M. M. VAN WELY, Duitsland heeft medelijden met zichzelf. V.V.D.-C.H.li. LIJST Nr. 4. W. N. NIEUWENHUiS J. LENSSEN, MAKELAAR KÏEST Mevr. H. v. d. Swan-de Kiewit SOEST. VOOR ONZE DAMES. Loodgieter Electriciën DE ENGELSE KAPERS. Troost van het „glorierijk" verleden. Gedurende acht maanden heeft de luchtbrug twee en een half millioen Berlijners bevoor raad. De Amerikaanse belastingbetalers heb ben daarvoor 120 millioen dollar moeten be talen, maar: stellen de Berlijners de Ameri- kaansche hulp op prijs? zo vraagt de Ber- lijnse correspondent van de „United Nations World", Curt L. Heymann. En hij komt tot de conclusie: Niet erg. De Berlijners zijn niet pro-Amerika. De Ameri kanen zijn niet welkom in Duitsland. De Verenigde Staten zijn wel populairder in het Westen dan Engeland en Frankrijk, maar dat komt alleen omdat Amerika geen grens aan de Rijn heeft. Maar dat is dan ook alles. Als men na zes uur in het donker zit, omdat er geen électri- citeit is is het inderdaad moeilijk, aldus deze correspondent, om jezelf ervan te over tuigen dat de Amerikaanse bezetting een zegen is. Omdat niemand medelijden met de Duitsers heeft, hebben ze het met zichzelf. Zij geven zichzelf van de huidige situatie niet de schuld, maar hun vijanden. Zij zien zich zelf als slachtoffers van de koude oorlog. De volgende anecdote is veelbetekenend voor de verhouding tussen Duitsers en Amerika nen: Een Amerikaanse commissie inspecteert een vernield bouwwerk en bespreekt de mo gelijkheden van herstel met de Duitse bouw kundigen. De Amerikanen vragen hoe lang het zal duren om dit zaakje op te knappen. „Twee jaar," is het antwoord. Dan vragen de Amerikanen: „En als wij helpen? „Vier jaar," is het antwoord. Voorstanders van goed onderwijs brengt Uw voorkeurstem uit op de Heer oud-hootd der openbare school aan de Beetziaan. (Nr. 3 van lijst 4). Slechts één hokje rood maken De Duitsers scheppen er bijzonder behagen in te verklaren dat de Amerikanen de we deropbouw eerder vertragen dan versnellen. Wanneer men naar een politiek cabaret gaat in de Amerikaanse zone van West Berlijn, kan men het duidelijkst de huidige Duitse geestesgesteldheid peilen. De Russen hebben dergelijke cabarets verboden, maar in de West-zones geniet dit soort vermaak een bijzonder grote vrijheid. In München zag ik, aldus de correspondent, een revue, „Die Amnestierten" geheten, een revue dus'die het onderwerp van de gedena- zificeerden behandelt. Met Schacht, Von Pa pen, Truman, Eisenhower, Stalin en Tito werd de draak gestoken doch het was alles erg humoristisch. Over het Marshall-plan konden de uitvoe renden niet langer grappig zijn, maar werden zij bepaald bitter; zij tekenden de Marshall hulp af als een Amerikaanse zakelijke on derneming, die dient om het Amerikaanse kapitalisme te redden. In de andere cabarets vindt men gelijksoor tige voorstellingen. Hollywood wordt er voor gesteld als typerend voor de Amerikaanse cultuur. In een van Berlijns populairste ca barets zag ik het volgende: In de finale klinkt plotseling een uitbarsting van Amerikaanse jazz op, terwijl alle medespelenden ineens een afschuwelijke jitterbug gaan dansen. Dan gaat het gordijn dicht. Een stem klinkt op, die zegt: „Je kunt niet zeggen dat ZIJ een diepe indruk gemaakt hebben op onze „Kul- tur". De Duitse reactionnairen van vandaag zijn niet alleen de Nazi's van gisteren. Het Na zisme had en heeft niet het monopolie van vele van zijn principes en oude Nazistellingen duiken steeds op. Een onderwijzeres in Kiel heeft kort geleden voorgesteld „tijdelijk echtgenoten beschikbaar te stellen voor de 7 millioen ongetrouwde, huwbare vrouwen van Duitsland", zodat deze kinderen kunnen krijgen en zodoende de Duitse „Kultur" beschermd wordt. Duitslands ergste vijand in deze dagen is een nieuw soort nationalisme, dat nog versterkt wordt door een nationaal egoisme, waardoor een soort ge- exalteerde vaderlandsliefde ontstaan is. Dit is de ergste reactie op de ergste nederlaag, die ooit een volk geleden heeft en hoewel deze reactie nog niet zozeer op de voorgrond is getreden, houden de bezettingsautoriteiten daar wel degelijk rekening mee. Generaal Clay heeft onlangs verklaard, dat voormalige Nazi-uitgevers bezig zijn de Duitse pers op nieuw onder controle te krijgen. Het is geen toeval, dat de herrijzing