HET BEGEERDE DOEL. 70 jaar Einstein* UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Ingezonden stukken. Oftlclële mededelingen. SOEST. IN DE HOEK. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag ,en Vrijdag. 25e JAARGANG No. 29. Bureau: Van Weedestraat 35 Telefoon 2566 - Giro 126156 Abonn. per kwart, fl.50 - p. post f 1.75 DINSDAG 12 APRII. 1949. In de jaren vóór de oorlog waarde het spook van de werkloosheid door Neder land. Meer dan 300.000 werklozen in het topjaar zelfs 400.000 leefden van de steun. Als men beweert, dat daar door een mïllïoen mensen direct in hun bestaan werden getroffen, slaat men de plank niet ver mis. De oorlog maakte daaraan met één slag een einde. Mars is in de regel, helaas, een goede werk loosheidsbestrijder, al is hij dit niet in economische zin. Natuurlijk hebben de geallieerden zich tijdens de oorlog al over het werkgele genheidsprobleem beraden. De overwin ning zou hen in staat stellen het eco nomische leven opnieuw tot ontplooiing te brengen. Onmiddellijk na de bevrij ding zag het er in Nederland naar uit, dat inderdaad het werk tot herstel en vernieuwing voldoende gelegenheid zou bieden de werkloosheid volledig uit te bannen. Sociale voorzieningen zouden er verder voor kunnen zorgen, dat sei- zoens-werkeloosheid tot geringe propor ties werd teruggebracht en zeker geen economisch nadelige gevolgen met zich zou slepen. Helaas is die verwachting beschaamd. Vier jaar na de bevrijding strekt het spook zijn klauwen wederom uit om het economische leven te ontwrichten. Dit geldt niet alleen Nederland, maar ge heel Europa. Volgens de cijfers van het Internationale Arbeidsbureau te Geneve waren er omstreeks de jaarwisseling in Italië meer dan 2.1 millioen werklozen, in België 250.000, Denemarken 70.000, Finland 9.000, Franrijk en Zwitserland 15.000, Nederland 80.000. Rekent men daar de jonge mensen bij, die de wa penrok dragen want in wezen zijn deze niet in het productieproces opge nomen, hoe noodzakelijk hun taak ook is uit ander oogpunt bezien dan komt men voor ons land tot een ontstellend hoog cijfer. Tot overmaat van ramp komt Minister In 't Veld vertellen, dat in de laatste maanden hier te lande een evenwicht is ontstaan tussen materiaal err arbeids krachten en dat men zich in sommi ge streken al ongerust maakt over de komende werkloosheid. Aannemende, dat de regering van goe den wille is, illustreert een en ander de grote moeilijkheid een economisch gerichte politiek (e bedrijven, die dergelij ke verschijnselen weet op te heffen of te voorkomen. Het is eigenlijk bescha mend voor de mensheid, dat zij na zo vele navrante ervaringen ie hebben opge daan, niet in staat blijkt te zijn vol doende werkgelegenheid te verschaffen. Het moet ons toch wel iets zeggen, dat op elke 1000 Nederlanders er 16 werke loos rondlopen. Een verklaring hiervoor is gemakkelijk te geven, doch met een verklaring alléén houdt de verantwoor delijkheid van de overheid en van heel ons volk niet op. „De werkgelegenheid is één der belangrijkste kernproblemen van de hedendaagse samenleving", heeft minister Joekes verklaard. Vijftigdui zend werkkrachten komen er per jaar in ons land bij, als gevolg van de gesta dig groeiende bevolking. Indien niet op korte termijn krachtige "maatregelen wor den getroffen, staan we wederom aan de vooravond van een massale werk loosheid. De instelling van een staats commissie-Van Rhijn, die het probleem zal onderzoeken, mag weliswaar worden gezien als een poging het