KIRUNA VeD* Fournituren-afdeling Parterre 7 4 16 7 55 21 41 a 31 a VROOMeDREES.HAA* AMERSFOORT SOEST. BAARN. Verzamelwoede. -r - niP- SOESTERBERG. Het lied van een Speld. Zweedse droomstad binnen de Poolcirkel. André Vernet geeft in ,X.a Tribune des Na- uons" de volgende beschrijving van de enor me mijnstad Kiruna, gelegen in het Noorden van Zweden, binnen de Poolcirkel. De jonge Zweedse journalist en kunstcriticus P O Zenuström, keek mij plotseling geïnte resseerd aan: ..Dus je gaat er toch naar toe?Ik-7.plf oen er verleden jaar geweestEen onuit wisbare indrukIk kwam 's avonds arm Een geheel verlichte berg, bezaaid met schijnwerpers, sidderend in een zee van lam pen. Daar beneden, de verlichting van het stadscentrum, neonreclames en verlichting zover het oog reikteDat was einde herfst—, het was reeds 6 gr. onder nul. Kiruna! Het mysterieuze Kiruna!'s Middags om vier uur was het al compleet nacht! "Wat een land schap! P. O. Zenuström bleef in gedachten verdiept. Zonder twijfel liet hij in zijn gedachten de indrukken van zijn aankomst te Kiruna de revue passeren, Kiruna. Zwedens stad aan de Poolcirkel, èèn van de machtigste mijncentra ter wereld aan de spoorlijn Suela (haven aan de Botnische Golf) Narvik. Deze geëlec- trificeerde lijn is de noordelijkste ter wereld. P. O. Zenuström vervolgde: Ik zeg mysterieus, omdat ook wij Zweden daar zo over denken. Dat geldt trouwens voor alle delen van Lapland. Honderden boeken zijn over Lapland geschreven, maar onze be langstelling raakt nooit uitgeput. De bezoe kers aan dit land keren vol melancholie, maar toch overweldigd terug, vol spijt over het feit, dat ze dit land niet eerder hebben leren kennen. De stad Kiruna, hoewel industrie centrum en als stad erkend, heeft toch in deze Pool-legende een eigen plaats weten te veroveren. Men zegt hier in Zweden dat Kiruna de grootste P. O. Zenuström viel me lachend in de rede: Ja, de grootste stad ter wereld is, wat uit gestrektheid betreft? Ik geloof zelfs, dat het waar isen daar zijn we natuurlijk trots KAARTJE WOL 6 voor I punt STOPZIJDE per kaartje IJZERGAREN per kaartje VETERS zwart en bruin SOUSBRASSE per paar elastiek pef kaartje HOEDEN-ELAST. per meter 4 cL HANDCAREN per kios 20 ct. MACH.CAREN Per kios 23 a. MaCHINEZUDE gftkieurd Per kios 7 CL drukknopen p te 16-14- 10 cl. jarretelles- knoppen p.p. 8 CL I KiNDERJARRE- 7ELLES per paar 39 a damesjKrre- TELLES p.p 75-45 CL veiligheids spelden p. kit 19 CL SPELDEN per doos 25 CL NAALDEN per pakje 24-14cl HAKEN EN OGEN p. pakje 23 a VINGERHOED. per stuk *-5a VRIJCEZELL. KNOPEN p. d. 29 a TAILLE-BAND per meter 29 c WIT BAND per stukje 14 a SCHOUDERVULLINC STIFTKNOPEN per stuk 10 ct. op. Kilometers, kilometers en kilometers— weer een goedgevulde naaidoos We zijn zelfs gewend, aan dit uitgestrekte ge bied de berg Kebnekaise toe te voegen, die met zijn twee duizend meter de hoogste van Zweden is. Ik heb gehoord, dat er in Kiruna niet meer dan vijfduizend mijnwerkers zijn. Ja, en dat zijn allen Zweden en de beste mijnwerkers ter wereld. Maar daar moet je hun familieleden bijtellen, de ingenieurs, de technici, de bedrijfsleiders, de ambtenaren en de kooplieden. Ja, ttipti kan gerust zeggen, dat er sedert de 18e eeuw heel wat veranderd is. In die tijd werd er het eerst gesproken van de Kürunavaars, zoals deze berg van ijzer toen gedoopt werd. In 1736 werd er een koninklijke expeditie heen gestuurd; in 1875 werd een wetenschappelijke commissie sa mengesteld. Maar het zou tot 1890 duren, vóór de eerste vennootschap op aandelen werd opgericht, waarvan de