Het Sp aanse isolement* W. N. NIEUWENHUIS Brand. Brand. j. lenssen, makelaar Voetbal. Loodgieter - Electriciën Predikbeurten. SOEST. Uw Rode Kruis is paraat Helpt het paraat blijven. VOORJAAR. VOOR ONZE DAMES. DE ENGELSE KAPERS Sluit nog heden een brandverzekering of Iaat Uw bestaande brandverzeke ring verhogen bij Van Weedestraat 29 - Telefoon 2169 - Soestdijk Agent van „De Nederlanden van 1845'" voor ALLE verzekeringen. Wordt na Berlijn Spanje eveneens weer gedeblokkeerd? De geruchten over ver anderde betrekkingen met het vader land van Sint Nicolaas vormen dezer dagen de tweede stem bij de alt-partij en, die in de wereldpers worden gezon gen over de opheffing van de blokkade van Berlijn, Öost-Duitsland en een bij eenkomst van de Twee Groten en de nog eens twee groten; de laatste zonder hoofdletter. Want allereerst gaat het hier tussen Amerika en Rusland. Frankrjjk en Engeland komen op het tweede plan- Ze zullen gewicht in de schaal kunnen leggen, hét gewicht wordt aan elke kant van de balans .gevormd door de wensen en Washington en Moskou. Evenzeer is dit het geval met Spanje- Na de nederlaag van Hitier was men vrij algemeen de mening toegedaan, dat het zetbaas je van de twee asmachten wel met zijn principalen zou verdwijnen- Dat het bestaan bleef had het minder te danken aan de sympathie, die men voor het Spaanse regiem koesterde dan wel aan de vrees wie en wat er voor in de plaats zou komen als het inder daad van de baan ging. Bij de gratie van die vrees bleef het politieke leven van Franco gespaard. Wel werd het uitgesloten van het lid maatschap der V-N., weliswaar mocht het niet deelnemen aan het Marshall plan, weliswaar mocht het niet toetre den tot het Atlantische-Pact, maar in de loop der vier jaren na de bevrijding en de laatste tijd, nu de organisatie van West-Europa sneller dan voorheen ter tafel is gekomen, is in die houding van afzijdigheid verandering gekomen. Bij het Atlantische-Pact heeft men ei genlijk stilzwijgend gerekend op de, „wel willende neutraliteit" van Spanje- Portugal, dat wel aan het Pact deel neemt, heeft een verdrag met Spanje, dat dit laatste land verplicht het bij te staan wanneer het in oorlog zou. ko men. Maar goed, een verdrag is een ver drag- Anders wordt het echter als wij lezen, dat militaire deskundigen van West-Europa van Spanje een bruggen hoofd willen vormen met de Pyreneeën als Noordgrens- Zulk een grens zal geen grens kunnen zijn met bordjes, waarop in het Russisch „Verboden Toegang" staat, maar zal moeten effecturen met een troepenmacht in Spanje- Een troe penmacht, die moet kunnen beschikken over haveninstallaties niet al te mo dern meer over spoorwegen ver ouderd verkeerswegen hopeloos fabrieken en werkplaatsen ver waarloosd vliegvelden idem Als Spanje zich afzijdig houdt, komen deze dingen niet zoals men ze graag zou willen hebben- Een Franco in het gezel schap van de West-Europese staten js nu echter ook niet mogelijk- Dat zou net zijn, of een verdachte aan de stam tafel der juristen zou gaan zitten. Men meent er nu dit op te moetem vinden, dat met het Spanje-van-nu toe laat in de kring van de deelhebbers aan het Atlantische Pact met de bedoeling er een figuur van de maken, die beter past in het democratisch gezelschap- Franco dient te worden vervangen door een monarch zijn regime moet consti tutioneel worden, waarbij men van te voren de zekerheid zou moeten hebben, dat het geen communistisch signatuur zou krijgen- Een langzaam inpassen van Spanje in het komende West-Europese bestel met een geleidelijk aanpassen van zijn regeringsvorm aan de gangbare; in de rest van 't westen, is het streven- Daarmee vermijdt men het risico, dat er na de oorlog een Stalin-Franco uit het Spaanse doosje springt, zoals vóór de oorlog een Benito-Franco er uit sprong- S-E.C.