Het lied der diploma's. Economisch nieuws. v Droogschuur Koloradokever* Distributienieuws. SOEST. Een appeltje voor de dorst SÜESTERBERG. Komt U a.s. Zaterdag ook kijken naar het Toneelspel „Een clown treedt op opgevoerd door de Toneel vereniging „Soestdijk"? Nette meisjes gevraagd. Koek- en Banket- fabriek FACOHEN UITREIKING BONKAARTEN. In het uitreikingslokaal Kerkpad Z.Z. 55 van 9-12 en van 1-50-2.50 uur, voor hen, wier familienaam begint met de letter: R op Woensdag 15 Juni. S op Donderdag 16 Juni. T op Vrijdag 17 Juni. U t.m. V op Maandag 20 Juni. W op Dinsdag 21 Juni- Z op Woensdag 22 Juni. OPENBARE AANBESTEDING. Namens Burgemeester en Wethouders is door de Directeur van Gemeentewerken Maandagmorgen op zijn kantoor aan de Lange Brinkweg, in het openbaar aanbe steed het bouwen van een blolf van 4 woningen met bijkomende werken op een terrein aan de Vinkenweg alhier. Veertien inschrijvingen kwamen binnen met het volgende resultaat: Struyker en Zn., te Utrecht f45.615. v. d. Hoef en Stam, te Soest f 41-496. Kreugel te Utrecht, f 42.000. Terlouw, Soestdijk, f45.690, Gebr. Van Essen, De Bilt f42.530. v. d. Glas Laren (N-H.) f43.025 Majoor, Laren (N.H.) f42.665. v. d. Berg, Amersfoort f52.280. \V. van Breukelen, Soest f 43.475. H. van Asch, Soest f44.650- Tetenburg, Utrecht f39.000. J. Mets Soest f41.043. J. Hendriks Hoogland f42.975- v. d. Wal en Smit, Amsterdam, f45.717. Dertien firma's schreven in voor het bouw- en grondwerk. De firma Kreugel zonder grondwerk. De gunning wordt la ter bekend gemaakt. 30-JARIG ZAKENJUBILEUM. De heer P. Steur Jr. herdacht Woens^ dag j.1. het feit, dat zijn sigarenmagazijn aan de Steenhoffstraat 54 in 1919 door zijn vader de heer P. E. Steur, werd ge opend. Nadat de zaak vanaf 1932 werd voortge zet door de tegenwoordige eigenaar, P. Steur Jr., werd deze in 1934 verbouwd, terwijl in het afgelopen jaar het interi eur geheel werd vernieuwd. Een der grootste zorgen van de h^er Steur is zijn cliënten de beste artikelen voor te zetten en deze vakkundig voor hen te bewaren, hetgeen mede mogelijk is door de verlichte vitrines, waarin de rookartikelen droog en stofvrij blijven. Dat dit door zijn cliënten wordt ,ge- waardeerd, kwam wel duidelijk tot uit drukking in de vele bloemstukken, die de heer Steur door hen en zakenvrien den kreeg aangeboden. Dit jubileum heeft de heer Steur aan leiding gegeven een bijzonder goed ver zorgde etalage te maken, waarin een 25- tal oude foto's van Soest werden opge nomen. Op zeer originele wijze is aan deze 25 foto's een prijsvraag verbonden, welke zeer in de smaak van het publiek valt. Wij wensen de heer Steur nog veel suc ces toe in de komende jaren en hopen met hem, dat hij ons .binnenkort weer volop en zonder bon aan ons rokertje kan helpen. HOE DE DUIVEN VLOGEN. De Postduivenvereniging „De Zwaluw" hield Zondag j.1. een wedvlucht vanaf Orleans (Fr), afstand 533 k.m. Dit was de eerste Fond-vlucht. Er waren 151 duiven in concours, die te 8.30 uur met N.W.-wind werden gelost. De eerste duif arriveerde om 17 uur 51 min. 8 sec. en bereikte een snelheid van 950,4 meter per minuut. De laatste prijs winnende duif viel om 19 uur 57 min. 4 sec. binnen. De totale uitslag is: C. van Soest 15814—1724—31 4043. P. Duijst 2- H. Onwezen 319 30. J. Wijnands 4—34. Sj. Rijksen 6—79 16—37—38—45-50. J. Kruseman 11- P. van Brienen 10- H. Overbeek 12- H. Go- rissen 13—28—33. J. Vink 15-41- R. Burgsteden 1842. N. Baltus 20- J. Sta lenhoef 21—26—39. B. Roest 22- H. Kriek 23. J. Kamerbeek 25- G. Geijfenbeek 27 -36. G. Haks 