Blok aan het been* Engeland in verval. Officiële mededelingen. SOEST. IN DE HOEK. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag .en Vrijdag. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Abonn. per kwart fl-50 - p. post f 1.75 25e JAARGANG No. 32. BureauVan Wccdcstraaf 35 Teleloon 2566 - Giro 126156 DINSDAG 26 APRIL 1949. Wij hadden deze week een telefoontje met het Ministerie van Wederopbouw om te vra gen hoe het staat met de bouwmaterialen- voorziening. Het antwoord was half gunstig, half ongunstig. Gunstig is vooral de zachte winter geweest, waardoor de steenbakkerijen ongestoord konden doorwerken, zodat de pro ductie van stenen en dakpannen weer zo on geveer het peil van voor de oorlog heeft be reikt. De behoefte aan bouwmateriaal is ech ter zo groot, dat deze hoeveelheid thans niet voldoende is, zodat het aanbod nog nooit aan de vraag kon voldoen. De productie moet dus groter worden gemaakt. De cement-industrie voorziet ongeveer in de helft van de binnen landse behoefte, tejwijl de andere helft moet worden ingevoerd. Om hierin verbetering te brengen wordt de Sint Pitetersberg verder afgegraven. Het zwakste punt is op het ogen blik het tekort aan deviezen, want daardoor kan men niet voldoende hout en metalen in voeren, die voor de woningbouw onmisbaar zijn. Wel begint de houtprijs iets te dalen, terwijl ook op de metaalmarkt de hoogste punten bereikt schijnen te zijn, doch deze da lingen werken nog niet in betekenende mate door op de prijzen, die wij moeten betalen. Wel mag worden verwacht, dat over enkele maanden, zowel door daling van de grond- stoffenprijs, als door daling van de trans portkosten de invoer goedkoper zal worden. Dit betekent echter nog niet, dat we meer zullen kunnen kopen, daar een daling van de wereldmarktprijzen ook tengevolge heeft, dat onze eigen export minder gaat opbrengen. Het is dus lang niet zeker, dat de prijsdaling op de wereldmarkten onze koopkracht in het buitenland zal vergroten. Tot zover mededelingen van officiële zijde. Intussen is er een ander vraagstuk, dat mis schien van wel zo grote betekenis is bij de woningproductie als de kosten der materia len. Zoals men reeds in de bladen heeft kun nen lezen, is een Amsterdamse aannemer be boet wegens het betalen van weeklonen bo ven het officieel toegelaten peil. Hij betaalde deze lonen niet om de arbeiders van andere bedrijven weg te lokken, doch krachtens een door hem zelf ontworpen loonstelsel, dat het door productiepremies dearbeiders mogelijk maakt bij grotere inspanning meer te verdie nen. In Amsterdam, Nijmegen, Eindhoven en Groningen wordt een dergelijk systeem bij wijze van proef met succes toegepast. Deze zèifüe aannemer werkte aÖK tnêr aii"scèisèrlie Amsterdam, maar toen hij het gebruikte bij de bouw van woningblokken te Maastricht, werd hij daarvoor vervolgd, „wegens bedrei ging van de arbeidsvrede". Intussen had zijn werkwijze het gevolg, dat de woningen aan de gemeente Maastricht 400.000.minder kostten, terwijl de arbei ders 60 tot 100% meer verdienden dan nor maal. Bovendien werden de woningen sneller opgeleverd. Men zou zeggen, dat hij daarmee een driedubbele dienst bewees, die geen be boeting, doch een beloning behoorde te krij gen. Toen deze man bewees, dat het stelsel ook te Maastricht met succes kon werden gebruikt, had het op de weg der Rijksbemid delaars gelegen om zonder verwijl ook voor deze plaats het stelsel te wettigen. Wat men nu heeft gedaan is een straf op verbetering der productie en dat is wel het meest onge rijmde, wat men in deze tijd kan doen. De regering zelf moedigt het bedrijfsleven aan om de productiviteit van de arbeid te verho gen, maar