v>. Het lied der Televisie-school. W. N. NIEUWENHUIS Brand. Brand. 1949 1950 Voorzetting «ïer distributie. KOK'S Brandstolfenhandel UIT CROMWELL'S TIJD. J. LENSSEN, MAKELAAR Voetbal. Plaatselijk nieuws. Loodgieter - Electriciën BIJ ons kunt U ook van ons atbetaling- systeem gebruik maken. Sluit nog heden een brandverzekering of laat Uw bestaande brandverzeke ring verhogen bij Van Weedestraat 29 - Telefoon 2169 - Soestdijk Agent van ..De Nederlanden vaa 1S45'' voor ALLE verzekeringen. De televisie maakt reeds school! Zij is het levende symbool, van de vooruitgang van de Mensheid, waarheen toch ieders schoonste wens leidt! Maar straks ('t idee is niet fri vool!), maakt zij ook letterlijk DE school. Neen, niet slechts als amusement, raakt te levisie dan bekend. O neen, men stelt haar zéér op prijs, als Basis van het Onderwijs. Er komt één school in Nederland, van Limburg's Dal tot 't Waddenstrand. Eén school, die héél het land bestrijkt, waar t' kind, in eigen huis, naar kijkt. Geen kind wordt meer naar school gebracht... de school werkt thuis, op volle kracht. „Meneer' (of Onderwijzeres) komt met succes op èlk adres, en ieder huis krijgt (minimaal), én zeer speciaal, flink les lokaal. De Ouders letten op de tijd, op net heid,, orde en op vlijt, de rest doet echter resoluut: 't Bijkstelevisie-Instituut. Daar staat „Meneer" (dan wel Juffrouw)... de les begint! Nou gauw in touw! We krijgen eerst een Zinsontleding. Maar Meester ziet een overtreding. „Piet Petersen in Purmer- end! Je babbelt en je bent absent! En Annie As, in Akkersdijken! Niet in het schrift van broertje kijken! Nu lezen we: Mies Aap en Noot... (de aandacht is bijzonder groot), maar Meester's blik weet uit te vorsen, dat Mit Meulen zit te morsen ja zeker, zij geeft Morse-seinen, aan Bertus Bijnen in Neerrijnen. „Dat vóórzeggen ppr Morse sein, moet maar-es afgelopen zijn!" De les gaat voort. Van oord tot oord, wordt Mees ter's machtig woord gehoord. Hij wórdt ge zien, maar hij ziet ook... van Middelharnis tot in Mook, van Stadskanaal tot Spijkenisse, van Leiden, Leeuwarden tot Lisse. Daar zit bijvoorbeeld Geert van Grieken, op d'Ultra- Kortegolf te spieken. Maar streng, met klèm, klinkt er tot hèm, een standje door Meneer z'n stem. Eén Hoofd der School met veel verstand, wordt Hoofd der „Rijksschool Nederland". Eén Hoofd Eén Volk Eén Onderwijzer! Maakt dat de blauwe Hemel grijzer? Jaja... de vraag, die ons beklemt, is deze (en die vraag is nodig): „Wordt nu de Leerkracht overbodig? Wordt Meester brodeloos (onbro- dig), en gaat hij grafwaarts? (Groenezodig?) 3: Gij, onderwijzers, die dit leest! Weest onbe zorgd en onbevreesd. Ten eerste zal 't nog jaren duren, alvorens wij de kind'ren sturen, naar 't schoolvertrek in eigen woning. De ruimtenood kraait nu nog koning! Ten tweede zal dit plan nog jaren... voor de voltooiing zorgen baren. Ten derde, in de trant van 't land, 'blijft oude vorm in schoolverband 1 Elk kind eist eigen zorgen, daarvoor staat slechts Meester borg. Zodat de School der Te levisie, verbétering eist en revisie! In ieder huis stelt men als eis: een leerkracht bij het onderwijs, waardoor men 't aantal paedago- gen, niet gaat verlagen, maar verhogen. Pri vaatles wordt iets algemeens, en heus: ik zeg het maar inééns: een gouden tijd breekt voor u aan. Dus stort pensioengelden geen traan. In de nabije Wondereeuwenzal men om onderwijzers schreeuwen, en daarbij geeft Gij voor de Staat les, maar men betaalt u naar privaatles. Misschien dat Groot-Kapitalen, die altijd alles éérder wis ten, reeds thans bij televisie zweren, en zó hun kind'ren laten leren. Die lui, die dicht bij