De eerste wiokelbeurs in Soest. Nederlandse plannen voor de Eems monding. Alkmaarse kaas en Dr. Valentine. SOEST. IN DE HOEK. mwmi SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag .en Vrijdag. UITGAVE Z DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Abonn. per kwart fl.50 - p. post f 1.75 25e JAARGANG No- 36. Bureaus Va» YYeedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 DINSDAG 10 MEl 1949. We hadden vorige week Vrijdag het genoe gen de heropening van de Alkmaarse kaas markt bij te wonen en kennis te maken met Dr. Alan Valentine, het hoofd van de Mars hall-hulp-organisatie in Nederland. De feiten van die dag zal men intussen reeds gelezen hebben, maar wij willen thans iets meer aan dacht schenken aan de gemoedelijke be schouwing, die Dr. Valentine later op de dag ten beste gaf, toen het gezelschap aan de maaltijd verenigd was. De spreker nam als uitgangspunt de internationale naam van on ze kaas. Die naam is goed, zei hij, maar men kan op het hooghouden van de naam nooit te veel de aandacht vestigen. Wanneer ik aan mijn vrouw een flesje parfum cadeau geef, dan vraag ik automatisch in de winkel naar Franse parfum, omdat ik dan meen zeker te zijn altijd het beste te kopen. En als ik in New-York een nieuw pak nodig heb, dan vraag ik de garantie, dat het gemaakt is van echte Engelse wollen stof. Ook al omdat En geland nu eenmaal de naam heeft de beste kwaliteiten wollen weefsels te leveren. Zo is het met iedere specialiteit van een land. Wanneer de naam eenmaal gevestigd is, dan verkoopt men automatisch, omdat het pu bliek er op vertrouwt, dat die naam en faam niet zonder reden verdiend zijn. Maar daar naast is het toch zeker, dat men nooit moet nalaten de goede eigenschappen van zijn producten op velerlei wijzen onder de aan dacht van het publiek te brengen. Zonder twijfel is zo'n schilderachtig schouwspel als de Alkmaarse kaasmarkt een uitnemend middel om bij de buitenlandse bezoekers nog groter waardering voor de Nederlandse kaas aan te kweken. Juist dergelijke vormen van propaganda voor een product moet men niet onderschatten. Heel dikwijls is deze wijze van benadering van de kopers effectiever dan het rechtstreeks adverteren van de goe de eigenschappen van wat men verkopen wil. Zo herinner ik me, vervolgde Dr. Va lentine, dat de vissers van Nieuw-Engeland (dat zijn de Noord-oostelijke staten van Amerika) enige tijd geleden hun verkopen voortdurend zagen dalen. Ze begonnen een kostbare advertentie-campagne, die echter geen resultaten opleverde. Daarna namen ze een publiciteits-expert in de arm en die ge lukte het de belangstelling voor zeevis op veel onopvallender wijze aan te kweken. Hij bracht bijv. naar voren, dat jodium zo on misbaar is voor de gezondheid, want jodium- gebrek veroorzaakt het ontstaan van struma (kropgezwellen). Hij schreef daarover klei ne berichtjes en artikeltjes en bood die aan tal van kranten aan als populair-weten- schappelijke mededeling. Met geen woord werd er gesproken over vis. Later volgden er berichten, waarin gesproken werd over het gehalte aan jodium in zeewater en zo in zeeplanten en zeedieren. En pas langs die omweg kwam tenslotte het advies om meer vis te eten, teneinde jodiumgebrek te voor komen. Het resultaat van zijn actie was, dat na verloop van enkele maanden de vraag naar vis in dat deel van het land met 50 pet. was gestegen. Ik kan me voorstellen we laten nog steeds Dr. Valentine aan het woord dat de Nederlanders iets soortge lijks zouden kunnen doen met hun zuivel producten. Het sterftecijfer is in Nederland lager, dan in enig ander land ter wereld en wie zal zeggen of dit niet moet worden toe geschreven aan de bijzondere kwaliteiten van de Nederlandse kaas. De Nederlandse export moet nog belangrijk groter worden gemaakt om het tekort aan dollars verder te overbruggen en zonder twijfel kan de export naar Amerika nog vergroot worden, als men er zich maar van op de hoogte stelt, welke producten men in Amerika wil hebben en voor welke argumenten de Amerikaan ge voelig is. Maar daarbij moet ik ervoor waar schuwen, dat er eigenlijk niet zo iets als ,,de gemiddelde Amerikaan" bestaat. Amerika