29- W. Grift 32—46. A Waaïjenberg 35- Th. Daselaar 44. H- v. d. Kuil 4748. E- Veerman 49. NATIONALE WEDSTRIJDEN E.H.B.O. 1949. Bij de Zaterdag j.1. te Almelo gehouden Nationale wedstrijd 1949 van de Ned. Ver. E.H.B.O. waaraan werd deelgeno men door de Provinciale Kampioensploe- gen, wist de afd. Soest de 5c plaats te bezetten. De ploeg bestond uit de he ren C. Klomp (leider), W. J- v. Diermen en K. Lam. De volledige uitslag is: I. Alblasserdam. Zuid-Holland, 884 pnt. 2. Opheusden. Gelderland, 636 pnt. 3. Den Bosch. Noord-Brabant, 544 pnt. 4- Enschede Overijsel, 517 ,pnt. 5. Soest. Utrecht, 443 pnt. 6. Amsterdam Noord-Holland, 433 pnt. 7. Vlissingen Zeeland, 309 pnt. 8. Nieuw Buinen, Drente, 278 pnt. 9. Duurswold, Groningen, 197 pnt. 10. Leeuwarden, Friesland, 190 .pnt. BRAND. Zaterdagnamiddag te kwart voor zes brak brand uit in een hooischuur van de firma v. d. Ent Braat aan de Van Len- neplaan. Door snel ingrijpen van omwo nenden en de brandweer werd de brand in de kiem gesmoord. Kinderen, die met lucifers speelden waren de aanstichters van deze brand. JUBILEUM. Vrijdag 10 Juni j.1. was het dertig jaar geleden, dat de heer Roel Kooy bij de Erma Wed. v. Breukelen, aannemersbe drijf aan de Regentesselaan alhier in dienst trad. Hoewel de heer Kooy deze dag onge merkt voorbij had willen laten gaar, heeft het hem dien dag niet aan belangstelling ontbroken. Door collega's, vrienden en kennissen is hij danig in de bloemetjes gezet terwijl zijn patrones hem als dank voor zijn veeljarige trouwe dienst be loonde met een nieuw rijwiel. AVOND VIERDAAGSE. Aan de Avond Vierdaagse, georganiseerd door de Ned. Wandelsportbond met me dewerking van de Stichtse Gooise Wan- delbond, welke deze week op Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag plaats vind, nemen twee Soester verenigingen deel. De Wandelsportver. „De Eemkan- ters" start met een groep voor deze tocht te Baarn en de Soester Politie Sport Ver. start met een groep te Amersfoort. Met onze 2% rente op spaargelden maken wij van uw appeltje een APPEL. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDS SPAARBANK Van Weedestraat 11, Soest tel. 2005 en 2460 AANRIJDING. Zondagavond had op de hoek van de Stadhouderslaan en de Korte Brinkweg een aanrijding plaats tussen een perso nenauto en een 60-jarige wielrijder, af komstig uit Laren. De wielrijder kwam er nagenoeg zonder kleerscheuren af, maar zijn rijwiel werd zwaar beschadigd. KAMPIOENSCHAPPEN VITESSE-VLUCHTEN. Hokkampioen: 1. C. van Soest, 467,36 ptn.; 2. Sj. Rijksen. 4*50,45 ptn.; 3. J- Sta lenhoef 445,20 ptn.; 4. H- Gorissen, 359,72 ptn.; 5. N- Baltus 345,65 ptn. Duifkampioen: 1. C. van Soest, 1947, ring- no. 57.1545, 182,79 ptn- 2. C. van Soest, 1947, rïngno. 57.1990, 178,34 ptn- 3- Sj. Rijksen. 1947, ringno. 57146L, 177,96 pnt. 4. J. Stalenhoef, 1948, rïngno- 276053a 174,79 ptn. 5. C- van Soest, 1948, ringno. 478916, 169.45 pnt. JAARVERGADERING WIJKVERPLEGING. Donderdagavond hield de Wijkverpleging „Huis ter Heide en Omstreken", waarvan bijna elk huisgezin op Soesterberg lid is, o.l.v.. de heer S. L Vermeer in het Wijkgebouw aan de Dolderseweg haar jaarvergadering. Uit de jaarverslagen bleek, dat het ledental tot 1050 js ge stegen. De werkzaamheden breidden zich steeds meer uit. Het totaal aantal zieken bezoeken steeg met 41 procent. In alle buurtschappen hoopt men eerlang met de huiselijke verpleging te beginnen. Ook mede door de stijging der salarissen en sociale lasten wordt het nadelig saldo der begroting 1950 geschat op f1898.