GROOT MUZIEKCONCOURS TE SOEST. Steun wettig gezag. Vier Vredesvoorwaarden, SOEST. IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK VRIJDAG 20 MEI 1949- 25e JAARGANG No- 39. SOESTER COURANT Verschijnt Iedere Dinsdag ten Vrijdag. BureauVan Weedestraat SS - Telefoon 2566 - Giro 126156 Abonn. per kwart, fl.50 - p. post f 1.75 Ha, men heeft het lek gevonden, Men weet nu wat er aan schort, Wat er zo al moet gebeuren Voor het werk'lijk vrede wordt- 't Veto-recht moet eerst verdwijnen Heeft Minister Spaak beweerd, Daar het veto-recht de plannen Van de ander torpedeert- Nummer 2: geen Duits probleem meer, Want ook dat geeft heel veel pech- Dit probleem staat nu al jaren 'n Echte vrede in de weg- Nummer 3: een hechte eenheid Van Europa's vaste land, Geen gezeur om kleinigheidjes, Voortaan slechts nog hand in hand- Nummer 4: men moet ontwaap'nen, Echter allemaal tegelijk Als dat allemaal gebeurd is Ligt de vrede in 't bereik- Door die kleine kleinigheidjes Zo bereiken wij de top-.. En mijn enig commentaar is: Nou, je noemt nogal wat ojpl Vrede, vrijheid en welvaart zijn zaken, van zulk een groot belang, dat elk ver standig mens voor het behoud of be reiken daarvan gaarne iets wil geven- Een van de peilers waarop deze drie woorden rusten is zeker de nodige poli tieke rust en bescherming van het op democratische wijze wettig gekozen ge zag, van welke hoofdrichting deze dan ook moge zijn- Het is daarom volkomen begrijpelijk, dat zich in deze dagen een organisatie op geworpen heeft, die zich voorneemt vorm en inhoud te geven aan de goede bedoelingen van ieder rechtgeaard Ne derlander, om als schutspatroon op te treden voor het wettig gezag- De regering heeft met zeer veel belangstelling hier van kennis genomen en zij stimuleert dit voornemen op de meest efficiënte wijze- Zijzelf voelt dit aan als een zaak van het gehele Nederlandse volk en zou niets liever zien, dan dat dit streven door het gehele volk wordt gedragen- Alle partijen met uitzondering van de uiterst linkse, verlenen hun gewaardeerde me dewerking: mannen als Kupers van de P- v. d. A-, Algra uit de A.R en vele kopstukken uit de andere par tijen hebben óf zitting in het Hoofdbe stuur, of geven zich op andere wijze- Steun Wettig Gezag stoelt dan ook op een prima grondslag en de organisatie van de "Werknemers en Werkgevers be raden zich reeds thans op welke wijze zij kunnen medewerken aan de econo mische teweerstelling- Meerdere takken van het bedrijfsleven adviseren tot daadwerkelijke steun voor de effectie ve verdediging tegen binnen- en buiten landse vijanden. De verwachting mag dan ook worden uitgesproken, dat bin nen afzienbare tijd de in opbouw zijn de organisatie grote afmetingen zal aan nemen- Ons volk is een rustig volk en wenst deze rust bestendigd te zien en elke dreiging in de kiem der zaak te smoren- Het wordt zich meer en meer bewust van de noodzakelijkheid tijdig maatregelen te nemen, teneinde te voor komen, dat onze democratische vrijhe den op welke wijze .en van welke kant ook, in gevaar komen- Organisatorisch is een provinciale inde ling f:ot stand gekomen, terwijl deze weer onderverdeeld wordt in plaatselijke af delingen- Momenteel hebben zich thans in ons land 610 pl- afd. geïnstalleerd, terwijl er de volgende maand nog 300 volgen- Het ligt in de bedoeling vaar digheidsoefeningen te houden, hoofdza kelijk des avonds en 's Zaterdagsmid dags, teneinde het economische leven niet te schaden. De mogelijkheid tot het verlenen van een kleine vergoeding wordt onderzocht- Van groot belang is, dat iedere man wordt aangewezen voor die afdeling, die hem het meeste ligt- Er zijn verschillende diensten in voorberei ding pn een algemeen depot zal worden gevormd, waarin zij worden opgenomen, die niet voor een der reservediensten in aanmerking komen. Ieder getrouw va derlander wordt dus