—D.E.V. 2—2. Voor het spelen van een oefenwedstrijd was Zondag het Doornse D-E.V. bij S-E.C. op het tweede speelveld aan de Kostverlorenweg te gast- Direct na de aftrap ontwikkelde zich een snel spel van doel tot doel- Reeds na een kwartier namen de bezoe kers de leiding, toen na vlot samenspel de DwE.V.-midvoor alleen met de bal voor het S-E.C.-doel kwam en met een onhoudbaar schot doelman Hornsveld passeerde- 1—0. Na dit doelpunt kwam S-E.C. enigszins in de meerderheid en nadat de bovenlat een zeker doelpunt voor S-E.C. had voorkomen, moest even later de D-E.V.- keeper voor een mooi schot van de S-E.C.-midvoor zwichten- 11. In de tweede helft weer 'n gelijk op gaande strijd met de D.E.V.-voorhoede iets gevaarlijker. De S.E.C.-doelman was echter in uitstekende vorm en wist eni ge gevaarlijke schoten op zijn doel goed te stoppen- Bij een van de snelle S.Ë.C-- aanvallen wist de S.E.C.-rechtsbuiten zich vrij te spelen en met een hard dia conaal schot de stand op 21 te brengen. Lang had S-E.C. geen plezier van deze voorsprong, want reeds enige minuten later wist de D.E.V.-linksbinnen van 'n slecht wegwerken der S-E.C.-achterhoe- de te profiteren en van dichtbij de bal in het Soester doel te plaatsen- 22. Het einde kwam met dit gelijke spel, hetgeen ten slotte de verhouding goed weergaf. BDC 2 NAAR DE RES- 3e KLASSE. Door Zondag j-1. van HVC 6 te win nen zijn de B-D.C.-reserves er in ge slaagd, na eerst ongeslagen kampioen van haar afdeling te zijn geworden, ook de twee promotiewedstrijden te winnen en daarmede de promotie naar een ho gere klasse tot een feit te maken- Een gelukwens na zo'n keurig en succesvol seizoen is zeker op zijn plaats- Toch hebben de B.D.C.-ers het in deze laatste wedstrijd niet cadeau gekregen. Zelfs heeft het er even naar uitgezien, dat de Amersfoorters de puntjes in de wacht zouden slepen, doch de straf schop, die zij 20 minuten voor het einde bjj een 22 gelijke stand kregen toe gewezen, werd tot geluk van B-D.C. te gen de paal geschoten en inspireerde de B-D.C.-ers zodanig, dat het hierna ont ketende offensief op de H-V.C.-veste, met 2 mooie doelpunten werd bekroond, zodat het einde met een 42 overwin ning voor de thuisclub kwam- SOESTER POLITIE VERLOOR MET 4-0 VAN HILVESUMSE COLLEGA'S- Voor de beker-competitie van de Ned- Politie Sportbond vond Vrijdag pp het 5-E.C.-terrein aan de Kostverlorenweg een wedstrijd plaats tussen het Soester politie-elftal en Hilversum 1- Dat dit voor de Soester politiemannen een moeilijke opgave was, blijkt wel uit de cijfers waarmede de Hilversummers, die een klas hoger spelen dan Soest, de ze ontmoeting wisten te winnen- Toch gaven de Soesters in de eerste speelhelft goed partij en de strijd ging dan ook vrijwel .gelijk op- De Hilver summers slaagden er slechts 1 keer in en nog wel uit een scrimmage te scoren- Enige minuten na dit doelpunt wist de Hilversumse doelman met uiterste in spanning