van dit abnormaal nationalisme gepaard gaat met anti-semitis- me. Reeds is een anti-semitische publicatie, die in Zwitserland was gedrukt, door de be zettingsautoriteiten verboden. De Duitse pers heeft de boycott van de Duitse musici Furt- wangler en Gieseking in de Verenigde Staten in details gepubliceerd. Vele bladen schreven, dat een en ander niet de wil van het Ame rikaanse publiek was, maar van de „Joodse propaganda". Gedenazificeerde artisten kun nen in Duitsland steeds op een warm onthaal rekenen bij hun terugkeer op de planken. De Duitser realiseert zich, dat hij het bestaan leidt van een kluizenaar. Vanuit zijn isolatie zoekt hij contact met het buitenland en Garry Davis' „wereldburgerbeweging" heeft grote indruk op zijn verwilderde geest gemaakt. Maar daar hij toch weet, dat de wereldstaat nog ver in de toekomst ligt, zoekt hij troost voor zijn huidige ellendige positie in het glo rierijk verleden. Toneelstukken als „Des Teufels General" zijn ongetwijfeld anti-nazi. De held is een Luft- waffe generaal (waarschijnlijk wordt Ernst Udet hier bedoeld); het stuk maakt echter niet zozeer indruk op het publiek omdat het het nazidom aan de kaak stelt, maar omdat de glorie van de Luftwaffe hier weer her leeft; de glans der uniformen boeit de Duitse toeschouwer. In de Russische zone van Berlijn is het stuk van Bertold Brecht „Mutter Courage und ihre Kinder" zeer populair. Ook dit is een oorlogsstuk uit de dertigjarige oorlog ech ter. Toen ik drie jaar geleden in Amerikaanse re- geringsdienst was, aldus gaat de correspon dent verder, was het de bezettingsautoriteiten verboden een Duitser de hand te schudden. Dat was verbroedering. Vandaag worden de Nazis uitgénodigd met de Amerikanen samen te werken. Industriëlen, die eens Hitier dien den, zijn thans gedenazificeerd en zitten in de staalindustrie van de Roer. De Ameri kaanse militairen zeggen echter dat dit om veiligheidsredenen gebeurt. De z.g. strafbe- zetting is voorbij, zo verklaren zij, aldus dit Amerikaanse blad. Hypotheek verkrijgbaar tegen g1! o Van Weedestraat 29 - Telefoon 2169 - Soestdijk Ook voor Levensverzekering en Lijfrenten. (No. 1 van gecombineerde lijst Nr 4) en gij bevordert zodoende tevens de keuze van de Heer M. M. VAN WELY, oud-hoofd der schooi aan de Beetziaan. Slechts één hokje rood maken. MIDDELMAN JUBILEERT. Vóór en gedurende de eerste wereldoor log (1914-1918) ..was Soest 'n .kleine plat telandsgemeente, welke niet meer telde dan pl.m. 6000 inwoners- Na elke oorlog ontstaan vaak grote ver anderingen -op velerlei gebied en dit was ook het geval met onze gemeente. In die tijd ontstond de trek van vele stadsbewoners naar buiten en de ligging onzer gemeente met haar ongerepte na tuur, in het hart van 't land, was oor zaak, dab het inwonertal onzer gemeente met grote sprongen omhoog ging en meer dere jaren konden worden afgesloten met een vooruitgang van rond duizend nieuwe Wie in de Raad geen rood-zwarte meerderheid wil, stemme op een van de candidaten van de gecombi neerde Dat°del uitbreiding van het aantal zaken hiermede gelijke tred ,hie^ laatw„rt„ denken. Nieuwe winkelpanden werden gebouwd en bestaande gebouwen in win kelhuizen veranderd. Vele nieuwe zaken werden in de eerste jaren na beëindiging van de oorlog ge opend, maar niet alle nieuwelingen was het gegeven stand te houden. Alleen de sterkeren bleven. Alleen de harde w kers konden hun zaken uitbouwen en naar grotere panden overbre!L£eri\ Een van hen was de heer Middelman, die op zeer bescheiden schaal zyn Mani - facturenzaak was begonnen in het pand in de Torenstraat, waarin thans de groen tezaak van de Fa. Reehorst is gevestigd. Vele oudere, thans nog in onze gemeen te gevestigde zakenlieden weten hoe moeilijk hét vaak was de velen, die zich pas kort in de gemeente hadden geves tigd, aan de Soester zaken te brndern Voor de heer Middelman was dit geen beletsel. Wanneer de klanten met vlug tot hem kwamen, ging hij met zijn ar tikelen tot de klanten en met succes. Langzaam groeide de zaak en toen in de Torenstraat het blok winkelhui zen werd gebouwd, waarin de heer Mid delman thans nog zijn zaken drijft, was hij een der eersten, die op een der win kels beslag legde. Nu besfond de gelegenheid uitbreiding geven aan de gevoerde artikelen, maar hierin werd zoveei