heeft een zeer gemengde bevolking en daar door ook een zeer variërende belangstelling voor de meest uiteenlopende producten. Niet alleen is er veel verschil tussen het westen, het zuiden, het oosten en het midden van Amerika, maar ook in een stad als New- York heeft men reeds een afzetgebied met een grote verscheidenheid van vraag. In New-York wonen bijv. meer Joden dan in geheel Israël, zodat New-York de beste markt is voor artikelen, die aan de speci fiek Joodse smaak voldoen. In New-York wonen meer Italianen dan in enige Italiaan se stad met uitzondering van Rome en meer Polen dan in enige Poolse stad met uitzon dering van Warschau. Wie dollars wil ver dienen moet daarom eerst bepalen voor welke groep van de Amerikaanse bevolking zijn producten geschikt zijn en verder voor welke verkoopargumenten het uitgekozen publiek gevoelig is. Wij menen, dat de Ne derlandse exporteurs inderdaad hun voordeel kunnen doen met Dr. Varlentines' kijk op het Amerikaanse afzetgebied. Officiële mededelingen. HINDER WEI. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat de verzoeken van; P- H. Wildeboer Kolonieweg 2d, Soest, om in perceel Nieuweweg 109a, kada straal bekend in sectie G nr. 4247, een timmerwerkplaats te mogen oprichten; 2e. J. W. van Essen, Soest, om in per ceel Den Blieklaan 35, kadastraal be kend in sectie G No- 3533, een banket bakkerij te mogen oprichten, 3e- J. A. Peters, alhier, om in perceel Nieuweweg 48, kadastraal bekend in sectie G Nr. 3934, een steengruiserij te mogen oprichten, door hen zijn ver daagd- Vandaag over een week, Dinsdag 17 Mei, opent de eerste winkel-beurs in Soest haar deuren. Onze gemeente schaart zich hiermede onder die vooruitstrevende ge meenten, die door het organiseren van tentoonstellingen blijk geven, dat zij met hun tijd meegaan. Nu de tijden langzamerhand een meer normaal karakter krijgen en ook de Nederlandse industrie nagenoeg haar vooroorlogse productie weer heelt be reikt, is voor de winkeliers de tijd ge komen om te tonen, wat er weer gebo den kan worden. Dat het in Soest mocht gelukken een groots opgezette beurs te organiseren is een verblijdend teken en een bewijs hoe ook de Soester winkel- liers zich aan de veranderde tijden we ten aan te passen. Hierdoor is het moge lijk, dat de inwoners van Soest, dat, met zijn 23000 inwoners, toch werkelijk niet meer tot de kleine gemeenten kan worden gerekend, met deze nieuwe ma nier van verkoop en show kennis ma ken en dat hiervoor bij het publiek grote belangstelling bestaat, bewijst wel de overweldigende drukte, welke b.v. de Damesbeurs in het R.A.l.-gebouw te Am sterdam steeds weer geniet. Hoewel er tussen Soest en Amsterdam nog wel enig verschil bestaat, belooft de Soester beurs toch een grootse tentoon stelling te worden. De gehele opzet, de zeer grote ruimte waarover men beschikt, de aankleding en indeling der stands en de artikelen, die er geboden en getoond zullen worden, zullen het voor het publiek aantrekke- Duitsers verbeterden hun uitweg ten koste van Delfzijl. Inpolderingen. Tot dusver was de grens in het Dollardge- bied slechts vastgesteld in de Dollard tot de Eemsmonding. In de monding van de Eems was geen grenslijn. Deze toestand gaf meer en meer aanleiding tot moeilijkheden, vooral toen de intensiviteit van het scheepvaartver keer naar Delfzijl en Emden steeds groter werd. Het kwam zelfs zover, dat de Duitsers bij de uitvoering van waterstaatkundige werken niet alleen geen rekening hielden met Neder landse belangen, doch deze bewust hebben geschaad. Duitse manieren. Men ziet op het kaartje, dat het Oost-Friese Gaatje de toegangsweg naar Emden is, ter wijl Delfzijl ligt aan de Bocht van Watum. De stromingen, welke door eb en vloed kun nen worden veroorzaakt, maken het noodza kelijk, dat de monding van het Oost-Friese Gaatje geregeld wordt uitgebaggerd, doch het was allerminst noodzakelijk, dat, zoals de Duitsers meermalen deden, de bagger-specie werd uitgestort in de Bocht van Watum. Dit had tot gevolg, dat grotere schepen, om bij Delfzijl te komen, het Oost Friese Gaatje moesten volgen, en vervolgens om de Paap heen in tegengestelde richting de Bocht van Watum. Op