als iemand dit advies opvolgt, wordt hij bestraft. Dwazer kan het ook toch eigenlijk al niet gaan. Het wil ons voorkomen dat de Rijksbemiddelaars de eis van de tijd in het geheel niet hebben verstaan. Zij moe ten met hun regelingen geen rem op de ont plooiing van de productiviteit zetten, doch er integendeel voor zorgen, dat deze zo krach tig mogelijk aangemoedigd wordt. Wanneer men maatregelen blijft toepassen, die bij de gewijzigde omstandigheden volkomen ver ouderd zijn, komt men tot dergelijke absur diteiten als thans is geschied. Wij zijn geens zins voorstanders van een uitbuitings- of jakkersysteem, maar het is algemeen bekend, dat een behoorlijk premiestelsel zowel voor de werknemers als voor de gemeenschap grote voordelen kan afwerpen. Dat men het land belet daarvan te profiteren, is een ver wijt, dat men niet lichtvaardig van de hand kan wijzen. Weer is een stuk van Engelands macht en aanzien gebroken. Hoe trots klonken de woorden van Shakespeare (t 1616) in zijn „Richard II" als hij zegt: Dit schepterdragend eiland, Dit land van macht en waardigheid, Mars' zetel; Dit ander Eden, tweede Paradijs, Dit bolwerk, door natuur zichzelf ge bouwd, Waar iedere krijg en zijn verderf op afstuit Dit England, door de trotse zee omgord, welks rotsig strand de nijdige berenning des zeegods afslaat». dit Engeland moet ook ervaren, dat aardse macht vergaat. Als in het midden der vorige eeuw, Engels-Indië aan de kroon wordt ge hecht, minister Disraeli Koningin Victoria aanspreekt als „Keizerin van Indië", toen zwol het trotse hart van de Brit, zoals diens hart een vorig jaar gebloed heeft toen dat zelfde Brits-Indië in tweeën uiteenviel als India en Pakistan, en zich losmaakte van Groot Brittannië. En de trotse lord zowel als de eenvoudige burger kon het moeilijk verkroppen, dat Koning George begin dezes jaars afstand deed van de titel van „keizer van Indië." Deze week heeft de echte eer- en heerszuch tige Brit opnieuw een geweldige deuk ge kregen toen Ierland zichzelf tot republiek uitriep en los van Engeland ging staan, Engelands koning George was sportief genoeg om eer telegram van gelukwens te zenden. En toch hoe groot de feestvreugde in Ierland ook geweest mag zijn, dat de band, die sedert 1152 meermalen als een knellend juk ge voeld werd, hoe straf en wreed de onder drukking vaak geweest is, denk aan koning Hendrik II, koningin Elisabeth, Cromwell, koning Willem, toch zal in menig hart der ouderen de naam van Gladstone met eerbied genoemd zijn als een der eersten, die de knellende band verzachtte, en in Engeland poogde een beter inzicht te bewerken in de verhouding tussen beide landen. Ierland, eens het groene eiland geheten, is door de vele onderdrukkingen geworden tot een verarmd en uitgemergeld land en volk, dat sedert 1841 duizenden bij duizenden door landverhuizing zag vertrekken. Na de eerste wereldoorlog (1914-'18) was Engeland met een belangrijk aantal man daat-gebieden begiftigd; duchtte het geen aanval meer van de Duitse vloot, die op de bodem der zee rustte; het had zijn deel aan de economische zorgen, die de gehele wereld^ benauwden; leed onder de werkloosheid, en de grote moeilijkheden met Ierland en Egyp te. Wel vertoonden ook in Brits-Indië zich verschijnselen die op ontbinding aanstuur den, maar Ierland vormde toch de meeste zorg, daar Sinn Fein zich begon te roeren en onder leiding van De Valera op losma king van Engeland aanstuurde. Een Zelfstan dige republiek, dat was zijn doel. Jaren ver keerde Ierland in oorlogstoestand, tot het in 1921 tot een vergelijk kwam, en de Ierse vrijstaat geboren werd, die als een Dominion dus met zelfbestuur, deel zou uitmaken van