kwaad te ke ren, het feit dat de voorbereiding tot een ontwerp-noodwet Wcrkloosheidabe- strijding als eerste punt op het pro gram staat, betekent voor ons, dat de regering vooralsnog niet in staat is het kwaad zelve te keren. Aan een wet op de werkloosheidsbestrijding is geen be hoefte, wel aan werk. Bij de viering van de zeventigste verjaar dag van Einstein is veel aandacht ge schonken aan zijn pacifistische denkbeel den, zijn afkeer van dictatuur en nazi isme, zijn joodse wijsgerige denkbeelden en dergelijke, omdat het inderdaad' moei lijk in in een krant iets wezenlijks te zeg gen omtrent zijn wetenschappelijke theo rieën waarvan de relativiteits-theorie wel het meest bekend en het meest afschrik wekkend is. Toch is de kern wel voor ieder te begrijpen. Men weet natuurlijk niet, dat men ner gens een vast punt vindt in het heelal. Archimedes had er reeds vergeefs naar gezocht. Elk hemellichaam is in bewe ging. Indien men nu iets meet, moet men dat doen in verhouding, in betrekking, in relatie tot iets anders' Zelfs op aarde is het gewicht niet overal hetzelfde. Een ki lo, een liter water dus, is niet overal gelijk. Want het gewicht, de zwaarte, drukt uit, dat iets naar het middelpunt der aarde wordt getrokken: zwaarte kracht is feitelijk aantrekkingskracht der aarde. Daar echter aan de polen de aar de is afgeplat, de afstand van het mid delpunt dus kleiner dan aan de evenaar, is de zwaarte niet overal gelijk. Waar dit geldt voor de aarde, is het nog veel juister voor het heelal. Nü heeft Einstein op velerlei gronden aan genomen, dat er toch éne maat was: de snelheid van het licht. En zo kan onen dus toch weer „meten". Wat is nu ech ter licht? Niet een trilling van ether. Vroeger meende men, dat het heelal ge vuld was met een fijn gas, ether. Einstein verwerpt die theorie, omdat er geen en kel bewijs voor is. Een lichtstraal is dus geen trilling van ether, maar een „bom bardement" van fijne deeltjes uit een brandend centrum. Ter vergelijking den- ke men bijvoorbeeld aan radium_, dat energie uitzendt. Alle energie is in we zen gelijk, of zij zich voordoet als licht, als kracht of als warmte. STOF EN ENERGIE. Indien nu stof dus energie uitzendt, ver liest ze dan iets van zichzelf? Vroeger zeide men: stof heeft kracht. Hoe kan die stof nu iets van haar kracht kwijt raken? Einstein ziet het anders: er is geen wezenlijk verschil tussen stof en kracht. Stof gaat over in kracht, deze is een andere vorm er van. Wij weten dat bij steenkool: de steenkool wordt tot as, en heeft de warmte afgegeven. Maar- die warmte is maar een heel klein deel tje van de werkelijke energie, welke de steenkool is. Zou men kool geheel tot energie kunnen doen overgaan, dan wa re de kracht ontzettend. Het atoom {het kleinste denkbare stofdeeltje) „splitst" dan en geeft een geweldige ontploffing: beginsel van de atoombom. Die ontplof fing zoals bij benzine moet ook voor vredesdoeleinden bruikbaar zyn. (Men denke aan de ontploffingsmotor) De methode daarvoor te zoeken is ech ter geen kleinigheid- HET BEGRENSD HEELAL Indien nu stof gelijk is aan energie, en stof heeft aantrekkingskracht, dan heeft natuurlijk energie die ook. Dus: licht stralen hebben aantrekkingskracht en worden zelf ook weer aangetrokken. (De aarde trekt de maan aan, maar de maan trekt zelf ook weer voorwerpen aan in haar nabijheid, zoals meteoren). Gaat nu een lichtstraal uit van de zon, dan wordt die „uit haar rechte baan getrokken" door andere hemellichamen en andere