nog maar net een fraai schot van midvoor De Hartog te keren- De rust kwam met 0—1 voor de bezoekers- Soest, dat na de doelwisseling enigszins de steun kreeg van de wind, wist ook toen het spel verdeeld te houden. De aanvallen der gasten waren echter veel gevaarlijker en vooral hun snelle vleu gelspelers stichtten nogal eens verwar ring in het Soester verdedigingsblok. Nog driemaal wisten zij de goed werken de Soester doelman te passeren en daar de thuisclub er zelfs niet in slaagde, door gebrek aan een goede schutter, de traditionele eer te redden, kwam het einde met een verdiende 04 overwin ning voor de bezoekers- Van W^eedestr. 23 Tel. 2577 VRIJ EVANG. GEMEENTE. Soest-Baarn. Eemnesserweg 63, Baarn. Woensdagavond, 8 uur, Ds- Veldkamp. Bijbellezing- Onderwerp: De vier die ren uit de openbaring. MILITAIRE PARADE. Zaterdag a-s. zal door het School-Batal- jon Pioniers, gelegerd in de Dumoulin- kazerne te Soesterberg een parade wor den gehouden. De bedoeling van deze parade is enerzijds de viering van de jaardag van het corps Pioniers en an derzijds de bedoeling van de Cmman- dant van het Bataljon om de opwach ting te maken bij Burgemeester en het Gemeentebestuur nu het Bataljon onlangs binnen de gemeente is gevestigd. De parade zal door de Generaal Majoor als parde-inspecteur vanaf het bordes van het Raadhuis worden afgenomen en wel ongeveer half tien voormiddag. Ten einde ook met de inwoners van Soest nis te maken zal het Bataljon met mu ziek een korte mars maken door een deel van de gemeente- Nadere bijzon derheden zullen vóór a-s. Zaterdag be kend gemaakt worden. RONDE VAN NEDERLAND. KRANIGE PRESTATIES VAN ONZE PLAATSGENOOT EVERT GRIFT. De titanenstrijd van tien dagen, de twee de Ronde van Nederland, is Zondag be ëindigd met een eclatante overwinning van de bekende wielrenner Gerrit Schul- te. Onze plaatsgenoot, Evert Grift, deel uitmakend van de Nederlandse C-ploeg, en voor net eerst rijdend in een derge lijke monsterrit, heeft de ronde kranig uitgereden en in het landelijk klassement bezet zijn .ploeg achter de Belgische A- ploeg tde 2e plaats. Onwillekeurig krijgt men tijdens het verloop van de Ronde van Nederland de indruk, dat Evert Grift weinig of niets presteerde. Men moet echter om zijn prestaties beter te kunnen beoordelen, de situatie kennen, waarin Grift de nieuweling-prof aan deze mon sterrit meereed. Grift en Kuylman reden mee als ^knech ten" van de Zaanse-ploeg, waarin zij voortdurend diensten moesten verrich ten. Zo zat Grift Dinsdag 1-1. tijdens de rit Apeldoorn-Helmond na pl.m. 30 k.m- rijden in de kopgroep, toen hij werd te ruggeroepen om zijn ploegmakker Cor Bakker, tweede geklasseerd van de Zaan- se ploeg, die zijn wiel had gebroken,, te assisteren. Fris en wel kwam later Grift, met Bak ker aan zijn wiel, op tijd in Helmond binnen. In een onderhoud, hetwelk wij na afloop van de ronde met de bekende wielrijder Pellenaars, de leider van de Zaanse ploeg hadden, was deze buiten gewoon^ te spreken over de hulp, -die Evert Grift aan zijn ploegmakkers heeft geboden. Honderden Soestenaren hebben Zondag Evert Grift monter en wel in het hoofd- peleton bij de Hollandse Rading, op weg naar de eindstreep te Amsterdam, zien passeren. Vlak achter Gerrit Schulte en in dezelf de tijd, n.1. 