voornaamste aandeelhouder en directeur consul (men is op die titel in ons land zeer gesteld) G. E. Broms was. Deze nam de exploitatie van de mijn ernstig ter hand. In 1896 kreeg hij steun van de staats-geoloog Sundhoom, een man van grote begaafdheid. Hij was het, die ingenieurs, geleerden, architecten, aannemers en zelfs kunstenaars naar Kiruna liet komen, waardoor deze mijn zich ontwikkelde tot het enorme industriële centrum van thans. In de Pool-eenzaamheid schoten omstreeks 1900 de eerste kiemen wortel van de grote stad Kiruna, „de beste, de schoonste, de nut tigste van alle industriële en culturele agglo meraties in het noorden van Zweden''. Zo schreef professor Anderson over Kiruna. En daarna, zei ik, is Kiruna tot grote bloei gekomenen de oude N.V. ook. Zweeds en buitenlands particulier kapitaal en staatskapitaal. Ik geloof niet, dat er nog wordt getwist over eigendomsrechten. Daar heb je gelijk in, antwoordt P. O. Zenuström met een fijne glimlach: trouwens, de ijzerberg is een ware goudmijn. Bijna on uitputtelijk. Hij is drie kilometer lang en 200 meter breed. Officieel wordt erkend, dat hij 500 millioen ton ijzererts bevat: in werkelijk heid wordt het milliard overschreden. Het ijzergehalte varieert tussen de 60 en de 70%; het gemiddelde van de andere Europese ijzer ertsen bedraagt niet meer dan 40%, terwijl het wereldgehalte, het Zweedse ijzer inbe grepen, dat 45% niet overschrijdt. Het erts van Kiruna, evenals dat van Gallivare, dat lager gelegen is, is voor export bestemd en gaat naar landen, waar men de methode van smelten goed kent. want het percentage fos for is over het algemeen tamelijk hoog en gaat tot 21s Het staaldat men van dit erts verkrijgt, is van superieure kwaliteit. "Vandaar, dat dit erts zo in trek is, voegt P. O. Zenuström hier aan toe, na een korte pauze. "Weet je, hoeveel er ieder jaar gedolven wordt? Volgens de regering wordt jaarlijks in een tijd vJ^^Rtlge economische conjunc tuur 9 millioen ton gedolven. Zelfs hij dit cijfer zal het nog jaren duren, voor de mijn uitgeput is. Is het een open mijn? 'Ja, en het werk wordt terrasgewijze uit gevoerd. Men is begonnen met de top van de berg gelijk te maken. Oorspronkelijk ver hief deze zich 749 meter boven de zeespiegel en 250 meter boven dit van het nabije meer Luossajarvi. Sedertdien is er aan die top ge knaagd. Is 't je verder bekend, dat het werk in deze mijn nooit stop staat? Zelfs in de zwartste uren van de nacht, de ijzigste dagen van de Poolwinter, soms bij temperaturen van meer dan 30 graden beneden nul, als de dagen aan de nachten gelijk zijn, wordt er gewerkt. Een uitzonderlijke mijnuitrusting, tegelijkertijd ultra-modern en ultra-comfor tabel, en dan die verblindende verlichting. Neen, dat schouwspel zal ik van mijn leven niet meer vergeten, een fantastisch schouw spel van lichtjes in de nacht. Als een grandioos toneeldécor, op die berg en op deze plaats, zo verloren en eenzaam. Toch is men ver van het theater verwijderd. Maar een wonderbaarlijke menselijke schep ping. Mensen, mijnwerkers, hebben hier ja renlang gezwoegd. Ze zwoegen er nog steeds, ondanks de sociale voorzieningen en lonen, die men hun biedt. Denk maar eens aan die oneindige nachten en de koude. Het loon en de mooie woningen, hoe goed ook, de sociale voorzieningen, hoe redelijk ook, zijn toch niet te vergelijken met de dagen, dat de zon schijnt, dat men de hemel blauw ziet, hoe bleek dan ook School, onder diens leiding een drietal liedjes zong. Met hari en ziel gingen de kinderen daarna op in het liefelijke en soms buitengewoon vrolijke