ONZE EIGEN ZAKEN Prijsbchcersing loopt op zijn laatste benen. Iets over belastingen. Koperen Bruiloftsviering Koninklijk Echtpaar. dinsdag 14 juni 1949. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK 25e jaargang No. 45. Olficiëie mededelingen. IN DE HOEK. SOEST. EISEN VAN DE SOWJET-UNIEt.av.OOSTENRIJK SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag ten Vrijdag. Bureau: Vao Weedestraat 25 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Abonn. per kwart, fl-50 - p» post fl.75 Haast iedere week brengt berichten over het opheffen van prijsregelingen, die overbodig zijn geworden. Het gevaar voor het opdrijven van de prijzen is voorbij en dus kan men ge voegelijk wat meer vrijheid toestaan. Over eenkomstig daarmee krimpt ook de dienst voor de Prijsbeheersing steeds verder in. Iedere maand vloeien ambtenaren af, worden afdelingen samengetrokken en worden maat regelen tot verdergaande inkrimping voorbe reid. Bij de economische rechtspraak zien we hetzelfde verschijnsel, waardoor eveneens veel rompslomp verdwijnt en het bedrijfsle ven bevrijd wordt van veel overlast. De laat ste restjes zullen wel tegelijk met de over blijfselen van de distributie verdwijnen en wanneer dat een feit is geworden, zullen we het gevoel hebben eindelijk de oorlog achter ons te hebben. De administratie der bedrij ven kan dan weer economischer worden op gezet, hetgeen niet zal nalaten tot hoogst noodzakelijke bezuingingen te leiden. Maar op één gebied houdt men vrij hardnek kig vast aan de prijsbeheersing en wel op het gebied van de lonen. Alle prijzen van goede ren mogen vrij komen evenals die van vele diensten, maar de prijs van de arbeid niet. Men houdt vast aan de loonstop, waarbij het verboden wordt lonen anders te bepalen dan de Rijksbemiddelaars voorschrijven. Deze loonstop had aanvankelijk ten doel te voor komen, dat de lonen zouden dalen. Onmiddel lijk na de bezetting in 1940 werd bepaald, dat geen lonen mochten verlaagd worden om te voorkomen, dat men minder zou gaan be talen toen het bedrijfsleven plotseling stil kwam te liggen. Spoedig daarop zette een tegenovergestelde beweging in en werd de zelfde regeling gehanteerd om stijging van de lonen te voorkomen of althans te remmen. De regeling is wel wat ingewikkelder, dan wij het hier voorstellen, maar het zou slechts ver waring brengen daarop in te gaan. Hoofd zaak is, dat kort na de eerste schok van de overweldiging van ons land zowel de lonen als de prijzen werden belet te stijgen. Toen na de oorlog de vraag naar arbeidskrachten veel groter bleek te zijn dan het aanbod, moest deze regeling wel worden gehand haafd. Had men dat niet gedaan, dan zouden de stakingen niet van de lucht zijn geweest en was het algemeen prijspeil met spron gen omhoog gevlogen. Intussen is echter ook aan de schaarste op dit gebied vrijwel een einde gekomen. Vraag is er nog steeds naar prima krachten en naar fabrieksmeisjes, maar de spanning is er toch grotendeels uit en met de zwarte lonen is het ook grotendeels gedaan. Zou het niet tijd worden ook de loonstop op te heffen? Het moet nu mogelijk worden om het aan de be drijven zelf over te laten, wanneer zij voor bepaalde werkzaamheden iets meer willen betalen. (De salarissen van de hogere per- soneels-leden zijn reeds lang vrij). Een alge mene invloed op de prijzen zal daaruit niet voortvloeien, maar wel zal dat de onderne mingen in staat stellen gemakkelijker de juiste mensen op de juiste plaatsen te krij gen. Voor de stand van het algemene