3.52-56, beëindigde Evert Grift de tweede Ronde van Nederland. In het eind-klassement bezette hij de 42e plaats- Dit is het eerste grote succes, hetwelk Evert Grift in de rijen van dè profs heeft geboekt. GEVONDEN VOORWERPEN. Houten koker, postduif gem- Holland 47-468196, 2 zilverbonnen van f2-50 en 5 textielpunten, bos sleutels, melkbus, rechter handschoen, gabardine kinder- iasm, 2 paar damesschoenen, zwart ge lakt kïnderschoentje, alpino, R-K. kerk boekje, portemonnaie m- inh., moersleu- tel, vulpen, 2 sleutels aan ketting, vul potlood, zwarte vulpen, langh- hondje, riem, padvindersmes- Inlichtingen poli tiebureau- DE KOSTBARE KOUSEN- In een van te Utrechtse grote zaken stond in Februari van dit jaar een winkel juffrouw in een afdeling, welke meer dan welke andere ook de belangstelling van haar vrouwelijke collega's genoot: de kousenbak- Herhaaldelijk waren de begerige blikken van deze jonge meïsjea/ügf?richt op het zo geliefde artikel en meer dan eens werd de juffrouw gevraagd of zij niet op een of andere manier haar winkel- zusters kon helpen aan een enkel paar- Zonder punten natuurlijk en zonder cas- sabon. Ze hadden er wel een kleinigheid voor over. Na enige malen deze aanvallen te heb ben afgeslagen, bezweek de houdster van de kousenbak onder de druk van haar collega's en ontvreemde zes paar kou sen, die in de garderobe en op het toi let heimelijk werden verhandeld- Na eni ge weken lekte het geval pchter uit: dé kousenjuffrouw werd gearresteerd- Haar afneemsters werden op staande voet ont slagen en kregen een proces-verbaal mee naar huis. Tot hen behoorde ook een inwoonster onzer gemeente^ die van de dieveggé 3 paar kousen had gekocht. Dezer dagen had deze jongedame zich wegens heling voor de Utrechtse Poli tierechter te verantwoorden, waart* zij drie weken gevangenisstraf tegen zich hoorde eisen- Gelet op het blanco strafregister van het meisje, maakte de Politierechter er drie weken voorwaardelijk van plus f75-boete, d.w.z- f25.per paar. AUTO-ONGEVAL- Niet rijdende op het verplichte rijwiel pad maar op de rijweg, stak op de Birktstraat, ter hoogte van de Bartolotti- laan een wielrijder de straatweg over, waardoor een truck met oplegger, ko mende uit de richting Amersfoort, zeer krachtig moest remmen om de wielrij der niet aan te rijden- Door het sterke remmen schoot de oplegger over de truck en vernielde grotendeels de ca bine- De wielrijder was zo onsportief om door te rijden maar werd later, opge spoord en geverbaliseerd wegens het in gevaar brengen van het verkeer. TEGEN EEN AUTO. Op de Nieuweweg liep een 7-jarig jon getje tegen een passerende auto op- Na dat het kind in de ouderlijke woning was gedragen, bleek het nagenoeg geen letsel te hebben opgelopen- EXPRESSE-BESTELLING VAN POSTPAKKETTEN WEER MOGELIJK- Met ingang van 1 Juni a-s. zal de expres se-bestelling vah binnen- en buitenland se postpakketten weer worden ingevoerd. Expresse-bestelling op verzoek van de geadresseerde is voorlopig nog niet mo gelijk- 10-000 ZAKDOEKEN. In ons vorig nummer werd gemeld, dat het Handelshuis op de Winkelbeurs niet minder dan 1000 zakdoeken zou bren gen. Wij vonden dit een hele prestatie en namen hiervoor ons hoedje af- Thans blijkt echter, dat deze firma zelfs 10-000 zakdoeken heeft aangevoerd, zodat wij ons verplicht achten 10 maal ons hoofd deksel af te nemen- TENNIS- Voor de competitie van de Ned- Lawn Tennis Bond vond Zondag te Amersfoort de ontmoeting