Wie wint de pot? Het Modehuis J. Th. Voskuilen Duitse „Milimeter-politiek" heeft succes. W. N. NIEUWENHUIS Ons kleine hoofdartikel. DAMES BADPAKKEN HEREN ZWEMBROEKEN J. HOPPENBROUWERS Predikbeurten. LAGE VUURSCHE. NED. HERV. KERK. Loodgieter - Electriciën Ook in Foto-artikelen en Films zijn wij ruim gesorteerd. Prima metalen fototoestel (6 x 9) f 24,50 Ontwikkelen, afdrukken. Accurate afwerking Van Weedestraat 8 Telefoon 2458 KERKSTR.3 TEL.27Ö6 DEELNEMER WINKELACTIE. SOEST. Porlretspecialist DE SMALEN g^r Alle verzekeringen. Laat Fa. v. d. WIJNGAART adviseren Hoe U zich moet assureren! Geldige bonnen. AUTORIJSCHOOL A. VAN NiE DE ENGELSE KAPERS Van Weedestcaat 44 naast de Apotheek. Als er één. iand is, dat zijde spint uit de spanning tussen Rusland en de Westerse we reld, is' het Duitsland. De Duitsers zijn on afgebroken bezig met het steeds verder af knabbelen van de gevolgen van de nederlaag en zodra de overwinnaars op een bepaald punt toegegeven hebben, begint Duitsland met het bepleiten van nieuwe concessies. Men noemt dit de „millimeter voor millimeter po litiek", die na de eerste wereldoorlog voor Duitsland ook al zulke goede resultaten heeft opgeleverd en die thans weer even geraffi neerd wordt toegepast. Het moeilijke daarbij is, dat de Duitsers klemmende argumenten weten aan te voeren, maar dat de landen,, die de concessies moeten doen, tegelijk weten, dat hiermee Duitsland aan zijn gerechte af straffing ontkomt. De Duitsers zeggen: als jullie ons niet de kans geeft weer in ons eigen onderhoud te voorzien, zullen wij ten prooi vallen aan het communisme en zal het eco nomisch herstel van geheel West-Europa be dreigd worden. Daardoor zullen deze andere landen eveneens binnen het bereikvan de Russische machtsgreep komen. Laat orj^ dus niet te zwaar boeten voor het ontketenen van de oorlog, want dat is jullie eigen nadeel. Daar kunnen de geallieerden eigenlijk niets tegenin brengen, want in grote trekken is dat zo, al wordt het door de Duitsers overdreven voorgesteld. Het is echter een feit, dat voor ons éigen land een bloeiend handelsverkeer met het Duitse achterland volstrekt onpiis- baar is en dit verkeer kan alleen ontstaan, wanneer Duitsland weer welvarend wordt. Maar tegelijk hebben wij Duitsland te veel leren vrezen om niet te weten, welk een ge vaar een herlevende Duitse macht voor zijn naaste buren betekent. Daar komt nog bij, dat wij een geweldige voYdering op Duitsland hebben wegens de aan ons land veroorzaakte schade, maar alweer met verwijzing naar het gevaar voor wanhoopsdaden van een verder verarmend Duitsland, weten de Duitsers aan betaling van die schuld te ontkomen. Deze moeilijkheid zal een onoplosbaar vraagstuk blijven, zo lang het Duitse volk geen duide lijk besef van verantwoordelijkheid vertoont voor hetgeen het de andere Europese volke ren aangedaan heeft. Natuurlijk U, mits U bonnen heeft Steenhoffstraat 15 Telefoon 2132 verstrekt U.ook deze bij aankoop van minstens f 1- Deze week speciale aanbieding Kragen, Ceintuurs, Knopen, Corsages» Het laatste succes van de millimeter-politiek is de drastische vermindering van het ont nantelingsprogramma, waartoe dezer dagen s besloten. Het oorspronkelijke plan tot af braak van Duitse industrieën ten behoeve van de aangevallen landen was opgesteld in October 1947 en bepaalde, dat 681 bedrijven gedemonteerd en verplaatst zouden worden Dit betrof 302 fabrieken van oorlogsmate riaal, 222 machinefabrieken, 92 ijzer- -en staalgieterijen, 41 chemische fabrieken, 11 fa brieken in andere takken van metaalnijver heid en 13 van verschillende aard. Deze lijst is nu met 159 verminderd, waardoor in het bijzonder het Roergebied er veel genadiger afkomt. De grote ijzer- en staalindustrie van August Thyssen blijft echter op de lijst staanals er tenminste geen verdere ver zachtingen toegestaan worden. Verboden blijft de vervaardiging van synthetische ben zine, smeeroliën en kunstrubber, terwijl de fabricage van synthetische wasmiddelen na 31 December van dit jaar moet worden ge staakt. Daarentegen is vervaardiging van aluminium weer toegestaan, terwijl ook de scheepsbouw hervat kan worden. De Duitsers zullen zeeschepen mogen bouwen van maxi maal 7200 ton en met een maximum snelheid van 12 knopen. SOEST. NED. HERV. KERKEN. Oudekerk. 