spel der vol gende nummers, waarvan wij in 't bijzon der noemen: ,X)e grote tovenaar", „De toverfluit" en „Jan Lustig'"'. Costumering en aankleding van het toneel waren keu rig verzorgd. De intermezzo's werden aangevuld met pianospel van de heer Veltman. De heer Lub, oud-Hoofd der school, vertolkte de dankbare gevoelens der aanwezigen, toen hij aan hef slot -waar derende woorden tot het onderwijzend personeel, de kinderen en de pianist richtte. SOLI DEO GLORIA. De chr. zangvereniging „Soli Deo Glo- ria'l directeur de heer O- Rooke, zal eind Juni deelnemen aan het zangcon cours te Hierden. Uitkomende in die eerste afdeling zingt zij als verplicht nummer ^Levenslust" van Brandsen- „1 onen der Eeuwigheid" van J. v. d- Glas., is het vrije werk. EEN MERKWAARDIG JUBILEUM. De heer J- A. Geïjtenbeek, Generaal Win kelmanstraat 86, hoopt Zaterdag 30 April a.s. het feit fe herdenken, dat hij 25 jaar onafgebroken als timmerman in dienst Is geweest bij de firma G. G. Hol- Een dergelijk jubileum wordt in onze tijd, waarin verandering op elk gebied een algemeen verschijnsel is, steeds zeldza mer en het is daarom wel vermeldens waard, temeer ook, daar de jubilaris 'n mooie staat van dienst heeft, waarin hij van krullenjongen iot een bekwaam en degelijk vakman is opgeklommen. Zijn plichtsbesef deed hem ook in de oor logstijd, vaak onder moeilijke en gevaar volle omstandigheden z'n werk met nauw gezetheid verrichten. Voorts dient de heer Geijtenbeek in ver schillende functies op kerkelijk en ver- enjgingsgebïed, sinds ral van jaren de gemeenscnap- Zo is hij reeds meer dan 20 jaar bij de vrijwillige brandweer, tal van jaren vervult hij met toewijding zijn plaats in de Harmonie „St. Jozef", waar van hij tevens penningmeester is. Voorts is hij bestuurslid van de afdeling der K-A.B- en correspondent van de spaar bank „Concordia", terwijl hij hoofdbroe- dermeester is der Sacramentsproccessie te Soesferberg. Gewis zullen velen op 30 April de ju bilaris te zijnen huize bun blijken van belangstelling en medeleven tonen. SLACHTOFFER VAN Berthold Schwarz mag men dan prijzen, en. huldigen met eerbewijzen, een standbeeld mag voor hem verrijzen, voor t buskruit, te gen Schwarze prijzentenslotte rij het mij vergund, dat ik méér voel voor "Walter Hunt! Ja, dit is geen schijnheiligheid. Hij bracht het mensdom veiligheid. "Want wat zoude» wij allen wezen, indien zijn werk niet was verrrezen? Wij zouden dikwijls onbeschut staan, en zonder fut staan, als Piet Lut staan, wij zouden, kort gezgd, voor schut staan! Een man, bijvoorbeeld, is geen héér, wanneer rijn broek zaktdroef terneer. Wanneer voor de bretels geen knoop is, dan word: hij tot een misanthropus. zelfs als het in de bioscoop is. En hij gedraagt zich als Octopus, alsof er eentje op de lóóp ishij grijpt, met allerhande armen, en smeekt de Hemel om erbarmen, hij zoekt de Held, die. verge zeld, van t' reddend knoopje tót hem snelt, en dan is er geen raker héld, dan die gewone bakerspeld! En dit eenvoudige soort clips, beschermde ook de baby-bips. Zodat zelfs 's nachts, als peuters woelen, rij nimmer nare prikjes voe len. Die Hunt sloeg hieruit danig munt, het was een pracht-reclamestunt. De prijs? Het was gewoon te gééf! De hele nacht was baby safe. Dus Hunt was óók (dat zien we hier N achtveiligheidsdienst-Pionier Dat men dus Walter Hunt thans huldigt, dat is men wél aan hem verschuldigd. Hij heeft méér dan rijn plicht betracht, want ons ge liefde nageslacht, werd (omdat hij heeft na gedacht). niet onverwacht om zeep gebracht, doch zelfs in 't holste van de