de gelegenheid ge boden om vrijwillig zijn land op uitne mende wijze te dienen- Binnen een jaar hoopt men een getal van 50-000 aan meldingen te hebben bereikt, welk getal nadien nog kan worden verhoogd. De re gering heeft toegezegd op uitstekende wijze voor de mensen van Steun Wettig Gezag zorg te zullen dragen- Ook zal 'n belangrijke subsidie worden gegeven, ter wijl particulieren hun bijdragen voor de ze instelling kunnen storten- Op degelijke wijze, doch tevens met spoed is deze zaak ter hand genomen, opdat spoedig de nuttige resultaten tege moet gezien kunnen worden- De Jubilerende Muziekvereniging „Patiëntia Vincit Omnia"- GEMEENTERAADSVERGADERIING- In tegenstelling met de reeds door ons igjenoemde datum is de raad onzer ge meente in openbare vergadering bijeen geroepen tegen Vrijdag 27 Mei a-s., 's Verschillende belangrijke feiten volgen in onze gemeente wel zeer snel op el kander- In de vorige week was het de Winkelac tie, deze week de Winkelbeurs en jn de komende week begint het groot na tionaal muziekconcours, dat ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan van onze Soester Harmonie op Hemelvaartsdag en Tweede Pinksterdag op „Braamhage" zal worden gehouden- Veel voorbereidend werk moest door het bestuur van de Harmonie worden verricht, maar thans is alles gereed om de deelnemende verenigingen te ontvan gen- Een ere-comité, bestaande uit voor aanstaande personen uit onze gemeente, werd samengesteld, vele belangrijke prij zen werden door de burgerij en vereni gingen geschonken, een feestgids werd samengesteld enz- In deze feestgids., welke op de concours- dagen verkrijgbaar zal zijn, werd o-m. een woordje opgenomen van onze Bur gemeester, waarin de Burgervader zegt, dat dit concours een dubbele ffunctïé zal vervullen. Eendeels zal het aan een ruime kring van corpsen de gelegenheid bieden om in onderlinge wedijver tot de hoogst mogelijke prestatie te komen en daarnevens de zwakke plekken in ei- ggn spel te onderkennen; anderdeels zal het „Patiëntia Vincit Omnia" nog eens in het middelpunt van de belangstelling plaatsen- Hierdoor toch zal deze vijf tigjarige een nieuwe stimulans krijgen, om met het vuur van de jeugd en de wijsheid van de ouderdom haar zo mooie en aantrekkelijke taak temidden van de bevolking te vervullen- Woensdagavond te 7-30 uur zal op het concoursterrein een openingsconcert wor den gegeven door „Patiëntia Vincit Om nia" en het Mannenkoor „Apollo", waar na de volgende dag - Hemelvaartsdag - het grote muziekfestijn een aanvang zal nemen- Het programma voor deze dag is als volgt: 10 uur- Samenkomst van Bondsbestuur en jury- 11-30 uur. Officiële ontvangst van ere- comité, jury, bondsbestuur, directeuren, en voorzitters van alle deelnemende ver enigingen ten Gemeente huize. 12 uur- Opstellen van de Optocht der deelnemende corpsen» 12-15 uur. Vertrek van de optocht. 1 uur- Openingsmars in de tent op het concoursterreïn- 1-15 uur. Concertwedstrijd. 6 uur- Marswedstrijd. 8 uur (precies). Ere-wedstrijd. 9 uur (ongeveer)- Slotconcert Op deze dag nemen de navolgende ver enigingen aan de wedstrijden deel: Kunst en Vriendschap, Achterberg. Hosanna, Amersfoort. Crescendo, Nijkerk- Crescen do, Eist- Ons Genoegen, Rhenen. Cres cendo Baambrugge. Loenen's Fanfare, Loenen aan de Vecht- Oefening kweekt Kunst, Haarlemmermeer. Crescendo, Ne- derhorst den Berg- Caecilia, Scherpen- zeel- Juliana, Nichtevecht. Concordia, Waddinxveen en Oud-Oever, Loosdrecht- Nagenoeg alle verenigingen nemen te 6 uur ook deel aan de marswedstrijd en 3 aan de tamboer-wedstrijd, terwijl die verenigingen, welke in de concertwed strijd een eerste prijs behalen, te 8 uur zullen deelnemen aan de ere-wedstrijd- Op Zaterdag 4 Juni, te 8 uur, zal op het concoursterrein wederom een voor- avondconcert worden gegeven, nu te ver zorgen door de „Biltsche