SOEST. ALGEMENE VERGADERING COöP. BOERENLEENBANK. IN DE HOEK. SOESTERBERG. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag ,en Vrijdag. UITGAVE t PRUKKtJtfJ SMIT SOESTDIJK Abonn. per kwart, fl.50 - p. post f 1.73 25e JAARGANG No. 42. Bureau: Van Weedestraal 35 Telefoon 2566 - Giro 126156 DINSDAG '31 MEI 1949. DE JONGENS NAAR HUIS. Op initiatief van het landelijk comité worden overal in den lande plaatselijke comité's opgericht, ten doel hebbende te bevorderen, dat de militairen, die langer dan 2 jaren dienst in de tropen hebben verricht, zo spoedig mogelijk naar huis worden gezonden. Een dergelijke bijeenkomst werd Vrijdag avond belegd in de zaal van „De Gou den Ploeg". De spreker van deze avond de heer B. Hartog uit Bunschoten, tevens voorzitter van het landelijk comité, hield allereerst een inleidend woord om vervol gens dieper in te gaan op de doelstel ling van bedoeld comité. Spreker wees er op, dat ook Soest zijn offers voor Koningin en Vaderland in Indonesië heeft gebracht en verzocht daarom één minuut stilte, om de nage dachtenis van deze gevallenen te eren. Deze landelijke organisatie, aldus spr., staat geheel buiten de politiek of gods dienst, zodat er voor niemand bezwaren kunnen zijn als lid, toe te treden. De regering heeft indertijd beloofd, dat de dienstplichtige militairen niet langer dan twee j'aar tropendïenst behoefden te vervullen, maar wat is er, zo vraagt spr., van die belofte terecht gekomen. Het gevolg is geweest, dat enige perso nen de hoofden bij elkaar heoben ge stoken met als resultaat, dat in Urk, Arnhem en Bunschoten direct comité's zijn opgericht. Dit heeft algemeen na volging gevonden en men is thans zo ver gevorderd, dat te Utrecht een lande lijk congres zal worden gehouden, al waar een officieel hoofdbestuur zal wor den gekozen. Intussen heeft de organisatie zich reeds met een adres tof de Ministerraad en de hogere legerleiding gericht. Dit geeft de soldaten in de tropen, die tevergeefs naar de terugkeer in het vaderland uit zien, 'n morele steun, daar zij begrij- dat voor hun belangen jn het vaderland gewerkt wordt. Spreker deelde tevens mede, dat het in de bedoeling van de legerleiding lag, dat de gedemobïiiseerden, na hun aankomst nogmaals zes weken voor herhalingsoefe ningen onder de wapenen zullen worden geroepen. Het parool van de organisatie moet zijn, aldus spr.,: niet langer dan twee jaar dienst in Indonesië en daarna geheel vrij, opdat de dan met moeite ver kregen arbeid in de burgermaatschappij niet weder op-nieuw verloren zal gaan. Staande de vergadering gaven zich een veertigtal personen, die allen één of meer verwanten in de tropen in dienst heb ben, als lid op, waardoor de afdeling Soest van de Landelijke Organisatie tot Demobilisatie van Militairen in Indone sië, een feit was geworden. Een voorlopig bestuur, bestaande uit de dames Van Herwaarden, Leijssen, v. d- Plas, De Ruig en Schans en de heer A. Pothoven, werd samengesteld. DE BALLONWEDSTRIJD. Zaterdagmiddag had in hotel „Trier" de prijsuitreiking plaats van de op Konin ginnedag gehouden ballon-wedstrijd voor de kinderen van Soest en Baarn. ^ede dank zij de volledige medewerking van radio en pers werden door het pu bliek, dat spontaan met deze wedstrijd heeft medegeleefd, ruim duizend kaart jes teruggezonden. Het Baarnse meisje, Elsje van Klinge ren, verwierf