Philips wonen... die kunnen pio nierswerk tonen! Dus waarom zoudt g' U Zorgen Maken? Misschien komen reeds Morgen Zaken! S.E.C-—BARNEVELD 7—0. Om in het nieuwe seizoen goed besla gen ten ijs te komen, bestaat bij S.E.C- het voornemen de komende zomermaan den intensief te trainen en om het ploeg- vertband zo hoog mogelijk op te voeren, zullen zoveel mogelijk wedstrijden voor het eerste elftal worden georganiseerd. In verband hiermede speelde S.E.C. Zon dagmiddag tegen het eerste team van Barneveld. Jammer was het, dat Bar- neveld met enige invallers in het veld verscheen, waardoor het vertoonde spel der gasten wel iets tegenviel. Reeds na tien mniuten nam S.E.C- de leiding, toen midvoor Westerveld een voorzet van rechts ineens wist in te schieten. 10. Een geljjk opgaande strijd volgde, hoewel de S.E.C.-aanvallen ge vaarlijker waren dan die van Barneveld. Toch combineerde de Barnevelders vrij goed, maar de trapvaste SEC-achterhoe- de bleek niet te passeren. Eenmaal dach ten wij de gasten te zien scoren, maar rechtsback Koster wist het harde schot nog uit het doel te koppen. Er waren 25 minuten gespeeld, toen M. Maassen, die deze middag een prachtige partij voetbal speelde, handig langs de Barneveld-verdediging .dribbelde om daarna een hard en goed gericht schot te lossen, dat voor de doelman der gas ten te machtig bleek. 02. Hoewel Bar neveld krachtige pogingen deed de ach terstand in te lopen en ook enige hoek schoppen forceerde, gelukte haar dit niet en de rust kwam dan ook met een 20 voorsprong voor S.E.C- Na de hervatting kwam S.E.C- terstond weer in de meerderheid en is dat vrij wel in de tweede helft gebleven. Er werd uitstekend gecombineerd in de S.E.C.- voorhoede en de verdediging der gasten werd voor moeilijke problemen gesteld. Het was de kleine S.E.C.-linksbinnen E. v. d. Horst, die met een mooi diagonaal gehot de stand op 50 voor S.B.C- wist te brengen. De druk op het Barne- veld-doel hield aan en het was na 20 minuten O. Maassen, die roet een hard schot net onder de lat het 4e doelpunt voor S.E.C- scoorde. Wel trachtte Bar neveld het spel te verplaatsen, maar de goed aansluitende SEC-middenlïnie was onvermurwbaar en met goed geplaatste ballen werd haar voorhoede steeds maar weer ten aanval gestuuwd. Een straf schop werd door S.E.C- niet benut. Met man en macht stond Barneveld te ver dedigen, hetgeen echter niet kon verhin deren, dat O. Maassen kort achter el kaar de score voor S.E.C- tot 60 wist op te voeren. Het was tenslotte mid voor Westerveld, die een kopbal van rechtsbuiten Klomp fraai langs de Bar- neveld-keeper wist te koppen en daar mede de eindstand op 70 voor S.E.C. bracht. De voorwedstrijd S.E.C- 3Barneveld 2 eindigde in een kleine 10 overwinning voor S.E.C- 3. B.D.C- WINT VAN S.D.O. Al is het ongetwijfeld een mooie- pres tatie van B.D.C van de vierde klasser S.D.O- uit Bussum met 32 te winnen, toch viel het spel niet mee. Vooral het plaatsen en het positie kiezen liet nog te wensen over. Dit Was bij de gastheren veel beter verzorgd. Voor de rust was BDC, profiterend van de vrij sterke wind, het meest in de aan val. Beide partijen wisten eenmaal ,(BDC door Gerard van de Berg) te doelpunten. In de tweede helft wist dezelfde spe ler de stand op 31 voor BDC te bren gen. SDO slaagde er slechts een keer in de prima spelende doelman Bep Eps- kamp te passeren, zodat hef einde kwam met een 32 overwinning voor de Soes- ters. JEUGD VAN DE STRAAT. Het plan van de bewoners van de Ker- kebuurt om hun kinderen een speeltuin cadeau te doen, belooft werkelijkheid te worden. Een ieder, die zich de moeite getroost om even een kijkje te .gaan ne men op de Peter van de Breemerweg, kan dit met eigen ogen aanschouwen. Reeds zijn de eerste schommels klaar. Ook de twee draaimolens voor de kleu ters zijn reeds opgebouwd. Nog .slechts enkele weken en het zal met de stilte qP de Zwarteweg gedaan zijn, want dan zul len Soester kinderen daar naar harte lust genieten. KANARIES VLEUGELLAM. Zo goed het tegenwoordig in onze ge meente met de postduiven gaat, zo slecht is het gesteld met haar „zusjes", de Soes ter kanaries. Zó slecht zelfs, dat men op de in Zonneheuvel gehouden jaarver gadering besloten heeft de E.S.K.V. (Eer ste Soester Kanarievereniging) op te/ hef fen. Wel zal iedereen in Soest, indien hij dit wenst, zoveel kanaries mogen hou den als hij zelf verkiest, maar hij zal in het vervolg naar de vreemde moeten, om te vernemen, of zijn .pietje ook wer kelijk tot de edele zangers behoort, want met de traditionele kanarietentoon stelling in Zonneheuvel is het voorgoed gedaan. BILJARTEN. Vrijdagavond j.1. vond te Leiden de re turn-wedstrijd plaats tussen de Leidse Biljartvereniging „De Poort van Cleef" en de Soester Biljartvereniging „De Gou den Ploeg". Wist de Soester ploeg in de thuiswedstrijd met 51 te zegevie ren thans gingen de Leidenaren met de overwinning strijken. De hoofdklasse speler L. legelaar speelde wederom een sublieme partij, maakte in zijn 2e .en en 5e beurt twee prachtseries, resp. van 147 en 130 carambols en beëindigde zjjn partij van 600 carambols in 13 beurten en hoewel R. Stalenhoef ook in de 6e beurt de aanwezigen deed genieten van een fraaie serie van 113, bracht hij het niet verder dan 235 carambols. A- v. d- Heiden wist de eer voor „De Gouden Ploeg" te redden door zijn ,par- tij met 200 tegen 172 in 19 beurten van zijn tegenstander J. Schouten te win nen. P. Stalenhoef bleef iets onder de maat en verloor met 23 carambols ver schil van G. Tegelaar. De gedetailleerde uitslag is: L. Tegelaar (600) 600 13 147 26.15 R. Stalenhoef (250) 235 13 ll3 18.07 J. Schouten (200) 172 19 43 9.05 A. v. d. Heiden (200) 200 19 32 10.50 G. Tegelaar (200) 200 2Q 30 10.00 P. Stalenhoef (200) 177 20 32 8.85 GEVONDEN VOORWERPEN. Zwarte glacé handschoen, bruin lederen schakelriem, bril met hoorn montuur, schort gemerkt E.J., bruin wollen hand- - schoen r zifverbün^f 3P0" grïjs"_kïnderjas- ie, licht groene hoofddoek, blauw ge streepte sjaal, bruine bal, autoped, bloedkoralen halsketting, blauw witte ceintuur, witte leghorn, bruine linker want, huissleutel, dames sportportemon- naie, padvindersriem, kruisje, br. vul penhouder, blauw hoedje, vulpenhouder, ceintuur met gesp, zilv. armband, zwar te hond, bruine portemonnaie met geld, witte schapenwollen want. Inlichtingen politiebureau, Van Weedestraat. LEZING OVER DE MATTHEUS PASSION. Voor de Volksuniversiteit hield Casper Höweler Maandagavond in de zaal van de Ned. Protestantenbond een lezing over de Mattheus Passion. In verband met de uitvoering van deze passie op 8 dezer in de Grote Kerk alhier zou men voor deze interessante voordracht meer belangstelling hebben verwacht. De heer D. Oostelaar, die de Van Weedcstr. 