deze manier werd dus de toe gang naar Emden verbeterd ten koste van Delfzijl. Een betere oplossing niet ten nadele van Emden is het Nederlandse plan om de Bocht van Watum uit te diepen tot een vol doende brede en diepe waterweg. Dit komt in hoofdzaak neer op de aanleg van een dam lijk makèn de beurs te bezoeken. Daar het mede in het voornemen ligt van de ze beurs niet alleen een show, maar te vens een verkoop-beurs te maken, zal het er 's middags en 's avonds tevens prettig winkelen zijn. Hoe een dergelij ke verkoopgelegenheid met attracties op prijs wordt gesteld, 'bewees ook de over weldigende drukte op de beurs, welke vorige week te Bussum werd gehouden. Ook hier zal het bezoek met alle moge lijke middelen worden bevorderd. Öm te beginnen zijn door de deelnemende winkeliers een groot aantal prijzen be schikbaar gesteld, in een grote en gezel lige ruimte zal .gelegenheid zijn een con sumptie te gebruiken, terwijl goede mu ziek de gezelligheid niet weinig zal ver hogen. Ook zullen op de beurs de werpspelen een plaats krijgen, waarop de houders der deelnemerskaarten van de thans lo pende verkoopactie hun krachten kunnen beproeven, om de in deze actie uitge loofde prijzen te bemachtigen. Zoals wel bekend, bedraagt de hoofdprijs in deze actie niet minder dan f250. ln de afgelopen week is reeds gebleken, dat de belangstelling voor deze verkoop actie zeer groot is en om de kans op de belangrijke prijzen zoveel mogelijk te vergroten, raden wij een ieder aan de ze week nog zoveel mogelijk bonnen te verzamelen. Dinsdagavond te 8 uur zal onze burge meester de beurs officieel openen en nadat door onze Burgervader en de ge nodigden een rondgang langs de stands zal zijn gemaakt, zal een ieder in de ge legenheid zijn te constateren, dat de Soester winkeliers met hun tijd weten mee te gaan en er in Soest miser te koop is, dan velen wel denken. ELKAAR VERRADEN. 'Bij de firma Ten K. alhier waren twee jongemannen in dienst, die het met de eerlijkheid niet al te nauw namen en hun patroon bestalen. Zij wisten dit van elkaar en een hunner bracht zijn colle- ga-in-den-boze bij de baas aan, waarop de ander op zijn beurt een boekje open deed. H- K. moest zich Vrijdagmiddag verant- van een punt ongeveer bij Knock en vervol gens langs de Paap en de Hond naar zee. Verder landinwaarts zullen dan nog de no dige stroomgeleidende werken verricht wor den. Voor de uitvoering van dit plan zal Ne derland echter de beschikking over de gehele Eemsmond moeten hebben. Inpolderingen. Andere overwegingen, welke Nederland heb ben gebracht tot de grensherziening in dit gebied, zijn gebaseerd op de inpolderings plannen. Door het aanslibbingsproces en de hierop volgende indijking is langs de Dollard in de laatste eeuwen een belangrijke opper vlakte vruchtbaar land als bouwgrond ter beschikking gekomen. Thans is het echter zo ver, dat vrijwel de gehele Zuidelijke helft van de Dollard kan worden ingedijkt. Nu bij de huidige toestand een deel van de Dollard Duits territoir is, is het niet mogelijk om al leen op het Nederlandse gebied deze indijking economisch uit te voeren. Behalve de inpoldering van de Dollard zal ook de zak, welke ontstaat door afsluiting van het Oost Friese Gaatje, een belangrijke land aanwinning kunnen geven. Door deze dam zal een aanslibbing ontstaan, welke na ver loop van enkele tientallen jaren geschikt zal zijn voor inpoldering. Financiering. Ook met betrekking tot de financiering van deze plannen zijn voorstellen gedaan. Hierbij is rekening gehouden met het feit, dat Duits land voorheen de Nederlandse belangen hier schade heeft berokkend, terwijl Duitsland eveneens zal hebben bij te dragen in de kos ten ter verbetering van de zeeweg naar Em den. Ik weef niet hoe het u is vergaan op onze Bevrijdingsdag, maar ik voelde mje de hele dag in m'n nek gekeken- Er waren genoeg vlaggen, daar mankeerde het niet aan, maar van enige stemming, in verhouding tot het overweldigend ge beuren, dat de Bevrijding op 5 Mei 1945 voor ons allen heeft betekend, was in het geheel niets te bespeuren. Integendeel, de arbeiders werkten, de bakkers bakten, de kruideniers stonden in hun winkel en