de le prijs, daar haar bal lon de grootste afstand had afgelegd en te Bern in Zwitserland was gevonden. De ballonnen van de Soester kinderen, die voor een prijs in aanmerking kwamen waren allen in België terecht gekomen. De ballon van Prinses Irene had het niet verder gebracht dan Schalkwijk. Alvorens tot de prijsuitreiking werd over gegaan, voerden de voorzitters van het feestcomité van Baarn en Soest, de heren De Vries en Segers het woord. Zij dank ten allen, die op enigerlei wijze hun me dewerking aan het geslaagde kinderfeest hadden verleend en spraken hun vreugde vit dat zo'n goede samenwerking tussen de beide plaatselijke comité's was mo gelijk gebleken. Vervolgens sprak de burgemeester van Soest, Mr. SP. Baron Bentinck, de bur gemeester van Baarn was door ambtsbe zigheden verhinderd, de aanwezigen toe en vertolkte de grote dank aan H.M- de Koningin, voor de gelegenheid om ïn de paleistuin de ballonwedstrijd te laten plaats vinden. Hieronder volgen de namen van de Soes ter prijswinnaars, onder toevoeging der plaatsnamen, waar de ballonnen werden gevonden. 1. Greta van Rouwendaal, school Prins Bernhardlaan, te Lustin. 2. Albert van Paddenburg, school Prins Bernhardlaan, te Qlabais. 3. Max Exalto* R-K. Jongensschool, te 3 Jauche. 4. Dorothea Höweler, v. d. Huchtschool, Overijsselse. 5. Dikkie van Leer, school Pr- Bern hardlaan, te Voluwe. 6. Arie Muller, school Pr. Bernhardlaan, te Budinghe. 7. Greetje ter Mets, school Prins Bern hardlaan, te Berquevoort. 8. Eric van Zoghei, v- d. Huchtschool, te Aerschot. 9. Teunie Dolman, school Pr- Bernhard laan, te Aerschot. 10. A- van Dorresteijn, R.K. Jongenssch-, te Aerschot Als herinnering ontvangen alle kinderen, die aan de ballon-wedstrijd deelnamen, nog een kaart met de afbeelding van het Palein Soestdijk. VIER PERSONEN BH BOTSING GEWOND. Een personenauto, afkomstig uit Rotter dam, rijdend in de richting Soest, geraakte door de te grote snelheid op de Veldm. Montgomeryweg, nabij het vliegveld, uit de bocht en kwam ïn vol le vaart in botsing met een uit de rich ting Soest komende luxe-auto. Een pas sagier van de uit Rotterdam afkomstige auto, vloog met zijn hoofd door de voorruit en werd ernstig gewond, terwijl een inzittend meisje een hersenschud ding opliep. Een persoon uit de andere auto kreeg een schouderfractuur en een jongetje brak het neusbeen. De gewonde personen zijn naar hun woning ver voerd. Beide auto's werden aan de voor zijde zeer zwaar beschadigd en moesten worden weggesleept. KAMPIOENEN GEHULDIGD. Ter viering van het kampioenschap en de promotie van haar tweede elftal, hield BDC Zondagavond een feestavond jn het St. Jozefgebouw- Om 8 uur riep BDC's voorzitter, de heer A. Hilhorst, de vele aanwezigen een har telijk welkom toe en gaf met welgekozen woorden een uiteenzetting van de taak en het doel van de sport in 't algemeen en die van de R.K- Sporfbeweging in het bijzonder. Het feestprogramma werd verzorgd door de R.K- Toneelvereniging uit Soestdijk, die onder leiding van kapelaan P. Beek man, een schitterende opvoering gaf van „Welkom binnen". Ook de heer W. Butzelaar, die de lotge vallen van de BDC-reserves uit het af gelopen seizoen bezong, droeg het zij ne bij tot het slagen van deze avond. Het waren echter niet alleen de jongens van BDC 2, die deze avond jn de bloe metjes werden gezet Ook de heer