23 Tel. 2577 KERKSTRAAT 20 Gaarne verstrekken wij U daarover inlichtingen. SOEST TELEFOON 2452 spreker inleidde, sprak dan ook hierover zijn teleurstelling uit. De heer Höweler begon zijn uiteenzet ting met het ontstaan van de passiespe len te verklaren. Reeds in de vroegste middeleeuwen werd de Mattheus Pas sion e.a. in de RK- Kerken uitgevoerd op Gregoriaanse wijze. Dit vond bij uitstek plaats op Palmzondag. Later werd met deze traditie gebroken, zoals b.v. blijkt met de opvoering in de Grote Kerk te Naarden. In de 16e eeuw werd de gehele passie in een vier- of vijfstemmig acapellakoor gezongen. Men gebruikte hierbij tot 1672 uitsluitend de 'bijbelteksten. Joh. Sebastiaan Bach bracht hierin ver andering. De tekst werd vrijer en meer berijmd. De wijze van uitvoering ver schilde ook veel met de tegenwoordige voordracht. Bach had b.v. bij zijn eerste uitvoeringen slechts de beschikking over 32 zangers, meestal uit knapen bestaan de. Ook de echte solisten ontbraken. Om beurten zongen jongens en mannen. Vervolgens zette spreker uiteen hoezeer de Johannes Pass'ion van de Mattheus Passion verschilde. Verschillende figuren uit het lijdensver haal liet spr. de revue passeren, daarbij geassisteerd door zijn gramofoon, welke het gesproken woord ten zeerste verdui delijkte. BEKROOND. De heer J. C. van Boven alhier won met zijn hond „Excellentie van Carnicla", een roodharige teckel (reu), op de Win ner Tentoonstelling in het Rai-gebouw te Amsterdam een tweede prijs met de kwalificatie „Zeer Goed" en een specia le prijs voor het op één na beste dier in zijn klasse. LEDENVERGADERING K.V.P- In verband met de komende raadsver kiezingen hield de Katholieke Volkspar tij, afd. Soest, gisterenavond in hef St. Josephgebouw, een goed bezochte leden vergadering. In zijn openingswoord wees de wnd- voorzitter, de heer J. H. Hom, er op, dat door inschakeling van de bestaande standorganisaties een vlotte candïdaat- stelling kon worden verkregen; zowel de boeren als de middenstanders en de arbeiders hadden met inzending van een cendidatenlijst hun wensen kenbaar ge maakt. Komende tot de candidaatsfejling deel-, r- rie rdè~voorzitter medèf dathet bestuur van mening was, dat de thans zitting hebbende raadsleden dienen te worden voorgedragen. Hiermede kon de vergadering accoord gaan, nadat op een vraag uit de ver gadering de verzekering was gegeven, dat hef politiek advies in de definitief vast te stellen candidatenlijst het laatste woord zou hebben. Vervolgens werd met zitten en opstaan een veertiental candidaten gekozen en wel; H. J. S- Clemens. A. P. Hilhorst, R. Hilhorst. G. van 't Klooster, W. Schim mel, W. G. van Zadelhoff, H. Klaren- beek, A. v. d- Winden, H. Butzelaar, B. Roest J-. Zoetelief, J. Hoppenbrouwers en L. Rasch. Voor de afdeling Soesferbergi van de K.V.P. zullen nog candidaten, welke op de ranglijst resp. 4e en 9e worden ge plaatst, hieraan worden toegevoegd. Het werd niet onmogelijk geacht, dat de K.V.P.-fractie bij de a.s. verkiezingen, met wat geluk, inplaats van 6, 7 zetels ten deel zullen vallen. Het college van het politiek advies werd als volgt samengesteld: C. Kok, A. G. Hilhorst, A. Stalenhoef, C- v. Schalk wijk, C. Visser, B. v- d. Linden, J. ,Kok en P. Kok. Met een opwekking van de voorzitter om bij de a s. verkiezingen voor de gros lijst op 24 April, de partijdiscipline te bewaren, sloot deze de vergadering- 318. Thans eerst herinnerde de vreem deling zich, dat hij zeer gewichtige mis sives in zijn zadeltas verborgen had,^ die in geen geval in handen van den vijand mochten vallen. Het paard was echter weggerend en misschien gepakt door de soldaten. 319. Kapitein Gay had inmiddels weer een vermetel plan bedacht, dat zeer ge waagd was. De soldaten zouden natuur lijk in de omtrek gaan zoeken naar de kinderen, die hun zo lelijk bij de neus genomen hadden en daarvoor moesten zij het smalle bruggetje passeren. 320. Onder de brugsfeunsels werd han dig een vaatje buskruit verborgen, waar aan een lont bevestigd was, zodat een vlammetje voldoende was óm alles in de lucht te laten vliegen. Kapitein Gay gaf nauwkeurig zijn orders en vertrok.'

Soester Courant | 1949 | | pagina 2