energiën. De lichtstraal is dus gekromd. Maar elke beweging is ge kromd, van elk lichaam, van elk licht- Een kromme lijn is nu een deel van een cirkel of een ellips. Dus alies beweegt zich in cirkels of ellipsen. Niet in een eindeloze rechte lijn, maar in lijnen, die bij hun uitgangspunt terug keren. De hemellichamen vormen een begrensd heelal. Dat betekent natuurlijk niet, dat de ruimte begrensd zou zijn, alleen wat er in die ruimte is. Nu vergete men niet, dat veel van de ze theorieën op de grens liggen van de wijsbegeerte, en al geen echté „weten schap' meer is. Zij zijn theorieën, om moeilijke verschijnselen te verklaren, een visie, bevestigd door tal van feiten, maar ook weer betwist. Mochten zij ech ter niet geheel juist blijken, dan heb ben ze ruimschoots bijgedragen tot die pere kennis en voortgaand onderzoek. Als schakel in die keten is Einsteïns theorie niet te missen. Geachte Redactie. In het belang van de Soester Midden stand verzoek ik U opname van onder staande regelen. Dezer dagen werden wij, Soester winke liers, „verblijd" met 'n bekendmaking, dat onze gemeente dezer dagen zal worden verrijkt met een nieuwe, Pro testants Christelijke courant. Naar mij van deze zijde werd medege deeld, blijkt dit laatste niet geheel juist te zijn en moet dit blad worden gezien als een Anti-Revolutionnair blad, voor al omdat uitsluitend personen aan het roer zitten, die deze gedachte zijn toe gedaan. Een en ander is zeer verklaarbaar., voor al als we bedenken, dat over enige maan den de gemeenteraadsverkiezingen weer gehouden worden en propaganda nodig is. Dat men propaganda maakt in zo'n tijd is begrijpelijk, maar men moet dat niet doen door middel van een courant, om dat die propaganda dan voor het over grote deel wordt betaald door de Soes ter winkeliers, ook door hen, die dit be ginsel niet zijn toegedaan, omdat zij het zijn, die dit blad door middel van hun advertenties voor 't overgrote deel op de been moeten houden. Een ietwat rare smaak krijg ik boven dien in de mond bij het doorlezen van het drukwerkje, waarin de ondernemers, waaronder zich geen enkele winkelier bevindt, zich opwerpen als beschermers en voorvechters der plaatselijke midden stand. Ik ben tamelijk oud geworden in zaken, maar heb het nog nooit meegemaakt, dat personen zich beijveren voor meer welvaart van een stand, waartoe zij zelf niet behoren. Neen heren, laat U dit gerust aan de middenstanders zelf over. Niemand be ter dan zij zelf weten welke wegen zij daarvoor moeten inslaan. Een dezer wegen is bijvoorbeeld de in de laatste vergadering onzer Winkeliersvereniging besproken wenselijkheid geen adverten ties meer te plaatsen in programma's en bladen met weinig reclame-waarde en daaronder reken ik elk blad, dat onder de ogen komt van slechts een enkele groep of gedeelte daarvan. Waar zou het heen moeten als alle po litieke partijen het in het hoofd kregen in eigen plaats een courant te gaan uitgeven. Jammer genoeg is reclame voor een zaak onmisbaar en veel reclames te hoog in prijs in verhouding tot de uitkomsten. Juist daarom is het van het grootste belang zeer goed na te gaan waaraan wij onze reclame-gelden besteden. Als wij bij onze inkopen niet alleen zien naar de kwaliteit, maar ook naar de kwantiteit, dan is dat in de eerste plaats nodig bij het inkopen van onze reclame. Nog een andere onaangenaamheid moet mij van het hart. Waarom heeft men in de circulaire niet medegedeeld, dat 'de nieuw uit te geven courant wordt ge drukt op de zaak, welke