W- Bakker, reeds 12i/o' jaar de actieve se cretaris der vereniging, werd gehuldigd. Alles bijeen een mooie avond. BORSTELWERK ENZ. VRIJ- In verband met de omstandigheid, dat de voorziening van borstelwerk, kwasten en penselen en houten huishoudelijke ar tikelen thans ruim voldoende is en te verwachten ïs, dat de prijzen voor derge lijke artikelen niet zullen stijgen, is in de Staatscourant van 24 Mei 1949 een beschikking van de Minister van Eco nomische Zaken gepubliceerd, waarbij de prijzen voor bovengenoemde artikelen worden vrijgelaten. ZILVEREN JUBILEUM. De afd. Soest van de Kon- Ned. Bond. van Oud-Onderofficieren bestaat thans 25 jaar, welk feit hedenavond feestelijk in de zaa'1 van De Gouden Ploeg wordt herdacht. GEVONDEN VOORWERPEN. Paar d. bl- dameshandschoenen, broche, wit sokje, paar hoge kinderschoenen, 7 zakken, br. capuchon, dames polshorloge met lederen band, actetas met pyama, vulpen met gouden pen, grijs manteltje, huissleutel, groene regencape, bruin le deren boodschappentas, babymutsje, bl. ceintuur, schakelarmb., windjack, klei ne portemonnaie inh. vlees- en textiel- bonnen, br. lederen handschoen, vulpen houder, bankbiljet van f10.herenrij wiel, huissleutel, tabakszak, bril met hoorn montuur, zonnebril, huissleutel. Inlichtingen politiebureau. TENNIS. Zondag had de L.T-C. „Soest" bezoek van het derde team van „De Meent" uit Bussum en wederom moest Soest 1 een nederlaag incasseren. Door deze nederlaag is tevens komen vast te staan, dat Soest 1 haar plaats in de 3e klasse in de degradatiewedstrijden zal moeten verdedigen. De gedetailleerde uit slag is: Heren enkel: v. Breukelenv. Bossum 6-4 3-6 6-1. Barendsenv- d. Valk 3-6 2-6. Dames enkel: Mef. Wilmink—Mevr- Strij- bis 4-6 9-7 6-8. Mej* Poot—Mej. Carlier 4-6 7-5 4-6. Heren dubbel: v. Breukelen en Barend senv. Bossum en v« d. Valk 2-6 2-6. Dames dubbel: dames Wilmink en Poot dames Strijbis en Carlier 3-6 2-6. Gemengd dubbel: Mej. Wilmink1 en v- BreukelenMevr. Strijbis en v- Bossum 4-6 6-0 6-4. Mej. Poot en Barendsen» Mej. Carlier en v -d. Valk 7-5 6-8 4-6. Het tweede team van„ Soest" was op bezoek bij K.N.S.M. 2 te Amsterdam en wist met 35 te zegevieren. De uitslag is: Heren enkel: RosenbergSpaan 3-6 0-6. Kleinv. Epen 3-6 1-6- Dames enkel: Mej. SchiltMej. Segers 7-5 5-7 2-6. Mej. v. d. Linden—Mej- Wil mink 4-6 6-3 6-1. Heren dubbel: Rosenberg en Malleman Spaan en v. Epen 6-2 4-6 1-6. Dames dubbel: dames Munnikus en Schilt dames Venema en Wilmink 3-6 6-1 6-3 Gemengd dubbel: Mej. Munnikus en A- MallemanMej. Venema en Spaan 6-0 6-2. Mej. v. d. Linden en KleinMej» Segers en v. Epen 3-6 2-6. DAMMEN. Voor de clubcompetitie van de Soester Damclub „De Variant" werden de vol gende wedstrijden gespeeld H. KraaijJ. v. Koesveld 2—0. D Rad- stokW. Sjollema afgebr. S. SwartA. L. Massop 02- J. KentinH. Kraaij 20. D. RadstokJ. v. Koesveld 11 A. L« MassopR. Damen 20. H KraaijS. Swart 20. J. van Koesveld W. Sjollema 20. J. KantinA. L Massop 11. De laatste drie wedstrijden waren in- haal-partijen. HOE DE DUIVEN. VLOGEN. De Postduivenvereniging „De Zwaluw" hield j.1. Zondag een wedvlucht vanaf Pont St. Maxence, afstand 371 k-m. In concours waren 272 duiven, die te 6.30 uur met Z-W. wind en veel regen werden gelost. Aankomst le duif, 12 uur 35 min. 28 sec- Aankomst laatste prijs winnende duif 2 uur 51 min. 32 sec- De