Harmonie", on der leiding van de heer H- Kok' en de Soester Oratorium-vereniging „Excel sior'', dirigent de heer H- Coljée, Utrecht. De indeling van de tweede concoursdag (Tweede Pinksterdag) is geheel gelijk aan de eerste dag, dus wederom officiële ontvangst ten gemeentehuize, optocht, de wedstrijden op het terrein enz- Op deze tweede dag nemen de navol gende verenigingen aan het concours deel: Muziekver- Leo, Hilversum. Oefe ning baart kunst, Amsterdam (Noord). Wilhelmina, IJmuiden. Amicitia, Lands meer- „Breukelen" te Breukelen. Sint Gregorius, Duivendrecht. Concordïa^ Vinkenveen. Abcouder Harmonie, Ab coude. Biltsche Harmonie, De Bilt. Wil helmina, Santpoort. Zuilen's Fanfare corps, Zuilen. Ook op deze dag nemen wederom na genoeg alle verenigingen aan de mars- wedstrijd deel, terwijl in de famboerwed- strijd wederom 3 verenigingen zullen uitkomen- Voor dit concours werden vele prijzen beschikbaar gesteld. ;vaaronder een grote bronzen medaille aoor Z-K.H. Prins Bernhard en eveneens een bronzen me daille door de Comm- der Koningin in de Prov- Utrecht. Verder werden grote zilveren lauwer kransen aangeboden door: V-V-V. Soest- Vooruit- Motorclub „Soest". Ned. Ind> „Photax"- Zilveren lauwerkransen werden geschon ken door: Soester Courant, uitgave Druk kerij Smit- Voetbalvereniging S.E.C- Het Modehuis- Soester Vrijwillige Brand weer- Buurtvereniging „West". Groot Gaasbekers Gilde- Soester Bakkersver. Café „Centraal"- Soester Sigarenwinke liers- Firma W. C. Tensen- Zilveren lauwertakken door: P-T.T. per soneel. Coöp. Landb. Ver- „Soest". C- Groenesteijn, tailleur. Buurtvereniging „Nieuweweg"- E.H.B.O. Coöp Boeren leenbank- Buurtvereniging „Ons Genoe gen". Café C. A. Butselaar- Hotel Trier. Soester slagersvereniging. Verguld Zilveren medailles door: „Nut van 't Algemeen''- Vereniging van Melk- slijters. Zilveren medailles: Soester Politie Sport vereniging. Mannenkoor Apollo. Christ. Oranjevereniging „Beatrix"- Jonge Boe renbond* R.K. Schilderspatroons. Wan- delsportver- „De Eemkanters". Schilders bedrijf Firma J- C. Jaarsveld. R-K. Voet balvereniging B-D.C. Bronzen medailles: B- Buxtorff, winke lier. Brandstoffenhandel C. Tak. Potten bakkerij Nephriet- Kappersbedrijf W. Butselaar- Ned. 'Middenstandsbank N.V- A- M. v. Leest, Eindhoven J2 Muziek werken)- Voor één ding heeft het bestuur jder Soester Harmonie niet kunnen zorgen en wel voor prachtig zomerweer. Niet alleen past dit bij dagen als He melvaartsdag en Tweede Pinksterdag, maar dit is vooral nodig bij een mu ziekfestijn als Soest nu te wachten staat- Wij wensen onze Harmonie daarom zon nige dagen ïn velerlei opzicht- avonds te 7 uur- De navolgende agenda zal in deze vergadering in behandeling 'komen- 1- Vaststelling, van de notulen van de vergaderingen van 18 Februari en 16 Maart 1949- 2- Mededeling van ingekomen stukken, a- Verslag van de schoonheidscommis sie over 1948; b- Schrijven van de Directeur van Ge meentewerken naar aanleiding van enige in de Raadsvergadering van 18 Febru ari 1949 gestelde vragen; c. Schrijven van Gedeputeerde Staten, iin!houdende de mededeling, idat niet kan worden voldaan aan het verzoek van de Raad tot verhoging van het presentie geld voor commissie- en afdelings-ver- gaderingen; d- Adres van S.E.C, verzoekende uit breiding van de hoofdbuis der waterlei ding in de Kostverlorenweg ten behoe ve van haar voetbalveld, welk adres be reids in behandeling is genomen; e. De door Gedeputeerde Staten gewij zigd vastgestelde gemeente-rekening over 1946- 3- Opmaken van een voordracht ter be- nioeming van een lid van de raad van Commissarissen der N-V. Centrale Slachtplaats. B- en W. doen de navolgende voordracht; 1- A. P. Hilhorst- 2. G. Kruyff. 