loon peil kan op afdoende wijze worden gezorgd door samenwerking tussen vakbonden en werkgevers. Evenals vóór de oorlog moeten de rijksbemiddelaars er alleen maar aan te pas komen, als er werkelijk bemiddeld moet worden. Het voordeel daarvan is, dat ieder bedrijf snel en op eenvoudige wijze de maat regelen kan nemen, die voor het werk nodig zijn. Het zou al weer idem zoveel nodeloze besprekingen uitsparen en het aantal ambte naren verminderen. De tijd is werkelijk rijp voor opheffing van de loonstop en wanneer men die maatregelen nu toch nog langer handhaaft, zal men daarmee alleen bereiken, dat de opvoering van de productie er door belemmerd wordt. Vermogensaanwasbelasting en vermo- gensheffing ineens. II. Ditmaal met name nog enige opmerkingen over de Vermogensaanwasbelasting. Om te beginnen is het dienstig te vermelden, dat in de komende aangifte gevraagd zal worden een volledige specificatie van uw effectenbe zit per 1 Mei 1940. Negen van de tien effec tenbezitters zullen waarschijnlijk geen kans meer zien om een dergelijke specificatie te verschaffen. Zij zullen dan echter toch wel verstandig doen om met de moed der wan hoop te trachten, zo goed en zo kwaad als het gaat een specificatie te reconstrueren. Kan het niet per 1 Mei 1940, dan op een datum die niet te ver daar vandaan ligt. Kan het niet precies, dan maar globaal. In ieder geval zo nauwkeurig mogelijk. Het lijkt niet uitge sloten dat de heren Inspecteurs op dit punt enige soepelheid zullen betrachten, natuurlijk mits zij ervan overtuigd zijn dat uw opga ven zoveel mogelijk juist zijn. Deze specificaie per 1 Mei 1940 is voor allen die V.A.B. moeten betalen daarom zo belang rijk, omdat op grond van die specificatie een vermindering verleend zal worden op de be lastbare aanwas. Een andere vrijstelling is die, welke betrekking heeft op de per 1 Jan. 1946 in uw bezit zijnde binnenlandse aan delen. Er is door het Departement vastgesteld welke aandelen hiertoe gerekend mogen wor den. In de Staatscourant is hierover het no dige gepubliceerd. Allen, die op 1 Januari 1946 ouder waren dan 18 jaar, zijn voorts vrijgesteld voor een be drag van 5000.van de aanwas. Voor ieder die kan aantonen, dat hij in de oorlogsjaren uit arbeidsinkomen een bedrag overgehouden heeft en voorts aannemelijk kan maken, dat hij ook zonder het intreden van de oorlogs toestand dat bedrag overgehouden zou heb ben, is er nog een bijzondere vrijstelling. Deze bijzondere vrijstelling kan van tamelijk groot belang zijn. Het laat zich aanzien, dat over deze kwestie nog al eens meningsverschil zal ontstaan met de Inspecties. Kibbelen over de vraag wat er gebeurd zou zijn indien geen oorlog was uitgebroken, is namelijk even in teressant als disputeren over het dilemma wat er eerder was, de kip of het ei. Van de overige aftrekposten zijn de meest voorkomende de vrijstellingen wegens erfe nissen en uitgekeerde of afgekochte polissen. Onder de uitgekeerde polissen kunnen ook ge rangschikt worden de lijfrentepolissen, waar op in de oorlogsjaren de periodieke uitbeta lingen begonnen zijn. Het is nuttig op deze aftrekpost speciaal attent te zijn, omdat daar in nogal eens vergissingen gemaakt worden. Wat betreft de aftrekpost wegens erfenissen zijn er zoveel haken en ogen, dat een nadere toelichting daarop in het bestek van deze korte notities helaas niet mogelijk is. Burgemeester en Wethouders van Soest; gelet op art. 198 en 203 der Gemeente wet, brengen ter algemene kennis, dat gedurende drie maanden