10 uur Ds. v- Krugten (Bloe mendienst). 5 uur Ds. Groéneveld. Emmakerk. 10 uur Ds. de Looze Sr. van Hilversum. 17 uur Ds. D. van Krugten. Heeskapel. 10 uur, Ds. Groeneveld. Zonnegloren. 10 uur Ds. W. Hoek van Doetinchem. Eltheto en zaal v. d. Broek 10 uur Kin- derkerk. Evangelisatiesamenkomsten Dinsdag 10 Mei, 20 uur, zaal v. d. Broek. Donderdag 12 Mei, 20 uur, Heeskapel. In beide diensten spreekt id)e heer S. van Gorkum. GEREF. KERKEN. Julianakèrk. 8.30, 10.13 en 5 uur Ds- A. Brouwer. Wilhelminakerk 10 en 3 uur Ds. H. v« d. Berg. GEREF. KERK. Gebouw „Rehoboth", Buntweg. 11 en 4 pur Ds. W. v. Oene van Schiep dam. CHR. GEREF. KERK- 10 en 5 uur Ds. L. de Bruyne- GEREF. GEMEENTE. Kleine F.embrandtzaal. 10 en 5 uur leesdienst. Maandag, 7.30 uur, Ds. Blok van Zeist- Donderdag, 7.30 uur, Ds. v- d. Woestij- ne van Ridderkerk. VER. VRIJZ. GODSD. (N.P.B.*). Rembrandtlaan. 10.30 uur Mej. C. E. Jolles. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Eemnesserweg 63b, Baarn. 10.30 uur Ds. A. J. Meerdink-v. d- Ban. VRIJ EVANG. GEMEENTE. Soest-Baarn. Eemnesserweg 63, Baarn. 4 uur Ds. Veldkamp van H'sum. EVANG. LUTH. GEMEENTE. Lufher-kapel, Korte Schoolstr. 7, Baarn. 10.30 uur Ds. J- Groeneweg van H'sum. 10 en 6 uur Ds. A. G« Haring. Van Weedestr. 23 Tel. 2577 a. de H Gezondheid,^ Schoonheid en Bescherming voor U w h uid Dozen en tuben 40-75-90 cl. Bovendien mogen de Duitsers schepen van deze categorieën in het buitenland aankopen tot een tonnage van 300.000 ton en tenslotte 100.000 ton aan tankschepen. Maar deze rege ling heeft nog een achterdeurtje, want de militaire gouverneurs mogen machtiging ver lenen tot het bouwen van grotere schepen voor bijzondere doeleinden. Vermoedelijk heeft men daarbij o.a. aan de walvisvaart ge dacht. Het zal wel op dit punt zijn, dat de millimeterpolitiek weer een volgend stapje zal proberen. De vervaardiging van werktuig-machines en andere fabrieksuitrustingstukken, evenals dé fabricage van kogellagers, wordt aan bepaal de grenzen gebonden. Soortgelijke voorschrif ten bestaan voor enkele chemische industrie- en, die weer aan de gang kunnen gaan, zoals de vervaardiging van chloor en van synthe tische ammoniak. Hiermee heeft men aan de Duitsers een vinger gegeven, maar zij zullen heus niet nalaten om de hele hand en liefst nog een beetje meer te grijpen ook al moet het bij millimeters tegelijk gaan. Je hoort tegenwoordig niet anders. Grens correcties voor en na. LI heeft er al vele artikelen over gelezen en u- zult er nog meer over lezen om de dooidleen- eenvoudige reden, idat ook de Benelux een soortement grenscorrectie is. Als je zo ver van de grenzen je'rustige leventje van alle dag leeft, dan heb je er geen erg in, dat die Benelux toch wel een grote verbetering kan zijn. Dezer dagen heb ik toevallig ge merkt, welk een afschuwelijk en lang oponthoud die grenzen voor menigeen betekenen. Ik heb de lange rijen wachten de auto's bij Wernhout gezien. Ik heb daar een massa mensen met bundels pa pieren bedrijvig heen en weer zien lo pen. Ik heb er de douane-agenten aan het werk gezien en ik heb er met m'n neus bovenop gestaan, als auto's plus inhoud door idle douane werden gecon troleerd- Nou, daar kwam wat voor kij ken. Als je eindelijk permissie kreeg op- te rijden, was het vaak enige uren later geworden. En bij