-het gevoel van verantwoor delijkheid -voor het lot van de medemensen in alle kringen ren lagen van de maatschappij zien toenemen. cQipk. bij de ondernemers. Dikwijls onderschat men de betekenis daar van, doch in Seite worden hierdoor de tegen stellingen tussen ./de verschillende bevolkings groepen verzaöht, dankzij de groei dus van het sociaal hesetf. -Hierin ligt de hoop, dat de aanpassing van de samenleving bij steeds in gewikkelder wordende verhoudingen zonder gewelddadigheden .zal kunnen verlopen. Hoe sterker zich de sociale zorg ontplooit, des te geringer worden de gevaren voor revolution- naire bewegingen. Dit is dus de reden waar om men het woord sociaal niet met argwaan of misprijzen moet r&egroeterj. men moet er integendeel een streven in ziien om elkan der het bestaan met -.moeilijker, (doch gemak kelijker te maken. Duitsland en zijn JUebensraum". Veel geschreeuw om het verlies van (0,04% grondgebied. Ronde Tafel in Den Haag voorlopig ongebruikt. Republi keinen op Banka verlangen cou&act «aet Djokja. Eerste Kasner deed aan nakaarten. Van vooruitgang eoi hoep. Een Salomo in Amsterdam. Dat het met grote heren kwaad kersen eten is, wordt oi*c de laatste tijd duidelijk door het geharrewar <om de te verwachten correcties der grens tussen Nederland en Duitsland. Al werd er in de afgelopen week overeenstem ming bereikt tussen de deskundigen van Frankrijk, Engeland, Amerika en de Bene- luxlanden inzake deze grenscorrecties, het gejammer van Duitse zijde over het onrecht, dat Duitsland door ons land zou worden aan gedaan, is nadien eerder toe- dan afgeno men. Jammer dat er van de kant van de ge allieerde bezettingsautoriteiten niets wordt gedaan om die verontwaardigde Duitsers op het onheuse van hun houding te wijzen. Deze houding der bezetters van West-Duits- land is doch wel een andere dan die welke zij innamen toen nog slechts korte tijd gele den Duitse politieke leiders hun volk aan zetten tot het onthouden van medewerking aan de EngelsenAl <met al is er reden om, wat betreft de economische verbetering die:met de correcties ons deel zouden worden, mét weinig gerustheid de toekomst tegemoet teilen. Merkwaardig is wel dit willen wij er tot slot nog van zeggen hoe internatio naal onze Oosterburen zijn gaan denken, nu hun nationale gevoelens weer eens op haar 'hevigst worden geprikkeld. Dr Schumacher, ede leider der socialisten, meende bijv. te moe iten zeggen, dat deze grenscorrecties de ko- imende Europese eenheid danig in de weg zouden staan, om aan de prettige verhouding itussen Duitsland en Nederland niet te den ken. Inderdaad, wat dat laatste betreft kun nen wij wel voor een deel met hem instem men, gezien de 7000 Duitsers die mèt het land binnen onze grenspalen zouden komen In de Veiligheidsraad ondervond onze verte genwoordiger eveneens bij herhaling hoe betrekkelijk de zelfstandige koersbepa ling nog is voor een klein land, dat een vaste politieke baan wil volgen. Van de Ronde Ta fel Conferentie ter beëindiging van het In donesische geschil en ter bespoediging van t een bewindsoverdracht, zal voorlopig niet veel komen. Eerst zal er onder auspiciën der V.N. een voorbereidende conferentie op Java wor den gehouden. Ook deze laatste bijeenkomst zal waarschijnlijk pas volgende week kunnen beginnen. De Republikeinse leiders op Banka eisen eerst overleg met hun collegae in Djok ja (o.a. de Sultan) alvorens zich om de tafel aan te schikken. /Dat het politieke spel niet met altijd even -gelukkige zetten wordt gespeeld, liet ook de agenda der Eerste Kamervergadering zien, waar, terwijl vele haarden al voor de voor jaarsschoonmaak naar buiten zijn gedragen, over onze brandstoffenpositie werd... nage kaart. Bij al die meer of minder sombere klanken, kunnen wij ook enig optimistisch geluid doen horen. Een goede stap op de weg naar op