op de secretarie der gemeente voor een ieder têr lezing zijn nedergelegd de navolgende in de raadsvergadering van 27 Mei 1949 vast gestelde verordeningen, waarvan Gede puteerde Staten overeenkomstig art. 198 der Gemeentewet de ontvangst hebben bericht: le. verordening tot wijziging van de ver ordening op de openbare wegen, het openbaar water en de gemeentekade; 2e. de verordening op het kamperen. Op 7 Juli a.s. zal het 121/2 )aar geleden zijn, dat onze Koningin met Prins Berh- hard in het huwelijk werd verbonden.. Naar goed Nederlandse aard, zal iedere Nederlander, arm of rijk, in staat die nen te worden gesteld in deze bruilofts viering zonder enig bezwaar aandeel te hebben. Door de welwillende medewerking van het Hoofdbestuur der Posterijen zal de ze gedachte op eenvoudige wijze kunnen worden verwezenlijkt. Neem een gewone briefkaart en beplak de linker helft van de adreszijde met postzegels ter waarde van ten minste '10 cent en ten hóógste één gulden en adres seer deze aan: Comité Koperen Bruilofts viering Koninklijk Echtpaar, Drie Hoek jes 3, !s-Gravenhage. Vul uw naam en adres jn .en werp de kaart zonder enveloppe in de brievenbus. Het door de burgerij bijeen te brengen bedrag komt geheel ten goede aan het Oostenrijk is het vierde punt van de agenda, waarover Wisjinsky, Bevin, Acheson en Schu- man zich te Parijs het hoofd breken. In het land zelf, waar juist dezer dagen een ernstige devaluatie de armoede van de schat kist demonstreerde, is men het wachten beu. Men wil nu eindelijk toch eens vrede, vooral omdat men zich als een der eerste tegenstan ders van Duitsland beschouwt. Vooral dit laatste is een punt van discussie. Men is het in Moskou en Washington niet over eens, Oostenrijk als een bondgenoot te zien. Vooral de Russen zijn heftig en beschou wen het land evenzeer als een Nazi-sateliet. Daarom zijn hun vredeseisen zwaar en on aanvaardbaar voor Oostenrijk zowel als voor de drie westelijke machten. Rusland wil n.1. practisch de gehele Donau- scheepvaart in handen hebben. Dat staat ge lijk met een dokter die belooft iemand het leven te redden, maar tegelijk de hartslag- geschenk. Alle persoonlijke medewerking geschiedt volkomen belangeloos, terwijl de onver mijdelijke kosten, zoals b.v. die van het benodigde drukwerk, uit enige daartoe speciaal beschikbaar gestelde bijdragen zullen worden bestreden. Op verzoek van het uitvoerend comité heeft de Voorzitter van de Algemene Re kenkamer, de heer Th. Sanders, zich jnet de controle op de financiële administra tie van het Comité belast. Het woningvraagstuk. „Gooise Moor denaar verschaft onderdak. Onder wijzerssalarissen opnieuw onder de loupe. Minister Lieftinck en het schuchtere gebaar. Nieuwe H.V.K. treft goede sfeer in Batavia. Tweede rapport der Parlementaire Enquête commissie gepubliceerd. U kent het vooroorlogse grapje: twee Neder landers bijeen is voldoende voor het oprich ten van een vereniging, vier Nederlanders zijn in staat een bond te stichten. Als de ma ker van dit mopje gelijk heeft gehad, dan kunnen wij er ons slechts over verbazen, dat het stichten van een bond van woningzoeken den respectievelijk woninglozen, zolang op zich heeft laten wachten. In elk geval: zo'n verbond is er nu en naar het zich laat aan zien zal hij voorlopig niet bij gebrek aan le den behoeven te worden ontbonden. Hieraan zal zelfs het lofwaardig initiatief van het Hilversumse gemeentebestuur weinig aan kunnen veranderen. Zó precair blijkt ook in de radiostad het woningprobleem