Wuustwezel, het Bel gische station, stond dan weer dezelfde rij auto's, netjes aan de. kant, terwijl de chauffeurs der auto's weer met dikke bundels papieren van douane-agent naar het douane-gebouw liepen. Als je met de wagen naar Parijs moet en je hebt een beetje pech aan de grens, dan kan je er wél een dagje extra voor rekenen. Zo'n grens gaat ook op tijd dicht. Na half acht wordt je er niet meer geholpen en het komt meermalen voor, dat vrachtau to's jagen en jachten om nog op tijd aan de barriere te zijn. Want vóór dat eind je naar Parijs krijgt u weer hetzelfde spelletje aan de Belgisch-Franse grens. Nu zeggen ze, dat de Benelux Ide tolgren zen tussen Nederland en België en Lu- xemburg zal afschaffen. Ik moet zeggen: ik ben er tegen. Ik heb gezien, aan welk een machtig leger ambtenaren en beambten de grenzen werk en brood geven. Er moesten méér grenzen zijn. We moesten de ouderwetse tolbomen weer in ere herstellen; we zouden elk vrachtje van stad tol stad van de nodige papieren moeten laten voorzien. Wat een fijne serie ambtenaren zouden we na de distributie weer aan het werk kunnen zetten. Bent u ertegen?Zoudt u het in geheel Europa net zo wensen als in Amerika? Behoort u tot degenen, die menen, dat de ambtenaren er zijn om de handel te bevorderen? Foei, wat nieu werwets Waarom zouden we iets gemakkelijker maken, als het ook moeilijker kan? Daarom zeg ik: leve de grenzen! Ook al heeft de vlieger Viruly nog nim mer van zijn vliegtuig uit een grens op gemerkt, laag 'bij de grond zijn ze er wel degelijk! Laag bij.de grond... INBREKER GEARRESTEERD. In de afgelopen tijd was het voor da po litie een voortdurende ergernis, dat ctr een groot aantal diefstallen plaats von den, waarvan de dader moeilijk was op te sporen, hetgeen tot gevolg had, dat des nachts steeds een intensieve controle ge houden werd. Bij een van deze controles in de nacht van 29 op 30 April j.L, werd 'bij de Nijverheidsschool aan de Molenstraat, des^nachts te half Vier, een onbeheerd staand herenrijwiel aange troffen en een paar klompen. Gezien 't late uur trok dit vanzelfsprekend ide aandacht van de politie, waardoor on middellijk maatregelen werden getroffen- Na enige tijd het gebouw te hebben ge observeerd verscneeen er een mansper soon, een zak met kolen torsende en in een zijner handen een 'bus petroleum. Aan de sommatie der politie om te blij ven staan werd' geen gevolg gegeven. Hij wierp de zak kolen en de bus olie weg en nam de vlucht, waardoor dé politie zich genoodzaakt zag enige waarschu wingsschoten te lossen, waarop de man het raadzaam vond te blijven staan. Het bleek de alhier woonachtige W. K. te zijn. Een direct ten zijne huize ingesteld onderzoek leverde de grootste verrassingen op. Een aantal voorwerpen werden aangetroffen, die Ide bijzondere belangstelling van de politie hadiden. Met de arrestatie van K. bleek de poli tie een zeer goede vangst te hebben daan. Diverse diefstallen in deze ge meente konden worden opgehelderd. Rijwielen kledingstukken, vloerkleed, lood en het grootste gedeelte van èen geslacht varken, hetgeen van een clan destiene slachting afkomstig bleek te zijn, werden aangetroffen. Het onderzoek in deze ingewikkelde zaak wordt nog voortgezet. De dader is intussen ter beschikking van de Of ficier -van Justitie gesteld. IN ARREST GESTELD. Als verdacht van overtreding van ide, vee- en vleegverordening werd H. S. al hier woonachtig in arrest gesteld. IN DE VAL GELOPEN. Een vrachtauto, beladen met een aantal automotoren en een oude carosserie van een jeep, trok Maandagmiddag door de gedragingen van het personeel, op de Foekenïaan te Soest-Zuid, de bijzondere aandacht van de politie. Op genoemde laan werd n.1. een van de automotoren afgeladen en aldaar achter het struikge was verborgen en afgedekt met een zin ken teil