richting van de Marine-Luchtvaartdienst werd gezet door de in dienststelling van twee nieuwe esquadrons vliegtuigen, terwijl onze waterbouwkundigen weer een plan hebben uitgewerkt dat er zijn mag. Het Noordzee kanaal bij Velsen, zal belangrijk worden ver breed. Door de bij dat werk vrijkomende 500.000 kubieke meters zand voor de aanleg van de rijksweg Ahistêraarn-tftfechf aaïi te' wenden, worden er twee vliegen in een klap geslagen. Moge de reis van minister Stikker samen met zijn ambtsgenoten Spaak, Bevin en Beek naar Washington even succesvol zijn. "Zijne Excellentie ging om 't N. Atlantic 'té tékenen, maar ons dunkt dat er „onder voeg wel iets besproken" is. /Zolan? als de m&nsheid leeft, heeft zij al vastgekluisterd gezeten aan dat kleine bolletje, dat we „Aarde" noemen. Geen wonder, dat zij wat nieuwsgierig is ge worden naar .de grote ruimte waarin dat {bolletje rondzweeft. /Telescopen hebben al sinds lang diverse ■hemellichamen binnen „gezichtsafstand" jgebracht,maar de mens, nooit tevreden, Twilrmeer weten. Het liefst zou hij in een vervoermiddel stappen om zelf eens bui- iten onze dampkring te gaan kijken of bijvoorbeeld een reisje naar de maan te Linakec. Fantasie, .die thuis hoort bij Jules Verne? Kort geleden heeft een Amerikaanse raket- ontwerper gezegd: „De tijd dat we op reis gaan en de aarde achter ons laten, is dichter bij dan de mensen menen. En van degenen die nu leven zttllen er velen zijn, die het mee maken."' Hij sprak in ernst. Deze man, wiens autori teit onbetwist is, neemt geregeld 'deel aan de verbluffende experimenten, die ;te White Sands in de woestijn van Nieuw Mexico wor den verridbl -met een wapen, dat op rhet eer ste gezicht angstwekkend veel weg heeft van de beruchte Duitse V-bommen. Precies als eerlij ds te Peenumünde, waar de nazi's dit venBchrikkelijfce vernielingswapen uitbroedden, wordt ook hier in White Eands de lucht van tijd tot tijd vervuld van «een schrikwekkend gerommel. Men ziet een enor me straal vuur steil omhoog stijgen en bowen de rook, die erbij ontwikkeld wordt, klimt met ontzaglijke snelheid een projectiel lood recht het luchtruim in. Kort geleden heeft er in de kranten gestaan, dat één zo'n „raket" een hoogte van 400 kilometer had bereikt, om daarna weer terug te vallen op aarde. In de neus. Wat is nu het nut van deze proefnemingen? Hebben deze raketten eenvoudig de functie van een soort monster-granaat en wil men slechts weten, hoever men kan schieten? Al lerminst. Het fijne van het projectiel zit in de neus. Niet, zoals bij de Duitse V-2, zit deze neus vol springstof, met het doel om hele huizenblokken tegelijk te kunnen vernietigen, maar wetenschappelijke instrumenten zijn er in verpakt. Zij kunnen ons iets vertellen over de toestand van onze atmosfeer op een hoog te die geen mens ook prof. Piccard niet tot nu toe heeft kunnen bereiken. Een van de dingen, die b.v. geregeld mee naar boven gaan, is een stalen fles, in de neus bevestigd. Deze fles is luchtledig, maar een automatische sluiter, die op enkele honderden kilometers hoogte in werking treedt, zorgt, dat daarginds de fles volloopt met ijle lucht uit de hoogste luchtlagen, om dan weer her metisch te worden gesloten. Indien bij terug komst op aarde de fles nog heel is er zijn heel wat voorzorgsmaatregelen nodig om te voorkomen dat het ding sneuvelt bij de enor me klap waarmee de raket weer op de grond komt levert de inhoud aan onze scheikun digen waardevolle gegevens. (Het lukt niet altijd, want dikwijls overleven de instrumen ten deze smak niet en dan is alle moeite voor niets gedaan!) Wist u, dat er op veertig kilometer hoogte een temperatuur neerst, waarin het best uit te houden zou zijn? Het is daar plm. 70 gra den Fahrenheit, een prettige kamertempera tuur dus. Maar gesteld dat u zich daar zoudt willen vestigen, dan zoudt