te zijn ge worden, dat B. en W. er besloten een oude relatie in te schakelen bij de oplossing ervan. De „Gooise Moordenaar" Gooise Tramweg Mij. zal op korte termijn een zo geriefelijk mogelijk onderdak verschaffen aan hen die alle reden hadden tot de jonge bond toe te treden. Dertien oude tramwagens zullen tot noodwoning voor kleine gezinnen worden om gebouwd. Met alle waardering voor het stre ven van Hilversums vroede vaderen: Het is te hopen, dat deze nood-woningen-sprong spoedig door legio dezer dartele sprongen kan en zal worden gevolgd. Voor het afkoelen van gloeiende platen zijn nu eenmaal vele drup pels nodig. Ditzelfde mogen wij overigens ook onder de aandacht brengen van minister Lief tinck. Zijne excellentie blijkt bereid om op de plaat waarop nagenoeg heel Nederland een afmattende berendans uitvoert, drie drupjes te laten vallen. Teneinde tegemoet te komen aan de in de jongste troonrede in uitzicht gestelde ver lichting, diende de heer Lieftinck een aan tal nieuwe belasting-ontwerpen in bij de Sta ten Generaal. De lokkende Pinksterdagen lijken het regeringscentrum wel tot grotere activiteit te hebben aangezet, waarvan Lief- tinck's welkom gebaar er ten slotte maar een van was. De Tweede Kamer behandelde opnieuw de om oplossing roepende onderwijskrachten salariëring. Het moet ons van het hart, dat wij onze voor de vorming van jong Neder land toch zo verantwoordelijke meesters en juffen toewensen, dat zij al de tijd die den Haag nu al besteedde aan het praten over hun loonzakje, in geld omgerekend, bij de in houd van dat couvert mochten aantreffen: Om te beginnen. Helaas het lijkt er nog niet op, hoewel een door Mr. Roosjen ingediende -motie werd aangenomen, waarin werd ver zocht de ontwikkeling der onderwijzerssala rissen gelijk en evenredig te stellen aan die ader afbindt. De Donau, die het land dwars doorstroomt, de aan- en afvoerader van de gehele Oostenrijkse industrie, beheerst het ge hele leven en de Russische eis is daarom een nette poging tot moord. Hiermee gaat het westen moeilijk accóord. Ook de andere eis: dat Rusland 20% van de olie krijgt, die in Oostenrijk wordt gewonnen, is onaanvaardbaar. Ten derde heeft Zuid-Slavië nog aanspraken op twee provincies, waarmee de Oostenrijkers weinig content zullen zijn. Bovendien is Zuid Slavië een Moskou-discipel, ook al toont Tito zich zelfstandig. Parijs zal dus de oplossing moeten geven in deze moeilijke kwestie. De Russen zullen in geen geval hun vinger uit de Weense pap halen, tenzij het westen er wat op weet. We wachten af. Zou ik naar aanleiding yan het debat in onze laatste gemeenteraadsvergadering over de bijdrage aan de Volksuniversi teit, heel bedeesd iets mogen zeg gén? Ik pingel heel handig met één vinger het pianoconcert van Tsjaikovsky, ik fluit, wanneer u dat wenst, iedere symphonie van Beethoven, van de le tot de 7e, voor het vuistje weg; de Matthëus Passion neurie ik op verzoek zowel van voren naar achteren als van achteren naar vo ren. Nochthans kom ik in niet gerin ge mate aards slijk te kort. Maar nu heeft onze wethouder in de bewuste vergadering een uitspraak ge daan, die perspectieven opent voor mij. Hij beweerde namelijk, dat van twee cul turele instellingen de een wel recht hééft op steun en de ander niet, omdat die ene wel inzicht geeft in het gevoerde fi nanciële beleid en de ander niet. Is dit ook van toepassing op particulie ren, mijnheer de Wethouder? Ik wil dan graag, desnoods iedere werk dag-ochtend, een van mijn hierboven