—Van een vernieuwingsfonds voor het wijkge bouw, wat zo dringend nodig is, kon niets komen. Op de reserve, die voor andere doeleinden was bestemd, wordt snel in geteerd. In verband hiermede deed de voorzitter een krachtig beroep op alle leden, die dit nQg niet deden, om vrij willig de minimum contributie van fl.50 te verhogen. De rekening van de penningmeester werd in orde bevonden. In de nieuwe kascom- missie werden benoemd de heren Kaste- lijn en Robbemond. Bij de bestuursverkiezing werden de bei de periodiek aftredende leden, Mêvr. Kastelijn en Mevr. Stïgter, herkozen. Daar het autofonds voor aankoop van een nieuwe auto niet toereikend is, zal men in plaats daarvan tot de aanschaf fing van een tweetal rijwielen, waarvan een met hulpmotor, overgaan. Nu wordt de grote jacht geopend, naar de Diploma's. Zenuwslopend! Want Nederland heeft als axioma: „Men IS pas iets met een Diploma." De basis, waarop men kan bouwen, en een gezin kan onderhouen, is het Diploma, met goud-randje, of met een zegel aan een bandje. Wat WET voor vele lieden is, dat vormt ook mijn geschiedenis. Ik moge u die mededelen, in d' hoop u hier niet te vervelen. Henriëtte, de zo keurig-nette, de punctuele, nauwgezette, zo liefelijk van aangezicht, wier taak op Plicht slechts is gericht, Henriëtte schijnt geen nood te schuwen, en durft het aan, met mij te huwen. Nu kénde ik reeds Henriëtte, toen zij zich, als een zeer coquette, had uitgestrekt op 't witte vachtje, als luttel- klein, zespondig vrachtje. Zij werd toen ge fotografeerd, haar zoentjes waren zéér be geerd, door ooms en tantes, opa, omadat ging nog zónder een diploma. En ook van mij nam men een kiek, zo schaamteloos, in het publiek, toen ik op 't witte vachtje naakt was, voor longontsteking niet bewaakt was. Kortom ik kén mijn Henriëtte, sinds ik een voet op aarde zette. En hand in hand gingen wij sa men, ons voor het kleuterschool-examen, in alle ernst en deugd bekwamen. Ook verder, op de levenspaden, was 't voor ons welzijn zéér geraden, dat wij, op wélk pad wij ook traden, door zeeën van examens waadden. Ik werd een kwekeling-met-acte, verdiende slechts in het abstracte, maar was de prille jeugd te boven, en mocht mij met Henriët verloven. Ik had mijn aanbevelings brieven en perspectieven naar believen. Voortdurend dachten wij aan trouwen, en aan het eigen-nestje-bouwen, maar 't nestdat leek gewoon onoog'lijk, en 't trouwen was ge woon onmoog'lijk. Maar nü is het er van gekomen, en onze stoutste toekomstdromen, zijn niet een geest'- lijke verdoving, na twee en twintig jaar ver loving Want alles, wat ik nog ontbeerde, wat aan de Voorspoed nog mankeerde, wist Henriëtte te volmaken, door eigen taken nooit te sta ken. Zij kreeg de Acte J. K. Zeven, en mag Bulgaarse lessen geven; voorts Acte Z (mand werk als handwerk), en H 4, voor Doorzich tig kantwerk, terwijl zij tevens, stenografisch, doorkneed is in het Joego-Slavisch. (Ik spreek niet van de Wereldtalen, die wisten wij reeds lang te halen, ook babyzorg, machineschrij- ven, kan verder onbesproken blijven). Wij leggen nu botje-bij-botje (we hebben nog een spaargeld-potje) en weten heus, was ons te doen staat! Wij hebben immers de Pen sioenraad! Want als wij strakjes hand-in-hand staan, en naar de Burgerlijke stand gaan. dan zijn wij, en dat stemt tevree, pensioengerech tigd, alle twee Dus, jongelui, die kundig oordeelt: neemt aan mijn levensles een voorbeeld! Dus slaakt geen klacht, maar gaat ter Jacht, de Maatschappij verwacht uw kracht. Zet u dus neer, en re peteer, de vulpen zij uw