u zich voor de reis er heen toch zeer stevig moeten inpakken, want u passeert onderweg, op plm. 25 km hoogte, een zeer koude luchtlaag, waar de thermometer 100 graden onder nul aan wijst. Het blijkt n.L dat zich rondom onze planeet een paar merkwaardige temperatuur- zönes bevinden: op 80 kilometer hoogte is het driemaal zo koud als de ergste kou die ooit in Siberië voorkomt, namelijk 150 graden. Stijgt men hoger, tot op 120 km hoogte, dan is het weer niet uit te houden van de hitte: 150 graden boven nul. En daarboven neemt de warmte regelmatig toe. Dit alles is opge tekend door een speciale soort thermometers, die de geleerden in Nieuw Mexico hebben doen monteren in de neus van de V-2's. Gefilmd. Men heeft ook filmcamera's mee naar boven gestuurd en de toestellen, die automatisch werkten, toonden ons, wanneer zij heelhuids weer beneden aankwamen, merkwaardige op namen: onze eigen planeet, gezien van een afstand van meer dan honderd kilometer. Grote trots maakte zich van de experimente rende geleerden meester, toen zij op het witte doek de opnamen geprojecteerd zagen, die zij dan toch maar zelf hadden laten nemen, al was ergeen levend wezen tot op die hoogte geweest. Maar hoe groot de trots ook mag zijn, volle dige tevredenheid kent de geleerde niet en dus was zijn volgende vraag: hoe zou een le vend wezen zich gedragen wanneer het eens in de neus van zo'n V-2 de reis naar boven zou meemaken? Schuilt er enige juistheid in de veronderstel ling, dat zich ergens op grote hoogte een bron van geheimzinnige energie zou bevinden, die het dierlijk leven op een bepaalde manier be ïnvloedt? ERNSTIG ONGEVAL BIT BIRKHOVEN. Zaterdagmiddag is de Amersfoortse voet baller Dammers, die per motor op weg weg was naar Soest, in de bocht na bij hotel „Kamplust" door een met een snelheid van circa 80 km. rijdende per sonenauto van de Ned. Spoorwegen, aan gereden. De heer Dammers werd van zjjn motor geslingerd en is met een nierbloedinê en een ernstige vleeswond naar zijn wo ning vervoerd. De jongen, die op de düo zat, kwam er met een 'dikke knie af. De motor werd ernstig beschadigd. VEEL ANIMO. De in Mei te houden Soester 'winkelbeurs belooft een groot succes te worden. Het aantal winkeliers en firma's, die reeds hebben ingeschreven, overtreft de stout ste verwach'ingen zodat men zich ge noodzaakt ziet drie grote tenten te huren, daar zowel het St. Jozefgebouw als Eem- land te weinig ruimte bieden. De ten ten zullen worden opgeslagen op een terrein aan de Middelwijkstraat. BEGRAFENIS H. BLOEMINK. Op de Ned. Herv. Begraafplaats vond Vrijdagmiddag, onder grote belangstel ling, de ter aardebestelling plaats van de oud-directeur der posterijen alhier, de heer H. Bloemink. Met de familie hadden velen, w.o. het bijna voltallig P.T.T.-personeel uit deze gemeente, zich om de groeve geschaard, toen de heer Stipper, oud-vriend van de overledene, het woord nam en het goede en arbeidzame leven van de ontslapene schetste. Na hef zingen van Gezang 147 en het leggen van een krans namens het P.T.T.-personeel, sprak namens de direc teur en het personeel, de heer Brans. Nadat Ds. Verkerk enige troostende en bemoedigende woorden tot de familie had gesproken en was voorgegaan in ge bed, dankte een zoon van de overledene de aanwezigen voor het medeleven. JAARFEEST C.J.M-V. „SAMUEL". 