ge adverteerde culturele kwaliteiten op de nu prachtige stoep van het gemeentehuis ten beste geven, maar dan natuurlijk op voorwaarde, dat u bijpast, wat ik te kort kom. Ik leg u dan graag mijn hele financiële status bloot en zal van .iedere post rekening en verantwoording afleg gen. Er zullen dan misschien wel kinderach tige mensen zijn, die vinden, dat u het geld beter kan besteden aan waterlei dingbuizen om aan gemeentenaren het ongekende genot van een kraan in hun huis te geven, maar dat is spijkers qp laag water zoeken. Per slot is het al zo lang zonder waterleiding ook gegaan en kunnen we het best nog eens met eén pomp proberen. In de Middeleeuwen ging dat ook goed. Ze sloegen elkaar bij zo'n pomp wel eens de schedel in, maar dat mag hem niet hinderen. Trouwens, er is nog materiaalschaarste ook, dus we laten die spijkerzoekers maar kletsen. Dat doen de Ned. Spoorwegen ook. Kunt u zich b.v. die „korte termijn" rog herinneren waarin de onbewaakte overwegen van flikkerlicht zouden wor den voorzien? H. OEKMAN der andere ambtenaren. Een lezing als die door de minister ten aanzien van dit voorstel werd gegeven, deed de heer van Sleen o.i. te recht opmerken, dat het geheel nog niet veel meer dan een slag in de lucht betekent. Alle hoop mag nu weer worden gevestigd op het overleg dat tussen Regering en onderwijs krachten opnieuw een aanvang zal nemen. NOODLOTTIG ONGEVAL. De caféhouder S. aan de Laanstraat had Zaterdag hef ongeluk met een krat bier flessen achterover van de trap in een diepe kelder te vallen. Ernstig gewond en met veel bloedver lies werd de ongelukkige in zorgwek kende toestand naar het St. .Elisabeth- ziekenhuis te Amersfoort overgebracht. SACRAMENTSPROCESSIE. De Sacramentsproccessie, welke elk jaar in de tuin van „Mariënburg" wordt ge houden, zal ditmaal plaats hebben op Zondag 3 Juli, 's middags te 3 uur. KAMPIOENSCHAP DRIE BANDEN. Na de tweede week is de stand van de strijd om het kampioenschap drie ban den, dat te Soestdijk voor de N.B.B^, di strict Eemland wordt verspeeld, als volgt 1. R. Stalenhoef, (G. Ploeg) 5 8 0.579 2. Ankersmit (Ons Genoegen) 5 8 0.491 3. J. Stalenhoef, (Centraal) 5 6 0.541 4. Mantel, (Verg. Wagen) 5 6 ,0.514 5. v. d. Burg (Ons Genoegeq) 3 4 0.480 6. Smit, (Vergulde Wagen) 5 3 0.473 7. Rebel, (Gouden Ploeg) 5 2 0.349 8. R. v. d. Linden, (Centraal) 5 1 0.383 ZEEPOST Met de hieronder volgende schepen kan zeepost naar de Overzeese Gebiedsdelen worden verzonden. De datum, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staat tussen haakjes achter de namen der schepen. Naar Indonesië: 18 Juni m.s. Langkoes (16 Juni). Naar de Ned. Antillen: 18 Juni m.s. Hy dra (16 Juni). Naar Suriname: 24 Juni m.s. Bonaire - I's. Juni). EEN ONVERGETELIJKE MELODIE. In het City-theater wordt Donderdag a.s. voor de tweede maal het veelbesproken filmwerk „Een onvergetelijke melodie" vertoond. De velen, die de vorige keer niet in de gelegenheid waren om deze le vensgeschiedenis van Frederic Chopin te gaan zien, hebben hier dus, evenals de teleurgesfelden, die geen plaats méér machtig konden worden, hun kans. Een kans, die de liefhebbers zeker niet voor bij zullen laten gaan. »0*/»VAN GEWONNEN RUSS ZONE EN TE YMNNEN OLIE AAN DE SOWJET UNIE AM ER ZONE BENEDEN-.OUEJEB|ED| 30STENRIJK, FRANSE OOSTENRIJK ZONE BURG TIROL, ÓO*/. VAN DE DONAUSCHEEP VAART MIJ. A/D SOWJET UNIE STIERMARKEN KARINTHIÉ KARINTHIÉ EN EEN DEEL VAN STIERMARKEN AAN ZUID SLAVIE A 149124 BRITSE ZONE

Soester Courant | 1949 | | pagina 1