jachtgeweer. Wordt Meesters, Dokters, Doctorandimijn zegen hoor, examinandi! BELGISCHE EN NEDERLANDSE TEXTIEL Zoals bekend heeft de Belgische textielnijver heid het op het ogenblik heel moeilijk en volgens „Economische Voorlichting" spruiten deze hoofdzakelijk voort uit het feit, dat de Nederlandse confectie, die men vroeger in België nooit zag, de markt overstroomt. Voor de oorlog leverde Nederland niet meer dan enkele tienduizenden guldens aan confectie naar België en in 1948 niet minder dan voor ruim 15 millioen gulden. De Belgische uit voer van confectie naar Nederland, die voor de oorlog ongeveer 1,8 millioen gulden ople verde, is ook wel gestegen, maar slechts tot ruim 6 millioen gulden. Dat komt doordat in België alles vrij is en Nederland bovendien dank zij Benelux geen invoerrechten behoeft te betalen; de Belgen kunnen in Nederland echter niet meer plaatsen dan bij onze nog steeds voortdurende textieldistributie moge lijk is. Met grote klem dringen de Belgen dan ook aan op opheffing van de textielpunten in Nederland, en dat is iets, waa alle Neder landers het wel mee eens zullen zijn. HANDELSVLOOT WEER BIJNA OP VOOROORLOGSE OMVANG Er scheelt niet veel meer aan of onze han delsvloot is weer even groot als bij het uit breken van de oorlog. Neemt men alleen de vloot van het Moederland, dan is het voor oorlogse peil zelfs al overschreden, want op 1 Januari 1940 was die vloot 2.361.388 ton groot en op 1 Januari van dit jaar 2.558.566 ton. Maar daarnaast hadden wij nog vele schepen, die in Oost- en West-Indië inge schreven stonden en die in 1940 meer dan een half millioen ton scheepsruimte hadden tegen nu maar 180.000 ton. Daardoor bedraagt de gezamenlijke vloot onder Nederlandse vlag thans 2.738.791 ton tegen 2.895.098 ton in 1940. Deze cijfers, verstrekt door het Centraal Bureau voor de Statistiek;, geven verder aan dat de vloot op 1 Januari jl. bestond uit 268 stoomschepen, 614 motorschepen en 83 zeil schepen, aannemersmateriaal, enz. Deze cij fers hebben natuurlijk geen betrekking op de binnenschepen of de riviervloot. Intussen zijn in de afgelopen vier maanden nog vrij wat schepen aan de vloot toegevoegd, zodat de achterstand al weer verder is ingelopen. Zo naderen wij langzamerhand het punt, waar bij verdere uitbreiding van de vloot niet meer gewenst is, want de concurrentie in de scheepvaart neemt al weer hand over hand toe en tê veel aan scheepsruimte maakt dat schepen moeten worden opgelegd. Het tempo van aangroei zal daardoor thans gaan afne men. Verdere vernieuwing blijft echter wel op het programma staan. WATERDICHT KARTON Een Nederlandse fabriek te Maarn (Utr.) is er in geslaagd waterdicht karton te maken. Dit geschiedt door het materiaal met een teerproduct (bitumen) te behandelen. De moeilijkheid was daarbij de scherpe lucht en de kleverigheid kwijt te raken en dit is vol komen gelukt. Het nieuwe product is vol strekt waterdicht, reukloos en lichter dan hout. Het is uitstekend geschikt voor vervan ging van blik bij verpakking van goederen naar de tropen. Door het bitumengehalte wordt het niet aangevreten door termieten en witte mieren. Men verwacht, dat het ge bruik van karton hierdoor zal toenemen. ZWITSERSE WAARSCHUWINGEN AAN NEDERLAND In de eerste drie maanden van 1949 werd 63 pet. van onze invoer gedekt door uitvoer, wat verreweg het beste resultaat was sinds de oor log. Het gemiddelde over 1948 was maar 54,3 pet. terwijl voor de oorlog 75 pet. van de in voer door uitvoer werd gedekt. Maar vroeger werd het geld voor de ontbrekende 25 