Sportief 1 -Soest 1.plaats-' Sportief 1 wist deze wedstrijd met 7—1 te winnen. De gedetailleerde uitslag is: Heren enkel: H- KuiperJ. v. Breuke-i len 6-0 4-6 6-4. A. KraanenJ. L- Ba rendsen 6-0 6-3. Dames enkel: Mevr- W. BreuersMej. C.. Wilmink 6-3 6-1. Mej. GerritsenMej- Poot 3-6 3-6- Heren dubbel: heren Kuiper en Kraanen heren v. Breukelen en Barendsen 7-5 3-6 13-11- Dames dubbel: dames Breuers en Gerrit sendames Wilmink en Poot 6-2 8-6 Gemengd dubbel: Mej. Gerritsen en KraanenMej. Poot en Barendsen 6-2 6-4 Mevr. Breuers en Kuiper—Mej. Wilmink en J- van Breukelen 6-4 4-6 8-6. Soest 2 had bezoek van Tevo 1 uit A- mersfoort en moest evenals het eerste team in de Keistedelingen haar meerde re erkennen. Tevo won met 26. De to tale uitslag is: Heren enkel: L- J. v. EpenP- v. Loon 1-6, 1-6- D- SpaanJ- Kraaikamp 2-6 2-6 Dames enkel: Mej. E. VenemaMej. M- v. d. Bogert 4-6, 4-6. Mej. M. E. Segers Mej- J. C. Hoevers 6-1 6-2- Dames dubbel: dames Wilmink en Segers dames v- d. Bogert en Hoevers 6-3 8-6 Heren dubbel: heren v. Epen en Spaan heren Kraaikamp en Raabe 2-6 6-8- Gemengd dubbel: Mej- Venema en Spaan Mej- Bogert en v. Loon 4-6 3-6. Mej- Wilmink en v. EpenMej. Hoevers en C- Raabe 7-9 4-6 Nu komt de tijd, de lang-verbeide, waaraan de Dichter, (de benijde) reeds eeuwenlang zijn zangen wijdde. De tijd van WEELDE IN DE WEIDE en HARTEKLOPPING OP DE HEIDE, met ZEPHIR'S ZUCHTEN, ZACHT, TERZIJDE. Nu komen, zonnig, weer de tijden, van „zacht- kens langs de bevers glijden", en nieuwe Jurkjes IN gaan wijden, (bedrukt, dus im- primé, van zijde). En heerlijk op de Duo rij den, en alle drukke wegen mijden, en op een zijpad binnenschrijden, waar Opa reeds met Oma vrijde. De harten en de trams gaan open, nu komt de tijd van 't stille hopen, van zoetkens hand- in-handje lopen, romans, als in de bioscopen, romans, die héérlijk zich ontknopen, wanneer zij gouden ringen kopen! Nu klinkt het Vogelkoor weer samen, met Radio's uit open ramen, de Tuin zal weer vol lommer zijn, mét Klaas van Beek en Kommer Klein, maar tóch is onze kommer klein, want er zal ook komkommer zijn, met nieuwe-aardappels-invasie, met spercieboon- tjes en spinazie, met Boezems, in een Ziele- Zucht, en Bridge-Drives, in de open lucht. Nu komt de tijd van Ziels-Verrukking, van Ge- en Madelievenplukking, maar ook een tijd van véél verdrukking, door de fiscale tijds-ontrukking. Want de Beschrijvings-For- mulieren, die weldra onze tafels sieren, zijn toch, in feite, onbeschrijflijk! U voelt dat geestelijk èn lijflijk. Ja, weldra komen die biljetten, die U weer, als een nauwgezette, aan 't schrijfbureau doen nederzitten, en die U 's nachts niet laten pit ten. Het zou U wel een Lief Ding wéérd zijn, als Lieftinck milder zou van aard zijn: want vragen, vragen niets dan vragen, zij komen in deez' lentedagen! „Hebt gij?" (zo ja) „Een echtgenote?" „Met auto's, renpaarden of boten? Met op brengst uit wei, bos of sloten? Zo neen, heeft HANGERJURKJE. Hoe eenvoudiger, hoe liever- Wanneer u van dit modelletje een jurk je voor uw kleine meid maakt, kunt u overal met haar verschijnen. Van wol len stof of zijde kunt u er een feestelijk jurkje van maken. Van katoen of fla nel gemaakt, is het meer voor alledaags gebruik geschikt. Het aardigst is het, wanneer het jurkje van effen stof wordt vervaardigd en de plooitjes in een aar dige afstekende kleur