De gemeente-secretaris jubileert PASEN. PASEN. Brandpunten der Internationale Politiek. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK MENSEN EN NATUUR, 40 jaar dienaar van de Soester gemeenschap Olficlële mededelingen. SOEST. Koninginnedag 30 April. IN DE HOEK. Burgerlijke stand. VRIJDAG 15 APRIL 1949. 25e JAARGANG No. 30. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag ,en Vrijdag. BureauVan Weedes traaf tS Telefoon 2566 - Giro 126156 Abonn. per kwart, fl-50 - p. post f 1.75 Wat komt gij bij de doden zoeken? Uw Heiland is reeds opgestaan. Aanschouwt het graf en zie deez' doeken, Gaat heen, Hij is U voorgegaan. O nietig mens, kom tot bezinning, Wat blijft gij bij dit graf nog staan? Niet aan de dood is d'overwinning Het nieuwe morgenlicht breekt baan. En zo is dan de dood1 Verslagen, Het licht breekt door de duisternis. Dit is het God'lijk welbehagen, Hetwelk ook nu nog merkbaar is. Zo is er dan ten eeuwigen dage Het licht van Zijn herrijzenis. „Wat zoekt gij de Levende bij de do den?... De Heer is waarlijk opgestaan!" Ziehier in enkele woorden de kern van het Paasfeest, dat wij Christenen weer zullen vieren. De Paasklokken zullen voor Nederland luiden in een ontluiken de natuur, die ons duidelijk maakt, diat het leven de dood heeft overwonnen. Hoe oneindig groot zijn de tegenstellin gen, die ons in deze dagen omringen. Een mensen-wereld, die niet aan de toekomst durft denken, die in spanning en vaak met ingehouden adem de talloze con ferenties volgt en afwacht of wederom niet de lont in hef kruit zal worden ge worpen, een wereld, die zich tot over de tanden schijnt te moeten bewapenen om dood en verderf buiten te sluiten. Levende mensen, die zich menen te moeten beschermen door de dreiging met een gruwelijke dood. Was het niet een der vooraanstaande staatslieden, die ronduit verklaarde, dat ons wereld deel reeds lang in een poel van verderf zou zijn gestort, indien er geen atoom bom-geheim had bestaan? Zo rust qp de vrees van algehele vernietiging, het le ven der mensen, een leven, dat slechts angst kent, angst voor de toekomst, een leven, dat van dag tot dag wordt ge leefd. Niet vooruitzien, niet denken. Van dag tot dag zoeken wij de levenden bij de dod»m. Slechts door dreiging met die dor.e q/Ven wiu in leven- Ja, hoe fel in tegenstelling met deze door de mensen gemaakte wereld is het leven in de natuur. De bloeiende bollevelden zullen in deze Paasdagen duizenden trekken. Doch men behoeft waarlijk niet ver van huis te gaan, om te ervaren, dat in de natuur elk jaar weer het leven over de dood ze geviert. Zelfs in het kleine onaanzien lijke stadstuintje staan reeds de hees ters in een nieuw, fris groen blad, over vele bomen waart reeds het lichte groen, de grauwe „katjes'" in de huiskamer zijn uitgelopen en de groene takjes verkon digen, dat het hout niet dor en dooid was, al leek het aanvankelijk wel zo. Nieuw leven in de natuur. Lammeren voeren in de wei hun vreemd soortige sprongen uit, het pasgeboren veulen draaft met stokkerige lange be nen achter het moeder-paard aan: jong, nieuw leven*overal. Maar straks wordt die voor dood en ver derf beangste mensen-wereld, temidden van deze ontluikende, van leven bruisen de natuur, in de kerken het paasevan- gelie gebracht: Wat zoekt gij de Levende bij de doden? Een woord voor allen, die geen enkel steunpunt meer in dit leven menen te hébben, een woord, eenvoudig, klaar en waar, waarop als een jubeltoon volgt: De Heer is waarlijk opgestaan door het Assemblee te doen behandelen, heeft onze vertegenwoordigers klanken van teleurstelling