pet. geleverd door de opbrengsten van de scheep vaart, de doorvoerhandel op Duitsland, de verdiensten in Indië en de opbrengst yan be leggingen in het buitenland. Al deze posten zijn thans zwaar „aangevreten door de tand des tijds". De Neue Züricher Zeitung schrijft in een beschouwing over de Nederlandse in ternationale handelspositie, dat een van de grote oorzaken van onze steeds onvoldoende uitvoer te zoeken is in de onbevredigende kwaliteit en verzorging van onze artikelen, die bovendien van twijfelachtig nut zijn. Daardoor loopt met name de handel op de Verenigde Staten, op België en op Zwitser land zo mank. Nederland levert te weinig nuttige artikelen van prima kwaliteit en men tracht teveel tamelijk overbodige goederen aan andere landen op te dringen. Dit is een waarschuwing, die we niet in de wind mogen slaan, want de export wordt hand over hand moeilijker. Zo heeft dezer dagen één dei- grootste Amsterdamse confectiefabrieken de export op Amerika moeten stoppen, omdat de prijzen daar gedaald zijn beneden onze kostprijzen. TWEE PRIJZEN VOOR GOUD Enkele maanden geleden brachten wij berich ten uit Zuid-Afrika over de verkoop van goud boven de internationaal vastgestelde prijs. Deze prijs is in 1944 vastgesteld op 35 dollar per Engels ons (29 gram) en deze prijs is te laag om de productiekosten te dekken. De Zuid-Afrikaanse regering had daarom een kleine partij goud verkocht naar Engeland voor een prijs, die 20 pet. hoger lag. Het In ternationale Monetaire Fonds, dat de wissel koersen regelt, maakte daartegen bezwaar. Het Fonds en de Zuid-Afrikaanse regering hebben nu een overeenkomst gemaakt, waar bij Zuid-Afrika vrij is goud voor hogere no tering te verkopen, mits de kopers garande ren,. dat goud uitsluitend zal worden gebruikt voor verwerking in gebruiksartikelen, zodat het niet op de geldmarkt komt. Men ziet hierin de aankondiging, dat binnen afzienbare tijd ook de wisselkoersen op een andere goudbasis zullen moeten worden ge steld. VIJF EN TWINTIG MILLIARD GEZOCHT De president-directeur van de Herstelbank. drs. J. F. Posthuma, heeft in een rede becij ferd, dat Nederland in 20 jaar wel 25 milliard gulden in zijn industriële uitrusting mag steken, wil ons land werkelijk zijn arbeid tot het hoogste rendement brengen. Alleen al de bevolkingsaangroei, die ieder jaar 60.000 ar beidskrachten ter beschiking van de Neder landse arbeidsmarkt stelt, vergt een investe- ting van 7 milliard gulden in de eerste 10 jaar. Voor iedere arbeidskracht is namelijk gemiddeld een bedrag nodig van 15.000.- voor machines, gebouwen, enz. Twintig mil liard in 25 jaar maakt 1% milliard per jaai en als men dan hoort, dat wij in de eerste vier jaar na de oorlog toch al 4 milliard ge ïnvesteerd hebben, is dat resultaat niet slecht. Dit is de gunstige keerzijde van de medaille, waarvan wij tot dusverre teveel de andere kant bekeken, nl. die van de uitgaven, die wij moesten doen om het materiaal uit het buitenland te krijgen. Dit zijn dus uitgaven waar nieuw productief bezit tegenover staat. Als wij dit in deze eerste moeilijke jaren kon den presteren, moet het mogelijk zijn inder daad ieder jaar voldoende geld te steken in de ontwikkeling van nieuwe bestaansmidde- I len. „De Voorzorg" te koop, zonder pannen. Te bevragen Landgoed „Pijnenburg', Betonweg, Soestdijk, iedere ochtend van 9 tot 12.30 uur. Bespuiting van aardappelvelden tegen de J. C0ENS - Ie Weteringpad 4 VOORLEDEREN KLEDING OUDE GRACHT 220 (bd.Hamburgerbrugj UTRECHT TELEFOON 13 077

Soester Courant | 1949 | | pagina 3