voortvarendheid aan de dag gelegd, dat men gedwongen werd een tweede en derde naastliggende win kel aan de zaak toe .te voegen, terwijl op de Koninginnelaan een filiaal werd ge- Sticht. i De oorlog liet de zaken van de heer Mid delman echter niet ongemoeid. Het fi liaal werd door een bom van de vijand weggemaaid, terwijl de hoofdzaak een der winkelpanden moest prijsgeven. Deze tegenslag heeft de heer Middelman echter niet ontmoedigd. Met grote voort varendheid heeft hij na de oorlof! de zaken weer opgevat en zowel hijzelf als Mevr. Middelman zijn, gesteund door meerdere krachten, i. eer van vroe», tot laat in de weer om de klanten naar wens te bedienen. Voor het vertrouwen, dat de zaak gedu rende 23 jaar mocht ondervinden, is de heer Middelman zeer dankbaar en het is daarom, dat hij voor de dagen van zijn zakenjubileum, welke lopen van 15 tot 30 Juni, speciaal aan zijn cliënten heeft gedacht. Meerdere fabrikanten zonden op zijn verzoek, ter gelegenheid van dit jubileum, een extra hoeveelheid schaarse artikelen., welke tijdens de jubileumdagen zullen worden verkocht, terwijl alles in het werk werd gesteld om het kopen jn de zaak nog te veraangenamen. Wanneer morgen, de eerste dag van t jubileum, de deuren opengaan, zal men b.v. van de oude winkelinventaris niet veel meer terugvinden. Veel wérd er in de laatste dagen verfraaid en gemoderni seerd, hetgeen het winkelen ongetwijfeld nog zal veraangenamen. Bovendien staat er voor iedere klant een mooi en blijvend aandenken gereed. Wij wensen de heer en Mevr. Middelman geluk met dit jubileum en voor de ko mende 25 jaren een nog groter succes in zaken. GEVONDEN VOORWERPEN. Beige kir.dermantel, badhanddoek, bro che, zwarte portemonnaie met inhoud, vulpen, zilv. of nikkel horloge m. ket ting, paar glacé dameshandsohoenen, bi. grijs geblokte herensjaal, zilv. broche (model viooltjel meisjesboek getiteld „St. Elisafceth". Paar br. damesschoenen, zw. portemonnaie, inh. f 5.04, kruissleutel, kl. ELEGANTE JAPON. Aangeknipte mouwen zijn voor dit sei zoen de grote mode. Niet alleen voor kor te doch ook voor lange mouwen. De practijk heeft echter bewezen, dat een aangeknipte lange mouw heel erg on- practisch is en bovendien alleen door hyper slanke figuren kan worden gedra gen, omdat zo'n aangeknipt geval het figuur rond maakt. Iets anders is het echter met het kórte mouwtje. Dit staat juist wel grappig. Vooral als het mouw tje zoals onze tekening duidelijk fe zien geeft, tot aan de schouderlijn wordt in- gerimpeld. De jngerimpelde ruimte, die a-symetrisch is verdeeld en een paar kleine strikjes, die naar verkiezing kur- nen worden weggelaten, geven aan dit model een zeer apart cachet. Deze japon is heel gemakkelijk zelf te maken, li behoeft zelfs geen mouwen in te zetten. Iets waar veel dames nog wel moeite mee hebben. Denkt u er bij het naaien echter wel aan, dat aan hals en mouwen voor stevigheid tegen het inhaalsel een stukje voering wordt Klaar geknipte patronen zijn onder No. 4801 in de maten 40, 42, 44 en 46 a f 1.05 bij „Het Patronenhuis", Middenweg 200, Amsterdam, te bestellen. Na ontvangst van een postwissel, waarop duidelijk nummer en maat staan aangegeven, wordt het gevraagde per ommegaande aan on ze lezeressen toegezonden. Van Weedestr. 23 Tel. 2577 zwart hondje, groen-zwart kussen, zwar te vulpenhouder, 2 zilverbonnen van f 1. bril met doublé montuur en halve gla zen. Inlichtingen Politiebureau. 24. Lachend keken de Engelsen hun slachtoffers na. Toen ze uit het gezicht waren, trokken kapitein Gay en enige matrozen de harnassen aan, zetten de helmen op en stegen te paard, terwijl zich de overige leden van de expeditie verborgen onder het zeil van de huif karren. In het brein van den kapitein was een prachtig plan gerijpt. 25. De Indianen hielpen maar al te graag mee. Ze haatten de Spanjaarden, voor wie ze bevreesd waren, met een woeste haat. Nu durfden ze tegen hun meesters in opstand komen. Ze begrepen volkomen de plannen van de blanken om het Spaanse fort bij ver rassing te nemen en wilden graag helpen. 26. Daar kwam het fort in zicht. Een vierkant stenen gebouw, omgeven door een diepe gracht. De brug was opge" Jhaald, een schildwacht liep heen en weer. Zonder zich te overhaasten reden de En gelsen naar de poort.

Soester Courant | 1949 | | pagina 2