doen uiten, terwijl En geland en België eveneens hun bezorgd heid over het resultaat van een derge lijke bespreking hebben kenbaar ge maakt. Aan de vooravond van het ^.voor overleg' te Batavia mag immers een rechtstreekse inmenning van de zijde der V.N. als remmend worden gevreesd. De onsympathieke koehandel over door kleurlingen bevolkte gebiedsdelen is in de V.N:-Vergadering weer eens begon nen. Frankrijk waarschijnlijk over-ver- moeid van de inspanning, die het land moet opbrengen in Frans Indo-China, wil met een royaal gebaar afstand doen van „zijn" gebiedsdelen in donker Afri ka, zulks ten gunste van Italië. Hoe wel de laatste woorden hierover nog lang niet zijn gesproken en wij op de uitslag dezer besprekingen niet vooruit wensen te lopen, merken wij op, dat de wereld ondanks alle dure lessen nog weinig lering blijkt te hebben getrokken uit de koloniale geschiedenis. De zich dagelijks meer bewust wordende ge kleurde wereldbevolking zal eens die rekening presenteren voor een omsprin gen met hen en hun kinderen op een wijze, die alle perken der moraal te bui ten gaat. Generaal Mac Arthur, die sinds de be vrijding der Aziatische wereld de zor gen voor de opbouw van het Japanse Rijk van nabij kent, staat opnieuw voor een belangrijk probleem. Een aantal erg behoudzuchtige Chinese rejjeringsaanhan- gers zinnen op middelen om tot elke prijs een bezetting van Sjanghai en For- mosa door de Communisten tegen te gaan. Zy willen thans de Amerikanen bewegen om Japannese vrijwilligers aan de strijd tegen de Communisten te la ten deelnemen. Een beslissing wordt Mac Arthur wel vergemakkelijkt door de uitspraak van de Chinese president Li Tsung Jen, dat een dergelijke inmenging van Japanse zijde in principe volkomen onjuist zou zijn. Ondanks de voortschrijdende communis tische successen de rode troepen ruk ten deze week de laatste volkomen na tionalistische provincie Hupei binnen laat de Chinese communisten-leider Mac Tse Toeng humane klanken horen als: „Wij willen een politiek van genade." De spanningen in het Oosten onder scheiden zich overigens slechts door wa pengekletter van het gerommel in Eu ropa. Engeland kreeg zijn begroting voorge houden door de rekenkunstenaar Sir Cripps. Was „Budget-day" altijd een hoogtepunt van het parlementaire jaar in Engeland, deze keer zou de begroting voor Labour weieens minder prettige ge volgen kunnen hebben. Veertig procent van het nationale inkomen is bestemd voor belasting; het voedselpakket wordt duurder; huren worden verhoogd, kort om de Engelse arbeider kan voorlopig zijn plezier wel op. Terwijl de Grote Drie bekend maakten een accoord te hebben bereikt over het West-Duitse vraagstuk en de nieuwe Duitse staat een democratisch zelfbe stuur verzekerden met eigen handelsat- taché's incluis, herinnerde het Franse blad „L'Aube" aan de geschiedenis na '18 met de kreet „Nimmer herbewape ning voor Duitsland". Burgemeester en Wethoudersvan Soest maken bekend, dat op Goede Vrijdag de gemeentesecretarie en de bureaux van takken van dienst gesloten zijn. Voorts is de gemeentesecretarie, wegens verbouwing, eveneens gesloten op Zater dagmorgen, 16 April a.s. De ambtenaar van de Burgerlijke Stand zal echter op die dag van 11 tot 12 uur ter secretarie zitting houden uitsluitend voor noodza kelijke gevallen. (Ingang achterzijde). Evatt vroeg blijvende samenwer king aan V.N. en - -het kra kelen begon. Koehandel met de Koloniën weer 'begonnen. Wordt de oorlog in China een Aziatisch probleem? Bud get-day' een valkuil voor La bour? Heroprichting van Duitsland en de schrik der Franse