totale uitslag is als volgt: Sj. Rijksen 1—22-26—47-51—54-58—67 J. Stalenhoef 2—5—36—48. H. Gorïssen 32165. H« Kriek 427—60. C. van Soest 6-8—12—25-29—39-44. J. v. d. Brink 7—17—23. J- Wijnands 9—34. N. Baltus 10—55—61—62. P- Duijst 11-57 69. G. Verwoerd 13. G. H v> d. Broek 14 H. Overbeek 15—31. A. Waaijenberg 16. G. Visser 18—53—59—63. H. Westerveld 19. A. Snijders 203064. J. C van Breukelen 24. A. van Slooten 28-56. G. Haks 32. J- v. d. Valk 33 J- van Brakel 3545. W. Veerman 3842. N. v- Veen 37. J. Rausch 404652. A. v Soeren 41. J- Kamerbeek 43. R. v d. Veer 50. J. Vink 66- H. Onwezen 68. EERVOL ONTSLAG NOTARIS A. O- DAMMERS. Op zijn verzoek is aan de heer A. O- Dammers bij Koninklijk Besluit eervol- ontslag verleend uit zijn ambt als nota ris in onze gemeente. BENOEMD. Mej. J- van den Berg, leidster der Van der Hucht Kleuterschool is met ingang van 1 September a.s- benoemd tot on derwijzeres bij het voorbereidend onder wijs aan de School voor Doofstómmen te Amsterdam. Maandagavond hield de Coöp. Boeren leenbank in de zaal van „De Gouden Ploeg" de jaarvergadering onder leiding van de heer J. Koelman. De voorzitter memoreerde in zijn ope ningswoord het 50-jarig bestaan van de Centrale Bank en wees op de geweldige groei en uitbouw van de Boerenleen banken. Niet minder dan 731 bij de Centrale Bank aangesloten leden-vereni gingen staan op de bres voor de finan- tiële belangen van de Nederlandse land bouw. Het jaar 1948 kenmerkte zich door af name van geblokkeerde tegoeden én spaargelden. De afvloeiingvan gelden vond tiaar voornaamste oorzaak in de fiscale heffingen, die in 1948 werden op gelegd. In toenemende mate werd crediet ver leend als gevolg van de behoefte aan middelen voor het bedrijf. Ook de ster ke stijging van verleende voorschoften wijzen op een toenemende activiteit van het bedrijfsleven. De spaargelden daalden met f292.909,83. De geblokkeerde rekeningen liepen te rug met f496.340,64. De vrije rekeningen daarentegen stegen met f203.430.79. Een en ander werd in de jaarverslagen uitvoerig toegelicht. Het totaal aan spaar gelden, geblokkeerde rekeningen, optie- en beleggingsrekeningen inbegrepen, be droeg op het einde van het boekjaar f2.850.013,98. Het aantal leden steeg van 451 tot 464. De omzet bedroeg bijna 9i/9 millioen gulden. Duidelijk kwam tot uiting, dat de Bank wederom gunstig heeft gewerkt. De totale reserves bedragen f 168.162,48. De heer J. J. Koelman, die periodiek af tredend was als bestuurslid, werd als zo danig herkozen, evenals de heer A. J. Stalenhoef als lid van de Raad van Toezicht. We leven wel in een prettige en inte ressante tijd. Conferenties zijn niet van de lucht en „overeenstemmingen" wor den aan de lopende band bereikt. Weliswaar moeten wij niet zoveel waar de meer hechten aan een overeenstem ming als wij vroeger plachten te doen, maar alleen een kniesoor valt over dit soort kleinigheden. Je houdt je eenvoudig aan de overeen stemming zolang het in je kraam te pas komt. Bevalt een en ander je niet meer, dan zeg je de overeenkomst op en als je dat te veel moeite vindt, hou Je je er eenvoudig niet meer aan. Dan merkt je tegenpartij wel hoe laat het is. Sim peler kan het al haast niet. Maar daar wilde ik het allemaal niet over hebben, al houdt het er misschien toch wel een beetje verband mee. Per slot houdt haast alles verband met el