het Britse Rijk. Dit strookte niet met de Va- leras' ideaal, maar was het meest bereikbare. Een verwoedde strijd bleef tussen Si"*" en de radicalen als de Vale,* jaarlijks ip zijn" ïaeaar-mggjrosiréi en -hts. picamcii van de Vrijstaat bleef nastreven. In de jongste wereldoorlog weigerde hij voor Ierland alle medewerking en behield tot het einde zijn onzijdigheid. De landing der Amerikanen in 1942 lokte zijn protest uit, waar echter geen acht op geslagen werd. Zestien jaar heeft de Valera het Ierse volk geleid tot bij de verkiezingen van Februari '48 John Costello gekozen werd tot minister-president en de Valera aftrad. Thans, Zondag 17 April '49 zag hij zijn ideaal verwerkelijkt: Ierland, nog wel zonder Ulster, een vrije, zelfstandige republiek. De onafhankelijkheid van Ierland heeft ten gevolge gehad, dat het land het Gemenebest heeft moeten verlaten. De minister-conferentie waaraan 21 premiers van de landen van het Britse Gemenebest, deze week in Londen begonnen en te hou den, is wel de belangrijkste in de geschie denis dezer verenigde volken. Er moet nl. beslist worden of India, dat binnenkort een onafhankelijke republiek wordt, lid van deze groep van landen blijven kan. De enige band tussen de leden van het Gemenebest (eigenlijk republiek) is tot dusver de Engel se kroon. Maar dit is onverenigbaar met da republikeinse staatsvorm. En nu Ierland uit het Gemenebest trad, Zuid Afrika ook deze stap overweegt, nu heeft Z.A. groot belang bij het besluit dat op deze conferentie zal vallen. Elk land kan het Gemenebest, wanneer het dit wenst, ^erlaten; ook is geen enkel land verplicht de oorlog in te gaan, wanneer En geland in oorlog geraakt. Ondanks deze zeer losse band tussen de leden, voelen deze er niets voor haar te verbreken, wel wetende dat zij elkaar nodig hebben. India moge dan de Engelse kroon niet achten, het heeft wèl gemeenschappelijke belangen èn economische èn strategische met Zuid-Oost-Azië, Austra- lië en Nieuw Zeeland, belang bij een sterk militair en maritiem Brittannië, wanneer een of andere totalitaire staat hun voor naamste zeeverbindingen met het Westen zou blokkeren, belemmeren of verbreken. Over de besprekingen èn welke plannen de premiers hebben lekt niets uit, al is bekend, dat de laatste maanden het vraagstuk: kan inen koning: zijn over republieken in de betrokken landen ernstig onder de ogen is gezien. Hef gemeentebestuur van Soest vestigt de aandacht op het navolgende. Meermalen blijkt, dat aanvragers om 'n Hinderwetvergunning reeds met de werkzaamheden in het bedrijf zijn be gonnen, nog vóór dat door B. en W. een beslissing op de ingediende aan vrage is genomen. Niet alleen handelt men daardoor in strijd met de Hinderwet en stelt men zich daardoor bloot aan een strafver volging, doch men loopt tevens groot ge vaar, dat bij een weigering van de Hin derwetvergunning alle aan het bedrijf bestede koeten te vergeefs zijn gemaakt, waardoor ernstige financiële schade voor de betrokkenen kan ontstaan. Met nadruk wordt er op gewezen dot de verantwoordelijkheid voor deze scha de dan geheel ligt bij de overtreder en de gemeente op geen enkele wijze daar voor aansprakelijk kan worden gesteld. SCHOUW. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter kennis van belanghebben den, dat Maandag 16 Mei a.s. zal worden gevoerd de schouw over de in de ge meente gelegen wegen, voetpaden, wa terleidingen, bruggen, heulen, heggen enz. Belanghebbenden worden daarom herin nerd aan de artikelen van het Reglement op het Onderhoud en Gebruik der We gen in de provincie Utrecht. Overtreding der daarin voorkomende be palingen wordt gestraft overeenkomstig dat Reglement. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter algemene kennis, dat ter secretarie van Soest ter inzage is gelegd een verzoek met bijlagen van de firma Heesterbeek en Koster, Van Weedestr- straac 43a, Soest, om vergunning tot het oprichten van een banketbakkerij, waar in zijn geplaatst drie electromotoren met een gezamenlijk vermogen van vier P.K., in perceel Van Weedestraat 43a, kada straal bekend in sectie H. no. '7356. Op 6 Mei zal gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te dienen. Daartoe zal op die dag, des voormid dags elf uur ter secretarie zitting wor den gehouden. GEEN SPREEKUUR. Aan belanghebbenden wordt medege deeld, dat de Burgemeester verhinderd is morgen, Woensdag 27 April, zijn we kelijkse spreekuur te houden. In plaats hiervan zal de Burgemeester ^en dag later, dus Donderdag 28 April, AAFJE TOP DROEG VOOR „DE STILTE DER ZEE". Voor leden en genodigden van 't Nut hield Aafje Top Vrijdagavond een voor drachtavond in Eemland. Na te zijn ingeleid door de voorzitter van 'li Nut, de heer Andriessen, ver kreeg de voordracht-kunstenares het woord. Zij had tot onderwerp gekozen „De stilte der Zee" van Vercors, pseudo niem van Jean Bruller, bekend verzets man in Frankrijk en nog genoemd als getuige a decharge in het geruchtmaken de proces Krawsjenko. De meesterlijke vertelling „De stilte der Zee", schildert de tragische geschiede nis van een Duits officier, in zijn hart een groot vriend van het land, Frankrijk, door de Duitsers bezet. Spr. wees er op, dat er veel verzets- lïtteratuur bestaat, maar vaak gespeend van alle „eeuwigheidswaarde". Hierop maakte echter het door haar te behande len werk een gelukkige uitzondering. Op boeiende wijze wist Aafje lop de tragiek van dit verhaal te vertolken. Wij leven intens mee met de Duitse officier, ingekwartierd in de artistieke woning van een schilder, die met zijn nichtje het huis bewoond. De auteur laat deze schil der de geschiedenis verhalen, welke haar hoogtepunt vindt als de Duitser ervaart, welke de ware bedoelingen zijn van Duitsland: de ziel van Frankrijk ver moorden. Hij daarentegen had zich ge droomd een verbond tussen Frankrijk1 en Duitsland, dat de redding van Europa zou kunnen betékenen. Deze avond, die tevens de sluiting van het winterseizoen voor 't Nut inhield, was er een van zeer hoogstaand kunst zinnig genot. 't Was jammer, dat de belangstelling biet groter was. Een verklaring hiervoo,r is wellicht te vinden in het feit, dat de Volksuniversiteit daags te voren een ge lijksoortige avond had georganiseerd. Ook daar was de opkomst niet bevredi gend. Moge een en ander aanleiding zijn, dat beide nuttige instellingen in de komen de seizoenen zodanig samenwerken, dat het meest nuttige effect kan worden be reikt. NED. RODE KRUIS, AFD. SOEST-SOESTERBERG. In verband met de eind Mei 1949 te houden grote inzamelingscampagne ten bate van het Ned. Rode'Kruis, beeft het Bestuur van de plaatselijke afdeling de Heer C. L. Oranje, Braamweg, hoe\k Ericaweg, Soest-Zuid, aangezocht als lei der van deze campagne te willen optre den. De heer Oranje heeft zich hiertoe bereid In China is de zaak op een oor na gevild en wanneer u deze regels leest, staat het communistische leger waarschijnlijk al aan de Indische Oceaan. De Jangtse, die een breedte heeft, waar van mensen, die haar nooit zagen, zich geen voorstelling kunnen maken, werd door de communisten overgetrokken of het een of ander boereslootje was. Daarmede heeft het China van Tjiang Kai Tjek zo goed als afgedaan. Onder de ogen van de Verenigde Na ties, compleet met veiligheidsraad en al, heeft zich daar een drama voltrokken, waarvan de draagwijdte een zeer grote