eigenlijk deed iedereen wat hij gewend was te doen op iedere andere dag van zijn leven. Alleen de melkboeren waren consequent en werkten niet. Ik heb me eigenlijk de hele dag lopen op te winden over deze schandalige ba gatellisering van onze Bevrijdingsdag. Een of andere regeringsinstantie liet we ten, dat een dag vrij ongeveer 20 mil- lioen zou kosten. Dat is een hoop geld, maar ik vind, dat wij bij de herdenking van deze bij zondere dag, nu eens die akelige ge woonte achterwege moeten laten om altijd te rekenen en centjes te tellen, ook al omdat de regering zich vaak min der druk maakt over grotejre bedragen- Het gaat de regering precies als mij- Ook ik reken mij rijk en betaal mij arm. Als het waar is, dat wij nog steeds in de rommel zitten en er slechts met wer ken weer boven op kunnen komen, wat maakt het dan uit ot wij b-v. 6 jaar ot 6 jaar en één dag met de brokken zitten- De 5e Mei is een dag zoals geen andere en ik vind het lam, dat onze regering aan deze dag heeft laten knabbelen. Wie hiervan de schuld treft laat mij koud. De werkgevers- en werknemers organisaties en de rijksbemiddelaars heb ben om beurten een „verklaring' afge legd en het slot van het liedje was, dat onze Nationale Bevrijdingsdag een ge wone werkdag is gebleven. Ik vind het maar een krenterige, on dankbare boel. De schuld hiervan schuilt bij de rege ring. Deze had de Bevrijdingsdag moe ten verklaren voor wat het is: een Na tionale feestdag, zelfs al heeft voor de meeste mensen de bevrijding niet ge bracht, wat ze er zich van hadden voor gesteld. Met het oog op de gebeurtenissen in Indonesië, had deze Bevrijdingsdag geen dag van drinken en hossen behoeven te zijn, maar een gepaste herdenking zijn wij aan ons zelf verplicht, wanneer wij niet wensen, dat deze dag ons als Na- rionale dag ontglipt- H- OEKMAN. woorden wegens diefstal van een pick- up- Thans toonde hij zeer veel spijt van het gebeurde te hebben en beloofde ern stig beterschap. Conform de eis veroordeelde de Poli tierechter K- tot drie maanden voorwaar delijke gevangenisstraf met een proeftijd van j jaar, alsmede onder toezichtstel- Lng, plus een geldboete van f15.subs- 10 dagen hechtenis. HEI SOESTER NATUURBAD KOMT GOED VOOR DE DAG- Zaterdagmiddag a.s. wordt het Natuur bad weer voor het publiek opengesteld- Na vele jaren zal dit het eerste badsei zoen zijn, waarin het stichtingsbestuur weer de oude service kan bieden. Veel was er in de bezettingstijd vernield door oorlogshandelingen en vandalisme- Douchecellen ontbraken in de vorige seizoenen nog en de cabines konden slechts een weinig worden opgeknapt- Daarin is nu verandering gekomen. Zowel voor de dames- als de herenalde- ling zijn 100 wisselcabines en 12 douche cellen beschikbaar met wastafels en wringers voor de badkleding- Ook de gardai'obes hebben hun oude 'aan zien herkregen en konden zelfs worden verbeterd en met tegelpaden omgeven. Wat door mensenhanden teniet ging vond een zekere compensatie in hetgeen moeder natuur verstrekte. De bosschages en aanplantingen zijn dermate ontwik keld, dat het geheel tot een waar recre atie-oord is uitgegroeid. Ons natuurbad vindt in dit opzicht tot in verre omtrek zijn weerga niet. Ook werd aandacht besteed aan de ont spanning voor de jeugd. In de nabijheid van het kinderbad is een speelplaats met tal van fraaie speelwerktuigen tot stand gekomen. Het stichtingsbestuur heeft, in tegenstel ling met vroeger, het gehele jaar door enige employé s in dienst, die regelmatig herstellingswerk verrichten en de nodi ge verbeteringen aanbrengen. Het resul taat is aan alles merkbaar- Zoals bekend is in ons natuurbad het water altijd op temperatuur, omdat voor de vulling en bijvulling van het ba- sin, dat een oppervlakte heeft van 11000 vierkante meter, gebruikt wordt het op vernuftige wijze gezuiverde warme con- denswater van het naast het bad liggende stoomgemaal van de Arnhemse Waterlei ding Mij. UFLEWiRO' EMDEN LARREÜ WYÈELSUM HOLWIÊRCE DELF ZIJ EEMs IPPItJBEbAM TERNÜNTEN .MOLDENOOR D O *L SCHILf -^sS) BESTAANDE GRENS VOORGESTELDE GRENS ZANDPLATEN WwO(.D4 GEPROJECTEERDE DIJN X77/\ REEDS INGEPOLDERD GEBIED

Soester Courant | 1949 | | pagina 1