kaar. Je kan er alleen, als gewoon be- lastingbetalertje, niet altijd bij met je pet Wij hebben b.v. zo iets als een „loon stop". De regering wil hiermee voorko men, dat de consumentenprijzen stijgen. Overtreding wordt gestraft. Daar behoef je niets tegen te hebben, maar het im pliceert m.i. toch wel, dat de Regering behoort te zorgen, dat de salarissen toe reikend zijn. Zo zoetjes aan wordt het wel 'n beetje een eenzijdige geschiedenis. Brood werd duurder, melk werd in prijs verhoogd. De lichtbedrijven kregen toe stemming hun tarieven te herzien en het Gasbedrijf bleef niet achter. Aanstonds wordt de margarine duurder, niettegen staande op de wereldmarkt de olie- ep vetprijzen sterk dalen. De brandstoffen worden iets in prijs verhoogd, koffie en thee zijn 'n haast onbereikbare luxe, be legen kaas kost haast z'n gewicht ïn goud en (waarom ook' eigenlijk niet?) hebben de lichtbedrijven toestemming ge kregen voor de tweede keer hun tarieven te verhogen. Alle eerste levensbehoeften zijn in hef afgelopen jaar gebracht op een peil, die m.i. niet in overeenstemming is met die loonstop. Iedere prijsverhoging, waarvan er de laatste weken nogal wat zijn aan gekondigd, brengt de balans méér uit haar evenwicht, tot de zaak afknapt en dan is Holland jn last. Weliswaar zijn er ook verschillende za ken in het afgelopen jaar goedkoper ge worden, maar daar Ik voor mijn ontbijt geen stoelpoot consumeer, heb ik daar in m'n eerste uitgaven niet veel aan. Heeft dit alles niet met overeenstem ming te maken, lezer? Toch wel, omdat, naar mijn gevoelen, hier een ongeschre ven overeenkomst niet wordt nagekomen, waarvan vooral de mensen in de lagere salarisgroepen de dupe worden. H. OEKMAN- KEES VERSCHOOR EERSTE. In de afdeling Nieuwelingen (40 K.M.) van de ronde van Zuilen, wist onze plaatsgenoot C. Verschoor, met een flinke voorsprong te zegevieren in de tijd van 1 uun, 4 min. en 25 sec- GEEN SPREEKUUR. De Burgemeester Beeft Woensdag X Ju- ni geen spreekuur te Soesterberg, maar wel op Vrijdag 3 Juni a.s-, van 2-2.30 u.. GESLAAGDE OPVOERING DOOR MASKERADE. Onder regie van "W. Veerman heeft „Maskerade" Zaterdagavond voor een volle zaal in „Huis ten Halve" het sei zoen besloten met een geslaagde opvoe ring van „Het Theater-Mysterie", to neelspel in drie bedrijven van A. Bro- met. De intrige van dit stuk, waarvan da stof aan de toneelwereld is ontleend, be weegt zich hoofdzakelijk om een geval van moord door vergiftiging tijdens de generale repetitie, wanneer er in een vcr- giftigingsscene in plaats van een om- schuldig poeder een werkelijk vergif wordt toegediend. Het is intussen een mysterie, wie de dader is, daar verschil lende leden van het gezelschap onder verdenking staan. Inspecteur Wolf van de Centrale Recherche zal nu trachten het rahdsel op te lossen. Dit goed geleide onderzoek is buitenge woon spannend, doch de oplossing leek ons bij gebrek aan een doorslaand mo tief minder aanvaardbaar. De hoofdfiguur, inspecteur Wolf, werd uitstekend vertolkt door Jan Bremer, die opviel door zijn beheerst, natuurlijk spel en goede dictie. Ook de overige spelers, Xwhoudens een enkeling, die wat minder sterk in zijn voordracht was, ga ven goed spel te zien. Dat van enige nieuwe leden was veelbelovend. Vermelden wij tenslotte nog het uitste kend verzorgde kapwerk.

Soester Courant | 1949 | | pagina 1