pers. Met gepaste soberheid heeft Evatt de Assemblée der Verenigde Naties in de afgelopen week heropend. Terecht deed hij een beroep op blijvende samenwer king der deelnemende landen en bracht hij het werk van de onvergetelijke pre sident Roosevelt in herinnering. De Agenda-commissie der Algemene vergadering is inmiddels zeer druk aan het werk getogen. Het staat vast, dat de toelating tot de V.N. van Israël en Ceylon op de agenda zullen komen en dat ook het Hongaarse proces tegen Kardinaal Mindszindty zal worden be handeld. Dit laatste punt natuurlijk on- de protest van Russische zijde. Aan pro testen heeft het trouwens gedurende het vergaderen der Agenda-Commisie niet ontbroken en ook ons land heeft hierin ten rechte zijn aandeel gehad. Het voor stel om de Indonesische kwestie weer Zondag 1 Mei a.s. is het precies veertig jaar geleden, dat de heer J. G. A- Ba tenburg op de gemeentesecretarie alhier zijn ambtelijke loopbaan begon. Na ander half jaar als volontair werk zaam te zijn geweest, volgde er 1 Mei 1909 zijn aanstelling tot onbezoldigd ambtenaar ter secretarie. Een benoeming, zonder dat tegelijkertijd! een honorarium wordt toegekend, klinkt ons wel zeer ongewoon in de oren, maar men moet bedenken, dat de verhoudin gen, speciaal op ambtelijk gebied, toen geheel anders lagen. Hierover heeft de a.s. jubilaris in een onderhoud, dat hij ons, in verband met zijn a.s. jubileum, welwillend toestond, een en ander verteld. Toen de vader van de heer Batenburg, wijlen J. G. A- Batenburg Sr., zich in 1870, komende van Groenlo, als arts al hier vestigde, zal hij zeker niet hebben vermoed, dat een zijner zonen de naam Batenburg onverbrekelijk aan het Soes ter ambtelijke leven zou verbinden. Te Soest geboren en getogen, brak na de lagere schoolperiode het tijdstip aan, waarop een richting moest worden ge kozen. Misschien wel in de stille ver wachting, dat de zoon het voetspoor van de vader zou volgen, werd hij naar het bekende onderwijsinstituut te .Rolduc gezonden. Vier jaren volgde dé jubilaris van thans daar het H.B.S--onderwijs- Toen kwam hij terug naar Soest, om dit niet meer te verlaten. Op 7 December 1907 kwam hij n.1. als volontair op de secretarie, om zich on der leiding van de toenmalige gemeente secretaris, dè heer Jonkergauw, practisch te bekwamen voor een functie in over heidsdienst. Mr. Lothe van Doelen Gro the was toen burgemeester van onze ge meente. Het gehele secretariepersonéél bestond behalve genoemde heer Jonker gauw, uit de heren Alders en Benschop en twee volontairs, de heer Batenburg en Jhr. Rutgers van Rozenburg, die later burgemeester van Eemnes is geweest. Er waren in het geheel 2 politie-agenten, de heren Beuzel en R. v. d- Berg Jets. Dan was er nog zegge en schrijve één wegwerker in functie, Willem Sukel. De zandwegen in Soest waren er dan ook naar. In velerlei opzicht is er in dcloojp der jaren verandering gekomen. Het. secre- tariepiersoneel bestaat thans uit 3§ amb tenaren; het politiecorps telt 39 leden en Gemeentewerken heeft ruim 40 men sen in dienst. Dan spreken we nog niet van het gasbedrijf met zijn 20 man be zetting, de keuringsdienst, het onderwijs personeel en het natuurbad. Tussen toen en nu ligt de periode, dat onze gemeente van een zeer landelijke gemeentej in hoofdzaak gevormd door een boerenbevolking, is uitgegroeid tot een moderne woonplaats met villa-bouw, en talrijke burger- en arbeiderswoningen. Het fraaie natuurschoon, de gezonde na tuur en de gunstige ligging in het cen- trunj van het land maakten Soest tot 'n geliefkoosd oord voor vestiging van el