worden afgewerkt. Van voren wordt een splitje gemaakt- Voor de sluiting kan men pick-pack- knoopjes, doch ook heel goed een aar dig sierknoopje in de tint van de garne ring gebruiken. Is het jurkje geknipt, dan worden 'de zijnaden gesloten. Alvorens de schouder- naden te sluiten worden eerst de plooi tjes even geregen en het jurkje gepast voor de schouderbreedten. Is deze goed, dan kunnen de schoudernaden worden gestikt. De naden van de mouwen worden dicht- gestikt- Aan de onderkant van de mouw wordt een klein stukje opengelaten voor de sluiting. Vindt u dat te lastig, dan kan het manchetje ook zonder slui ting worden aangezet- Het staat echter aardiger wanneer u er een nauwsluitend manchetje maakt- In de kop van de mouw kunnen kleine plooitjes worden gestikt- De ruimte kan echter ook heel goed worden ingehaald en gelijk ver deeld. Als het kraagje is opgezet, wer ken we het met een aardig steekje of. De plooitjes worden met een rijgsteek- je afgewerkt. Dit modelletje, dat heel gemakkelijk te maken en heel gauw klaar is, staat snoe zig, mits u het jurkje niet te lang maakt- Maak er liever een 'brede zoom in, dan kunt u deze zo nu en dan uitleggen- Het patroon is voor de leeftijd van 2-4 en 4-6 jaar a f0.80 verkrijgbaar bij het „Patronenhuis", Middenweg 200, Am sterdam-Oost- Na ontvangst van een postwissel, waarop vermeld: No- 4704, en de verlangde leeftijd, wordt het pa troon omgaand toegezonden- zij dan premieloten? En, als U in dit jaar geen BRAND had, hoe kwam het, dat U plot seling LAND had? Verkreegt gij (winst, verlies)? Wat leedt gij? Kortom, wat deedt gij? En wat eet gij? En het gebit, waarmee gij at, dat goud bevat, hoevéél is dat? Omvangrijk is dat, van allure! Belangrijk is die procedure. En daarom peinst Gij vele uren, als een verbitterde, een zure, terwijl Gij steeds maar zit te turen. Ten slotte denkt Gij, (oversture), „dat zou wel dagen kunnen du ren!" En vliegt dan naar de Overburen. Omdat men déar intelligent is, en Overbuur man, (die present is) een waarlijk zeer ge schikte vent is, die met 't fiscale zéér bekend is, eneen Belasting-Consulent is! Gij weet, dat hij geen ijl fantoom is, maar 'n kerel, als een (noten) boom is, die U niet laat executeren, maar technisch juist zal reclameren! Nu komt de tijd van minnekozen, en, onder Rozen, zuchten lozen, bij limonade der fram bozen. Nu komt de tijd der nachtegalen, en kinderen, die IJsjes halen. De tijd van Vol heid der Natuur, en 'n vol Terras op ieder uur. Een tijd van straatmuziek-met-zangers, van Voet-, Feest- en Vacantiegangers. Er is een pracht-tijd in 't verschiet, zoals de Zomer steeds weer biedt, een tijd, bevrijdend van verdriet Alleen de t ij d bevalt me niet. 10- De kust zag er vreedzaam uit en vijanden vielen niet te bespeuren- „Het .geluk is met ons, mannen" sprak ka pitein Gay- „Ik geloof niet, dat de vij and onze komst bemerkt heeft, we kun nen hem onverwachts aanvallen." 11- John Rope, de vertrouwde van de kapitein, had als mijnslaaf in de mij nen gezwoegd. Hij had kunnen vluchten en was er in geslaagd, na veel avonturen, Engeland te bereiken- John was thans de gids van de expeditie en nauwkeurig wees hij zijn kapitein waar de .mijnen zich bevonden. 12. Er werd appél gehouden. De kapitein hield nog een toespraak en daarop ging het rechtstreeks op het doel af- A

Soester Courant | 1949 | | pagina 2