in de bezet tingstijd „De Soester" uitgaf, het blad, dat zich gedurende laiige jaren in dienst stelde van de N.S.B. en de bezetters en hoe goed het dit dee/d is een ieder nog zeer goed bekend. Daar het voor mij vaststaat, dat het overgrote deel van de inkomsten van een krant komen uit de advertenties, daar zult u, mijne heren, toch niet geloven, dat wij middenstanders er iets voor voelen onze gelden te laten brengen naar die zaak, waarvan de leider, nu weer aan deze zaak verbonden, mijn zaak en een paar honderd andere za ken bezocht, ter verkrijging van inlich tingen, toen de bezetters plannen had den een groot deel onzer zaken te slui ten en ons naar Duitsland te zenden. Ik geloof, dat vele inwoners ons voor slappelingen zouden uitmaken en onze zaken zouden boycotten. U dankend voor de opname. Een lid van de W inkeliersvereniging. Wegens te late inzending heeft opname eerst heden plaats. Aan mijnheer X., die ons eveneens e2n stuk ter plaatsing deed toekomen over bovenstaande aangelegenheid, delen wij mede, dat opname hiervan niet kan plaats hebben, omdat, ten eerste, hij zijn naam niet aan ons bekend maakt en ten tweede wij in ons blad geen po lemiek wensen over de politiek. Red. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van Th. J. C. Smink, Ringweg 14, Soest, om in perceel Beetzlaan 44, kadastraal 'bekend in sectie H Nr. 5023, een machine-repa ratie-inrichting te mogen oprichten, door hen is verdaagd. DE MATTHaUS PASSION. Zo is dan Vrijdag j.1. ook in onze ge meente de Mafthaus Passion uitgevoerd. Dank zij het zeer te prijzen initiatief van de Volksuniversiteit is dit mogelijk geworden. Het heeft ons echter ten zeerste be vreemd, dat zo weinigen zich hadden op gemaakt om dit gebeuren mede te maken. Zijn er in Soest dan niet meerderen, die iets dergelijks op prijs stellen? Ook ver namen wij, dat van de leden van ,,'t Nut' en van dc zangvereniging „Excelsior", die tegen gereduceerde prijs toegang hadden, zo goed als geen enkel lid aanwezig was. En waar was de andere helft der leden van de Volksuniversiteit? En tenslotte, waar was dat gedeelte der bevolking, dat men uit religeuze overwegingen zou heb ben kunnen verwachten Het moet ons van het hart: Het is bla merend voor Soest. Ware het een of andere dilettanten-uitvoering geweest, dan zou dit alles tc begrijpen zijn, maar deze uitvoering was een zeer goede. Wij hoorden iemand zeggen, dat b.v. het koor wel haast niet behoefde onder te doen voor het koor van Naarden. Wij hoorden de uitvoering van ditzelfde ge zelschap 't vorig jaar in Bilthoven en bovendien was ons de naam van Theo de Vries een waarborg voor een artistiek verantwoorde, goed voorbereide uitvoe ring. Het is de vorige week al Altantisch Pact geweest wat de klok sloeg en al is het Pact dan ook eigenlijk 10 jaar te laat gekomen, we moeten blij zijn, dat zoveel landen, waaronder enige gro te broers, de handen ineen hebben ge slagen en elkaar bijstand beloofden" in tijden van nood. Dat klinkt allemaal prachtig, al hoopt natuurlijk een ieder, dat het nooit zo ver zal komen, maar als ik het zeggen mag vindt ik de bewoordingen, waarin bijstand wordt beloofd, niet positief ge noeg. Als ik met m'n buurman afspreek, dat ik hem te hulp zal snellen als hij, door wie ook, wordt aangevallen, heeft hij niet veel aan mij, wanneer ik eerst een paar uur uit het raam naar hem ga zit ten kijken, geen vinger uitsteek en hem alleen maat met goede raad over stelp. Ik behoorde niet te kletsen, want daar