ders. Zo kon het gebeuren, dat geduren de de ambtsperiode van de jubilaris het inwonertal van 4500 steeg tot ongeveer 23000. Onnodig te zeggen, dat dit alles op het secretarisambt, dat de jubilaris sedert 1920 vervult, een bijzonder stempel heeft gedrukt. Hierdoor is dit 40-jarig jubi leum mede een stuk Soester historie geworden. Het 25-jarig secretaris-jubileum viel in de bezettingstijd en kon dus moeilijk op officiële wijze worden herdacht. Dit bleef beperkt tot een besloten viering, waarbij het secretarie-personeel zich ech ter niet onbetuigd liet- Thans is de fei telijke toestand derhalve zo, dat tegelijk met dit jubileum het 30Jarig secreta risschap mede gevierd wordt. Voor niet minder dan negen burgemees ters is de heer Batenburg, bekend met de plaatselijke toestanden en omstandig heden als geen ander, in zijn ambtspe riode de trouwe raadsman en vraagbaak geweest. c Aan de meesten hunner bewaart de ju bilaris de prettigste herinneringen voor zover zij nog in leven zijn, zullen zij zich zekér niet onbetuigd laten bij de ze herdenking. Hoewel zijn drukke ambtelijke bezighe den vaak zijn gehele persoon opeisten, vond hij toch nog gelegenheid zijn daad werkelijke belangstelling te tonen voor al datgene wat het algemeen welzijn kon bevorderen. Van hem ging ruim 25 jaar geleden het initiatief uit om te Soest en Soesterberg een vrijwillig brand weercorps op te richten. Als bestuurder van de V.V.V- Soest- Vooruit'" stimuleerde hij de oprichting van het Openluchttheater en in de stich ting van het herinneringsmonument van wijlen Koningin Emma had hij een ruim aandeel. Voorts mogen wij nog wijzen op zijn aandeel in de vereniging tot be vordering van het nijverheidsonderwijs. Gedurende 38 en !J7 jaren was hij secre taris-penningmeestér van de waterschap pen „Het Soesterveen" en „De Lange Eindsche Maten". De jubilaris heeft ech ter gemeend voor deze functies 'te moe ten bedanken, maar hij smaakt daarbij de voldoening, dat de afwatering van het Soesterveen zodanig is bevorderd! en verbeterd, dat de landbouwmogelijkhe- den veel gunstiger zijn geworden. Zijn arbeidsterrein strekte zich boven dien uit tot charitatief-, cultureel- en kerkelijk werk. Reeds 25 jaar is de heer Batenburg lid van het U.K. Kerk- en Schoolbestuur van de parochie Soestdijk. Ook heeft het Vïncentiuswerk zijn bij zondere belangstelling. Met recht mag van de jubilaris worden gezegd, dat hij in de jaren van zijn amb telijk leven dienaar van de gemeenschap is geweest. Nog slechts enkele jaren scheiden hem van de pensioengerechtig de leeftijd, maar hij zal naar onze vas te overtuiging tot zijn laatste ambtelijke arbeidsdag voor de gemeente Soest, waaraan hij zijn hart verpand heeft, op de bres staan. Moge hem daarna een lang otium cum dignitate gegeven zijn. Uit de V.V.V- „Soest-Vooruit"de Chr- Oranje-vereniging „Beatrix" en de Fe deratie van Buurtverenigingen heeft zich een commissie gevormd, welke zich zal belasten met het organiseren van een attractievol programmapunt voor Konin ginnedag 1949. Het ligt in het voornemen, dat er op Braamhage, na afloop van het bloemen- defilé voor H.M. de Koningin, voor vol wassenen volksfeesten worden gehouden. Voornamelijk wordt daarbij gedacht aan touwtrekken met daarnaast nog kussen slaan en eventueel hardlopen. Het aar dige ervan is, dat het de bedoeling is, dat zich uit verschillende bevolkingsgroe pen, weer onderverdeeld in 'beroepen enz., benevens vertegenwoordigers van buurtverenigingen, voetbalverenigingen enz. ploegen vormen; voor de touwtrek- kers ploegen van 6 personen, voor kus senslaan