nacht, behoed voor kracht van 's Duivels macht. Zijn werk was af, werkte probaat, bracht raad en daac van vroeg tot laat, en werkte zonder veel ge praat. Zijn veiligheids-speld bracht méér baat dan *t werk van de Veiligheidsraad. Want dié laat bitt're pillen slikken en leeft juist wél van speldeprikken DE OLIEWINNING IN DUITSLAND De Nederlandse aardoliewinning bij Schoo- nebeek in Drente betreft slechts een uitloper van de olievelden, die zich in hei Duitse ge bied langs de grens uitstrekken. Deze velden rijn sinds de nederlaag van Duitsland met toenemende intensiteit in exploitatie ge bracht, met het gevolg, dat de Britse zóne thans over ongeveer 30 olievelden beschikt, die in 1948 bijna 800.000 ton ruwe olie lever den. In 1947 bedroeg de productie 577.000 ton, waaruit blijkt, dat de productie snel groter wordt. Men schat de olie-reserves in het gebied van Hannover, in ijet Emsland langs de Nederlandse grens en in Sleeswijk- Holstein op 12 tot 15 millioen ton, waarvan alleen al 10 millioen in het gebied van de Ems. Intussen is ook weer de vervaardiging van vloeibare brandstof uit bruinkool op gang gebracht, die. wat d£ westelijke helft van Duitsland betreft, hoofdzakelijk in het Rijnland wordt gewonnen. De productie van OP STAP. Aangelokt door her mooie voorjaars- weer waren drie minderjarige Soester knapen op stap gegaan en te Amster dam terecht gekomen. Zij werden aldaar door de kinderpolitie opgepikt en weder naar Soest terug gébracht- Na een flinke reprimande werden zij bij hun ouders afgeleverd. FEESTAVOND VOLKSONDERWIJS. Zaterdag gaf de afdeling Soesterberg van olksonderwïjs voor haar leden en ou ders der leerlingen een feestavond in „Huis ten Halve". Het aantrekkelijke van deze feestavond was wel het feit, dat bet programma geheel verzorgd en uit- voerd werd door de leerlingen dat school. Dit gaf aan het geheel die eigene en aparte bekoring, welke in 't bijzon der nog van een kinderwereldje uitgaat- Dit kwam al direct tot uiting door ée wijze, waarop een goed geschoold zang koortje, na opening door de voorzitter, de heer Bakker, hoofd der Openbare Bier, in 19^F werkzaam bij de P.T.I- in deze gemeente, kon als verwoed verza- zamelaar de verleiding niet weerstaan zich waardevolle postzegels toe te eige nen. Deze exemplaren zaten geplakt op de ingehouden kaarten van postpakket ten, 'welke door de verschillende jvost- kantoren worden bewaard om op be paalde tijden door het centraal kantoor te Den Haag publiek te worden ver kocht. Gedurende het tijdvak van 15 Juni tot 9 November 1948 heeft de jongeman zich wederrechtelijk 33 postzegels van Nederlands-Indië en Curacao toege- eigend en moest zich Vrijdagmididag voor de Politierechter te Utrecht ver antwoorden. Verdachte verklaarde de door hem ontvreemde zegels gedeelte lijk te hebben geruild tegen andere ze gels en gedeeltelijk te hebben verkocht, waarvoor hij een bedrag van c.a. f20- ontving. Op de vraag van de politierechter hoe hij zo stom was gekomen, antwoordde verdachte door een zekere hartstocht te zijn gedreven, Deze verzamelwoede heeft hem echter zijn betrekking bij de Posterijen gekost- De Officier van Justi tie eiste f 100.boete subs. 1 maand hechtenis. Om de toekomst van verdach te niet te vernietigen wilde de Politie rechter het dit keer bij een geldboete laten en veroordeelde L- tot f73.boe te subs. 25 dagen hechtenis. (Het is deze week 100 jaren geleden, dat de Amerikaan Walter Hunt patent verkreeg op de veiligheidsspeld). Het rijn soms van die kleinigheden, die kleine dingen, uit 't verleden, die ons méér vreugd geven (met