waarop de vrachtauto ijlings verdween. Na een uitgebreid onderzoek bleek dé automotor gestolen te zijn uit de centrale werkplaats van het Ned. Leger, gevestigd in de Kromhoutkazerne te Utrecht. De daders, twee aldaar werkzame burgers, afkomstig uit Zuilen en Woudenberg, konden worden gearresteerd en zijn la ter overgegeven aan de Kon. Marechaus see. NED. PADVINDSTERS GILDE. Ter gelegenheid van het 4-jarig bestaan van het Nederlandse Padvindsters Gil de, afd- Soest, zullen 'de kabouters en padvindsters een ouderavond organise ren, op morgen, Zaterdag 7 Mei, te 7.30 uur, in hotel „Bos én Duin". Op deze avond zullen ide leidsters U tonen, hoe zij met de kabouters en pad vindsters werken. Op Uw belangstelling wordt gerekend. Voor een goede foto. Voor Uw amateurwerk. Voor het vernieuwen van verbleekte portretten» Voor vakkundige repa ratie van Uw toestel Burgemeester Grothestraat 14 Soestdijk Telefoon 2209 CHR. METAALBEWERKERSBOND. Tegen a.s. Maandag, te 8 uur, is in de zaal van Eemland een vergadering be legd ter oprichting van een plaatselijke afdeling van de Chr. Metaalbewerkers- bond. Belanghebbenden verwijzen wij naar de desbetreffende advertentie in dit num mer. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Zondag a.s. is geopend apotheek „Soest dijk", Van Weedestraat 46. DUIVENSPORT. Na de gebruikelijke oefenvluchten, na men j.1. Zondag voor. de Soester Post duivenverenigingen de wedvluchten een aanvang. De eerste wedvlucht had plaats vanaf Roozendaal, afstand 90 K.M. De duiven werden te 8 uur met NIO. wind gelost. De vereniging „De Zwaluw" had 500 duiven in concours. Aankomst le duif 9 uur, 35 min. 0.4 sec- Aankomst laat ste prijswinnende duif 9 uur, 50 min. 14 sec. De gedetailleerde uitslag is: J. v. d« Brakel 1—74—102. J. Stalenhoef 2—4-22—44-45—46-78—123. C. van Soest 3-13—35—36-50-97-103. Sj. Rijksen 5192931- 53—54—6465- 93—94—102—116- 117. A. Snijder 6-34 70. A. Waaijenberg 7162728—67 68—87. H. Kriek 8—79—115. N» Baltus 9—14—30—52 - 63-128. P. Duijst 10. W. Veerman 11—112". J. Herwaarden 12—23. P. Grift 1584. A- Rijksen 1733100 101-105-119. H. Onwezen 18—39-89- 93—106. J. v. d. Brink 20—26—56-77— 118. J. Kamerbeek 32—71—88—96-97. J. Wijnands 379099125. A. van Slooten 38—51—110—114. G. Haks 21-48 49. P. van Brienen 244041- H. Go- rissen 257591109—123. G. Geiten beek 42—57-82. W. Grift 55—82 83— 108120. H. Över'beek 5,859- H. de Bree 60. H. v. d. Kuil 6681. D. Bun schoten 69113. G. Visser 628692- H. Verwoerd 43. J. Gaasbeek^ 476176 107. G. H- v. d. Broek 72-73^86, D Pu- reveen 111—121. J. Vink 122- Met 272 duiven nam de vereniging „De Vriendschap" aan deze wedvlucht deel. Aankomst le duif 9 uur, 38 min. 40 sec. Aankomst laatste prijswinnende duif 9 uur 48 min. De gedetailleerde uitslag is: W. N. Nieu- wenhuis 18—2536—3840—5051- 56 62—65. G. Teeken 2—3-10-15-19- 45-53-61. G. Hooijer 4-30-33- C. Dijkman 5203743—59. H. Spikman 6-16-46. G. Sukel 7—12-27. T. Muijnck 94269. J. Rijnders 1118— 22576063—66. S. Hartogsveld 13 17—54. W. Roest 14. R. Koster 21-26— 35—41-47—49. G. Sikkelbein 23-44. E. Daatselaar 24294855. F. Heere mans 28. R. Bokma 31- R» Kaats 3268. Th. Luijtelaar 34—39. J. Mulders 52—67. Heideweg 29 - Soest Telefoon 2094 Voor het tijdvak van 8 tot en met 21 Mei 1949 zijn de navolgende bonnen aangewezen. Voedingsmiddelenkaarten 905: 121 Vlees (A. B. D.) 100 gr. 'vlees. 122 Vlees (A. B.) 300 gram vlees. 123 Vlees (D.) 100 gram vlees. 125 Algemeen (A. B. D-) 250 gram boter, margarine of vet. 126 Algemeen (A. B.) 250 gram bo ter, margarinè of vet. 127 Algemeen (A. B.) 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 132 Algemeen (B.) 500 gram boter, margarine of vet. 134 Algemeen (D.) 125 gram boter, mar garine of vet. 135 Algemeen (D.) 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. Tabakskaarten 903. 