3 T, Dorresteijn- 4- Vaststelling van een nieuwe verorde ning, als bedoeld in artikel 4, lid 1 sub 3 der Hinderwet- 5- a. Aanvraag van H. J- M. van Uggë- len, alhier, om ontheffing van het ver bod tot het oprichten van een machine- tcepiaratiebedrijf in de kom der gemeen te- B- en W. stellen voor de gevraagde ont heffing te weigeren. b- idem van J. A. Peters, alhier, tot het oprichten van een steengruiserij- B- en W. stellen voor de gevraagde ont heffing te /verlenen- 6- Crediet-aanvrage voor het vervaardi gen van een rioleringsplan voor Soest- iduinen en omgeving. 7. Adres van de bewoners van de Dor- resteinweg, verzoekende uitbreiding wa terleiding, met voorstel van B- en W. B- en W. stellen voor afwijzend te be schikken, daar 't practisch onuitvoerbaar is in alle delen der gemeente waterlei ding te doen aanleggen en volgens het 'bepaalde in de Bouwverordening elke woning voorzien moet zijn van een mid del tot watervoorziening. 8- Voorstel tot wijziging van de ver ordening op de openbare wegen, het openbaar water en de gemeentekade- Dit voorstel houdt in een verbod om zich van huisvuil enz- te ontdoen, an ders dan door middel van het daartoe van gemeentewege aangestelde perso neel. 9- Voorstellen van B. en W. tot mede werking ten aanzien van verzoeken ex -artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920: a- van het Bestuur der Stichting Engen- daalschool; b- het Bestuur der Ver. „Een School met den Bijbel te Soest". Dit voorstel betreft aanschafing van leermiddelen- 10- Vaststelling voorschot op de vak- onderwijsvergoeding aan bijzondere scho len- 11- Voorstel vergoeding van kosten van vervoer van schoolkinderen ingevolge art- 13, L-O.wet. 12- Voorstel tot aangaan ener nieuwe gemeenschappelijke regeling met de gemeente Amersfoort inzake toelating van leerlingen uit Soest op de scholen in die gemeente. 13- Vaststelling van een nieuwe Kam- peerverordening. 14- Verzoek van de Koorvereniging „Ex- selsior", alhier, om verlaging van het percentage der vermakelijkhedenbëlas- ting voor deze vereniging, met voorstel Van B- en W. B- en W. stellen voor afwijzend te be schikken- 15- Voorstel van B. en W. tot wijziging verordening op de heffing ener verma- kelijkhedenbelasting met ontwerp veror dening- Dit voorstel regelt de gevallen, waarvoor ontheffing der belasting kan worden ver leend. 16- Voorstel tot wijziging der legesver- ordening- 17- Verzoek van het bestuur der Volks universiteit te Soest om een bijdrage van de gemeente in het nadelig saldo over het verenigingsjaar 1948-1949 met voor stel van B- en W. B- en W. stellen voor een bijdrage te verlenen van f 325 18- Voorstel inzake definitieve vaststel ling van het leningsbedrag met de Rijks- verzekeringsbank- 19- Voorstel tot wijziging van de sala risregeling van het gemeentepersoneel- 20- Vaststelling van besluiten inzake ge meente-eigendommen, t-w.: A- verpachting van een perceel weiland aan de Noorderweg aan N- van Dijk. b- Verhuur van een huis met grond (per ceel Hartweg 19) aan G- Maassen. o Verhuur van een gedeelte van het perceel Steenhoffstraat 3 aan de Rijks gebouwendienst met crediet-aanvrage. 5- Verkoop van 2 stroken grond .gelegen voor de Buitenplaats „Colenso" voor verbreding van de Vredehof straat aan de «Staat der Nederlanden- U behoeft in het geheel niet helderzien de te zijn of met de helm geboren, ,om te kunnen weten, dat wij er met ons In donesië, ondanks de schijnbare overeen komst nog lang niet zijn- Het optimistisch geluid, dat Dr- van Royen vrij kort na zijn aankomst in Indonesië reeds liet horen, werd door mensen, die langer met de Inheemse be volking te maken hebben gehad dan die paar weken van Dr- van Royen, nogal critisch aangehoord- Dit is na Linggadjat- ti en Renville etc- ook geen wonder. Ook toen werd de goe-gemeente kond gedaan dat we er „waren" Dat is alle maal wel een beetje anders uitgepakt en daarom hadden wij deze keer beter gedaan te wachten met „hei" te roepen tot we de brug