ploegen van 3. In competitie verband met afvalsysteem zullen zij el kaar bekampen, tot uiteindelijk de kam- pioensploeg 1949 overblijft. Het ligt in de bedoeling er een traditionele wed strijd van te maken, welke elk jaar op Koninginnedag terugkeert en waarop de ploeg, die een jaar lang het praedicaat Kampioen Soest Touwtrekken of Kus senslaan mag voeren, telkens de titel moet verdedigen. Wat zou U denken van een ploeg uit de gemeenteraadsleden tegen een speciale „Hoekman"-ploeg? Enfin U kunt diver se combinaties bedenken. Laat men zich in Soest hiervoor nu eens geheel geven. Legt schroom en ^.verwaandheid" af en vormt ploegen allerwege. Oefening baart kunst mijne heren en het is al gauw 30 April. Dit is nog maar een voorlopige medede ling verschillende nadere bijzonderheden volgen nog. li kunt echter al aan het werk, zodat straks een massale inschrij ving kan volgen. Dit moet slagen heren. DISTRIBUTIEDIENS1. De kantoren zijn Vrijdag 13 April en Zaterdag 16 April voor alle zaken geslo ten. OUDERAVOND VAN DER HUCHTSCHOOL. Maandag vond in de Van der Hucht- school een ouderavond plaats, die druk bezocht werd. Nadat verschillende Mulo-leerlingen iets ten beste gegeven hadden, sprak de di- stricts-schoolarts, Dr. Hölzenspies, over „Geneeskundige voqftorg". Hij betoogde daarin, dat hoe langer hoe meer getracht wordt ziekten te voorkomen door tal van maatregelén. Uitvoerig lichtte hij het werk van de schoolarts toe. Er was gelegenheid tot gedachtenwisse- ling, waarvan een dankbaar gebruik ge maakt werd. PROPAGANDAFEESTAVOND VOLKSONDERWIJS. Voor een stampvolle zaal gaf de afde ling Soest van Volksonderwijs Dinsdag avond in Eemland een goed geslaagde propaganda-feestavond. Voorzitter C. de Vries begroette de af gevaardigden van de afdelingen Baarn en Soesterberg en van de onderwijzers vereniging N.ö.y. Spreker stelde de aanwezigheid van de wethouder van onderwijs, de heer K. de Haan en van de heer Raedt, hoofdamb tenaar ter secretarie op hoge prijs. Vervolgens kreeg de heer J. W. Jansen uit Utrecht het woord voor het uitspre ken van een kleine propagandarede. Spreker vergeleek in zijn betoog Volks onderwijs met een patiënt, die aan de beterende hand is. Bezat Volksonder wijs bij de bevrijding 50.000 leden, nu is dit uitgegroeid tot 116.000 leden over 700 afdelingen verdeeld. Door de snelle aanwas van onze bevolking is het ge brek aan scholen even nijpend als dat van woningen. Volksonderwijs is even wel paraat en zal met alle middelen ook trachten hierin verbetering te bren gen. Met een opwekking nog meerdere leden voor Volksonderwijs te werven lot mijn geliefkoosde lectuur behoort het lezen van de maandverslagen der Spaarbanken. Zoals andere mensen graag reisbeschrijvingen lezen en plaat jes kijken van landen, die ze hoogstwaar schijnlijk nooit zullen zien, ben ik altijd benieuwd te weten of andere mensen kunnen sparen, omdat ik alleen maar kans zie dik te kort te komen. Toen ons een paar weken geleden, in on ze eigen Soester Courant, in een redac tioneel artikel, rechtuit werd gevraagd: „wat doet U met'Uw salaris?", had ik mijn antwoord klaar en het plan U dit in epn „hoekje" eens haarfijn uit de doe ken te doen. Op herhaald aandringen van mijn vrouw heb ik met dit ge wrocht echter de kachel aangemaakt. Per slot hoef je je vuile was niet in het publiek te drogen te hangen en het is in mijn geval een langer verhaal van wat ik niét, dat wat ik wél met jnijn salaris kan doen. Meestal is het al op voor ik het ontvang en als dit niet het geval is, komt dit eenvoudig omdat ik niet weet waar aan ik het eerst moet