79, 80 Tabak (QA) 2 rantsoenen si garetten of kerftabak. 81 Tabak (QC) 2 rantsoenen siga retten oï kerftabak- De letters achter de bonnummers geven de kaarten aan, waarop de betreffen de bonnen voorkomen. Bonkaarten bijzondere arbeid,' a.s. moe ders en zieken. Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letters M. De niet-aangewezen bonnen 104, 110,, 111, 113, 117, 118 en 119 kunnen wórden ver den vernietigd. Rijlessen kunnen ook besproken worden bij Sigarenmagazijn Smit, Steenhoffstraat 15a, Telefoon 2761 LESSEN IN N1EUWË STUDEBAKER. WIJZIGING INLEVERING DOOR DETAILLISTEN. De detaillisten, die op Maanldag alhier bonnen inleverden, dienen dit in het vervolg te doen op Dinsdag in de 2e week. Dit is dus voor de eerstvolgende inlevering inplaafs van op Maandag 9, op Dinsdag I? Mei a.s. WINKELPUI GERAMD. Woensdagmiddag geraakte de bestuurder van een personenauto, komende yit de richting Amsterdam, op de Van Wee destraat, vermoedelijk dioor een te gro te snelheid, de macht over zijn stuur kwijt, waardoor de auto begon te slin geren. Hij trachtte door gas te geven zijn wagen weer in 't goede spoor te brengen, hetgeen echter een averecht se uitwerking had, want de wagen tol de in het rond en kwam met een he vig lawaai met de achterzijde in >d? win kelpui van het meubelmagazijn van de heer Veenendaal terecht, om» eerst daar tot staan te komen. Een ware ravage werd aangericht, terwijl het een wonder mag heten, dat dit onge val op dit zeer drukke weggedeelte geen slachtoffers heeft geëist. ERNSTIG TREINONGEVAL. Hedenmorgen heeft op station Soest een ernstige ontsporing plaats gehad van dc trein, welke te 7.02 uur uit Utrecht vertrekt en, integenstelling met de mees te andere treinen op de lijn Utrecht- Baarn, doorgaat naar Amsterdam. De ambtenaar, die met de bediening der wissels was belast, stond er niet bij stil, dat deze trein aanmerkelijk langer was dan de anderen, die Baarn tot eindpunt hebben, hetgeen tot gevolg had, dat de wissel te vroeg door hem werd overge trokken en de laatste wagon uit de rails liep. Een seinpaal werd geheel omver gere den, een der palen van de bovenleiding en de betonnen woet, waarin de paal is bevestigd, geheel ontzet en 2 sporen ge heel vernield. Ook de wagon, <Jie diep in de grond was weggezakt, had uitwendig belangrij ke schade opgelopen. Zeer vlug arriveerde een weirktrein met personeel en ingenieurs uit Utrecht ter plaatse en hoewel direct het werk aan gepakt werd, zal het wel enige dagen duren voor alles zal zijn hersteld. 1. Het was in het midden van de zeven tiende eeuw, dat een groot Engels ka perschip de golven van de Oceaan door kliefde. In een tijd, toen Spanje's glorie ging tanen en Engeland poogde in het nieuwe werelddeel Amerika vasten voet te krijgen. „De Zeewolf", bemand met een stoutmoedige equipage en een dap pere kapitein, was op weg naar het goudland Peru, met een vastberalden doel voor ogen. 2. Hierboven maken we kennis met twee zeer ondernemende lelden van de beman ning: Hall, de zoon van de kapitein en John Rope, de bootsman, die met hech te banden van vriendschap aan 'de zoon van zijn meester verknocht was. Hall lag nog te bed, toen John hem het gro te nieuws kwam berichten. „Land zicht jongen", brulde de bootsman, „en de kapitein verordineert, idat je uit je kooi moet komen." 3. Hall behoefde geen verdere uiteen zetting. Na enige minuten zat hij aan de gezellige ontbijttafel, waar zijn vader hem reeds met ongeduld' wachtte. Naast de kapitein zat stuurman Tom, een oude vechtjas, die in vroegere Jevechfen een been verloren had en dan was er Mary, Hall's zuster, een dapper meisje, dat zeer tegen de zin van haar vader deze gevaarlijke tocht medemaukte en eerst na lang smeken toestemming had ver kregen.

Soester Courant | 1949 | | pagina 2