is. De democratiën hadden het allen zó druk met het sluiten van pacten, dat ze China aan haar lot moesten overlaten. De veiligheidsraad, die zich uitslooft in onze interne kwestie in Indonesië, deed of haar neus bloedde inzake China, ter wijl een leger van ruim een millioen man voorwaarts stormde en het gedreun van het zware geschut in Amerika zeer goed was te horen. De veiligheidsraad, die in andere kwes ties direct klaar staat met commissies, wel of niet van Goede Diensten, zond zelfs geen waarnemer en als het er per ongeluk toch een zond, zonder dat ïk het wist, dan is het bepaald een blinde, stomme en dove afgevaardigde geweest. Er zal nu wel binnen afzienbare tijd wel een Chinese Sovjet Unie zijn. Dan valt het scherm over dat grote land en thans reeds kan men als vaststaand aan nemen, dat de Chinese muur uit de oud heid in een moderner vorm zal worden opgetrokken. Voor degene, die de memoires van Ge neraal Stillwel, de generaal die in de laatste oorlog de operaties in Birma leidde, heeft gelezen, komt deze ont wikkeling niet onverwacht. De Amerikaanse regering liet haar eigen militaire leider in 1944 vallen ten gunste van Tjang Kai Tjek en het moet niet ver bazen, dat zij nu Tjang Kai Tjek in zijn hemd laat staan, ondanks gedane be loften. Ik denk aan ons eigen Atlantisch Pact met zijn vele beloften en ik bibber als ik er aan denk, dat de Elbe en Rijn, vergeleken bij de Jangtse, maargrep- peltjes zijn. H. OEKMAN. verklaard en hij roept bij deze mëdle- werkers op. De bedoeling is, dat in el ke straat of wijk zich iemand beschik baar stelt om in die straat of wijk, dn samenwerking met anderen, de inzame ling te organiseren. Dames en heren, is het nog nodig U op de noodzakelijkheid van deze cam pagne te wijzen? Toen ons land in nood was, wist iedereen van datzelfde Ned. Rode Kruis te profiteren en het enthou siasme was groot. Bij honderdtallen kwa men de nieuwe leden, vooral bij de si garetten-actie. Waar zijn ze gebleven. Het geld is schaars zult u zeggen, och, de jaarcontributie is minimum maar fl.en meer dan ooit heeft thans het Rode Kruis uw steun nodig. Begin met u als medewerker voor de campagne op te geven aan de heer C. L. Oranje, Braamweg 110, of aan de heer De Graaf, Soesterbergsesfcraat 34, telefoon 2629. U behoeft alleen de men sen te bezoeken in uw eigen straat, waarover u een week kunt doen. Het woord is thans aan u. FEESTAVOND BUURTVERENIGING WEST. Tot besluit van het winterseizoen gaf de buurtveerniging „West" voor haar le den en donateurs Zaterdagavond in de zaal van „Bosch en Duin" een feest avond, waaraan de Amusementsverenf- ging „Klein maar Dapper" uit Bilthoven haar medewerking verleende. De zaal was geheel met belangstelïe»- den gevuld, toen de voorzitter, de heer Visscher, allen welkom heette. Vervol gens deed spr. een beroep op de leden om eerstdaags bij het openstellen van de kinderspeeltuin aan de Klaarwater- weg, zoveel mogelijk de helpende hand de bieden. Het woord was daarop aan „Klein maar dapper'', die met de opvoering van de revue „Lachen is troef" de aanwezigen een genotvolle avond heeft bezorgd. De in deze revue voorkomende schetsen werden uitstekend vertolkt en de lach salvo's waren niet van de lucht. Ook de zang met medewerking van de K.M.D.- boys ontlokten een daverend applaus. OPENSTELLING POSTKANTOOR. OP 30 APRIL en 5 MEI. Het Postkantoor te Soest zal op Za terdag 30 April uitsluitend geopend zijn van 8-10 uur en wel voor: telegraaf, te lefoon, zegelverkoop, telegrafische post wissels en giro-stortingen met spoedbe- handeling. Op 5 Mei is het kantoor na 16 uur voor alle aangelegenheden gesloten.

Soester Courant | 1949 | | pagina 1