't Zaaltje van het Wijkgebouwi „Eltheto" was nagerfoeg geheel met belangstellen- lenden bezet, toen de heer A. de Visser met een korf welkomstwoord hef jaar- De toeloop naar de in te stellen vrijwil lige politie en hoe het verder nog meer heet, is niet zó geweest, als de initia tiefnemers hadden verwacht. De zeer minimale aanmelding heeft teleurstelling en bij sommigen verbazing gewekt. Ver schillende van mijn kennissen, stonden, toen de plannen werden bekendgemaakt, te trappelen om zich op te geven, maar toen de gelegenheid tot aanmelding ein delijk werd opengesteld, was het vuur bii hen alweer zo'n beetje geblust. Zii vonden het toch blijkbaar maar be ter eerst de kat eens uit de boom te kijken en te zien wie er nog meer mee deden. En waar velen hetzelfde bleken te doen, lag het resultaat voor de hand. Als ik wel hen ingelicht, kunnen wij wat Soest betreft, het hele vrijwilligersleger gemakkelijk onderbrengen in het wacht huisje van Tensen op Nieuwerhoek. Een erg indrukwekkende macht is dit dus bepaald niet. Maar hoe komt het nu, dat er zo wei nig animo is om onze vrijheid te verde digen, wanneer die onverhoopt nog eens in gevaar zou komen? Dat we niet vaderlandslievend genoeg zijn, behoeven we niet te veronderstel len en ik weet ook zeker, dat het gros van de mannen, die zich'niet opgaven, zouden staan te dringen als de nood no<* eens aan de man kwam. Wat het dan wél is? In Den Haag schjj- nen ze het niet te weten. Ze doen daar ten minste alsof ze het niet weten, en dus is het niet aan mij om het hier neer te schrijven. Daarom niet boos zijn, als ik het tóch vertel. Nou dan, ik ge- loof en het bleek me ook uit diverse Ge sprekken, dat de doorsnee Nederlander: le: bang is voor „aanmelding" als ge volg van de ervaringen in de bezettings tijd opgedaan; 2e. men voor het geheel niet veel ge voelt, omdat onze Regering in diezelf de tijd te veel beloofde en er te weinig van nakwam; 3e men hevreest is, dat nog meer na gelaten betrekkingen van voor onze Vrij heid gevallen soldaten en illegale strij ders via bedelpartijen in het leven moe ten worden gehouden. Ik zou hieraan nog een drietal punten willen toevoegen, maar ik vrees, dat de redacteur deze toch niet laat opnemen. Maar ondanks dat, ben ik er toch van overtuigd, dat iedere weerbare man pre sent is als de noodklok zou luiden. H. OEKMAN, feest van de Chr. Jonge Mannen Vereni ging „Samuel" opende. Spieker zette daarbij het nut van een C.J.M.V. uiteen, waarna de heer Lode- ma, secretaris van het Verhond, een bij belinleiding hield met een tekst uit het Evangelie van Marcus, waarbij duidelijk de taak van de C.J.M-V» door spr. uit een gezet werd. Het vrolijke gedeelte van het programma, bestaande uit een tiental voordrachten, schetsen en liederen, werd vlot en met medeleven van de aanwezigen afgewerkt. Met een propagandafilm, waarin o-a. de massale demonstratie op de Bondsdag van de C.J.M-V. te Amsterdam te be wonderen viel, werd het programma be sloten. De ere-voorzifter van de Kring, de heer A. Luijben, dankte de C.J.M.V. voor do keurige wijze, waarop het gebodenel voor het voetlicht was gebracht en belichtte: nogmaals op overtuigende wijze hef doel en het werk van de vereniging. Na het zingen van Psalm 89:7 gingen allen vol daan huiswaarts. BOSBRAND. Vermoedelijk door onvoorzichtigheid van het publiek brak Vrijdagmiddag weet brand uit in het bos bij de vroegervï halte de Paltz aan de spoorlijn Baarn Utrecht. Door het spoedig en energiek* optreden van de vrijwillige brandweer was het vuur spoedig gedoofd, docjfr een oppervlakte van pl.m. 500 M2 prach tige sparren gingen verloren. DISTRIBUTIENIEUWS. Het hoofd van de Distributiedienst te Amersfoort maakt bekend, dat het Distributiekantoor Kerfcpad Z.Z. 55, des Zaterdagsmorgens voor het publiek ge sloten is. VERPLAATSING SECRETARIE AFDELINGEN. De verbouwing van het gemeentehuis te Soest is dermate gevorderd, dat de afde ling Sociale Zaken en Maatschappelijk! Hulpbetoon van Steenhoffstraat 5 kon den worden overgebracht naar het raad huis. Deze afdelingen zijn te bereiken aan de achterzijde van het gemeentehuis, waar vroeger hef politiebureau gevestigd was. In het gebouw Steenhoffstraat 5 zijn of worden gevestigd het huisvestingsbureau en de vertegenwoordiging van de be lastinginspectie te Baarn.

Soester Courant | 1949 | | pagina 1