reden!), dan grote vond sten uit het Heden. Het rijn soms van die kleine dingen, die men vol jubel mag be zingen. Bezie de Mens! Hij is geen schriele, wanneer hij zielen kan vernielen. O, rie vol trots, en branie 'm! Hij vindt weer wat Uranium. En héél de grote wereldpers, seint reeds het laatste rfieuws, kersvers„Atoombom weer een stapje verder. Uranium geen weg-ver- sperder. Reeds binnenkort kan dit beduiden: atoombom voor de kleine luyden. Voor élke beurs, voor ieder huis, atoomkracht, met de bóm incluis, die. aangesloten aan 't fornuis, dan zonder 't minste bijgeruis, uw medemens vermaalt tot gruis. Hoe liefelijk steekt hierbij af. de man, die, (in het minst niet laf) het mensdom Nut en Zegen gaf. en niet ons allen hielp in 't graf Die "Walter Hunt. die heus geen Held was doch slechts de vinder van een speld was. bracht aan de mensheid véél meer zegen, dan wij door 't buskruit ooit verkregen. Want millioen ton blijven. De invoer, die dan nog noodzakelijk blijft, beloopt voor het niet- Russische deel van Duitsland 2^ millioen ton ruwe olie. Dit deel van Duitsland kan thans 40% van zijn olie-behoefte uit eigen productie dekken tegen voor de oorlog 20%. ZWITSERSE ZEESCHEPEN OP ROTTERDAM Er bestaan talloze moppen op de Zwitserse vloot. Zwitserland ligt immers niet aan zee en bevat dus ook geen vloot, afgezien van enkele boten op de meren en redergen op de Rijn. Maar daarin is verandering geko men. doordat de wereldoorlogen Zwitserland geleerd hebben, "dat het bezit van een eigen handelsvloot niettemin noodzakelijk is. Reeds tijdens de laatste oorlog werden daarom verscheidene schepen onder Zwitserse vlag gebracht om voorraden te brengen naar de dichtsbjj gelegen zeehaven. Ook echter de Rijn verbinding met de Noordzee is voor Zwitserland van grote betekenis en de Zwit serse Scheepvaartmaatschappij is dan ook voornemens een vaste vrachtdienst op Rot terdam en Antwerpen in te stellen. Voor deze dienst is dezer dagen in Engeland het motorschip Cristallina van stapel gelopen. Het schip meet 3000 ton en is een zuster schip van de Corona, die reeds enige tijd ge leden te water werd gelaten. Beide schepen zullen varen op Rotterdam en Antwerpen, waar hun lading overgeladen wordt op Rijn schepen. die de vracht tenslotte naar Zwit serland brengen. En zo wordt Zwitserland toch mog een zeevarende natie. WIJ ROUWEN SCHEPEN VOOR HEI BUITENLAND Het is een merkwaardig verschijnsel, dat op het ogenblik onze scheepswerven voor een groot deel bezet rijn met buitenlandse or ders. Gemiddeld de helft van onze hellingen zijn in gebruik voor het buitenland. Een na deel daarvan is, dat onze eigen rederijen hun bestellingen in Nederland niet snel afge leverd krijgen. Het buitenland kan veel vlug ger leveren, "vooral Amerika, doch daar zijn de bouwkosten veel hoger. Dit is de oorzaak dat verschillende maatschappijen, zoals de Maatschappij Nederland, Van Nievelt Gou- driaan, Van Ommeren en de Scheepvaart en Steenkolenmaatschappij boten besteld heb ber, in Engeland. De Holland-Amerika Lijn heeft reeds twee schepen in Engeland laten bouwen. De opbrengst aan deviezen van de buiten landse orders van onze scheepswerven is echter zeer hoog en daardoor is de huidige toestand toch niet ongunstig. In scheep vaartkringen acht men de bouwkosten van nieuwe schepen momenteel veel te hoog om op den duur te kunnen renderen, zodat men dikwgls liever van bestellingen afziet, dan dat men de vloot op het ogenblik in gefor ceerd tempo uitbreidt met het risico, dat een verlies moeten worden geleden-

Soester Courant | 1949 | | pagina 3