heeft de man niets aan en wat ik tiu van het Atlantische Pact weet, komt ook neer op de mogelijkheid, dat men >eerst een poosje uit het raam gaat hangen om de situatie eens aan te .kijken. Er is niet zonder meer afgemaakt: wan neer een van de leden wordt aangeval len snellen wij met al onze militaire macht te hulp. Néén, er zal hulp worden geboden op materieel gebied en des noods, of zo mogelijk, militair. Dat klinkt mij niet overtuigend genoeg. De mogelijkheid om de zaken eerst even aan te zien, had niet mogen worden opengelaten. Tegen de tijd, dat een paar kleintjes van de landkaart zijn wegge veegd zijn „de kat uit de boom-kijkers" wellicht tot een besluit gekomen om tóch te hulp te „snellen", maar dan zif ten wij met de.gebakken peren en begint opnieuw de ellende van wachten op „D-day" en alles wat daar mee samen hangt. Begrijpt u mij goed. Ik ben ingenomen met het Pact, want het is ten minste een begin, maar ik ben niet voldaan. Dat zal ik pas zijn, als wij elkaar, zon der omwegen en kansjes om er onderuit te komen, beloven: Als er iets gaat ge beuren, ben ik bij je. Metéén. Zonder dralen. Met alles wat ik heb. Hier is m'n poot er op. Punt. Uit- H. OEKMAN. Dit kleine aantal bezoekers is daarom ook zo jammer, omdat hiervan het ge volg is, dat een uitvoering het volgend jaar niet zal kunnen doorgaan. Wij had den gehoopt, dat ook hier de goed® traditie van een jaarlijkse uitvoering zou kunnen worden gevestigd. Wat zullen wij nog van de uitvoering zelf zeggen. Dat er opmerkingen te maken zijn zullen de betrokkenen en de heer De Vries zelf wel het beste weten. Per soonlijk zijn wij zeer getroffen door de Evangelist en de Christus-vertolker, al kwam het ons voor, dat hij door verkoud heid of anderszins deze keer niet zo goed gedisponeerd was als het vorig jaar. Maar ook de andere solisten waren voor treffelijk, de een wellicht beter dan d« ander. Het koor zong prachtig, beschaafd en was paraat in de turbae en het or kest heeft correct en volgzaam het in strumentale deel verzorgcL Met genoe-; gen hebben wij de bekende viool-solo gehoord en de blazers, alsmede organist en continuo-spelers waren allen zeer goed. Ten slotte, het geheel overziende, heeft het ons verheugd, dat de heer De Vries van een sobere uitvoering houdt; er was gelukkig geen geromantiseer. Hij heeft 't geheel in de geest van het werk en de stijl van Bach's tij*d tot klinken gebracht en daarvoor zijn we hem dank baar. DODELIJK ONGEVAL. Op de betonweg tussen Hilversum en Loosdrecht heeft een zeer ernstig onge val plaats gehad, dat aan een 50-jarige inwoonster uit onze gemeente het leven heeft gekost. Deze dame, de 50-jarige ongehuwde B. N. van Schaik, wilde op haar fiets de betonweg oversteken, waarbij zij vermoe delijk onvoldoende op het snelverkeer heeft gelet. Dc bestuurder van de luxe auto claxonneerde en meende, dat de wielrijdster zou afstappen. Toen hij tot zijn schrik bemerkte, dat de dame door reed en het snelverkeer geen voorgang gaf, remde hij uit alle macht en gooide het stuur om, Hij kon echter niet ver hinderen, dat de wielrijdster tegen de linkerzijde van de wagen botste met het noodlottig gevolg, dat zij op slag dood was. Aanvankelijk kon men de identiteit van liet slechtoffer niet vaststellen, maar het vinden van een recept van een apotheker bracht hierin opheldering. GESLAAGD. Aan de vrije universiteit te Amsterdam slaagde voor 'f doctoraal examen schei kunde onze plaatsgenoot H. v. Winsum-

Soester Courant | 1949 | | pagina 1