overwaren- Waarom zou den Soekarno c-s. nu plotseling deze overeenkomst wel eerbiedigen nadat zij alle overige afspraken aan hun laars lapten? Is het overigens wel een overeenkomst? Inderdaad heeft Nederland vergaande positieve toezeggingen gedaan, maar Soe karno en Moh. Hatta zijn niet .verder gegaan dan: „te zullen bevorderen dit en te zullen bevorderen dat". Als ze niets kunnen bevorderen, omdat zij nu eenmaal geen macht hebben over b.v. Soetomo met zijn benden en Tan Malakka en zijn communistische volge lingen, wassen ze hun handen in on schuld- We zijn dan precies even ver of misschien nog wel verder van ons doel, dat is: rust, orde en veiligheid- De mening, die de laatste dagen nogal eens verkondigd wordt, dat Dr- van Roy- yen Soekarno en Hatta in een dwangpo sitie heeft gebracht, omdat nu zal blij ken aan de wereld en vooral aan Ame rika, of zij werkelijk gezag hebben in de republiek, deel ik niet. Hier wordt de fout gemaakt, met Wes terse maten te meten- Tegen de tijd, dat het een zoodje is in de Republiek en terreur en corruptie weer hoogtij vieren en daar draait het zonder man keren op uit, vinden zij heus wel weer een gelegenheid om ons van het een en ander te beschuldigen en de Veiligheids raad er bij te slepen. En over de ge zindheid van de Veiligheidsraad ten op zichte van ons hebben we het nu maar niet- We wachten maar weer af, terwijl over vallen en sluipmoorden elkander aldaar afwisselen waaraan we een einde zouden kunnen maken, wanneer we geen kort zichtige wereld tegenover ons hadden. De grote broers zullen ons wel vertel len hoe wij dat zaakje moeten behan delen- Grote broers, die vroeger in In- dië kwamen kijken hoe wij het deden en dan in koor beweerden, dat er geen beter beheerde gebieden waren dan Ne- derlands-Indië- Het kan verkeren. 'e- Huuropzegging stalgebouw, behorende bij de buitenplaats „Colenso"- f- Verhuur van een losse loods van ge meentewerken aan J- G. H. Veenstra- g- Voorstel tot wijziging van het raads besluit van 16 Maart 1949, met betrek king tot de wijze van uitvoering bij de verbetering van het voetbalveld aan de Schrikslaan- 21- Benoeming van een lid van de Com- hiissie van schatting voor het Grondbe drijf. B- en W. dragen als lid voor de heer Ir- J. G. F- Gijzen. 22- Voorstellen in verband met woning- wetbouw als: a« aankoop van gronden ten behoeve van woningbouw aan de Generaal Win kelmanstraat te Soesterberg, met cre diet-aanvrage. B- en W. vragen hiervoor een crediet van f 14-000.-. b- Credietaanvrage voor wegaanleg op de onder a« bedoelde gronden. B- en W. vragen hiervoor een crediet van 16.400.— CHRISTELIJKE SCHOOL PRINS BERNHARDLAAN- Dinsdagavond was er in het gebouw St- Ludgardis aan de Vredehofstraat een ouderavond van deze school- Het moet voor degenen, die deze avond Siebben voorbereid een voldoening geweest zijn, dat zovele ouders aan de uitnodiging hadden gevolg gegeven om te komen zien naar de handwerken van de meisjes en de tekeningen van de jongens en te luis teren naar de voordrachten van diverse leerlingen- De kinderzang onder leiding van de heer M- de Ligt viel ook zeer in de smaak- Na de pauze, waarin met het onderwijzend personeel over de kin deren kon worden gesproken, volgde een inleiding van de heer Muthert over: „Wat vragen onze kinderen van ons", welke met grote belangstelling werd ge- volgd- Nadat de heer Regter, bestuurslid van de vereniging, waarvan deze school uit gaat, het hoofd van de school, de heer v- d. Flier en het onderwijzend perso neel namens het bestuur en eveneens namens de aanwezige ouders bedankt had voor de prettige en leerzame avond, wekte hij pp om het aantal contribuan ten voor de vereniging te vergroten, door toe te treden als lid- De heer v. d. Flier, die deze avond met gebed had geopend, sprak ook het slotwoord-

Soester Courant | 1949 | | pagina 1