beginnen. Nu, terwijl Oekman na jaren de kunst nog niet verstaat hoe de eindjes aan el kaar te knopen en ik geloof velen met mij, komen de maandverslagen van die Spaarbanken uit de bus met toename van 't spaaroverschot. Dat zit me dwars. Niet dat ik de gelukkige „overhouders" hun spaarsaldo misgun, maar ik vraag wie zijn die lieden? Spreek eens met iemand over „sparen" en ze zien je aan of ze water zien branden, terwijl je ze hoort denken: die stakker, nog zo jong en nu al daas. Sparen, wie praat er in een tijd als de ze over sparen? Ja lui, maar toch wor den we door deze of gene op de^hak genomen, want de cijfers wijzen uit, ook al hoonlachen we als we over spa ren horen praten, dat er weer menig mil- lioentje per maand wordt weggelegd. Van Oekman is er geen rooie cent bij hoor. Van U ook niet? Ik geloof U. Maar toch liggen die millioentjes daar maar. Zou dat nou werkelijk komen door die „Spaarraad' onder ieiding van meneer Lieftinck? Als dat zo is, noem ik hef een instel ling om m'n hoed voor af te nemen en zal ik de heren verzoeken mij de spel regels op te zenden. Of komt dit spaar saldo soms door die beruchte toeslag"' gulden, waarvan we volgens de regering 69 cent kunnen overhouden, als we het maar verstandig aanleggen? Dit zou dan voor mij de verklaring zijn, dat ik niets over hou, want die wonde re toeslaggulden krijg ik niet. H. OEKMAN. besloot spr. zijn aandachtig aangehoor de rede. Daarna was de beurt aan de Toneel groep van Volksonderwijs met de op voering van het bekende toneelstuk in 3 bedrijven van Henri van Wermesker- ken: „Tropenadel". De uitstekende roep, welke van dit to neelgroepje uitgaat, werd met de ver tolking van dit lang niet gemakkelijke stuk wederom op ondubbelzinnige wijze bevestigd. De verschillende rollen wer den goed vertolkt en zonder de mede- spelende dames en heren te kort te wil len doen, verdient Mevr. Hinderdael als de Amsterdamse jifffrouw v. d. Kooy, een bijzondere vermelding. De regisseur, de heer Kronemeyer, kan op een geslaag de uitvoering terug zien en het overwel digende applaus aan 't slot was volop verdiend. De dames ontvingen bloemen. Ten slotte vond nog een verloting plaats ten bate van de kleuterscholen te Soest- Zuid en Soestdijk. GEBOREN. Maria Josepha Bernadette, dochter van H. van Beek en W. C- Jon- gerden, Amersfoortsestraat 108. Alida Margaretha, dochter van P. de Bos en M. Pauw, Harfmanlaan 58. Henny Her man, zoon van M. Dijkstra en G. Rusten burg, Bosstraat 80. Etta Helena, dochter ter van D. Visch en A. M- Gans, Steen hof fstraat 18. Jacob Gerrit Johan, zoon van E. Karèlsen en J. G- van Duinker ken, Talmalaan 35- Hans, zoon van H. Altena en L. de Vormer, Smits weg 15b. Eduard Jóhannes Christiaan, zoon van P. A. Kokelaar en A- Schutz, Steenhoff- straat 79. Martina Alida, dochter van M. van Hornsveld en A. Oosterga, Konin- ginnelaan 151. ONDERTROUWD. J. de Ruig, 29 jr-, bankwerker, Baarn en T. v. Soeren, 25 jr., Nieuwstraat 31. G- Landman, 65 jr., electricien, en L. van Oostende, 53 jr.. Burg. Grothestraat 28. A. A. de Kruijf, 24 jr., metaalbewerker, Vondellaan 10 en B. C. Groenestein, 20 jr-, Beetzlaan 3. J. J- I. Hagman, 38 jr., rijksmagazijn - bed., Gen. Winkelmanstraat 82 en M- E. Slijk, 45 jr., Hartmanlaan 15- GEHUWD: W. Pleijt, 44 jr., fabr. arb. en W. Verwoerd, 45 jr., Beetzlaan 33- J. N. Westerink, 28 jr-, kantoorbed. en G. A. Kaal, 23 jr-. Van Lenneplaan 8- OVERLEDEN. Gerardus A. Kamer, 50 jr. geh. m- A. J. Veenboer, Hilversum. Gerrit de Gooijer, 67 jr., geh. met A. Ver- we ij, Driehoeksweg 8.

Soester Courant | 1949 | | pagina 1